Het derde concert der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden. In de hoofdfout, waaraan deze uitvoering hoeft geloden, schuilt de basis voor al onze beschouwingen. Het concert was te lang. Wy behoeven deze bewering niet te staven door lango bewijsvoering. Van oen der hoofdnum- mers van het programma, de Symphonie in vyf afdeelingen van Goldmark, genaamd „Lündliche Hochzeit," stond het middendeel, de „Sérónade," zelfs niet op het programma en staande de vergadoring werd nog een nummer geschrapt van de agenda; helaas! de „Tragische ouverture" van Brahms. Wy zeggen „helaas!" en wel om twee redenen: lo. was het de solist, die nu moest trotseeren het gestommel van de velen, wien de pauze te kort was voorgekomen, en 2o. stak nu het tweede deel van het programma al te zeer by het eerste af. Als orkestwerken bleven daarop slechts over het overbekende Largo van Handel on ongeveer de wildste dor over het algemeen toch reeds meer briljante dan poëtische Rhapsodieün van Liszt. En ook do soli voor piano, doch daarover straks. Het orkestrale deel der tweede afdeeling stak dus verre af by do eerste; ook dit be hoeven wy niet te bewijzenvoldoende zy te memoreeren dat het concert begon met het „Vorspiel zu Parsifal". Geen der beide boven genoemde muziekstukken pretendeoren ver geleken te kunnen worden met dit hoog ernstige en klassiek schoone toondicht, dat zoo zacht liefkoozend inruischt tegen de teerste snaren van het gemoed. Was „Parsifal" het schoonste, „Lfindliche Hochzeit" was het interessantste nummer van het programma, ware het slechts om het feit, dat dit werk zooveel minder bekend is. En zeer ten onrechte. Van inspiratie is dit zeker niet het beste van de hand van C. Goldmark o. i. staat zyne ouverture „Merlin" b. v. veel hooger. Maar hier leeren we hem kennen als iemand, die zeer gemakkeiyk melodieuze, be vattelijke muziek 6chryft;- getuige het warme applaus, hier by eene eerste uitvoering reeds verworven wy leeren hem kennen als iemand, die de techniek der orkestbewerking geheel meester is; de „Hochzeitsmarsch" in den vorm van variation bowyst dit ten vollo; maar in deze afdeoling van het werk schuilt weer de fout: te lang en liever dan de dichterlijke „sórénade" te missen, had men eenige variation door den heer Kes handigiyk gecoupeerd gewenscht. Over de uitvoering kunnen of liever willen wy kort zyn. Het is wat gevaarlijk om over een ander orkest te schryven als ons nog do klank van het technisch zoovol- maakto Lamoureux-orkest, dat wy elders hoorden, in de ooren nagalmt. Niet dat wy plotseling doof worden voor de groote ver diensten van deze keurbende, niet dat wy nu blind zyn voor het geweldige directie-talent van den aanvoerder, maar het „baas boven baas" geldt hier ten volle en de conclusion uit deze promisse zouden onnoodig het stand punt dor critiek al te hoog opvoeren. Want mot Nes moeten wy ons tevreden stellen. Lamoureux is reeds weer vertrokken; en waarlyk, indien wy maar niet vergeten, dat Kes in Amsterdam en de ander in Parys werkt, dan moeten we niet slechts tot tevredenheid, maar tot hooge dankbaarheid worden gestemd. Herinneren wy slechts oven aan het. koper in de „Parsifal" on het strykorkest in het Largo van Hiindel. - En nu nog ton slotte oen woord over den solist van dezen avond, onzen stadgenoot S. Van GroniDgeD. Wy hebben in dezen man gistoravond een nieuw en groot talent ont dekt, dat van een zeer degeiyk componist. Z\jn Piano-concort wy spreken dit oordeel uit onder alle reserve, want het zou veel te brutaal zyn, daarover roods na ééne auditie eeno absolute opinie te hebben; veel meer nog ze neer te schryven lykt ons eeno compositio, welke „op pooten staat". Er zyn gezonde, krachtige en lieflijke motieven in; ons bovielen de krachtige beter om hunne meerdere oorspronkeiykheid; in het larghetto was er oen, dat ons al te zeer aan Chopin herinnerde; maar de voornaamste deugden van het werk zien wy in den symmetrischon bouw, de golykheid van stemming, die voor een groot deol daarvan het govolg is, on de mceateriyko instrumentatie; meestorlyk vooral in de tutti'sdaar waar de piano medewerkte, was het oon enkoio maal te luid aan het woord, ook daar, waar het niet veel te zeggen had. Doch uit zyn kleine gebrekon, die indien zy al bestaan door den componist goraakkeiyk y.yn te voranderen als hy eerst het work maar eens van eon ander heeft gehoord. En ik hoop ik mocn met hom dat dit cpoedig zal gebeuron, want hot ver dient ruimschoots om gespeeld te wordon; daar zyn vele piano-concerten réportoire- ttukken geworden, die hierby niot in do Lchaduw kunnen staan. Over de soli na do pauze ook hierin was hot tweede doel veol minder zwygon wy; het Scherzo E-moll van Mendelssohn kent iedereen, en o. i. word hiorin door den hoor Van Groningen weinig van zyne indivi dualiteit gelegd, wat alleen in staat waro goweest hot nog interessant te maken en de andere nummertjes zoo min het „Wiegelied" van Kserulf Halfdan als „La föte des paysans Bohémiens" van Smetana voldeden ons; het eerste scheen ons al te gewoon, het laatste was onsamenhangend en gezocht. Dit stukje was echter zeor geschikt om •nis weer eens te doen zien welk qene ge- woldige technische gemakkelykheid deze piano virtuoos bezit. Dit was ons echter bekend en neer terecht o. i. golden dan ook de woorden van hulde, den heer Van Groningen door Dr. De Loos toegesproken, onder aanbieding van een bloemenkrans, in de eerste plaats zyn de buut in onze stad als componist van meer dan gewone verdiensten. Mr. E. Gemeenteraad van Noordwyk. Openbare Vergadering van Vrijdag 27 October. Tegenwoordig alle leden. De vergadering geopend zynde, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en vastgesteld. Een adres van J. Braakman c. s. wordt als ongezegeld ter zyde gelegd en voor kennis geving aangenomen eene missive ten geleide van het door Gedeputeerde Staten goedge keurde Raadsbesluit tot aankoop van grond. Zonder beraadslaging wordt, met oenparige stemmen, beslotenmet de Spaarbank voor Noordwyk en Omstreken eene geldleening van hoogstens f 3000 te sluiten a 4 pet. en met jaar- lyk6cho aflossing van f 500 minstens. Uit de opbrengst dier leening zullen de kosten van de ziekenbarak betaald worden. Thans kwam aan de orde een voorstel van B. en Ws., reeds in Augustus gedaan, doch toen aangehouden, om lo. te besluiten tot het voortduren der be trekking van gemeente-opzichter, nu het ge bleken is dat een dergelyk ambtenaar werke- lyk nuttig is; 2o. tot de benoeming over te gaan. De heer C. Alkemade wil weder evenals in het vorige jaar eene benoeming voor éón jaar; hebben B. en Ws. den togenwoordigen titularis Overmeer voorgedragen, spreker zou eeno vrye keuzo van den Raad willen na op roeping van sollicitanten. By jaarlyksche be noeming blyft er meer prikkel om zijn best te doen en zoodoende wellicht eeDS eene definitieve benoeming te verkrygen. De heer Van der Woyden beveelt den heer Overmeer zeer aan, die de tevredenheid van vele raadsleden en ingezetenen verwierf. De heer A. W. Alkemade wil, evenals met de gemeente-geneesheeren, ieder jaar een anderen gemeente opzichter benoemd zien; dit acht hy billyk jegens de ingezetenen. De heer Van der Weyden zegt dat dit stelsel niet opgaat, want dat men dan ook telken jare den wegwerker, doodgraver en secretaris kon verwisselen. De Voorzitter verdedigt het voorstel van B. en Ws., hetwelk beoogde om door de zeker heid van positie meer ambitie op te wekken, welke licht gedood wordt wanneer telken jare kans geloopen wordt niet te worden herbe noemd. Het 1ste punt wordt vervolgens aangenomen met 6 tegen 5 stemmen, dio der heeren C. en A. W. Alkemade, De Groot, Balkenende en Smit. Toen tot punt 2 (de benoeming) zou worden overgegaan, stelde de heer De Groot voor, do benoeming uit te stellen totdat eeno op roeping van sollicitanten zou hebben plaats gehad. Met 6 tegen 5 stemmen werd dit voorstel aangenomen. Tegen stemden de heeren Van Konynenburg, Hoogeveen, v. d. Weyden, Ammerzaal en Homan. Zonder eenige algemeene beraadslaging en schier zonder beraadslaging by de onderdeelen werd de begrooting voor 1894 vastgesteld zoo als zo was aangeboden. Ten gevolge oener opmerking van Gedep. Staten werd de rekening over 1892 opnieuw vastgesteld, waarby het nadeelig slot met f 0.975 verhoogd word. Een voorstel van B. on Ws. om oon strookje grond aan te koopon aan het dampad, met het oogmerk om daarmede dat pad te ver- breedon en om er later eene straat van te kunnen maken, werd, na eeno zitting met gesloten deuren, tot oeno volgende vergadering aangehouden en vervolgens dezo vergadering gosloton. KOLONIËN. BATAVIA, 23-26 September. (Fransche mail.) De Regeering heeft den gouverneur van Atjeh gemachtigd om Toekoe Oemar weer in genade aan te nemenmet de inwilliging van de door den Atjeher te stellen eischen mag de gou verneur echter uiet tevreo zyn. In een brief dd. 8 September uit Atjeh aan de „Deli-Crt." geschreven, leest men: „Tookoe Neq schynt weinig vertrouwen te hebben in Toekoe Tjoet Toengkoep, waarom hy huiverig is om dien hooloebalang van munitie te voorzien". Voor dat weinige ver trouwen schynt alle reden te zyn geweest, daar volgons een tologram in ons nummer van 22 Rept. volgelingen van Toekoo Tjoet Toongkoep oon onzer posten aanvielen. J.-B De „Atjehsche Ct." van den 19den meldt: Een groot bozwaar kan het opleveren, dat de oigenlyke troepen van T. Oemar meerondeels „en abandon" rondloopen. Ook hier geldt het „luiheid, lodigheid, is des duivels oorkussen." PaDgliiua Medsjid Raya heeft gisteren een feost gogovon te Lamlayang. Daarby zyn twee karbouwen geslacht. De bentong Toengkoep was gisteren reeds zoodanig ingesloten, dat alle toevoer van vivres en munitie voor de bezetting onmogelyk was. Deze schynt van plan zich tot het uiterste te verdedigen. Gisteren moet Toekoe Abas van kampong Lampong, panglima van T. Neq, gesneuveld zyn. Naar wy vernemen, zyn van Kaloet gisteren de laatste overbly fselen opgeruimd. Zeer vroolyk gestemd kwamen gisteravond de troepen van daar thuis. Men zegt maar wy durven 't nog niet verzekeren dat T. Oemar thans ook deel neemt aan de operaties tegen Toengkoep. Zelfs moet het er zóó spannen, dat hy dringend krachtige ondersteuning heeft gevraagd aan het Bestuur. Zooeven 11 uren v. m. zyn 50 man infanterie en 3 stukken geschut per extra trein naar Tjot Iri vertrokken. Uiteen particulier telegram van do „Deli-Ct.", uit Kotta-Radja verzonden, blykt, dat de sterke benteng Toongkoep den 22sten door de vy andige Moslims is ontruimd. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-IndiG zyn de volgendo beschikkingen-genomen. Civiel Departement. Ontslagon: Eervol uit 's lands dienst, de gewezen klerken ter gnlhe van do landraden to Pasoerocan cn te Kendal, F. J. Monnereau en F. A. Binkhuijeen. Belast: Met de waarneming van den oiviel ge- neesk. dienst en het opzicht over do vaccine in de reeidentie Krawaüg, de oud-off. van gez. Ly het Ned.- Iüdisclie leger en gewezen civiel goneoahocr J. Paré Gosteld: Ter beschikking van don aseist.-reai- dent der Znidor-district6n, de burgerlijke ambtenaar H. Tip. Belast: Met het bestuur over de afd. 8aogi- en Talaner-eilandeD, de control. 2de kl. G. H. Tb. Wiggers van Kcrehem. Geplaatst: Ter hoofdplaats Gorontalo, de adepir.- contr. F. C. Vorstman. Ontheven: Eervol van do contróle-afd. Amboina on van de waarn. van bet bestuur dor afd. Banda en van de functiën van algem. ontvanger vaa 's land» kas ter laatstgen. plaats de contr. lsto kl, K. H. F. Roos. Belast: Met het bestuur der afdeeling Amboina en met do waarneming van het Lestaur der afdeeling Bmda, tevens fd. algemeen ontvanger van 'a landa kas aldaar, do controleur 2do kl. J. W. Meerburg. Ontslagen: Eervol do gewezen klerk bij de algem. pakhuiz n te Padang W. Hoger; do id. op het bureau van den aes.-resid. van Aijer B&Dgis en Rau, A. R. Von Liebenstein; de gewezen opziener dor wegen to Bibogo, F. B. Van Praag; de id. 2de kl. bij het boschwezen, J. A. Van der Zon Brouwer en do gewezen klerk op het aeeist.-residentiekantoor to Bodjonegoio, E. H. Th. Bedier de Prairie. Benoemd: Tot griffier van den landraad te Ngawi de griffier van de landraden te Bondowoeo en Djember C. G. F. Mooijaart; van de landraden te Bondowoao en Djember, do griffi r van den landraad te Ngawi J. F. Van dor Zon Brouwer. V orloond: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan don onderwijzer ltte kl. D. M. Krüseman. U utslagen: Eervol als translateur voor de Hoog- duiteche en Eogolsche talen te Soorabaii L. J. Versnelop verzoek eervol uit zijoo betrekking, wegens ziekte, do commies op het residentiekantoor te Telok- Betong O. A. Beilauwt. Benoemd: Tot commies op hot residentie-kan! oor to Telok-Betong, do klerk-griffier by do Proatin to Kalianda E. Do Torbal. Tijdelijk belast: Met de waarneming dor be trekking van chef der workplaateon by do exploi tatie der staatsspoorwegen op Java, do adjunct-chef der 8de afieeling H. F. Van Stipriaan Lu.seias. Tjjdolyk gesteld: Ter beschikking van d.-n directeur der burg. oponb. werken, ten einde te worden belast met de fanctiën van adj.-chef der 3do afd. bij de expl. der staatsspoorw. op Java, de opz.-machiniBt lit 3 kl. C. J. Bloys yan TresloDg. Gesteld: Ter beschikking van den prosFont van don raad van justitie to Makassar, ten einde te wor den belast mot giiffiorswo.-kzaamheden bij dat college, do ambtenaar voor de rechterlijke macht mr. F. B. Simon Yan Leeuwen. Verlengd: Met zoa maanden of zooveel korter als zal blijken voldooude to zyo, do termijD, waar voor do bmbtenaar J. M, Do Wendt, gesteld is ter beschikking van don voorzitter van den landraad te Kraksaüo, ten einde met griffierswerkzaamhedon by die rechtbank to worden belast. Departement van Oorlog, Vorleond: Tweemaandon verlof naar Soekaboomi, tot herstel van gezondheid, aan den kapt. dor iDf. R. Bal. Verlengd; Met eene maand het hom lot herstel van gezondheid verloonde verlof naar Djokjakarta, vaD den kapt. der iDf. F. O. Van Baar van Slangenburgh. Geplaatst: Brj het garnizoens-bataljon a an Palombang, do kapt. der iDf. M. S. Blanw bij de 16de comp. (5do comp. vesting) artill. te Willem I, do lsto lnit. der artill. W. L. Zonnevijlle. Overgeplaatst: By den gowcet. en plaats, gonoosk. dienst vau Atjeh en Onderhoorigheden, de off. van gez. lsto kl. te KedoDg Kcbo J. Harte van Knijff; id. in do 2de mil. afd. op Java to KeJong Kebo, do off. van gez. lsto kl. te Batavia G. Hoffcr; naar den gewest, on plaats, gonicdienst iu d© lBto mil. afd. op Java to Buitenzorg, do lsto luit. F. W. C. Yan der Staay. BUITENLAND. Frankrijk. De regcering te Parys heeft besloten nog maals een tweetal Fransche geneesheeren naar Bournemouth te zenden, ten einde oen onderzoek te doen naar den gezondheids toestand van Cornelius Herz, om te weten of het nog steeds onmogelyk is dien zieke voor de rechtbank te Londen te doen ver- schynen. To Parys is aan de gevolgen van eene borstkwaal overleden prinses Margaretha van Bourbon, dochter van den hertog van Nemours. De prinses was gehuwd met prins Czartoryski, weduwnaar van eene dochter van koningin Christina van Spanje. Volgons de „Figaro" staat aan de zuide- lyke grens van Algeriê een Fransch leger van 3000 man, dat de Tua-oase zal bezetten. Voorloopig zyn de troepenbewegingen op be vel van den ministerraad om diplomatieke redenen gestaakt. X>nit»clilaii<l. De „Frankf. Ztg." zegt dat de bevolking in Elzas-Lotharingen hoe langer hoe meer Duit8ch wordt, doordien Franschen het land uittrekken, terwyl hunne plaatsen worden inge nomen door Duitschers. Dit blykt, wanneer men de statistiek raadpleegt en daarby in aanmerking neemt, dat de Franschen meest Katholieken, de Duitschers moest Protestanten zyn. En dan is sedert 1870 het aantal Katho lieken verminderd van 1,304,000 tot 1,227,000 en het aantal Protestanten vermeerderd van 245,000 tot 337,000. Do kamer van koophandel te Posen heeft een schryven gericht tot graaf Caprivi, waarin diens steun gevraagd wordt voor het aanleggen van oen spoorweg van Posen naar Warschau. De beroemde tooneelspeelster mevr. Nie mann—Seebach heeft 140,000 mark bestemd, om te "Weimar een toevluchtsoord voor behoef tige tooneelkunstenaars te stichten. De ge meenteraad heeft daartoe een terrein van 1000 vierk. meter voor lagen prys beschikbaar cestoid. Italië. By het feestmaal, door de afgevaardigden van Piémont aangeboden, weerlegde Giolitti in antwoord op den brief van Di Rudini de heftige aanvallen, daarin voorkomende, en verklaarde hy, dat het parlement niet op de in de militaire quaestie genomen beslissing terugkomen zou. De spreker erkende de nood- zakeiykheid het evenwicht op de begrooting te herstellen zonder in het buitenland eene leening te sluiten; hy verklaarde dat zyn kabinet besparingen maakte, welke door zyne voorgangers op de begrooting ingeschreven, maar niet verwezenlykt waren. Giolitti con stateerde dat do finantiëele toestand ongun stiger werd, want de begrooting 92 93 was wel 7,000,000 1. overschrodon en stelde het vorige ministerie verantwoordelyk voor de bankschandalen. Ten slotte critiseerdo de mi nister-president de aanvallen van parlemen taire instellingen op het krediet van het land. Bolgjië. De minister van justitie in België, de heer Lo Jeune, heeft de besturen der genootschap pen, die zich ontslagen gevangenen en verwaar loosde kinderen te helpen ten doel stellen, uitgenoodigd tot eene byeenkomst op 16 en 17 December a. s. te Bergen. Behandeld worden daar deze twee vragenlo. welke zyn de beste middelen om afdoend toezicht te houden op de verwaarloosde kinderen, die in de leer zyn gegeven, en op de personen, by wie zy geplaatst zyn? en 2o. wat kan er gedaan worden voor zulke kinderen en voor ontslagen gevangenen en landloopers, tot men voor hen een onderkomen of vasten arbeid heeft gevonden? Groot-Britannic. De Parnellisten meenen de regeering van Engeland tot verdere concession aan Ierland te kunnen dwingen door de bedreiging, ge moene zaak te maken met de oppositie. Zy zyn in het Lagerhuis slechts negen man sterk en er is weinig kans, dat zy sterker zullen worden eer het tegendeelmaar toch drukto lord Randolph Churchill zyne vreugde uit over dien nog zeer onzekeren afval en knoopte daaraan de schoonste verwachtingen voor zyne party vast. Doch zelfs het moreele ge wicht van dien afval zou niet groot zyn, zoolang de groote groep der anti-Pamellisten aan het liberale kabinet getrouw blyft, zooals nog eergisteren John Dillon te Dublin heeft ver zekerd. Dillon zeide, dat, indien de Regeering over eenkomstig hare belofte home rule voor Ier land boven aan op haar programma stolde en zooveel de omstandigheden slechts toe lieten, poogde het te verwezeniyken, het de plicht was der lersche party haar te onder steunen om de ontwerpen, welke zy van hoog gewicht acht, te doen aannemen. De Regee ring had niets gedaan, wat der lersche party het recht gaf tot haren val mede te werken. De uitvaart, yan Gounod. Donderdag morgen is het lyk van Char les Gounod van St.-Cloud overgebracht naar het huis, dat de componist reeds sedert langen tyd te Parys op de Place Malesherbes bewoonde. Na een korten lykdienst in de vestibule werd de kist, welke het stoffelyk overschot bevatte, naar de orgel zaal op de tweede verdieping overgebracht en daar op eene kata falk geplaatst. Daarvoor en omheen waren de vele ordeteekenen gerangschikt, welke don overledene waren vereerd, te midden van een overvloed van bloemen, welke ook aan de wanden waren aangebracht. Eén enkele krans lag vóór de kist: het was die van de kleinkinderen van Gounod. De andere kransen, die in grooten getale door vereerders waren gezonden, hadden in de vestibule eene plaats gevonden. Onder deze viel byzonder in het oog die van de koningin van Engeland, uit violen, Maarschalk-Niel- rozen en witte seriDgen gevlochten, waaraan eene kaart was bevestigd, welke de volgende, door de koningin eigenhandig geschreven woorden bevatte„Een getuigenis van bewon dering voor den grooten componist, vanwege de koningin van Groot-Britannic en Ierland." Eene groote menigte bezoekers kwam een laatsten eerbiedigen afscheidsgroet aan den geviorden meester brengen. Te Parys had gistermorgen de plechtige uitvaart van Charles Gounod plaats. Te 11 uren verliet de stoet de woning der familie Gounod op do Place Malesherbes en richtte zich naar de Madeleinekerk, waar de lykdienst plaats had. Door de troepen werd de militaire eer bewezen, daar Gounod groot-officier van het Legioen van Eer was. Onder de menigte kransen, die gezonden warenf mogen vooral genoemd worden die van de koningin van Engeland, van de gravin van Parys, van prinses Bibesco, van Adeline Patti, van de Groote Opera; voorts waren er kransen van de meeste Fransche en vele buiten- landsche schouwburgen. De lijkbaar werd gevolgd door de familie van den overledene, door een vertegenwoor diger van den president der Republiek, door minister Poincarré, de leden van het Instituut, verscheidene deputatiën en eene ontelbare menigte vrienden on vereerders, bekende personen op het gebied van kunst, letteren en wetenschap. Overal langs den weg, welken de stoet volgde, stond eene dichte, eerbiedig zwygende menigte geschaard. Gedurende den dienst in de Madeleinekerk werd het orgel bespeeld door Dubois en Saint- Saëns. De heer Poincarré, minister van onderwys en schoone kunsten, sprekende uit naam der Regeering, schetste de artistieke loopbaan van den overledene en de hooge plaats, die hy in de Fransche kunst innam. Voorts werd nog gesproken door Ambroise Thomas, Jules Barbier, Gailhard uit naam der Opéra, Saint- Saëns uit naam der Fransche muziek, en door enkele andere vereerders. Na den lykdienst had de ter-aarde-bestelling plaats op het kerkhof van Auteuil. Er heeft zich een comité gevormd om op een der pleinen van Parys een monument voor Gounod op te richten. Ambroise Thomas is voorzitter van dit comité, waarvan verder een aantal bekende componisten en schry vers deel uitmaakt. Gemengd Nieuws. Als .een staaltje van dierenmis- hanaeling meldt men uit Venloo, dat in het „Villapark" aldaar onder een paard, dat eene kar, zwaar beladen met steenen en waarvan een wiel in den grond was gezakt, niet in beweging kon krygen, een bos stroo in brand werd gestoken om het dier uit ang6t enpyn tot eene buitengewone krachtsinspanning te dwingen. Dit gelukte echter niet, zoodat het dier noodeloos gepynigd was. In verband met in den laatsten tyd te Goudriaan bedroven diefstallen van wasebgoed, heeft men huiszoeking gedaan en goederen in beslag genomen by den nacht waker aldaar. De man is in zyne bediening geschorst. Te Bussum is op brutale wyze gestolen by den heer Meeuwis. Men is in de slaapkamer doorgedrongen, alwaar men een horloge en gouden sieraden van eene tafel en geld uit een broekzak heeft weggenomen. De bewoners hebben niets gemerkt. Een keuken raam was geopend en wat daarvóór op het aanrecht stond, is in den tuin gezet. Te Enkhuizen is de heer J. Ster- ken voornemens aan ongeveer 20 arbeiders op zeer billyke voorwaarden een stuk grond te verhuren en wel zoo, dat de huurders na verloop van 10 jaar eigenaars van den grond kunnen worden. Voor dit doel is door hem een verzoek aan den Raad gericht tot aankoop van gemeente grond. Het „Handelsblad van Antwer pen" meldt: Eene commissie, bestaande uit Fransche, Belgische en Hollandsche afgevaardigden, be last met het onderzoeken van middelen voor het herbevolken der Maas met zalmen, ver gadert op dit oogenblik te Luik. Het hoofdpunt der dagorde is voornamelijk het zoeken van middelen, om den zalmen too te laten do sluizen en afdammingen door to komen. Het Hof der Seine heeft zekeren Glodt, een kleermakerswerkman, die een jong vrouwtje getrouwd en toen zy zich misdroeg en eens óp een avond met een harer vele minnaars een danshuis verliet, haar op straat met zes revolverschoten doodgeschoten had, Donderdag vrygesproken. Er bestond omtrent zyne daad niet de geringste twyfel (hy had reeds een eisch tot echtscheiding ingediend), maar de jury verklaarde hem onschuldig. Eon arts van hot Oostenryksche krankzinnigengesticht by Dobrzan, dr. Eugen Schulte, kwam dezer dagen als volgt om het leven. Dr. Schulte was met twoe patiënten en een oppasser een wandeltocht gaan onder nemen en onderweg bestegen zy eene Bel vedère. Plotseling greep een der patiënten den arts aan en wierp hem de steile trap af, voor dat iemand het verhinderen kon. Dr. Schulte werd bewusteloos weggedragen en overleed den volgenden dag. Hy laat eeno weduwe met zes jonge kinderen na. Niet minder dan 26 conducteurs van den spoorweg Stettin-Berlyn zyn in hech tenis genomen, omdat zy, in plaats van alle kaartjes der reizigers te „knippen", een aan tal voor zich plachten te houden en weder in omloop wisten te brengen. Den ganschen zomer is de geheime politie bozig geweest om hunne schuld aan het licht te brengen. Een neger, door een Belgisch officier uit den Congo-Staat medegebracht, is zoodanig aangegrepen door de wonderen, die hy te Brussel aanschouwde, dat hy hot ver stand verloor. Het ongelukkige slachtoffer der beschaving is in een krankzinnigengesticht opgenomen. Uit het museum voor natuuriyke historie te Hamburg zyn tal van kostbaro voorwerpen ontvreemd. Het zyn vooral munten uit Oostersche landen (China, Japan, Korea, Siberië, enz.) en blokken zilver- en gouderts uit allerlei landen, welke gestolen zyn. By St. G er v ais, waar op 12 Juli van het vorige jaar het vreeseiyk ongeluk heeft plaats gehad door de doorbraak van een bergstroom, heeft men thans allengs allerlei kostbaarheden gevonden, die uit het vernielde badhuis waren weggespoeld. Zy zyn grootendeels door baggeren in het bed van de Bonnant en van de Arvo te voorschyn ge komen. Twee gouden horloges zyn reeds dooi verwanten van omgekomen personen herkend en hun teruggegeven. Andere zyn by de recht bank te Bonneville in bewaring gegeven, tot de rechthebbenden ze opeischen. Te Melbourne was de scheikundige Liardet vele jaren bezig met de uitvinding van een nieuw ontploffingsmiddel, waarvoor hy duizenden uitgaf. Eindelyk was hy thans geslaagd, maar eergisteren vloog zyn labora torium de lucht in. Van Ii*rdet en zyn uit vinding is niets overgebleven. Te Dublin heeft eeno 2 - j ari g e vrouw van goeden huizo, dio verleden week door haar familie w*rd gedwongen tot een huwoiyk met een ryken 70-jarigon man z'ch met een scheermes den hals afgesnodeni

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2