(§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. N°. 10346. 5Kater<lag 11 November. A0. 1833 LEIBSCÏÏ BAGBLAB PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Ci 1.10. 1.40. Franco por post Afzonderlijke Nommers 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 10 November. Evenals verleden jaar maar nu met een geheel ander programma trad ook gister avond onze stadgenoot de heer N. Huntolman in het Nutsgebouw alhier op tot het houden von oenige of liever van vele voordrachten. De zaal was thans veel beter bezet dan toen en do opkomst mocht zeer bevredigond heoten, to meer als men bedenkt dat er een spreek woord is, dat zegt ,een profeet is niet geëerd in tij' n'D»n. )nnd" dat de heer Huntelman óp' Hot geïiliSI van voordragen nog Diet iemand van naam is, hotgeen hjj by ijverige studie en na verbetering van hetgeen nu nog minder goed is, wellicht eenmaal kan worden. Hy gaat vooruit on dat zegt reeds veel. De heer Huntelman heeft zijn auditorium gisteravond aangonaam bezig gehouden, vóór de korte pauze mot ernstige,er na^ met luimige voordrachten. Do eersten wérd^mot grooto aandacht govolgd en vooral delamsten haddon groot succos; er was toen overvloedig stof tot lachen, man had voor méér dan een kwartje (de entreeprijs) pleizier. Do voor drachten volgden elkaar onmiddellijk op, zoodat van verveling ten gevolge van wachten geon sprake was. Kon er nu en dan onge twijfeld - vooral door iomand, dio vergeet dat do heer H. do letterkunde zijn vak niet noemt aanmorking gomaakt wordon op do wijze van voordragen van den heer H., het moet evenwel gezegd worden dat zflne uitspraak duidelijk cn beschaafd was; zijn geheugen dwong be- en verwondering af. Geone onkelo maal bleof kj] „steken"; kjj EChudde alios - en voor 't meerondeol waren het zeer lange voordrachten om zoo te zeggen uit z'n mouw; van in een boek zien geen quaestie. Niet velen, die hot hem zullen nadoen Hetgeen we vorleden jaar. zeiden, is ook cu van toepassingin de buitengemeenten, waar men 's winters zoo kan snakken naar eene ontspanning, zou een optreden van den heer Huntelman zeer veel succos hebben. Hot vorige jaar trad hij te Leidon to laat op om nog voel te kunnen doen; alleen ging hij toen nog naar "Wóubruggo, waar men hem met genoegen hoorde. Nu is 't anders: het „seizoen" begint pas en er bestaat dus gele genheid hom in Leidens omstreken to hooron. Nog eensdo heer Huntelman verschaft, vooral mat de luimigo voordrachten, veol go- aoegen en kwetst niemand, zoodat elkeen naar hem kan gaan luisteren. Bewoners van buitengemeenten, knoopt het in uwe ooren! Er bestaat gelegenheid tot verzending dor correspondentie naar Niéuw-Vork, door middel van hot stoomschip „Zaandam", van Amsterdam vertrekkende. Ton postkantore al hier moeten do brievon, enz. uiterlijk heden avond om 10.10 (stadatyd 10.30) bezorgd zjjn. De wijze van verzending behoort duidelijk op hot adres vermeld te worden. In plaats van den- keor J. Do Lange, die wegens gezondheidsredenen aftreedt, is tot Heemraad van den Voorofschon polder ondor Wadding3veon benoemd de hoor K. v. d. Torren Jz. De begrooting der gemeento "Wassenaar voor 1894 is bjj besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, in ont vang en uitgaaf op ƒ24,818.18. De gemeenteraad van Zaandam heeft bfl de behandeling der gemeentebegrooting hot voorstel om aan da Raadsleden presentiegeld toe te kennen, met 14 togen 2 stemmen ver- worpoD. By de directie van het Koninklijk Pen ningkabinet te 's-Gravenhage bestaat het plan Maandag a. s. 13 Nov. te openen eene tentoon stelling van-medailles on-munten, betrekking hebbende op de geschiedenis van Napoleon en van ons vaderland in de jaren 1796 1813 Juist op don tachtigjarigen gedenkdag der herkregen Nedorlaudacbo onafhankelijkheid is het van belang, deze periode onzer vader- landsche geschiedenis te overzien, zooals zij haro uitdrukking vindt in medailles van dien tijd. De meeste slagen en voorvallen uit Napoloens geschiadenis en uit den tijd dor Bataafscho Republiek, hot Koninkrijk Holland en het bij Frankrijk ingelijfd Nederland heb ben aanleiding gegeven tot het slaan dier penningen. Eene tentoonstelling van munten van Frank rijk en Nederland is er aan toegevoegd. Mocht deze tijdelijke tentoonstelling belang inboezemen, dan zal men gorogeld verschil lende belangrijke groepen medailles en munten van bepaalde tydperken der geschiedenis ten toon stellen, daar hot uit den aard der zaak onmogelijk is om da uitorst rflke verzameling steeds in haar geheel in vitrines voor hot publiek zichtbaar te stellen. De heer H. W. Mesdag, regeeringscom- missaris voor do afdeoling schoone kunsten op de tentoonstelling te Chicago, meldt aan da „N. R. Ct. Blijkens een gisteren door m(j ontvangon telegram zyn in hot geheel op do tentoon stelling verkocht goworden 53 schilderijen en 43 teekoningen, tot een totaalbedrag van ƒ115,000: oon cijfer nog nooit op eenige tentoonstelling van Hollandsche kunst bereikt. Tot onderwijzer aan de Christelijke school te Schevoningon is benoemd do heer A. H. Kooyker, te Nieuwondijk. De berichten omtrent prins Albrecht van Pruisen luiden zeer gunstig. De prins moet zijne kamer nog houdon. To Montfoort is pastoor Testers na eene slepende ziekte overleden. De Raad der Frioscho gemeente Opstor- land heeft de volgende motie van dr. Vitus Bruinsma, waarover da stemmen in de vorige vergadering 3taakten, nu aangenomen. Alle socialistische loden stomdon vóór. Zij luidt: „Dat de raad de commissie voor werkver schaffing, bestaande uit do hoeren J. De Haan, Van Zinderen Bakker en W. Hoogoveon, uit- nocdigt, om zoo spoedig mogelijk pogingen to doen bij de grondeigenaren om hen tot verkoop van heidegrond aan de gemeento to bewegen". De heer J. De Haan (liberaal) bedankte nu als lid dier commissie; in zijne plaats word gekozen dr. Vitus Bruinsma. De Raad besloot daarna tot eene tijdelijke geldleening van ƒ30,000 voor kasgeld. Het stoomschip „Hector", van Amsterdam en Liverpool naar Java, is 9 Nov. van Liverpool vertrokken; do „Obdam" vertrok 9 Nov. van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Patroclus", van Amsterdam en Liverpool naar Java, vertrok 6 Nov. van Algiers; de „Semarang", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 9 Nov. van Marseille; de „Soerabaia" arriveerde 9 Nov. van Rotterdam te Batavia. Bjj koninklijk b9sluit is benoemd, bü het wapen der cavalerie, bij het 3do reg. huz., tot kol., comm. van het corps, de luit.-koi. W. J. H. Römer, thans belast met het bevel over genoemd regiment. Benoemd bjj het wapen der art., bjj het 4do rog. vesting-art.: tot kapt-, do 1ste luit. D. J. Middelbeek, van het corps; tot lsten luit., de 2de luit. J. C. Lens, van het 3de reg. vest.-art. J. W. C. Kroon benoemd tot burgemeester van Zuid Scharwoude en tot burgemeester van Lonneker E. Jacobs, secretaris dier gemeente. Gemengd Nieuws. In de gemeento Wassenaarkomon twee gevallen voor van besmettelijke ziekte, nl. roodvonk on fobris typhoidoa. Ton nadoolo van H. O., wonende in do duinen onder Wassenaar, is uit eene houten kist ontvreemd eene som golds, tot een bedrag van circa f 135. De dader is nog niet bekend. Biykons openbare kennisgeving van den burgemeester van Waddingsveen heeft ziel: in die gemeente een geval voorgedaan van Aziatische cholera met doodeljjken afloop. De IJsclub te Waddingsveen zal in den loop der volgende week vergaderen tot benoeming van bestuursleden en tot het nemen van voorzorgen voor aanstaand© feeste lijkheden. De club telt 84 lodon, ondanks bet bestaan eener andere (jsclub in dezelfde ge meente, welk o bare werkzaamhedon uit sluitend tot do Gouwo blijft bepalen. Uit Katwijk aan Zeo wordt van 9 dezer gemoldDen afgeloopen nacht hebben eenigo reeders beproefd om haring op de kust te vangen. Zij gebruikten daarvoor eeno garnalenboot met 10 netten (eene bomschuit heeft er 60 a 70), maar de resultaton waren al heel ongunstig, want er word geen enkele haring gevangen. In eene vergadering van bloom- bollenkweekers, te Roelof-Arendsvoen gehou den, word het beeluit genomen om do in het aanstaande voorjaar aldaar te houden groene veiling te doen uitvoeren door drie directeuren, met wis do bestuursleden zich zulten verstaan, op^velko wjjzo en voorwaarden dit dient to geschieden. Deze eerste groene veiling belooft nogal belangrijk to zjjn, dewijl er tot nu too reeds een 800-tal bedden voor zjjn opge geven, wolk getal nog wó! met do helft kan vermeerderen. Handelaren,-kweekers var: elders on liefhebbers vinden er hunne gading. Voor do Haagscho rechtbank is gisteren, gelijk men weet, in het belang der openbare zedelijkheid met gesloten deuren, behandeld de zaak van dr. D. G. Tbym, pre dikant by de Nedorl.-Herv. Gemeente aldaar. De eisch van het O. M. is veroordeeling tot 8 jaar gevangenisstraf. Behalve de zaak-Thym werd gisteren mede voor de Haagsche rechtbank met gesloten deuren en bij verstek behandeld de zaak van den voortvluchtigen gepens. kolonel Del. C., beklaagd in den loop van 1892, te Amsterdam te zynon huize, lierhaaldeiyk en op verschil lende tydstippen handelingen te hebben ge pleegd met meisjes," die destijds den leeftijd van 16 jaren nog niet haddon bereikt. Het requisitoir van hot O. M. en de datum der uitspraak worden later medegedeeld. De uitspraak in de zaak van dr. Th. werd bepaald op over 14 dagen. Misschien hebben onze lezers nog niet opgemerkt, zegt de „Haari. Cf.", dat de 10-centsstukken van 1893 naar een anderen stempel geslagen zy'n dan dia van 1892. Toch is het verschil aanmerkelyk, en wel geheel in het voordeel van de nieuwo exemplaren. Het gelaat is voller, de wolving der kaak is boter uitgewerkt en voel fraaier; de iynen van het haar zijn losser en golvendor, de kralen van den collier fyner; het gehoelo kopje is breeder, het gezichtje meer beteekenend, terwijl het ook voel meer gelijkenis toont met Z. M. Willem III. Ook da parelrand is fraaier dan by de oude exemplaren. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gisteren Jan Comelie Straver wegens poging tot moord geploegd op Annechien Jordons in oon logement in de Hasselaarsateeg tot 10 jaar gevangenisstraf. De eisch was 8 jaar. Door do rijksambtenaren is to Venloo eene lading schapen, komende van Duitschland met bestemming naar Bolgiö, aangehouden, op grond dat do in-en doorvoer van schapen, komende van Duitschland, ver boden is. De lading is ter boschikking van den burgemeester gesteld. Totgorochte1yk bewindvoerder van het „Salon des. Variétés", te Amsterdam, is gi8ternamiddag door do rechtbank aldaar benoemd mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck. De heer Kroukniet, directeur, blyft spoorloos verdwenen. De politie doet eon gestreng onder zoek. In tegenspraak met verschillende be richten, meenon degenen, dio Kroukniet van nab(j kenden, dat er byna geen twijfel be staat, dat hem een ongeluk is overkomen. Bank-van Leening te Utrecht. Mr. Vogelsang, verdediger van den direc teur Koch, weerlegde in oen pleidooi van 2.5 uur punt voor punt de aanklacht on achtte niets bewezen. Spr. verwacht vryspraak en eindigde met hulde te brengon aan de recht bank voor de uitstekende leiding der zaak. Mr. Bilderdijk, verdediger van den boek houder Fryiink, sloot zich in veel aan by mr. Vogols&ng, doch steldo zya cliënt voor als meegesleept door don directeur, riep do clementie der rechtbank in, om oindeiyk, na het bewijs van schuld bestreden te hebben, vryspraak te vragen. Uitspraak zal over 14 dagen plaats hebben. Zooals men zich zal herinneren, wordt de gewezen directeur M. F. C. K. beschuldigd, zich tusschen 1886 en 1891 een bedrag van ruim ƒ4500 te hebben toegeëigend, terwijl de ex-boekhouder D. F. 2000 zou hebben verduisterd, ongerekend wat zy in 1892 en 1893 zoek maakten. De in de A m al i a S t ic h t i n g te Utrecht opgenomen vrouw S. maakt hot be trekkelijk goed. In den toestand van het jongetje is aanmerkelyke verbetering genomen. Nog is een meisje van 4l/2 jaar, wonende Jacobiepleintje, gisteravond met verschynselen van cholera in de Amalisr SUchting opgenomen. Prof. Van Overbeek de Meijer zal het bac teriologisch onderzoek verrichten. In de beide vorige gevallen is ook door bacteriologisch onderzoek, door prof. Spronck verricht, gebleken dat de patiönten door Aziatische cholera zyn aangetast. Op een vaartuig, komende' van Niouw- Am3t.erdam, is te Hoogoveen oen jongmensch aan Aziatische cholera overleden. Jannetje Struik als bureeliste. Voor don kantonrechter te 's Gravenhage had zich gisteren iemand te verantwoorden wegens het govon van eene openbare vermakolykheid zonder vergunniug in een huis aan het Plein te 's Gravenhage, viermalen gepleegd. Ds amb tenaar van het O. M. vorderde deswego vier boeten van f 25. Beklaagde beweerde slechts voor 25 en 10 cents te hebben verkochtkaarljes, geleverd door do bekende Jannetje Struik. Doze laatste, als getuige gehoord, verklaarde door don bekl. te zyn aangenomen voor den ver koop van kaartjos. Zjj voegde daarbij, dat zij heden voor dat verkoopen nog geen loon ontvangon had en wenschto 's kantonrechters hulp om dat te verkrijgen. Do werkstaking van het tramweg personeel to Marseille vermindert. Het blykt dat het grootste doel van het personeel door eene woelige minderheid in de werkstaking is medegesleeptdo meesten hebben er nu berouw van on Woensdagavond kwamen by het bestuur reeds 250 aanvragen in om woer in dienst to mogen treden. De weinige trams, wolke uitryden, zijn beeet door twos politio-agonten on vior gewapende infanteristenook do stallen en koetshuizen der maatschappy worden door militairon be waakt, om aanvallon van do werkstakors af to slaan. Do maatschappij stolt het gemeentebestuur aansprakelijk voor het vernielen van vyflion ry tuigen en heeft een eisch tot schadever goeding ingesteld. Do stad van haron kant doet der maatschappy een procos aan om haar vervallen te verklaren van hare concessie, onder voorwondsel dat niet voor do geregoldo uitoefening van den dionst is gezorgd. Te Londen heeft eene vrouw in eon oogonblik van woode haren man eene brandende petroleumlamp naar hot hoofd geworpen. De man en zyn dochtertje, dat bjj hom stond, waren in een oogenblik door vlammen omringd; het kind is verbrand, do man ligt op het uiterste. De vrouw is gevan gengenomen. Do brand is vry spoedig ge- bi uscht. IJ'OTJO.llötQXl, tóOS^DUM. Roman van B. KOOPMANS YAN KOEKEREN. 45.) Eindoiyk om dezo beschrijving met iets over 't hoogste en't laagste te besluiten de zoldering wordt gesteund door een viertal zware dwars balken, die, om zoo te zoggen, gesneden worden door lange, zeer smalle balkon, zoogenaamde kinderbalkjes, en is vaalgrijs geveTfd, en de vloer, niet met een tapijt bedekt en ook niet met cuiige verfstof, bestaat uit gladgewreven eikenhout. Alleen ondor de tafel, in het mid den der kamer, ligt een rood en zwart ge itroopt karpet. Hebt ge soms een portret van Socrates, gravure of buste in gips, by de hand? Of staat u zoo'n Soera'es-kop voor den geest? Zoo ja, dan kunt ge u gemakkelijk het gelaat van jonkheer Cesar Egidius Ridderhof Van Hoer boek voorstellen. Immers onze doctor heeft, evenals do beroemd© Grieksche wijsgeer, een van boven geheel kalen schedel: alleen aan de beide zijden, zoo ook aan het achterhoofd, groeit oen weinig haar, rossig en kroes, voorts een hoog en breed voorhoofd, diepliggend levendig oog en fijne lippen. Voorhoofd en neus zyn niet met een rechte lfin te teoko nen, zooals dat in een zuiver Griekech profiel het geval is; integendeel, tusschen beide ligt, om zoo te zeggen, een diep dal, zoodat de scherp gepunte neus sterk vooruitspringt. Hierbij mogen wjj echter niet onopgemerkt laton, dat de gelijkenis niet in alle deelen doorgaat, daar ik my voorstel, dat er in het oog van Socrates een verheven rust moet geweest zyn, terwijl Van Moerbeek zoo onge durig rondom zich keek, en nu en dan zelfs iets wilds in den blik kon hebben. Ik haast my, hier eerlykheidshalve nog by to voegen, dat dit gelyken op don grooten Athener niet mijne vinding is, daar do jonker reeds in 't laat3t van zyn studententyd Socrates werd bygenaamd, waarschyniyk omdat ook toon reeds zyn hoofd spiegelglad mocht heeten. Van Moerbeek'a gestalte was iets beneuon do middelmatige leDgte on eer tenger dan forsch te noemen, zyno beenen waren eenigs- zins naar elkander toe gebogen, nagenoeg op de manier van do haakjes van een tusschenzin, en do gang was min of meer wiegelend, 't Geheel kon een glimlach ontlokken, maar dan in ieder geval e9n goedigenwant onbohaaglyk was 't niet. Over 's mans kleeding valt niet veel to zoggen, daar hy altyd een zwart lakensch pak draagt, dat echtor, wat de snit betreft, wel een8 een paar modes ton achteren is, daar de jonker zyne deftige kleeren niet dagelyks draagt, en er dan nog erg zuinig op is. Zyn linnen is altyd onberispeiyk wit, hetgeen wy echter van de halsboorden niet kunnen zeg gen, daar hy zoodanig kleedingstuk niet be zit. Van Moerbeek toch draagt altyd, ook in négligé, een tamelyk hooge, zwart satynen stropdas. Thuis is onze jonker altyd gehuld in een lange wyde kamerjapon, niet effen zwart, maar toch ook niet kleurig of gebloemd. zoo iets uit den bruinen of uit den gryzen, in ieder geval zeer stemmig. Verwacht hy echter een gast, dan draagt hy ook thuis een zwart lakenscbo jas, des Zondags een dito rok. Dat onze doctor binnenshuis, ook in ander mans woniDg, gewoon was een kalotje to dragen, zal niemand bevroemden, maar dat hy van zoodanige kapjes minstens oen dozyn heeft, ja, en niet alleen in bezit, maar ook in gebruik, dat zou mon niet terstond ver moeden. En toch is 't de zuivere waarheid. Indertyd had do goodo man slechts één zulk oen hoofddeksel, maar dat ding was onop- houdoly'k te zoek, daar hy 't nu hier dan daar afzette, en spoedig vergeten was, waar hy dit gedaan had. Dan was Leidon in last, want in do kamer kon by 't er wel zonder redden, maar niet by 't wandelen in den tuin of door huis, door portaal en gangen. Nu had oom Cesar zich eens, in tegenwoor digheid van een paar nichtjes, uitgelaten over het oprichten van een reservefonds van ka lotjes, waaruit, by ontstentenis van het laatst gebruikte, een noodhulp kon genomen worden en die nichtjes vertelden dit aan andere nichtjes en nu maakten ze or allen eigen handig een paar en zondon die met don volgenden Sinterklaas oom ten geschenke. Oom wa9 daar wat mee in zyn schik, en nu kregen alle dio mutsjes een bourt: zy had den, zal ik maar zeggen, alle op zyn tyd do week, dat zy dienst mochten doen. Zoo zag men den jonker nu eens met een zwart lakensch, dan met een blauw fluweolen mutsje, ja, hy had ze van effen groin, ge schikt voor een stokouden klokkenluider, en van zware zyde en mot gouddraad gebor duurd, fraai gonoeg voor een pauselyken nuntius. A propos van die kapjesgevende nichtjes men ziet uit het bovenstaande, dat Van Moer beek in zyn vrouwenhaat niot zéé ver ging, dat by alle gemeenschap met de Eva's dochteren, zelfs met eigen maagschap, had afgesneden. Neen, zyn getrouwde broer niet alleen, maar ook zyue dito zustor bezocht bjj geregeld eens in 't jaar; zy mochten hom wederkeerig ook een visito brengen, mits van to voren belet vragende, en wat betreft de kinder8 van dien brooder en die zuster, hy noodigdo jaarlijks de gansche schare by zich op den Dennenborgh en onthaalde ze dan vorstelyk. By zoo'n gelegenheid was oom niot alleen gul met zyne spyzen en dranken, maar ook met zyne verhalen, anekdoten en toosten. Laatstgenoemden konden zoer vermakeiyk zyn, vooral wanneer hy,al redeneerende, elke opwellende gedachte vertolkte, totdat hy einde ïyk zyn uitgangspunt glad vergeten was en volstrekt niet meer wist, waarop hy oigen- lyk wilde neerkomen. De nichtjes en neven luisterden echter altyd gaarne naar ooms oraties, want was er niet altyd veel samen- bang iD, veel aardigheidjes en snakeryen wel. Daarenboven was er iets joligs in's maüs voordracht, zyn stemgeluid is bepaald sonore, en de jeugdige gasten hadden vryheid midden onder de redevoering stilletjes een bescheiden teugje te nemen, ja zich, maar dit nog stiller, nog eens te laten inschenken. Achttiende Hoofdstuk. Even vóór halfelf stapten juffrouw Teske en do jonge Streefiand aan don Dennonborgh af. Eerstgenoemde wenschte den gast reeds in het voorhuis goedennacht, daar de jonker zynon bezoeker in de studeerkamer vorwachtto en de huishoudster daar niet anders werd toe gelaten dan om iets noodigs te zoggen of to vragen, welke boodschap dan in ieder geval staande moest ovorgebracht worden. De ontvangst had plaats met eenigo, edoch niet met volle staatsio; men zou kunnen zoggen: kamor en huisheer waren in half tenue. Op do koperen hanglamp brandden vier kaarsen en een gelyk aantal was ontstoken op de kandelaars der schryftafel. Van Moorbeek droeg goen cbamborcloack, maar een deftig zwart lakensch pak; ovenwol geen laarzen, maar pantoffels, ook al nichtjeewerk, metroode en gryzo blokjes, on op hot hoofd een kapje van zwart moiré met vuurrood biesje. In de open kachel brandde een lustig vuurtje van turf en hout en de thermometer wees 65 graden Fahrenheit, dus er beerschte oen gematigd warme temperatuur. By 't binnenkomen maakte Floris terstond by do deur een lichte buiging en trad toen met vluggen tred op den gastheer toe, die hem twee schreden tegemoet kwam. „Goeden avond, doctor! Hoe gaat 't «?- Ik maak zeer gaarne gebruik van uw beleefde uitnoodigïng (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1