^-October- Vereeniging. In den Foyer der Stadszaal hield de 3-October Vereeniging gisteravond de jaarlfjk ache Deceinber-vergaderiDg, waarin, na opening door den voorzitter, den heer N. Brouwer, de notulen der vorige Mei vergadering door den secretaris, den lieer Fel. Driessen, werden gelezen en door de vergadering goedgekeurd. Deze vergadering was tevens belegd ter verkiezing van drie bestuursleden, die volgens het reglement moesten aftreden, doch weder verkiesbaar waren. Do heeren Abr. Corts (bestuurslid), J. C. A. Binnendijk en A. D. Hakkenberg Dz. (leden) werden tot stemopnemers benoemd. Aan de beurt van aftreding waren de heeren J Goedeljee, lste penningmeester, W. C. Mulder, 2do penningmeester, en H. Paul. Daarvoor waren nu door het bestuur dubbel tallen opgemaakt, waaruit de leden konden kiezen. Herkozen werden de heoren Goedeljee met 38, Mulder inet 37 en Paul met 31 stemmen. Op de tweeden der dubbeltallen waien leap, uitgebracht 2, 3 en 9 stemmen. De heeren Goedeljee en Mulder namen hunne herbenoeming aande heer Paul was niet aanwezig. Torw(jl de stemopnemers zich met de telling der uitgebrachte stemmen hadden bozig ge houden, was door den eersten penningmeester over het algeloopen jaar rekening en verant woording gedaan, welke m hoofdzaak de volgende cijfers aangaf: Ontvangsten: Saldo in kasf 386.83 Rente van 1892 25 82 2380 leden ad 1 gulden 2380.— 232 donateurs ad 2.50 580.— Verkochte dames- en kmderkaarten Entree„Stadszaal"on„Zomerzorg" j 0 Ontvangst van den heer Couvée 12.80 Pacht-Buffet van den heer Van Irigen Schenau 26. Inschrijving voor het recht van uit gave van den Feestwijzer f 36.— Af voor moerdor drukwerk 19.25 16.75 Vrijwillige bijdragen18.— Gemeente-toelagen400 f 4811 65 Uitgaven: Uildeelingf 1289.50 Muziek455.15 Vuurwerk300.05 Gasfabriek335.80 Prijzen241.33 DiversenB 285.13^ LoonenB 392.65 Drukwerk en Advertentiën192.32 Hout voor een nieuwen Dansvloer om de muziektent op het Schut tersveld0 777.84 Saldo in kas 541.97$ f 4811.65 Uit het eindcijfer blijkt alzoo, dat er sedert het vorig jaar een vooruitgang is waar te nemen van ruim f 155. De heer J. M. Helling bracht namens de commissie van controle rapport omtrent hare bevindingen uit. De commissie had de rekening niet oppervlakkig, doch terdege nagezien, tot in de geringste bijzonderheden, maar den heer Goedeljee niet te pakken kunnen krijgen. Alles was uitstekend in orde. Daarom had de commissie niets dan huldo voor den heer Goedeljee en stolde zü der vergadering voor, de rekening onder dankbetuiging goed te keuren, waartoe met applaus werd besloten. Het daarop door den secretaris voorgelezen jaarverslag, waarin o. a. werd herinnerd dat het aantal loden en donateurs thans 2612 bedraagt, werd op dezelfde wijze goedgekeurd. Een der leden gaf zijne bevreemding te kennen, dat by de hoepeltentoonstelling, welko tijdens het jongste 3-October feest in de Stadszaal gehouden werd, van de leden een dubbeltje entree werd geheven. Hij vroeg wie die bepaling had gemaakt: het bestuur of de tentoonstelling8 commissio. In het reglement vond hy nergens een artikel, waaraan men tot de bedoelde heffing het recht kon ont- leenen, welke heffing by feiteiyk beschouwde als eene verhooging van contributie, welke handeling allicht ook op andore wijze kon uitgestrekt worden. Daaraan wonschte hy dus paal en perk gesteld te zien en achtte hy aanvulling of herziening van het reglement noodig. Een ander lid stemde met den vorigen spreker geheel in en wenschte wel dat het voorstel reeds dadeiyk urgent kon verklaard worden. Hyzelf had ook gezien dat velo leden der 3 Oct. Vereeniging, toen zy aan de Stadszaal kwamen, met drie of vier kinderen, terug- moesten, omdat zy ook voor elk kind moesten betalen. Do voorzittor antwoordde dat hot bestuur gcr.oomdon maatregel had noodig geacht, om dat het bewys van lidmaatschap overdag nog niot als contröle middel kon dienst doen, daar 't ook nog voor hot avondfeest moest gebruikt worden. Daardoor was bet mogelijk de onbe 8ckadigd goblovon kwirt, als ze reeds gebruikt was, weer aan een ander, een niet lid, af te geven, die dan óók ging kyken. Daarom werd besloten var. allen, lid of geen lid, een dubbeltje te heffen, eon zoo luttel bedrag, dat hot geen bezwaar kon opleveron on spr. do quaosti9 r.iot zoo hoog achtte. In ieder geval konden do leden er zich mee troosten dat do niet onaanzienl^ko opbrengst ten voordeele van do kas is gekomen. Den vorigen spr. kon hy tevens inlichten dat er wel degel (jk families met kinderen, als ze werden opgemerkt, en niet al te onge duldig waren, werden toegelaten zonder voor hunne kinderen te betalen. Een ander lid zeide - in tegenstelling met den voorzitter begrepen te hebben dat het don eersten spreker niet te doen is geweest om op bet bedrag van een dubbeltje aanmorking te maken, maar op de heffiüg zelve, dus „niet om de knikkers, maar om het recht van het spel." Deze opmerking werd door den eersten spreker bevestigd. De vraag was alleen of het bestuur zijne bevoegdheid was te buiten gegaan. Die vraag werd weer door een ander lid, ofschoon verklarende dat hyzelf ook niet met bedoelde entróe-heffing sympathiseerde ontkennend beantwoord. Hij toch herinnerde zich nog zeer goed dat op de vorige Mei-ver gadering, toen het plan van het jongste 3-Oct.-feest werd vastgesteld, ook de hoepel tentoonstelling door den voorzitter werd ter sprake gebracht en dat deze toen zeide dat die tentoonstelling, evenals de vroeger in het Gymnastieklokaal gehouden vlieger-tentoon stelling, door een kleine entrée te heffen, voor de kas toch weer een aardig appeltje voor den dorst kon worden. Aangezien nu voor die voeger-tentoonstelling zoowel van leden als niet leden eveneens 10 cents was geheven geworden, en op de vorige vergadering, toen de hoepeltentoonstelling op het appèl kwam, niemand tegen eene entrée-heffing iets in het midden bracht, (mogelijk wel zonder toen juist de gevolgen er van in te zien), was dus toen reeds feiteiyk stilzwygend het bestuur ge machtigd een toegangsprijs ook van de leden te heffen. Het bestuur was dus z. i. wel dege- lyk in zyn recht. De secretaris zeide niet te kunnen begrijpen hoe men op hot denkbeeld kwam, dat hier sprake is van eene verhooging der contributie. Volgens het reglement immers zou het be stuur het recht hebben allóón de leden 's avonds toegang te verleenen tot het gereserveerde terrein, terwyl het den leden dien toegang toch verleent met een dame of kind. Na repliek verklaarde de voorzitter nog dat het bestuur gemeend beeft te handelen in het belang der Vereeniging en eveneens dat de heffing van 10 cents volstrekt geene bedekte verhooging van contributie is, maar een middel was voor goede contröle. Van het bestuur kon niet verwacht worden dat het 't voorstel van den eersten sprokor urgent zou verklaren Het hield zich aan de bepaling van het regle ment, dat dergeiyke voorstellen minstens 14 dagen vóór de vergadering by hot bestuur moeten worden ingediend. Dit was niet ge schied, zoodat de zaak hangende bleef. Door een lid werd nog aanmerking gemaakt op de contröle aan den ingang van „Zomer zorg". Hem was het nl. overkomen dat, nadat hy eerst de dour aldaar was uitgegaan en toen oen sortie had ontvangen, hem by zyne terugkomst do toegang werd geweigerd, ornaat dit contra merk, naar men hem zeide, niet deugde, daar het reeds van twee jaar ge leden wasl De voorzitter zeido zulk een geval niet te begrypen, maar inmiddels te kunnen mede- deelen dat het bestuur voornemens is die contröle te verscherpen en ook voor de leden gemakkelijker te maken. Een ander lid bracht tevens hot uur ter sprake, waai op op Zondag de inschry ving voor de uitdeeling aan bohoeftigen plaats heelt, nl. des middags, wanneer sommigen, als beueold wordende door de diaconie, alsdan in de kerk moeten zyn. Uit het antwoord van den voorzitter bleek dat voor dezulken ook gelegenheid ia reeds vóór en ook nog n& kerktyd om zich aan te melden. Een anderen dag dan Zondag kan men niet nemen, want dan zou men do lieden uit bun werk halen. Ten slotte zeide een der leden het bestuur dank voor de belanglooze behartiging der Vereeniging, met den wensch, dat het steeds op denzelfden weg zal blyven voortgaan. Na applaus sloot de voorzitter daarop de vergadering. Gemengd Nieuws. Men meldt ons heden uit Zoeter- woudo: Hedennacht is do schuit van schipper H. Pupping, geladen met koolasch en sintels, in de Noordbuurtsche Watering gezonken. De schipper, die in do schuit sliep, werd door het water verrast en heeft zich gelukkig nog, hoewel l yna ongekleed, kunnen redden. Toen H. R.te Wassenaar, Zon dagavond van Den Ilaag kwam ryden, waar hy zyn pasgeboren kind had laten doopen, vroegen twee militairen hem te mogen mee ryden. Op zyn woigerend antwoord stak een hun- nor zyne sabel tusschen de spaken van het wiel, waardoor het paard begon te steigoren, en gaf ten slotte R. met zyne sabel een zoo- danigen slag op het hoofd, dat hy oene ern stige wond bekwam. By hot Dagelyksch Bos tuur der gemeente Wassenaar bestaat het voornemen, om de brandspuiteu zoodanig in te richten, dat ze door paardon kunr.ou worden voortge trokken. Mot moedwil sloeg gistoravond een persoon van ongovoer 30 jaren in de Spui straat te 's Oravonbage twee spiegelruiten van zetr groote afmeting met een hamor stuk. Reeds des ochtends had hy aan een agent van politie gezegd, 's avonds iets te zullon doen om voor eenigon t;id onder dak lo koiuen. Hot inslaan der rui ton was oorzaak van con groot**n volkioplooj Do dader wilde zich roods uit oigen beweging naar het politie-commissariaat begeven, toen hy door een agent werd gearresteerd. Uit Den Haag meldt men: Het Koninklijk Paviljoen aan het Holl. Spoorwegstation wordt met veel smaak in gericht. De verschillende vertrekken zullen er prachtig uitzien. Eene trap, geheel van granietsteen vervaar digd, leidt naar do vorstelyko salons. Luister rijke, zwaar vergulde gas ornamenten, albasten bloemhouders, enz. zijn exprosselyk tor versie ring uit Parfls ontbodon. Het ameublement, dat wat weelde betreft, met dit alles gelijken tred houdt, wordt vervaardigd in de fabriek van de heeren Mutters, alhier. Eerst in Februari 1894 zal dit hofsalon voltooid kunnen zyn. Door een gemeente-veldwachter te Aalsmeer is naar Amsterdam gebracht een Duitscher, die uit de gevangenis te Oldendorff, in Hessen, was ontvlucht. De socialist B. Meester, beter bekend onder den naam van „Bart de Duvel", te Haarlemmermeer, door de Haarlemscbe rechtbank tot 5 weken gevangenisstraf ver oordeeld wegens verzet tegen de politie, welk vonnis in hooger beroep werd bevestigd, heeft, naar aanleiding van een deswege gedaan verzoek aan H. M., eenigen tyd uitstel ont vangen om die straf te ondergaan, wegens de byzondere omstandigheden, waarin zich zyne vrouw thans bevindt. Gisteren is een boerenknecht van den heer H., te Woerden, deeriyk mis handeld door een stier. Tweemalen werd hy door den stier opgonomen en tegen de zolde ring geworpen. De tweede maal kwam hy in de krib terecht en werd hy door eene opening uit den stal getrokken. Zyne wonden zyn niet lovensgevaarlyk. Hot schynt dat die knecht den stier onlangs geslagen heeft en dat de stier daaraan gedachtig is gebleven. Door de rechtbank te Haarlem is vonnis gewezen in de beide voor haar aanhangige onteigeningsprocedures tusschen den Staat der Nederlanden, als ei6cher, en den heer H. Van Waveren, te Hillegom, en den heer J. W. C. Bloem, to Oudshoorn, als gedaagden. Voor den aanlog van een fort in den Wykermeerpolder benoorden het Noordzee kanaal, heeft do Staat noodig van den heer Van Waveren 4.34 70 hectaren, en had daarvoor aangeboden f 19,314.53. De door de rechtbank benoemde deskundigen hadden de schadeloos stelling gewaardeerd op f 23,983.72, de recht bank stelde de te betalen som vast op f27,886 26. In deze zaak werd voor den gedaagde gepleit door mr. P. Peelen, advocaat te Amsterdam. Voor hetzelfde fort heeft de Staat van den heer Bloem 3.83.30 hectaren noodig, gelegen onmiddeliyk naast de perceelen van den heor Van Waveren, en had daarvoor aangeboden f 12,887 34. De deskundigen begrootten de schadeloos stelling op f 17,973 25, welk bedrag de recht bank voldoende achtte. In beide zaken werd de Staat in de proces kosten veroordeeld. In deze zaak had voor den gedaagde gepleit mr. E. N. De Brauw, advocaat te 's Gravenhage. In beide zaken trad voor den Staat op mr. Th. De Haan Hugenholtz. Een treurig geval. Men deelt aan de „Tel." het volgende treurige geval mede. In de Staalstraat No. 6, te Amsterdam, woonde een gezin op eene kamer ton huize van mejuffrouw N. Door armoede was de vader niet in staat gedurende vyf weken de huishuur te betalen. En wat deed nu do eigenares, om de familie, die nergens heen kon, tot vertrekken te dwiDgen? Eerst liet zy de deur wegnemen, en vervolgens de vensters, onder voorwendsel, dat ze geschilderd moesten worden, en toon do menschen door het dichtspykeren van die openingen met stukken does het nog uithieldon op de kamer, werd hun gisteren de toegang geheel ontzegd. Mej. N. zal zich Vrijdag a. 8. voor deze daad moeton verantwoorden voor het 1st© kanton gerecht. Gistermiddag waren te Amster dam een paar sjouwers aan het zaad-lossen uit een schip in het Westerdok. Eén hunner, Anton Bakker, kreeg van don stuurman een stuk vleosch, dat hy juist wilde opeten, toon hy den kapitein zag aankomen. Meenondo dat hy iets ongeoorloofds deed of om welke andere reden ook, Bakker wilde het vry groote stuk haastig doorslikken, misschien om een mogelyk verwijt te ontgaan, helaas, met het noodlottig gevolg, dat by stikte. De ongelukkige laat eene weduwe met zes kinderen na. By de commissie te Amsterdam kwam gisteren weer in voor de werkloozen f6838, waaronder eene gift ad fö000. IJsfeosten te Utrecht. Door het bestuur van de „Vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer" te Utrecht, is eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren: R. P. Musbhart, voor/., A. M.Polvliet, jlir. H. J. M. Van Asch van Wyck, F. B. Van Ditmar, W. Busch, F. E. G. Sslle, G. Witte veen, baron Van Sytzama, W. M. Visscher, W. E. L. K. Andrau, Van Beek Calkoen Jr., P. C. Visser, penningmeester, en H. Coop- mans, secretaris, tot het organiseeren, by goed ijs in dezen winter, van een driedaagsch ysfeost. Den lston dag zal een nationale amateurs* wedstryd in bet schoonrydon worden gehou den voor heeren, heer en dame, waarvoor verscheidene medailles worden beschikbaar gesteld. Den 2den dag wenscht men tot een I volksfeest te maken met pryzen in geld en J levensmiddelen; den Sden dag een militair- feest, mede voor een lagen prijs voor een j ieder toegankelijk. Door de militaire autoriteiten is vergunning verleend, hot ijs op de grachten om het fort op de Biltstraat voor dit doel te gebruiken. Eenige bekende liefhebbers van ijssport uit Amsterdam zullen uitgenoodigd worden deel uit te maken van de jury. Door samenwerking van de Utrechtsche IJsclubs kan eene degelijke voorbereiding verwacht worden. Een 19-jarig huzaar te Deventer, H. K. genaamd, die] des avonds uit het kastje van zyn kameraad een zakdoek, waarin eenig geld was geknoopt, heeft weggenomen, is door den krijgsraad te Leeuwarden wegens diefstal veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om by de gewapende macht te dienen voor den tyd van drie jaren. H. H., wonende te Velp, die op eene jachtpartij onder Duiven met zekeren E. twist kroeg, heeft dezen een paar gevaar lijke wonden toegebracht, wegens welke daad hy gisteren gevankelijk naar Arnhem werd gevoerd. Naar de „Bossche Ct" verneemt, zal te Valkenburg (Limburg) een sanatorium worden opgericht, waar, onder leiding van dr. Oidtmann, uit Maastricht, teringlijders worden behandeld met oen door hem uitgevonden nieuw middel. Voorloopig zijn reeds lijders in de omstreken van Valkenburg geplaatst. Maakte de „Arnh. C t." melding van een voornemen, dat bestaan heeft by de bakkersgezellen te Arnhem, om op het laatst der volgende maand tot oene workstaking over te gaan, thans heeft de aldaar bestaande gezellen vereeniging een anderen slap gedaan om afschaffing van don nachtarbeid to ver krijgen. De gezellen willen langs regolmatigen weg dit doel bereiken. Aanstaanden Zondag halfdrio zullen zy in het café „Kelholt" op de Steenstraat eene vergadering houden, waartoe ook de patroons zyn uitgenoodigd, en waar overlegd zal worden hoe tot de afschaffing te komen van den nachtelyken arbeid. Enkele dagen geleden werd de jager Corns. Postma, te Oosterzee, terwyl hy van de jacht naar huis terugkeerde, ton gevolge van het plotseling afgaan van zyn geweer door een hagelsehot onder den rechterschouder getroffen. Hy is aan die verwonding overleden, eene weduwe met twee kindertjes in hulp, behoevenden toestand achterlatende. Twoo leden van de rechtbank te Brussel hebben brieven ontvangen, waarin zy bedreigd worden met een aanslag op hunne woningen. De huizen worden nauwlettend bewaakt. De cholera, welke te St.- Peters- burg voor eenige dagen bijna geheel verdwenen was, breidt zich nu weder uit in Ruslands hoofdstaa. Maandag werden 38 personen door de ziekte aangetast, waarvan 15 overleden. Gisteren en eergisteren hebben in Engeland geweldige stormen gewoed, die vooral in het zuidelijk gedeelte des lands en in het Kanaal veel heviger waren dan de storm van de vorige maand. Te Londen was de kracht van den orkaan op sommige oogen- blikkoii zóu groot, dat menschen er door op getild werden en ruiten door den winddruk bezweken. Aan daken, schoorsteenen en plant soenen werd groote schade aangericht. De paketboot „Louise Dagmar", van Bou logne, met 40 passagiers aan boord, kon dooi de woeste zee de haven van Folkestone niet binnenkomeneene poging om te Dover binnen te loopen, mislukte eveneens, daar de seinen verboerd begrepen werden. Na eeri moeilijken overtocht kwam zy weer veilig te Boulogno terug. Te Portsmouth woedde de storm met on gekende hevigheid. Toen het ty kwam op zetten, sloegen de golven zelfs over de ver sterkingenin de haven zonk een stoombarkas. Van een aantal huizen woeien de daken af; de overkapping van het havenstatiou viel met vreeseiyk geweld iü, juist toen een trein was binnengekomen; drie porsonen werden daarbij ernstig gewond. Uit verschillende andere plaat sen worden ongelukken van allerlei aard ge meld. Een jonge Spaansche graaf ver loor te Monaco 150,000 fr. met roulette. Hy trachtte zich daarop met een scheermes den hals af te snyden, en toen de dood niet spoedig genoog volgde, wierp hy zich uit het raam van eene tweede verdieping. Hy laat oene vrouw en drie kinderen achter. Te Leers, in het Fransche Noorder departement, is eene boerin Van Cop- penolie met hare twee kleinkinderen, een jongetje van acht en een meisje van vyf jaar, door een dief of dieven vermoord. Men vond de drie in hun bloed badende op den grond, de twee kinderen in elkanders armen. Het meisje heeft nog eenige oogenülikken geleefd. Een ritmeester der Oostenrykscho lansiers, Barich genaamd, is den 9den dezer te Kreohof (Galicië) dood eschoten in zyne slaapkamer, toen hy gereed stond zich ter ruste te begeven. De dader, die buiten stond en door eene vensterruit heen schoot, moet een onder officier van Barichs eskadron zyn en uit wraakzucht tot dezen moord zyn overgegaan. Hy is voortvluchtig. DeWeener groote bankier Lejeune, die zich „verwijderd" had onder achterlating van een brief aan zyne vrouw met bericht dat hy zich van bet leven ging berooven, is le Beriyn in een hotel in hechtenis genomen Een tydperk van algemeene I dopressie is te Chicago op de tentoonstelling j gevolgd. Er zyn meer dan 40,000 werkloozen van wie 10,000 broodsgebrek lyden. Het aan tal misdaden neemt hand over hand toe. Aan boord van het stoom schip „City of Washington", dat dezer dagen te Nieuw-York aankwam, is een dynamUtmachine gevonden, verborgen in eene koffiebaal. Deze baal maakte deel uit van eene lading Mexi- caansche koffie, welke het schip te Oaxaca had ingenomen. De reeders houden het er voor, dat men hier met eene poging tot wraakneming van werkstakers te doen heeft. Dezelfde misda digers verdenken zyin November hunne stoom boot „City of Alexandria" te hebben doen zinken. Deze boot is naby Havana afgebrand, nadat er eene ontploffing in het ruim had plaats gehad, waarby eenigen der bemanning het leven verloren. BUITENLAND. Fraii krijk. De Kamercommissie, welke belast is met het onderzoek van het wetsvoorstel der Regee ring tegen de vereenigingen van misdadigers, heeft dit ontwerp goedgekeurd. De commissie voor de aanvullingskredieten heeft het krediet van 820,000 fr., door de Regeering gevraagd voor de versterking der politie, insgelyks aan genomen. De bureaux van de Fransche Kamer en van den Senaat hebben de bepalingen van orde op de toelating van personen tot de tribune en de verdere lokalen gewyzigd. Daar de openbaarheid der beraadslagingen door de grondwet is voorgeschreven, zal de openbare tribune blyven bestaan, maar niemand zal worden toegelaten dan na opgaaf van naam en woonplaats. In elke tribune zal zich steeds een wachter bevinden. De leden der Kamer zullen geen toegaugsbiljet afgeven tot de par ticuliere tribunes dan na dit geteekend te hebben, en met den naam van den persoon, wien zy het afgeven, te hebben ingevuld. In de wachtkamer der Kamerleden zal voortaan niemand, die een der leden wenscht te spreken, worden toegelaten dan na vertoon van een brief van oproeping. De stoet van sollicitanten, die tot dusver de zaal placht to vullen, zal aldus verdwynen. Verder zullen, behalve de leden, alleen de dagbladschryvers en verslag gevers worden toegelaten tot de Kamerlokalen, en de laatsten zullen eene persoonlijke kaart by zich moeten hebben, dus op hun naam, niet zooals thans enkel op naam van hun blad. Geiyksoortige bepaüngen zyn voor den Senaat gemaakt. Dui tschland. Do Rijksdag heeft gisteren met 189 tegen 165 stemmen het eerste artikel van het handelstractaat met Rumenie goedgekeurd. By deze beslissing waren de meeste afge vaardigden aanwezig en ook de tribunes waren meer dan vol. Toen de voorzitter den uitslag der stemming mededeelde en de aanneming van het handelstractaat ter kennis bracht, weerklunken luide toejuichingen van de linker zijde. DeRykskanselier en eenigen der ministers wenschten elkaar geluk met den uitslag, want de voorstanders van den terugkeer tot eene reactionnaire politiek hadden zich zóó geweerd, dat de verwerping der tractaten niet als onmogelijk werd beschouwd. De meerderheid, waarmede het tractaat werd aangenomen, overtrof daarom de ver wachting der vryhandelaars. De liberale afgevaardigden vereeingdon zich na den afloop der stemming tot verschillende groepen, ten einde hunne ingenomenheid over de aanneming van het tractaat te betuigen. Do beraadslagingen kenmerkten z oh dc#: niets bijzonders. Alleen daardoor warei ze merkwaardig, omdat ieder begreep, dat nu niet alleen beslist moest worden over het Rumeensche handelstractaat, maar dat tevens het lot werd beslist van hot aanhangige Duitsch- Russische tractaat. De aanneming van het handelstractaat met Rusland is nu ook ver zekerd. Veimoedeiyk zullen nu de onderhan delingen met Rusland wel bespoedigd worden. De Poolsche afge vaardige en, cu> voor het Rumeensche tractaat stemden, zullen ook dan de beslissing in handen hebben. Gisteren gaf kanselier Caprivi een maal- tyd aan de afgevaardigden, waar ook gesproken werd over bet plan tot internationale bestryding van het anarchisme. De kanselier verklaarde dat de bestaande wetten als voldoende moesten beschouwd worden. Wat de algemeene politiek betreft, zeide Caprivi, dat de conservatieven verplicht waren hem te ondersteunen, daar hy niet eene politiek op eigen hand volgde, maar uitsluitend handelde overeenkomstig de wenschen des kiezers. Spuxijo. Uit Madrid wordt aan de „Indépendance beige" gemeld, dat de Spaansche ministerraad, het talmen in Marokko moede, in een buiten gewone bijeenkomst besloten heeft maarschalk Martinez Campos bevel te geven onmiddeliyk tot den aanval over te gaan. Thans bedraagt de Spaansche legermacht in Marokko, onder maarschalk Campos, 21770 man, met 600 paarden, 1200 muildieren en 48 stukken geschut. Tweehonderd uit Melilla verwyderde Marokkaansche Joden zyn te Nemours in bedroevenden staat aangekomen. Tuans is het aan wal komen van Moorsche Israëlieten in Algerië door de autoriteiten verboden. Men seint uit Melilla, dd. 12 Dec.: De conferentie tusschen Martinez Campos en Araüf is afgeloopen. De uitslag wordt vooralsnog geheim gehouden. Evenwel meent men te kunnen verzekeren, dat Araëf door den sultan zou zyn gemachtigd om voor de uitvoering van het verdrag van Madrid te zorgen; ook zou hy het oozydig gebied aanwijzen, dat dan door de Kabylen zou worden ontruimd.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2