Praatjes over Knust. Vlokken. XI. In hooge mate ergerlflk is het alweer na te gaan welk oene horde van allerwanstal- tigsio reproducties van de beeltenissen onzer Vorstinnen alweer het licht ziet. Heeft Jan Veth, indertijd, na do Koninklyke reis in het Noorden zich terecht boos gemaakt over de toenmaals in den handel gebrachte photo's, die aan „Majesteitsschennis" deden denken, opnieuw zyn er weer, èn eene lithogra- phie, (van Swyser), èn eene serie lichtdrukken gepubliceerd, dio met één woord als „verschrik kelijk" dienen te worden gebrandmerkt. Want reeds by eene oppervlakkige be schouwing springt al dadelijk in het oog dat het „retoucheeren" van deze portretten heel na tot de grens van 't „tatoueeren" nadert, en dat zelfs winkelbedienden den vermoede ïyken kooper fluisterend ontraden deze „lee- ïyke" photographieon te nemen, is wel een buitengewoon sterk bewijs tegen die abomi nabele portretten. Waarom kan van overheidswege zoo'n ter expositie stellen en ten verkoop bieden niet worden belet? Doch 't is waar: „Kunst is geone regeeringszaak I" Hot laatste oordeel omtrent Lucas Van Lejjden's „Laatste Oordeel" word door den heer Plemp van Duiveland op m. i. ietwat „onoordeelkundige" wijze uitgezegd in de jongst verschenen „elfde" aflevering van het geïllustreerd Maandschrift. En ook achter die tirade aangaande de „vul"-making van de zaal des heeren Hartevelt zou ik een welgemeend vraagteeken willen geplaatst zien. Volmaken? Waarmede? De heer H. C. Muller viert in een pas verschenen nummer van „Architoctura" zyn gal bot, door onder 't opschrift: „Bargoensch In de Kunst" te veldo te trekken tegen de „slordige brabbeltaal, door vele kunstenaars en kunstbeoordeelaars gebruikt." Vooral Jan Veth moet 't hier ontgeldenl En ofschoon er, buiten mij, wel velen zullen gevonden worden, die de laatste drie „groene" „Amsterdammers" juist door do afwezighoid van die „Aanteekeningen Schil derkunst", wel sneller dan anders ter zijde zullen hebben gelogd, zoo doet het toch wel dadig aan, thans een stroohalm te kunnen aanklampen, en een vermoedeiyk „daarom" te vinden voor 't angstig geuite: „Waarom" die rubriek in den laatsten tyd achterwege bleef. Nu toch bestaat de mogeiykheid, dat de „epistolairo" ontboezemingen van Veth, schoolmeesterachtig ter correctie sluimeren naast do „door middel van een brief" mode- gedeelde aanvrage van dien criticus, „of de heer Muller deze dan maar eens „met een buitengemeen royaal mooi doen" zou willen „corrigeeren" (pardon: „verbeteren"). Een gothiek-heraldisc.h leeuwtje op oon by de firma Eggers voor 't glas pry kenden boekband voor één van Conscience's werken: „De Leeuw van Vlaanderen" verdient hier eene bijzondere vermelding. Want indien ook het letterschrift in denzelfden stjjl gehouden ware, zou, èn wat conceptie èn wat kleur betreft, die inbinding terecht een model band mogen heeten. Goede „wapenkunstige" motievenze zyn ten onzent zoo byster schaarsch, dat zy zulk oen ontmoeten dient te worden opgeschreven. 't „Vierde" nummer van „Van Nu en Straks" is verschenen. Het bevat eene mooie, expres- sievolle lithographic van George Minne, en de „Nota" daarby over diens pleisterbeelden, eindigt Gust. Vermeylen aldus: Vergeten in een dorpje van Vlaanderen leeft de kunste naar, die gebeeld heeft de oneindige ellende van alles, in gestalten groot als van steon alleenstaand door eeuwen heen." De beide symbolistische toekeningen, door Thorn Prikkor voor de j.l. gehouden Kunst beschouwing alhier toegezegd, zyn door oen misverstand te laat verzonden. Thans zullen z(j op de „vierde" tentoonstelling in December a. s. te zien zyn. Het plan bestaat om binnenkort in de kunstzaal „Hartevelt" eene oxpositie te houden van een groot aantal werken van Philip Zilcken, den bekwamen etser te 's-Gravenhage. V. ï^inantii^ele Kroniek. Een der meest opmerkelyke vorschynselen op onzo beurs was do buitengewoon hooge geldkoers, welke in de eerste dagen der week werd gevraagd. Een prolongatiekoers van 6 pet. is zeker een ongewoon iets en aanlokkeiyk genoeg voor beschikbaar kapitaal om daarvoor te worden aangeboden. Hot govolg daarvan was natuurlyk dat voor onze staatsfonisen minder vraag bostond en ze dientengevolge eene minder vaste markt hadden. Volgens geruchten werd de groote vraag naar geld in verband gebracht met de betaling der 6 pet. Atchison notes. In de laatste dagen der week echter, toon do prolongatio koers eensklaps aanmorkeiyk goedkooper werd, was ook eene tegenovergestelde beweging in de Hollandsche fondsen waar te nemen, waardoor oen flink herstel kon tot stand komen. Do Koloniale markt had een zeer onbe- fduidend verloop, niettegenstaande de tabakvei- Hingen der Doli maatsch. vry bevredigend zyn uitgevallen. Do Pandbrieven der Northwestern Hy potheekbank maken nog steeds het doel uit oenor hevige speculatie en zyn, zooals meermalen met andere fondsen het geval is geweest, een speelbal in de handen van enkele personen, die van speculeeren hun beroep maken en niet 'terugdeinzon voor de midde len om hun doel te bereiken. Het is opmer- kelyk dat de kennisgevingen en waarschu wingen der directie, dat de zaken in uitsteken den toestand verkeeren, weinig of geen invloed uitoefenen. Toch is er niets ongunstigs omtrent deze Maatschappy bekend, alleen dat haar het voorrecht te beurt valt van druk in een speculatie-blaadje te worden besproken. Van buitenlandsche fondsen valt over het algemeen van eene onbehaaglyke houding melding te maken. Oostenryksch o fondsen waren voor hun doen in byzonder flauwe stemming, in aansluiting by Beriyn, waar de nieuwe belastingen op de beurs- affaires do geheele beurs in hooge mate ont stemden. Deze onverwachte wending kwam al heel ongunstig uit voor de Italiaan se h e fondsen, welke door de flauwe Ber- ïynsche markt hun laatston steun zagen ver loren gaan. Het wachtwoord was en is on- veranderiyk „achteruitgang". Met onver moeide kracht houdt de daling aan, welke des te meer vorderingen kan maken, nu aan geene enkele der voornaamste Eurpeesche beurzen eenlg teeken meer gevonden wordt, hetwelk op begunstiging dezer waardon doelt. De Parysche beurs staat vooraan in de ry om den toestand der Italiaansche financiën in zeer donkere kleuren to schilderen, waarvan de speculatie handig party trekt om, nu zy de markt kan beheerschen, de beurzen zoo sterk inogelyk te drukken. Daarby komt, dat thans van alle zyden oen overwegend aan bod van fondsen plaats heeft, en Duitschland, waar tot nu toe eene gunstige houding voor Italiaansche fondsen viel op te merken, ge heel onder den druk verkeert van do bezwa rende bepalingen, welke aldaar ten opzichte van den fondsenhandel zyn ingevoerd. Een gelyko geest heerschte evenzoo voor Spaan8che fondsen, welke zich ook door een aanzienlijken achteruitgang kenmerkten. De redenen daarvoor zyn met ver te zoeken. De groote militairo operatiön, waartoe dit land thans gedwongen is, ten einde aan de oproe rige Afrikaanscho stammen het hoofd te bieden, maakt dat daardoor aan de schatkist nieuwe offers worden gevraagd, welke natuur ïyk den toch niet schitterenden finantiëelen toostand slechts erger maakt en meer en meer de vraag doet ontstaan, hoe op den duur de nakoming der verplichtingen door Spanje nog zal kunnen worden volgehouden. Dat daarenboven ook politieke verwikkelingen te voorschyn treden, is wel eene reden te meer om de toekomst met eenige bezorgdheid te gemoet te zien. Portugeezen waren ook geheel onder den invloed der Parysche markt, waartegen voor Turksche fondsen eene meer vaste stemming bestond, hoewel de omzetten zeer beperkt bleven. Naar enkele berichten te oordeelen, sc.hynt het plan tot conversie der Turksche schuld, hetwelk reeds zoo menigmaal in behandeling zou worden genomen, weor opnieuw te worden overwogen. Italiaansche Spoorweg-waarden volg den goheol do stemming der Berlynsche beurs, welko om reeds gemelde redenen allesbehalve gunstig was. Op eer.e willige stemming kon ook de Zuid-Amerikaansche markt niet wyzen De verschillende Peru-waarden hadden een zeer ongunstig verloop, in verband met het meer uitvoerig bekend worden van den inhoud der geruchten, welke opnieuw ten opzichte der Peruvian-Comp. in omloop zyn. By de regeering is nl. een wetsontwerp ingediend, strekkende om de bestaande overeenkomst tusschen do rogeering en do Poruvian-Co. door oene nieuwe te doen vervangen, waarby de jaariyksche subsidie van 30,000 pd. st. en andere afgestane inkomsten zouden komen to vervallen. Daartegenover zouden aan de Peru vian Co. andere concession waarden verleend worden, welke ochtor geene directe geldolyke hulp in den vorm van subsidiën, enz. zouden inhouden, daar juist de geheele voorgestelde verandering is gebaseerd op het feit, dat do regooring tot de voldoening dor thans toege kende subsidiën niet moer in staat zou zyn. Van Venezuela heet het thans weer, dat van do reeds besproken onderhandelingen in Europa, betreffende eene nieuwe leening, niets zal komen. De nieuw opgetroden mi nistor van financiën zou aan deze onderhan delingen plotsoling een einde hebben gemaakt, door do volmacht daartoe in to trekken. Voor Mexico was do stemming in verband met het lot der zilverwet niet gunstig. Vooral 6 pets. subsidie-obligatiën moesten bet ont gelden. Toen in het einde der week ovenwei eene nieuwe revisie voor de Januari-coupon werd geannonceerd, kon do koers iets van het geleden verlies herwinnen. Do Amerikaansche Spoorwogmarkt scheen het er deze week op toegelegd to hebben, mot de verwachtingen voortdurend in stryd te willen zyn, althans de koersen gaven meer malen aanleiding tot teleurstelling. Dit ver wonderde des te meer, daar juist een tegen overgesteld verloop werd tegemoet gezien, in verband met hetgeen zoo algemeen werd ge hoopt, nl. de afschaffing der zilverwet. Na tot in de laatste dagen de grootste onzekerheid te hebben veroorzaakt, werd spoediger nog dan verwacht werd, de afschaffing der Sher- mann-(zilver)-wet met groote meerderheid aan genomen en door den president bekrachtigd. De daarop ontvangen koersen nu waren zeer teleurstellend, daar eene flinke ryzing voor Amerikaansche waarden werd verwacht en juist het tegenovergestelde plaats vond. Een der oorzaken daarvoor was het bekend worden dat de coupon der Erie-obligatién (voomamelyk te Nieuw-York en Londen ver handeld wordende) niet zal worden betaald. Wel bestond hier eenige kooplust, doch het aanbod van Londen was zóó sterk, dat Am sterdam al spoedig de willige houding liet varen. Onder de groote koersverschillen trok vooral die der Louisville Nashville de aan dacht. Daarvoor wordt aangevoerd de aankoop van de Chesapeake Ohio South.-W. door eerstgenoemde Maatschappy, waardoor een nieuw aandeelen -kapitaal zou worden gevormd, ten einde daarmede de noodige gelden te verkrygen. Yan andere zyde wordt de daling toegeschreven aan de ongunstige ont vangsten over de maand September, hoewel de teruggang der netto-ontvangsten niet zoo buitengewoon groot is. De coupons der verschillende Union- Pacifi c-waarden zullen voorloopigniet worden uitbetaald, zoolang niet nauwkeurig is opge maakt hoe de ontvangsten van het geheele net over de verschillende afzonderlyke lynen verdeeld zyn. Al naar de bevinding daarvan zal de uitbetaling van enkele soorten kunnen worden toegestaan. De prompte betaling van de November- coupon der verschillende At ch is on-waarden was aanleiding voor een zeer vaste stemming, terwyl ook veel handel was in Missouri- waarden, welke voortdurend voor Amerikaan sche rekening werden gekocht. Rijrilartdschc Bank. BUITENLAND. Franlirijlf. Het Fransche Kabinet zal, zoodra de Kamers weer byeen zyn, eene verklaring afleggen, welke tot grondslag voor de parlementaire werkzaamheden zal kunnen dienen. Deze verklaring zal inhouden eene opsomming van de wetsontwerpen, welke waren bly ven liggen en nu weer opgevat zullen worden, van de ontwerpen, welke voorden Senaat aanhangig zyn en aan welke de prioriteit zal verleend worden, en van nieuwe ontwerpen. Voorts zal het kabinet aanwyzen welke vraagstukken het van het tapyt denkt te brengen, met name de grondwetsherziening, scheiding van kerk en staat, de amnestie en elke verande ring in de wyzo van stemming. Aan alles wat begrooting quaesties betreft zal het evenwel eene groote plaats inruimen. Omtrent het Fransch-Duitsch grens incident wordt uit Saint-Dió gemeld dat de verklaring van den'jDuitschen houtvester, dat do twue door hem doodgeschoten Fransche wilddieven het eerst geschoten hadden, in twyfel wordt getrokken. Uit het onderzoek, door het Fransche par ket ingesteld, moet bovendien blyken dat de bpide wilddieven alleen op Duitschen grond waren, en niet met hun vjjven, zooals dooi den houtvester werd beweerd. In een duel tusschen den to Parys vertoevenden gouverneur van Nieuw-Caledoniö Laflbn en Gaston Méry, wegens een artikel in do „Libre Parole," werd Méry ernstig gekwetst. Het lyk van den Russischen matroos, die op zoo noodlottige wyze by het ongeluk aan boord van het admiraalschip in de haven van Ajaccio het leven verloor, is Donderdag op het kerkhof by AjacCio ter aarde besteld. De begrafenis gaf aanleiding tot eene grootsche betooging van de zyde der bevolking. De Jyk- stoet werd op zyn 3 kilometer langen weg door alle inwoners, mannen, vrouwen en kin deren, gevolgd, en bestond uit admiraal Avellan en zyne officieren, de officieren van het gar nizoen, detachementen van de Russische raatrozen en van het garnizoen, de bemanning van de torpedobooten, die in de haven liggen, en de stedelyke autoriteiten. De muziek van het stedolyk muziekcorps en van het admiraal schip werd afgewisseld door het gezang der Russische aalmoezeniers en een koor van matrozen. De burgemeester van Ajaccio voerde aan de groeve het woord. Er is oene inschryving geopend tot oprichting van een monument op het graf. Admiraal Avellan heeft, naar aanleiding van het sterfgeval, voor allo uitnoodigingon bedankt, zoodat er geene feesten hoegenaamd zullen plaats hebben. Het eskader is gisteren van Ajaccio ver trokken, met bestemming naar den Piraeu3. De voorbereidingscommissie voor de in 1900 te Parys te houden internationale ten toonstelling vergaderde eergisteren, om te beraadslagen over do plaats, waar de tentoon stelling gehouden zal worden. Eeno beslissing werd niet genomen. De heer Picard. algemeen commissaris, wil do tentoonstelling oprichten op dezelfde plaats als do vorige in het midden van Parys en ze bovondien uitbreiden over Trocadero, Champ de Mars, Invalidenplein, een gedeelte der Tuilerieën of van het Nyverheids- paleis en over een deel der Champs Elysées. Met algemeene stommen oordeelde men, dat de tentoonstelling zoowel des avonds als over dag geopend moest zyn. Om de enorme kosten daarvan to dekken, moet men evenwel op een groot aantal bezoekers kunnen rekenen en daarvoor is noodig dat het tentoonstel lingsterrein in het midden van Parys ligt. Verzamelt men de grootste aantrekkelykheden op de Champs Elysées, dan zal het oog af geleid worden van den Eiffel-toren, die blyft staan, omdat de kosten van het wegnemen te groot zyn. Ten slotte wil de heer Picard, dat naast de voortbrengselen der nyverheid ook de productie-middelen te zien zullen zyn, dat men b. v. niet alleen een hoed zal tentoonstellen. maar tevens de verschillende gestalten, die eene konynenvacht doorloopt, voordat ze vilt is geworden. Omtrent de clou is nog niets bepaald. Te Liverpool zyn de gezanten van koning Behanzin van Dahomey, die met de Fransche regeering over den vrede zullen onderhan delen, aangekomen. Als geloofsbrief hebben zy een bevelhebbersstaf van den vorst, geheel uit zilver vervaardigd, by zich. Hunne opdracht sluit in, zich onmiddeliyk naar Parys te begeven, zonder een onderhoud met eenige Engolsche autoriteit te hebben. Het zyn twee opperhoofden met een tolk. De gezanten dragen het haar kortgeknipt, als teeken van rouw over den drie jaar ge leden gestorven koning,f Behanzins vader. Zy logenstraffen de berichteb omtrent Be hanzins wreedheid en de talrykheid der menschenoffers in Dahomey. Groot-Britannië. Het is gebleken dat Woendag-avond te Londen een ernstigo aanslag is gedaan om een gedeelte van de Westminster-brug, gren zende aan het Parlemementshuis, te doen springen. Behalve een dynamietbom vond men verscheiden kardoezen, gevuld met kruit en kogels, op een ander gedeelte der brug. De bom, welke ongeveer 10 pond woog, was voorzkn van eene koperen springbuis en ge leek veel op de bommen, welke door de artillerie gebruikt worden. De Admiraliteit heeft haar eindverslag over de ramp der „Victoria" uitgebracht. Dit stuk scbryft het vergaan na de aanvaring met de „Camperdown" uitsluitend toe aan de onvoldoende afsluiting der waterdichte schot ten. In zooverre kan men zich dus eenigszins voldaan rekenen, dat geen innerlyk gebrek aan de constructie het verlies van zoo veel menschenlover s ten gevolge heeft gehad. Yan verschillende zyden wordt er nu in de bladen op aangedrongen om eene verbe tering in de waterschotten aan te brengen. Dit zal natuurlyk wel by disciplinairen maat regel van het departement van marine kunnen geschieden. Het zou voor de Engelsche marine veel ernstiger geweest zyn, wanneer gebleken was dat de oorlogsschepen volgens een ge heel verkeerd stelsel vervaardigd waren. Rusland. De Berlyüsche „Lokalanzeiger" bevat een bericht uit St.-Petersburg, volgens hetwelk generaal Gourko het slachtoffer is geweest oenor poging tot vergiftiging, en slechts met de grootste moeite door do geneesheeren gered is. De kok van den generaal heeft do vlucht genomen. Paus Leo 5III heeft den czaar een ryk gebonden Slavisch gebedenboek ton geschenke aangeboden. Er is sprake van, te St.-Petersburg eene tentoonstelling to houden van al de geschen ken, welke de Russische zeelieden in Frankryk hebben ontvangen. De opbrengst zou komen len bate van de betrekkingen der zeelieden, die by de ramp van de „Russalka" het leven verloren. Thans is officiëel bekend gemaakt dat te Riga de cholera is uitgebroken, maar tot nog toe geene groote vorderingen gemaakt heefc. Van Zondag af waren er 13 gevallen, waarvan 7 met doodeiyken afloop. Het ge meentebestuur neemt krachtige maatregelen om aan do epidemie reeds zoo spoedig mo- gelyk den kop in te drukken. Het hof van appèl te Sofia hoeft Georgow, die in eerste instantie veroordeeld was wegens medeplichtigheid aan den moord op den minister Beltscheff, vrygesproken. Yerceni^de Staten. Nu de Sherman-Act tot het verledene be hoort, bevat een Amerikaans:h blad eene merkwaardige statistiek omtrent de behande ling van het voorstel tot intrekking dezer wet. Het Congres wydde aan de beraadslagingen hierover niet minder dan 65 dagen en de uitgesproken 'redevoeringen nemen 5 doelen der handelingen van het Congres in. De uit gestorte woordenvloed voor en tegen de handhaving der maandelyksche zilver aan- koopen wyst een rond cyfer van 20,000,000 woorden aan. In Amerika schynt men, anders dan in de oude wereld, te denken, dat zwygen zilver, maar spreken goud is. De munt-inrichtingen te San Francisco en Nieuw-Orleans bobben van het departe ment van financiën bevel ontvangen het slaan van zilveren dollars volgens den bestaanden standaard te hervatten, met het doel het voordeel te genieten van de seigneuriage. De „New-York Herald" deelt mode dat de Louisville- en Illinois-Centraalbanen in enge betrekking tot elkaar zyn gotreden. Dit blykt uit den aankoop der Chesapeake Ohio baan door een syndicaat ten behoeve van beide maatschappyen. Waarscbynlyk zal eene nieuwe maatschappy worden opgericht tot aankoop van de Chesapeake-baan. Na de bekrachtiging van het ontwerp tot afschaffing van de zilverwet door president Cleveland, heeft de minister van financiën onmiddeliyk den aankoop van zilver gestaakt. Aan alle munten is last gegeven eveneens den aankoop te staken, zoodra de voorraad zilver, die reeds gekocht is, is afgeleverd. De leden van het Congres, die zich voor het zilver verklaarden, hielden eene byeen- komst, ten einde te overwegen, wat hun nu te doen staat. De uitslag der beraadslagingen was, dat eene commissie benoemd werd, bestaande uit de senatoren Bland, Jones en Allan, aan welke werd opgedragen een ont werp op te stellen voor eene proclamatie, welke tot het Amerikaansche volk zal worden uitgevaardigd. Hot doel is de zilverquaestie tot wachtwoord te maken voor de verkie zingen, welke in het volgende jaar zullen worden gehouden. Het Congres gaat nu uiteen. Yan eene herziening der tarief wetten kan nog geon sprake zyn, daar het voorstel tot wyziging der Mc. Kinley-wet nog steeds by de com missie in behandeling is. Blykens nadere opgaven bedragen de ontvangsten, gedurende de tentoonstelling van Chicago 14,000,000 dollars. Yolgens het verslag van den penningmeester van het hoofdbestuur is er een batig slot van 2,500,000 dollars. De aandeelhouders, die een kapitaal van 5,000,000 dollars voor de onderneming bijeenbrachten, zullen dus nog de helft van hunne bydragen terugontvangen. Brazilië. In Brazilië blyft de toestand dezelfde. Gelyk te verwachten was, haast de Bra- ziliaansche regeering zich zooveel) mogeiyk om hare vloot in de Yereenigde Staten uit te rusten, maar toch zal het nog wel eenigen tyd duren, voordat de nieuwe oorlogsschepen strijdvaardig zijn. Intusschen wordt de staat van beleg te Rio-de-Janeiro gehandhaafd, ten ongerieve van de inwoners en de vreemde kooplieden, die daarvan groote nadeelen onder vinden. De Braziliaansche regeering heeft te Boston aangekocht de „Britannia," van de North Atlantic Steamship Cy., voor de som van 225,000 dollars. Deze boot loopt 18 knoopen en zal zwaar gewapend worden. To Philadelphia liep het gerucht, dat admi raal De Mello een kruiser wil uitzenden om de booteD, welke in Amerika aangekocht zyn, te vernielen. Hy protesteert er tegen dat deze booten verlof zouden krygen de haven van Nieuw-York te verlaten, en hy noemt het eene schendiDg der onzydigheid, dat in Amerika manschappen worden aangenomen voor eene vreemde mogendheid. De Braziliaansche regoeringsagenten zullen rechtsverwikkelingen trachten te voorkomen, door de gekochte schepen onder Amerikaansche vlag te houden totdat zy in Pernambuco of Para zyn aangekomen, om hen daar aan de Braziliaansche regeering over te geven. De bemanning zal daar dan ook in den nieuwen dienst overgaan. Dezelfde agenten hebben moeite gedaan om drie kanonneerbooten, welke voor rekening der Vereenigde Staten gebouwd, maar nog niet afgeleverd zyn, aan te koopen. De leveran ciers kunnen deze booten echter niet ver- koopen, zoolang zy niet door de Yereenigde Staten afgekeurd zyn. Gemengd Nieuws. De echtgenoot der vrouw, wier lyk op Zondag 22 October aan den Haarlem merweg by Halfweg in eene sloot werd ge vonden, heeft thans bekend zyne vrouw daarin geworpen te hebben en dus haar moordenaar te zyn. De bekende roeier J. J. K. Ooms is "Woensdag plotseling in Amsterdam terug gekomen. Over eenige weken keert hy terug naar Amerika, om zoo spoedig mogelykeene geregelde oefening te beginnen en naar hy hoopt nieuwe lauweren te behalen. Te Makkinga is zeker de oudste veldwachter uit ons land. De man behoort nog tot het corps oudstryders en is meer dan 80 jaar; 53 jaar heeft hy de betrekking van eersten gemeente-veldwachter vervuld. Hoewel zyne ambtgenooten in den laatsten tyd reeds zyn werk waarnamen, bleef hy by de politie. Thans zal hy eervol ontslag en een gemeen- telyk pensioen van ƒ175 per jaar krygen. Te Rotterdam worden ernstige pogingen in 't werk gesteld, om daar tegen het volgend jaar eene wielerbaan te doen bouwen. Een bekend ingenieur-architect is al bezig met het maken van ontwerpen. De ambtenaar d er H o 11 an d s ch e IJzeren-Spoorweg Maatschappy te Amsterdam, die eenige dagen geleden werd in hechtenis genomen, heeft bekend 2200 van de Maat schappy te hebben ontvreemd. De heer W. J. Rademakor is ge heel hersteld van de gevolgen van zyn val op de Arnhemsche baan in September jl. Hy heeft weer de beschikking over het gebruik zyn er armen en been en, ofschoon een der beenwonden niet zoo gauw geneest als hy gewenscht had en hem af en toe nog wel eens last veroorzaakt. Te Nieuw-Pekela werd eene vrouw door de cholera aangetast. Zóó groot is daar de vrees voor de „ziekte", dat het den bur gemeester (den heer K. Dik) niet gelukken mocht iemand te vinden, die haar wilde ver plegen. Hyzelf stond toen den geneesheer ter zyde om de vrouw de noodige verschoo ning te doen ondergaan en een on ander in orde te brengen. Overbevolking in de gevange nis. Gisteren werden van Assen naar Arnhem en verder van daar naar Breda ge transporteerd 5 gevangenen, die, doordat de strafgevangenissen in het Noorden te overbe volkt zyn, hunne straf in 'de strafgevangenis te Breda moeten ondergaan. Donderdag-avond zp in Wales over eene groote uitgestrektheid lichte schok ken van aardbeving waargenomen. Belangrijke schade werd er niet door veroorzaakt. Omtrent de bekentenis van Machiel Lampier wordt nader gemeld: Eene meid, met wie hy in nauwe relatie stond, had zoo veel aan het licht gebracht, dat verder ontkennen Lampier niet meer baten kon.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2