h°. 10355. "Woensdag 33 November. A0 1893. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 November. XT" ©TJLillet oxi. NONDUM. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leidon per 3 maandenf 1.10. Franco per posti 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 j. Grooter® letters naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. Voor het incasseeren buiten de stad Officieel© Konuisgevingon. Burgomooster en Wethouders van Loidon; Gezien het adres van G. P. TIMP, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eone h a k k e r ij in hot percoel Haarlemmerstraat No. 247 Galet op do artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1876 (Etaatsblad No. 96); Geven bij deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek mot de belagen op do Seoretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag 4 Deo. aanat., 's voormiddags te elf uren, ep het .Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren togen dat verzoek ln te brongon. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Leiden, DE K1NTEB, Burgemeester. 20 Nov. 1898. E. KIST, Seoretarie. Zooals reeds door ons is medogedoeld, zal de Dames-zangvereeniging „Es-moll" haar eerste concert geven op Vrydag 1 December, in den Foyer dor Gehoorzaal. De uitvoering heeft plaats ten bate der Dames-veroeniging Armenzorg" alhier. Behalve verscheidene leden van „Es moll", die in dat hoofdwerk van den avond, Reinecke's Marchendichtung „Dorn- roschen," de soli ziogen, zullen een bariton uit Amsterdam, en de solo-violoncellist van het orkest der Franscbe opera in Don Haag, de heer Ch. Van Isterdael, zich als solisten doen hooron. In het koor werken ongeveer 100 dames mede. I Nadere bijzonderheden geeft achterstaande advertentie. De leden van de afdeeling Leiden en Omstreken van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst worden wederom ter vergade ring opgeroepen tegen Donderdag 23 November a. s. Die vergadering zal worden voorafgegaan door eene tentoonstelling. In de vergadering zal door den voorzitter eene toespraak worden gehouden naar aanleiding van het 25 jarig bestaan dor afdeeling, dat tevens feestelijk zal worden herdacht. Er bestaat gelegenheid tot verzonding der correspondentie naar Atjeh on Padang, door middel van het stoomschip „Drente", van Rotterdam vertrekkende. Ton postkantore al hier moeten do brieven, enz. uiterlijk heden avond om 10.10 (stadstyd 10.30) bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De eerste zitting van don Militieraad voor de gemeente Voorschoten zal worden gehouden Vrijdag 15 December as., 's voormiddags te 10 uren, in het gebouw "Wagenstraat no. 119, to 's-Gravenhage. Zaterdag 11. werd te Sassenheim de ge wone jaarljjksche vergadering der IJsclub gehoudon. Na het lezen der notulen kwam do rekening ;van het afgeloopen jaar tor tafel, welke na Inzage werd goedgekeurd. Zy sloot met een batig saldo van f 216.25, waarvan f 213.63 op de Postspaarbank was belegd. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen, terwijl voor een bestuurslid, dat had bedankt, gekozen word do hoer J. Visser Vlasveld. Daarna kwam in behandeling de vraag: Zal de IJsclub toetreden tot het lidmaatschap der „Zuid-Hollandsche IJsvereeniging" te 'e Gravenhage? Roman van 21. KOOPMANS VAN BOEKERKN. 59.) Op mijn beurt schrikte ik toon van den schrik, dien ik my<i kameraad had aangejaagd, en met pijnlijke verbazing roep ik uit: „Wat weerga, vent', wat mankeert je? Je wordt Jandoppie zoo bleek als de dood van Yporon en kijkt my aan, alsof ik je kom anconceeren, dat we voor de haaien zyn, daar do „Batavier" binnen de vjjf minuten naar den kelder gaat. Men zon haast vragonwas er iets tU86chen jou en die juffer, dat je by 't bericht van haar verloving zoo hevig ontstelt?" Nu, toen leuterde Prits iets van onwillo keurige rillingen, waarby een mensch ver bleekt, en die wij vorklaren, door te zeggen Daar loopt iemand over mijn graf. Spoedig herstelde hy zich dan ook, on op. heel ge wonen toon verzekerde hy, naar aanleiding van rayno vragen, dat hy Eveline Van Berkel wol gekeud had, maar niet van naby, en dat er uooit iets tusechen die dame en hem ge weest was, zelfs niet wat men intieme vriend schap noemt. Toen kon ik niet verder door vragen, maar ik was toch niet tevreden met de verklaring van die plotselinge hevige ont- roeriug en bleef myn kameraad er nog op aan zien. daar ik de raogeiykheid bleef onder ■tollen, dat ik, by 't meedeelen van de Dicuwtjos uit bet vaderland, wel doge Na eenigo discussie werd besloten lid te worden, voorloopig voor één jaar. De door de IJsvereeniging toegezonden statuten kwamen toen tor sprake en werden na eenig debat goedgekeurd. Alleen werd de bijdrage van 5 pet. der ontvangsten, welke de Sassenheimsche IJsclub zou moeten storten in die der IJsvereeniging, te hoog geacht. Tot afgevaardigden ter vergadering op 25 dezer te 's-Gravenhage werden benoemd de heeren H. Hoog en S. Walrave. Na behandeling van nog eenige kleinigheden werd de vergadering gesloten. De opkomst was, helaas, zeer slecht. Wegens periodieke aftreding heeft te Benthuizen de gewone jaarljjksche verkiezing van één kerkvoogd en twee notabelen plaats gehad. De aftredenden, J. Bogaards, als kerk voogd; W. Qualm on C. A. Kempenaar, als notabelen, zyn allen herkozen. In de laatst gehouden raadsvergadering te Benthuizen werd *het voorstel ter tafel gebracht, om do vergaderingen voortaan mot gebed te openen en met dankzegging te sluiten. Dit voorstel, door den voorzitter in rond vraag gebracht, werd met één stem meerder heid verworpen. Mejuffrouw M. I. Posthumus heeft voor de benoeming van onderwijzeres aan do open bare school te Benthuizen bedankt. Het gemeentebestuur van Alkemaio heeft in het laatste jaar veel gedaan tot ver betering en vorbreeding van het voetpad door Roelof-Arendsveen. Do veiligheid is er door toegenomen en het uitzicht op een ry weg aanzieniyk versterkt. Er zyn vele slooten moeten gedempt worden, welke geheel often deele het eigendom waren van particulieren, met wie de gemeente zich moest zien te verstaan; hetgeen dan ook spo tot oene gunstige uitkomst leidde Eén dier eigenaren evenwel, do hoer A. J. B.die zich, voor zooverre het zyne panden betrof, hardnekkig tegen do plannen van het bestuur ve zette, (of hy daartoe gegronde beweeg redenen had, blyve hier onbosproken), hield op zyn grond nog een zeor onaangenaam riekend vyvertje, eeno ruïne van eene sloot, en een smal eindje weg tegenover zyne per- ceelon in stand, tot groote ergernis van de ingezetenen. Nu evenwel is eensklaps de hoer B. ook tot de plannen van het gemeentebe stuur toegetreden. Hy heeft royaal tot ieders genoegen toegestemd in do veranderingen, welke ten behoeve van den weg op zyne eigendommon moeten worden aangebracht. Dit strekt hem tot eere. Hy moge nog vele jaren het zalige gevoel van tevredenheid smaken over zyne meegaandheid in deze! De heer W. Monnega, onderwyzer aan de school voor Christelyk nationaal onderwys te Oude-Wetering, is togen lo. Februari 1894 benoemd aan oene dorgeiyke school te Wolvega, gemeente Weststeüingwerf, welke benoeming door genoemden heer is aangenomen. Volgens Raadsbesluit to Haarlemmermeor heeft men den post onderwys (lager) in ont vangst met 1500 gulden verhoogd. Deze ver hooging moet gevonden worden in de opbrengst van het lager onderwys door het schoolgeld per betalend kind van 10 op 20 cents te brengen en do ontvangst van het uitgebreid lager onderwys. De eerste zitting van den militieraad zal voor Sassenheim plaats hebben op Dins dag 12 December a. s., des middags to halfóén. De ziekte-toestand van het Tweede- Kamer-lid mr. Keuchenlus biyft nog steeds dezelfde. Vooruitgang valt niet waar te nemen. De patient is uiterst zwak en lydt veel pyn. Het bestuur der Kiesvereniging 's-Gra venhage" heeft aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland een adres ingediend omtrent do verbetering der rivier de Gouwe. Zich ont houdende van eene booordeeling van het technisch gedeelte van deze zaak, „wenecht adr. haar alleen" uit een finantiöel oogpunt te beschouwen. En nu meent zy, dat, uit zulk een oogpunt beschouwd, de uitgaven, te bestoden èn voor de uitvoering van dit werk èn voor de onder- houds- en bedieningskosteD, niet in verhouding schynen to staan tot de voordooien, die uit deze rivierverbetering zouden kunnen voort vloeien; dat toch deze rivierverbetering niet meer behoort tot de dringende belangen der scheepvaart, aangezien sedert de opening van het Merwode kanaal de vaart langs de „Gouwe" reeds belangryk verminderd is en vermoedeiyk nog meer zal verminderendi&t dus tegenover die vaart-vermindering eene vermeerdering aan uitgaven voor verbetering, onderhoud en be diening niet te rechtvaardigen sehynt en dat, als gevolg dier vermeerderde uitgaven, de be lastingschuldigen der provincie Zuid-Holland zullen getroffen worden, aangezien toch hot denkbeeld bestaat de kosten te bestryden uit een provinciaal opcent op do grondbelasting en op de personeele belasting, gedurende 20 7 -'s Gravenhago ongeveer /"15,000 per jaar bedraagt. - Daarom richt het Bestuur het vorzoek tot de Staton om óf het plan tot verbetering der rivier do „Gouwe" niet tot uitvoering te brongon óf de beslissing daarover uit to stellen, ten einde moor gegevens voor do noodzakeJyk- beid te erlangen. Op de voordracht ter benoeming van een adjunct commies 1ste klasse ter provinciale griffie van Drente zyn geplaatst: 1. mr. P. Byi, te Leiden, 2. mr. H. W. Van Sandick, te Rotterdam, en 3. mr. C. Reelink Knap, to Hoeren voen. Do lsto luit. J. W. Van Alphen, van het 4de reg. infanterie, Is benoemd tot bataljons adjudant by het 3de bataljon te Haarlem, ter vervanging van den tot kapitein bevorderden lsten luit.-adj. A L. De Wolf. Naar het „H. Dagblad" verneemt, heoft H. K. H. mevrouw de prinses Von Wied, prinses der Ned-orlanden, een paar weken te Parys doorgebracht wegens behandeling van HDr. jong3te dochter door dr. Mezger. De Ned. gezant, jhr. De Stuers, benevens de raad van legatie, jhr. Van Weode, en echt- genooto werden herhaaldelijk door H. K. H. op het déjeuner gonoodigd. Jhr. De Stuers gaf tor oero van H. K. H. een diner in zyn hotel. De vorstelyke familie zal, evenals verleden jaar, den winter in Italiö doorbrengen. Op 19 November j.l. overleed te Rotter dam mevr. E. S. M. Schmidt, weduwe H. Van Ryckevor8el, in den leeftyd van 72 jaren, eene vrouwdie zich op velerlei gebied: vrouweiyk onderwys, weldadigheid, zedeiyko zorg voor vrouwelyke gevangenen enz., wist nuttig te maken. Door de Koningin-Regentes is voor drie achtereenvolgende jaren eene toelage van f 150 '3 jaar6 toegekend aan don zoon van den heer J. M. Haasdyk, te Oldeboorn, ten einde dozen in de gelegenheid te stellen de lessen aan de Muziekschool van „Toonkunst" te Amsterdam te volgen. Te Arnhem zal in 1894 eeno tentoon stelling van Arnheruschen handel en Arnhem- sche nijverheid worden gehoudon, ter gele genheid van het 10 jarig bestaan der afdeeling Arnhem van Nijverheid. Do tentoonstellings commissie bestaat uit de heeren R. H. Haentjens on G. T. Coers, eersten en tweeden voorzitter, P. Evekink en W. F. Hessollnk, eersten en tweeden secretaris. Mr. G. L. 0. Van Rossen Hoogendyk, burgemeester van Maurik, is benoemd tot commies ter gem.-secretarie van Amsterdam. Te Breda is Zondag-avond overleden de heer B A. Van der Maden, sinds 1870 notaris te Haarlem Hy bereikte den leeftyd van ruim 66 jaren. Gisteren is te 's-Gravenhage aangevangen het examen voor telegraphie ambtenaren ter verkryging van het post-radicaal. De kapt.-kwartiermeester A. A. E. Van Dorth, van het lste rog. huzaron, die dezer dagen werd overgeplaatst by het centraal- magazyn te Amsterdam, is plotseling te Amersfoort overleden. Dö minister van financiën maakt bekend „o saldo van 'sF.yke schatLic'. op 18 dezer bedroeg: by de Nederlandscho Bank 11,839.462.49'/i, by de betaalmeesters /"l,724,358.817,; te zamen 13,563,821.31. Nog oene tweede hulde heeft Zaterdag op het kerkhof te Ginnoken plaats gehad. Eene deputatie van het 7de reg. infanterie uit Amsterdam, bestaande uit den majoor J. Van Wyck, don kapitein B. K. Van Tuinen on den lsten lult. adj. J. Dltmar, was der waarts gekomen om mede eon krans te leggen by hot monument, waaronder het gebeente rust der gesneuveldon by de ver dediging der Citadel van Antwerpen. De zevendo afdeeling, waaruit 50 jaren geledon hot 7de regiment infanterie word geformeerd, nam zulk een groot aandeel in de verdediging der Citadel, dat na den dood van den generaal Chassé do Citadel-medaille, door hora gedragen, op last des koniügsbiyvend aan hot vaandel van hot 7de reg. inf. werd gehecht. Op de witzyden linten welke van den krans neerhangen, staat hot volgende„Hulde aan do verdedigers der Citadel van Antwerpen 1B43 1893, van hot 7de rogiment infanterie." Nadat door majoor Van Wyck hot doel van het huldebetoon was uiteengezet, werd do krans in ontvangst aanvaard door den gep. g©el-majoor J. H. H. Dcmmor6. lyk voor hem oen jobsbode was gowoest. Maar oen dag of oenige daarna betrapte ik den goeden vent, terwyi hy haastig iets weg moffelde, iets, dat voel op een portret geleok, en by diezelfde gelegenheid meende ik de sporen van tranon te ontdekken. Toeu heb ik hem eens flink aangepakt en hem ernstig en ge- moedeiyk aan 't vorstand gebracht, hoe on practisch het was het leed te verkroppen, en hoezeer het hem vorlichton zou, als hy 't hart eons ging uitstorten voor zyn boezemvriend. Nu, toen kwam de arme kerel uit den hoek en bekende my, dat hy Eveline altijd met heel zyn hart had liefgehad, maar om voor hem geldige redenen gemeend had dio liefde voor alsnog ln ztin hart te mesten 3luiten. Te smarteiykor had hom nu bet verlovingsbericht getroffen, daar by juist dezer dagen uitzicht had gekregen op een goede betrekking ln de burgerlyko maatschappy en voornemens was, zoodra hy zyne aanstelling zou ontvangen hebben, Eveline ten huweiyk te vragen. Het weggeborgen portret kwam nu weer te »-oor- schyn en bleek nu eigeniyk geen portret te zfio, maar een staalgravure uit het pracht jaarboekje Tesselschade. Die gravure stolt voor: oene jonge dame, en dat meisjeskopje gelykt, volgens Verdoorn, zoo sprekend op Eveline Van Berkel, dat je haast zoudt gaan gaan gelooven, dat laatstgenoemde er voor geposeerd heeft." Hierop volgen eenige beschouwingen en uit- boezemiDgen van den jongen Van Asperen. l) Die red-non worden hier in den brief opge noemd, doch daar wg die vro- ger reeda vormelddeD, hebben wg die paseage hier overgeslagen. Hy betuigt, zyn innig medelyden met dien Dosten Frits, die zoo bitter teleurgesteld is, ja zijn schoonste uitzichten voor de toekomst als in rook ziet verdwynen, „Geen woorden", zegt hy, „kan ik vinden, kras on wolsprekond genoeg, om uit te drukken, hoe verschrikke- ïyk ik 't vind, dat Frits niet vroeger gespro ken heeft, zoodat hy nu dat onverbiddolyke, dat hartverscheurende te laat moethooren. Dan komt er by, dat Frits zeker moont te weten hoe en waardoor, dat kan hy niet verklaren maar hy houdt zich in gemoedo overtuigd, dat Eveline hem wel gonegon was, zoodat zy, had hy slechts eerder kunnen en mogen spreken, hoogstwaarschynlyk nu de zyne zou geweest zyn. En eindeiyk wordt de ongelukkige nog vervolgd en gekweld door het denkbeeld, dat by maar niet van zich af kan zetten, dat Eveline dien styven, zonder lingen Van Moerbeek alleen uit raisonnomeot genomen heeft, althans niet uit liefde." Johanna was juist op hare kamer, toen haar de brief werd ter hand gestold, waaruit wy een kort uittreksel meedeelden. Zy had zich gekleed en gereedgemaakt om met hare moeder uit te gaan, en stond met de kruk in de hand, maar bleef nu nog even boven, om de letteren van den gelief ie te lezen. Daar zy tersiond by 't openvouwen bemerkte, dat het nogal een lang epistel was, ging zy onwillnkeurig op den eersten den besten stoel zitten. Gelyk men denken kan, werd de goedo zuster, reeds by de eerste inzage van don brief, hevig ontroerd. Onder 't doorlezen ver hief ziCu de storm van aandoeningen in haar gemoed; de hand boefde, de letters begonnen voor hare oogon te dansen, en toen zy aan 't slot genaderd was, bleef zy als versuft zit ten, staroogende naar do bloemen vau het tapyt. Haar plan om uit te gaan, de moeder, die beneden op haar wachtte, alios was zy voor een oogenblik vergeten. Mama, die wist, van wien de brief kwam, dien zy naar boven had laten brengen, bad reeds een poosje geduld geoefend, daar zy begreep, dat Johanna eerst op haar gemak do lectuur zou moeten voleinden. Eindeiyk ging zy toch eens naar boven, om zelf eens te zien, waar dochterlief bleef. Maar hoe ontstelde de goede vrouw, toen zy daar Johanna vond zitten, ineengezonkon, met gebogen hoofd en bloeke wangen, terwyi de pas ontvangen brief voor haar op don grond lag. „Maar kind! Waar. Waar blyf jowilde zy zoggon, maar zy kon van schrik niet uitsproken. „Liove Jo! wat is er?" stamelde zy. „Ia er iets met Dolf of met Frits? Is oon van beidon ziek of...." „Neen, moeder! Beiden zyn gezond.Maar Frits.O, ik vind het zoo naar I En by de laatste woorden barstto 't lieve kind in tranen los. „Maar spreek dan, om 's Homels will Wat is er met Frits?" „Frits gevoelt zich zoo ongelukkig, omdat Eveline Van Berkel geëngageerd is. zooals nu biykt, had hy gehoopt. „Zoo.zoo" zei de moeder, „dat is heel treurig inderdaad!" Mevrouw Verdoom sprak deze woorden wel De 84 jarige oud-stryder B. J. Van der B=.lt, verpleegde in het gasthuis te Breda, indortyd oppasser van den gesneuvelden kapitein Morre, by de 3de comp. van het flankbataljon der 10de afd., logde oen krans neer als hulde aan zyn hier ook rustonden compagniescommandant on verdere kameraden. Het stoomschip „Prinses Amslla", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 19 Nov. te Southampton; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 18 Nov. van Padang. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrydag 24 dezor niot plaats hebben. By koninkiyk besluit is do met verlof hier te lande aanwezige ingenieur der lste kl. van den waterstaat en de burgoriyke- openbare werken in Nederlandsch-Indiö D. H. Havelaar, laatsteiyk belast geweest mot eene tydelyke zending naar de kolonie Suriname, benoemd tot ridder in de orde Van Oranje- Nassau. Benoemd tot commissaris van politie te Tilburg, H. Caarls, thans inspecteur van politie aldaar. Met ingang van 25 dezer benoemd tot burg. van Langerak en van Nieuwpoort, C. Van der Stok, en met ingang van 20 Dec. a. s. tot id. van Havelte, Chr. Van der Wal, beiden secretarissen dier gemeenten. Concert Bronislaw Hnbermann. Door de y vorige bemoeiingen van do onder nemende Amsterdamsche Concert directie „de Algemeene Muziekhandel" was het gister avond ook het Leidsche publiek gegund te genieten van het optreden van den acht (?)- jarigen viool-virtuoos Bronislaw Hubermann, die in o n 8 land althans zich reeds zoo grooten naam verworven he*ft. Wy waren dan ook, toen wy naar het concert gingen, zeor ver logen met onze houding: dit geniale kind is reeds zoo vaak beoordeeld door de Noder- landsche pers, dat de ryke voorraad van almachtige adjectiva, waarmede men zyne woorden van appreciatie gewoon is op te sieren, door de gezaraenlyke persbroeders ongeveer is opgebruikt. Wy hadden dan ook het voomemon om over do hoofdfiguur van dezen avond slechts eenige korte, algemeene opmerkingen te maken. Maar zoozeer zyn wif nog vol van den Indruk, dien Hubormann op ons heeft gemaakt, dat wy stoeds grooter voelen worden den lust om veel over hem te zeggen, do impressies te ontleden. Reeds het feit op zichzelf, dat er oon kind optreedt als artist, stomt tot nadenkenvelen en onder hen behoorden wy tot hoden ook voelen het eerst in zich opkomen ge dachten van woemoed; men wijst op het on gezonde leven, dat zulk een kind doormaakt; het gevaar, waaraan zyn zenuwgestel voort durend blootstaat, wordt door de moest wel willende critici gebracht ondor de oogen van het publiek, om hot aan te sporen niot door toejuiching dergolyken kindermoord in do hand te werken. Kortom, ieder kind, dat op treedt," wordt en in vele opzichten zoor langzaam en op droeven toon uit, maar 't was toch merkbaar en zeker bogrypelyk, dat zy in zooverre eenigazina verruimd werd, daar zy uit de pyniyke onzekerheid verlost was, en kenndyk een oogonblik gevreesd had nog ergere dingen te zullen hooren. Was dit dan niet erg genoeg? Zeker, zeker, 't was griovend en bedroevend. Maar men zal 't der moedor ten goede houden, dat or door haar brein go- dachten gevlogen waren, gedachten aan nog vreeseiyker dingen. Aan uitgaan werd nu door geen van beiden meor gedacht, vooreerst niet, omdat zy geen lust harden, om bezoeken af to leggen en over koetjes en kalfjes te praten, maar vooral, dewyi de moeder zoowel als do dochter be boefte hadden eens vortrouwoiyk samen te spreken en van gedachten te wisselen over de zaak, die hoofd en hart geheel vervulde. Dus werden hoeden en doeken afgolegd on aan de meld order gegeven, dat er voor ieder belet was. Laatstgenoemde maatregel werd natuuriyk genomen, daar men mot gestoord wilde zyn. Ik zal niet beproeven het geheele gesprok met eenigo uitvoerigheid en nauwkeurig weer te geven: daarvoor was de dialoog te ver ward, ja, we moeten oeriyk bekennen: zoo weinig samenhang was er in de gezegden der dames, dat er van dialoog bier baast geen sprake kon zyn, daar beiden, ieder op haro beurt, uitboezemingen slaakten, die op alleenspr&kon gelekon, dewyl daarin geenerlei terugslag voorkwam op het beweren der vorige spreekster. (Wordt v*rvoUjd.\

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1