Boek- en Steendrukkerij EDVlhRD UÜO. Let Leidsch Dagblad. N°. 1034-6. Saterdag ll November. A°. 1133 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 November. Het tijk van Mej. Schmitz gevonden. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 'C5 s f 1.10. Franco por post. n 1-10. Afzonderlijke Nommers - n 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootore lettors naar plaatsruimte. Voor liet incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Evenals verleden jaar - maar nu met een ga'neel ander programma trad ook gister avond onze stadgenoot de lieer N. Huntolman in bot Nutsgebouw alhier op tot bet houden van oenige of bever van vele voordrachten. Do zaal was thana veel beter bezet dan toen en de opkomst mocht zeer bevredigend boeten, to meer als men bedenkt dat er oen spreek woord is, dat zegt ,een profeet is niet geëerd in rijn ngenjdonl" en dat de heer Huntelman op' liet getóa vaa voordragon nog nietiemand van naam is, hetgeen by by yverige studie en na verbetering van hetgeen nu nog minder Koed is, wellicht eenmaal kan worden. Hy De begrooting der gemeente 'Wassenaar voor 1894 is by besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, in ont vang en uitgaaf op f 24,818.18. Do gemeenteraad van Zaandam heeft by de behandeling der gemeentebegrooting bot voorstel om aan de Raadsleden presentiegeld toe te kennen, met 14 tegen 2 stemmen ver worpen. By de directie van het Koninklijk Pen ningkabinet te 's-Gravenhage bestaat bet plan Maandag a. s. 13 Nov. te openen eene tentoon- stelbng van-medailles en munten, betrekking hebbende op de geschiedenis van Napoleon, en van ons vaderland in de jaren 1796-1813 Juist op den tachtigjarigen gedenkdag der De Raad besloot daarna tot eene tijdeiyke geldleening van ƒ30,000 voor kasgeld. Het stoomschip „Hector", van Amsterdam en Liverpool naar Java, is 9 Nov. van Liverpool vertrokken; do „Obdam" vertrok 9 Nov. van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Patroclus", van Amsterdam en Liverpool naar Java, vertrok 6 Nov. van Algiers; de „Semarang", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 9 Nov. van Marseille; de „Soerabaia" arriveerde 9 Nov. van Rotterdam te Batavia. Bij koninkiyk besluit is benoemd, by het wapen- der cavalerie, by het 3de reg. huz., tot kol., comm. van het corps, de luit.-kol. W. J. H. Römer, thans belast met het bevel over genoemd regiment. De Telegraaf van hedenmorgen 10 October meldt het navolgende omtrent de zaak-De Jong: Eindelijk is dan een deel opgelicht van den sluier der geheimzinnigheid, waarin tot dusver de zaak-De Jong, welke in den laatsten tijd niet alleen de Nedcrlandsche, maar ook een groot doel der buitenlandsehe pers bezig houdt, was gehuld. Gister-ochtend, omstreeks ll uur, is uit den Amstel, ter hoogte van de Nes en Zwaluwenbuurt, opgehaald het lijk eener vrouw, naar gissing 40 a 45 jaar oud. Reeds onmiddellijk toen het uit het water werd gehaald, meende een der aanwezigen, een vroegere kennis van de vermiste Marie Schmitz, daarin de lang gezochte te herkennen, voor zoover liet reeds in staat van ontbin ding verkeerende lijk kenbaar was. De lengte is pi. m. 1,60 M., aangezicht rond, mond gewoon, kin rond, haar zwart, kortom geheel overeen komende met liet signalement van Mej. Schmitz. Ook door de kleeding werd men in het vermoeden versterkt. Ze droeg een zwart gestreepte japon, blauw-grijsachtig manteltje, witte kousen met roodc streepen, ongemerkt ondergoed, bruine glacé-handschoenen en blauw laken bottines met lederen randen en knoopjes. Op dit lijk zijn gevonden een gouden dameshorloge (remontoir), twee verguld zilveren hemdsknoopen, een zeskantige doekspeld met zes steentjes van verschillende kleur, een bruin lederen portemonnaie met knipsluiting, inhoudende f 1,60 en twee Ned. eenten oude munt, waarvan een met een gaatje, voorts een zwart beenen medaillon, waarin eenig haar, een paar zwart garen handschoenen, 13 sleutels aan een bandje en twee tram kaartjes (Amst Omnibus-Maatschappij). I Inmiddellijk werd de officier van justitie te Amster dam van deze vondst in kennis gesteld, die korten tijd later met den reehter-commissaris en den lieer Batelt, ter plaatse verscheen. Ook deze heeren waren van oordeel, afgaande op de in handen der justitie zijnde gegevens omtrent uiterlijk en kleeding der vermiste, dat liet. lijk ver moedelijk dat. is van mej. Schmitz. Voor zoover de tijd het toeliet, liet men 'nog eenige Amsterdamschc ingezetenen, die de overledene gekend hebben overkomen, die allen eenstemmig waren in hun vermoeden, dat men het lijk van mej. Schmitz had gevonden. Aangezien echter nog geen absolute zekerheid was verkregen, besloot de justitie de zaak voorloopig nog geheim te houden. Zooals men weet, heeft De Jong in de laatste dagen van Augustus met mej. Schmitz op den Amstel geroeid. Ii. de Jong. Maria Sybilla Schmitz. im verzoekt inlichtingen betreffende het al of niet portretten hierboven zijn afgedrukt, ii 1893 te Maidenhead bij Londen met Hendrik kpercarspel. Zij vertrok met hem naar Holland, lArnhem en is op 7 Juli 1893 vandaar weggegaan. het midden van Augustus 1893 met de Jong naar tot het laatst van Augustus te Amsterdam eerst 'ogement van Gelder, Damrak, met hem gelogeerd Hilversum het laatst gezien en daarna verdwenen. )r Docter, is echter huisschilder en korten tijd Hebt ge soms een portret van Socrates, gravure of buste in gips, by de band? Of staat u zoo'n Soera'es-kop voor den geest? Zoo ja, dan kunt ge u gemakkelijk het gelaat van jonkheer Cesar Egidius Ridderhof Yan Moer boek voorstellen. Immers onze doctor heeft, evenals de beroemde Griekscbe wysgeer, een van boven geheel kalen schedel: alleen aan de beide zijden, zoo ook aan het achterhoofd, groeit oen woinig haar, rossig en kroes, voorts een hoog en breed voorhoofd, diepliggend levendig oog en fijne lippen. Voorhoofd en neus zyn niet met een rechte lfin te teoko nen, zooala dat in een zuiver Griekech profiel het geval is; integendeel, tusschen beide ligt, om zoo te zeggen, een diep dal, zoodat de scherp gepunte neus sterk vooruitspringt. Geheel kon een glimlach ontlokken, maar dan in ieder geval een goedigen; want onbehaaglijk was 't niet. Over 's mans kleeding valt niet veel te zeggen, daar hy altyd een zwart lakensch pak draagt, dat echter, wat de snit betreft, wel een3 een paar modes ten achteren is, daar de jonker zyne deftige kleeren niet dagelijks draagt, en er dan nog erg zuinig op is. Zyn linnen is altyd onberispeiyk wit, hetgeen wy echter van de halsboorden niet kuDnen zeg geD, daar hy zoodanig kleedingstuk niet be zit. Yan Moerbeek toch draagt altyd, ook in négligé, een tamelyk hooge, zwart satynon stropdas. Thuis is onze jonker altyd gehuld in een lange wyde kamerjapon, niet effen zwart, maar toch ook niet kleurig of gebloemd. to at jn :>k ar id. Ik .p- an Ar Bt, Ier en tuin of door huis, door portaal en gangen. Nu had oom Cesar zich eens, in tegenwoor digheid van een paar nichtjes, uitgelaten over het oprichten van een reservefonds van ka lotjes, waaruit, by ontstentenis van het laatst gebruikte, een noodhulp kon genomen worden en die nichtjes vertelden dit aan andere nichtjes en nu maakten ze or allen eigen handig een paar en zonden die met don volgenden Sinterklaas oom ten geschenke. Oom was daar wat mee in zyn schik, en nu kregen allo die mutsjes een beurt: zy had den, zal ik maar zeggen, alle op zyn tyd de week, dat zy dienst mochten doen. Zoo zag men den jonker nu eens met een zwart lakensch, dan met een blauw fluweelen mutsje, ja, hy had ze van effen groiD. ge- openbare zedelykheid met gesloten deuren, behandeld de zaak van dr. D. O. Thym, pre dikant by de Nederl.-Herv. Gemeente aldaar. De eiach van het O. M. is veroordeeling tot 8 jaar gevangenisstraf. Behalve de zaak-Thym werd gisteren mede voor de Haagsche rechtbank met gesloten deuren en by verstek behandeld de zaak van den voortvluchtigen gepens. kolonel Del. C., beklaagd in den loop van 1892, te Amsterdam te zynon huize, herhaaldeiyk en op verschil- londe tijdstippen handelingen te hebben ge pleegd met meisjes, die destyds den leeftyd van 16 jaren nog niet haddon bereikt. Hot requisitoir van het O. M. en de datum der uitspraak worden later medegedeeld. De uitspraak in do zaak van dr. Th. werd bepaald op over 14 dagen. Misschien hebben onze lezers nog niet opgemerkt, zegt de „Haarl. Ct.", dat de 10-centsstukken van 1893 naar een andoren stempel geslagen zyn dan dia van 1892. Toch is het verschil aanmorkeiyk, en wel geheel in het voordeel van de nieuwe exemplaren. Het gelaat is voller, de wolving der kaak is beier uitgewerkt en veel fraaier; de lynen van het haar zijn losser en golvendor, de kralen van den collier fyner; het geheele kopje is breeder, hot gezichtje meer beteekenend, terwyl het ook voel meer geiykenis toont met Z. M. Willem III. Ook de parelrand is fraaier dan by de oude exemplaren. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gisteren Jan Comelie Straver wegens poging tot moord gepleegd op Annechien Jordons in een logement in de Hasselaarssteeg tot 10 jaar gevangenisstraf. Do eisch was 8 jaar. Door de ryksambtenaren is te Yenloo eene lading schapen, komende van Duitschland mot bestemming naar België, aangehouden, op grond dat do in- on doorvoer van schapen, komende van Duitschland, ver boden is. De lading is ter beschikking van den burgemeester gesteld. Tot gorocliteiyk b o win d vo ord or van het „Salon des. Yariótós", te Amsterdam, is giöternamiddag door do rechtbank aldaar benoemd mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck. De heer Kreukniet, directeur, blyft spoorloos verdwenen. De politie doet een gestreng onder zoek. In tegenspraak met verschillende be richten, meenen degenen, die Kreukniet van naby kenden, dat er by na geen twyfel be staat, dat hem een ongeluk is overkomen. B a n k-van L e e n i n g te Utrecht. Mr. Yogelsang, verdediger van den direc teur Koch, weerlegde iu oen pleidooi van 2.5 uur punt voor punt do aanklacht on achtte niets bewezen. Spr. verwacht vryspraak eu eindigde met hulde te brengen aan de recht bank voor de uitstekende leiding der zaak. Mr. Bilderdijk, verdediger van den boek houder Fry'.ink, sloot zich in veel aan by mr. Yogolsang, doch stelde zya cliënt voor als meegesleept door den dirocteur, riep do clementie der rechtbank in, om eindeiyk, na hot bewys van schuld bestreden te hebben, vryspraak te vragen. Uitspraak zal over 14 dagen plaats hebben. Zooals men zich zal herinneren, wordt de gewezen directeur M. F. C. K. beschuldigd, zich tusschen 1886 en 1891 een bedrag van ruim f 4500 te hebben toegeëigend, terwyl de ex-boekhouder D. F. f 2000 zou hebben verduisterd, ongerekend wat zy in 1892 en 1893 zoek maakten. De in de Amalia-Stichting te Utrecht opgenomen vrouw 8. maakt het be- trekkeiyk goed. In den toestand van het jongetje is aanmorkelyke verbetering genomen. Nog is een meisje van 4l/2 jaar, wonende Jacobiopleintje, gisteravond met verschijnselen van cholera in do AmaUcf-Sticliting opgenomen. Prof. Van Overbeek do Meijer zal het bac teriologisch onderzoek verrichten. In de beide vorige gevallen is ook door bacteriologisch onderzoek, door prof. Spronck verricht, gebleken dat de patiënten door Aziatische cholera zyn aangetast. Op een vaartuig, komende' van Nieuw- Amsterdam, is te Hoogoveen oen jongmensch aan Aziatische cholera overleden. Jannetje Struik als bureeliste. Yoor den kantonrechter te 's Gravenhage had zich gisteren iemand te verantwoorden wegens het geven van eene openbare vermakelijkheid zonder vergunniug in een huis aan het Plein te 's Gravenhage, viermalen gepleegd. De amb tenaar van het O. M. vorderde deswege vier boeten van f 25. Beklaagde beweerde slechts voor 25 en 10 cents te hebben verkochtkaartjes, geleverd door do bekende Jannetje Struik. Dezo laatste, als getuige gehoord, verklaarde door den bekl. te zyn aangenomen voor den ver koop van kaartjos. Zy voegde daarbjj, dat zü heden voor dat vorkoopen nog geen loon ontvangon had en wenschte 's kantonrechters hulp om dat te verkrygen. De werkstaking van het tramweg personeel to Marseille vermindert. Hot biykt dat het grootste doel van hot personeel door eene woelige minderheid in do werkstaking is modegosleeptdo meesten hebben er nu berouw van on Woensdagavond kwamen by het bestuur reeds 250 aanvragen in om weer in dienst to mogen treden. De weinige trams, wolke uitryden, zyn bezet door twoo politie-agonten en vier gewapende infanteristenook de stallen en koetshuizen der maatschappy worden door militairen be waakt, om aanvallen van do werkstakors af te slaan. De maatschappij stelt het gemeentebestuur aansprakolyk voor hot vernielen van vijftion rytuigen en heeft een eisch tot schadever goeding ingesteld. Do stad van haron kant doet der maatschappy een procos aan om haar vervallen te verklaren van hare concossio, onder voorwondsel dat niet voor de geregelde uitoefening van den dienst is gezorgd. Te Londen hooft eene vrouw in een oogonblik van woode haren man eene brandende petroleumlamp naar het hoofd geworpen. De man on zyn dochtortjo, dat by hom stond, waren in een oogenblik door vlammen omringd; het kind is verbrand, do man ligt op het uiterste. De vrouw is gevan gengenomen. De brand is vry spoedig ge- bluscht. schikt voor een stokoudon klokkenluider, en van zware zyde en met gouddraad gebor duurd, fraai gonoeg voor een pauseiyken nuntius. A propos van die kapjesgevende nichtjes men ziet uit het bovenstaande, dat Yan Moer beek in zyn vrouwenhaat niet zóó ver ging, dat hy alle gemeenschap met do Eva's dochteren, zeif3 met eigen maagschap, had afgesneden. Neon, zyn getrouwde broer niet alloen, maar ook zyne dito zustor bezocht hy geregeld eens in 't jaar; zy mochten hom wedorkeorig ook een visite brengen, mits van te voren belet vragende, en wat betreft de kinder van dien brooder en dio zuster, hy noodigde jaarlijks de gansche schare bg zich op den Dennenborgh en onthaalde ze dan vorsteiyk. By zoo'n gelegenheid was oom niot alleen gul met zyne spyzen en dranken, maar ook met zyne verhalen, anekdoten en toosten. Laatstgenoemden konden zoer vermakeiyk zyn, vooral wannoer by, al redeneerende, elke opwellende gedachte vertolkte, totdat hy einde lyk zyn uitgangspunt glad vergeten was en volstrekt niet meer wist, waarop hy eigen* lyk wilde neerkomen. De nichtjes en neven luisterden echter altyd gaarne naar ooms oraties, want was er niot altyd veel samen hang in, veel aardigheidjes en snakeryen wel. Daarenboven was er iets joligs in's mans voordracht, zyn stemgeluid is bepaald sonore, en de jeugdige gasten hadden vryheid midden onder de redevoering stilletjes een bescheiden teugje te nemen, ja zich, maar dit nog stiller, nog eens te laten inschenken. Achttiende Hoofdstuk. Even vóór halfelf stapten juffrouw Teeke en do jonge Streefland aan don Dennonborgh af. Eerstgenoemde wenschte den gaat reeds in het voorhuis goedennacht, daar de jonker zynen bezoeker in de studeerkamer verwachtte en de huishoudster daar niet anders werd toe gelaten dan om iets noodigs te zeggen of to vragen, welke boodschap dan in ieder geval staande moest ovorgebracht worden. De ontvangst had plaats met eenige, edoch niot met volle staatsie; mon zou kunnen zeggen: kamer en huisheer waren in half tenuo. Op do koperen hanglamp brandden vier kaarsen en oen gelyk aantal was ontstoken op de kandelaars der schrijftafel. Van Moerbeek droeg geen cbamborcloack, maar een deftig zwart lakensch pak; ovenwei geen laarzen, maar pantoffels, ook al nichtjeswerk, met roode on gryze blokjes, on op hot hoofd een kapje van zwart moiré met vuurrood biosje. In de open kachel brandde een lustig vuurtje van turf en hout en do thermometer wees 65 graden Fahrenheit, dus er beerschte oen gematigd warme temperatuur. By 't binnenkomen maakte Floris terstond by de deur een lichte buiging en trad toon met vluggen tred op den gastheer toe, die hom twee schreden tegemoet kwam. „Goeden avond, doctorl Hoe gaat 't u? Ik maak zeer gaarne gebruik van uw beleefde uitnoodlging l" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1