verordeningen, en nu zou het zeer belang" ■wekkend zyn, te weten hoe in die verschillende gemeenten met de traktementen wordt ge handeld. Do Minister wilde gaarne de inzending van 't echoolverslag bespoedigen, doch wees er op, dat met de indiening daarvan niet wordt ge draald. De Regeering hoeft in de begrotings stukken hare instemming betuigd met de quaestie der herziening in het lot der onderwijzers. Veel wat daaromtrent door vele sprekers Is gezegd, kan door de Regeering geheel worden erkend. Met genoegen antwoordde de Regeering, dat niet is aangedrongen op uitvoering van al. 2 art. 24 der wet op het lager onderwijs: eene uitvoering, welke op het oogenblik niet zou aangenomen worden met het oog op de gemeente financiën. Dus alleen door wets wijziging. Op spoed in deze is aangedrongen. Veel grondiger voorbereiding door algemeene mededeelingen is noodig om de middelen te beramen ter voorziening. Intusschen zullen de vej-schillonde opmerkingen gaarne door de Regeering worden overwogen. In antwoord op den heer Schaepman zei de Minister, dat het bedoeld kon. besluit door 's Ministers beide ambtsvoorgangers is gemaakt en dat daarbij zeker voldoende rekening Is ge houden met dö krachten der bijzondere scholen. Men heeft gezegd dat men zich daarin heeft bedrogen. Ten aanzien van do scholen, die niet aan hot wettelijk voorschrift voldoen, zei de Minister dat het hem zeker onbillijk zou voorkomen, offi geene rekening te houden met het aantal beschikbare onderwijzers. Wetswijziging ligt niet in 's Ministers voor nemen, wel eene overgangsbepaling, waardoor den bijzonderen scholen, die in 1893 aan spraak hadden op Rijks subsidie, ook over 1894 die subsidie zal zjjn verzekerd, ook wanneer zfi niet voldoen aan het voorschrift van art. 2 van bet koninklijk besluit van 1890. Op die wijze zal aan alle billijke eischen zijn voldaan. De heer Kerdijk vroeg don Minister of aan de Rijks-subsidie in 1894 de eischzal worden gesteld, dat in 1894 minstens evenveel onder' wijzers op do bijzondere scholen zullen zijn als in 1893. Ten slotte drong spr. aan op spoedige voorziening in het lot der onderwijzers. De Minister verzekerde dat do voorwaarde voor het behoud van subsidie zal zijn niet vermindering van het aantal onderwijzers. Aan den heer Smeenge antwoorddo de Minister, dat aan pensionneering van onderwijzers thans niet kan gedacht worden. Na aanneming van de artt. 129 139 werd de vergadering verdaagd tot des avonds te acht uren. In de avondzitting van Donderdag werd de beraadslaging over Hoofdstuk V (Binnenl. Zaken) voortgezet. Bij art. 140 (bijdragen aan normaallessen) klaagde de heer Mackay over vreemde toe passing van het koninklijk besluit betreffende de toelage aan bijzondere normaallessen, zoo- dat die geweigerd werd aan iemand, die niet onafgebroken gedurende twee jaar was opgeleid. De Minister antwoordde dat aan de stipte nakoming der gestelde termijnen de hand moet worden gehouden. By art. 150 antwoorddo de Minister aan den heer Tydeman dat de examens in de vrye- en orde-oefeningen moeten wordtn voort gezet, omdat het vak later zal moeten worden onderwezen. Vooralsnog kon hg het juiste tijdstip niet bepalen. De Min. beloofdo onder zoek van klachton omtrent onpraclische be palingen in het koninklijk besluit tot regeling der onderwijzers-examens en omtrent de weuscholykboid van tweo jaarlyksche examens. By art. 160 (subsidiën voor herstel van oudo monumenten) klaagde de heer JE. Mackay over plaatsing van een Madonnabeeld in de gerestaureerde Protest, kerk te Zutfen. De Minister antwoordde dat kerkvoogden zelven kunnen verwijderen wat aanstoot geeft. Bij art. 160 (historische monumenten) drong de heer Royaards aan op meerder publiciteit hy restauratieplannen. Hoofdstuk Binnenl. Zaken is zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Daarna word het algemeen debat geopend over hoofdstuk VI (Marine). De heer Ouyot uitte zijne vroes dat voor ziening in 't noodlgo materiöel niet voldoondo i6 verzekerd. Daarom drong hij aan op eene wettelijke organisatie, waardoor er zekerheid geboren wordt, onafhankelijk van finantitöle toestanden van het oogenblik. Waarom althans niet gestreefd naar eone organisatie langs anderen weg? Voorts betoogde by dat het type A der schepen niet geschikt is voor den algemeenen dienst, waarvoor kruisers voreischt worden. De heer Levy wijst den Minister op do mogelijkheid, om, als deze afkoerig is van wet telijke organisatie, oen Raad van Admiraliteit in 't leven te roepen om to geraken tot stabi liteit in marine-zaken. De heer Schimmeldenninch Van der Oye is voor één type schepen voor den algemeenen dienst. Ook hy prijst wettelijke organisatie aan om tot vastheid te komen. By de bestaande onzekerheid omtrent do taak der marine zyn ingrijpende hervormingen, zooals de organisatie van het corps mariniers, af te keuren. De heer Van den Bosch wyst op de nadeelen van het „passagieren" van het scheepsvolk. Do hoer Rutgers van Rozenburg keurt af bet stilzitten van dezen Minister en dat deze nu geen verdere voorstellen doet tot verbetering an bet marine--materiöel, ja zolfs den aan - bouw der drie schepen niet bespoedigt. Hy vraagl dus pertinent wat do voornemens der Regeering zyn. Do Minister van Marine beloofde een volgend jaar meer gelden te zullen aanvragen voor verbetering van materiöel. Hy wil den ge- leidelyken weg volgen. Als de schepen in aanbouw zyn afgebouwd, kan hy nadere plannen ontwikkelen. Het denkbeeld van den heer Levy is geheel nieuw; hy zal het over wegen. Het passagieren is reeds beperkt. "Voor aanbouw dit jaar is weinig minder aan gevraagd dan verleden jaar. Eene andero be wapening voor de schepen type A dan aan vankelijk bedoeld was ligt niet in 't voornemen. Wat de kosten voor 't auxiliair eskader be treft, is er alleen sprake van eene overbrenging van de kosten voor het personeel op de Indische begrooting. Na replieken werd het algemeen debat ge sloten. Hedenmorgen te 11 uren voorzetting. Gemengd Nieuws. Voor de nagelaten betrekkingen der Wierumer visschers is door ons nog ont vangen van B. twee gulden; van H. J. O. 2.50in eene enveloppe nog 2.50van „Een gezellig samenzyn S. B. V.'' 4; te zamen met de vorige giften ƒ34.705. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde gisteren R. E., vry williger by het 3de regiment huzaren te Leiden, wegens wederspannigheid, mishandeling van een amb tenaar en opruiing, tot drie maanden. Voorts ontsloeg zy van alle rechtsvervol ging den 14-jarigen B. M. J. G., uit Gouda, die terecht had gestaan wegens diefstal van een bok uit de weide. Gisteravond had te Zoeter- woudo, aan den Ryn, eone vergadering plaats van bloembollenkweekers, die zich ten doel stellen eeno flinke bloembollonveiling in 1894 te houden ten overstaan van den notaris J. F. Meiners, te Leiden, onder dierectie van de hoeren M. v. d. Pork on D. Boekoe. De justitie to Haarlem is gister middag naar Haarlemmermeer vertrokken, ten einde een onderzoek in te stellen naar eono gisterochtend aldaar plaats gehad heb bende verwonding met doodelyken afloop. Den 14den dezer nl. overleed te Haarlem mermeer de persoon van W. Lippens, (oud 45 jaren, gehuwd en 1 kind hebbende) ver moedelijk doordien hem Zondag jl door C. K. met een schop de schedel is stukgeslagen. K. is gearresteerd. In som mi ge dag- en weekbladen heeft het bericht de rondo gedaan, dat een tienjarige jongen to Waddingsveen aan cholera asiatica is overleden. Officiöel is daarvan niets bekend, zoodat dit bericht als hoogst voorbarig gerust mag worden tegengesproken. In oen Woensdagavond in „Wal halla" te 's Gravenhage gehouden bijeenkomst voor werkloozon, waarin H. Van Kol, van Brussel, do vraag behandelde: „Wat moeten wy doen tot bestryding van de werkloosheid?" werd als antwoord op dio vraag eene motie aangenomen, om in de volgende maand ge zameniyk naar do zitting van de Tweede Kamer te gaan, met opdracht aan twee afge vaardigden der werkloozon by die gelegenheid aan do Vertegenwoordiging om „brood" te vragen. De vergadering was door ongeveer 300 per sonen, het meerendeel niet uit werkloozen bestaande, bozocht. Aan de bezoekers werd op straat een strooi biljet rondgedeeld met het opschrift „Dyna miet", waarin, met herinnering aan de dyna mietaanslagen in Spanje en Frankryk, door anarchisten gepleegd, wordt ontkend, dat moorden en bloedvergieten hun doel is en integendeel beweerd, dat zy streven naar een edel doel. Uit in aanbouw zjjnde huizen in de Kraayenhofstraat te 's-Gravenhage is een party timmermans gereedschap ontvreemd. Door insluiping zyn daar ter stede gostolen een aantal gouden en andere voorwerpen, o. a. een ring, twee dames horloges en kettingen. De commissaris van politie der centrale afdeeling to 's Gravenhage verzoekt opsporing, inbeslagneming en bericht, vooral omtrent 2 mannen, die verdacht worden dezen diefstal te hebben bedreven; de een is klein en gezet met zwarte snor, ongeveer 35 jaren oud, de ander langer en ongeveer 30 jaren oud. Do rechter-commissaris voor strafzaken te Arnhem verzoekt oproeping van een 5-tal oud-vorpleegden in de weesinrichting te Neerbosch, alle welko p< rsonen als getuigen in de bekende strafzaak moeten gehoord worden. Voor de arrondissements-recht- bank te Haarlem stood gisteren terecht Cor- nelis De Lange, oud 27 jaar, wonende te Haarlem. Deze had op den 30ston October een jas, broek, vest en twee handschoenen weggenomen ten nadeele van den voermans- knocht Ofeigsen. Beiden waron kostgangers by de moeder van beklaagde, vrouw Van Dam. De Lange was met deze kleeding- stukken naar Amsterdam gogaan en had ze daar in de Joden-Breostraat by een uitdrager voor 1.75 verkocht. Do moeder van be klaagde had hiervau aangifte gedaan by de justitie. Het O. M. rekende de feiten vol doende bewezen en vroeg schuldigverklaring aan diefstal en veroordeeling tot eene gevange nisstraf van 2 maanden. Uitspraak heden over 8 dagen. Dezelfde rechtbank deed tevens uitspraak in de zaak van den ontslagen gemeente veldwachter Jacob Koopmans, van Haarlem mermeer, tegen wien 2 jaren gevangenisstraf eeêischt was wegens het wesnemen van gouden tientjes uit eeno woning, die hy ont smetten moest, en veroordeelde hem tot eene gevangenisstraf van twee jaren. Twee jeugdige landloopers, Reinier Schouten en H. L. Redeker, werden veroordeeld tot twee dagen hechtenis en opzending naar eene Rykswerkinrichting voor den tyd van één jaar en zes maanden. Ook nam hot O. M. van het Hof te Amster dam, by monde van mr. Op ten Noort, conclu sie in de zaak van den bloombollenhandelaar Buddenborg, te Hillegoin, waaromtrent in onze courant reeds uitvoerig is gesproken. Het O. M. concludeerde tot vernietiging van het vonnis der Haarlemsche rechtbank, met verwyzing van de zaak opnieuw naar gemelde rechtbank. Uitspraak 29 December a. 8. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gisteren den sociaal-democraat K. A. Bos tot 9 maanden gevangenisstraf, wegens het werpen met een steen naar de politie op het Spui, na afloop der vergadering in „Plancius," waar Yan Kol het woord voerde. Twee anderen, nl. Homburg en De Haan, werden ieder tot 4 maanden veroordeeld. De bedrieger bedrogen. 'tls nog niet lang geleden, zoo schrijft de „Delft- sche Ct.", dat het onderstaande voorval in eene onzer naburige groote steden plaats vond. Op zekeren avond zaten eenigo kennissen ge zellig in een café byeen. Nadat alle praatjes van den dag waren afgehandeld, kwam men op het onderwerp „moed" en werd een der aanzittenden, die als niet beel dapper bekend stond, meer of minder daarmede geplaagd. Deze verdedigde zich natuurlijk zoo goed mogelijk tegen de hem aangewreven onver diende beschuldiging, 't Gevolg daarvan was, dat een van het gezelschap eene som van 300 uitloofde, indien de door hen dan zoo miskende het wagen durfde dien nacht, na het vertrek van den laatsfcen trein, van daar over Delft onverzeld naai" 's-Gravenhage te wandelen, en aldaar aan een op te geven adres persoonlyk te doen afleekenen het papier, dat hem te dien einde zou worden medege geven. De persoon in quaestie, dien wy ge makshalve A. zullen noemen, nam het aanbod aan, begaf zich huiswaarts, kleedde zich op eene lange wandeling midden in den nacht en voorzag zich bovendien van een flinken knuppel, alias wandelstok. Nadat de vrienden zich overtuigd hadden dat A. niet met den laatsten trein was ver trokken, maar toch de reis had aanvaard, kwam men tot het besluit hem de uitgeloofde som niet zoo gemakkelyk te laten verdienen. Fluks werd een huurrijtuig ontbodon en namen daarin onkelen van het gezelschap plaats. Hot doel der reis was om nog vóór A. het eerste dorp te bereiken, dat Lusschen hunne woon plaats en Delft gelegen was. Daar kwam men natuurlyk veel vroeger aan dan de eenzame wandelaar, waarop een dor vrienden, die de som had uitgeloofd, op het voor hem zeker niet vleiende denkbeeld kwam, zich te vermommen en den wandelaar, door dezen schrik aan te jagen, van de verdere reis te doen afzien. Toen nu de wandelaar A. op zekere hoogte gekomen was, kwam een onbe kende ter zyde, die om eene aalmoes of iet/s dergeiyks vroeg. De aangesprokene wilde daarvan echter niets weten en daar de onbe kende steeds bleef aanhouden en niet van plan 6cbeen zyn eigen weg te gaan, nam de wandelaar, om ineens van dit lastige gezel schap bevryd te worden, plotseling zyn stok op en deed dezen zóó onzacht op het aange zicht van den indringer noderkomen, dat dezen alle lust verging, nog langer zyn gezel schap op te dringen. De reis werd verder zonder meerderen tegenspoed voortgezet en beëindigd en de wandelaar keerde, na het overige van den nacht te 's Gravenhage te hebben doorgebracht, den volgenden morgen weder per eersten trein huiswaarts. Groot was echter zijne verwondering, toen by zich by den uitlover van den prys had aangemeld en hy dezen aantrof mot het aan gezicht in een verband. Hier bleek nogmaals hot spreekwoord „de bedrieger bedrogen" bewaarheid. Hy toch was het geweest, die den eenzamen wandelaar zyn ongewenscht gezelschap had opgedrongen en die, behalve bet verlies der uitgeloofde som, eene, al is het dan ook minder aangename, herinneriDg aan dit nacbteiyk avontuur had ontvangen. Een onbekende drong Dinsdag avond het kantoor van den kassier Robertson, van de afdeeling voor den verkoop van post zegels in het hoofd pos i kantoor te Chicago, binnen. Hy bracht den kassier eeD slag toe, die dezen bewusteloos deed neervallen, en stal 7000 dollars uit de kas. Toen men om één uur des nachts het kantoor binnenkwam, lag de kassier nog bewusteloos op den grond. Een paar honderd werkloozen wandelden gistermorgen te Amsterdam kalm van de Bloemgracht door eenige hoofdstraten naar „Plancius", in de Plantage, waar vele werklooze diamantwerkers waren en waai" de heer Domela Nieuwenhuis het wcord voorde Op den hem eigen toon trachtte hy duidelyk te maken, dat niet de liefdadigheiJ, maar enkel de opheffing van het privaat bezit de werk loosheid kon doen eindigen. De ministers Van Tienhoven en Tak, die met de werkloosheid speelden, en de radicalen als Treub, die den burgemeester, den heer Veniugb Meinesz, sterkte in onwil om iets voor de werkloozen te doen, moesten het nu ontgelden, waarna hy zich beklaagde over de werkloozen zelven, die onversohillig waren of als zoete jongens zich schuilhielden, om 't eerst door liefdadigheid geholpen te worden. Hy wekte ten slotte tot aaneensluiting od. Na afloop der vergadering trokken uo ui- gaderden volgens het aantal menschen. dat de zaal van „Plancius" kon bevatten, 1200 in aantal langs de Nieuwe Keizersgracht. Daar begon men schilden aan stokken te vertoonen, waarop zinnen stonden, als: „Werk en brood voor allen", „Wy eischen werk, geen aalmoezen", enz. De commissaris van politie, mr. Van Raalte, die met een paar inspecteurs en enkele agenten medeliep, som meerde die schilden te verwijderen. Om hem heen ontstond daardoor een gedrang, waar door hy van de been raakte zonder zich echter te bezeeren. Een agent, die den stok trok, werd door het publiek ontwapend. De socia listische leider Reens ging op de stoep staan en raadde aan de schilden neer te halen, waaraan gevolg werd gegeven. Onderwijl ging de troep, inmiddels door honderden nieuwsgierigen vergroot-, langs N. Heerengracht, Blauwbrug en Heerengracht naar het Koningsplein. Van daar ging het den Heiligenweg over, de Kalverstraat in, waar er geen doorkomen aan was en de schilden weder werden vertoond, doch dadelfik weer neer gehaald, toen uit de Enge Kapelsteeg oen klein detachement politie-agenten met een inspecteur kwam. Op den Dam gekomen, ging het door de Paleisstraat naar de Boommarkt. Hier dankte Wolring, op eene stoep staande, de werkloozen voor de orde gedurende de wandeling betoond en raadde aan Maandagochtend te 11 uren weder in grooten getale te dezer plaatse te komen, om dan wederom naar „Plancius" te gaan, waar dan Van Emmenes zal spreken. Omtrent den moordaanslag te Sittard wordt van daar het volg4nde aan de „Limb. Koerier" gemeld: Zondag-avond werd den brigade-comman dant der marechaussee alhier medegedeeld, dat de verhouding der gebroeders De W. van dien aard was, dat het, met het oog op den tusschen hen bestaanden wrok, beter was, dat ze van elkander verwjjderd bleven. De brigade-commandant spoedde zich het eerst naar den bedreigde A. De W., ten einde dezen in veiligheid te brengen. Deze, door den brigade-commandant begeleid, begaf zich nu huiswaarts; doch de begeleiding der politie kon L. De W. niet weerhouden van zyn voor nemen daar hy tot viermaal toe waagde zyn broeder aan te vallen, hetgeen hem natuurlyk belet werd. Eindelyk was A. De "W. byna zyn logement genaderd en dus ook voor de vervolging zyns broeders gevry waard. L. De Wdit ook in ziende, stelde nu zyne laatste poging in 't werk, nam eene revolver en schoot deze af in de richting van zyn broeder, die zich zocht te redden, door zich met een sprong achter den brigade commandant te plaatsen. Deze laatste, geene revolver vreezende, vloog op L. Do "W. toe, hem toeroepende: „halt, lafaard, nu zyt gy' d© mynel" L. Do W., begrypende dat het nu voor hem „gescheld" had, koos het hazenpad, hetwelk hem een tydlang gelukte. Later werd hy ten huizo van A. Schols (herbergier) gearresteerd en nog altyd in het bezit bevonden van de geladen revolver. De oorzaak, waarom de schoten niet zyn afgegaan, is, volgens nader onderzoek, de vol gende: De revolver was geladen met drie patronen, naast elkander, zoodat er nog drie openingen in den cylinder ongevuld waren. De cylinder was nu gedraaid, zoodanig dat de patronen zich aan den rechterkant van den slaghaan bevonden. Of L. De "W. nu van meening geweest is, dat de cylinder links in plaats van rechts omdraaide en dus met den eersten trek zou afgaan? Zyne onbehendigheid in het hanteeren van wapenen heeft dan hier wellicht een menschenleven gered, daar hy anders allicht zyn broeder of den brigade commandant kon getroffen hebben. By zyne arrestatie verklaarde by nog, dat het onverschillig was of men hem nu dan wel op een anderen tyd in vrybeid zou stellen, daar hy toch niet van zyn voornemen zou afzien. Hy is naar Maastricht getransporteerd, alwaar hy tyd heeft om over het gebeurde na te denken. KOLONIËN. BATAVIA, 11-14 November. Volgens bericht van den resident van Bagelen zyn op 6 October jl. in de dessa Kebonkliwon van het district Loano der afdeeling Poerwo- redjo, ten gevolge van een zwaren regen, ge paard met hevige winden, ééne bamboezen woning, drie bamboe stoelen en één boom omgevallen. Van den resident van Menado is het vol gende telegram ontvangen, dd. 14 October jl. „Politieke toestand gunstig. Vulkaan Lokon wederom in werking. Op 18 September jl. vry hevige aardbeving gevoeld Volgens bericht van den resident der Preanger-Regentschappen werden in den na middag van 23 October jl in het district Tandjoengsdri, der afdeeling Soemedang, ter hoofdplaats dier afdeeling en te Soekaboemi horizontale aardschokken gevoeld, die in de onder-districten Tandjoengsari en Bodjonglowa vry hevig waren en zich bewogen in de richting van NO. naar ZW. Een van den resident van Cheribon ont vangen rapport meldt dat in den namiddag van 23 October jl. in de districten Pendjaloe en Tjiamis eene lichte aardbeviDg werd ge voeld in de richting van NO. naar ZW. Van het gewesteiyk bestuur te Amboina is bericht ontvangen, dat te Babber in den nacht van 14 September jl. en in den ochtend van den daar op volgenden dag vry hevige aardschokken werden gevoeld in de richting van O. naar W, Een van den resident van Timor en Onderiioorigheden ontvangen rapport meldt dat in den namiddag van 24 September jl te Atapoepoo een zeetal horizontale aardschokken werden gevoeld in de richting van NO. naar ZW., terwyi ongeveer op hetzelfde tyistip te Alor eene lichte aardbeving werd waargenomen in de richting van W. naar O. Aan den ambtenaar ter beschikking van den voorzitter van den landraad te Sidoardjo mr. Ph. S. De Laat de Kan ter is eene toelage van ƒ100 toegekend boven zyn voorloopig traktement van ƒ150 's maands. Men meldt dat gevankelijk te Batavia is aangebracht een ambtenaar van den post- en telegraafdienst, die zich aan verduistering van gelden hoeft schuldig gemaakt. Hot tekort bedraagt ƒ300 ongeveer. De derde stadsgeneesheer te Soerabaia, de heer Koch, vertrok den 7den dezer naar Malang, om daar herstel te zoeken van de zeer onrustbarende koortsen, die in weinige dagen tyds zyne gezondheid ernstig in gevaar hadden gebracht. Het was hem echter niet gegeven het herstellingsoord te bereikenoven vóór de aankomst van den trein te Lawang verraste hem de dood. Het lyk van den afgestorvene is denzelfden middag naar Soerabaia gebracht en daarna aan de aarde toevertrouwd. Soerabaia verliest in hem een barer be kwaamste en meest hulpvaardige geneesheeren, wiens verlies niet alleen door zijn treurend gezin en zyne vrienden, maar ook door zfin. talryke patiënten diep zal worden gevoeld. In de „Java-Crt." vinden wy de volgend© oproeping: Rechterlijken ambtenaren, die in aanmerking wenschen te komen voor de be trekking van leeraar in de beginselen der rechts wetenschap en de daarmede verwante vakken aan de school voorzonen van ïnlandsche hoofden te Magelang, aan welke betrekking is ver bonden eene bezoldiging van ƒ700 's maands met drie twee jaarlyksche verhoogingon van ƒ50 's maands, wordt verzocht, zich zoo spoedig mogelyk te wenden tot het departe ment van justitie. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zga de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Twee jaar ver lof naar Europa, wegens ziekte, aan den algemeenen ODtvanger bg 's lands bas te Soemcaep (Madura) J. P. Hunt. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 'e lands dienst, de gewezen klerk op het aasisttnt-residentiokacitoor to Poerbolinggo (Banjoomis) Ph. M. Meijer. Belast: Met de waarneming der betrekking van. onderwijzer der lste klasse bg bet Opeutair Lager Onderwijs voor Earopeanen en met dezen gelijkgo- stelden, J. L. Van der Toorn, thaüs belast met de waai neming der betrekkiDg van onderwijzer d*r 2do k\. B o p a a 1 dDat do civiel geneesheer in do afdee ling Kedirie C. J. A. v. d. Velden tevens belast is m t de waarneming van den civiel geneeskundigen dienst en het opzicht over de vaccine in de afdeeling Berbek (Kodirie). Departement van Oorlog. Ingotrokben: De over plaatsing bij het gamizosnsbat. van Amboina en Ter mite van aen k&pi'em der infanterie J. J. Verlinden» Verleend: Twee jaar Yerlof naar Enropa, wegene ziekte, aan den off. van gez. der lete kl. F. Preittner. Overgeplaatst By cU garniz.-comp&gu e van Banka de 2de luit. bij het 18de bat. te Bnitcnzorg J. K. Dekker, en bg de ganiizoens compagnie van lliouw de 2da luitenant G. M. C. Ort; bij het lOdo bat. te Batavia de kapitein bij liet garniz.-bat. der Znider- en Ooster-ofdceling van Borneo H. G. Gerritsen; bij het lste depot-bat. te Moeeter-CornsU» do kapitein bg de troepenmacht te A'jeh O. W. H. Stom; bg het 4de depot-bat. te Padang de lste luit. P. F. M Dammers; bg het 4de depot-bat. te Pad&Dg de lste lnit. bg het corps papillen te Gom- bong O. L. A. Marchant; bg de troepenmacht te Atjeh t. d. i. do kapitein bij hot lste dopo -bat. te Meester-Oornelis D. W. F. Van Lanten; bij he^ garniz.-bat. der Zuider- en Ooater-afdeeling van Borneo de kapitein te Meester-Cornelis A. Klontje; naar do 2do compagnic-artillorie bij de 2de veld- batfcery te Banjoe Biroe de 2de loifc. bij de 18de compagnie vesting-artillerie H. L. F. Va*g«r; naar de 23ste compagnie 21e compagnie ve.tiDg-artillerie to Batavia de 2de luit. bij de 2do comtwgnie artil lerie, 2do vold-batterg te Banjoe Biroe, F. Bw-dman- Geplaatst: Bg aankomst bij den gowest. en plaatsel. geneeak. dienst in de 2di militaire afd. op Java te Magolang de off. van gez. 2de kl., bestemd voor den dienst h. t. 1., J. E. Janzen. Verleend: Een 2-jarig verlof nvar Eoropa, we gens ziekte, aan den 2den luit. der ijsf. A. E. Van 8 wielen; twee maanden verlof naar Bindanglaij» tot fferstel van gezondheid aaQ den kapitein-kwar tiermeester J. B. Koopman; eene maand vtrlot naar Soekaboemi tot herstel van gezondheid aan den laten luit. der inf. F. P. M. P. Berkeljon. Departement van Marine. Ontslagen: Op ver zoek, eervol uit 'elands dienst, de loods der 3de kl. bg het loodswezen te 8oorabaia H. Booostr». Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, we gens ziekte, aan den commandeur voor het vak van scheepsbouw bg hot marine-établissement te Soerabaia K. Krugff. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst do gewezen klerk bg het havenkantoor te Semarang W. Jansen. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer vervolgde gisteren het debat over de interpellatie van den werkman-afge vaardigde Basly. Het eerste gedeelte van diens voorstel, om nl eene enquête in te stellen naar de oorzaken der werkstaking in Pas-de Calais, werd met 401 tegen 131 stemmen verworpen. Het tweede gedeelte van z(jn voorstel, betreffende een algemeen onderzoek Daar den arbeid in de mijnen, werd verworpen met 366 tegen 166 stemmen. De socialist Goblet kondigde aan dat hy Zaterdag een voorstel zal indienen om wyziging te brengen in de regeling van den arbeid in de mynen. De Grieksche kolonie t© Parys zal spoedig hare eigen kerk hebben. De daarvoor benoo- digde som van 1,600,000 fr. werd indertyd geschonken door een Griekschen bankier te Londen, Demetrius Schilitzi, ter herinnering aan zyne moeder, die altyd met Parys had gedweept. Schilitzi is nu gestorven, een vermogen van 22,000,000 fr. nalatende, waarvan hij een groot deel aan weldadige instellingen heeft gelega teerd. Onder meer heeft hy 4,000,000 fr. be stemd voor het oprichten van een hospitaal te Parits

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2