TWEEDE Bi A.'I EK. Ver)ulg der beraadslagingen over het hoofd stuk Binnenlandsche Zaken. De heer Gerritsen wilde splitsing van den subsidiepost op de begrooting, zoodat afzonder lek werd geraamd eeno som tot ondersteuning van gemeenten ter voorkoming van armoede. De minister Tak verzokerde aan den heer Levy, dat de vrijheid van nering en bedrijf voldoende is gowaarborgd tegen, trouwens niet gebleken, inbreuk der gemeentebesturen, door het toezicht van Ged. Staten en het petitierecht en dat, zonder overwegende reionen, hy zich houdt, by de vernietiging der gemeente veror deningen, aan de gevestigde jurisprudentie. Er kennendo dat de subsidiön toenemen, wees h|j er op, dat velen een gevolg zjjn van do traag heid van den wetgever, byv. by hetambachts- en landbouwonderwijs. De gesubsidieerde ge meenten, die workverschafüng op do begroo- ling plaatsen, doen dit als een vorm van be deeling. Medewerking tot verhooging van de traktementen dor gemeen lovold-wachters kan by niet toezeggen. In de gisteravond voortgezette vergadering werd het bogrootingsdebat hervat. Met bestrijding van de heeren Roëll, Hintzen en Van Karnebeek verdedigde de heer Pyttersenmeer bepaaldelijk met het oog op de Friesche toestanden, do werk verschaffing uit gemoentefondsen en stelde hij Eügeland ten voorbeeld voor eene practische wijze van bestrijding der werkeloosheid ten plattelande, in welke richting hy van de tegenwoordige Regeering meer had verwacht. De heer Lieftinck steunde de Regeering krachtig in haar stelsel tot subsidiêering van het ambachtsonderwijs, welke gelden meer nut opleveren dan die, besteed aan do doodo strijdkrachten. Ook by betoonde zich voor sta der voor meerdere zoig van regeeringswege voor productieven arbeid. Had de heer Lieftinck er op gowezon dat do mindere sympathie dor anti-rev. party voor subsidiën aanmerkeiyk verminderd was sedert ook de byzondere scholen rijkssubsidie ontvangen, de heer v. d. Borch protesteerde daartegen met een beroep op de geiykheid van rechten, zoowel van hot openbaar als van bet byzonder onderwys. De minister van binnenl. zaken verklaarde in zyn wederantwoord op de replieken, vry heid van werkverschaffing door de gemeenten te wenschen, maar kon do vernietiging van het raadsbesluit van Opsterland tot aankoop van gronden niet afkeuren. Zyn antwoord op de interpellatie betreffende de bedryfsvryheid bevredigde den heer Levy geenszins, die mitsdien by motie der Kamer voorstelde te verklaren, dat de vryheid van arbeid, handel, nering, beroep t-n becryf binnen de grenzen der wet door rtchtstreoksch toezicht der Regeering op plaatselyke verorde ningen behoort te worden gehandhaafd. Do motie zal echter later benandeld worden. Omtrent de discussie over do onderdeelen der begrootiDg valt bet volgende to vermelden Do minister beaamde do klacht van den heer Kerdyk over ongeregelde uitbetaling der onderwyzersjaarwedden, vooral in Limburg. Als een protest tegen de godragsiyn der Regeering met betrekking tot de zoo dringend noodige regeling der gemeente financiën, stelde de heer JE Mackay voor, de som voor ondor- stand aan hulpbehoevende gemeenten met ƒ1000 te verminderen. Dit amendement, waaraan de minister voor den dienst weinig gewicht hechtte, ontraden door do Commissie van Rapporteurs, werd verworpen met 47 tegen 22 stemmen. De heer Gerritsen wees op den overmatigen arbeid van de winkelmeisjes en de heer Reekers raaddo omzichtigheid aan in zake de lykver- branding, voor vryheid van welken hygiëni schen maatregel daarentegen de heer Pynacker Hordyk pleitte. De minister toonde zyn hart voor het be lang, door den heer Gerritsen aanbevolen, en vei klaarde zich onder bravo's afkeerig van dwang tot lykverbranding. De heer Valette wees by afd. onderwys er op, dat voor oorlogskosten per hoofd f8 be taald wordt en voor onderwys/"4, zoodat voor het laatste nog wel wat kan worden gedaan. Evenwel, overdryving moet er by gemeden worden. Zoo zou hy wenschen, dat hot getal hoogescholon verminderde en faculteitsscholen gevormd werden, of althans, dat het onderwys op onzo hoogescholen geen universiteitsonder- wys meer is. Ook zou men kunnen overgaan tot opheffing der theologische faculteit of tot beperking daarvan tot in óéne hoogeschool. Daarentegeu wil spr. uitbreiding van studie beurzen en wenscht hy verbetering van het pharmaceutisch laboratorium te Leiden. Eindeiyk gaf spr. in ovorweging do staats examens zóó in te richten, dat het promoveeren weer een oeretitel zou worden en tevens een doctoraat in do philosophie in hot leven te roepen, waardoor te gemoet kan worden ge komen aan de gebrekkige opleiding in de moderne talen. Voorts vroeg sprof aanstaande medici wol op hun plaats zyn op de gymnasia. Eindeiyk drong spr. aan op pensionneering van leeraren aan niet by de wet verplichte gymnasia. Do heer Bool drong zynerzyds aan op ver betering der verschillende instellingen, ver bonden aan de hoogeschool te Leiden, en ver klaarde zich tegen de verplaatsing van het Ethnographisch Museum. Do Voorzitter verzocht den verderen sprekers, niet in onderdeelen van artikelen te treden. Do heer Dc Beaufort (Wyk-by-Duurstede) protesteerde tegen het beweren van den heer Valetto, dat het universitair onderwys dien naam niet meer verdient en zyn denkbeeld om de hoogescholen in faculteitsscholen te veranderen. Dit ware ten nadeele van het wetonschappeiyk peil van het onderwys. Tegenover den minister bestreed spr. het nut van de verplichte dissertatie voor de juridische studenten, omdat het voor velen geen bowys is van zelfstandige studie, terwyi aan de ver plichting vele bezwaren verbonden zyn: tyd- verlies voor de professoren en de jongelieden en voor dezen ook geldverlies. De minister winne dienaangaande het advies in van den academi8chen senaat. Het woord was nu aan den Minister; maar de vergadering werd tot heden-voormiddag te 11 uren verdaagd. Gemengd Nieuws. Eene commissie uit de loden der Kleedermakers-Voreeniging „Eendracht door Vriendschap" had sedert eenige dagen het plan gevormd om den dag te herdenken, waarop enkele personen vóór 25 jaren te zamen kwamen om eene Vereeniging op te richten. Dit plan was uitgegaan in het jaar 1868 van een viertal vrienden. Maandag-avond hielden de leden van boven genoemde Vereeniging een gezelligen avond, waarop zy ook hunne bestuurders hadden ultgenoodigd. De heer W. Metselaar vormde het middelpunt der aanwezigen. "Was hy 26 jaren geledon de leider der vergadering, ook nu nog behartigt hy als president vol liofdo en yver de zaken der Vereeniging. Dat by zyn binnentreden in het schouwburglokaal „Vondel hoven" een daverend hoezee opging, behoeft geen betoog; immers, een man als de heer Metselaar, die in de stad zeer goed bekend staat, verdient met het volste recht de achting van velen. De heer J. Smit, voorzitter der feestcom missie, bracht in goedgekozen woorden hulde aan het bestuur, dat zich ten allon tyde zoo veel liet getroosten tot bloei der Vereeniging, en in het byzonder aan den president, die eene kwart eeuw aan het hoofd stond en met zyne vrienden oorzaak was dat menig huisgezin in tyd van ziekte voor armoede is bewaard gebleven. Waar zulke broeders werkzaam zyn, daar is de bloei een waarborg. Als aan denken overhandigde spr. den heer Metselaar een zeer fraai zilveren, met goud gemonteerd remontoir-horloge, welk geschenk werd aan vaard door eene met by val beantwoorde toe 6praak van den jubilaris. Ook don ovorigen bestuursleden werd een souvenir overhandigd, waarop eveneons woorden van dank volgden. Tot laat bleef hot gezelschap hoogst ge zellig byeen, welke gezelligheid nog verhoogd werd door het voordragen van enkele stukjes door de leden, mot begeleiding van| piano door den heer Uijee, terwyl de vergadering in de beste orde scheidde tot Januari. Alsdan zal de eerste vergadering van 1869 herdacht worden. Een metselaar, werkzaamheden verrichtende aan het huis van den heer T., op do Haarlemmerstraat, naby de Bakkorsteeg, had hedenmorgen het ongeluk van een steiger te vallen, van eone vry aanzieniyke hoogte. Do man bezoerde zich en werd in de woning des heeren T. onmiddeliyk naar eisch be handeld; daarna werd hy, zooals we verna men, naar het ziekenhuis vervoerd. Als curiositeit wordt uit Zwam- merdam gemeld, dat voor het paard van Wfinand Yan Dam, koopman aldaar, het hoogste lotingsnommer is getrokken, terwyl by de loting der nationale militie aan vyf zyner zonen in de laatste jaren steeds het hoogste nummer ten deel viel. Voorwaar een gelukkig huisgezin! Naar men verneemt, bestaat het plan in den loop van het volgende jaar het communicatie-kanaal te Haarlemmermeer voor het algemeen verkeer te openen. Groote ver wachtingen koestert men niet van dit nieuwe verkeer. De schutsluizen zyn zeer klein, de nieuwe vaart heeft weinig diepte, en de bruggen zyn zeer laag, zoodat do verwachte communi catie te water aldaar weinig zal beteekenen Met het oog op de gedane ver nieuwing van't stoomgemaal de „Lynden" te Haarlemmermeer, zal het bestuur van den Haarlemmermeerpolder spoedig overgaan tot het verdiepen en verbroeden der Hoofd vaart, over eene lengte van 7000 meter. Naar men verneemt, zyllen die werkzaam heden in den loop des volgenden jaars uit gevoerd worden. Hedenochtend, tegen elf uren, ontstond te Amsterdam door onbekende oor zaak een uitslaande brand in perceel 15 op den Oudezyd^ Achterburgwal. De vlammen sloegen flink uit, doch do brandweer wist het vuur tot het perceel te beperken. De eerste étage brandde geheel uit, de twee hooger gelegene en do zolder gedeeltelyk. By de commissie voor de Amster- damsche werkloozen kwam gisteren 10,487 in, waaronder eene gift van ƒ4000; tol aal in vier dagen ongeveer ƒ19,000. Eon weldadig inwoner van Amsterdam laat op hel oogenblik voor een bedrag van ƒ10,000 aan schoenen en kleeren voor behoeftige school kinderen vervaardigen. Deze voorraad wordt dan in het begin des volgenden jaars door be middeling der vereeniging „Kindervoeding" verdeeld. In het te Dusseldorp verschij nend blad „Der Artist" wordt by advertentie voor 200,000 te koop aangeboden de Amsterdamsche Parkschouwburg, met ver melding van gunstige ligging en byzondere geschiktheid voor een circus. Kooplustigen hebben zich aan te melden by den heer Ferdinand Maasbommel, huisagent by het theater „De Vereeniging", te Amsterdam. Te Heemstede heeft een droevig ongeluk plaats gehad met de stoomtram van 's avonds omstreeks halfacht. Toen een der reizigers uit de tram stapte, terwyl deze nog niet volledig stilstond, raakte hy daaronder en werden zyne b9ide beenen door den goederenwagen zwaar gekwetst. Nadat door dokter K. Prins de eerste hulp was verleend, werd de patiënt naar het Gasthuis te Haarlem vervoord. Do toestand was niet ongunstig, zoodat tot op heden de beenen nog niet be hoeven te worden geamputeerd. Zelden of nooit waren de biggen in Frieslands Zuidoosthoek zóó hoog in prys als thans. Biggen van vyf weken worden ver kocht voor 9 a ƒ10. Een gevolg hiervan is, dat de boeren zich buitengewoon op den aanfok toeleggen. Onder het vee van verscheidene landbouwers in de ïïoeksche Waard ver- toonen zich pokken aan de uiers dor koeien. In de Friesche gemeente Op sterland zyn in één gezin vader, moeder en dochter binnen eene week overleden, naar men zegt aan influenza, waarop longontsteking volgde. Zaterdag-midaag zijn door eene onbekende oorzaak de kleederen van eene 8l-jarige verpleegde in het gesticht in de Papenstraat te Delft in brand geraakt. Zy is aan de gevolgen overleden. Aan de woning der gebroeders Van W., landbouwers te Lienden, werd Zater dag-avond omstreeks 8 uren een brief gebracht, waarin door dokter B. verzocht werd, honderd vyf en twintig gulden ter leen te mogen ontvangen, daar by momenteel om dit bedrag verlegen was. Terwyl men overwoog of men 't gevraagde in papier of specie zou mede geven, verzocht een der gebr. v. W. den brenger van den brief zoolang binnen te komen, waarvoor deze echter bedankte, zeggende, zooals eveneens in den brief was vermeld, dat hy een broer van den knecht des dokters was, maar niet mocht binnenkomen, wegens gevaar voor besmetting, daar er in zyn gezin typhus heerschte. Gelukki? voor de gebrs. v. W. wekte het achtei docht, dat deze commissionnair zich by het openen der deur in het duister terugtrok en pertinent bleef weigeren om zelfs maar in het voorhuis te komen, zoodat zy besloten het geld zelf te zullen brengen, den brief, jammer genoeg 1 teruggaven en de deur sloten. Dat men hier met een oplichter te doen had, bleek Zondag-morgen, toen v. W. de gevraagde 125 gulden onzen dokter kwam aanbieden, die echter voor deze beleefdheid bedankte, daar hy van de geheele zaak niets afwist. Het gezegende Kampen. Onge- twyfeld biedt de gemeente Kampen boven vele zustersteden groote voordeelen zynen be woners aan. Plaatselyke belastingen worden er niet geheven, er is uitstekend heidewater tegen laag tarief te verkrygen, goedkoop gas en uit muntend onderwys tegen laag schoolgeld. Hierop in ruimer kring de aandacht te ves tigen was een denkbeeld, reeds lang door sommige ingezetenen gekoesterd. Dezen hadden gisteravond eone vergadering belegd, welke tamelyk diuk bezocht was. Besloten werd eene vereeniging ter bevor dering van hot vreemdelingenverkeer t e stichten. Yelen der aanwezigen traden als lid toe; een reglement werd dien avond nog vastgesteld, terwyl Vrydag 15 December een definitief bestuur zal worden gekozen. Te Blerik, by Venloo, heeft in de gloeilampenfabriek „Oonstantia" eene gasont ploffing plaats gehad, waardoor twintig meisjes meer of minder gekwetst zyn. De kusten van Engeland, maar vooral die van Schotland en Ierland, hebben weder veel van een krachtigen storm te lyden gehad. Aan de Engelsche kust strandden eenige schepen, waarvan de bemanning slechts met groote moeite gered werd. Op de hoogte van Ushaut is een onbekend gebleven stoom schip met man en muis vergaan. In het Ier sche graafschap Kerry werden by Tralee byna 200 meters van een spoordyk door de golven weggeslagen. By Barrow is veel wrakhout aangespoeldmen vermoedt dat op die hoogte een groot schip vergaan is Vele visschers- booten acht men verloren; by Grimsby zonk eene boot met 9 visschers, die allen verdronken. Dit jaar zyn in het geheel 85 visschers van Grimsby omgekomen. Ook langs de Zuidkust van Noorwegen, van Christiania tot Bergen, heeft een orkaanach tige storm gewoed, vergezeld van zware regenbuien. Voor zoover reeds thans bekend, zyn 11 schepen, waaronder 1 Nederlandsen, op de kust verongelukt en hebben 11 personen daarby het leven verloren. BUIT JE IV LA IN O. Fraukrijk. In de Kamer las gisteren de Voorzitter Dupuy den inhoud voor van de betuigingen van sympathie, welke naar aanleiding van den aanslag in de Kamer uit verschillendo landen zyn ontvangen. Namens de Fransche Kamer zal de voorzitter al deze mededeelin- gen beantwoorden en dank betuigen voor deze bewyzen van belangstelling. (Toejui chingen.) Vervolgens hield de socialistische afge vaardigde Basly zyne interpellatie over de werkstaking der mynwerkers in de Pas-de Galais en deed het voorstel, eene commissie van enquête naar de oorzaken der werk staking te benoemen. De zitting was zeer woelig. De minister van koophandel, de heer Marby, verklaarde de houding, welke zyn voorgangers togenow r de werkstakers hadden aangenomen, goed te keuren. De regeering, zeide hy, wil evenzeer de vryheid om het werk te staken als de vryheid van den arbeid doen eerbiedigen. Het rumoer in de Kamer nam voortdurend toe, vooral gedurende de redevoering van den heer Jonnart, minister van openbare werken. Deze keurde het gedrag der socialistische leiders by de werkstaking inPas-de Calais af, en verklaarde zich tegen de voorgestelde enquête. Hy las eenige artikelen voor uit het blad „Le Reveil du Nord," waarin tot oproer werd aangespoord. Dit verwekte opnieuw een hevig tumult van de uiterste linkerzyde. Ten slotte werd het vervolg der debatten op Donderdag bepaald. Do Senaat heeft met algemeene stemmen de artikelen van het ontwerp-perswet aange nomen. In eene parlementaire vergadering, wélke gistermorgen te Parys gehouden is, was men het er over eens, dat er geen aanleiding bestaat, om de quaestie van het invoerrecht op buitenlandsch graan nu weer op te rakelen of daarin wyziging te brengen. Italië. De heer Crispi is nog niet gereed met zyn ministerie, maar, voor zoover bekend, ont breken nog slechts drie ministers, en wel de ministers van buitenlandsche zaken, oorlog en marine. Omtrent de ongeregeldheden op Sicilië wordt gemeld dat by een volksoploop te Giar- dinello, gericht tegen het stadhuis, de ber- saglieri, die de orde moesten handhaven, genoodzaakt waren gebruik te maken van hunne vuurwapenen. Daardoor werden acht personen gedood en 14 gewond. Nadat de troepen waren afgetrokken, ver moordden de oproermakers den griffier der gemeente en zyne vrouw en trokken de plaats rond, terwyl zy de hoofden der vermoorden op pieken droegen. Volgens een later bericht duurt de gisting te Partmico en te Gardinello voort. Beide plaatsen worden door de soldaten bezet ge houden. Gedurende de laatste drie dagen zyn geen gemeentebelastingen betaald. Gelyk men weet, gaf ontevredenheid over de hooge gemeentebelastingen aanleiding tot deze ongeregeldheden. Naar men beweert, gaven de soldaten te Gardinello vuur op de menigte, die voor het stadhuis samenschoolde, omdat zy het bevel van een der officieren verkeerd ver stonden. Vandaar de verbitterinfi der menigte die, nadat de soldaten waren ingerukt, terug keerde en haar woede koelde op een der ge meente-ambtenaren en zyn vrouw, die zich in het stadhuis bevonden. Oostenrijk-Hong.-Monarchie. In het Oostenryksche Huis van Afgevaar digden werd gisteren een aanvang gemaakt mot de behandeling van de buitengewone maatregelen, welke de regeering heeft ge nomen ten einde de openbare orde in Bohemen te handhaven. Do woordvoerders van de Jong-Czechen en Slaven verklaarden, dat de togenwoordige toestand van Bohemen buitengewone maat regelen niet rechtvaardigt. Namens de Duit6ch liberale party verklaarde de afgevaardigde Dross, dat zyne partygenooten zouden stemmen voor de maatregelen, welke de regeering heeft genomen, in de hoop, dat deze buitengewone toestand slechts tydeiyk zal wezen. Insgelyks verklaarden de woordvoerders der Polen, dat zy het besluit der regeering zouden goedkeuren, doch dat ook zy de buitengewone maatregelen slechts als voorloopig beschouwen. Gr roo t- E5 i*i ta. n n ie. De overtuiging, dat de anarchistische propa ganda als de opzettelyke verspreiding eener doodelyke epidemie moet worden gestuit, wint in Engeland veld. Eergisteren hadden de anar chisten woder eene vergadering te Londen op Trafalgar-Square aangekondigd, maar het pu bliek belette de demonstratie. Het verontwaar digde volk zou de bekende anarchisten in het water van de groote fontein hebben verdronken, indien de politie hen niet had beschermd. De anarchist Nichols, die op de vergadering wilde spreken, werd uitgejouwd, van het spreekgestoelte gesleurd en moest door de politie uit de handen der woedende menigte verlost worden. De „Standard" scheert anarchisten en socia listen over één kam, omdat het socialismus langzaam, maar zeker tot practisch anarchis- rnud leidt, en acht eene periode van reactie onvei mydeiyk. De „Daily Telegraph" verlangt de strengste maatregelen tot onderdrukking van het anar chisme in Engeland; wanneer de bestaande wetten niel voldoende zyn, moet het parlement uauelyk nieuwe maken. Do „Times" wil dat niet alleen alle anar chistische vergaderingen zullen worden ver boden. maar dat ook allen, die met woord of gHS-u i;: opruien, zullen worden gestraft. Dit ia aar. zichzelf en aan anders landen verplicht. maar daartoe zyn de bestaande wetten voldoende. Misdadigers als Ravachol en Vaillant zouden kunnen en moeten worden uitgeleverd. „De „Daily Chronicle" wenscht verscherping der strafbepalingen tegen het bezit van ont plofbare stoffen, de doodstraf voor alle mis dadigers, die zulke stoffen by hunne aanslagen gebruiken en de afschaffing van het Engelsch asylrecht voor anarchistische samenzweerders. Laatstgenoemd blad maakt evenwel, evenals de „Daily News", onderscheid tusschen socia listen en anarchisten. Het anarchisme, zegt de „Daily News", is geene meening, maar eene aansporing tot misdaden. Het socialisme is een economisch systeem, dat juist, omdat het zich aan de wet houdt, door de anar chisten wordt verfoeid, en bet zou een ongeluk zyn, wanneer de wet geen onderscheid meer maakte tusschen aanhangers van een econo misch systeem en vyanden der menschheid. Door de Londensche Kamer van Koop handel was tegen gisteren eene vergadering van een aantal invloedryke personen belegd, om over de marine-quaestie te beraadslagen. Er werd eene motie aangenomen, waarin verklaard wordt dat eene onmiddellijke ver sterking van de oorlogsmarine noodig is als waarborg voor de veiligheid van den staat en voor den handel. De motie is ter kennis van het ministerie gebracht. In het Lagerhuis stelde lord George Ha milton gisteravond eene motie voor, waarin eene aanzieniyke uitbreiding der vloot ge vraagd wordt in het belang der veiligheid van den staat en tot bescherming van den Britschen handel, en tevens verzocht wordt, dat de regeoring zich daaromtrent vóór da Kerstvacantie nader zal verklaren. Duit^chland. Keizer Wilhelm heeft in zjjne omgeving zyne verontwaardiging over den aanslag te Parys betuigd en verklaard, dat het zoo niet verder kan gaan. Evenwel wordt deze ver klaring als niet meer beschouwd dan als de uiting eener persoonlyke meening, zonder politieke beteekenis. De liberale bladen toonen eenige ongerust heid, nu een deel der openbare meening zich laat bang maken en bescherming verlangt langs internationalen weg. Volgens hen is een der gel yk plan toch niet voor uitvoering vatbaar, en daarby zou, indien de reactionnairen de overhand mochten verkrygen, van dergelyke besluiten licht misbruik gemaakt kunnen worden tot beperking van de vryheid in de verschillende staten. Tot dusver zyn het alleen de conservatieve bladen, die verlangen dat de regeeringen krachtiger tegen het anarchisme zullen optreden. De Beriynsche anarchisten hielden eergister- avnod eene vergadering, welke door 50® perso nen by gewoond en door een sterke politiemacht bewaakt werd. Duideiyk kwam daar eenego- drukte stemming aan den dag. 't Was alsof men met het oog op den Paryschen aanslag, niet vry uit durfde spreken. Men zeide, dat, wanneer de regeeringen internationale maat regelen tegen de anarchisten namen, dezen zich hiertegen eene duidelyke gedragsiyn moesten voorschryven. De sigarenmaker Herrmann en de schoenmaker König deden uitkomen, dat in Duitschland de anarchisten nog niet tot daden waren overgegaan en dat de Duitsche anarchisten geen heil zagen in het terrorisme, maar in eene goed geregelde propaganda. De gewezen sociaal-democraat Wilhelm Werner zeide, dat men niet weeklagen moest, maar het gevaar in de oogen zien. De burgermaatschappy, waarvan het anarchisme en de aanslagen de gevolgen waren, zou niet in staat zyn het anarchisme door uitzonderings wetten den kop in te drukken. „Wy hebben de socialistenwet overleefd", zeide hy, „w\J zullen ook eene anarchistenwet overleven". Volgens een te Berlyn loopend gerucht, dat nog niet is bevestigd, ontving de Fransche gezant aldaar, de heer Herbette, van zyne regeering de opdracht om de Duitsche regeering te polsen over hare meening ten opzichte eener internationale bestryding van het anar chisme. De Duitsche regeering biyft echter nog by hare afwachtende houding. De leiders der Beriynsche anarchisten, Ellendt en Werner, zyn in staat van beschul- diging gesteld wegens majesteitsschennis en ophitsing tot hot plegen van geweld. Twee der anarchisten, die het woord voerden in bovenbedoelde vergadering, werden gisteren door den rechter tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld wegens opruiende rede voeringen, welke zy in vorige byeenkomston hielden. Gedurende de laatste dagen zyn te Leipzig en te Hamburg huiszoekingen gedaan by be kende anarchisten. Eenige leiders werden in hechtenis genomen, maar na verhoor weei op vrye voeten gesteld. De aanslag op den koopman Friedlftnder, welken wy gisteren meldden, zou misschien wel een anti semiotische schurkenstreek kun nen zyn. Do verwondingen der beide getrof fen personen zyn gelukkig niet ernstig. De Ryksdag heeft gisteren het ontwerp tot bekrachtiging van het keizeriyk besluit, waarby ile invoerrechten op goederen uit Rusland on Finland tydoiyk met 50 percent werden verhoogd, by derde lezing goedge keurd tegen stemden de vryzinnigen, de volksparty en de sociaal-democraten. Een amendement om te bepalen dat van goederen, vóór de uitvaardiging van dat besluit reeds de grenzen gepasseerd maar nog niet inge klaard, de verhooging van rechten niet ver schuldigd is, en wanneer reeds voldaan, zal worden terugbetaald, werd aangenomen; amen dementen om ook van belastingvrye goederen uit Rusland en Finland tydeiyk invoerrechten te heffen en om van hop tydeiyk een gelyk nvoerrecht te heffen als in Rusland wordt geheven, werden naar de commie voor de handelsverdragen verwezen. Hed n zal de Rijksdag eene beslissing nemen over het Duitsch Rumeensche handels- tractaat. Vermoedelyk zal het tractaat met eene meerderheid van 10 a 20 stemmen wor den aangenomen. Een gedeelte van het Centrum zal voor het tract iat stemmen.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2