De Lange verklaarde dat hij met groote bewon dering dezen kleinen virtuoos gehoord heeft en roomt ook de groote zekerheid van zyn spel, den fraai en toon en de merkwaardige voordracht. Over den heer Mossel schrijft do heer Van Willigen„In hot laatst van de vorige week trad do heer J. Mossel in het Concertgebouw als solist op met een Violoncelconcert van Salnt-öaönn. Met groot genoegen merkte Ik op lioo deze kunstenaar aan volheid van toon gewonnen heeft, gevoegd by groote zekerheid en duidelijkheid, en hoe hy zich mot ernst rekenschap had gegeven van den geesteiyken inhoud van dit werk. Ik mag deze vertolking dan ook eone zeer schoone noemen." Het concert zal plaats hebben den 20sten dozer in de Stadszaal; het optreden van den jongen kunstenaar, die de talryke schare toe hoorders in het Concertgebouw te Amsterdam „electriseorde", zal ongotwyfeld ook hiorzeer de aandacht trekken. Thans is verschenen het jaarboek der Ryks-nniversiteit te Leiden over 1892 1893, benovens het verslag van het Leidsch Uni versiteitsfonds. Aan dit laatste is het volgende ontleend: In den loop des jaars zyn toegetreden 50 nieuwe leden, waarvan 38 studenten. Het gotal van donateurs, begunstigers en leden bedraagt thans in het geheel 2874 leden bedankten en één overleed in den loop van het jaar. De inkomsten bedroegen f 2609.80; do uitgaven (waaronder het volgens reglement gokapitalisoerd bedrag) ƒ2373.52, het batig slot dus ƒ133.28. Prof. dr. J. J. M. De Groot verzamelde een aantal voorwerpen, op do instellingen, zedon en godsdienst in China betrekking heb bende. De firma Brill is thans in het bezit dezer merkwaardige verzameling, welke het Ethnographi8ch museum wenscht aan te koopen, indien daartoe van rykswege de noodige gelden beschikbaar worden gesteld. Tot nog toe werd geene toezegging gekregen het Universiteitsfonds ging voor met eene toelage van 500. Mocht de aankoop mislukken, dan zal deze som worden teruggegeven. Hierna wordt op de resultaten van vorige uitkeeringen gewezen. Het verslag is door de commissie onderteekend, in welke geone ver andering is gekomen. Het Jaarboek der Universiteit bevat de jewone opgaven omtrent curatoren, hoog leraren, weton8chappeiyke inrichtingen en eon relaas van do lotgevallen der Universiteit in hot afgeloopen jaar door den afgetreden roctor- magnificus dr. C. P. Tiele. Do byiagen bevatten de rede van denzelfdon booglooraar, op 8 Februari gehouden, over West Aziö in het licht der jongste ontdekking. Hot aantal ingeschreven studenten bedraagt 792 Velen verzuimen echter zich jaariyks te laten inschryven. Er werden aan alle faculteiten te zamon 397 examens afgelegd, waarvan 279 met goeden afloop. Er hadden plaats 37 promotiön in de rechts wetenschap, 3 in de staatswetenschap, 12 in de gene&skundo, waarvan 3 cum laudo, 1 in do godgeleerdheid, 4 in de wis- en natuur kunde, 1 in do artseny-bereidkunde, 2 in de klassieke letteren en 1 in de geneeskunde honoris causa (M. Straub). De bazaar, hier ter stede van 25 27 Oct. gehouden, ten voordeele van de opneming van minvermogende kinderen in hot Christelyk Instituut voor Doofstommen „Effatha", Lange- brug 78, hoeft, naar wy vernemen, de som van f660 opgebracht. Het strekt don dameskrans ,M.\rtba", die don bazaar organiseerde, tot groote vreugde, dat men door de groote be langstelling, van binnen en buiton de stad jndorvonden, tot zulk eene schoone uitkomst mocht geraken. De 2de luit. Dyserinck, van de 1ste comp. 2de bat. van het 4de reg. inf. alhier, wordt den lOden Novembor overgoplaatst by de 2do comp. 2do bat. van het regiment. De 1ste luit.-kwartiormeester C. W. F. Doorman, van het 5de bat. 4de reg. inf. to Gouda, thans gedetacheerd by den intendance- cursus, is overgeplaatst by den staf van het 4do reg. inf. alhier. By het onderzoek der Waterstaatsbe- grooting voor 1894 in de afdeolingen der Tweede Kamer konden de meeste leden zich met hot opnieuw gedane voorstel tot bouw van archieflokalen niet voreenigen. Andermaal werd botoogd, dat het terrein aan den Be- zuidenhout te 's-Gravenhage ook wegens den verron afstand van de gebouwen der departe menten, niet geschikt is voor den bouw van archieflokalon en dat in de behoefte tot be waring van de archiofstukken, die, na oor deelkundige schifting, zullen blyken van blyvend belang te zyn, voldoende kan voor zien worden door by bouw in don tuin van het archiefgebouw op het Plein. Kan het terrein op don Bozuidenhout niet zonder schade van de hand gedaan worden en moet daarvoor eene bestemming gevonden worden, dan gaf men in overweging daar een eenvoudig gebouw te plaatsen voor liet Ethno- graphisch Museum, dat thans to Leiden op onvoldoende wyze is geborgen. Een lid klaagde, dat niet altyd in voldoende mate waggons voor goederenvervoer beschik baar zyn, waartegen werd opgemerkt, dat het niet altyd mogeiyk is, overal, voor elk vervoor, ook van buitengewonen aard, de waggons beschikbaar te hebben. Do wensch werd geuit, dat de minister zou bevorderen, dat de 3do klasso-waggons even goed zouden worden verlicht als die der beide andere klassen. Do aansluitingen voor reizigers derde klasse lieten, naar men betoogde, veel te wonschen over en men verzocht de aandacht der regeering en hare tusschenkomst, opdat de Maatschappy voor langere trajecten ook wagens derde klasse zou doen loopen. Sommige leden klaagden over de dienst regeling op de lyn Leiden-Woerden en over de slechte aansluiting. Het examen voor do vrye- en orde oefeningen dor gymnastiek is met goed gevolg afgelegd door den heer J. O. Matro, van Zeg waard, en mej. A. P. Van der Pauwert, van Haarlemmermeer. De kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente te Benthuizen heeft tot herder en leeraar dier gemeente beroepen den heer H. Lingbeek, candidaat tot den H. Dienst te Amsterdam. Men schryft ons heden uit Alfen: De tooneelvereoniging Aurora" heeft in dit winterseizoen hare eerste openbare uit voering gegeven. Het eerste stukje, „Anna Worthman", too- neelspel in 5 bedry ven, werd goed gespeeld jammer evenwel dat ook nu weder, evenals in de vorige jaren het geval was, eene der hoofdrollen niet uitstekend werd gespeeld, waardoor het stukje, dat ook voor de leden wat moeiiyk was, veel van'zyne waarde verloor. Ook liet het goed en zonder fouten uit spreken van de taal hier en daar nogal eens wat te wenschon over. Verscheidene leden echter vervulden overigens hunne rollen zeer goed en wisten hunnen goeden naam, welken zy als tooneelspelers hebben verworven, ook nu te handhaven. De pauzen tusschen de verschillende bedrij ven duurden ontzettend lang, waardoor het pu bliek van tyd tot tyd door eenige rumoerig heid van zyne ontevredenheid blyken liet en dit ook gedeelteiyk oorzaak, was dat het eerste stukje over het algemeen geen prettigen indruk maakte. Het tweede stukje, het biyspel „De weg naar het hart", viel beter in den geest van de toehoorders, hetgeen bleek uit de stilte, welke er weder in de zaal begon te heerschen, en uit het handgeklap aan het eind van dat stukje. Na afloop hiervan het was inmiddels reeds middernacht geworden begon, alweder na eene lange pauze, welke vooral voor de dans- lustigen eene ontzettende pyniging was, een zeer geanimeerd bal, dat tot laatpn den nacht duurde. Het opgemaakt tweetal ter beroeping van een predikant by de Ned. Hervormde gemeente van Woubrugge, bestaat uit ds. P. Kuyiman, te Bunnik en Vechten, en ds. P. Bokma, te Bruinisse. Heden herdenkt de inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht, schout- by-nacht dr. F. J. Van Leent, den dag, waarop hy vóór 25 jaren aan do Leidsche hoogeschool promoveerde tot doctor in de geneeskunde op een academisch proefschrift, getiteld: „Geneeskundige topographische be schrijving van de reede van Batavia on hot eiland Onrust". Vele officieren van gezondheid en de mili taire apothekers der zeemacht, benevens eenige oud-officieren van gezondheid, vormden het plan dezen dag niet onopgemerkt te laten voor- bygaan. Een vyftal hunner vereenigde zich in commissie en bood den jubilaris gisteren te zynen huizo, by monde van den dirigoerende off. van gezondheid 2de kl. L. P. Gysborti Hodenpyi, eenige fraaie geschenken aan, als zoovele blyken van waardeering en achting. Een album, waarin de namen der deelnemers waren gecalligrapbeerd, vergezelde de cadeaux. Frederik Johannes Van Leent werd den löden Januari 1830 te Gouda geboren. In 1846 benoemd tot kweekeling by 'sRyks kweekschool voor militaire geneeskundigen, werd hy 4 jaren later bevorderd tot off. van gez. 3de kl. by de zeemacht, in 1858 tot 2de kl. en in 1867 tot 1ste kl. In 1868 promoveerde hy te Leiden tot doctor in de geneeskunde op bovenvermeld proefschrift. In 1888 trad de heer Van Leent op als inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht (schout by-nacht). Ook door zyne geschriften heeft dr. Van Leent zich verdionsteiyk gemaakt, geschriften vooral betrekking hebbende op do koloniën, byv.de pylvergiften der Dajaksche volks stammen, geneeskundige topographische be schavingen, zoowel van Oost- als vanWest- Indiö, en later als redacteur van het Genees kundig Archief voor de zeemacht. Men schryft aan de „Tel." uit 's-Graven hage: De opbrengst der vermogensbelasting is inderdaad, naar ik van goeder hand verneem, niet medegevallen. De raming was acht en een half millioen gulden, en overtreft de opbrengst met een bedrag van niet minder dan dertien tonnen gouds. De opbrengst is dus zeven millioen tweemaal honderd duizend gulden. Voor Amsterdam bedraagt do opbrengst één millioen tweemaal honderd duizend gulden; voor 's Gravenhage één millioen en voor Rotterdam zesmaal honderd duizend gulden. Naar men verneemt, heeft jhr. mr. De Kuyper, te Maastricht, do pas afgetreden Commissaris der Koningin van Limburg, Don derdag-avond de laatste H.H. Sacramenten der stervenden ontvangen, en biedt de toestand van den lyder weinig hoop. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de bac teriologische afdeeling aan het Rykslandbouw- proefstation te Hoorn, op 16 Nov. a. s. zal worden geopend. De 1ste luit. A. W. J. Snouck Hurgronje van het 3de reg. huzaren te 's-Gravenhage, is belast met het rykunstig onderwys aan de officieren der hoogero krygsschool aldaar. In de „'s-Gravenhaagsche Kerkbode" van heden komt van de hand van ds. Oort een hoofdartikel voor, gewyd aan de nage dachtenis van den evangeliedienaar ds. Van Koetsveld. Het blad verscheen in rouwrand. Naar men verneemt, wordt de konink- ïyke familie in 't laat6t van November in de residentie terugverwacht. Alle 17 surnumerairs by de Posterijen, die in de vorige week aan het commies examen deelnamen, zyn geslaagd. De heer Legrand, gezant van Frankryk by ons Hof, wordt Dinsdag a. s. uit het bui tenland in de residentie terugverwacht. By het gisteren te Utrecht gehouden examen voor apothekersbediende zyn goslaagd de dames D. C. H. Stibbe, geb. te Delft, en J. K. Korver, geb. te Utrecht. Te Kampen is gisteren geslaagd voor apothekersbediende do heer B. H. Laverman, van Groningen. Uitslag van het literarisch-mathematisch examen op 9 dezer. Geslaagd de heeren J. Ronda, van Groningen; J. Van Nieuwen- hoven Helbach, van Beek by Nijmegen; W. G. Kouman, van Amsterdam, en D. N. Van Gelderen, van Rotterdam. In de „N. R. Ot." bepleit dr. J. B. Kan de oprichting van een gymnasium voor meis jes. Een taak, die voorloopig wel alleen door het particulier initiatief zal kunnen worden opgenomen, zooals te Weenen en Praag en onlangs weer te Karlsruhe door de „Verein Frauenbildung8 Reform" geschied is. Zulk eene particuliere school zou volgens dr. Kan kunnen geven, wat in den moeilyken strijd om het bestaan voor vele vrouwen hoe langer zoo meer noodig blyken zal. En wanneer nu zulk een gymnasiale proef slaagde, dan zou hy willen, dat mettertyd ook een der Ryksuniversiteiten voor vrouwe- ïyke opleiding wierd ingericht. Tot lid van Ged. Staten van Zeeland, vacature-mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, werd gisteren gekozen de heer L. J. M. Van Waes- berghe Janssen (R.-K.) met 20 stemmen, tegen 18 uitgebracht op den heer Snyder (lib.). De heer Van Waesberghe heeft de aanne ming der benoeming aangehouden. De Katholieke pers is in staat, „met alle zekerheid" te berichten, dat de plechtigheid der H. Bisschopswyding van Mgr. Staal, vic. apost. van Batavia, zal plaats hebben in de parochiekerk van Kuilenburg op Maandag 13 November. De algemeene vergadering van den „Ned. Wieirydersbond" zal 26 Nov. te Utrecht wor den gehouden. Te Breda is Donderdag avond plotseling op 60 jarigen leeftyd overleden de heer E. E. C. Gerrits, sedert 1878 notaris aldaar, vroeger achtereenvolgens te Watergraafsmeer en te Roermond. De „Kólnische Volkszeitung" meldt dat mgr. Satolli in het eerstvolgende consistorie tot kardinaal benoemd zal worden en hy te Washington zal worden opgevolgd door den pauseiyken internuntius in Den Haag. By koninkiyk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrond. Roermond, ter standplaats Nederweort, W. J. Sarton, cand.- not. te Sittard. Aan den eervol ontslagen bootsman by 'sRyks werf te Amsterdam, H. Verbruggen, een pensioen toegekend van 575 's jaars. Mefc 12 Nov. aan mr. C. H. Beels, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemees ter van Schagen. Met 1 Dec. a. 8. benoemd: tot directeuren van de telegraafkantorente Rozendaal E. Van Bocbove, thans dir. van hot telegraafkantoor en brievengaarder te Vlieland; te Amersfoort J. Spaanstra, thans dir. van het post- en telegraaf kantoor te Joure. Finantiëele Kroniek. Op het gebied van Hollandsche fondsen viel weinig belangrijks voor. Het eenige der vermelding waard, is de tameiyk plotselinge verlaging van den prolongatie-koers, waardoor voor onze staatsfondsen betere pryzen te bedingen waren. De markt der Koloniale- en tabaks waarden biyft zonder leven, alleen waren van industrieel e waarden aandeel en Kon. West-Indische Maildienst tegen verhoogde koersen gekocht, hetgeen in verband wordt gebracht met eene voorgenomen uitbreiding der lyn, waartoe een paar nieuwe stoom schepen zouden worden aangekocht. Ten verzoeke van eenige houders van pand brieven der Equitable Hypotheekbank zal hot bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam in den loop der volgende week eene vergadering beleggen, waarop de stand van zaken besproken en overlegd zal worden wat in het belang der houders dezer waarden zal kunnen worden verricht. Voor Europeesche fondsen heerschte in de eerste plaats eene betere stemming voor Russische waarden, waarvan vooral de roebelsoorten flink konden profiteeren. Voor de zooveolste maal deden hierby geruchten dienst betreffende den gunstigen stand der onderhandelingen over een Duitsch-Russisch handelsverdrag, welke geruchten evenwel weinig of geen vertrouwen meer kunnen ver dienen. Daartoe hebben zy reeds te dikwyis dienst gedaan. Italiaansche fondsen kenmerkten zich door eene vaste markt, zooals in langen tyd voor dit papier niet is aanschouwd. Ver schillende redenen, waaronder van politieken aard, werden daarvoor aangevoerd. Zoo werd het gerucht verspreid, dat, nog wel op ingeving van Duitschland, Italië zou overgaan tot het ontwapenen van twee legercorpsen, waardoor eene aanzienlyke besparing der uitgaven zou worden verkregen. Verder vernam men dat eene groep Duitsche bankiers zoude voorzien in hot benoodigde goud voor den aankoop van zilveren pasmunt. Volgens berichten, in de Italiaansche bladen voorkomende, zou de regeering verder hebben zorg gedragen voor het aanwezig zyn der gelden voor de Januari-coupon, zonder dat zy daartoe van eenig voorschot van bankiers zou hebben gebruik gemaakt. In hooge mate ongunstig waren Portu gees c h e fondsen, vooral de Tabaks- o b 1 i g a t i n. De geruchten daarover luiden niet minder dan dat, wat betreft de gewone 3- en 47rpcts.-8chuld, niet eens meer eene uitbetaling van '/j der coupons kon worden verwacht, terwyi van de tabaks-obligation gevreesd werd dat, ten einde in den geldnood van het land te voorzien, de regeering toch gedwongen zou worden om op de eene of andere wyze van deze Maatschappy meerdere offers te vragen, hetgeen dan vermoedeiyk op de obli gatie-houders zou Deerkomen. Dit gerucht werd evenwel later op zeer positieve wyze tegen gesproken, zoowel op last der regeering als der tabakmaat8chappy. De reden voor de groote daling schynt hoofdzakeiyk gelegen in een gedwongen verkoop van 4000 stuks voor rekeDing van een Italiaansch huis te Parys. Toen dan ook het aanbod van deze zyde ophield, kon de beura zich weer belang rijk herstellen. Spanjaarden liepen eveneens belangrijk terug, hetgeen wel niemand verwonderen zal. Daargelaten den toch reeds zoo ongun6tigen toestand van 's lands financiën, vragen de militaire operatiön, welke thans tegen de Afrikaansche 6tammen moeten worden onder nomen, steeds zwaardere offers, vooral wanneer de regeering er toe overgaat om eene zeer uitgebreide legermacht te zenden, waartoe tot oproeping der reserve zou worden overgegaan. Waarvan dan ten slotte de middelen moeten komen om deze expeditie te bekostigen, zal door den tyd wel worden uitgewezen, doch bemoedigend is het vooruitzicht zeker niot. In Turksche fondsen ging weinig of niets om, doch de stemming daarvoor was op de Parijsche beurs zeer vast. De inkomsten zyn in den loop van dit jaar wel niet even hoog gebleven als die van het vorige, hetgeen wordt toegeschreven aan de cholera en de maatregelen, welke tot bestrijding dezer ziekte moesten worden genomen, maar de verwachtingen voor de laatste maanden zyn nogal gunstig, zoodat wordt verwacht dat de totaal-inkomsten ten slotte niet beneden die van het vorige jaar zullen zyn. Wat de Turksche loten betreft, ver keert men nog steeds in een tydperk van stilstand, hoofdzakeiyk het gevolg der houding van de Kamer van Koophandel te Rome, welke wel reeds geruimen tyd geleden de belofte had gedaan tot byeenroeping der houders van Turksche loten, doch daaraan nog steeas geene uitvoering heeft gegeven. De geheele regeling wacht intusschen uitsluitend op de toetreding van genoemd coll°7e. De ontvangsten der Russische Zuid West- Spoor wyzen over dit jaar een achteruit gang aan van ruim 1 millioen roebel, waarvan alleen over de maand September eene ver mindering is te boeken van ruim 900,000 roebel. Volgens een Reu ter-telegram zou de Rus sische minister van financiën aan den minister raad een wetsontwerp hebben ingediend, strekkende tot overneming der lynen der Groote Russische Spoorwegmaat- schappy door den Staat, tegen 1 Jan. 1894. De Zuid-Amerikaansche markt was tameiyk ongunstig, daar deze algemeen onder den invloed verkeerde der daling in Brazilianen. De loop, welken de zaken in dit land nemen, is zeker niet geschikt om eenige verbetering in de koersen te doen verwachten. De kansen voor de regeering om meester te worden van den toestand, zyn nog geheel onzeker, en, aangenomen dat in deze de overwinning aan den kant der regeering mocht blyven, dan toch zal deze stryd wel zooveel schatten hebben gekost, dat het land nog geruimen tyd daardoor met zware finantiëele moeiiyk- heden zal hebben te kampen. De berichten, welke onlangs werden ver nomen, als zou door de regeering van Vene zuela last zyn gegeven om de onderhande lingen over eene schuldregeling onmiddeliyk te staken, schynen geheel onjuist te zyn. De gevolmachtigde der regeering te Londen althans verklaart, dat hy hoopt de regeling der bui- tenlandsche schuld tot een goed einde te brengen. De Amerikaansche Spoorwegmarkt biyft lusteloos, terwyi de koersbeweging wei nig te beduiden heeft. Te verwonderen is dit niet, daar algemeen door de intrekking der zilverwet een algeheele ommekeer m zaken werd verwacht, welke tot nu toe niet is inge treden. Nu het biykt dat de lang geschokte toestand niet zoo plotseling zyne oude veerkracht her wonnen heeft, maar de verbetering van handel en spoorwegverkeer slechts langzamerhand schynt te zullen worden bereikt, is ook de speculatie ontmoedigd, welke zich in hare grootsche verwachting ziet teleurgesteld. Voorts werd de markt hoogst ongunstig gestomd door het aanhoudend aanbod der Atchison-waarden, waarvoor verschillende oorzaken werden aangegeven, o. a. onbevre digende ontvangsten en nieuwe moeilykheden, die zich voor de Maatschappy weder zouden opdoen, daar zy in December opnieuw een voorschot van twee millioen dollera heeft af te lossen. M i s s o u r i-waarden blyven zich voort durend in goede vraag voor Amerika ver heugen, ten gevolge waarvan meestal van vaste koersen is melding te maken. De ont vangsten dezer Maatschappy ontwikkelen zich buitengewoon gunstig en gaven over de vierde week van October eene vermeerdering van 100,000 dollars te aanschouwen! Aan- deelen Louisville Nashville waren zeer gedrukt, naar aanleiding van de tegen strijdige berichten, welke omtrent de over dracht der Chesapeake- Ohio-waarden de ronde doen, en die, al naar het belang van partyen dit medebrengt, gunstig of ongunstig worden uitgelegd. Omtrent de uitbetaling der achterstallige October-coupon der Union-Pacific spoor- wegmaatschappy, kan worden medegedeeld dat de machtiging daartoe spoedig kan worden tegemoet gezien, en alleen schynt af te hangen van eenige formaliteiten by het gerechtshof. Rynlandsche Bank. Gemengd Nieuws. De spy8kokery van de „Vereeni ging van den Heiligen Vincentius a Paulo" alhier heeft eene belangrijke uitbreiding ondergaan. Daartoe is een perceel aan den Middelweg, gelegen achter het Vereenigings-gobouw aan de Hooglandsche Kerkgracht en daartoe be- hoorende, geheel nieuw herbouwd. De inrichting komt ons voor zoo geriefeiyk mogeiyk gemaakt te zyn, zoowel voor de kokery zelve als voor hen, die de spy zen komen afhalen. Was in het tot nu toe in gebruik zynde aangrenzende lokaal slechts plaats voor één fornuis of ketel, thans zyn er twee groote yzeren, in 6teen gemetselde ketels aanwezig, elke bestemd voor minstens 800 litor of portion soep, zoodat aan de dubbele aanvraag van vroeger kan worden voldaan. De noodige toestellen voor rook- en damp- verdryving ontbreken natuuriyk niet, evenmin als die voor aanvoer van duinwater. Er is thans ook een wachtlokaal, waarin zitbanken zyn geplaatst en waar zich eene praetische inrichring bevindt, waarmee de voorwerpen, welke met de voedingsmiddelen moeten worden gevuld, worden aangenomen en, natuuriyk dan van het noodige voorzien, weder aan de belanghebbenden worden afgege ven, op zulk eene wyze, dat getracht is gedrang en tocht te voorkomen. Voor de belangen van ieder is dus gezorgd, dank zy de wyze, waarop de heer De Koning, architect, het plan voor de verbouwing had ontworpen. De kokery kenmerkt zich door een aardig geveltje aan den Middelweg. In eene in dit nommer voorkomende adver tentie maakt de commissie bekend dat het gebouw voor belangstellenden te zien is, maar herinnert er ook aan wat veel belang rijker is dat het voor de armen van alle gezindten openstaat. Waar de commissie alzoo het mogelyke doet om te voldoen aan de toenemende be hoefte tot het verstrekken van voedzame spy's, daar mag men volkomen vertrouwen dat zy by Leidens ingezetenen, van welke richting ook, den noodigen steun zal vinden by de aanbieding der spyskaarten, waarmede men den nooddruftigen in den a. s. winter, als de verdiensten zoo gering zyn, ja soms geheel stilstaan, te hulp kan komen. Immers, ze moeten dan warm, versterkend voedsel, maar al te vaak ontberen. Meer bevoorrechten, grypt dus ook deze gelegenheid aan, om wel te doen ddér, waar dit noodig isl De mazelen, welke in de gemeente Aarlanderveen in zoo hevige mate hebben geheerscht, komen thaDs niet meer voor. In de afgeloopen dagen hebben ook de laatste ziektegevallen opgehouden. Donderdag 23 November zullen voor de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage terechtstaan de 3 personen, beklaagd den brutalen diefstal met inbraak ten huize van jhr. Q. v. U., aan de Koninginnegracht aldaar, te hebben geploegd. Alle drie zyn oude bekenden van de justitie. Meermalen ondergingen zy straf wegens diek stal, enz. Door L. De L. te Winschoten, een by de justitie goed bekenden jeugdigen deug niet, werden Woensdag op de Veemarkt te Leer, drie koeien ter waarde van 800 mark verkocht, welke koeien vermoedeiyk Ts morgens te Ihrhove uit de weide zyn ontvreemd. De eigenaar was gisteren met behulp van de marechaussees druk in de weer den knaap te zoeken. Gedurende de zomermaanden is van Amsterdam honderdduizend pond aal, welke in de binnenwateren gevangen werd, naar Workum vervoerd om van daar naar Engeland te worden overgebracht. Aldaar verkiest men de aal uit de Hollandsche bin nenwateren boven de Noordzee-aal. De rechtbank te Middelburg deed gisteren uitspraak in de zaken tegen A. De Baare, beklaagd van op Hemelvaartsdag te Middelburg den machinist Burgharat te heb ben vermoord, en C. Borne, beklaagd van mis-* handeling van Burghardt's vader. Zy werden veroordeeld de eerste tot 5 jaar, de tweede tot 9 maanden gevangenisstraf. De eisch was 7 en 1 jaar. De hoofd-c ond ucteur Schippers van trein 47, komende van Amsterdam, ii naby het station Breukelen van den trein ge vallen en overreden. Hy is kort daarna over leden.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2