N°. 10354. I§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van iZpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 November. Dinsdag 21 November. A6. 1393. LEIDSCH 1) A PtBT. A T) PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco por post"n 1'40' AfvonderliJko °-05- PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1 6 rogels f 1.05. Iedero regol moor f 0.17}. Grooter# letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Onder de Leidsche toonoelvereenigingen, wier aantal in den laatsten tyd zoo verbazend is toegenomen en dat nu, om de kracht en den bloei dier vereenigingen zeiven, wel zyn toppunt raag bereikt hebben, behoort ook de vsroeniging „Multatuli", door welke Zaterdag avond in de schouwburgzaal van „Vondelhovon" de tweede uitvoering werd gegeven. Ondanks do vele tooneelvereenigingen kon gemold worden dat ook deze uitvoering druk bezocht werd door leden en genoodigden met hunne dames, in de met groen getooida zaal. Nadat door don waarnomenden voorzitter het welkom en een woord van dank voor hunne opkomst tot de aanwezigen waren ge richt, inzonderheid nog tot de donateurs, ging men ovor tot de opvoering van Van Nouhuys drama in drie bedrijven „Eerloos", welk stuk goed ingestudeerd bleek te zyn, wat veel bijdroeg tot het vrijwel slagen er van. Na do pauze werden de aanwezigen vergast op eene voordracht („Sport, kunsten en weton- schappen") van den heer H. J. v. L.r welke zeer den lachlust opwekte. Zonder muziek is eene bijeenkomst als deze niet volmaakt; dus worden er ook nu eenige muzieknummers uitgevoerd, waaronder eene eorvollo vermelding verdient Joh. Prinsenbergs viool soio. De heer P. maakte daardoor aan spraak op dankbaarheid, welke hem werd betoond door luiden en langdurigen bijval. Het programma vermeldde begrijpelijker wijze het gebruikelijke „na afloop bal". Zoo'n bal, men weet het, is steeds en dus ook nu geanimeerd. „Multatuli" .gaf een mooien avond en wat voor do vereeniging van beteekenis mag geacht worden: ze kan concurreeren met bare zustoren. Por Fransche mail ontvingen wij do Bataviasche bladea van 1820 October, als mede de „Deli-Ort." van 18 en 21 October. De eerste zitting van den Militieraad zal voor do gemeente Lisso gehouden worden ten Raadhuize te Leiden, op Dinsdag den 12den December a. s., des voormiddaga te halftwaalf. Benoemd i6 tot leeraar in bot Fransch en Duitsch aan eene bijzondere school te Voorschoten de heer J. Drost, te Meppel. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen is te Kat wijk aan den Rijn ds. De Groot, te Houten. In zijn schrijven aan het dageiyksoh be stuur van Breda zegt de minister van oorlog dat hij het op prijs stelt dat die gemeente zich een belangrijk offer wilde getroosten voor de overbrenging der Hoogere Krijgsschool. Intusschen is hot den minister bij een verder onderzoek gebleken, dat, indien Yao die aanbieding werd gebruik gomaakt en aldus de moeilijkheid van het vinden van oen ge schikt gebouw als opgelost zou mogen worden beschouwd, nog zooveel bezwaren van anderen aard tegen die overbrenging zouden bleven bestaan, dat hy de school te 's Gravenhago Wenschte gevestigd te laten. Verkiezing te Voendam. De lciesver- eeniging te Stadskanaal (Onstwedde) heeft met algemeene stemmen tot candidaat gestold voor de Tweede Kamer mr. E. A. Smidt. Deze vereenigiDg is geene afdeeling der centrale liberale kies vereeniging „De Grondwet". De katholieke kiesvereoniging te Oude-Pekela beveelt voor de a. s. herstemming voor de Tweede Kamer ook aan mr. E. A. Smidt. „De Tijd" heeft mr. Treub aanbevolen. Bjj het monument te Ginneken nabij Breda had Vrijdag eene indrukwekkende plech tigheid plaats. Daar werd, by gelegenheid van den jongsten hermneringsdag aan 1830, door het 3de bat. van het 6de reg. inf., datinder- tyd uit de 10de afdeeling werd geformeerd, oen krans op het monument gehecht al6 blijk van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis der dappere gesneuvelden, wier gebeente hier eene laatste rustplaats heeft gevonden. Hiertoe hadden zich aldaar veroenigd een gedeelte van genoemd bataljon, tal van hoofd- en ver dere officieren van het regiment, van de Kon. Mil. Academie, enz., terwijl de stafmuziek van het reg. mode was opgesteld. Nadat door den kapitein M. J. De Jongh in eene toespraak de aanbieding van den krans namens het bataljon was geschied, werd deze door den majoor H. P. Staal aan het monu ment gehecht, nadat hy tot de officieren en manschappen het woord had gericht, waarop do kolonel van hot regiment C. O. Van Kes- teren hulde bracht aan het initiatief, door het 3de bataljon genomen, als plaatsvervanger van de 10de afdeeling, welke het leeuwen aandeel had in do verdediging van de Citadel. Namens do districtscommissie ter aanmoe diging en ondersteuning van den gewapenden dienst, met het toezicht op het monument belast, werd door haren president, den gep. generaal majoor J. H. H. Dommers, de aan bieding van den krans aanvaard, terwijl de heer J. A. Jolles Jr., uit naam van kerk voogden der Herv. geraeento, voor de onge schonden bewaring van het huldeblijk beloofde te zullen zorgen. Door genoemden heer werd by doze gelegenheid aan de aanwezigen mede nog de by kerkvoogden In bewaring zijnde krans met kruis vertoond, die op het eerste graf der gesneuvoldon ter plaatse van de Citadel was geplaatst geweest. Do stafmuziek speelde by afwisseling het Wilhelmus volgens do oude toonzetting, een psalm en ten slotte het vaderlandsche lied. By koninkiyk bosluit is de gemeenteraad van Tegelen ontbonden verklaard. Zooals men wert, weigerden de leden ter vergadering te verschynen, omdat zy niet met den burgemees ter wilden samenwerken. —De burgemeester der gemeente IJselmonde, de heer C. A. Molenaar, heeft tegen 1 Jan. ontslag aangevraagd uit zyne betrekking. De heer mr. H. Smeenge, lid der Tweede Kamer, vertoefde Zaterdag te Dedemsvaart, en had o. a. aldaar eene conferentie met vervenors, ten einde met hen het pro en contra van het wetsontwerp op de vervenin gen te bespreken. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eenige plaatsen als geneesheer voor den dienst van het toezicht en de ontsmetting te Suez en aan de bronnen van Mozos vervuld zullen worden. Geneeskundigen, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten voorzien zyn van een regelmatig diploma. By voorkeur zullen diegenen gekozen worden, die eene speciale practische studie van bacteriologie en epidemologie hebben gemaakt. Zy zullen aanvankelijk eene jaarwedde van 8000 franken ontvangen, die tot 12,000 fran ken kan opklimmen. De dirigeerendo geneesheer geniet eene jaar wedde van 12,000 a 15,000 franken. Sollicitanten voor deze betrekking moeten hunne aanvragen vóór 31 Januari 1894 inzen den by den „Conseil sanitaire maritime et quarantenaire d'Egypte", te Alexandria, onder overlegging van: lo. een diploma, afgegeven door eene Universiteit of door don Staat; 2o. een certificaat van practische bactoriologische studiön3o. eventueele andere stukken, waar uit byzondere kennis van epidemologie mocht kunnen biyken. Het stoomschip „Admiral", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 16 Nov. van Mozambique; de „Bundesrath", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 17 Nov. te Lissabon; de „Prins Willem I", van Suriname naar Amsterdam, vertrok 18 Nov. van Havre. By koninkiyk besluit is benoemd tot rechter in do arrond.-rechtbank te Roermond mr. Th. J. A. Duynstee, thans kantonrechter te Druten tot kantonrechter-plaatsvervangor in het kanton Oorschot S. Hulst, ontvanger der registratie en domeinen te Oorschot, en H. M. Van Maaren, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Oorschot. PeDsioen verleend aan do weduwen van G. Peters van Neyenhof, brievenbesteller, f 275; G. H. Slotman, comm. by 'sJfcyke bel., 278; J. Van Rbijn, brieven- en telegrambesteller, 163A. G. J. Voéts, commies by 's Rijks bel., f 231mr. O. B. Vriesendorp, griffier by het kantongerecht te Apeldoorn, f 400; H. Jftgeling, postbode, f 75A. Folmer, commies by 's ïtyks bol., ƒ124; L. VanBreen, commissaris der loodsen te Vllssingen,/"3S4; J. C. Van Eekelen, brievenbesteller, 59; C. A. Langguth, militie-commissaris, f 100; de kinderen uit hot huweiyk van den com mies der post. 3de kl. W. F. Harmeen met J. L. Traiesinet, hertrouwd met T. Moiet, f 184. Rijkslandbouwproefstation to Hoorn. Aangaande de bactoriologische afdeeling van bovongemeld proefstation bevat do Staats courant van 19/20 dezer eene omschryving van het doel dezer inrichting. Hoewel ook andere takken van het land bouwbedryf van tyd tot tyd de beantwoording van bacteriologische vragen zullen verlangen, zal toch zokor verreweg het grootste deel der werkzaamheden aan de zuivelbereiding ten goede komen. De taak dor afdeeling kan gevoegiyk in twee onderdeolen gescheiden wordenlo. Het geven van raad by storingen in het bedryf, waarvan de oorzaak in microürganismen ge zocht wordt, zoo noodig na onderzoek van ingezonden monsters of ter plaatse; 2o. het verrichten van zelfstandige onderzoekingen ten dienste der zuivelbereiding. Het schynt wenscheiyk uitdrukkeiyk erop te wijzen dat een onderzoek van melk of zuivelproducten alleen kan geschieden na ge pleegd overleg met den directeur van het Rykslandbouwproef8tation te Hoornmonsters toch, zonder kennis van zaken genomen, heb ben voor onderzoek meestal volstrekt geene waarde. Ongetwyfeld zal de bacteriologische afdeeling in ons land van veel nut kunnen zyn; vooral wanneer haar werkkring door de practici juist beoordeeld en haar streven door hen onder steund wordt. Samenwerking tusschen theorie enpractyk is overal op landbouwgebied, en zeker niet het minst in dit geval, noodzakelyk. Gr m. e li gf d Nieuws. De ontvanger van de registratie alhier brengt een maatregel in toepassing, welke wel verdient dat er de aandacht op gevestigd wordt. Immers, indien zy, die aan hunne verplichting tot betaling van de helft der Vermogensbelasting nog niet mochten hebben voldaan, naar aanleiding daarvan over do post eene aanmaning of waarschuwing ontvingen, zou ook het geheim wie aangeslagen zyn, geschonden worden, want de postamb tenaren en brievenbestellers konden dan hunne namen vernemen. Niettegenstaande de ontvanger het recht heeft om voor deze belasting van de post gobruik te maken, heeft hy echter besloten een anderen weg in te slaan om de nalatigen hun verzuim in herinnering te brengen, zonder dat hun dit iets kost, wel integendeel den ontvanger zei ven. Hy plaatst nl. oen6 adver tentie in dit nummer van ous blad. Zulk oen van welwillendheid getuigende maatregel zal zeker door ioderea belanghebbende worden geprexen. Een handige dief. -Talrykzyn on bljjven de diefstallen van kippon en eenden te Haarlemmermeer en omstreken; de dader is bekend, doch neemt, geholpen door oen drietal honden, zyne maatregelen zoodanig, dat niemand hem op heeterdaad kan betrappen. Een gevreesd persoon is die J. G.in ruimen kring om zjjne woning hebben de bewoners dan ook bosloten geen kippon of oendon meer te houden, daar zy zich toch maar zeer kort in bet bezit daarvan mogen verheugen. Meermalen hoeft J. G. met de politie en justitie kennis gemaakt, doch do hem ton laste gelegde feiten kunnen niet bewezen worden. Een aardig staaltje van den toestand is voorzeker het volgende: De landbouwer A. K. had prachtige Italiaan- 8che kippon on om zo togen de roofzucht van G. to beschermen, nam hy hem in het werk, op voorwaarde dat hy de kippen ongemoeid zou laten. Werkzaam was hy echter niet en de boer zond hom weldra wegden volgenden morgen echter waren zyne kippen, ondanks de buitengewone sluiting van het hok, ont vreemd. Eenige dagen later, torwyi de kippen roed3 in andere banden waren overgegaan, belooft de boer, bevreesd voor meerdere bezoeken, hem weer werk, dooh drukt tevens zyne on tevredenheid uit over den diefstal. Kort daarna vond hy zyne kippen des morgens weer in het hok torug; J. G. had ze weer ontvreemd van den persoon, aan wien hy ze verkocht had. En do politie staat by dat alles machteloos. Thans kunnen de bewoners van Haar lemmer- meer en omstreken eonigen tyd gerust zyn; de gevreesde persoon, dezer dagen op jacht gaande (want ook stroopen is zyne gelief koosde bezigheid) had het ongeluk, d&t zijn geweer afging, terwyi hy in een schuitje stapto; één zyner handen werd daardoor ge troffen, zoodat hy in het gasthuis te Amster dam is opgenomen. In vergevorderden etaat van ontbinding is uit de Ringvaart van Haarlem mermeer te Hoofddorp gebracht het ïyk van een onbekend manspersoon. In zyne zakken vond men adreskaarten met den naam Hane- weeld, te Amsterdam, benevens eene zilveren tabaksdoos met opschrift: „voor 25 jaren trouwen dienst". Ook is uit de Ringvaart der Haarlemmer meer het ljjk opgehaald van een bedelaar, dio, vermoedeiyk door de duisternis misleid, by het stoomgemaal „Lynden" to water is geloopen In de Haarlemmermeer- en IJpol- ders wordt de jonge karwy zoozeer door de muizen benadeeld, dat ze op vele akkers te dun komt to staan. Reeds zag men zich ge noodzaakt enkele akkers om te ploegen. 0?er hot algemeen wordt dit najaar geklaagd over de groote hoeveelheid veldmuizen. Een man, die gistorarond in de Yinkenstraat te Amsterdam in bewu6teloozen toestand werd aangetroffen, is per raderbaar naar hot Binnen-Gasthuis vervoerd, alwaar hy by aankomst bleek te zyn overleden. Goedkoope aardappelen Te Gasselte (Br.) werd do vorige week een biggetje van 7 weken, ter waarde van ongeveor f 7, verkocht voortwintig mud aardappelen. Wel een bewijs dat dit gewas dit jaar by na goono waardo heeft. Neerbosch. Uit een Jngozonden stuk in het „Utr. Dagblad" blykt dat óén der schryvers van do eerste brochure over Neerbosch, de heer Yan Houten, zich indor- daad gewend hoeft tot den secretaris der commissie, nxt het verzoek om voor die commissie te mogoo vorschynon, ten einde zyne beschuldigingen nader toe te lichten. De secretaris heeft toen geantwoord „Heb maar geduld Ik verzeker u, dat u en Van Deth zal worden uitgenoodigd om u voor do commissie te verantwoorden. Hiervan gaf hy Van Deth direct kennis, en sedert dien tyd zag hy met ongeduld en tevergeefs eene uitnoodiging der commissie te gemoet. Te Qoogc veen ie opnieuw aan- gifte gedaan van twee personen, die aldaar overleden zyn aan cholera asiatica. De afgo- loopen week zyn alzoo drie personen aldaar aan die ziekte overleden. Het kanaal is er besmet verklaard. ÜF'o'o.illot'Oxx. MORSDUiM. Roman van R. KOOPMANS YAN BOEKEREN. 56 Juffrouw Eveline is toen nog ongeveer een vierendeel jaars thuis geweest on daarna ver pleegster in het Binnen-Gaatbuis geworden. In die betrekking is zy ruim een jaar werk saam geweest, waarna zy met een Oost-Indisch Ambtenaar, zoogenaamd met don handschoen, getrouwd is en naar Java vertrokken. Zooals Ik later hoorde, was die ambtenaar zeeofficier geweest, en wel niemand anders dan de reeds genoemde Frederik Verdoorn. Dat er verband moet gezocht worden tusschen het afraken ran het engagement met don jonker en het ïuweiyk met den hoer Verdoorn, een paar /aren daarna, spreekt vanzelf, maar hoe zich iie zaak eigeolyk heeft toegedragen, daar weet het rechte niet van. Dat rechte zal de lezer dus niet uit den mond van vriend Nondum hooren. Maar toch wel op andere wyze. De voornaamste bron, waaruit wy het nu volgende hobben geput, zyn mededeelingen van mejuffrouw Johanna Verdoorn, de zuster van den genoemden marine-officier, welke zuster niet alleen goed op de hoogte was, maar die ook zelf veel Invloed heeft uitgeoefend op den gang der zaken. Aan boord van „de Batavier", waarop Ver doorn diende, voer ook een jonge nfRoier Adolf Van Asperen genaamd, een trouwe vriend van Frederik, maar met voel vaster banden nog verbonden met diens zuster Johanna. Dit vriendenpaar zou als een levend bewys kunnen aangehaald worden, hoe de contras ten zich menigwerf tot elkander getrokken govoelen. Verdoom toch had iets ernstigs en beredeneerds in al zyn doen en laten. Be dachtzaam in zijn oordeel over monschen en toestanden, was hy ovenmin tot pryzen als tot laken aanstonds gereed; en zou hy voor zichtig zyn by 't schenken van zyn vertrou wen, nog meer nam hy zich in acht op het punt van rechtstreeks en duidelijk wantrou wen toonou. Gul met zyn woorden, zoowel als met zyn geld, kon hij allergezelligst bab beien over koetjes on kalfjes, en waar scherts en jokkerny den boventoon voerden, daar trakteerde hy z(jne kameraden oven gemak- kelyfc op een fijne flesch als op 't verbaal van zoogenaamde sterke stukken, die dikwyis zóó sterk waren, dat de vryheer Von Münch bauson er stil van geworden zou zyn. Maar waar gewiohtige belangen op het spel stonden, daar stond de wachter trouw voor zyno lippen en bleven de deuren van zfinen mond gesloten, terwfil ook van" donzelfden Frits kan getuigd worden, dat hy, met al zyn royaliteit, toch een goed financier was, en, als 't er op aankwam, goed op de klein tjes wist te passen. Nu ziet men wel eens, dat zulke verstan dige en bedachtzame menschen geheel van bun stuk raken en buiten hun boekje gaan, zoodra Amor hen in zfiDe macht krfigt, maar dit, was met Verdoom niet het eeval. Reeds als aankomende jongoling had hy Eveline Van Berkel heel liof en aardig ge vonden, en toen hy, van zyne eorste reis teruggekeerd, die jonkvrouw weer ontmoette, bad by voor zichzelven bekend, dat die jon- gensgenegenheid eene ernstige, vurige liefde was geworden, maar ter zelfder tyd beslotea van die lief ie tegenover niemand, allerminst aan het meisje zelve, iets te laten merken. Tot dit besluit kwam by, ja, ook omdat er aan een buwelyk in de eerste jaren niet ge dacht kon worden, on omdat eene verloving tusschen jongelui, die elkaar in drie, vier jaar tyde niet te hooren of te zien krijgen, toch, op zfln zachtst gonomen, iets bedenkelijks beeft, maar vooral ook, omdat hy, hoe ver liefd ook, toch nog niet ten volle overtuigd was, dat hetgeen hij nu gevoelde, wezen lyk die echte, reine, onuitroeibare liefde was, die alleen de grond kan worden van waarachtig echteiyk geluk. Immers, de kennismaking was in ieder geval nogal vluchtig geweest, daar de ontmoetingen zich bopaalden tot eene samensproking in bal- of concertzaal, tot een buurpraatje aan diner of theetafel, gelegen- boden, waardoor men recht krygt eene moe- ning to hebben over de schoonheid van 't gelaat en de bevalligheid der manieren, mis schien ook reden heeft, om over gezond ver stand en meerdere of mindere mate van scherpzinnigheid te oordeelen, maar die ons lang niet altyd in staat stellen een karakter te doorgronden. Hierby ontveinsde Verdoorn zich wel niet, dat het uitstellen der liefdesverklaring ook ziin schaduwzijde had, daar hy groot gevaar l'\op by de terugkomst zyne schoone met een ander verbonden te vinden, maar dezo overweging gaf hem, naar zyne meening, geene vryheid, van zyn vastgesteld plan af te wyken. Niot zoo conscientious had do jonge Van Asperen de zaak opgenomen. Ofschoon hy geheol in dezelfde omstandigheden verkeerde als ayn vriend Frits, had onze Dolf toch geen bezwaar gemaakt, zyne liefde aan Johanna to bekennen, haar eeuwige trouw te zworen on weerkoorig hare trouwbelofte af te smee- ken. Zoo houden de gelieven nu geregelde briefwisseling: het meisje ontvangt lange epistels, soms uit plaatsen, die zy ternau wernood van name kende, en verzendt op hare beurt brieven naar de „Batavier", ook wel, als zy niet precies weet, waar het schip ligt, in welk geval zQ maar, op goed geluk af, op hot adres vermeldt: b. v. te Batavia of elders. Iets van die correspon dentie geven wy thans ten boste. Vior en twintigste Hoofdstuk. Wy beginnen met de mededeeling van oen uittreksel uit een brief van Dolf aan zjjne aangebedene. „Ik haast my, mijn allerliefste Jo! u eenige regelen te schrijven. Niet omdat het geen ik u te zeggen heb u genoegen zal doen, zoodat ik u boe eer zoo liever de blydo tyding moet meedeelen neen, want het tegendeel is waar ook niet, omdat ik my voorstel, dat er misschien nog iets aan te doen is, zoodat spoedig handeion in ieder geval raad zaam is, maar omdat ik tot stikkens toe vol ben van de zaak, en dus op een of andere wjjzo uiting aan myn gevoel moot geven. Toen ik, kort na de ontvangst uwer lot- toron, broor Frits onder vier oogen sprak, vertelde ik hem zoo 't een on ander van 't geen ge sohreoft. De meeste nieuwtjes nam hy tameiyk leuk op, ik vertelde hem onge twijfeld ook wol byzonderheden over personen, die hy in 't geheel niet of slechte by name kende. Trouwens, ik, op myn beurt, ik wist niot precies, wat broerlief wel en wat hem niet interesseerde, en dus dreunde ik myn huwelijks-, geboorte- en storfberichten op, zonder commentaren en zonder verheffing of daling der stem, aau mynon toehoorder over latende, of en wanneer hy zich verrast of onverschillig wilde toonen. Zoo vertel ik hom ook, half werktuiglijk en gedachteloos „En dan is ook nog ge engageerd: de »udste dochter van den heer Van Berkel, Eveline heet ze, als ik 't wel heb." Toevallig zag ik Frederik op dat oogen blik recht in de oogen, en ofschoon ik dit deed, zonder iets te gissen of te vermoeden, en dus niet uitvorschend, ontging het my toch niet, dat de arme vent by dit bericht hevig ontstelde en zoo wit werd als het papier, waarop Ik schryf {Wvrdt •vrvolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1