gr.'.rj'J zyn niet altyd even gelukkig uitgevalion, maar zij vormen in den tekst toch eene aan gename afwisseling. Tot lid van do Provinciale Staten van Zuid-Holland (vacature-Smits van Nieuwer- kork) is by de gisteren te Dordrecht gehouden stemming gekozen de heer K. Bos Azn. (libe raal) met 794 stemmen. Do heer C. B. Schuur man (anti rev.) had 193 stommen. Mot zekerheid wordt gemeld dat de lste luit. der artillerie Vorzyi, te 's-Graven- hago, zich uit het loger heeft verwyderd. Het 11de internationaal geneeskundig congres zal van 29 Maart 5 April a. s. te Rome gehouden worden. Blykens oen by het Depart, van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. fregat „Atjeh", onder bevel van den kapt. ter zee L. M. L. De Haan, den 13den dezer van Kaapstad ver trokken, ter voortzetting van de reis naar Nederland. Aan boord was alles wèl. De gewone audiënties van de ministers van oorlog op Donderdag 16 en van koloniën op Vrydag 17 Nov. a. s. zullen niet plaats hebben. Hot stoomschip „Dubbeldam" vertrok 13 Nov. van Nieuw-York naar Rotterdam; do „Kaiser", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 12 Nov. van Napels; de „'Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oosr-Afrika, arriveerde 11 Nov. toTangerjde „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde te Padang 14 Nov.„Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Nov. van Aden; do „Maasdam" vertrok 15 Nov. van Rotterdam naar Nieuw Yorkde „Merapi", van Rotterdam na3r Java, vertrok 14 Nov. van Southampton; do „P. Caland" arriveerde 13 Nov van Rotterdam te Nieuw York; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde to Genua 14 Nov. en vertrok 15 Nov.; de „Prinses Hendrik" vortrok 15 Nov. van Batavia naar Amsterdam; de „Zuid Hol land", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 14 Nov. te Suez. By koninkiyk besluit is goedgekeurd dat W. Boes, burgemeester der gemeente /juid- en Noordschermer, is benoemd tot socretari8 dier gemeente. Overgeplaatst by het reg. grenadiers en agers in hun rang, de kapiteins J. Terlaak *an het 6de, C. S. N. Yan Gennep van het 5do, de lcte luits. L. M. A. Von Scbmid van bot 7de en L. J. L. Schas van hot 3de regiment infanterie; voorts in den rang van kapitein, de kapitein P. C. Colthoff, batalj.-adjudant by het 2de reg. infanterie, en eindeiyk, in den rang van lsten luit., de lste luit.-adjudant P. J. Kouwenberg, van het 6de rog. infanterie. In do Staatscommissie tot voorbereiding eener wettelyke regeling betreffende de be grafenisfondsen benoemd, tot voorzitter, in plaats van dr. G. J. Legobeke, overleden, het lid C. J. M. Dykmans, en tot lid, tevens secretaris, de secretaris mr. D. Simons. lo. do kapitein E. J. D. F Tonnet, van het 7de reg. infanterie, op pensioen gestold en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1560 's jaars; 2o. dien kapitein, gerekend van den dag, waarop zyn pensioen ingaat, de rang verleend van majoor. Op het daartoe gedaan verzoek, ingetrokken het Kon. besluit van 18 October, houdende, benoeming van A. P. Scholtema tot com missaris van politie te Wageningen, en be noemd tot commissaris van politie aldaar, W. T. Yan GriethuyseD, thans inspecteur van politie te Amsterdam. Voordrachten vau Willem Van Zuylen. Als we het nog niet door jarenlange onder vinding wisten, we zouden het onwedor- logbuar geleerd hebbon: Van Zuylen is, in rond Hollandsch gezegd, „een kraan". Hy treedt op met kalmte en vastheid, met de zekerheid van den echten kunstenaar, die zyn publiek behoorscht en weet te boeien. En hot publiek neemt even eene gemakkelyke houding aan, zet zich eens recht en kykt dan op met oen gozicht alsof het zeggon wil: „Begin maar, alsjeblioft, wy zyn bereid te lachen en ons hoeriyk te vermaken." Als naar gewoonte heeft Van Zuylen ons daartoe dan ook weer ruimschoots in de gelegen heid gesteld; by was, in één woord, onbe taalbaar! De zaal heoft weer gedreund van handge klap en een byna onafgebroken schaterlach voor don artiest zeker de sprekendste bewyzen dat hy steeds oen wolkome, geliefde gast is. Hoe fijn, hoe goestig, hoe juist, hoo over- stolpond komiek was alios weer; daarby een voudig en vry van overdryving, en daaren tegen, in de enkele ernstige of weemoedige passages: hoe gevoelvol, hoe treffend. Het is een benydenswaardig, veelomvattend talent: zich zóó te kunnen plooien naar aller lei dwaze vormen, zóó de meest uiteenloopende verscheidenheden te kunnen weergeven; dat maakt men zich niet eigen op een somberen achtormiddag. Er waren verbazend mooiiyke stukjes by en het heeft ongetwijfeld oen dogoiyk kunstonaar als Van Zuylen ernstige etudio gokost vóór hy het in deze, by uit stek zwaro, kunst tot oen zoo hoogen trap van volmaaktheid gebracht heoft. Maar, wat zwaai ik hem lof toealles wat ik zeg of zou kunnen zeggen is sinds lang bekend; Van Zuylon heeft waarlyk geene aan beveling of goedkeuring meer noodig. Het programma was met zorg en smaak gekozen. Moeiiyk zou het vallen uit de negen stukjes éón to kiezen, dat nu bepaald uitblonk bovon do andere, in hunne soort waron ze allo uitstekend. Ik zou dan ook wel kunnen gaan opsommen: „Boum-Boum" was een mooi, fijn gevoeld schetsje; „Een Idyllotje" was oen lief, treffend genre stukje, doch eene dergelyke be handeling zou uiterst eentonig worden, en moet dus liever achterwege blyven. Alleen mogen wo met voldoening er op wyzen dat al die verdien6teiyke stukjes proza en poëzie byna uitsluitend van de hand van landgonooton zyn en dat de „Onzinspeech" var. Van Zuylou zelf zeker niet tot de minste behoort. Met dit répertoire kan Van Zuylen dezen winter nieuwe lauweren oogsten op zyne reizen door Nederland. Ik mag misschien niet uit de school klappen, maarhy heeft me verteld, dat hy' nog eens terug zou komen. v. B. Gemengd Nieuws. Reeds eenige malen is voldoende het bewys geleverd, dat zoowel bestuur als loden van de hier ter stede bestaande Ver- eeniging „IJsclub: Weldoen aan behoeftigen", op werkelyk degelyke manier eono hardrydery weten te organiseeron en tevens de belangen der behoeftigen zooveel mogeiyk te behartigen. Om echter dit jaar het doel nog meer te kunnen bereiken, zullen door het bestuur en door de leden persooniyk lysten ter teekening onzen stadgenooten worden aangeboden. Zy hopen dat milde gaven hen in staat zullen stellen om aan het doel „Weldoen aan be hoeftigen" weder in ruime mate te kunnen voldoen. Het voornemon toch bestaat om ook dit jaar, zoodra ys en weder dienende zyn, eene hardrydery te doen plaats hebben in de Heeren gracht door jongens van 12—16 jaren, ten behoeve hunner behoeftige ouders. Het gedeelte van het „Leger des Heils", alhier in garnizoen, wil de belangstel ling steeds gaande houden. Morgenavond zal eene byeenkomst geleid worden door een „geredden matroos". De kegelclub „Links in dio Gasse", te 's-Gravenhage, heoft, ter gelegenheid van haar vyfjarig bestaan op 18 November, een onderling concours tegen Zondag a. s. uitge schreven, op do baan van het „Nieuw Gouden Hoofd". Er zyn 4 medailles en een prysvoor het grootste aantal negen6 uitgeloofd. De groote wedstryd in het „Hotel du Commerce" (Spuistraat), welke 15 October begon, liop thans af. Pryswinners waren de hoeren: P. Paanakker met 76 p.; E. Van Lanscliot (Leiden), 74 p.; L. Brosch, 68 p.; Hattink, 68 p.; Wolling (Leiden), 68 p.; Sehreiner, 68 p.Lommelars (Leiden), 67 p. H. Knurbein, 67 p.; P. Van Wyk, 67 p., Klem van Willigen (Leiden), 67 punten. Te Aarlanderveen is een geval van febris typhoïdea by een kind voorgekomen. De onder verdenking van dief stal gevankeiyk naar Haarlem gebrachte gemeente veldwachter J. K., te Haarlemmer- moer, hcefc bekend eene som gelds, die hy in eene gedesinfecteerde woning van eene gestorven cholera-lyderes te Haarlemmermeer had gevonden, te hebben verduisterd en dat geld ten eigen bate te hebben aangewend. Men schryft aan het „Hbl." uit Halfweg: Een ernstig ongeval werd Dinsdag-avond aan het station alhier voorkomen. De steenkolentroin 10.10 van Delft moet aan dat station den opvolgenden personentrein 76 van Haarlem laten passeerende machinist verzuimde echter te stoppen en stoomde door naar Amsterdam. Van uit Halfweg werd dit naar Amsterdam geseind en intusschen trein 76 „veilig" ge geven. De machinist van den steenkolentroin buiten het dorp zyne fout bemerkende, liet den trein stilhouden en daarna fluitend terugryden, zoo dat belde treinon olkaar tegemoet reden. Toen men dit aan het station Halfweg bemerkte, ging do chef onmiddellyk den trein met rood licht te gemoot, terwyi de assistent op dezelfde wyze den naderenden personentrein tegenliep. H.t gelukte nog juist bytyds de aandacht der machinisten to trekken, zoodat de treinen tot staan werden gobracht. Trein 10.10 ging daarop door naar Amster dam, spoedig gevolgd door 76, welke 10 minuten vertraging ondervond. Aan het station Halfweg was men toch reeds van plan dezen te laten stoppen, om don machinist op hot doorgaan van 10.10 op merkzaam te maken. By de gisteren to Amsterdam gehouden koffieveiling was de afloop boven taxatie. De Hooge Raad verwierp gisteren het cassatieberoep van Antoon Van Berkum, te Os, tegon zyno veroordeeling door het Hof te 's-Hertogenbosch tot één jaar gevan- nisstraf wegens mishandeling. Op de spoorwegljjn Luik-Maas tricht zyn proeven genomen met het ver lichten der waggons door middol van glooilicht- lampen. Deze proef is volkomen geslaagd, zoodat die wyze van verlichting zal worden ingevoerd. Drievoudige moord in den Ma- rolleput. Men schryft „van geachte zyde" aan het „Dagbl. v. Z. H." Omtrent hot afschuwelyke drama, hetwelk in den avond van 30 Aug. 11. onder de ge- moonte Oostburg (Zeeland) afgespeeld en thans door de bekentenis van den dader tot klaarheid gekomen is, vernemen wy Lampier, zoo heet de moordenaar, was als koewachter werkzaam op eene hofstede, waar hy gewoonlyk sliep; zyne vrouw woonde met hare moeder en zuster in oen huisje aan den Marolleput, een gehucht onder do gemeente Oostburg. Hy maakte kennis mot een meisje en wilde daarmede naar Amerika gaan, doch zoolang zyne vrouw leefdo, kon of wilde hy dit niet doen; daarom besloot hy haar uit den weg te ruimen en met haar tevens de beide andere saamwonende vrouwen, begrij pende dat zyne daad anders aan het licht zou komen. Tot dat doel begaf hy zich op den bewusten avond, gewapend met een eegdetand, welke later ter plaatse van heA. misdrijf door do justitie is gevonden, van do hofstede naar de op een uur afstands gelegen woning der slachtoffers; daar aangekomen en op zijn geroep om de deur te openen binnengelaten, doodde hy onmiddellijk, twee der vrouwen, terwtyl hy de derde, die uit de woning was gevlucht, achterhaalde en eveneens doodsloeg. Ziehier weer eene ware gruweldaad, zooals er in den laatsten tyd, helaas, vele in ons land voorkwamen. By de omstandigheid, dat de meeste dier misdrijven ongestraft moesten blyven, is het eene voldoening voor de maatschappy en gunstig voor het prestige van politie en jus titie, dat de dader van dit afschuwelyke mis- dryf zyne gerechte straf niet zal ontgaan. Wy wenschen dan ook den rechter-commis- saris, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, geluk met het in deze verkregen succes. Zondag-morgen t e g e n h al f ti en verzamelden zich ruim 100 socialisten, zoowel mannen als vrouwen, aan den Heereweg te Assen voor de cellulaire gevangenis, ten einde hun geestverwant, den timmerman Modderman, af te halen, die zich in Mei jl. tegen de politie had verzet en waarvoor hy tot 1 maand gevangenisstraf was veroordeeld. Zy geleidden hem naar zyne woning in de Hornstraat, buiten de voormalige Oosterpoort. Alles had een kalm verloop. Gisteren is te Kuilenburg de laatste choleraiyder als hersteld uit het gast huis ontslagen. In het geheel hebben daar drie gevallen van cholera plaats gehad: twee patiënten zyn overleden en één is hersteld. De drie in de barakken der Amalia-stichting te Utrecht verpleegde patiënten, lydende aan cholera asiatica, nemen zeer in beterschap toe en zullen waarschyniyk reeds deze week de barak kunnen verlaten. Te Sappomeer is eene schippersvrouw overleden aan cholera. Haar man is mede aangetast en verkeert in levensgevaar. „Op naar de meetingl" Deze woor den stonden gediukt aan het hoofd van een by duizenden exemplaren verspreid strooi biljet, waarin de Amsterdammers werden opge wekt gisteravond de groote openbare ver gadering by te wonen in „Maison Stroucken", belegd door 35 verschillende vereonigingen en wel naar aanleiding van een uitgebracht rapport der sub-ebmmissie van den Gemeente raad in zake de workeloosheid. Na afloop der vergadering volgde het, naar het schynt. by die gelogenheden gebruikelyko etraatrelletjo. De bekende liederen zingende, ging het publiek uit de zaal. Een vry groote troep giDg de Leidschegracht op, doch stuitte by de brug over de Keizorsgracbt op een van de Leidschestraat komend detachement politie agenten. Enkele steenen werden naar hen goworpen, zoodat eene charge met stok en sabel noodig was. De troep vloog uiteen, doch nog geruimen tyd bleef de politie op de Keizersgracht, het Molenpad en de Leidsche gracht patrouilleeren, nu en dan een uitval doende. Tegen kwart vó5r twaalven was echter van de „betoogers" niets meer te zien. Kamp iu (le kruitfabriek te Muiden. Van deze ontploffing maakten wy reeds in ons vorig nummer melding. Gistermorgen te halfelf namelyk werd de heer Bredius, directeur van de kruitfabriek „de Krygsman" te Muiden, gedreven door de vereenigde kruitfabrikanton van Holland en Zeeland, door een ontzettenden slag opge schrikt. Een der bewoners van het dorp, ja zelfs zy, die wonen buiten de Muiderpoort te Arasterdam, hoorden hunne ruiten rinkelen. Aanvankelyk dacht men, dat het schioten was op Pampus, doch toen terstond daarop een nog hoviger slag volgde, was men verze kerd, dat het eene ontploffing was in de fabriek. De directeur begaf zich terstond naar de plaats, waar het onheilspellend geluid van daan kwam. Het terrein, waar de 80 ge bouwen staan, die de fabriek vormen, beslaat 50 bunders. Het zoeken was echter niet moeiiyk. Terstond zag hy, dat het korrelhuis was vernield door eene ontploffing en evenzoo hot met eene kleine tusschonruimte daaraan verbonden sorteorhuis. De drie muron van beide gobouwen, een meter dik, stonden nog, doch de vierde muur on do daken van gegolfd plaatijzer waren in stukken geslagen, -welke tot 25 meter ver op het terrein worden gevonden. Helaas vond men ook, een eindweegs van de plaats, waar het ongeluk had plaats gehad, het sterk verminkte lyk van den werkman Dirk Van Kapelle, die eene weduwe met vier kinderen nalaat, en ook den werkman Gerrit Koster, die nog oonige oogenblikkon leefde, en die eene vrouw met acht kindoren achterlaat. Voor de nagelaten betrekkingen zal door de hoeren Bredius worden gezorgd. De slag werd op verren afstand gehoord en deed donkou aan het afschieten van een zwaar stuk geschut. By de ontploffing wist de werkman Frits Went nog te ontkomen, hoewel hy eene wonde aan het hoofd bekwam. Andere arbeiders waren niet in het korrel- huis, waar de ontploffing door onbekende oorzaak ontstond. De sorteerdor, die de ont ploffing in het aaugrenzende huis hoorde, wist bytyds te ontvluchten. Heel kalm wees by den weg op het terrein, toen een verslaggever van de „Tel." daar een onderzoek instelde. De achterste muron waren volstrekt niet ge deerd en zy, die hier achter stonden, onder vonden niet het minste letsel. In het korrelhuis lag 25 a 50 kilo kruit, in het sorteerhuis 75 kilo. Het kruic was echter van een byzondar werkzaam gehalte. Behalve de directeur waren terstond ter plaat.so de majoor Van Gennep, hoofd der pyrotecbnischa werkplaatsen, belast mot het toezicht der fabriek, de officier van gezond heid uit Muiden, do burgemeester van Mui den, de heer Coningk Westenberg, en spoedig daarna ook de officier van justitie uit Amsterdam, mr. B. Ort. Groote ontzetting maakte zich terstond meester van do omwonenden, die allen toe snelden. De hekken worden daD ook spoedig gesloten. Op de plaats, waar het kruit in hot korrel huis lag opgestald, werd de vloer geheel in gedeukt. Zooals men zich zal herinneren, heeft de zelfde fabriek in 1883 eone ramp getroffen, dio veel ernstiger gevolgen had. Thans echter is de ontploffing gelukkig beperkt, door de uit stekende constructie van de fabriek. Allo ge- bouwon zyn sterk geïsoleerd en uitsluitend van dikke steenen muren, in yzer opgetrokken. De brandspuit uit Muiden werd geroepen. Brand ontstond echter niet. Mot een paar emmers werden de smeulende lapjes gebluscht. De huisjes aan het kanaal hebben slechts weinig geleden. Eenige ruiten sprongen en een paar dakpannen werden van de daken geslingerd. Reeds te één uur in den middag was de geheele fabriek weer in volle werking. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur I Met onverdeeld gonoegon hebben wy kennis genomen van het bericht in uw nummer van 9 dezer, waarby u uit Zoetermeer wordt ge meld, dat de brigadier-ryksveldwachter P. Baggerman jongstleden Dinsdag te Zegwaard drie beruchte wildstroopers heeft bekeurd, die aldaar op klaarlichten dag, zonder jachtakte of vergunning, met een geweer en zooge naamde 6tuifhoDden aan het jagen waren. In de eerste plaats verheugt het ons, dat wilddieven, die sinds een paar jaren met onge kende brutaliteit het jachtveld te Zoetermeer en omstreken afstroopen, in het vorig seizoen hebben zy ongeveer 150 hazen be machtigd en die zelfs in herbergen en op andere publieke plaatsen te koop aangeboden eindelyk eens tegon de lamp loopen en, naar wjj hopen, voor hunne wilddievery flink zullen boeten, en in de twoedo plaats stemt het ons tot vreugde te vernemen dat de bovenge noemde politie beambte is „wakker" geworden uit een slaap, die door zyne langdurigheid angst begon in te boezemen. Uw berichtgever schynt trouwens van het zelfde gevoelen en heeft zeker daarom die bekeuring als eene heuglyko gebeurtenis, ten -.ollo waardig om aan de vergetelheid te worden ontrukt, met opgetogenheid geboek staafd. Hy had er by kunnen vermelden dat het jachtveld onder Zoetermeer en omstreken, vroeger een der rykste in deze provincie, gedurende den nona der opzichters byna is leegge8troopt. Enfin, Scbwamm darüber, laat ods hopen dat het toezicht niet weder zal indutten, maar zyne dienaren „wakker" voort zullen gaan op den thans ingeslagen weg, om de belangen te behartigen, die hun uit kracht der wet en van hun ambt zyn toevertrouwd. Met beleefden dank voor de opneming dezer regelen, Achtend Uw Drs. A. - Z., allen jachtliefhebbers, die te Zoetermeer jagen. IV eerbosch. Ondor den titel: „De weesinrichting te Neerbosch", enz. heeft de heer G. Van Deth een geschrift het licht doen zien, opgevuld met allerlei beschuldigingen, zeer zware en zeer lichte, togen den heer Van'tLindenhout. De commissie van onderzoek, die zich op dit oogenblik met de zaken van Neerbosch bezig houdt, zal zich natuuriyk door dit geschrift niet laten storen in haar voornemen, om eerst na een ernstig en veolzydig onderzoek haar eindrapport vast te stollen. Wat de heer Van Deth over de commissie zegt, dat er nog geen sprake is van een onderzoek ter plaatse, blz. 3, is even onjuist als zyne bewering dat „de party Van 't Lindenhout" uitsluitend daarin zitting heeft, blz. 28. Reeds zyn verschillende leden der commissie meermalen persooniyk te Neerbosch geweest en onder de leden zyn er niet weinigen, die den heer Van 't Linden hout vroeger nimmer hadden gezien en zyne inrichting volstrekt niet kenden. Op blz. 75 zegt de heer Van Deth: „Zoo de commissie van onderzoek my slechts een maal in hare algemeene vergadering geroepen had, wat zy niet noodig geoordeeld heeft, dan zou in veel licht voor haar zyn opgegaan en zoude zy zaken hebben kunnen onder zoeken, waarmede zy nu geheel onbekend gebleven is." Over deze beschuldiging ver baas ik my ten hoogste. Do commissie van onderzoek is geene parlementaire enquête commissie en evenmin een scheidsgerecht; zy heeft de macht niet om iemand voor zich te roepen, maar zy heeft op alle belang stellenden in de weesinrichting te Neerbosch een beroep gedaan om hunne medewerking te erlangen tot het verkrijgen van inlichtingen, aangaande do toestanden in die instelling. Zy had verwacht dat in de alleroerste plaats zich tot haar zouden wenden zy, die in he* bela g der w^ezon verpleging, den iiwr Van 't Lindenhout zn zwaar bobben beschul dig i. maar tot nog toe zyn noch aan my, noch, zoover my bekend i>, ;uu oei: m$nor medeleden eenige medeiieelingen van den heer Van Deth toegezonden, en ovenmin is door hem het verlangen konbaar gemaakt, om door de commissie te worden g boord. Integendeel, hij heefc al het materiaal voor zyne beschul digingen voor zich gehouden en thans in zyno brochure doen afdrukken. Had hy de oorspron kelijke stukken aan de commissie ter hand gesteld, dan zou deze, zooals wel niet behoeft gezegd te worden, naar aanleiding van die stukken een onderzoek hebben ingesteld. Zy is voorzeker bereid dit ook thans nog te doen, al is de termyn van inzending reeds lang verstreken, zoodra de heer Van Deth haar zyne documenten ter hand stelt. Mag ik de redactiën van andere dagbladen met de meeste beleefdheid verzoeken, dit korte woord van opheldering in hunne kolommen te willen opnemen? W. H. De Beaufort, Voorzitter der Comm. van Neerbosch. 13 November 1893. BUITENLAND. Frankrjjk. In Frankryk komt het Panama-kanaal weder ter sprake. Terwyi do „Figaro" eene met documenten gestaafde geschiedenis van den ondergang der Maatschappy mededeelt, bevat het „Petit Journal", een der voornaamste organen van de gewezen administratie dier Maatschappy, een artikel van don gewezen hoofdingenieur van het Suez-kanaal Ch. Cotard, om de hervatting van den arbeid aan het Panama-kanaal aan te bevelen. Ofschoon de door den liquidateur der Panama maatschappy benoemde commissie van ingenieurs heoft geconstateerd, dat de voltooiing van het kanaal nog negenhonderd millioen zou kosten en dus voor de aandeel houders geene winst meer zou overlaten, be veelt Cotard het plan van een aannemer, Bar- tissol genaamd, aan, die de beide voltooide einden van het kanaal door een spoorweg wil verbinden. De liquidateur zal binnenkort eene verga dering van deskundigen byeenroepen om over het plan van Bartissol te spreken. Deze wK vóór 31 Januari a. s. eene Maatschappy op aandeelen met 60 millioen kapitaal vormen, om den spoorweg te kunnen leggen. Later zal dan het groote plan kunnen worden uit gevoerd. Er valt dan weder wat te verdienen voor de dagbladon, welker inkomsten door den ondergang der Panama-maatschappy aanzien lijk zyn "verminderd. De opening van de Kamer on don Senaat gistornamiddag heeft zich door goen bbsondere incidenten gekenmorkt. Een aantal nieuv/s- gierigen had zich vóór het Palais Bourbon verzameld en ook in de Kamer ging het zeer levendig toe, want de afgevaardigden waron in grooten getale opgekomen. Van denieuw- gekozen leden waren do meosten tegenwoordig. De hoer Piorre Blanc opende als oudste lid in jaren de zitting mot eene korte toespraak, waarin hy do vertegenwoordigers van het al gemeen stemrecht welkom heette en zyne vreugde betuigde, dat do republiek, na oen stryd van 23 jaren, ook by de jongste ver- biezingen zegevierend uit het strydperk was getreden. Vervolgens zeide hy dat Frankryk en Rus land hun vaandel voreenigden en in hunne harten den Europeeschen vrede geteekond hebben. Nooit zal men de onsterflyke depeche vergeten, waarin een grootmoedig souverein het verbond der beide landen bezegelde. Frankryk staat niet langer alleen, het ziet nu zonder ongerustheid en vol hoop de toe komst te gemoet. By de verkiezing van een voorloopigen voor zitter de definitieve keuze volgt eer8t, zoo dra do verkiezin en zyn goedgekeurd en de Kamer derhalve wettig geconstitueerd is traden alleen de heeren Périer en Brisson tegen elkaar in het strydperk. De heer Lockroy werd aanvankelyk ook als candidaat der radi calen genoemd, maar voor de zitting trokbjj zyne candidatuur in. De heer Casimir Périer werd voorloopig tot voorzitter gekozen met 295 stemmen; op den heer Brisson werden 195 stemmen uitgebracht. De heeren De Mahy en Lockroy werden tot vice voorzitters gekozen. De Senaat werd geopend met eene rede van den voorzitter, den heer Challemel-Lacour, die verklaarde dat de sympathie tusschen Frankryk en Rusland duurzaam zal zyn, daar zy gegrond is op belangen en niet op eerbied alleen. De Senaat, aldus besloot spreker, richt tot den Czaar de betuiging van zijn hulde en eerbied. Daarna bracht hy hulde aan de nagedachtenis der senatoren, die gedurende het recès zyn overleden. Beide redevoeringen, vooral de ver melding van het bezoek der Russen, werden met byzondere geestdrift toegejuicht. De Senaat bepaalde zyne volgende zitting op Maandag a. s. De Kamer komt morgen weer byeen voor het onderzoek der geloofsbrieven. Duïtóchland. De keizer van Duitschland heeft eene kabinetsorder uitgevaardigd naar aanleiding van het proces der valsche spelers te Hannover, waarin vele officieren waren verwikkeld. De keizer beveelt dat al die officieren voor een raad van eer zullen worden geroepen en dat ieder, die op eenige wyze te kort heeft ge-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2