er onmiddellijk eeno lantaarn bij de hand ge weest, gewis zou dan de heer H. het genoe gen hebben kunnen smaken een menschen leven te redden. Dit ongeluk is, helaas I noodlottlger afgeloopen dan dat van de vrouws persoon, die verleden Maandag-morgen in de vroegte ook bijna verdronken was. Deze be woont heel opmerkelijk met de familie van Teun hetzelfde huis. Ten huize van den heer P. Ra maker, te Leiderdorp, is eene vergadering gehouden van de Ijsclub Leiderdorp Zoeter woude. Tegenwoordig waren slechts 19 leden met inbegrip van bet geheel voltallig bestuur. De heer mr. H. Hemmingson was voorzitter. Ingekomen was een schrijven van den heer R. Van Wensen, dat hij, wegens verandering van woonplaats, ontslag verzocht. Hem werd met applaus een eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, van de oprichting af aan de Ijsclub als penningmeester bewezen. In zijne plaats werd met 16 stemmen ge kozen de heer WeUding, die de benoeming aannam. De rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar werden door twee heeren onderzocht en in orde bevonden, waarna by monde van den heer W. Sillevis de penning meester werd bedankt voor zijn gehouden beheer. Eenige baancommissarissen werden be noemd in de plaats van hen, die verhuisd zyn of bedankt hebben; onder anderen werden benoemd de heeren Parmentier Jr., Sillevis Jr. en Telders. De aftredende vier baan-commis sarissen werden allen herkozen. Aan de orde kwam ook het verzoek van den „Zuid-Hollandschen IJsbond", om aan sluiting van de IJsclub „L. Z." Eenige leden verklaarden zich bepaald tegen de aansluiting, ook de voorzitter. Zeer veel verschillende redonen werden daartoe in het midden gebracht. Slechts één lid sprak er vóór en verlangde stemming. Het verzoek werd met byna alge meene stemmen verworpen. Het verslag van den afgeloopen winter omtrent de werkzaamheden was door den secretaris zeer uitvoerig behandeld en werd voorgelezen, waarvoor hy den dank der ver gadering inoogstte. Vervolgens werd behandeld een voorstel om de loon-ontvangende baan-opzichters af te schaffen met het oog op bezuiniging en sty ving van de kas. Dit voorstel lokte eenige dis cussie uit, want hot werd goed overwogen, maar ten slotte met 14 stemmen verworpen. Er waren 2 stemmen vóór en drie onthoudingen. Verder niets meer te behandelen zynde, drukte de voorzitter den leden vooral op het gemoed om toch ieder in zyne omgeving ledon aan te werven. Het doel toch is ge heel om de arme en behoeftige huisgezinnen aan eenige verdiensten te helpen, en te geiyk het nuttige aan het aangename voor de meer gegoeden te verbinden. Met eene kas van ruim f 200 k3n men niet veel doen, wanneer men 30 mannen op de baan heeft staan. Dus nogmaals, zeide de voorzitter, gegoeden van Leiderdorp en Zoeterwoude! steunt de IJsclub 1 En hiermede werd de vergadering gesloten. Willem F. en Ohr. A F., arbeiders te Haarlemmormeer, hadden den 14den Juli onder Lisse gezamenlyk den aldaar dienst- doendon gemeente- en onbezoldigd ryksveld wachter E. J. Walraven opzettelyk geslagen en gewelddadig aangegrepen. Chr. A. F. diende destyds als grenadier on was in uniform gekleed. Hot misdryf was dus gepleegd door een militair in vereeniging met een burger. Desniettegenstaande werd de zaak door den krygsraad te Haarlem in behandeling genomen, hoewel 's-Gravenhage in ieder geval dan nog de aangewezen plaats zou zyn geweest, daar Lisse in Zuid Holland ligt. De krygsraad te Haarlem nu verklaarde by vonnis van den 12den Sept. 1893 den grenadier Cb. A. F schuldig aan mishandelingen wederspannigheid en veroordeelde hem tot eene maand gevange nisstraf. Doch dat vonnis van den krygsraad te Haar lem is by eene sententie van het Hoog Mil. Gerechtshof te Utrecht vernietigd geworden. Dit gerechtshof heeft den militairen rechter on bevoegd verklaard deze zaak te behandelen en haar naar den burger-rechter verwezen. Deze verklaring liet het O. M. by de Haarlem- sche rechtbank gisteren aan zyn requisitoir voorafgaan en eischte vervolgens schuldigver klaring dor beide beklaagden en hunne veroor- deeiing tot eeno gevangenisstraf van óónomaand. De uitspraak is over acht dagen. De burgemeester van eene groote Zuid Hollandsche gemeente ontving onlangs bet volgende briefje, luidende: Edel aclitb. Heerl Ik heb de eer UEdA. mede te deelon dat ik verhuisd ben van naar onder medeneming van myn broeder en myn hond. Hopende U dit in de annalen der ge meente zult willen boekstaven, heb ik de eer te zyn UEdA. dw. Dr. De h o o f d c o mm is saris van polit ie te 's-Gravenhage verzoekt opsporing en mede doeling van het verblyf van een straatmuzi kant. Van hom werd te 's-Gravenhage f 1 boete ontvangen, welke hy lator bleek niet meer schuldig te zyn en die hom moet wor den teruggegeven. Dezelfde commissaris waarschuwt dat men op zyne hoede zy by liet aangaan van han delsbetrekkingen met Catherina Maria Bud ding, huisvrouw van Albertus Jacobus Ra- voling, laatst wonende aldaar Van-Leeuwen hoekstraat 9. Te Halfweg was het op Sint- Nicolaas-avond zeer onrustig. Na het verlaten der tapperyen, waarin verlotingen, enz. plaats hadden, ontstond tusschen omstreeks 30 per sonen, meerendeel8 uit Haarlemmermeer, twist, welke dra tot vechtpartyen overging. Krachtig traden de beide veldwachters op, doch het kostte hun zeer veel moeite de orde te herstellen; tegen middernacht gelukte het hun het meerendeel der woestelingen, voorzien van bloedige uiterlyke teekenen, buiten het dorp te brengen. Tegen acht hunner is proces verbaal opgemaakt. Gisteravond heeft een bezoe- ker van eene tappery op de Kalvermarkt te 's Gravenhage een anderen bezoeker, den koopman J., wonende Voldersgracht aldaar, by een twist eene leven8gevaariyke wond met een mes in den buik toegebracht. De getroffene is naar het ziekenhuis over gebracht en de verdachte is in hechtenis gesteld. Gisteravond had te Ro11erdam eene byeenkomst plaats van hoofden der af- deelingen van het Algemeen Nederl. Werk liedenverbond, van den R.-K. Volksbond en van Patrimoniam, ten einde tot de weten schap te komen of werkelyk de werkeloos heid alhier een grooten omvang heeft, en eventueel in overleg te treden omtrent het geen tor voorziening in den nood kan gedaan worden. Of de werkeloosheid een grooten omvang had, kon niet met zekerheid worden gecon stateerd, althans wat betreft de bouw- en aanverwante vakken. Besloten werd, dat de drie vereenigingen in deze zouden samenwerken en de presidenten zich tot een comité zouden vormen, dat eene oproeping zal doen aan de besturen van alle daar ter stede bestaande koninklyk goedge keurde of daarmede gelykataande werklieden verenigingen, ten einde te komen tot eene statistiek omtrent de werkeloosheid. Met de bestuurders dier vereenigingen zal eene ver gadering worden gehouden en, zoo noodig, zullen er maatregelen worden genomen om den gezinnen der werkloozen te hulp te komon. Bedelary t e R o 11 er d a m. I n d e mededeelingen van de Vereeniging tot ver betering van Armenzorg te Rotterdam komt o. a. het volgende voor. De bedelary neemt weer geducht toe in Rotterdam. Indien men des Dinsdags en Vry dags (onze officiëele bedeldagen!) er op let, ziet men telkens nieuwe gezichten by het corps bedelaars, zonder dat de oude gezichten vordwynen. Gebrekkigon of zy, die voorwenden gebrekkig te zyn, doorkruisen i$y voertuigen van allerlei aard en bespanning op die dagen de straten. Bedelende kinderen op pleinen en hoeken van straten worden talryker. Maak er een agent van politie aandachtig op en hy antwoordt, dat hy die kinderen al zoo dikwyis heoft weggejaagd, maar dat ze toch telkens terugkomen. Aanhoudend wegjagen is dat eene doeltreffende zorg der politie tegenover bodelende kinderen? vraagt een leek allicht. Onder de personen, die zichzelf in een zeer primitief wagontje langs de straat voortbe wegen, is er een, die sedert geruimen tyd naast zyne wettige vrouw eene andere onder houdt; het biykt dat zyne middelen hem zulks veroorloven. Het goedgeefsch publiek, dat het zien van een man op oen wagentje eeno voldoende aanleiding vindt om naar de portcmonDaie te grypen, zorgt voor de noodige fondsen, 't Is meer gezegd: er is een lek ïd de buis, die bestemd is om de gavon der lief dadigheid te doen vloeien naar hen, die zo noodig hebben. By dat lok zitten de bedelaars van beroep, de scbynbaar bohoeftigen. De schuld van het kwaad dor bedelary draagt het publiek, dat op straat aalmoezen uitdeelt. Zoolang er geen eind komt aan het geen het vyfde Blaadje der Utrechtsche Ver eeniging (dd. 1 Nov. II.) mot een enkel woord noemt do oppervlakkige, onbedachtzame, ge makzuchtige, weeke, lafhartige, ydele en zelf genoegzame straat-philanthropic, zoolang zal er geen eind komen aan de bedelary. Door de commissie, die zich te Amsterdam pevoïmd heeft om hulp te ver- leenen aan de werkloozen, wordt tot dat doel in de Amsterdamsche bladen een beroep ge daan op de liefdadigheid der ingezetenen, onder mededeoling, dat het voornemen is het geld, dat inkomt, na grondig onderzoek, uit te deelen alleen onder de ambachtslieden, welke, reeds vóór 1 Januari 1892 in de ge meente gevestigd, er het dringendst behoefte aan hebben. Op het W a t e r 1 o o p 1 e i n hoek Turfsteeg, te Amsterdam, ontstond gistermid dag door eene onbekende oorzaak brand bo ven de tappery en siytery van J. J. Koppen, vanouds bekend de „Visch". Do vlammen sloegen weldra naar buiten, baanden zich een weg langs de trap en ver toonden zich zelfs een oogenblik uit het dak. Twee stralen uit twee Vechtkranen temperden echter het vuur spoedig. De eerste verdieping is geheol uitgebrand. Zy werd bewoond door de wed. Helmstadt, doch er was niemand thuis, toen de brand uitbrak. Ter zitting van de rechtbank te Amsterdam werd gisteren de zaak behandeld van H. W. Vaessen, beschuldigd in den morgen van den 22sten October zyne vrouw naby Halfweg in het water geworpen en haar hoofd zóó lang onder water gehouden te hebben, totdat zy is gestikt. Het O. M., waargenomen door mr. Regout, meende dat de misdaad volbracht was met eene snoodheid, welke alle verzachtende omstandighoden, welke anders in aanmerking konden genomen worden, te niet deed, en vorderde voor bekl. eene levenslange gevange nisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. Van den Bogaerdt, beval met warmte zyn cliënt in de clementie der rechtbank aan. Z{jn misdryf was afschuweiyk, doch pleiter wees op om standigheden, welke eene straf onevenredig aan die afschuweiy kheid rechtvaardigen konden. Uitspraak over 8 dagen. Onder de gesignaleerde per sonen in het „Algemeen Politieblad" komt voor W. H. D., 46 jaren, laatst burgemeester der gemeente Wierden, by vonnis der arrond.- rechtbank te Almeloo, dd. 28 November jl., wegens valschheid in authentieke geschriften, 7-maal gepleegd, valschheid in schuldbrieven van de gemeente, begaan door een ambtenaar, daarby gebruik makende van macht en ge legenheid, hem door zyn ambt geschonken, 16 maal gepleegd, het opzettelyk gebruik maken van valsche schuldbrieven van eenige gemeente als waren ze echt en onvervalscht, terwyi uit dat gebruik eemg nadeel kan ont6taan, 6 maal gepleegd, zulks de laatste maal door een ambtenaar, daarby gebruik makende van gelegenheid, hora door zyn ambt geschonken, veroordeeld tot 6 jaren gevange nisstraf, met bevel tot gevangenneming. De officier van justitie te Almeloo verzoekt executie en bericht. Tegen het vonnis door de recht- bank te Utrecht gewezen in de bank-van- leening-zaak, is, daar gisternamiddag de tyd daartoe verstreken was, noch door het O. M., noch door den veroordoelde M. F. C. K., hooger beroep aangeteekend; laatstgenoemde heeft dus in zyn vonnis berust. Den 2l8ten September was W. B. Jongeruiter, te Barendrecht, van de jacht teruggekomen. Op weg naar huis ontmoette hy zyn broeder en anderen. Uit een grapje ging men eene weddenschap aan wie met ééne hand een zak met aardappelen op den schouder van Jongeruiters broeder kon leggen. Toen de beurt aan J. kwam, gaf hy zyn met scherp geladen geweer over aan Corn. De W., uit Ridderkerk. Deze, een 15-jarige jongen, had nooit met een geweer omgegaan en hy wist ook niet, dat het geladen was. Toen hy het andersom wilde nemen, ging het schot af en trof den jager doodelyk. Binnen een paar uren overleed deze aan verbloeding. Het O. M. by de rechtbank te Dordrecht eischte tegen bekl., die gunstig bekend stond, wegens het door schuld veroorzaken van iemands dood, 3 weken hechtenis. De rechtbank legde hem 3 dagen hechtenis op. Te Naarden bad dezer dagen een heer zyn introk in een logement geno men, die voorgaf handelaar in meel te zyn. Hy zag er netjes uit en liet zich door den logementhouder flink opdisschon. Ook ging hy volgens zyn zeggen by zyne klanten druk bezoeken afleggen. Toen hy echter voor een af te leggen bezoek zyn koffertje noodig had, nam hy de vryheid om weg te blyven, zoodat de logementhouder thans nog op zyn geld zit te wachten. Uit Tiel meldt men: De ver moedelijke daderes der brandstichting te Ros sum heeft thans ook voor den rechter van instructie bekend Zondag den brand te heblen gesticht. Hare oudste dochter verkeerde met oen zoon van den modebewoner, welke ver keering door den laatste werd afgebroken. Om wraak te nemen, beging zy de daad. Mede is bier gedetineerd J. J. S uit Yianen, verdacht van bedriegiyke bankbreuk. Yan eene party koffleboonen, zwaar 26000 Kg., werd na de bankroetverklaring, welke slechts een paar dagen na de ontvangst der koffie volgde, geen boon gevonden. De bakkersknechts te Ainhem vergaderden weder, ten einde afschaffing van den nachtarbeid te krygen. Zaterdag, aldus werd medegedeeld, hadden drie bakkers den arbeid gestaakt. Zy hadden zeven en twintig uren achtereen gewerkt. Het voornemen bestaat om, indien geene verandering introedt, begin Februari hot werk te staken. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft het vonnis bevestig 1 van de rechtbank te Assen, waarby R. W., oud 65 jaren, ge meente ontvanger en landbouwer te Wommer- hove, wegene het afleveren van drinkwaar, wetende dat die vervalscbtisen die vorvalsching verzwijgende, is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. In verschillende gemeenten neemt de influenza in den laatsten tyd toe. Uit Borculoo melJt men, dat daar in vele huisgezinnen 2 a 3 personen ziek zyn, terwyl by oude en zwakke menschen vele sterfgevallen voorkomen. In Ruurloo werden do vorige week man en vrouw uit óén huisgezin op één dag begraven. En ook deze week zyn te Borculoo man en vrouw uit één huisgezin gestorven. De „Times" verneemt uit S i n g a pore, dat het stoomschip „Normandy" by Riouw schipbreuk heeft geleden. Do kapitein, de stuurman en een paar machinisten moeten omgekomen zyn. In het Raimund-t heater te Wee nen kon dezer dagen eene voorstelling van „Graf Hammerstein" niet doorgaan, omdat het yzeren brandscherm, dat neergelaten was, niet meer opgetrokken kon worden. Te Limoges, in Frankryk, is een tweeling geboren, evenals de Siameescbe, aan eengegroeid. Overigens zyn de kinderen zeer goed gevormd en krachtig. Eene promotie fin-de-siècle. Te Zurich had een doctorandus in de rechten achter zyne dissertatie o. a. de beide volgende stellingen gevoegd: lo. De geldelyke benadeeling, die veroor zaakt wordt door het werpen van een broeks- knoop in een automatisch verkoop-toestel, is niet als bedrog strafbaar. 2o. De afspraak van een heer met eene dame, dat hy met haar de cötillon wil dansen, is volgens de bepalingen van het Zwitsersche privaat-echt als een contract te beschouwen. De promotie heoft summa cum laude plaats gehad. INGEZONDEN. Werkeloosheid. Mijnheer de Redacteur! Vergun my als werkman een plaatsje in Uw veelgelezen blad naar aanleiding der mede deeling door den Voorzitter in de Nutsver- gadering, dat de Commissie tot onderzoek naar de werkeloosheid eerst zich in combinatie zou stellen met verschillende vereenigingen en personen, hier ter stede, of het wel nood zakelyk is om hier werkend op te tredeD. Dit besluit bedroefde my in myne verwach ting als zelf werkeloos zynde, want reeds had ik mijne hoop gevestigd op de mededeeling in verschillende bladen, dat er nu ook inonze stad iets krachtigs van de Nutsafdeeling zoude uitgaan. Myn inzien was niet dat er iets zoude gegeven worden, want de flinke arbeider wil geene aalmoes, maar dat door de besprekingen, die er hebben plaats gegrepen, er nu ook goede en ingrypende maatregelen genomen zouden worden. Immers, ik vermeen dat de tydsruirate, die er is geweest tusschen het verzenden der vragen door het hoofdbureau van het Nut, voldoende is geweest om zich op de hoogte te stellen omtrent de werke loosheid hier ter stede, zoodat naar myn be scheiden oordeel de zaak, zooals dit gewooniyk in onze samenleving geschiedt, te theoretisch behandeld wordt en daardoor de nuttige prac- tische zyde verloren gaat. Wanneer men nu eene statistiek gaat vormen van werkeloozen en onderzoekingen doen of het werkelyk wel waar is dat er nu al zooveel werkeloozen zyn, dan zal er wel weder een heeletydver- loopen eer die gegevens er zyn, en de werke loosheid wordt in dit getyde van het jaar hoe langer hoe grooter. Want wat ziet men als men een helder hoofd en een edel hart heeft in onze samenleving, en vooral onder de arbeiders De grootste ellende in het ver schiet, en dat meestal door gebrek aan werk. Dit toch is een factor als men er eens over denkt, en zich verplaatst in dien toestand van te willen werken, maar er geen werk te bekomen is, (niet van aalmoezen of particu liere liefdadigheid te willen leven, wantmyns inziens is dit alleen voor ouden van dagen en hulpbehoevenden bestemd). Dan komt men tot de conclusie: het is noodzakelyk dat er spoedig en zeker geholpen wordt. En dat nu het Nut, dat het initiatief tegen de werkeloosheid genomen heeft, niet alles alleen kan doen, kan ik zeer goed begrypen, doch dat het niettemin er veel aan kan doen, staat by my vast. Daarom vond ik het voorstel indejl.Nuts- vergadering van den heer H. zoo kranig, om eenige duizenden guldens beschikbaar te stellen voor het opruimen van krotten, en daar ik meen, dat de leden der Commissie, die zich zoo goed van hare taak kwijt in het bouwen van goede woningen voor den werkman, ook byna allen leden van het Nut zyn, gouden zy zeker niet terugdeinzen om eens by ons gemeentebestuur aan te kloppen om steun, ten einde op dien ingeslagen weg voort te gaan. Ook zoude ik hot gewenscht vinden dat van particuliere zyde meer werk werd ver schaft, want velen wachten, zooals terecht in een uwer vorige bladen is aangemerkt, juist tot den zomer, als men byna overal werk kan krygen, en wy moeten toch in den winter ook eten. Ziedaar de reden van myn schryven. Dat het Nut toch vooral spoed in deze zaak maakt. Wil die Commissie weten of er veel werkeloozen zyn, dan zou ik haar wenschen voor te stellen dat zy ééne oproeping in de couranten doe, en ik ben er zeker van dat zy zeer spoedig de beste en zekerste gegevens by elkander zal hebben. Hopende dat myn schryven een spoorslag moge zyn om spoed in aoze zaak te maken, en U dank zeggende voor de my verleende plaatsruimte, zoo verblyve ik een Werkelooze. Waarde Redacteur! Beleefd en vriendelyk verzoek ik U deze regelen in Uw veelgelezen blad te willen opnemen omtrent het voorgevallene in de zaal van het Leger des Heils 11. Zon 'ag-avond. In Uw blad van Dinsdag 5 December komt in het bericht voor, dat de deur op ergerlyke wyze zou beschadigd zyn, hetwelk overdre ven is. Indien dit werkelyk het geval was geweest, had ik my tot den majoor der cavalerie ge wend om schadevergoeding, doch daar de beschadiging niet noemenswaardig is, heb ik dit niet gedaan. Dank zy hot handelend en zeer verstandig optreden der politie, wist zy zonder eenige moeite den rustverstoorder te verwyderen. Tevens wensebte ik het geachte publiek bekend te maken, dat er in het vervolg een wakend oog zal gehouden worden op rust verstoorders en dat denzulken de toegang tot de byeenkomsten zal worden ontzegd. Met vriendelyken dank voor de afgestane plaatsruimte, verblyf ik, Hoogachtend, Uw dw. Dr., J. J. Scheepmaker, Kapitein. BUITENLAN 13. Frankrijk. In de zitting, welke de Kamer van Afga- vaardigdon gisteren hield, aanvaardde de heer Dupuy het voorzitters-ambt met eene korte toespraak, waarin hy, overeenkomstig het ge bruik, in de eerste plaats hulde bracht aan de verdiensten van zyne voorgangers. De heer Dupuy verklaarde dat het steeds zyn streven zal zyn by de leiding der ver gaderingen de striktste onpartydigheid in acht te nemen. „By den politieken stryd," zoide de voorzitter, is het my wel eens overkomeu, dat ik te heftig ben geweest by myne aan vallen en te ruw by mijne antwoorden, maar des te meer zal ik er nu naar stieven de hoffelijkheid, gematigdheid en billijkheid in acht Je - nemen, welke het hooge ambt, dat my is opgedragen, voorschryft." De heer Dupuy eindigde zyne toespraak met den wensoh, dat de uitslag van de be raadslagingen dezer Kamer zoude beant woorden aan de verwachtingen, welke de democratie terecht daarvan heeft. De toespraak van den heer Dupuy werd levendig toegejuicht door de gematigd repu- blikoinsche groepen en de rechterzyde, maar de radicalen en socialisten bewaarden het stil zwijgen. Vervolgens diende de socialist Basly een voorstel in tot het benoemen van eene com missie van 33 leden, aan welke een onderzoek zou worden opgedragen in zake de jongste werkstaking in het departement Pas de-Calais. Op verzoek van den minister van openbare werken en in overeenstemming met den Leer Basly, werd do behandeling van dat voorstel op Maandag a. s. bepaald. De minister van oorlog heeft van gene raal Dodds een telegram ontvangen, meldende dat koning Behanzin, te Dabomey, nauw op de hielen wordt gezeten door do vliegende colonnes; zyne omgeving heeft hem in den steek gelaten en hy verkeert voortdurend in beschonken toestand. Te Marseille, waar in den stedelyken raad tot nog toe de socialisten en de radicalen de meerderheid hadden, hebben de gematigden gezegevierd by de eerste verkiezingen voor den Senaat. De wynoogst in Frankryk heeft in 1893 50,069,770 H.L. opgeleverd. De gemiddelde oogst der vorige jaren bedroeg ruim 21,000,000 H.L. minder. De nieuwbenoemde Fransche gezant te Weenen, de heer Lozó, vroeger prefect van politie, is naar zyn post vertrokken. Duitechlaiid. By de beraadslagingen over de belasting- ontwerpen gaven de anti-semieten in den Ryksdag weer aanleiding tot groot rumoer. De afgevaardigde Dietrich HahD, voorheen een aanhanger van prins Von Bismarck, ver dedigde het voorgestelde beursbelastingont- werp en stelde zich daarby op het standpunt der anti-semieten. De nationaal-liberalen, namens wie Hahn voorgaf te spreken, toon den zich allesbehalve ingenomen met zyne rede. Ook de sociaal-democraten dreven den spot met zyn betoog, terwyl de conservatieven hom toejuichten. Hierna hield de anti-semiet Liebermann Yon Sonnenberg eene heftige reae tegen den Rykskanselier, waarin hy zich byzonder kras uitliet tegen de Israëlieten. De sociaal-demo cratische *V'evaardigde Singer, een Isra>.liet, viel den spreker in de rede. Daardoor ontstond eene heftige woordenwisseling, welke aanlei ding gaf tot groot rumoer, zonder dat de voorzitter tusschen beide kwam. De afgevaardigde Richter verzocht toen den voorzitter de orde te herstellen. De onder voorzitter, die het presidium waarnam en eenigszins doof is, liep toen Liebermann tot de orde, maar diende tevens Singer eene berisping toe. Spoedig werd nu de orde hersteld. Na eene beraadslaging van drie dagen heeft de Ryksdag het regeeriogs-wetsontwerp tot invobnng eener zegel belasting naar de com missie verzonden. Ir. den loop der debatten verklaarden de woordvoerders van byDa alle partyen zich tegen het quitantiezegel, maar voor eene belasting op uitgiften (emissie belasting). De minister van financiën noem je zulk eene belasting evenwel tech: isch onuitvoerbaar. De ontwerpen betreffende de wyn- en tabaks belastingen zullen eerst na Nieuwjaar be handeld worden. De tweede en derde behan deling der handelstractaten zal iD de volgende week plaats vinden Groot-Britaiuiic. De tragische dood van den hoogleeraar Tyndall te Londen maakt aldaar een ont- zaglyken indruk. Hot is nu gebleken dat de overledene wist dat zyne echtgeuoote zich by het toedienen van den drank vergist en chloral genomen had in plaats van magnesia. Zyzelve deelde hem dit mede, waarop Tyndall uitriep: „Arme vrouw, gy hebt uwen man gedood 1" Diep geroerd en bitter weenend, moest mevrouw Tyndall aan de coroners jury hare noodlottige vergissing verhalende loden dier jury vei keerden begrypelykerwyze geheel onder den indruk van het tragisch geval. Gladstone heeft een brief gezonden aan den Schotschen Mynwerkersbond, waarin hy eene poging tot minnelyke schikking der ge schillen op dezelfdo wyze als door lordEose- bery is ondernomen ten aanzien van de Engel- sche mynwerkers, van de hand wyst, maar verklaart den „Board of Trade" te zullen machtigen een ambtenaar naar Schotland te zenden om aan de regeering verslag uit te brengen over den stand der werkstaking.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2