N\ 10359. Maandag ST November. A0. 1893. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven PrssSe Mdriessen. De iuiderkring, Os Suppoost aan de Bank van Leening, Vorst en Dicirter, ïusscheu lal en Dwaas. 3 Becra-remontoir-horloges 3 Dames-remontoir-horloges. Kikeriki. Feuilleton. NONDUM. Leiden, 25 November. Voor Leiden per Franco par post Afzonderlijke Hommers PRIJS DEZER. COURA1TT: 3 maanden 1.10. 1.40. 0.06. PRUS DER ADVERTENTIE!! Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Tloeedc Blad. Hebben wy in de vorige week de jeugdige kleinon bedacht, van onzen bekenden schryver van historische verhalen P. J. ANDRIESSEN bestemmen we thans een 4-tal deelen voor oudere broeders of zusters, en wel: Vooral het laatste boekje is zeer geschikt voor meisjes. De prps van ieder boekje is 85 Cents, lien kan ze echter alle vier nemen, wanneer men dit wenscht. Natuurlijk dat ook hieraan wederom eens verloting wordt verbonden en als prijzen werden aangekocht: EN Bovendien vervciaillende PrnchtfwerkcD: VAïï EE&1VEP, Neder). Legenden. Fr.ichtuilgaTef 14.90 KEELER, Novellen, 5 dln. in pracht banden «15.— JOZEF I^RASiL^, Juweeltjes, in prachtband10. TE* KATE, Complete Gedichten, 12 dln9.- TCDN KATE, Het Verloren Parady in prachtbandt 10. J. J. CBËJIER, Romantische Werken, 6 deelen. JOZEF I&fifc r-ËLiS, Kinderen der Zee. P. LOVJWKB9S, Histor. Verhalen, 3 dln. geb., nasr keuze JOMAM GRASf, Tocht door Afrika's Wildernissen. TER H iAR, Gedichten, 2 dln. J. C. SBRiV, De Vrijbuiters van Sumatra. De uitgifte der boekjes zal waarschyniyk a. s. Vrijdag plaats hebben. De diverse pryzen zyn aan het Bureel Leidsch Dagblad ter bezichtiging gesteld. DE UITGEVER. Aan de Abonné's daarop, wordt njj dit nommer verzonden No. 10 van Kxkcriki. Roman van K. KOOPMANS VAN KOEKEPEN. 06.) Ik weet: gü zult dit niot doon, od ik kan er bijvoegen: gy behoeft, om uw geld terug te bekomen, ook tot dien maatregel niot over te gaanwant bet geld is reeds, op cooigo guldens na, terecht en zal u of uwen vader ten spoedigst tor hand gestold worden. Maar schenk my nu ook uw volle vertrouwen 1 Zeg my oprecht on ten volle de waarheid. Ik zal dit beloof ik u van uwe bekentenisson zonder uwe voorkennis geon, of slechts dat gebruik maken, dat gyzelf my veroorlooft. Keen, mynheer! ik vergoot niet don afstand, die er tusschen ons beslaat; ik bedenk, dat gÜ zyt mijnbeer de student en ik de oppasser, gy de geleerde, ik de onkundige, gy do zoon van den predikant, ik de man uit do volks klasse, maar ik weet ook, dat er omstandig- fcoden zyn, waardoor dio afstand tydeiyk wordt ingekort en ik bodenk, dat oudordom en ondervinding soms opwegen tegen kennis, uit boeken vergaderd, on dat de christelykè liofde tot spreken dringt en daartoe moed on krachten verleent. En in zulko omstandig- uedcn verkeert nu de oude Smit. Gy waart in t bezit van driehonderd guldon. Hoe zyt go iu dat bezit gekomen? Die vraag vervult my mot zorg on kommer, te meer, daar uw vader van die zaak blykbaar niets msg weten." Blykens een in dit nummer voorkomend .Ingezonden Stuk" schynt het plan van .Kindervoeding" in dezen winter to dezer stede tot een begin van uitvoering te zullen worden gebracht. Naar wy vernemen, is het doel voorloopig op bescheidens wyze ts beginnen, om zoo het terrein te verkennen en met de behoeften bekend te worden, om daarna, zoo noodigen zoo mogeiyk, verdere uitbreiding aan deze werkzaamheid te geven. Wy meenen, met eenigen rechmatigen drang, de aandacht op deze zaak te moeten vestigen en voegen er gaarne een woord tot opwekking by, opdat zy, die zich in dezen daarvoor moeite getroosten, in hunne verwachting niet teleurgesteld mogen worden. In zyne deze week gehouden vergad-e ring heeft het bestuur der Muziekschool van de Maatscbappy voor ToonkunBt alhier beslo ten tot aankoop van een nieuwen vleugel van Ibach en eene nieuwe pianino. De Ibach-vleugel zal voor het oerst in gebruik worden genomen op de eerstvolgende openbare les in Dec. a. s. De Leidsche afdeeling der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen doet ernstige pogin gen om tot de samenstelling te komen van een comité, dat de werkloosheid te Leiden zal bestryden. De medewerking van verschil lende vereenigingen is ingeroepen. Er bestaat goede kans dat men zal slagen. Door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland zyn de secretarissen van de mili tieraden voor de lichting 1894 benoemd. By dien in het 3de district alhier, de heer A. J. J. T. De Rochemont, te Leiden. Men schryft ons uit Noordwyk-binnen Zy, die Woensdagavond het concert bywoon- den, alhier gegeven in het „Hof van Holland" door het Leidsche Studenten-muziekgezelschap „Sempre Crescendo" ten voordeele der Werk inrichting, zyn één en al verrukking over het gesmaakte genot. Het -avgo van Handel (solo voor Cel) werd daverend toegejuicht, eu de cellist, die zich een meester op zyn instrument toonde, had de zeor geapprecieerde welwillendheid als erkonteiykheid sen paar nastukjos te geven. Ook do overigo stukken werden met gevoel en groole correctheid uitgevoerd. Met een ba!, dat a!s steeds zeer in den smaak der Noordwykscbs jonge dames viel en waaraan ook de Leidsche muzenzonen gaarne bleken deel te nemen, liep de zeer goed geslaagde avond in uitmuntende orde af. D6 eerste zitting van den Militieraad zal voor belanghebbende lotelingen der lichting 1894 uit de gemeente Woubrugge, worden gehouden in óéne dor lokalen ten Raadhuize te Leiden, op Woensdag 13 December a. s., des voormiddags ts elf uren. Ten Raadhuize te Woubrugge zal op Woensdag den 29alen November a. s., des voormiddags te tien uren, ten overstaan van bet gemeentebestuur, in het openbaar worden gehouden de loting ter bepaling der volgorde, waarin de aldaar aanwezige paarden (in zoo verre zy daarvoor in aanmerking komon) zullen worden gebracht op de verzamel- lysten voor rjj- en trekpaarden, volgens welke lysten later de keuring geschiedt. Men schryft ons: Te Katwyk-aan-den- Ryn trad de heer Marmelstein op voor de Jongelingsvereeniging aldaar. Spreker dankte de belangstellenden voor hunne opkomst; 't is toch een teeken des tyds, dat, wanneer voor de Chr. J.-V. gesproken zal worden, de belangstelling te wenschen overlaat. En toch heeft zy een reden van bestaan, niet minder dan de Chr. school. De plicht der gemeente is haar met be langstelling gade te slaan en voor haar, als plante Gods, te bidden. Zy is eene oefenschool voor het leven. Wanneer zy niet bloeit, staat dit dikwyls in nauw verband met de gemeente. De wereld is dikwyls beter overtuigd van hot nut der Chr. J.-V. dan de Christenheid, getuige de oprichting van Socialistische Jongel.-Ver. De jongeling is krachtig. Er gaat kracht van hem uit onder zyn mede- jongelingen. Wanneer wy nagaan, welke platen en uit gaven het meest onder jongelingen verspreid zyn, welke da gesprekken op werkplaatsen, enz. zyn, dan is het de plicht van den Christen- jongeling zyn licht te doen schynen en zyne mede-jongelingen te waarschuwen. Met eene opwekking aan belangstellenden om de Chr. J.-V., hoe ook met fouten behept, met alle kracht te steunen, voor haren bloei te arbeiden en te bidden, eindigde spreker zyne lezing. De collecte, voor de Vereeniging gehouden, bracht 5 op. Men schryft ons uit OudshoornDonder dag-avond hield de ysclub „de Rynstreek" hare jaarlyksche algemeens ledenvergadering, welke flink bezocht was, in café 'a-Molenaars- brug." By ontstentenis van een voorzitter opent de heer P. A. Wemink met een kort woord de vergadering en beet de leden wel kom. Uit de rekening on verantwoording van den penningmeester biykt dat de ontvangsten over het afgsloopen jaar hebben bedragen ƒ3194.68', de uitgaven 2072.57', batig saldo alzoo ƒ1122.11, waarvan ƒ1119.67' is belegd in de departementale Spaarbank en ƒ2.53' in kas aanwezig was. Het aantal leden is ge stegen tot 410. Met luid applaus werd de penningmeester onder dankbetuiging voor zyn richtig finantiëel beheer en nette administratie gedechargeerd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat men alleszins over den toestand van de ysclub ook over bet afgeloopen jaar tevreden kan zyn, zoowel wat hare wyze van werken als wat de financiën betrof; wel was de kas by het einde van den winter niet meer zoo ruim voorzien, doch door aan te kloppen by de ingezetenen der verschillende gemeenten werd een bedrag van 900 aan vry willige bydragen byeengebracht (van waar dan ook in hoofdzaak het batig saldo) en zag men nu de toekomst weder onbezorgd te gemoet. Herkozen werd tot lid van het bestuur voor Aarlanderveen de heer T. Vergunst en gekozen voor Koudekerk de heer M. J. Oppelaar. Mededeeling word gedaan van een inge komen schryven van den beer M. Crommelin, thans woonachtig te Nymegen, waarin ZEd. door verandering van woonplaats ontslag neemt, als voorzitter. De heer Wernink acht nu het tydstip gekomen om een woord van hulde te krengen aan den heer Crommelin voor zyne vele diensten, der ysclub bewezen, en meent dat de opengevallen plaats op zulk eene wyze niet gemakkeiyk zal warden ver- vuld.Op voorstel van bet bestuur wordt de heer Crommelin dan ook met algemeene stemmen tot eerelid der Vereeniging benoemd. By de daarna aan de orde zynde verkiezing van een voorzitter werd daartoe benoemd de heer P. A. Wemink, welke benoeming wordt aangenomen. Ingekomen waB eene circulaire van het bestuur van den nieuwopgerichten Zuid-Hol- landschen Ijsbond, inhoudende het verzoek dat onze ysclub zich by dien Bond zou aan sluiten. Na eene zeer uitvoerige discussie wordt het preadvieB van het bestuur om aan dien Bond geen flnantiëelen, als zynde dit in stryd met de statuten, doch zedelyken steun aan te bieden en voor de te 's-Gravenhage te houdon vergadering een afgevaardigde van onze ys club te zenden, met byna algemeene stemmen aangenomen. Niets meer te behandelen zynde, werd de vergadering na de gewone plichtplegingen door den voorzitter gesloten. Te Leimuiden is eene eerste vergadering gehouden van de „Vereeniging tot oprichting en instandhouding van vrye scholen met den Bybel." Het voorloopig bestuur is met meerderheid van stemmen herkozen en treedt nu definitief op. 37 personen traden als lid toe. Indertyd werd medegedeeld dat de tentoon stelling van schilderyen, aquarellen, teekenin- gen, enz. ten behoeve van het vry willig onder steuningsfonds der „Nederlandsche Handels- reizigers-vereeniging", te Rotterdam, waaraan tevens eene verloting verbonden is, zal plaats hebben van 20 tot 27 Dec. a. s. We kunnen er tbans nog aan toevoegen, dat die verloting zal worden gehouden in het salon van den Doelen te Rotterdam op den laatsten dag der tentoonstelling, 27 Dec., ten overstaan der notarissen Van der Hoeven en HoogewerlT. Tal van schenkingen, w. o. van erkende kunstenaars, zyn er ingekomen. Dr. F. Van Gheel Gildsmeoster, te 's Gravenbage, schryft aan de „Amster dammer," dat hy tegenover de verklaring van den heer Van Deth de zyne handhaaft. Nooit heeft hem eenig oud-weesmeisje uit Neerbosch iets dergeiyks gezegd, als de heer Van Deth beweerd heeft, en nooit heeft eenige wees of oud-wees tot hem de toevlucht ge nomen; noch in deze zaak, noch in eenige andere. De heer Van Deth antwoordt daarop, dat het geheugen van dr. v. G. G. niet al te best is. In het thans by ds Tweede Kamer aan hangige wetsontwerp tot regeling van de benoeming en aftreding van leden der Eerste en Tweede Kamer is in de artt. 4 en 6, over eenkomende met artt. 73 en 76 der nog geldende kieswet, rekening gehouden met de regelen betreffende de heffing der vermogens belasting en de bedrijfsbelasting. Daar bet niet waarschyniyk is dat dit ontwerp tot wet zal zyn verheven, wanneer in 1894 de voorberei dende maatregelen tot vaststsliing van de nieuwe lysten der hoogstaangeslagenen voor de verkiesbaarheid tot lid van do Eersto Kamer een aanvang nemen, is voorgesteld reeds nu in de bestaands kieswet de veranderingen aan te brengen, welke met het oog op de heffing van genoemde belastingen en de daarby opge legde geheimhouding noodig zyn. B. en W8. van Rotterdam hebben by den Raad afwyzend praeadvies uitgebracht op de adressen van eigenaars en bewoners van huizen aan de Korte Hoogstraat, Hoogstraat en Hoofdsteeg, om deze straten met asphalt te bedekken. Eveneens is door B. en Ws. afwyzend beschikt op het verzook, om het steenhouwerswerk voor de gemeente te Rot terdam te doen vervaardigen. Volgens telegraphisch bericht is de in zending van de fabriek van verduurzaamde levensmiddelen van den heer Willem Sepp, te Boverwyk, op de tentoonstelling te Batavia bekroond met de gouden medaille. Genoemde firma werd vroeger reeds met goud bekrooi.d te Antwerpen en te Amsterdam. By ds Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp van wet tot verlenging van den ter- myn betreffende de heffing en de verzekering van de invoerrechten en accynzen. Naar wy vernemen, heeft de minister van buitenlandsche zaken het plan een nieuw handelstractaat te sluiten met den Oranje- Vrystaat. (Tel.) By besluit vau den minister van justitie zyn benoemd: tot lsten klerk by het dep. van justitie, G. W. Blankenberg en C. J. Zeldenryk, beiden thans 2de klerk, en tot 2den klerk by genoemd departement J. A. Van Huut en W. P. F. Hattinga Raven, beiden te 's-Gravenhage. By Koninkiyk besluit zyn, met ingang van 1 Dec. a. s., tydeiyk belast met de waar neming van de betrekking van directeur van het bureau voor den industriëeien eigendom, mr. F. W. J. G. Snyder van Wissenkerke, referendaris by het Dep. van Justitie; vau de betrekking van adjunct-directeur by het bureau voor den industriëeien eigendom, mr. J. A. De Vos Van Steenwyk, commies by het Dep. van Justitie; en zyn benoemd by bet bureau van den industriëeien eigendom tot commies J. Th. E. Canneel, thans com mies-titulair by het Dep. van Justitie; tot adj. commies A. F. A. Abramsen, thans iets klerk by het Dop. van Justitie; tot 2en klerk J. Wolfson, tbans beambte op een handels kantoor te Rotterdam, en J. De Zwaan, thans deurwaardersklerk te 's-Gravenhage. Het stoomschip „Admiral" vertrok 22 Nov. van Zanzibar naar Rotterdam en Ham burg; de „Dubbeldam", van Nieuw-York naar Rotterdam, is 24 November Wight gepasseerd; de „Kaiser", van Oost-Afrika naar Hamburg via Vlissingen, vertrok 23 Nov. van Lissabon de „Spaarndam" arriveerde 24 Nov. van Nieuw- York te Rotterdam. „Nu, Smitop dat punt kan ik u volko men geruststellen. Dat geld heb ik eorlyk en goed ten geschenke gekregen van den jonker Van Moerbeek, en daar ik het vroeg on ontving om eenige schulden af te doen, en de oudeheer van die schulden niets mag afweten, zoo moet natuuriyk hst geheele geval voor hem een diop geheim blyven." „Tc wil dat aannemen, mynheer 1 Maar daarmee is my het raadsel nog niet opgelost, hoe gy een u wildvreemden man om een zoo belaugryke som kunt vragen, evenmin hoe dis man er toe komt, aan een onbekende het gevraagde te geven. Voor 't een zoowel als voor 't ander moet er wederzyds aanleiding bestaan hebben. En zoolang ik die aanleiding niet ken en van hare deugdelykheid niet overtuigd ben, acht ik my niet ontslagen van de verplichting de zaak, zooals men dat noemt, hooger op te zoeken. Dit laatste zeg ik niet bywyze van oen dreigement, maar omdat ik met open kaart speel en u klaren wyn wil schenken. Het ligt my zoo op de leden, mynheer Streeflanddat gy, behaJve de straks genoemde schulden, nog eenige andere op uw kerfstok hebt, schulden, die niet van flnantieëlen aard, maar daarom niet minder ernstig zijn en niet minder luide om vereffening vragen. Eene stem in myn binnenste zegt my: Floris Stroofland is als een schipper, die geen cog in 't zeil hield, en, door eigen onbezonnenheid in verkeerd vaarwater afgodreven en aldaar door een storm beloopen, het roer liet glippen en schipbreuk heeft geleden. Het leven beeft hy er nog afgebracht, maar hy dryft nu rond, worstelend met stroom en golven, en zeker is 'tals hem geen hulp wordt verleend, bezwykt hy, voordat hy vasten grond onder de voeten beeft. U, Hector Nondum Smit! u heeft de Heer uitverkoren, om den drenkeling te steunenga dan, kom hem te hulp en red hem van 't verderf 1" Hier zweeg de gryze Nondum. Hy had ge sproken met dien gemoedolyken ernst, met die klem en nadruk, die de kracht der over tuiging aan 's menscben rede byzet, met dien onweerstaanbaren aandrang, dien het woord erlangt, als men 'tbowustzyn heeft: ik spreek uit plichtbesef en met de zuiverste, liefde rijkste bedoelingen en ik mag het doen in de hoop op do overwinning. Toen hy zyn hart had uitgestort, bleef Smit den jongen man aanstaren, als wilde hy hem vragenWat ia hierop uw antwoord? Gestreng of verwytend was die blik niet, veeleer lag daarin eene uitnoodiging tot vertrouwelykheid, tot eene geloovige, algeheele overgave. Tot overgave zeg ik, ja, want heelt de spreker daar straks zjjnen toehoorder vergeleken by eon schip breukeling, zicbzelven by een redder, dan ligt 't voer de hand, dat de drenkeling zich moet overgeven aan den man, die hem de band ter redding toesteekt. Floris was dan ook, onder den machtigen indruk van des grysaards woorden, tot die overgave geneigd, maar nog niet ten volle besloten. Terwyi hy nog aarzelde en juist met een soort van inleiding zou beginnen, werd er aan do deur geklopt en stak Mina baar hoofd naar binnen, met do boodschap dat de heer Rafels er was om mynheer den student even te spreken. „Zeg maar, dat het my nu niet schikt", zei Flori3 ietwat verlegen. „Dat heb ik reeds gezegd", antwoorddo Mina, „maar die man verzekerde dat hy u niet langer dan twee minuten zou ophouden." „Ga u gerust uw gang, mynheer 1" sprak Smit, „ik heb den tyd wel." „Nu goed", zei Floris opstaande, „dan zal ik even gaan. Zeg, Mina", voegde hy daarby bet dienstmeisje toe, „zorg jy inmiddels, als je blieft, dat onze oude vriend wat te drin ken krygt. Breng een kruik bier, als je wilt, en schenk bem vast eens in." Daarop snelde Floris naar beneden. In 't voorbygaan kon hy het meisje nog even toe fluisteren: „Het verloren geld is terecht, op eene kleinigheid na." „Wat zegt u, mynheer?" riep Mina met blyde verrassing. „Dis driehonderd gulden? O, dat is heeriyk „Ja, heeriyk 1 Straks vertel ik je meer, maar nu moet ik eerst dien sinjeur te woord staan." Rafels stond voor op de vloermat. Floris was nog niet halverwege de gang, toen Rafels reeds zUn hoed afnam en eene voor- loopige buiging maakte, en toen de student onder 't bereik der stem gekomen was, klonk het hem reeds te gemoet: „Uw dienaar,myn heer Streefland, uw dienaar!" „Mynheer Rafels, wat is er van uw dienst 7" vroeg Floris erg droogjes. „Duid my niet ten kwade, mynheer I dat ik b een oogenblik dérangeer, maar. „Wat is er nu weer?" viel Streefland knorrig in en voegde er vooral niet vrien- deiyker by„Ik meende dat ik myne zaken met u goed en finaal had afgedaan en dus van verdere bezoeken verschoond kon blyven.', „Zeer zeker, mynheer Streefland 1 wy zyn quitte; onze zaken zyn, om zoo te zeggen, finaal aan kant.en netjes en goed ook, al zeg ik 't zelf. Maar dat is 't nu juist wat my de driestigheid geeft even by u aan te kloppen. Natuuriyk, mynbeer I want ik zou liever zien, dat alles tusschen ons nog niet uit was, en ik dus nu en dan met een be zoek of met do opdracht van eenige commissie vereerd werd." „Nu ja", zei Floris korzelig, „by gelegenheid eeus, hoort Maar ik zit nu voor myn examen en heb voor 't oogenblik ook geen tyd, want ik beb iemand by my en dus. „Dub kan Rafels uitrukken", wilt ge zeg gen, „en dat wel hoe eer zoo liever. Ja, ja, ik ga al hazenwindegewyzeEén ding nog slechts. Ik wilde u namolyk nog medodeelen, maar geheel confidentieel, zooals u begrypt, dat ik er tegenwoordig op ingericht ben, myne geëerde begunstigers behooriyk te ont vangen, als zy soms met vriend of goede kennis iets onder vier oogen te bespreken hebben. Men gaat dan niet de voordeur in, maar maakt gebruik van den ingang in de steeg. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1