N°. 10365. Maandag 4 December, A0. 1893. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Bericlii Kikeriki. Leiden, 2 December. Feuilleton. Het verdwenen Marinetractaat. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT Vooi1 Leiden per 3 maanden Franco por pos. Afzondoilijko Nummers f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. Grooter® letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nornmer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Over eeaigo dagen zal oen aanvang gemaakt worden met een nieuw, iboelend Feuille ton: HET SLOT KL WRATH, door GOLO RAIMUND. Aai. üo Abonnó's daarop, wordt by dit nommor verzonden No. 11 van Kikeriki. Omtrent het morgen-, Zondag-avond, in het eohuuwburgiokaal Vondelhoven" alhior optre dende Amstordamsche toonoelgezelschap van de boeren Rentmeester, Fedi en Bigot lazen we verschillende beoordeelingen in dagbladen, ter piaaise verschonende, waar deze troep reeds voorstellingen heeft gegeven. Die recen sies ztfn over 't algemeen vry gunstig. Zoo aegt o. a. do „Prov. Gron. Crt." dat de beide ook hier te geven stukken goed werden uit gevoerd en herhaaldelijk do toejuichingen van hot publiek uitlokten. De krachten, zegt het blad verder waarover dit gezelschap beschikt, waarborgen genotvolle avonden. Aan de loting ter bepaling van de volgorde op de verzamelstaten hebben voor de gemeente Alfen deelgenomen 73 paarden. Do eerste zitting van den militieraad voor die gemeente zal gehouden worden op Don derdag 14 December, des voormiddags te 10V* uur, ln hot Raadhuis te Leiden. Benoemd is te Aalsmeer tot onderwijzer do heer J. Rodenboog, te Vledder. Op hot vervolg der agenda voor de na jaarszitting der Prov. Staten van Zuid-Holland op den 4den December a. s. komen als te be handelen onderworpen voor: lo. Vaart verbetering Hollandachen IJsel- Ringvaart Haarlemmermeerpolder en de daar toe betrekkelijke adressen. 2o. Voorstel tot aankoop van een huia te Delft om te dienen tot woning voor het brugpersonoel aan de nieuw gebouwde brug aan de Koepoort te Delft. 8o. Vaststelling van het Reglement voor het "Waterschap Hoenkoop, Vliet en Dijkveld, en wyziging van het bijzonder Reglement voor den polder Hoonaard. In de vergadering van katholieke leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Donderdag gehouden, is met algemeene stem men besloten, b\j de behandeling van hoofd stuk III der Staatsbegrooting voor 1894 de quaestie van het herstel der Nederlandsche legatie bij den Heiligen Stoel niet ter sprake te brengen. Naar men verneemt, is mr. F. J. J. Van Eysinga, minister van Staat, lid van de Eerste Kamer, wonende te Leeuwarden, ernstig on gesteld. De kapt.-luit. ter zee P. Heyning, uit Oost-Indiè in Nederland teruggekeerd, is op non-actv. gesteld. Naar men verneemt, is dr. Everts, de nieuwe afgevaardige van Roermond ter Tweede Kamer, ongesteld. Er wordt aan het „Centrum" gemeld, dat hij de influenza heeft. Naar de „Utr. Courant" verneemt, be staat by den oud-gouvemeur-generaal van Ned.-Indiö, mr. 0. Pynacker Hordijk, het voor nemen zich te Utrecht metterwoon te ves tigen. De Paus heeft benoemd tot eere kamerheer de heeren Ernest Laane, te Rozendaal, en Charles Hollman, te Maastricht. Donderdag-avond ia te Vonloo door do vertegenwoordigers derHollandscheen Duitsche spoorwegmaatschappijen eene conferentie ge houden, ten einde middelon te beramen tot het opheffen van het ongeregeld vervoer van goederen aldaar. Krachtens besluit van de synodale com missie zullen de leden der Algemeene Synode tot eene buitengewone vergadering worden bijeengeroepen op Dinsdag 12 December a. s., ter behandeling van stukken en adressen over de zaak van het kerkelyk hoogleeraarschap te Amsterdam. De 19de algemeene vergadering van den Bond van Nederlandsche onderwijzers zal ge houden worden te Utrecht op 29 en 30 Dec. a. s. Te Maastricht had Visdag-morgen in de O. L.-Vr. kerk do plechtige uitvaart plaats van wijlen jhr. De Kuyper, oud Commissaris der Koningin in Limburg. Een groole stoet volgde de baar, welke gedekt was met de uniform, steek, degen en decoraties van den overlodene. De slippen van het ljjkkleed werden go dragen door jhr. mr. Ruys van Beerenbroek, Commissaris der Koningin, de hoeren Haff- man8, mrs. De Bieberatein, Merkelbach en Koenen, leden, en Houba, griffier der Staten. Verder merkte men op leden der Eerste en Tweede Kamer, de rechterlijke macht, het dagelfjksch bestuur, de leden van den gemeenteraad, enz. Twee kransen, een der Provinciale Staten en een der „Vereeniging tot bevordering der veemarkten", waarvan de overledene bescherm heer was, dekten de baar. Hot ïyk zou heden naar Vechel vervoerd worden, om daar in het familiegraf te worden bijgezet. Door het lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland Mr. P. L. F. Blussóeisaan de leden der Staten eene- nota overgelegd in zake het voorstel van Gedeputeerde Staten van 16 Oct. jl. tot intrekking van het be sluit van 21 Juli 1887 tot verbetering van den waterweg tusschen den IJsel en de Ringvaart van den Haarlemmermeer polder. Doel van dit geschrift is de aandacht zfiner medeleden te vestigen op 3 historische of feitelijke misvattingen, tot welke de door de meerderheid van zijn College geleverde moti veering van haar voorstel wellicht aanleiding zou kunnen geven. Eene historische of feitelijke misvatting komt den heer Blussée voor te zijn: lo. de meening, dat de verhooging der spoorbrug door de Staten steeds als eene conditio sine qua non vóór hot ter hand nemen der verbetering van de vaart over Gouda zou zfin beschouwd, d. i. eene voorwaarde waar van de verbetering van het vaarwater zelf moest afhangen. Het tegenovergestelde komt althans den inzender der Nota voor de waarheid te zijn. 2o. De opvatting, dal do omstandigheden van 1887 zóó zouden zijn veranderd, dat men toen verbetering dercorrespondeerende wate ren in Noord Holland meende te kunnen ver wachten, terwfil thans ten gevolge van het Merwede-kanaal die verwachting eene illusie mag heoten. Schr. weerspreekt met een beroep op het verslag, in 1891 uitgebracht door de commissie ter bevordering van het Transito verkeer over Amsterdam, de voorstelling, dat door do Am- steidamsche handel naar geene verbetering van het vaarwater langs Gouda wordt ver langd. 3o. De verwijzing door de meerderheid naar den maatregel, in 1869 ten aanzien der Gonwekaden genomen als een middel, waarbij do Staten, indien zy het besluit van '87 eenvoudig introkken, de oplossing zouden hebben te vinden van do moeilijkheid, waarin zij door eenvoudige intrekking van het besluit van '87 ten aanzien der oevers zullen geraken. - De heer Fr. Netscher, hoofdredacteur van „De Kampioen", het orgaan van den Ned. "Wielrydersbond, is gekozen tot voorzitter voor 1894 van de Internationale Wielryders- vereeniging. Het stoomschip „Amsterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 30 Nov. Prawlepoint; de „Bundesrath", van Hamburg on Amsterdam naar Oost Afrika, passeerde 29 Nov. Suez; de „Prinses Amalia", van Amster dam naar Batavia, vertrok 30 Nov. van Genua; de „Schiedam", van Nieuw-York naar Amster dam, passeerde 1 December Bevezier; de „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, passeerde 30 Nov. Ouossaat en wordt 2 Dec. des morgens te Rotterdam verwacht; de „Stentor", van Amsterdam en Liverpool naar Java, vertrok 27 November van Algiers; de „Admiral", van O.-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 29 Nov. te Aden. - Do gewone audiöntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 5 Dec. a. a. niet plaats hebben. By koninklijk: besluit is J. R. Meesters, lid van Ged. Staten van Overysel, benoemd tot ofïicior in do orde van Oranje-Nassau. Met ingang van 8 Januari a. 8., aan H. G. Baints, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de Rijks Hoogore Bur gerschool te Venloo. Met 1 Dec. 1893, aan mr. G. L. C. Van Rossen Hoogeodjjk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Maurlk. Met 1 Dec. 1893, aan dr. W. D. Gratama, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Polytechnische School. Benoemd tot plaatsvervangend lid der Commissie, die van 1 Augustus 1893 tot 1 Augustus 1894 te Leiden belast is met het afnemen der practische examens van arts, dr. W. Einthoven, hoogleeraar te Leiden. De off. van gez. 2de kl. by do zeemacht I. J. Van den Berg, met den l8ten Dec. 1898, bevorderd tot off. van gez. 1ste kl. Met ingang van 1 Dec. 1893, tot burge meester der gemeente Rotterdam benoemd F. B. '8 Jacob, lid van do Provinciale Staten van Zuid-Holland en Wethouder van genoemde gemeente. Met ingang van 1 Jan. a. s., aan A. W. H. Van de Wynpersse, op zfin verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van en leeraar aan de R. H. B. sohool te Bergen-op-Zoom. By koninkiyk besluit ia aan den hoefd- inspeoteur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen by het Ministerie van Financiën, G. Oorthuys, vergunning verleend tot het aannemen zyner bevordoiing door don Koning der Belgen tot officier der Leopolds orde. Met 6 December, aan L. Van Waesberghe Janssens, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Hulst. J. Van der Minne met 16 Dec. benoemd tot burgemeester der gemeente Geervliet. Aan dr. H. F. Seelheim, met 1 Jan. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Utrecht. TWEflftK KAlEtt. Algemeene beschouwingen over de Staats begrooting voor 1894. Vervolg.) De heer Van Kamebeek komt op tegen de optimistische opvattingen van den minister van financiën en velen zynor arabtgenooten ten aanzien van de toekomst, vooral waar gevolgd zal worden eene sociale politiek, welke vele offers van de schatkist kan vorderen. Hij waarschuwt tegen opdrijving der successie belasting en schetst de gevaren 7an het staats socialisme, dat niet zal kunnen geven wat het belooft, zoodat ten slotte het zuiver so cialisme zal overblyven. De heer Van Houten verblydt zich, dat de minister volstrekt niet voornemens is goweost zich populair te maken door eene uitspraak in den goest van de staatssociaiisten. Men heeft spr. verweten zyn verleden, maar reeds by zyne Arbeidswet heeft hy verkondigd, dat ons Burgerlijk Wetboek de organisatie van den arbeid toelaat. Alleen is hy willen op komen tegen het misbruiken van kinderen door de ouders. Ook in het vervolg kunnen alle verbeteringen worden aangebracht, als ze strooken met ons burgeriyk recht, b. v. ten aanzien der verhouding, waarin de vrouw verkeert. Eene van de oorzaken der werkloos heid thans is, dat men de patroons beschouwt als vogelvry-verklaardon en hunne positie zeer onbehaaglijk maakt. Sprekers groote grief is, dat men van radicale zyde wel voorspiegelingen doet, maar niet formuleert. Dinsdag te 11 uren voortzettingdan is de heer A. Mackay aan bet woord. In ons vorig nommer liet het verslag den heer De Beaufort spreken van eeneaverechtsche richting. Uit het verband der rede zal de lezer wel begrepen hebben dat hiermede bedoeld werd e6ne democratische richting. Voorgesteld wordt om in de koloniale huis houdelijke begrooting van Suriname voor 1894 een nieuw artikel in te lasschon tot ver hooging der begrooting met f 46,318 voor de aanschaffing en indienststolling van een baggormolen. In verband daarmede wordt het eindcyfer dier begrooting/"l,902,387.09®. Provinciale heffing in Zuid-Holland Mot hot oog op den steeds waseenden aan drang tot afschaffing van alle tollen had-men in de afdeelmgen der Tweede Kamer vry algemeen bezwaar tegen den termyn, waar voor de bekrachtiging van deze heffingen voor het gebruik van het Bpheopvaartkanaai Rjjn Schte wordt verleend. Sommigen wensohten den duur daarvan tot 2 jaren beperkt te zien, anderen gaven de voorkeur aan den meer gobruikelijken termyn van 8 jaren. Indien de te verleenen bekraohtlging ten allen tydo wederom by eene wet kan worden ingetrok ken, dan kon er echter, naar het oordeel van sommigen, tegen een langoren termyn geen bezwaar bestaan. Vele leden betreurden de bestendiging dezer heffingen. Hetzelfde was het geval met de heffing voor de brug over de Oude Maas. Ook daar omtrent rees bezwaar tegen den duur der verlenging. Gemengd Nieuws. In de maand November werden in de gemeente Leiden geslacht: 3 stieren, 328 koeien, 161 vette kalveren, 43 gras- kalveren, 46 paarden, 18 schapen, 32 gelten en 410 varkens. In de gemeente werden ingevoerd: 38 voe ten en 1820 KG. versch rundvleeach, 20 voe ten en 107 KG. versch kalfsvleesch, */i KG. vorsch 8chaponvlee8ch, 8 voeten en 1451/, KG. versch varkensvleesch, 48 voeten paar- denvleesch, 218 buitenlandsche zyden spek, 54 inlandsche zyden spek, 37 buitenlandsche hammen, 149 inlandsche haramen en 1329 KG. gerookt vleesoh. Voor de consumptie werden afgekeurd: 2 runderen, 2 voeten rundvleeach, 1 varken, 6 partyen borstingewanden van runderen, 3 partyen borstingewanden van varkens, 1 party borstingewanden van een paard, 5 partyen buikingewanden van runderen, 3 partyen buikingewanden van varkens, 1 runderhart, 22 runderlongen, 2 paardenlongen, 17 runder levers, 1 paardelever, 1 paardemilt en 1 rundornier. De kegelclnb „Uitspanning door Inspanning" alhier zal ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan gedurende drie dagen een concours houden in het laatst dezer maand. De openbare sohool No. 2 in den Tempel te Zwammerdam is gesloten, omdat het onderwyzerspor8oneel aan influenza lydende is. De loting ter bepaling der volgorde, waarin de trekpaarden op de verzameliyst zullen worden gebracht, zal ten Raadhuize aldaar worden gehouden op Maandag 4 December a. s des voormiddags te elf uren. (Verhaal uit het leven van een Engelschen detective). 10) „Maar zeker nooit, waar zulke belangen by op het spel stonden?" „Dat weet ik niet. Naar ik zeker weet, is hy werkzaam geweest voor drie der regeeronde vorstenhuizen van Europa in zaken van leven en dood." „Maar gy kent hem goed, Watson I Hy is zulk een ondoorgrondelyko kerel, dat ik nooit precies weet, wat ik van hem denken moet. Denkt gy dat hy hoop heeft? Denkt gy dat hy verwacht te zullen slagen?" „Hy he6it niete gezegd." „Dat is een kwaad toeken." „Integendeel; i£ heb opgemerkt, dat, ale hy het spoor bystor is, hy het gewoonlyk zegt. Juist, als hy op een spoor is, en niet zeker weet, of het 't goede ie, is hy het zwygzaamst. Nu, myn beste jongen, wy maken de zaak niet beter door er onszelven over op te winden; ga dus alsjeblieft naar bed, om friech te kunnen zyn voor wat u morgen tmoge wachten." Eindeiyk slaagde ik er in, myn metgezel te overreden myn raad aan te nemen, ofschoon, naar zyne opgewondenheid te oordeelen, ik wel begreep, dat er niet veel kans op slaap voor hem zou zyn. Zyn stemming was bepaald aanstekeiyk, want ik lag zelf den halven nacht te woelen, terwyi ik nadacht over dit vreemde vraagstuk, en honderd bespiegelingen uitvond, waarvan de eene nog onmogelykor was dan de andere. Waarom was Holmes in Woking gebleven? Waarom had hy Miss Harrison gevraagd don gehoelen dag in de ziekenkamer te biyven? Waarom had hy ge zorgd, dat de menschen te Briarbrae niet wisten, dat hy van plan was in hunne na- byheid te blyven? Ik pynig Ie myne hersenen totdat ik in slaap viel, steeds trachtende de eene of andere uitlegging te vinden, die al deze feiten zouden beantwoorden. Het was zeven uren, toen ik wakker werd, en ik ging dadeiyk naar de kamer van Pbelps, om hom na een siapeloozon nacht bleek en mat terug te zien. Zyne eerste vraag was of Holmes al aangekomen was. „Hy zal hier zyn, op hot uur, dat hy be loofde", zeide ik, „en geen oogenblik vroeger of later." En myne woorden bleken waar te zyn, want even na achtten stoof een rytuig tot voor de deur, waaruit onze vriend stapte. Terwyl wy voor het raam stonden, zagen wy dat zyne linkerhand gezwachteld was en dat hy er zeer norsch en bleek uitzag. Hy trad het huis binnen; maar het duurde eenigen tyd vóór hy bovenkwam. „Hy ziet er zeer terneergeslagen uit 1" riep Phelps uit. Ik moest toestemmen dat hy ge- lyk had. „Nu zal dan toch," zeide ik, „de oplossing der zaak in de etad gezocht moe ten worden." Phelps zuchtte diep. „Ik weet niet hoe het komt," zeide hy, „maar ik had zooveel van zyne terugkomst gehoopt. Maar zeer zoker was gisteren zyoe hand niet zoo ver- bonden. Wat zou er gebeurd zyn?" „Gy zyt toch niet gowond, Holmes?" vroeg ik, toen myn vriend de kamer binnentrad. „Kom, het is slechts een schram, door myne eigen onhandigheid," antwoordde hy, terwyl hy ons goeden morgen zeide. „Dit geval van u, mynheer Phelps, is zeker een van de duiBtersto, die ik ooit heb onderzocht." „Ik vreesde wel dat het uw krachten te boven zou gaan." „Het is een uiterst merkwaardig geval ge weest." „Dat verband spreekt van avonturen," zeide ik. „Wilt gy ons niet vertellen, wat er ge beurd is?" „Na het ontbyt, waarde Wateonl Herinner je eens, dat ik dezen morgen al dertig myien door Surrey heb afgelegd. Ik vermoed dat er nog geen antwoord is gekomen op myne rytuigadvertentie? Nu, nu, wy kunnen ook niet verwachten dat wy altyd ons doel zul len bereiken." De tafel was gedekt en juist toen ik op het punt stond te bellen, kwam Mme Hudson met de thee en de koffie binnen. Eenige minuten later bracht zy drie dekschalen bin nen en wy gingen alle drie aan tafel zitten, Holmes hongerig, ik nieuwsgierig en Phelps zoo neerelachtig mogelyk. „Mme Hudson is voor deze gelegenheid uit haar slof geschoten,zeide Holmes, terwyl hy het deksel oplichtte van eene echaal met gekerriede kuikens. Hare kookkunst is niet zeer uitgebreid, maar zy heeft een goed idee van een ontbyt, ais eene echte Schotsche vrouw. Wat hebt gy daar, Wat3on?" „Ham en eieren," antwoordde ik. „Goedi Wat zult gy gebruiken, mynheer Phelps, - gevogelte, of eieren, of wilt gy uzel- ven bedienen?" „Dank u, ik kan niets eten," zeide Pbelps. „Och, kom I Probeer eens wat voor u staat." „Dank u, ik wil werkeiyk liever niets hebben." „Welnu," zeide Holmes met een ondeugend knipoogje; „ik veronderstel dat gy er niet togen zult hebben, my te bedienen." Phelps lichtte het deksel op en toen by dit deed, uitte hy een kreet en zat te kyken met een gezicht zoo wit ale de schaal, waarop hy staarde. In het midden daarvan lag een klein rolletje blauwgrys papier. Hy pakte het op, verslond het met zyne oogen en begon toon als een gek de kamer rond te dansen, terwyl hy het aan zyn hart drukte en het van verrukking uitschreeuwde. Daarna viel hy in een leuningstoel neer, zóó slap en uitgeput, door zyne eigen aandoeningen, dat wy wat brandewyn in zyne keel moesten gieten om te voorkomen dat hy flauw viel. „Nu, nul" zeide Holmes Bussende, terwyl hy hem op den schouder klopte. „Het was niet goed van me, om er u zoo plotseling mee op 't iyf te vallen, maar Watson hier zal u vertellen, dat ik nooit kan laten er een dramatisch tintje aan te geven." Phelps greep zyne hand en drukte er een kus op. „God zegens u!" riep hy uit; „gy hebt myne eer gered I" „Nu, myne eigen eer was er ook moe ge moeid, bogryp je", zeide Holmee. „Ik verzeker u, dat het even hateiyk voor my is om in eene zaak te falen, als het voor u kan zyn een (later te begaan in eeno gegeven opdracht." Phelps borg het kostbare document in den binnensten zak van zyne jas weg. „Ik heb met het hart uw ontbyt nog langer to storen en toch brand ik van nieuwsgierigheid om to weten hoe gy het hebt gekregen en waai het was." Sherlock Holmes dronk een kop koffie en schonk zyne aandacht aan de ham en de eieren. Daarna stond hy op, stak zyne pyp op en vlyde zich in zyn stoel neer. „Ik zal u vertellen, wat ik eerst deed, en hoe ik er toe kwam te doen, wat ik daarna deed", zeide by. „Nadat ik ulieden aan bet station had verlaten, ging ik eene allerliefste wande ling doen door een van de prachtige om streken van Surrey naar een lief dorpje, Ripley genaamd, waar Ik in een herberg thee dronk en de voorzorg nam myn fiesch te vullen en een paar sandwiches in myn zak te steken. Ik bleef daar tot 's avond3, waarna ik weer naar Woking terugging on my juist na zonsondergang weer op den grooten weg buiten Briarbrae bevond. Welnu, ik wachtte tot er niemand meer op den weg was, ik geloof dat men er nooit veel menschen ziet, en klom toen over bet hek op het erf". {Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1