Feuilleton. NOSUDUM. De heer Cremer, lid van de Tweede Kamer, biedt heden aan velen zijner mede- afgevaardigden een gastmaal ten zynent aan. Naar men vernoemt, zal Assen eerst met 1 November 1894 oen der bataljons infanterie in garnizoen krijgen, waarvoor aldaar de kazornebouw is ondernomen. Do voorzitter van het pWillom-Barends- fonds" heeft voor dit fonds van eene dame, die onbekend wenscht te blijven, de som van f 400 ontvangen en zulks met de bepaling, dat dit strekken moet om „in den nood van gebreklydende zeelieden zooveel mogelijk te gemoet te komen." Gisteren had te Amsterdam eene vergade ring plaats van burgemeesters en secretaris sen in Noord-Holland, waarop besproken is de vraag: „hoe de gemeentebesturen te han- dolen hebben by eventueele aanvraag om werk gedurende den aanstaanden winter?" De burgeraoester van Haarlem, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, leidde het onderwerp in en gaf een zeer belangrijk referaat over het onderwerp. Vele leden namen aan de besprekingen deel. De vergadering kwam eindelijk tot de slotsom, dat de gemeentekas voor de bestrijding dor werkloosheid niet mag worden aangesproken. Wel echter achtte men het algemeen den plicht der burgemeesters hulp to verleenen, door b. v. commission in het leven te roepen. Wo worden beroemd in het buitenland 1 Nauwelijks heeft de Napelsche „Mattino" onzen grooten Pierson „il sottile teoretico" genoemd en verzekerd, dat „quasi tutti gli occbi" der Europeesche economisten op de vruchten van zijn machtig talent zijn geves tigd, of nu leest men weer in de Brusselsche „Reforme" eene lofspraak op des ministers tegenstander, „il energico prattico", mr. Treub. „De heer Treub zegt dat Belgische blad - is een echte Hollander, bescheiden, werkzaam, bijna verlegen in een salon, maar krachtig en flink optredend in vergaderingen en begaafd met eene zeldzame vastheid van politiek karakter; de jonge Amsterdamscho wethouder die sprekend gelijkt op onzen vriend en medewerker Cordeweener, is zeker geroepen eenmaal eene groote rol te spelen in de politiek van zijn land, en hy is dat ook in alle opzichten waard." De minister van marine heeft den heer Th. H. A. Meijer, met 1 Jan. a. s., benoemd tot 2den klerk bij het departement van marine. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 9 dezer niet plaats hebben. De „Staatscourant" van 7 dezer bevat een koninklijk besluit van 0 dezer, waarbjj met ingang van 1 Jan. a. s. wordt benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin by het hof van Groot-Britannië mr. W. baron Van Golt stein van Oldenaller. Hot stoomschip „Kanzier" arriveerde 4 Dec. van Amsterdam en Hamburg, 1. v. Dela- goabaai, te Durban; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 6 Dec. Oues8ant; do „Prometheus", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 6 Dec. Perim; de „Soerabaia" vertrok 6 Dec. van Batavia naar Rotterdam; de „Spaarndam" vertrok 6 Dec. van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Jason" vortrok 3 Dec. van Batavia naar Amsterdam de „Obdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, is 6 Dec. Prawlepoint gepasseerdde „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 6 Dec. te Port Said; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 5 Dec. te Suez. By koninkiyk besluit van 6 dezer is, met ingang van 1 Jan. a. s., benoemd tot directeur van het rykslandbouwproefstation te Gronin gen, dr. A. Van Byiert, thans assistent aan het rykslandbouwproefstation te Wageningen. Ontslagen G. J. Spruyt, ingevolge zyn ver zoek, als notaris te Ouderkork aan den IJsel. Benoemd tot deurwaarder by den Hoogen Raad der Nederlanden, G. L. Stapelkant, pro cureurs-klerk te '8 Gravenhage. Met ingang van 1 Jan. 1894: lo aan den kolonel G. Van Nouhuys, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als militie commissaris in het 3do militie district van Noord Holland; 2o. als zoodanig benoemd de gep kolonel A. Romswinckel Roman van R. KOOPMANS VAN KOEKEREN. Slot.) Vader Streefland nam het aangeboden be- wysstuk aan en ontrolde dat. Maar toen hy de woordenSumma cum laude ge lezen had, sprong hy op van zynen stoel en breidde de armen uit om den geliefdon zoon aan het hart te drukken. Doch Floris wierp zich niet aan zyns vaders borst. Roerloos bleef hy met gebogen hoofd staan en fluisterde met bevende stem „Neen, vader I omhels my nog nietl want ik ben die Onésimus, over wien Smit u ge sproken heeft I „Wat zogt ge?" stamelde de oude dominee hevig ontroerd. „Ja, vader I ik ben een verloren zoon. Ge zondigd heb ik, zwaar gezondigd tegen den Hemel en tegen u! Maar ik ben niet in de zonde gebleven. De verlorene is weder ge vonden, de doode weer levend geworden." „Maar", hervatte de vader angstig en aar zelend, „maar die jonkman van Smit was een dief.moet ik dan aannemen dat myn zoon, myn Floris, een misdadiger is?" EERSTE KAMER. Vergadering op Woensdag 6 Dec., des av. te halfnegen, tot hervatting der werkzaam heden. Na opening der vergadering worden brieven voorgelezen, houdende bericht van overlyden van mr. Van Royen, lid der Kamer; van jhr. mr. P. J. A. Elout van Soeterwoude, oud-lid van de beide Kamers der Staten Generaal, en van jhr. mr. J. A. Singendonck, oud-griffier van de Eerste Kamer. Naar aanleiding hiervan brengt de Voorzitter hulde aan de nagedachtenis van deze mannen, die het Vaderland trouw hebben gediend, door deze Kamer zeer gewaardeerd werden en by haar in goede herinnering zullen biyven. Hierna wordt raededeeling gedaan van de sedert do laatstgehouden vergadering inge komen stukken en van de door de Tweede Kamer ingezonden wetsontwerpen. Deze laatste worden naar de afdeelingen verzonden. De heer Fokker heeft verlof gevraagd de Regeering te interpelleeren over nare voor nemens ten aanzien van de marinehaven en de marinesluis te Vlissingen. Er wordt besloten het verlof te verleenen en de interpellatie te laten houden op een nader te bepalen dag. De Voorzitter verzoekt der 1ste afdeeling byeen te komen tot het kiezen van een onder voorzitter in plaats van wylen den heer Van Royen, en sluit de vergadering tot a. s. Vrydag des namiddags, waarschyniyk te 3 uren. TWEEDE KAMER. Voortzetting der algenieene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1894. De minister van financiën constateert dat, al is de vermogensbelasting tegengevallen, daarby de meeste rechtvaardigheid is betracht. Hy verzekert dat van deze Regeering geene protectionnistische voorstellen zyn te wachten. By het internationaal verkeer is de juistheid van het standpunt steeds glansryk bevestigd. Hij kan niet donken, dat Nederland zyne oude vlag der vryheid omlaag zou halen. Ter zake van de herziening van het personeel blyfthy by zyn vroeger standpunt. Hy houdt zich bezig met een onderzoek van omvangryko stukken aan zyn departement. Eene voor- loopige verlichting is voorgenomen. Aan den heer Mees antwoordt hy, dat geene zorg voor de toekomst behoeft te bestaan, juist omdat de grenzen der directe belastingen bekend zyn. Hy kan niet bepalen, of eene herziening van het personeel en de successie vóór 1 Mei kan worden tot stand gebracht, want het hangt niet van hem alleen af, maar het zou voor hem eene teleurstelling zyn als het niet kon geschiedon. Gaarne zal hy mede werken de suppletoirs kredieten te beperken. Na replieken van de heoren Rutgers, Do Beaufort en Heemskerk werd de voortzetting bepaald op des avonds te 8 uren. In do Woensdag gehouden avondzitting werden de algemeene beschouwingen voort gezet. Nadat de heer Ruber nogmaals de dringende nooJzakelykheid had betoogd van de regeling der gemeente-financiën, leverde de heer Van Houten nog eene politieke beschouwing, waarin hy, met waardeering van de bedoelingen der Regeering in dat opzicht, de handhaving der eenheid onder do liberale party bepleitte. Alle sociale hervormingen moeten binnen de grens onzer rechtsbeginselen tot stand komen. In het arbeidersvraagstuk behoort b. v. het Sweating stelsel te worden beteugeld, maar aan den anderen kant mag ook het belang der werkgevers niet uit het oog worden verloren. Ten opzichte van het welstandskenmerk in de Kieswet vond hy in hetgeen de minister van financiën heeft gezegd omtrent de grens van belastbaarheid van de woning een goed aanknoopingspunt met het amendement-Van der Feltz c. 8. Do heer Levy achtte do samenwerking van de gekeelo liberale party noodig voor verschil lende hervormingen ln het belang van den arbeidersstand en protesteorde tegen de be wering van den heer Heemskerk, dat de liberalen do souvereiniteit Gods niet zouden erkennen; maar by de oplossing van maat- schappeiyke en wetonschappeiyke vraagstuk- „Een misdadiger geweest is, ja vader 1 Geweest, nu niet meer. Een misdadiger, maar als David, tot wien God door zyn pro feet laat zeggen: De Heer heeft ook uwe zonde weggenomen. Ja, ik gevoel, lk weet, dat de Hemelsche Vader my heeft aangeno men, verstoot gy my dan ook nietl Schenk ook gy my uw vergiffenis.ik bid, ik smeek bet ui" Onder 't uitspreken van de laatste woorden heeft Floris zich luid snikkende voor zyn vader op de knieën geworpen. „Sta op, Floris! Sta opl" „Zeg my eerst, dat ge my vergeven hebt!" „Welnu, Floris, ik vergeef u „Dank, beste vader! Dankl" riep de jonk man in vervoering, terwyi hy opsprong en den ouden hoer omhelsde. „Ik vergeef u, maar met een gebro ken hart l" „De Heer zal die hartewonde heelen en my kracht geven, om tot die genezing iets, ja veel by te dragen!.... Ga nu", vervolgde Floris, „ga nu, lieve vader! nog een oogen- blik zitten, want ik heb nog eene bekentenis, nog eene bede. Maar nu niet een bekentenis van schuld of zonden, en Diet eene bede om vergiffenis 1Luister, vader!" En nu gaf Floris in eenvoudige, roerende woorden eene schildering van het gebeurde op den avond, toen hy het huis had verlaten ken laten wy ons niet leiden door confes- sioneele dogma's. De heer Van Karnebeek verklaarde zich nogmaals tegen de toepassing van socialis tische begrippen in de wetgeving. De heer A. Mackay verklaarde dat, als by zondere onderwy zers socialistische beginselen op de school huldigen, zy hunne plaat6 ver liezen. Overigens bleef hy het voor anti- revolutionnairen beter achten met te spreken van het sturen in democratischen geest. Uit de repliek van den heer De Beaufort leidde de heer Borgesius af, dat er feitelyk tu8schen de liberalen geen verschil bestaat over het begrip van Staatsbemoeiing. Maar het zal noodig zyn dat men zich voor elk bepaald geval op de hoogte stelle m welke mate de vryheid zal moeten worden opge offerd. Den heer Van Houten waarschuwde hy cegen verbrokkeling van de liberale party, die het gevolg zou kunnen worden van de voortzetting zyner taktiek van den laatsten tyd om de Kieswet te vermoorden. De heer Van der Kaay ontkende dat de liberalen de wet der meerderheid boven alles 3tellenalleen het Staatsbelang stellen zy hoog. De heer Harteverwyzende naar zyne be kende brochure, wilde eene opportunistische toepassing van de vrijhandelspolitiek. De minister van buitenlzaken herhaalde, dat Staatsbemoeiing slechts kan steunen op recht en rechtvaardigheid en lichtte nader toe wat, vooral door het particulier initiatief, tot beteugeling der werkeloosheid moet worden gedaan. Ook de ministers van binnenl. zaken en van financiën lichtten nog bortelyk hunne vroe gere beschouwingen toe omtrent de werke loosheid, de gemeente financiën en de vry- handelspolitiek. Het algemeen debat is daarop gesloten. De Hoofdstukken I (Huis der Koningin) en II (Hooge Colleges van Staat en Kabinet der Koningin) werden daarop zonder beraadslaging goedgekeurd. Gemengd Nieuws. Het bestuur van de „Leidsche IJsclub" ontving heden eene som van vyf en twintig gulden van een uitgeloot renteloos voorschot ten geschenke, op voorwaarde dat dit jaar wederom een kinderfeest zal worden gegeven. Dinsdag-morgen had aan de openbare lagere school in bot dorp te Voor schoten het jaarlyksrheSt.-Nicolaasfeest plaats. Bygewoond door tal van ouders en belang stellenden, liep dit feest weder naar ieders genoegen af. Naar gelang van het aantal verzuimde schooldagen werd den kinderen eene inlage op de Rykspostspaarbank ge geven, terwyi bovendien ieder een prysje.en eene versnapering ontving. Des namiddags werd hetzelfde feest in de school aan den Ryndyk gevierd. Ook hier heerschte eene opgewekte stemming en verschafte het feest ouders en kinderen veel genoegen. Te 's Gravenhage is de manu fac tuur-handelaar C., in de Prinsenstraat, de dupe geworden van een flesschentrekker, die den winkelier voor f 56 aan goederen heeft opge licht. De honderdjarige vrouw, voor wie in het „Vaderland" giften werden ge vraagd, is gisteravond overleden. De tamboer V., der grenadiers, die primitief als getuige was opgeroepen in de zaak der sergeanten T. v. A. en v. d. S. is, nadat hy verhoord was, in arrest genomen. Men meldt uit S c h e v en i n g e n: Volgens een uit Egmond aan Zee ontvangen telegram was de verongelukte schuit „Vrouw Catharina" hooger aan het strand gehaald, en had men gelegenheid gehad, een gat in het vaartuig te hakken, doch zonder lyken of inventaris te vinden; men zou nu trachten het vaartuig hooger aan strand te halen, zoodat het wrak by laag water droog komt en dan hot van het overtollige zand te ontdoen. Leendert Brussé, die Maandag avond van de trap zjjner woning in de Bata vierstraat te Rotterdam viel, waardoor by hersenschudding bekwam, is gisternacht aan de gevolgen overleden. met het voornemen, daarin niet weder te keeren. Hoe hy toch teruggekeerd was, maar andermaal heengegaan zou zyn en zyn vreese- lyk plan volvoerd hebben, indien Mina Roos hem niet weerhouden en zoo zyn leven gered had. Die Mina nu, aan wien ik, naast God, myn redding te danken heb, haar heb ik lief met heel myn hart en zy weerkeerig my. Voor God zyn wy verbonden, beste vader! laten we 't ook voor u zyn!" „Maar Floris 1 Mina de dienstmeid? de boerin?" „Als ze eene boerin is, dan eene met ryke geestesgaven, met een helder hoofd on een edel hart. En dit is zeker: boerin of gravin, dat '8 niet de hoofdzaak. Maar christin, dat is het ééne noodige en dat is myn Mina in vollen nadruk. O, vader! zeg, dat ge ons uw zegen zult schenken!" „O, Floris! Floris! wat vergt ge veel van myr „Ja, maar daarvoor zult ge ook veel weder liefde ontvangen, van my en van Mina Dub, vader, ik mag myn geluk gaan ver- moldeD, nietwaar?" „Aan wien dan?" „Aan onzen goeden ouden Smit Ja, 't eerst aan Nonduml" Te Gouda is M a a n d a g - a v o n d opnieuw een geval van Aziatische cholera geconstateerd by vrouw J., in de Walesteeg. De lyderes, die in hare woning verpleegd werd, is Dinsdagmorgen aan de ziekte bezweken. Het huis staat onder toezicht der politie. De huisgenooten zyn naar het afzonderingslokaal in de Korte Akkeren gebracht. In eene woning in de Anjelier- straat te Amsterdam had men gisteren eene wieg, waarin een klein kind, te dicht by de kachel geplaatst, zoodat het beddegoed in brand geraakte, doordien het kind, toen het wakker werd, de wieg aan 't schommelen bracht. Door het schreeuwen van het kind opmerkzaam gemaakt, kwamen eenige buurvrouwen nog bytyds om het kind uit de wieg te nemen en het vuur met dekens te verstikken Het kleintje had echter reeds brandwonden bekomen en moest naar het Kinderziekenhuis worden gebracht. Te negen uren gisteravond brak te Rotterdam een felle brand uit op de boven woning van een pand aan de Alinondestraat, bewoond door den timmei man J. Blakmon. De brand, welke ontstond door het laten vallen van eene lamp, kreeg spoedig een zoo groo ten omvang, dat de naaste bewoners en buren zich in alleryl moesten redden, zon der tyd te hebben iets in veiligheid te brengen. Door de werking van twee spuiten was men het vuur in een half uur meester, en spoedig daarna was de brand geheel ge- bluscht. De bovenwoning brandde geheel uit. Door een spuitgast werden in eene uitgebrande bedstede eenige zilveren voorwerpen gevonden, welke aan de politie overhandigd werden. Sommige buren kregen vrywat waterschade. Uit Rotterdam wordt, dd. 6 Dec., gemeld Hedenavond werd hier eene vergadering gehouden van architecten en timmermans bazen, byeengeroepen door eene commissie, op initiatief der timraerlieden-vereeniging „Een dracht tot vooruitgang" benoemd en bestaande voor de ééne helft uit architecten en patroons, voor de andere helft uit gezellen. Doel dezer byeenkomst wa6 te beraadslagen over de mid delen om in het timmervak tot betere toestan den te komen voor de knechts. Aan de oproe ping hadden slechts 11 architecten en patroons gevolg gegeven; met de zes leden der com missie waren er dus 17 personen aanwezig. Vrydag te voren was er eene vergadering van patroons gehouden, ten einde hunnerzyds eene vereeniging te vormen, met het doel een beteren toestand voor patroons en werklieden beiden in het leven te roepen. In die verga dering, waar een dertigtal bazen tegenwoordig waren, was voor de verbetering der positie van de knechts de stemming gunstig. Aldus word in de vergadering van hedenavond medegedeeld. Na eene uitvoerige gedachtonwisseling werd met 12 tegen 5 stemmen besloten, in beginsel de wenschelykheid uit te spreken van een normalen werkdag van 10 uren gedurende de maanden October Maart, en van 11 uren gedurende de maanden April September. Met 11 tegen 6 stemmen werd in beginsel aange nomen, dat het standaard-loon zal bedragen 22 cents per uur voor volwassen knechts. Met algemeene stemmen werd de wenschelykheid uitgesproken, dat in de bestekken van ge meente en particulieren de genoemde normaal- werktyd en loon-standaard worden opgenomen. Een voorstel om alle aangenomen, stuk- en tarief werk af te schaffen en zoo min mogeiyk klaargemaakt werk uit het buitenland te laten komen, werd met 12 tegon 5 stemmen verworpen. Ten slotte werd by acclamatie de wensche lykheid uitgesproken om een raad van toezicht of arbeidsraad in te stellen. Een reglement voor zoodanig college zal worden vastgesteld in overleg met de patroons-vereeniging. Sedert eenige dagen zyn te Am sterdam valsche muntbiljetten in omloop. Zy zyn van de echte te onderscheiden door eeno meer blauwe tint; voorts dragen zy het jaar tal 1892 (1) met de handteekening Beaufort, als minister van financiën (in welk jaar de heer Pierson reeds als zoodanig was opgetreden). Eindelyk onlbreekt het watermerk. UD.) De firma Wed. J. DeJonge te Amsterdam geeft een voorbeeld, dat, zoo het navolging mocht vinden by andere fabrikanten of winkeliers, dezen winter een groot aantal harer medeburgers zeer ten goede zal komen. Niet minder dan 10,000 brooden stelt zy ter beschikking van verschillende comités, om die onder de armen te doen verdoelen. Do heer C. H. Bingham, te Utrecht, heeft het eere-voorzitterschap of eerelidmaatscbap van den Algemeenen Neder- landschen Wielrydersbond aan het bestuur teruggegeven. Uit Zuidhorn ontvangt de „N. Gron. Crt." dd. 6 Dec. het volgende bericht: Gisteravond was het vrywat rumoerig op straat. Eene menigte arbeiders hielden eene byeenkomst, waarin ook als spreker optrad de welbekende socialist Schaper, uit Groningen. Na afloop begaf de menigte zich naar het gemeentehuis om daar aan het vergaderde bestuur der gemeente de vraag te stellen of dit genegen was het loon voor het schoonen van vlas te verhoogen van 50 tot 75 cents per bundel en of aan ieder zooveel grondstof zou worden verschaft, als hy zou kunnen bewerken. Toen daarop door het hoofd der gemeente geen afdoend antwoord gegeven werd naar den zin der aanvragers, steeg de opgewondenheid. By vier der vermogendste ingezetenen werden daarop eenige ruiten ver- bryzeld en, zooals zich laat denken, allerlei verwenschingen en bedreigingen geuit op straat. Door het bestuur der gemeente is aan eene commissie opgedragen te onderzoeken en daarna voorstellen te doen hoe in dezen ge handeld moet worden. Een bericht van Terschelling bevestigt dat de Terschellinger visscherblazer T. S. 21, schipper J. Duinker, is verongelukt in den storm van 1 Dec. In de Eisrlandsche gronden by Tessel is hy masteloos, vol water gekenterd gevonden. By deze ramp hebben vier jonge menschen hun graf in de golven gevonden. Twee van hen waren gehuwd en laten eene weduwe met kinderen achter, terwyi een de verzorger zyner moeder, mede eene weduwe, was. Om in den eersten nood der overbly venden te voorzien, heeft zich eene commissie gevormd om op Terschelling voor dat doel gelden in te zamelen. De rechtbank te Assen heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen Adriaan Jacob Rotman en Harm Geerlings, die in September van dit jaar te Meppel eene han delsvennootschap onder den naam van „Noorde- lyke Handels vereeniging Toco" hebben opge richt, welke vereeniging slechts oen zeer kort bestaan heeft gehad. Beiden zyn veroordeeld, wegens oplichtery en verduistering of poging tot verduistering, tot zes maanden gevange nisstraf. Rotman had ongeveer op denzelfden tyd, waarop hy zich aan de oplichting en verduis tering schuldig maakte, in de „Meppeler Courant" onder den titel van „zwendelary" een door hem onderteekend stuk ingezonden, waarin hy het publiek waarschuwde tegon flesschentrekkers, en zich bereid verklaarde de namen der beruchte firma's in die courant openbaar te maken, terwyi honderden mans portretten, levensgeschiedenissen en bestel- lingsbrieven van „de zwarte bende" in zyn bezit waren. Zelden of nooit stond het in Frieslands Zuidoosthoek zoo slecht met den brandhouthandel als thans. Groote hoopen hout van verschillende qualiteit en soort staan op afscheping te wachten, maar er komen geene schippers opdagen. De jaariyksche verkoopingen van hakbare bosschen zullen spoedig aanvangen, en'tis te voorzien dat de malaise in den houthandel van grooten invloed zal zyn op de pryzen, die voor de bosschen geboden worden, en zeer waarschyniyk is 't, dat vele eigenaren der bosschen hunne perceelen zullen inhouden, terwyl anderen ze niet ten verkoop zullen aanbieden. Een en ander werkt terug op de arbeiders, die in den winter eene daghuur verdienen met het kappen der bosschen. Maandag werd te Tiel gevankeiyk binnengebracht eene zestigjarige weduwe, ver dacht te Ros8um brand te hebben gesticht in een perceel, waarvan zy mede-bewoonster was. Do aanleiding tot die daad schynt wraak te zyn geweest. Het perceel was niet ver zekerd. Naar de „Asser Ct." mededeelt, zyn tegen den heer Kalma, student te Groningen, twee processen-verbaal opgemaakt, naar aan leiding van gebezigde uitdrukkingen in eene redevoering, op Maandag 27 Nov. jl te Assen gehouden, en wel lo. naar aanleiding van zyn gezegde, dat er een fonds voor wapenen moest gesticht worden, en 2o. dat dolle honden worden doodgeschoten en men zoo ook met de marechaussees moest doen. Te Zuidbroek werd eenige dagen geleden het lyk van een ongeveer twintigjarig meisje uit het water opgehaald. Wyi niemand wist wie de ongelukkige was, werd het lyk in het daarvoor bestemde gebouw gebracht. Nadat het gereinigd was, werd het gezicht meer normaal en kreeg men hoop het te zullen herkennen. Dit nieuws verspreidde zich als een loopend vuurtje door de plaats. Den volgenden morgen vond men het slot verbroken en het gezicht van het verdronken meisje door wonden geheel onkenbaar gemaakt. Het is tot dusver niet gebleken wie deze wandaad gepleegd heeft. Naby Königsberg is een visschers- boot omgeslagende 6 opvarenden verdronken. In de Zweedsche stad Gothenburg zyn gedurende de afgeloopen week 332 inw. door de influenza aangetast. Volgens een telegram van 6 dezer uit Konstantinopel aan de „Köln. Zeitung" hebben zich aldaar en in de omstreken der stad in de laatste 48 uren 107 gevallen van cholera voorgedaan, waarvan 27 met doodo lyken afloop. Dinsdag deed de jury te Riom (Puy de Dóme) uitspraak in het bekende pro ces tegen den baron Oscar Von Rabden, die den 24sten Augustus jl. in den circus te Cler mont-Ferrand den Deenschen officier Casten- skiold doodschoot. De beschuldigde werd vrij gesproken, na eene kortstondige beraadslaging, welke nog geen vyf minuten duurde. Naar men zich zal herinneren, behoorde luitenant Castenskiold tot de bewonderaars der barones Von Rahden, de bekende paardrijderes, die wegens het proces hare voorstellingen te Parys eenige dagen moest staken. Te Sint-Petersburg leerde baron Von Rahden, een Rus van geboorte, Jenny "Weiss, eene Duitsche paardryderes, kennen. Hy trad met haar in het huwelyk, waardoor hy niet alleen in onmin geraakte met zyne familie, maar tevens zyn ontslag moest nemen als officier van het Russische leger. Ook na haar hu welyk bleef Jenny Weiss haar vorig beroep uitoefenen. Tydens haar optreden te Kopen hagen trok zy de aandacht van den luitenant Castenskiold, hetgeen aanleiding gaf tot een duel tu8schen den luitenant en den echtgenoot der ryderes. Castenskiold werd gewond en daarmee scheen de zaak uit te zyn.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2