e jagen, dan zitten zy by elkaar achter een terrein-plooi te schuilen, als eene kudde schapen of geiten b\j een feilen regen. Eergisteren werd eene benteng op den vyand veroverd; men zegt dat zulks is geschied niet door Nja Banta's of Neq's legerscharen, maar by verrassing door onze troepen en wel door detachementen van Lamjong en Roempit. Dio benteng werd door ons bezet, by welke gelogenheid wy éón gewonde bekwamen, nl. den inlandschen fuselier Mcrto-Dongso (schot in den rechter bovenarm.) Van de gewonden aan onze zyde by Boekit Daroo, is een Europeesch fuselier, Vorhoef, gisteren onder het amputoeren overleden; de kogel zat in het been in de mergpfjp en daarom werd het noodig geacht dat lichaams deel te amputeeren. Toekoo Oemar, die do vorige week een kykje kwam nemen in do verschillende toko's alhier, werd door mi) over den oorlogstoestand gti'Qterviewd. Welwillend vertelde hy my, dat hy oen zwaar hoofd heeft omtrent hot verdryven dor kwaadwilligen door de troepen van T. Neq en Nja Banta. Hy zeide o. a. dat die troepen niet gewend zyn to vechten en spoedig den moed. zullen opgeven, als zy vool ontberingen hebben of veel gewonden en dooden krijgen. De krygskas bevindt zich in T. Neq's handen cn deze is niet scheutig met do dollars velen van zijn volk hobben hierover geklaagd, vandaar dat langzame voortrukken. Oemar zoude gaarne zien, dat die hoe- ioebalangs hot tot een gewenscht einde brachten, want wanneer hy, by mislukking van dien tocht, geroepen werd om hunne taak af to werken, zou hy zoor mooilyk op dat terrein kunnen ageeron; vooreerst omdat hy zich daar nooit bewogen heeft, en tweedens omdat, volgens berichten van Atjehers, het terrein uit sawahs bestaat en men van do verschillende hoogten (tjots) goed beschoten kan worden. Oemar vertelde my vorder, dat hy als de XXVI Moekims in handen zyn van Nja Bant a kans ziet om de XXII Mookims schoon to vegen, nl. met diens troopen als linkerflankdekking, en zou hy dan ook kans zion om binnen drie jaren Aljeh te pacifi- ceoren, altijd met behulp onzer troepenmacht en de nooaigo krygsmaterialen. Hoewel Oemar een energiek en moedig man is, geloof ik toch, dat hy niet vry te pleiton is van grootspraak. Ik geef hier slechts zyne woorden terug; denk dus niet, dat ik Atjeh's pracificatie met zyne hulptroepen in drie jaren als een fait accompli beschouw. Omtrent do aanvaring tusschon het stoomschip „Gelderland" on het stoomschip „Swordsman" leest men in de „Straits Times" do volgende byzonderhedenDo aanvaring had plaats by Seychelles en 16 Sopt. arriveerde de „Gelderland" met do bemanning van de „Swordsman" aan boord, welko ongevoer 10 minuten na het ongeval zonk. De aanvaring goschiedde op den 4den ongeveer 4 uren in den ochlenddo „Ssvordsman" werd midschoep6 getroffen en do ketol sprong, toon hot schip zonk. E.n Amorikaan en zes inlandsche matrozen vordronkon, maar do overigen, 52 in getal, werden door de sloepen der „Gelder land" gored. Do „Swordsman" behoorde aan oene inlandscho firma to Bombay en was ge laden mot graan, besfemd voor Mauritius. In oon brief van „Bonjour" uit Aljeh aan de rSo9r. Ct." leest men: Ingovolgo commandementsordor no. 157 dd. 24 Aug. mogen de ons kwaadgozinde Atjehers niot langer met den naam van „Moslomin" aangeduid worden, aangezien dat woord beteekent „beiydor van den Islam" en bygevolg evengoed van toepassing is op het ons goedgezinde deel der bevolking. Den verschillonden autoriteiten wordt daarom ver zocht, die benaming in bovenbedoelden zin te vermijden. Uit een van Atjeh ontvangen schrijven blijkt aan de „Java-Bode", dat de com mandant der marechaussee, kapitein Notten, wogens gezondheidsredenen zyn bevel neer leggen en het oorlogsterrein verlaten zal. Wio do opvolger zal zyn, meldt men niet. De hoofdonderwyzeres aan de moisjesschool te Makasser L. Ch. Slot gaat met twoo jaar buitenlandsch verlof. I)e geheimzinnige verdwijning. Het is, naar men thans medoucolt, geraden niet al te vool geloof te hechten aan de „ont hullingen", door oen landlooper !e's llortogon- hofirh gedaan in de zaak Do Jong. Volgens Ingowunneo inlichtingen is de man by de juai-.ile al* h*/Ogst onbetrouwbaar bekend. Hy herfr reeds meermalen do justitio op oen dwaalspoor gebracht on men vormoedt, dat zjjr.o geestvermogens gekrenkt zijn. De justitie ziet blykbaar ook het groote gewicht dier onthullingen niot in, daar zy nog niot bevolen hoeft den landlooper naar Amsterdam to doon komen om met Ddong to confronteeren. Hy heoft vroeger getracht zyno vrouw verdacht te maken in zako do zending een*r helsche machine aan de heeren Van Tienhoven, Jolles en Stork. Bovendien zat de De Jong tydens don moord op de Prinsengracht, welken hy volgens dien landlooper ook zou bedreven hebben, in do gevangonis. Omtrent de nasporiogen, welke gisteren op do heide by Bussum, naby de vroegere renbaan, verricht werden, meldt men, dat tot balfvyf nog niets govonden was. Hot onderzoek der militairen op verdacht terrein is nu afgeloopen. Van de in de hei by Bussum gevonden kle dingstukken zyn een hemd en eene blouse her kend als hebbende toebehoord aan MariaSchmitz. Beide kleedingstukken waren van achteren geheel opengesneden. De eigenaresse van het hotel, waar De Jong het laatst met Maria Schmitz logeerde, twyfelde geen oogenbhk in hare verklaring, dat genoemde kleedingstukken die van Maria Schmitz waren. Volgens het „Noordbr. Dagbl." wist de bovenbedoelde landlooper nog te vertellen, dat by den 26stcn Juli nog in gezelschap is ge weest van De Jong in do herberg van Van Veen, hoek Leidschestraat to Amsterdam; dat te dier plaatse nog gerept is over den moord, op Anna Verhoeven gepleegd; dat op een gegeven oogenblik, toen L (de landlooper) wat luidruchtig word, De Jong de plaat poetsle. In 1889 heeft L. zyn vriend Do Jong in Londen in gezelschap eener dame gezien kort daarna toonde De Jong den ring en het horlogo dier dame aan L., en op dezes vraag waar de vroegere oozitster gebleven was, kreeg hij ton antwoord dat zy op den loop was. De moord op Anna Verhoeven zou gepleegd zyn met hetzelfde dolkmes, dat De Jong aan boord gebruikte tot het snyden van likdoorns, waarin hy oon specialist was. BUITENLAND. Frankrijk. Do Fransche minister van oorlog heeft Zondag te Lunoville een standbeeld voor generaal Lasalle onthuld. Lasalle was een dior dappere officieren der revolutie, die eeno spoedige bevordering te dankon hadden, even goed aan de gunstige tydsomstandigheden als aan hunne persoonlyke eigenschappen en toewyding aan de jonge republiek. Op 23 jarigen leeftyd kolonel, was hy op 80-jarigen generaal. Vier jaren latei- vond hy op het slagveld van "W'agram een roemrijken dood aan hot hoofd van zyno eskadrons. Do onthulling van het standbeeld op dio plaats, in het gezicht van de grenzen der af- goscheiden provinciën, geschiedde met groote plechtigheid en onder algemeene deolnennng der Lotharingsche bevolking. Do Russen hebben het recht gekregen, van alle Fransche havens in de Middellandsche Zee gebruik to maken. Admiraal Avellan ontving een brief van den Frauschen minister van marine, behelzende eeno instructie aan alle havenmeesters en marine-prefecten om de Russische oorlogsschepen als Franscho to behandelen. De Parysche gemeenteraad heeft een krodiot van 10,000 fraüken uitgotrokken voor de gezinnen der werkstakende mynwerkers in het noorden van Frankryk. In de „Justice" stelt Clóaienceau voor, dat het syndicaat dor Paryscho pers als bemid delaar zal optreden, om oen einde te maken aan het conflict tusschen de mynwerkers en de patroons. De leider der protectionisten in Frank ryk, do heer Móline, heeft dezer dagen eeno rode gehouden, welke den voorstanders van bescherming weinig genoegen doet. Hy erkende daarin, dat de verdediging van den nationalen arbeid niet uitsluitend neerkomt op eene een voudige tariefquaestio. „De tarieven", zeide hy, „zyn enkel eeno schuilplaats voor de Fransche voortbrengers; buiten dit schuildak is het noodig, dat do productie zichzelve ont wikkelt en liaro vlucht neemt." Dit is reeds de helft van de leer der vry- handelaars. De hoer Mólino ontwikkelde voorts zyn programma aldus: „De landbouw vraagt", zeido hy, „vdór alles vormindering van de zoo zware fiscale lasten, welke op den onroerenden eigendom drukken, vooral van die, waardoor de overgang or van belommerd wordtde ny verheid verlangt slechts één ding: dat men de vryhoid haror bewegingen vergemakkelijkt, door haar talrijke on goodkoope vervoermiddelen te verschaffen in het binnonland on haar ruime middelen van afzet to openen in hot buitenland, en dat men haar daarom de markten in onze koloniën ver- sokert; ook goloofj; zy, dat voel kan gedaan worden docr onzo consuls te veranderen van diplomaten, zooals zy te vaak zyn, in handels agenten, zooals zy moesten wezen." Dit is r.iot langer do onverzoeniyke leor cier protadioiiloton. De heer Mélino wil reeds a.»t voor do koloniën uitzonderingen woraon gomaakt op do tarieven. Hy o:kont dus dat „beschorming" hare gronzon hoeft. Duitschlaud. Mo: vsmoomu to Berlyn uit vertrouw baro bron, dat hot einde der onderhandelingen over het handelsverdrag vail DuiteohlanJ met R island neg niet te voorzien is. Het zal iu hol gunstig-.to geY.nl nog goruimen tyd duron, voordat doio onderhandelingen oon besli6- son.len uitslag kunnen opleveren. Do beraadslagingen over io handelstracta- ton met Servië, Rumenió on Spaojo zu.lon dadolyk na do opening van don R'jkso&g bo- ginuon. Het zal dan moeten blyken, of de «grariéis over eeno meerderheid tegen de han delspolitiek beschikkon. De Duitsche Ryksdag is reeds tegen 16 Nov. byeengeroepen. Dat de Ryksdag eerder zal byeenkomen dan men had verwacht, is alleen toe te schryven aan den wensch der regeering om de handelsverdragen met boven- genoemdo landen zoo spoedig mogelyk aan genomen te zien. Op het sociaal-democraten-congres te Keulen heeft Bebel een brief voorgelezen, dien Miquel indertyd als communistisch student aan Karl Markx geschreven heeft. Noch in de pers, noch in politieke kringen heeft deze brief eenigen indruk gemaakt. Zoowel de liberale als de conservatieve bladen zyn het er over eens, dat hot onbiliyk zou zyn den minister verantwoordelyk te stellen voor hetgeen hy 43 jaar geleden als jongmensch geschreven heeft. De commissie voor de inzending van den Duitschen boekhandel te Chicago heeft be sloten het ingezondene maar to „abandonnee- ren." De invoerrechten zouden niet tegen den verkoopprys opwegen en het vervoer naar Duitschland zou zooveel kosten, dat het maar het beste is alles stil te laten op de plaats, waar het gestaan heeft. De Duitsche bladen zyn over de Amerikanen, die de Duitschera tot dozen maatregel dwingen, zeer veront waardigd. Do verkiezingen van de Wahlmanner, het Pruisische kiescollege, dat de leden van het Huis van Afgevaardigden kiest, zyn nog niet geëindigd, maar, voor zoover de uitslag reods bekend is, zal de verhouding tusschen de politieke partyen in den Landdag niet aan merkelijk wordon gewyzigd. In alle kiesdistricten te Berlyn zyn met groote meerderheid de Wahlmiinner der „Freisinnige Volkspartei" gekozen, zoodat de herkiezing der 9 vryzinnige afgevaardigden verzekerd is. "Wegens het beperkte kiesstelsel dat in Pruisen geldt, hebben de sociaal democraten en de liberalen in den Landdag slechts ge ringen invloed. Hot centrum, de nationaal liberalen en de conservatieven beschikken over het grootste gedeelte der zetels. Er zou geen reden zyn om aan to nemen, dat de ver houding tusschen do pariyen door deze ver- kiezingon zou worden gewyzigd, indien niet do regeering in het vorige jaar het bekende reactionriaire ontwerp tot wyziging der school wet had ingediend. Velen hadden verwacht, dat d'e conservatieven by de verkiezingen de nadeelige gevolgen zouden onderviuden van hunne poging om eene dergelijke regeling der onderwijs quaestio tot stand to brengen, maar deze verwachting sehynt niet vervuld te zullen worden. Do toestand zal derhalve in hoofdzaak dezelfde blyven on evenals voorheen, zullen het centrum en de conservatieven de meer derheid in het Huis van Afgevaardigden be houden. Italië. De toestand van Sicilië vereisclit do be leidvolle zorg der Italiaansche regeering. Men spreekt van eeno socialistische beweging op het oiland en do leiders noemen zich soci alisten, maar de groote massa hunner volge lingen verlangt niets anders dan geen honger to moeten lyden. Zy hebben in den laatsten tyd de aandacht van het gouvernement en het publiek ge trokken door vereonigingen, fasci genaamd, te vormen on deze fasci in een bond te vereenigen. Zij geven een blad uit, waarin zy vorlaging dor belastingen en hooger loon voor do daggelders op het platteland en voor do werklieden in de zwavelmynen verlangen. Het gouvernement heeft een ambtenaar naar Sicilië gezonden om den toestand to onderzoeken en, indien hy het noodig acht, do vereonigingen te ontbinden. De gevangen neming van een aantal personen heeft reeds eene boroering verwokt, welke misschien zeer moeilyk zal zyn te onderdrukken. België. De „Vooruit" van Gent meldt dat eene vereeniging van socialistische onderwyzers wordt opgericht, dio in geheel België afdee- lingen zal hebbendo namen der leden zullen geheim worden gehouden. Luitenant Dbanis is, ter zake van zyno overwinningen op de Arabieren aan den Congo, door don koning dor Belgen in don adelstand verheven, met het praodicaat van baron. Ten eindo spoediger in de gelegenheid te zyn by het uitbreken van een brand de eerste hulp te verleenen, zal de Brusselsche brandweer van ry wielen voorzien worden. Op driewielers voor twee of drie porsonen zullen do eerste benooiigdheden voor den stryd tegen het vuur medegevoerd worden. Do genees kundige dienst steunt dit plan krachtig, daar het volgens de meening der deskundigen ook voor do gezondheid der manschappen zeer bovorderiyk is In Maart 1S94 zal waarschynlyk deze nieuwigheid ingevoerd kunnen worden. Grx*oot-ï5jL*itaiiiiïë. -- De „Standard" vorneemt uit Nieuw- Yorlt, dat do firma Yarrow te Londen order heeP. gokrcgen, haren geheelen voorraad torpedobooten via de Vcreenigde Staten naar Brazilij tc zenden. - Het uitvoerend comité van den Engel- scben mynwerkorobond heeft Maandag eeno vergadering gehouden te Derby. Besloten werd, do uitnood ging van den bond van myn- eigenaars tot het houden van eene byeenkomst, waarin do loonquaestie besproken zal worden, aan te nemen. Eene zekere miss Migbol, te Brighton, heeft tegen den Sultan van Johore, die weer sedert geruimen tyd in Engeland vertoeft, eene vordering ingesteld wegens verbreking van trouwbeloften. De advocaat Finlay zal pleiten dat de Engelsche rechter van de zaak geen kennis kan nemen, omdat de Sultan van het schiereiland van Malakka een regee- rend vorst is. Spa iij e. Te Madrid verwacht men met spanning den loop der gebeurtenissen op Afrika's Noordkust. Nu de Kabylen zich hebben verzet tegen het aanleggen van een fort in de nabyheid van Melllla en den arbeid der Spaansche soldaten zelfs met geweld hebben belet, blyft der Spaansche regeering niets orer, dan haar standpunt te handhaven en den stryd tegen de weerspannige Kabylen te aanvaarden. Trouwens, de Spanjaarden zijn in dit opzicht volkomen in hun recht, daar het fort wordt gebouwd op het grondgebied, dat met de vesting Melilla den Spanjaarden is toege wezen. Als voorwendsel voor het verzet der Moeren dient dan ook alleen het beweren, dat bet fort zich te dicht bevindt by een Mohammedaansch kerkhof. Voor do vrees, dat het Spaansch-Marok- kaanscho geschil aanleiding zal geven tot internationale verwikkelingen, bestaat voor- loopig nog geen grond. De Engelsche regee ring, die een eskader naar Gibraltar' zal zenden, vindt het zoer natuurlijk, dat de Spaansche regeeriDg haar gezag tégenover de Kabylen handhaaft. In dit opzicht heeft Spanjo van Engeland geene tegenwerking te ver wachten, maar alleen zal de Eogelsche regee ring niet toelaten, dat de Spanjaarden zich van Tanger meestormaken. De telegraafgemeenschap tusschen Melilla (Marokko) cn Spanje is nog steeds gestoord on ten gevolge daarvan zyn de byzonderheden omtrent het gevecht van Vry dag en Zaterdag nog niet volledig bekend. Men geloofde echter, dat het verlies aan de Spaansche zyde niet zoo groot is als eerst gevreesd werd, en slechts 12 dooden en GO gewonden bedroeg. Daar er telkens wat aan den telegraafkabel hapert, zal een speciale stoombootdienst tusschen Melilla en Malaga worden ingesteld. Het lyk van generaal Margallo is gebalsemd en zal in Spanje begraven worden. Generaal Macias, do tegenwoordige bevel hebber van Melilla, is een zeer bekwaam officier, die zyne promotie te danken heeft aan de wyze, waarop hy zich in den oorlog tegen de Carlisten en don stryd op Cuba onderscheidde. Hy is goed bekend met de toe standen in Marokko en speciaal met de Riff- stammen, daar hy vroeger ook reeds het bevel heeft gevoerd in Melilla. De pers en do publieke opinie wenschon de leiding van den veldtocht aan maarschalk Campos to zien opgedragen. Alvorens in deze te beslissen, zal de regeering het rapport van generaal Macias afwachten. Oostcnrijk-Hong.-Monarchic. Op uitdrukkelyk verlangen van den keizer van Oostenryk heeft graaf Tuaffe nogmaals beproefd, een coalitie ministerie te vormen, doch de leiders der drie partyen, die hiervoor in aanmerking kwamen, hadden zich verbon den, zulke onderhandelingen te weigeren en nu zal waarschynlyk do keizer die leiders ontbieden om hun raad te hooren. Daar de keizer weder naar Pesth vertrekt en eerst den Ssten November te "Weonen torugkeert en ook de zittingen van den Rijksraad voor onbe- paalden tyd zyn verdaagd, gelooft mon, dat het nieuwe ministerie niet dadelyk zal gereed zyn. In ieder geval moet evenwel nog vóór het einde des jaars eene voorloopige begrooting zyn goedgekeurd. Brazilië. De opstandelingen beschieten dagelyks Nickteroy, Santa Cruz en Sao Joao. Nickteroy heeft vool geledon. De voorloopige regeering is krachtig en goed georganiseerd. Het leger ontving per „Republica" 8 kanonnen en 1500 Mauser-geweren uit Montevideo. Mello betaalt zyne soldaten geregeld. Hy beveelt over 1500 man op zyne schepen tegen 5000 geregelde troepen te Rio-deJaneiro en 1500 man militie troepen te Nickteroy, dio president Peixoto gehoorzamen. Het ontslag van den gewezen minister van buitenlandsche zaken Carvalho staat in ver band met de benoeming van den geneesheer Barrata tot rechter by het hoogste gerechts hof. De nieuwe minister Nascimento heeft in het geheel geen invloed. Toen de „Urano" den löden Oct. Rio verliet, werden 40 man der bemanning door bet vuur der forten gedood. De „Republica" boorde met haar ram een transportschip in den grond, dat 1100 man van Rio naar Santos zou brengen; 500 van hen verdronken. Admiraal De Mello ontkent dat hy recht streeks plan heeft hetkeizerryk te herstellen; hy wil als oorlogvoerende macht erkend worden en verklaarde te gelooven, dat de schepen „Riachnelo" en „Benjamin Constant" zich by do opstandelingen zouden aansluiten. "Vei*cciiig,'clc Stilten. De tentoonstelling te Chicago is Maan dag met gebed en gewyde muziek gesloten. Met zonsondergang werd de vlag der Ver- eenigde Staten neergehaald, en daarmede was de plechtigheid afgeloopen. Ten teeken van rouw over den moord op burgemeester Harrison werden alle feestelijkheden achterwege gelaten. In het geheel is de tentoonstelling bezocht door 20 millioen betalende bezoekers, of ge middeld 109,289 per dag. Hoe groot dit aantal ook moge zyn, het wordt toch nog over troffen door het aantal bezoekers der Parysche tentoonstelling van 1889, hetwelk niet minder dan 25,378,609 beliep. De Amerikanen zyn er dus niet in geslaagd, met hun world's fair het „record van de oude wereld" te slaan, zooals zy hadden voorspeld. De bill tot intrekking van de Sherman wet moet nog in het Huis der Afgevaardigden van de Vereenigde Staten worden behandeld, omdat de Senaat er in heeft opgenomen de verklaring, dat het gouvernement zich verbindt het bimetallisme zooveel mogelyk te handhaven. Cleveland6 standvastigheid heeft veel byge- dragen tot de afschaffing der Sherman-wet, maar hy vond een sterken steun in de open bare meening, welke te meer gewicht had, omdat in deze maand de verkiezingen voor den Senaat plaats hebben. De moord op den burgemeester van Chicago. De moord van den burgemeester van Chi cago vestigt weder de aandacht op de eigen aardige wyze, waarop in de Vereenigde Staten politieke mannen eeno carrière kunnen maken. Burgemeester Carter Harrison was, zoo zegt een correspondent der „Daily News", zeer populair te Chicago, maar hy had zyn macht en invloed verkregen door middelen, welko hem weinig tot eer strekten. Hy was hot werktuig en de aanvoerder van eene woeste "bende demagogen, met wier hulp hy de hoogste ambten in den staat hoopte te verwerven. Hy stond zelfs op goeden voet met de anarchisten, en het werd eerst niet on waarschynlyk geacht, dat Prendergast, de moordenaar, de voltrek ker was van een door hen uitgesproken dood vonnis. Maar nu wordt verzekerd dat Prendergast geeno medeplichtigen heeft en zich aiieen heeft willen wreken, omdat de burgemeester hem de betrekking van stads advocaat niet heeft willen geven- Chicago is eene zeer onrustige stad. Nergens zyn do anarchisten talryker en het is het brandpunt van alle politieke of sociale onte vredenheid in de Vereenigde Staten. Eenige jaren geleden was zy het tooneel van geduchte wanordelykheden, toen eenige anarchisten eene bom met zeer noodlottig gevolg te midden van een troop politie-agenten wiorpen. De voor naamste daders werden veroordeeld en opge hangen en worden nog altijd door anarchisten en heftige socialisten als martelaars beschouwd, eene vereering, aan welke burgemeester Har rison geraden vond zich niet te onttrekken. Omtrent den moord zei ven verneemt men nader, dat de misdaad 10 minuten voor achten gepleegd werd. Er had een man gescheld, die den burgemeester wenschte te spreken. De heer Harrison kwam naar voren. Ziende wie de persoon was, die hem wilde spreken hy kende Prendergast nog van vroeger, toen hy eens beloofd had hem eon baanljo to zullen bezorgen vroeg hy, wat hy wenschte. „Gy hebt uw woord niet gohouden," zeide deze, „en ik houd niet van die wyze van zaken doen." Zonder verder iets te zeggen, haalde hy de revolver te voorschijn en loste by drie schoten op den burgemeester: één in de borst vlak naast het hart, éón in den onder buik en één in de linkerhand. De burge meester wankelde en viel. Op het hooren der schoten kwam zyn tweede zoon naar beneden, de moordenaar vuurdo ook op hem, doch miste en nam de vlucht. Inmiddels waren enkele buren, dienstboden en een politie agent toegesneld. Men zond iemand uit om een geneesheer te halen. Een der buren poogde den gewonde nog moed in te spreken, doch deze zeide: „Neen, ik zal niet blyven loven, ik moet als burge meester sterven." Toen vroeg hy herhaal- delyk naar zyne verloofde. Twee in alleryl gehaalde geneesheeren verklaarden dat binnen weinige oogenblikken de dood zou intreden, en weldra had inderdaad het hart van den meest populairen man van Chicago opgehou den te slaan. Aan zyno onbegrensde populari teit had de heer Harrison telkens zyne herkiezing te danken, ondanks het feit, dat hy als democraat een tegenstander der repu- blikeinsche meerderheid was. Wylen de burge meester was algemeen bekend als „onze Carter", of ook wel als „de adelaar", welken laatsten bynaam hy te danken had aan eene zinspeling op dit zinnebeeld by eene redevoe ring eenmaal door hem gehouden. De moordenaar was eerst gevlucht. Hy gaf zich echter weldra zelf in handen der politie met de woorden: „Ik heb het gedaan." Yoor het politiebureau pakto zich dadelyk eene talryke menigte samen, schreeuwende; „Hang hem, hang hem!" De agenten moes ten met hunne wapenen dreigen om de menigte uiteen te jagen. De gevangenis, waarheen Prendergast vervoerd is, wordt door militairen en politie bewaakt, om te beletten dat het verbitterde volk de deuren openloopt en den moordenaar naar buiten sleept om hem te lynchen. Juist toen de moord gepleegd werd, waren de republikeinen vergaderd om te hooren naar het voorlezen van een adres van den gewezen gouverneur Oglesby, een der grootste staat kundige vyanden van hot slachtoffer. Een republikein bracht het treurige bericht. De heer Oglesby wilde der vergadering mededeelen wat er geschied was, doch hy kon niet, het verdriet overstelpte hem. Harrison was nog een oud-schoolkameraad van bem. De verslagenheid te Chicago over den moord is algemeen. De kantoren in do stad waren gesloten ten teeken van rouw en overal zyn vlaggen halfstok uitgehangen. Een muziekfeest op de tentoonstelling werd ver vangen door geestelyke concerten, die het karakter van rouwdiensten droegen. Alleen de moordenaar, over wien de meeste bladen het eens zyn, dat zyne geestvermogens zyn gekrenkt, is opgewekt in zyne cel, waar hy gezegd heeft voldaan te zyn over zyne wraakneming (op den burgemeester, die zyne belofte tegenover hem (Prendergast) verbro ken had. Miss Annie Howard, die den 7den Novem ber mevrouw Harrison zou goworden zyn, is diep terneergeslagen. Zy wordt beschre ven als eene bekoorlijke jonge vrouw, dochter van den voor eenige jaren overleden Charles Howard, een der oprichters der Louisiana- 8tate-lotery. Aan hare opvoeding is zeer veel

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2