DE PRE8HEB0EKJES AANGEKOCHTE PRIIZEN aan de blondere on kerkelijke liefdadigheid blyft overgelaten, dan zal het misschien op den wog van bet Gemeentebestuur liggen, p gingen aan to wenden, om do gemeentelijke Bank van Looning aan eene philanthropische instelling - commissarissen noemen b. v. de Lsidscbo Maatschappij van Weldadigheid to doen overgaan. Het laat zich toch voorzien, dat de Bank, door do particuliere philanthropie beheerd, moer uitsluitend dienstbaar gemaakt zal kunnen woidon aan haar philanthropisch doel, en dat de misbruiken, waartoe zy tegenwoordig wie zou liet durven ontkennen? maar al te voel vuldig aanleiding geeft, alsdan zullen kunnen worden beperkt. Of er groote kans is, dat stappen in dio richting, door liet Gomoonte- bosfuur by eene particuliore inrichting van liefdadigheid te doen. zullen slagen, dit is, durkl commissarissen, eene vraag van Jatoro zorg Hun zou het in ieder geval voorbarig toeschijnen, roeds nu dergeiyke onderhande lingen to openen. Prijzen op de scholen. Tot voortzetting van de behandeling der voorstellen tot wijziging van do Verordeningen op het Openbaar Lager Onderwys, welke oor spronkelijk van de Piaatselyke Schoolcommissie ?4jn uitgegaan, hebben B. en Ws. by den ge meenteraad thans een voorstel tot verandering van de Verordening van 11 November 1880, regelende de inwendige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingon (Gem.-blad No. 4 van 1881), ingediend. De hoofdstrekking van het voorstel is de afschaffing der algemeene prysuitdeeling op de scholen lsto, 2de en 3de klasse, zullende do daardoor vrykomende gelden kunnen dionen tot bestryding van do hoogere kosten, welke uit eene herziening van de traktementen der onderwyzere, waarop door de Piaatselyke Schoolcommissie is aangedrongen, zouden voortvloeien. Deze Commissie toch wenscht, om* ons tot de hoofdzaak te bepalen, het aantal dor 2de onderwijzers te vermeerderen, on zoowel hun minimum- als hun maximum- traktement met ƒ100 te verhoogen, torwyl de bezuinigingen, door die Commissie voor gesteld, het bedrag der meerdere uitgaven in geenen deele bereiken. Volgons art. 18 van bovengenoemde Ver ordening wordt „Jaariyks aan alle leerlingon der school, die hot zich niet onwaardig hobben gemaakt, op voordracht van hot hoofd der school, eon door B. en Ws. te bepalen prijs uitgereikt", torwyl volgens artt. 19 en 20 de prysuitdeeling door eene les voorafgegaan wordt, die oen min of meer openbaar karakter heeft. Mot hot oog op de herziening der Verorde ningen op het Lager Onderwys richtten de hoofdon der scholen 3de klasse in den aan vang van dit jaar een schrijven aan de Piaat selyke Schoolcommissie, die het Dageiyksch Bestuur daarvan in kennis stelde, in welk schryven zy als hun eenparig oordeel tc kennen gaven dat noch dc openbare les, noch de prys uitdeeling eenige waarde hebben om den yver en den goeden wil van de hinderen te prikkelen of den goeden gang van het ondenoijs in het licht tc doen komenof de verdiensten van de onderwijzers aan dc bezoekers te doen kennen. De prysjos, welke wegens de woorden van de Verordening nagenoeg aan alle leerlingen worden uitgereikt, zyn ton gevolge van het groote aantal kinderen, uit den aard dor zaak van geringe waarde en worden, volgens het oordeel van genoemde hoofden, „blykens de vele prijsjes, dio slecht bewaard worden", weinig op prys gesteld. Ook voor net brengen van boekon in het huisgezin hooft de prysuitdeeling weinig waarde, om de opgogoven redon. De school bibliotheken, waarvan y vorig gebruik gemaakt wordt, voldoen in die bohoofto en het getal boeken, dat don kindoren in handen komt, is volgens de hoofden zóó groot, dat by elke prysuitdeeling zich de moeilykheid voordoet boeken to vinden, die onbekend zyn. Do hoofden der scholen 4do klasse echter zouden de prysuitdeeling wonschen tobohouden. De hoofdon der scholon lste en 2de klasse zyn in hun oordeel verdeeld. Over hot algemeen zyn zy van meoning, dat de prysnitdeeling, zooals zy thans geregeld is, als middel om den yver en den goeden wil der kinderen te prikkelen, al zeer weinig waarde bezit. Men acht haar een geschikt slot voor do openbare les. Het toekennen van pryzon aan enkoio teer lingen, tenzy aan die dor hoogste klasse, die de school met oou getuigschrift verlaten, vond weinig aanbeveling. Do hoofden der scholen 3de klasse wenschen voorts aan het eind van eiken h a 1 fjaarlykschen cursus, door de hoogste klasse eene openbare les te laten houden, in tegenwoordigheid van eeno Commissio uit het Dagelyksch Bestuur en do Schoolcommissie, en aan do leerlingen, aio do school mot getuigschrift verlaten, oen geschenk als aandenken te geven. Do Piaatselyke Schoolcommissie „zoude niet gaarne zier. dat alleen do hoogste klasson pryzon kregen" en wenscht „de prysuitdeeling op den bestaar.don voet dus ook aan do scholen lsto on 2 te klasse - te handhaven." Het Dagelijkse stuur is van een tegen overgesteld g -'en on hecht zeer veel aan hot oordooi dor hoofdon van de schoten, dio toch het bost in de gologenhoid z\in tot hot opdoen van ervaring op dit punt. Het komt B on W&. voor, dat do opbrengst dor belastingen voor nuttiger doeleinden te be steden is dan voor bot bezorgen van eon esngenamen dag aan de leorlingon der scholon lsto en 2de klasse. Zy wonschen op do schoten 8do klacej gooao clgemeeno piysuitdecling to handhaven na kennisneming van het oordeel der hoofden. Waar naar eene lotsverbetering van sommige categorieën van onderwyzers wordt gestreefd en de hoogere kosten ton deele door be zuiniging op sommige takken van onderwys reeds zyn gevonden en ten deele volgens het voorstel der Schoolcommissie daarop zouden moeten gevonden worden, mogen volgens het oordeel van B. en Ws. geeno uitgaven voor verhooging der feestvreugde by de open bare les worden uitgetrokken, tenzy voor de kinderen der on vermogenden. B. en Ws. 6tellen daarom voor: „In art. 18 van de bovengenoemde Ver- order .g te lezen: in plaats van „school," „schoten 4de klasse" en de 2do alinea van dit artikel aldus te lezen: „Aan de leerlingen, die de hoogste klasse van eene der scholen 3de en 4de klasse met vrucht hebben door- loopen, ter beoordseling van het hoofd der school wordt oen getuigschrift en een ge schenk als aandenken uitgereikt." Naar aanleiding van het door B. en Ws. op bovengenoemd voorstel gevraagd en door den arrondissements-schoolopziener uitge bracht advies wenschen B. en Ws. in een nader rapport eenige wyzigingen in hun voor stel aan te brongen en wel de 2de alinea van art. 18 aldus te lezen: „Aan de teerlingen, die de hoogste klasse van eene der schoten 3de en 4de klasse of de Leerschool hobben doorloopen, wordt een go schenk uitgereikt, tenzy zy zich dit onwaardig hebben gemaakt. By het verlaten der school ontvangen zy tevens een getuigschrift, zoo zy do hoogste klasse, volgens het oordeel van het hoofd der school, met vrucht hebben door loopen." Hiermede, zeggen B. en Ws., zou aan een der wenschen van den Schoolopziener van hut arrondissement tegemoet gekomen en een verlengd bezoek der scholen bevorderd worden. Wat diens overige opmerkingen betreft, zoo meenen zy te moeten aanvoeren dat prijzen, zooals te 's Gravenhago worden gegeven, in onze gemeente reeds op de herhalingsscholen in zwang en daar ook meer op hunne plaats zyn, aangezien de leerlingon dan roeds een beroep uitoefenen; voor do jongens althans zouden B. en Ws. aan boekgeschenken de voorkeur geven. De prysuitdeeling aan do hoogste klasse der scholen lste klasse achten B. en Ws. minder noodig, omdat in de toe lating tot de lste kl. der Hoogere Burger scholen reeds de belooning ligt van het met vrucht volgen der lessen van de lagere school. De hoogste klassen der scholen 2de kl. z(jn gewooniyk zeer weinig bevolkt. De leerlingen hebben meestal reeds een leeftyd bereikt, waarop men minder aan pryzen hecht. Voor de hoogste klasse der school 2de kl. voor jongens en meisjes (Leerschool) is dit niet hot geval, zoodat het college van B. en Ws. ook in dezen den wensch van den arrondisse- ments-schoolopziener meent te kunnen ver vullen. Gemengd Nieuws. In een groenten w inkel in do Sint-Jorissteeg, een paar huizen van de Hooge- woerd, ontstond gisteravond, terwyl erniemand thuis was, een begin van brand, hetwelk ont dekt werd door den rook, welke naar buiten kwam. Door doelmatige middelen werd spoedig verder gevaar voorkomen, zoodat de spuit der weesburgers en de slangen wagen van de politie geen dienst behoefden te doen. II e d e nm iddag geraakten twee personen, die biykbaar in niet al te nuchteren toestand verkeerden en zich op eeno met steenkolen geladen schuit bevonden, in den Yliet voor de brug. De een viel in het ruim van het vaartuig, maar de ander te water. Laatstgenoemde werd echter spoedig uit zyn tegenwoordig wel wat Al te frisch bad gered. Als byzonderhoid wordt ons medegedeeld dat iemand heden, terwyl het vroor, in zyn tuin nog eene rype framboos plukte. Do gomeente-veldwachter J. K., te Haarlemmermeer, werd j. 1. Zaterdag-avond gearresteerd als beschuldigd van zich gelden te hebben toegoóigend, welke hy gevonden heoft te Burgerveon in een huis, hetwelk hy moest dosinfecteeren. Met grooten spoed naderen do inundatiewerken te Haarlemmermeer hunne voltooiing. Nog slechts ongeveer 1000 M. waterwerk en Haarlemmermeer is in verbin ding gebracht met het buitenwater, de Ring vaart. Indien de winter niet te streng invalt, hoopt men tot Kerstmis de werkzaamheden voort to zetten. Het bestuur der sociëteit „De Kroon", te Haarlem, heeft cassatie aange- teekend tegen het veroordeolend vonnis, Woens dag door don kantonrechter aldaar uitgesprokon. De Sociaal-democratische Bond, afdeeling Amstordam, herdacht Zaterdag avond in „Constantia" „do slachtoffers te Chicago". De heer Domola Nieuwenhuis trad als spreker op. Na afloop der vorgadoring trokken do meeting- gangors to zamon in sterkon getalo door Rozen- en Bloomdwarsstraat, door Leliestraat, langs Loliegracht, Molsteog naar do Gravenstraat, terwyl overal do socialistischo liedoren luide weerklonken. Toon de voorhoode aan het oind van de Gravenstraat was gekomen, stuitte zy op een dotachoment politie-agenten, dio mot stok en sabel in do hand don heelen stoet ondor oene verbazende paniek terugdreven. Al vluch- tondo worden naar de politie stoeuen go- worpen, waarvan oen do groote spiegelruit van hot magazyn der Electrische drukkery (voorheen J. J. Arnd Zn.) verbrijzelde. Op den Nieuwezyds-Voorburgwal werd de troop geheel verspreid. Toen de politie echter naar den Dam trok, ontstonden om haar heen opnieuw volksverzamelingen. Dit gaf aanlei ding tot het bekende krijgertje-spelen om het monument, waar hoog de Eendracht troont. Een jongon werd gearresteerd en onder een grooten toeloop door de Nes gebracht naar het bureau aan de Halle. Een detachement surveilleerde nog eenigen tyd in de Damstraat en op den Dam, waar natuurlek op den Zaterdag-avond meer nieuws gierigen waren dan demonstranten. Een jongen werd gewond naar het bureau gebracht en ook een agent en een burger zyn weer door steenworpen gekwetst. Zooals gebruikelijk is, was te middernacht alles rustig. {Tel.) Gisteravond ontstond te Amster dam brand in eene restauratie in de Nes, ten gevolge van den slechten bouw van den schoorsteen. Deze, ongeveer 12 meter hoog, viel om en kwam terecht in eene kleedkamer van het café-chantant „Victoria", hetwelk nochtans geene ongelukken ten gevolge had. Alleen de daar geborgen kostuums der artisten leden eenige schade. De brand zelf was kort na den aanvang gebluscht. Tegen W. C. W. Redlich, diewegons het onbevoegd uitoefenen dor tandheelkunde voor het kantongerecht te Meppol terechtstond, is door het O. M. eene boete van f 300, subs. 50 dagen hechtenis, geëischt. Volgens bericht van een te IJmuiden binnengokomon kottor is heden even bezuiden Egmond een groot stoomschip gestrand. De sleepbooten „Simson" en „IJmui den" zyn met vlettorlieden derwaarts ver trokken. Aan ons goederenvervoer op de spoorwegen scbynt nog zeer veel te ontbreken voordat het voldoende mag worden genoemd. In de afdeelingon dor Kamer werd dezer dagen geklaagd, dat byv. voor het vervoer van hooi te Hoogevoen 24 waggons noodig, doch dat er slechts 10 te verkrygen waren. Aan „Do Amsterd." wordt van „zoer wel ingelichte zyde" medegedeeld, dat er aan de Zeeuw8cho lyn stations zyn, waar 300 waggons te kort komen voor beetwortelen vervoer. Dag aan dag komen de goederentreinen dan ook in vertraging en deze brengen die zeer dikwyis over op do personentreinen. Moord to Os. „Uit zeer goede bron" verneemt de „Limb. Koerier," dat de oude Van Borkum uit Os nooit naar Amerika vertrok, doch zich te Antwerpen schuilhield, hetgeen men van de overige gevluchte per sonen eveneens veronderstelt. Wetende dat de politie uit Os grootendeels voor de recht bank te 's-Bosch vertoefde, dacht hy van de gelegenheid te profiteeren om zyne vroegere verbiyfplaats te bezoeken. By het overstappen werd hy echter, zooals men weet, herkend en ingerekend. Te Venloo is de stal van S. Deckers door eene onbekende oorzaak afge brand, waarby twee paarden het leven lieten. Do stal grensde onmiddellyk aan de kazerne. Alles was verzekerd. Brutaal. In eene weide onder Hoorn werd een schaap gestolen. De dievon hebben op hun gemak het beest geslacht en kop, huid en ingewanden achtergelaten. Do tegenwoordige burgemeester van IJlst, do heer L. Huisman, wil en kan hoegenaamd niet gedoogen, dat er publieke vermakelykheden in zyne gemeente plaat6 vinden. Prof. 't Is me-ed-so (de biljartspoler) zou eene sóaüce geven, doch de burgervader weigerde vergunning. Den anderen morgen las men op de steegdeur (naast do woning van L. H.) deze verzuchting: „Vertes ons van Louw Huisman, HeerI Geef ons den goeden Popta*) weer!" Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat ook een tweede kindje uit het gezin te Utrecht, waarvan reeds de moeder en eon kind in do barak waren opgenomen, lydende is aan Aziatische cholera. Te Konstantinopel kwamen, volgens do „Frankf. Ztg.", van 9 tot 11 November 27 choleragevallen voor, waarvan 22 met doode- lyken afteop. Te Santander begint allengs de paniek to wyken. De duikers, dio de baai onderzoeken, brengen nog steeds lyken boven, maar natuuriyk kan men deze niet meer herkennen. In het wrak van de „Cabo Maclii- chaco", het in de lucht gesprongen schip, vond men nog eon grooten vooiraad dynamiet, welke zonder ongevallon onschadclyk go- maakt is. Kapt. Hofman, van hot stoom- schip „City of Alexandria", die Zaterdag met de overige gorodden van de bemanning van het stoomschip „City of Alexandria" mot hot stoomschip Seneca" te Nieuw-York is aan gekomen, rapporteert dat er op 1 dezer op 28 myien afstand van Havana eene vroesolyko ontploffing, waarvan men do oorzaak niet weet, aan boord van de „City of Alexandria" plaats had, ton gevolgo waarvan het goheele schip schuddo on de lading in brand geraakte. Men trachtte het vuur te blusscben, doch tevor- geefs, zoodat het. dek spoedig ééne vuurzee gel ook, waarna hot schip op strand werd gezet. Do zoo was toen tamelyk woelig en nadat de geheele bemanning het schip reeds had verlaten, zyn er 11 man door het om slaan der kleine booten verdronken. Zoo hoott® de yorigo burgemeester. --=T—-w I De vier gezanten van Behanzin zyn te Parys aangekomen. Het zyn alten grootwaardigheidsbekteeders van het hof, ministers en raadslieden van den ex-koning van Dahomey. Het hoofd van het gezantschap is een broeder des konings. Deze bekleedt de hooge betrekking van minghamhy is tegelyk minis ter van justitie en beul, en als zoodanig be last met het voltrekken der talrijke dood vonnissen. Het teeken zyner waardigheid is eene lange, zware sabel, aan het gevest ver sierd met een fantastischen vogel. De tweede is eene soort van kamerheer en ceremoniemeester; in de vergadering gebiedt hy stilte door het klingelen met een plat schelletje, dat hy aan zyn hals draagt. E6n zilveren sleutel is het teeken zyner waar digheid. Veel ingewikkelder is de functie van den derden gezant, den tolonou. Hy is do ver trouweling des konings en de eenige, tot wien de koning zich verwaardigt te spreken, als hy iets te bevelen heeft. Hy houdt tevens het toezicht op de dames van don harem en de amazones. Voorte is hy opperschenker; als de koning drinkt, bedekt hy hem het gelaat met een zyden doek, want geen zyner onder danen mag dit schouwspel genieten. Ook is hy belast met het wegjagen der vliegen, die brutaal genoeg zyn zich op het koninklyk gelaat neer te zetten; en ten slotte is hy de drager van het zilveren kwispedoor, waarmode hy zyn heer en meester altyd naloopt. De vierdb van het gezantschap is oon zeer geslepen mulat, de bekwaamste van 's konings ministershem is de koninklyke schepter toe vertrouwd. Dezen met de noodige gratie te dragen, is lang niet ieders werk, want de schep ter, dio van massief zilver is, weegt 25 kilo. Het daarop aangebrachte snywerk 6telt een haai voor, die een Europeaan verslindt. Met den haai is blykbaar Behanzin zelf bedoeld. Dit voorname viertal heeft echter eene vergeefsche reis gemaakt, want de Fransche regeering weigert met hen te onderhandelen. zyn gereed. Het zyn deeltjes, in elk waarvan verschillende aardige sprookjes zyn opgenomen, die gaarne door de jeugd gelezen zullen worden. Hoe ze er uitzien? Ze worden evenals het vorige jaar by den heer H. F. Hoosemans tentoongesteld. Men kan ze dus gaan zien. Daar zal men ook in oogenschouw kunnen nemen do voor do verloting. De hoofdprijzen zyn: 1. Hobbelpaard, ter waarde van f CQ 2. Olifanteüjacht, idem 19— 3. Complete Waschtafel, idem 17— 4. Salonlamp, idem 19— 5. Winkel, idem .17-. 6. Canapé als trousseau, idem 16— 7. Compleet Buffet, idem 12.50. 8. Ledikant, idem ,11 9. Stoomboot, idem 11.60. 10. Biljart, idem 10— 11. Paar Vazen, idem 9— 12. Corbeille pic-nic, idem 6.50. 13. Pied de stalle met vaas, idem 5.50. 14. Eene Vesting, idem 4 50. 15. Een Pakhuis, idem 3— Voorts versohillende kleinere pryzon, als: 16. Een Pop. 30. Een doos Soldaten 17. V idem. 31. V Plak-Album. 18. O idem. 32. B idem. 19. 0 Spoor. 33. B Meubeldoos. 20. 0 Pop. 34. B doos Soldaten. 21. B Stel m. glazen 35. B Lotto-spel. 22. 0 Geweer. 36. B Soldatenkos- 23. B Pop. tuum. 24. idem. 37. B doos Soldaten. 25. B Doos. 38. V Legdoos. 26. B Stoeltje. 39. B Stal. 27. V Meubeldoos. 40. B Paardentram. 28. n Bouwdoos. 41. B Waschtobbe. 29. V doos Soldaten. 42. B Spoor. De uitreiking der boekjes, welke allen ge nummerd zyn, zal waarschynlyk Doadcrdag of Vrijdag n. s. plaats hebben. De prys van elk boekje is bepaald op 1© Cents; men kan ze allo vyf nemen of minder, maar in geen geval worden er op één bon meer dan 5 boekjes afgeleverd. Dc prijzen z(|n van heden af by den heer Hoosesstans tentoongesteld. Men verzuime niet ze te gaan zien! De UITGEVER. De anarchisten in Spanje. Ge'yk inen weet, heeft de Spaansche regee ring besloten buitengewone maatregelen te nemen, ten eindo de anarchisten te Barcelona en verder in Catalonië to bostry'den. Maarschalk Martinez Campos, do gouverneur der provincie, had afgeraden byzondere maat regelen te nemen, omdat hy zich ook met behulp van de gewone wetten in staat achtte de orde te handhaven, maar do ministers achtten andere maatregelen noodig en kondig den to Barcelona den staat van beleg af. Het besluit, waarby deze maatregel wordt genomen, is medegedeeld In de Staatscourant. Het decreet bestaat uit twee artikelen. In hot eerste worden de vrijheden, welke art. 17 der grondwet toestaat, geschorst en in het tweede wordt gezegd, dat de regoering lèter de goedkeuring der Cortoz voor dit boeluit zal aanvragen. Do strekking van dit decreet is de autori teiten te ontslaan van alle mogeiyke forma liteiten by het instellen van huiszoekingen, het arresteeren on verbannen van vreemde en Spaansche anarchisten en hun tevens meerdere macht te geven om die maatre gelen te nemen, welke men noodig mocht achten. Eerst in Januari zullen de Cortez byeon- komen om de voorstellen in overwegiDg te nemen, welke het ministerie tot bentryding van de anarchisten zal indienen. Tot zcolang blyft ook het decreet van kracht, tenzy er reden mocht bestaan om het in te trekken. Ook te Sevilla zijn 6 anarchisten in hech tenis genomen, by wie men compromitterende papieren had gevonden; maar overigens heoft de politie nog niet kunnen ontdekken, wie den aanslag beraamd en uitgevoerd hoeft. Op de galery van den schouwburg, van waar de bommen werden geworpen, hoeft men eenige anarchistische geschriften gevonden, waarin gezegd wordt dat de aanslag slechts eone eerste waarschuwing is, dat de dood der anarchisten gewroken zal worden en er nog meer ontploffingen in andere schouw burgen zullen volgen. Te Parys liep het gerucht, dat een Spaansch politie-beambte daar was aangekomen, ten einde nasporingen te doen betreffende don dynamiet aanslag. Spoedig bleek dat dit ge rucht ongegrond was. Alleen is hot waar, dat de Fransche regeering mededeelingen heeft ontvangen uit Madrid, welke haar nopen eenige bekende anarchisten in het oog te houden. To Barcelona begint de paniek allengs te bedaren. Maarschalk Martines Campos, geheel hersteld van de wonden, hem door den aan slag van Pallas onlangs toegebracht, hoeft op last der koningin regentes de gewonden, die nog verpleegd worden, bezocht en doet, wat hy kan, om de bevolking gerust te stellen. Evenwel zal het nog wel geruimen tyd duren, voordat de ontsteltenis, welke de afschuwe- lyke moordaanslag heoft teweeggebracht, te Barcelona is geweken. De „Débats" eindigt een kort artikel over de gruweiyke slachting, door do anarchisten te Barcelona aangericht, met de volgende woorden: „Zulke krankzinnigen moeten ver volgd worden als wilde dieren." Volgens de laatste berichten gaat de politie in Barcelona voort nasporingen te doen, maar zonder belangrijke gevolgen. Het heet dat de politie de daders van den aaüslag op het spoor is; gevonden zyn ze echter nog niet. Ook wordt gemeld dat de Spaansche regee ring het voorstel zal doen tot het benoemen van eene internationale commissie, ten eurde namens alle Europeesche staten maatregelen te beramen tot bestryding van de anarchisten. Van do gewonden, die verpleegd werden, zyn nog 8 personen overleden. Het aantal der slachtoffers, welke de ontploffing eischte, bedraagt derhalve tot dusver 30. Geveilde pereeelen. Gehouden Verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 11 Nov. 1893, ten overstaan van: Mr. J. A. F. Ooebergh, notaris te Leidon: Het huis Heerengracht No. 23, kooper de heer D. Veilbrief qq., voor f 3800; de huizen Gerecht Nos. 3 en 5, kooper de heer S. Van Leeuwen voor f 4500; het huis, gebouw en erf Westvolmolensteeg Nos. 6 en 8 niet ver kocht; het huis St. Jorissteeg No. 35 kooper de heer J. Stoeke qq., voor ƒ1250; het hais Haverstraat No. 40 kooper de heer W. J. N. De Kok q.q., voor/" 1325; het huis Alida Maria's hof kooper do heer F. Van Mastrigt voor 280. BUIT EIST LAIN D. Frankrijk. In den ministerraad is de tekst van de ministeriëele verklaring, welke in de Kamer zal worden afgelegd, goedgekeurd. De regeoring zou daarin verklaren dat zy vast besloten is, geen enkel voorstel tot het invoeren van eene belasting van progressieven en inquisitorialen aard aan te nemen. President Carnot heeft het program reeds goedgekeurd, maar do inhoud is overigens nog niet bekend. De „Temps" dringt er op aan, dat de heer Dupuy spoedig licht verspreide over zyne plannen. Dit orgaan der gematigde republi keinen is ongerust geworden over hetgeen is medegedeeld betreffende de plannen des ministers ten opzichte van de scheiding van kerk en staat, de grondwetsherziening en de inkomsten-belasting. Zal het ministerie zich. krachtig tegen deze eischen der radicalen verzetten of weer, evenals de vorige ministe ries, zich door concessies pogen te hand haven? De openbare meening aldus besluit do „Temps" hare beschouwingen is ongerust. Men ziot daarom de ministeriëele verklaring met spanning te gemoet. Moge daarom het aangekondigde program spoedig bekend worden! Aan den Franschen minister-president, den heer Dupuy, is door den sultan van Turkye het grootkruis der Osmanie orde verleend. Duitschland. Heden zou weder eene byeenkomst der afge vaardigden voor het Duitsch-Russisch handels verdrag plaats hebben. De Russische onder handelaars zullen dan het antwoord doen kennen van de Russische regeering op de laatste voorstollon van Duitschland.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2