In de gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van het „Witte Kruis" werd een krediet van f 5000 voor een ont smettingsoven te Alkmaar goedgekeurd; het kapitaal voor „Heideheuvel" tyj Hilversum met f 70,000 vergroot en de begrooting voor 1894, geraamd op f 29,071, goedgekeurd. Het voorstel betreffende het Tehuis voor ziekenverpleegsters werd aangehouden. Het bestuur wensch te daarin diligent verklaard te worden. Eenige subsidiön werden toegestaan. Uit Maastricht komt het bericht dat jhr. mr. E. J. C. M De Kuyper, oud-commissaris der Koningin in Limburg, overleden is. Lang heeft de heer De Kuyper dus niet mogen ge nieten van zyne welverdiende rust. Eerst onlangs toch had hy zyn ambt, sinds 9 Oct. 1874 door hem bekleed, wegens zijn gezondheids toestand nedergelegd en overgedragen aan den heer Ruys Van Beerenbroek. De overledene was ridder in de orde van den Ned. Leeuw, commandeur van do Bel gische Leopolds orde, commandeur van de Eikekroon, commandeur van de orde van den H. Gregorius en ridder 2de kl. van den Gouden Leeuw van Nassau. De heer De Kuyper heeft gedurende zijn veeljarig bestuur getoond, dat de belangen van Limburg aan zijne banden uitstekend waren toevertrouwd. Zijn heengaan wordt dan ook algemeen als een groot verlies be echouwd. Als een bewijs, dat de heer Yan Deth, wiens beschuldigingen tegen de inrichting van „Neerbosch1' nogal eens tegenspraak ont moeten, althans somtyds met buitengewone lichtvaardigheid te werk gaat, vernam hei „Vad." het volgende: Onder meer maakt hy melding van een gerucht, als zou de heer Van 't Lindonhout als kanonnier wegens ergeriyke onzedeiykheid uit den dienst zyn weggejaagd. Hiernaar nu is door verschillende personen, ook vanwege de commissie, langs oiflciöolen weg een onderzoek ingesteld. En wat bleek nu? Niet alleen is de heer v.'tL niet wegens onzedeiykheid uit den dienst gejaagd, maar hy heeft zelfs nooit als vry- williger of als milicien gediend. De minister van financiën heeft bepaald, dat vruchten, ingemaakt in brandewyn, in elke verpakking, zoowel luchtdichte al6 niet luchtdichte, onderworpen zyn aan hot invoer recht van 10 pCt. der waarde. Op het verledunu wordt echter niet teruggekomen. Ter jaarvergadering der Amsterdamsche Stadsschouwburg-Vereeniging werd baron G A. Tmdal als commissaris herkozen en mede gedeeld, dat de Schouwburg 1 Juni gerebd komt, om 1 September m exploitatie te komen. De vorstin Marie Von Wied is met hare dochters van Neuwied over Genua naar Santa Margherita vertrokken, om daar met den vorst, een goed deel van den winter door te brengeD. De vorstin was te Purys voor hareirarm met goed gevolg behandeld door dr. Mezger. De directeur-generaal der posteryen en telegraphie maaüt bekend dat de directie van het telegraafkantoor te Middelburg (4de kl.), vacant is. Traktement f 2300. Aan dat kantoor is verbonden eene woning, welke de directeur verplicht is to betrekken, tegen betaling van een huurprys van f 200 'sjaars. Sollicitatiën naar de gemelde betrok king zullen uiteriyk 12 December a. s. moeten z(jn ingediend. In den ouderdom van 72 jaren is to Dieren overleden de hoor H. J. W. Westen berg, luit.-kolonel der artillerie, gepensionnterd met den rang van kolonel. Het laatst was hy werkzaam by den staf. Dr. J. C. Matthes, schoolopziener in het eerste arrondissement van Amsterdam, zal zyn eervol ontslag vragen. Den 19den Februari a. s. zal het 25 jaar geleden zyn, dat het „eeroteeken voor belang ryke krygsverrichtingen" werd ingesteld. Naar men verneemt, zullen eenige militaire veroenigingon dit jubilé niet ongemerkt laten voorbygaan. By koninklyk besluit is benoemd tot notaiis binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente Rotterdam, H. A. W. Wove, candidaat notaris aldaar. Aan den luit. ter zee 2de kl. P. A. Bik, op zyu verzoek, vergunning verleend tot het waar nemen van eene particuliere betrekking buiten het zeewezen, voor den tyd van zes maanden, ingaande 21 Dec. a. s., onder stilstand van non activiteitstraktement en zonder opklimming in de rangiyst. Omtrent den Japanschen prins, dio thans ons land bezoekt, verneemt men, dat hy 26 jaar oud is en in Engeland en Frankrijk word opgevoed. In elk dezer landen is hy vyfjaar geweest. Daarna heeft by twee jaar als luitenant op een Japansch oorlogsschip gevaren. De Japanscho prins is hedenvoormiddag, vergezeld van zyn gevolg, van Den Haag naar IJmuiden vertrokken tot bezichtiging van de havenwerken aldaar. De prins keert hedennamiddag in de resi dentie terug. Dr. Leyds, staatssecretaris van de Zuid- Afrikaanscho Republiek, die van z(jne buiten- lanöscho reis ln de hoofdstad is toruggekeerd, is glstoren, vergezeld van zyn particulieren secretaris baron Quarles do Quarles, in de residentie aangekomen on heeft wederom zyn introk genotnun in het „Hotel Paulez." Do boor Leyds was heden eenigen tyd in do prosidontsloge by do vergadering der Tweede Kamer tegenwoordig, vergezeld van don heer Beolaorts van Blokland, minister-president van de Zuid-Afrikaanscho Republiok. Naar w(j vornemen, zal do hoer Van Bosse, directeur van de Oost Borneo-steen- kolenmaatschappy, thans hier te lande aan wezig, eerstdaags naar Bornoo vertrekken. Door den Minister van Koloniën is ingesteld eene commissie tot herziening van de Indische patentordonnantie, tot voorzitter waarvan benoemd is jhr. mr. v. d. Wyck, laatsteiyk secretaris generaal by het Depar tement van Koloniën. Het stoomschip „Drênthe", van Rotter dam naar Atjeb, passeerde 28 November Gibraltar; de „Prinses Wilhelmina", van Bata via naar Amsterdam, vertrok 29 November van Genua; de „Prinses Amalia", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 28 November te Genua; de „Utrecht", van Rotteidamnaar Batavia, vertrok 28 November van Southam- ton; de „Veendam" arriveerde 29 November van Nieuw York te Rotterdam; de „Amster dam" vertrok 29 November van Rotterdam naar Nieuw-York; de Conrad" vertrok 29 November van Batavia naar Amsterdam; de „Manica", van Amsterdam Daar Kaapstad, is 27 November Quessant gepasseert; de „Merapi, van Rotterdam naar Java, vertrok 29 November van Port Said. Tuinbouw en Plantkunde. De leden van de afdeeling Leiden en Om streken van de Nederlandsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde hebben tegen woordig geene reden van klagen. Het gaat in dio afdeeling niet den gewonen, ouden gang; de „oude sleur" wordt niet gevolgd, maar haar bestuur en ook de leden zei ven zyn telkens bedacht op iets buitengewoons, op iets nieuws, dat aantrekken moet en het dan ook doet; dat do afdeeling steeds meer deren bloei en meer belangstelling zal bezorgen; dat van haar op haar gebied kracht zal doen uitgaan. Op zoo'n afdeeling mag de Maat schappy, mag ook Leiden trotsch zyn. Het zal voorzeker niet noodig wezen na te gaan wat er in don laatsten tyd alzoo èn door bestuur èn door loden gedaan werd zy plaatsten bun licht niet onder eene koren maat, maar deden het helder, Yoor ieder zichtbaar schynen. Gisteravond werd den leden met hunne dames dan ook weer iets byzonders, iets on gewoons aangeboden; in de Loge had eene „kunstbeschouwing" plaats, welke door velen werd bezocht. "We zagen daar eene massa teekoniDgen van planten en bloemen, vervaar digd door den heer N. Verboog, omtrent wiens persoon en werken in de vergadering der afdeeliDg van de vorige week het een en ander was medegedeeld. De heer Verboog ht eft zich aanvankeiyk zelf gevormd; nu zet hy zyne studiën voort by een photograaf. Hy vermag elke plant, elke bloem, welke hom tot voor beeld wordt gegeven, op het papier weer te geven op eene wijze, welke bewondering af dwingt. Mannen van het vak verzekerden ons dat o. a. het weergeven van do kleur niets te wenschen overlaat en dat de vormen van stengels, bladeren, wortels, ja van alle plan- tendeelen, hetzy generfd of behaard, met groote juisthoid op het papier gebracht zyn. Do teekeningen, keurig geëxposeerd, waren zóó gerangschikt, dat men de vorderingen van den teekenaar kon volgen. Die vorde ringeD, in drie jaren tyds gemaakt, zyn groot, al wil dit volstrekt niet zeggen dat het begin broddelwerk was; dio eerste teekeningen ver raden reeds de meesterhand op dit gebied. De namen der planten (uit den Hortus) waren duldelyk leesbaar aangebracht onder hare nabootsingen; voor deskundigen overbodig; zy zagen dadelyk met welke plant zy te doen hadden. De aangebrachte jaartallen wezen de vorderingen aan. De heer Verboog is nu als teekenaar aan den Hortus verbonden en bewyst daar reeds gewichtige dionsten. De heer Witte, hortulanus, ontdekte in hom zyn groot talent en stolde hem, naar ons werd medegedeeld, in de ge legenheid dat verder te ontwikkelen door hem eene vaste plaats op den Hortus te bezorgen. De hoer Witte helpe hem verder hy zal bet wel doen en hy kan nog veel genoegen van Verboog beleven. Wat gisteren van dezon werd tentoongesteld, geeft aanleiding te ver wachten dat h(j nog veel goeds zal tot stand brengon. Do heer Verboog is ons persooniyk niet bekend en wat we van hem schreven, vingen we slechts van dezen eu genen op. Zoo iemand nog iets vermeldenswaardigs van hem en ook van zyn werken weet, dat hy er ons van in kennis stelle! Het kan geen kwaad omtrent zoo'n jong kunstenaar veel te zeggen Ilijkslaiidbonwproefstalious. By koninklyk besluit van 16 dozer, opge nomen in de Staatscourant van 29 dezer, wordt hut rogleiuent op bovengenoemde stations vast gesteld by koninklyk besluit van 22 April 1892, als volgt gewyzigd: Art. 1. Er zyn van Rykswege landbouw proefstations, ten hoogste ten getale van vyf, gevestigd to Wageningen on in de gemeenten daartoe verder by koninklyk besluit aan te wyzen. Art. 5. Behalve de directeur zyn aan elk proefstation werkzaam: a. een of ineer vaste adsistenten; b. voor zoo veel noodig, tydelyke adsistenton, die door den minister van binnen- landsche zaken van het eene naar het andere station kunnen worden verplaatst; c. ama- nuenses en bedienden. De ambtenaren worden door den minister van binnenlandsche zaken benoemd, geschorst en ontslagen, op voordracht van don directeur van het daarby betrokken proefstation en de commissie van toezicht gehoord. Aan elk proefstation kunnen boven dien volontairs worden toegelaten op door den minister van binnenlandsche zaken, den directeur en de commissie van toezicht gehoord, te maken bepalingen. Dit besluit treedt in werking op 1 Dec. a. s. Gemengd .Nieuws. By de gisteren gehouden open bare verkooping van het wrak van het voor deze kust voor Noordwyk gestrande Engelsche schoenerschip „Transit" en zyne ladiDg, is van een en ander eigenaar geworden de heer E. Smit, te Noordwyk aan Zee, voor de som van f125! By hot landen van de Scheve- ningscho bomschuit SCH. 6 sloegen gister avond twee matrozen over boord. BeideD werden gered; de een door den lynhaalder, die te paard in zee ging, de ander door een aantal mannen, die hand aan hand eene keten vormden van het strand tot naby de schuit. Een dergelyk ongeval had dezen morgen plaats op de SCH. 264; daar sloeg de zoon van den schipper van boord; de jongen dreef reeds onder de schuit, toen ook hy door den lyn haalder van een wissen dood werd gered. Te Oude -Wetering is voor de gemeenten Alkemade en Leimuiden opgericht eene Vereeniging voor Ijsvermaak (hard- en 6choonryden) met aanvankelijk 40 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren: J. Elfrink, leten voorzitter; G. N. Lemmerzaal, 2den voorzitter; P. Zwaan, lsten secretaris; H. Van der Burg, 2den secretaris; P. Du Pau, penningmeester; P. J. B. Cozyn, G. Zwaan, L, Van der Voet, H. Los, K. Kooy, H. Jonkman en C. Jonkman, commissarissen. Do Vereeniging is genaamd: „Bevordering van Ijsvermaak zy ons doel". Zeshonderd a 700 werkloozen, onder wie thans niet weinig nieuwsgierigen waren, kwamen gisteren te Amsterdam tus schon 12 en 1 uur om en in „Oonstantia" byeen om de den vorigen dag aangevangen wandelingen voort te zetten. Eerst werden een vyftal redevoeringen ge houden en daarna gewandeld door enkele wyken der Jordaan on langs oen gedeelte van de grachten. Te kwart vóór tweeën werd de menigte op de Pypenmarkt ontbonden. Er is niets byzonders voorgevallen. De gistermiddag te Rotterdam gehouden vergadering der werkloozen werd bygewoond door 150 man en muntte door kalmte uit. Eene motie werd aangenomen om by het gemeentebestuur aan te dringen op spoedige tydelyke werkverschaffing. Deze motie werd in goede orde gezamenlyk aan het stadhuis bezorgd. Voorts werd eene commissie van zeven leden uit de werkloozen by het werk lieden-comité geassumeerd. Ook word te Haarlem eene byeenkomst gehouden van werkloozen. Een 200-tal was opgekomen, dat door den socialist Terslraeten en den anarchist Rensdorp werd toegesproken. Een comité werd benoemd om de belangen der werkloozen te behartigen. Daarna deed men eene wandeling door de stad, waarby echter geene ongeregeldheden voorvielen. Zilver of nikkel? In eene af deeling der Tweede Kamer heeft een der leden den wensch uitgesproken de zilveren dubbeltjes en stuivertjes door pasmunt van nikkel of een ander minder slytbaar metaal vervangen te zien. Zulke grootere stukken zouden, volgens zyne meening, gorieflyker zyn in het gebruik. Vele andere leden echter waren het daar mede volstrekt niet eens en vonden juist de zilveren dubbeltjes zeer gerieflyk. De meeste landgenooten zullen er ook we* zoo over denken. Groote pasmunt van weinig waarde is lastig geld in de beurs; de vrouwen vooral zullen er niet op gesteld zyn. Wel is het raadzaam de vele gesleten dubbeltjes, waarop niets meer te onderscheiden is, zooveel mogoiyk uit de wandeling te nemen door ze by aanzuivering van belastingen in betaling te nemen en dan niet weder uit te geven. Eergisteravond to halfnegen liep eeno 70-jarige vrouw, waarschyniyk door hare byziendheid, te Schiedam in de Lange Haven. Spoedig uit het water gehaald, werd zy in „Musis Sacrum" gebracht, waar zy nog teekenen van leven gaf. Terwyi men nog bezig was haar onder toezicht van een genees kundige by te brongen, stierf zy. Uit de Maas te Rotterdam is op gehaald het lyk van een man, dat, naar de loods voor drenkelingen in Crooswyk gebracht, is herkond als dat van een bewoner der Helmersstraat, die sedert eenige dagen ver mist werd. De beide personen, die door de Hilversumscho politie in eene slaapstede te Amersfoort zyn aangehouden, hebben bekend den diefotal op „Cannesheuvel", onder Hil versum, gepleegd te hebben. Ook hebben zy bekend schuldig te zyn aardden diefstal van gemaakte schoenen aan het station Baarn, waar van eeu rywiel een doek met schoenen verdwenen was. Naar men verneemt, heefteen vermogend Amsterdammer eene groote som gelds beschikbaar gesteld voor de werkloozen in de hoofdstad, wanneer de commissie, die ten vorigen jare zoo vele en zoo goede diensten heeft bewezen, hare taak weder zou willen opvatten en hulp in dringenden nood zou willen verleenen. De commissie moet zich daartoe bereid verklaard hebben en zal zich in het laatst dezer week weder constitueeren. Aan wachtpost 8 5, naby Moll, op de lyn RoermondAntwerpen, is de wachter v. L. door een personentrein van den Grand-Central-Beige overreden. Hy was terstond dood. Men schrijft uit Amsterdam aan de „N. R. C.": Gisterochtend ie alhier het onderzoek aan gevangen naar de oorzaak van het spoorweg- ongeval op Zondag jl. door eerstaanwezende ambtenaren van de Staatsspoorwegen, de heeren Beunke, Just de la Paisières en Achenbach. Gelyktydig had een onderzoek plaats van wege den Raad van Toezicht op de spoorweg diensten, en is ook door de justitie de instructie geopend geworden. Voor zooveel met eenige zekerheid is be kend geworden, had de brugwachter, die dienst moest doen voor dengeen die op dien Zondag vry was, zich verslapen. Deze beambte was van den vorigen middag vyf uren vry geweest en moest te vyf uren 's morgens op zyn post wezen. De goederentrein welke gestopt had voor het onveilig brugsein, is opgereden op het geroep dat het sein veilig was geworden. Het tegendeel is te laat bemerkt en öf de uit dertig wagens bestaande trein, welke tegen de helling opstoomde, kon niet meer gehouden worden, óf door de duisternis is het gevaar niet bemerkt. De materièele schade is niet zoobelangryk als in den aanvang word verondersteld. De personentrein uit Amsterdam stond voor het onveilig sein aan de andere zyde van de brug, toen de goederentrein er in reed. Wegens den toestand van den machinist, stoker en een conducteur, die allen meer of minder werden gekwetst en niet waren ver schenen, zal de uitslag van het onderzoek nog eenige dagen vertraagd worden. Werkstakende onderwijzers.— Men schryft aan het „Schoolblad", dat het voorstel van de afdeeling Sliedrecht van den „Bond van Ned. Onderwyzers" voor de alge meene vergadering, om te overwegen in hoe verre eene werkstaking der onderwyzers noodig en nuttig kan zyn, is aangenomen in eene vergadering der afdeeling, welke slechts door 4 leden bezocht was, en dat als gevolg dier aanneming eenige der overige leden be dankt hebben. v Daar de afdeelingen Meeden-Westerlee en Amsterdam met tegen voorstellen zyn ge komen, is het niet te denkon, dat het voor stel Sliedrecht veel instemming zal vinden. Een pistoolschot gelost. Gister middag kregen te Hoogezand twee buur vrouwen, vrouw V. en vrouw A., twist, welke echter nogal spoedig was afgeloopen. Eenigen tyd daarna, toen V. met zyn gezin het middagmaal gobruikte, verscheen plotse ling de zoon van A. voor bun venster, ge wapend met een pistool, waarmede hy vuur gaf en vrouw V. de volle lading in haar go- zicht kreeg. Genoeskundige hulp werd inge roepen, terwyl aangifte by de politie is gedaan. Voor den kantonrechter. Een eierenhandelaar of zooals de Utrechtsche kantonrechter verbeterde een koopman in eieren, verdedigde zich tegen de beschuldiging, dat hy als beheerder en bestuurder van eene hondenkar een hond er voor had gespannen, welke niet tusschen boomen liep. Hy was niet de beheerder en bestuurder van de hondenkar geweest, verzekerde hy herhaalde malen, en hy zei dit zoo dikwyis, dat hy eïndeiyk de woorden door elkaar haspelde en verklaarde dat zyn buurman, do eigenaar van de hondenkar, deze ook „bestudeerde". By het verhoor van dezen beklaagde, die zich soms met verontwaardiging tot den hem bekeurd hebbenden agent van politie wendde, deed zich het merkwaardig ge val voor, dat de kantonreohter en de agent beiden tegelykertyd denzelfden wensch of schoon elk om eene andere reden uitspraken. „Spreek tot my", zei de kantonrechter. „Ja, asjeblieft", zei de agent, „want je 6tinkt zoo naar de jenever, dat ik het niet uit kan houden." Voordearrondissements-recht ban k te Maastricht stond gisteren terecht J. Blokpoel, oud 20 jaar, te Sittard, gedetineerd, beschul digd van mishandeling met doodeiyken afloop. In deze zaak zyn 10 getuigen gehoord, uit wier verklaring blykt dat op 16 October 11. ter gelegenheid van de loting voor de natio nale militie te Sittard, beklaagde, zonder eenige gegronde reden, aan den medeloteling Daniels eene steekwonde aan het hoofd heeft toegebracht waardoor bloeduitstorting in de hersenen is ontstaan, welke den dood ten gevolge heeft gehad. Beklaagde, die reeds vroeger wegens mis handeling tot 3 maanden gevangenisstraf was veroordeeld, ontkent een scherp werktuig te hebben gebezigd en zich iets van het gebeurde te herinneren. Door het O. M. is gerequireerd schuldig verklaring aan het opzetteiyk toebrengen van zwaar lichamelyk letsel met doodeiyken afloop en veroordeeling tot 6 jaren gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Het bericht van het „H. D b 1.", volgens hetwelk de heer Oscar Carré de directie van den circus zou neerleggen, wordt door de „Amst. Ct." tegengesproken. By breedvoerig gemotiveerd vonnis heeft de rechtbank te Almeloo den oud burgemeester van "Wierden, W. H. D., wegens het opzettelyk gebruik maken van valsche pandbrieven, in eene gemeente begaan door een ambtenaar, veroordeeld tot zes jaren gevangenisstraf, met bevel tot gevangenneming van den veroordeelde. Naby Eisden, te Warsage, is deland- bouwerszoon P. in een ketel kokende stroop gevallen. Kort daarop overleed hy aan de bekomen brandwonden. TeVisé,opde lynLuik Maastricht, is een wegwachter door een trein overreden en op de plaats dood gebleven. 3Va pCts. Berlynsche Stedelyko leening. Het bankiershuis Jacob Landau heeft in vereeniging met verscheidene Duitsche bankinstellingen en firma's en de firma Philippson Horwitz Co. te Brussel van het bestuur der stad Beriyn 20,000,000 M. 3'/2 pCts. stedelyke leening overgenomen. Acht inwoners van Louvies-Achi- ron (in de Beneden-Pyreneeën) zyn by het huiswaarts dry ven hunner kudden door eene lawine gedood. Te Arnsgrün, by Plauen, heeft een 11-jarige jongen zyne 74 jarige grootmoeder zoodanig mishandeld, dat de oude vrouw aan de gevolgen overleed. De knaap was als 't ware door zyn vader in deze afschuwelyko behan deling van het grootmoedertje opgeleid. Een huis van drie verdiepingen is Vrydag-avond in de Ackerstraat te Dusseldorp ingestort; vyf werklieden werden onder de puinhoopen bedolvenvan twee werden slechts de ïyken opgegraven, de drie anderen waren levensgevaarlyk verwond. BUITENLAND. Frankrijk. President Carnot is met de oplossing der crisis in Frankryk nog niet zoover gevor derd als de koning van Italië. De president der Fransche republiek heeft nog geen staats man gevonden, aan wien hy de samenstelling van een kabinet kan opdragen, maar schynt nochtans te verwachten, dat de voorzitter der Kamer, de heer Casimir Périer, op zyn besluit tot weigering van de opdracht zal terugkomen. By dit streven wordt de heer Carnot ge steund door de leiders der gematigd-repu- blikeinsche groepen, die niets liever zouden zien, dan dat de heer Casimir Périer zich met deze taak wil belasten. De heerRaynal, die als leider der gematigde groepen is op getreden, bracht den voorzitter der Kamer een bezoek en had met hom een lang onder houd, waarin hy hem poogde over te halen het vormen van een ministerie op zich te nemen. Cp verzoek van president Carnot be gaven de onder-voorzitters van Senaat en Kamer, de heeren Merlin, Bardoux, Faure en De Mahy, die hy op het Elysóe ontbood, zich insgelyks naar den heer Périer om te pogen hem van zyn besluit terug te brengen. Of al deze pogingen om den voorzitter der Kamer tot andere gedachten te brengen, zyn geslaagd, is nog niet bekend. De heer Dupuy bracht gisteren weer een bezoek aan president Carnot. Dit bezoek op het Elysóe stond echter niet in verband met de vermoedelyke oplossing der ministeriëele crisis, maar betrof uitsluitend de regeling dor loopende regeeringszaken. Tot dusver heeft president Carnot geene opdracht tot het samenstellen van een kabinet verleend. Naar men zegt, zal de heer Carnot heden de heeren Fallières (oud-minister van binnenlandsche zaken in het kabinet-Ribot) of den heer Spuller (den leider der oppor tunisten) op het Elysóe ontbieden. Italië. De oplossing der politieke crisis in Italië is ten minste zoo ver gevorderd, dat koning Humbert den voorzitter der Kamer, den heer Zanardelli, met de samenstelling van een nieuw ministerie heeft belast. Of het den heer Zanardelli zal gelukken een levensvatbaar kabinet te vormen, is eene andere vraag, maar voor het oogenblik staan de kansen niet ongunstig, want alle party- leiders zyn overtuigd, dat de voorzitter der Kamer de eenige man is, op wien dekoDiog onder de tegenwoordige omstandigheden een beroep kon doen. Men vertrouwt daarom dat de leiders der liberale fracties den heer Zanardelli hunne medewerking niet zullen onthouden. België. Gieterochtend zyn de rechterzyden van Senaat en Kamer in het Parlementsgebouw weder vergaderd geweest, om te beraadslagen over de beginselen der nieuwe kieswet. In het begin der vergadering had er een incident plaats. De heer Beernaert beklaagde zich over onjuistheden in de verslagen, welke verscheidene anti-liberale bladen uit onbe- scheidene mededeelingen van zekere leden opgemaakt hebben, en over de onaangename polemiek, waartoe die onjuistheden aanleiding hebben gegeven. Hy besloot met te zeggen, dat het noodzakeiyk was het geheim van de beraadslagingen te bewaren. Alle aanwezigen hebben zich op hun eerewoord daartoe ver bonden, en tot nog toe woord gehouden. Men weet nog niet wat er verder gebeurd is. Gr root-Bri tannic. De heer Gladstone verklaarde gisteravond in het Lagerhuis, dat hem niets bekend was van pogingen, door Rusland in het werk ge steld om eene haven in de Middellandsche Zee te verkrygen; er bestond dus geene enkele reden om te gelooven dat daartoe onderhan delingen zyn aangeknoopt. Het besluit, waarby de Bosporus voor oorlogsschepen gesloten is verklaard, geldt voor alle volken in gelyke mate, en indien daarop eene uitzondering wordt toegestaan voor eene of aDdere natie, zal Engeland dat privilege ook eischen. Minister Asquith bevestigde in het Lager huis het bericht van den moord te Dublin en van de poging om eene dynamiet-ontploffing te veroorzaken, maar kon nog niet zeggen of beide gebeurtenissen met elkaar in verband staan. Voorts zeide de minister dat de anarchis tische vergadering, welke tegen a. s. Zondag op Trafalgar Square was belegd, verboden is, omdat het doel der vergadering is het ver-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2