In den Haagschen gemeenteraad is aan genomen een voorstel tot bezuiniging van f 4000 op de vergoeding aan den directeur der Opera ton behoeve van het orkest. Op die wyze, meende een der leden, zal men de exploitatie van de Opera op den duur on mogelijk maken. Naar raon vernoemt, zullen in de maand December de tollen op de rijkswegen in de provincio Zuid Holland verpacht worden. Met het oog op eeno oventuoele afschaffing zullen zjj in plaats van voor zes, nu voor drie jaar worden verpacht. In de laatste weken, zegt de te Amster dam verschijnendo „Deutsche Wochenzeitung", zijn buiten verhouding meer troepen naar Indië gezonden dan tot dusver. Yermoedel(1k bestaat bij de RegeerlDg hot plan om eindeiyk Tamiang, waar in den laatsten tijd do met voorlaad- geweren gowapende inlanders onder hunne aanvoerders belangrijke verliezen leden, van de Atjehsche rooverbenden te zuiveren en de voornaamste plantages en industriëele onder nemingen in Deli te beschermen. De heer Jacques Hartog, te Amsterdam, doet in eenige bladen een beroep op kunst liefhebbers om zich te vereenigen voor een standbeeld voor Jan Pictorszoon Sweelinck <15621G21) „Gaarne zal ik", verklaart de heer Hartog, „nauwkeurige opgave van hunnen naam en van hun adres ontvangon, opdat er eeno vergadering kunne gehouden worden, waarin de vraag zal worden besproken, op welko wijze het voorgestelde doel het best kan worden bereikt." Do heer Treub gaf, naar het „N. v. d. D." mededeelt, per draad bericht dat hij, als hij tot vertegenwoordiger in de Tweede Kamer voor Veondam gekozen wordt, bedanken zal als wethouder te Amsterdam, betgeen by pas geworden is. Van den heer Treub zeiven vqrnam het blad, dat hy amvankojyk de candidatuur voor Veer.dam weigerde, -iuch na langdurige brief wisseling ten slotte toch toegestemd heeft. De voornaamste overweging is daarbij geweest, dat mr. Treub van alle radicale woordvoerders het moest bekend was in bet district en zijne candidatuur dus de meeste kansen opleverde. Hot go olg zal zijn indien mr. Treub althans wordt gekozen dat de Raad van Amsterdam weder wordt geplaatst voor de benoem i r van oen wethouder. De - ur Treub zal Zondagavond to Veen- dam voor de kiezers van het district eene politieke lezing houden. De liberalo kiesvereeniging te Stadskanaal heeft mr. J. Van Gilso, van Rotterdam, can- didaat gestold. Het stoomschip „Bellerophon" vertrok 20 Oct. van Batavia naar Amsterdam; de „Mashona", van Amstordam via Londen naar Kaapstad, vertrok 21 Oct. van Las Palmas; do „Reichstag", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 23 Oct. te Lissabon; de „Drente" arriveerde 25 Oct. van Batavia te Rotterdam de „P. Caland" arriveerde 25 Oct. van Nieuw-York to Rotterdam; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 25 Oct. te Suez; de „Soonda", van Singapore naar Amsterdam, vertrok 24 Oct. van Port Said; de „Gede", van Batavia naar Rot terdam, vertrok 25 Oct. van Perim; de „Zuid- Holland" vertrok 25 Oct. van Batavia naar Rotterdamdo „Edam" is 25 Oct. van Rot terdam to Nieuw-York aangekomendo „Rot terdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, is 25 Oct. Prawlepoint gepasseerdde „Schie dam" vertrok 25 Oct. van Amsterdam naar Nieuw York met 60 derde klasse-passagiers; de „Spaarndam" vertrok 25 Oct. van Rotter dam naar Nieuw-York. By koninkiyk besluit zyn benoemd, by not wapen der inf., tot tweeden luit.by het lste reg., de serg vol. L. G. De Mqoy, M. L. De Boer en K. W. Do Bock, allen van het 4do reg soowde do serg. B. Muldor en B. Jasink, bei-ion v.m het 8ste, en T. C. Van Erp, van het co> psby het 2de reg. de serg.-vol. J. E. L. Haonecour en H. L. M. Van Ghert, beiden van Let 4de rog.; by het 3de rog., de serg.-vol. A. H. L. Stam, C. H. Wyck- huyso on W. J. Van Hattem, allen van hot 4de reg., zoomode de serg. M. D. Wiersma, van het lste reg., B. J. Ephraim, van het rog. gren. en jagers, en A. A. Van der Pol, van het 5de reg.; by het 4de reg., de sorg.-vol. A. A. Den Hoed en F. G. Riesz, beiden van het corps; by het 5de reg., de serg.-vol. H. Bierman en A. M. C. Seeuwen, beiden van het 4de reg., zoomede de serg. N. G. Van Gemert, van het 3de reg., H. J. Meyboom, van het reg. gren. en jagers, en M. Tydeman, van het 6de reg.; by het 6de reg., do serg -vol. A. M. Van Genderen, C. Visser, S. J. B. Maier on G. J. D. Bauduin, allen van het 4de reg., zoomede de serg. M. J. Lagerwey van het lsto reg. on W. N. De Koning, van het corps; by het 7do reg., de serg.-vol. H. H. Timmermans en J. G. Lutz, beiden van het 4de reg., zoomede do serg. A. J. L. Roos, van het 6de reg.by het 8sto reg. de serg. B. C. Ootmar, van het 4de reg. Benoemd, by het personeel der militaire adm., tot tweeden luit.-kwartierm.by het 4do rog. Inf., de serg. P. Rienks, van het 5do reg. inf. Benoemd, by het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indiö, tot 2den luit., de serg.- vol. H. Klebach, van het 4de, zoomede de serg. B. Ta.nines, van het 5de, M. "W. Siebel- no ft', van het 6de, J. Swartjes en P. A. Van Batten, beiden van het 4de, H. Vroege van hot 6de, J. D. F. Was van hot 3de, C. Van Bougo van het lste, C. E. A. Niermans van het 3de, L. Oorver van het 6de, P. Van Royen van het 8ste rog., W. A. Le Roy, van het reg. gren. en jagers, W. Goldie, P. Ton Cate en J. P. Van Lier, allen van het 8ste, J. L. Van Nues, van het 7de, mitsgaders J. Van Roon en E. Schutt, beiden van het 4de reg. inf. Benoemd, by het personeel der militaire adm. van het leger in Ned.•Indio, tot tweeden luit.-kwartierm., de serg. C. P. J. Süverkropp en J. F. 0. Nienhuis, beiden van het 4de. Aan den commies der telegraphie lste kl. E. A. Bergsma eervol ontslag uit 's Ryks dienst verleend. Gr c meïi e cl Nieix\vs. De bazaar voor „Effatha" wordt druk bezocht en wat meer zegt: met den verkoop gaat het zeer naar wensch. Dit is gelukkig voor het Christelyk instituut voor doofstomme kinderen, want het heeft geld noodig. Zooals bekend gemaakt is, heeft de verkoop hedenavond tot negen uren en morgen ook nog plaats van tien tot negen uren in het gesticht aan de Langebrug. Men kan or nog veel van zyne gading vindon! Door het bestuur derAfdeeling Leideu van den Algemeenen Nederlandscben Werklieden Bond werd voor eenigen tyd beslo ten eene tooneoluitvoering te geven, waarvan het batig saldo zoude strekken tot sty ving van het ziekenfonds der vereeniging. Zekere F. W. D. werd belast met het in zamelen van gelden. Het schoone doel echter i;t hot oog verliezende, eigende hy zich een •jedeelte dier gelden toe en nam do wyk naar Rotterdam. Hier mocht het der politie even wel spoedig, na daartoe te zyn aangezocht, gelukken den dader op te sporen, waarna hy naar zyne vorige woonplaats werd terugge bracht. Het bleek toen dat hy reeds het geld verteerd bad en nog slechts enkele centen had overgehouden. Van eon en ander is door de politieke dezer stede proces verbaal opgemaakt. Een koopman uit Leiderdorp, J. P. genaamd, we.4 door de Haagsche recht bank wegons heling ;an twee zakken mais tot éón jaar gevangenisstraf veroordeeld. Heden voor hot Gerechtshof aldaar conclu deerde mr. J. 0. Van der Lip, uit Leiden, tot vryspraak of het opleggen van eene lichtere straf. Het Openbaar Ministerie eischte beves tiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. By vonnis van de Haagsche arrond.-rechtbank werden heden veroordeeld: A. G. en B. K., arbeidersjongens te Rynsburg, resp. tot 7 en 3 dagen, wegens stroopery van te veld staande bloemenJ. G. en B. Kt, te Rynsburg, alsvoren, ieder tot 7 dagen gevan genisstraf. Vrygesproken werden J. W. P. en J. B., te Noordwyk, die terechtstonden wegens het brengen van eene „serenade" met ketelmuziek aan den Ryksontvnngor aldaar, terwyi C. M. G. en N. v. d. B die mede deswege terecht stonden, van rechtsvervolging werden ont slagen, daar niet gebleken is dat de „serenade" gebracht is „in tegenwoordigheid" van don beleedigde, welk olement noodig is om. het foit strafbaar to maken. Daar hetgeen van Rijkswege wordt gedaan ter bescherming van onze vis- '^gchorsvloot, niet altyd waardeering ondervindt, meenen wy er melding van te mogen maken dat roeder en schipper van de Noordwykscko bomschuit „de Vrouw Catharina" zich gedron gen hebben gevoeld in de „Nederlandsche Visschery Courant" openiyk hulde en dank te brengen aan den commandant en de officieren, speciaal ook den officier van gezondheid, van Hr. Ms. stoomschip „Dolphyn". Bedoelde bom had drie zyner manschappen ziek liggen en seinde om hulp aan den brui senden „Dolphyn"; onmiddeliyk kwam de officier van gozondheid met medicynen aan boord en werden de zieken met de meeste zorg verpleegd. Als een bewijs, dat do gronden, geschikt voor de bloembollen cultuur, ij<5g stoeds hoog in prys zyn, kan dienen dat te Hillegom op 24 October even 11 hectaren in publieke veiling verkocht zyn voor f 80,235, behalve do kosten. Na 2'/2 maand aan een artesischen put te Hoofddorp (Haarlemmermeer) gekerkt te hebben, doch zonder goed gevolg, heeft men eindelyk besloten dat werk to staken. Thans zal vanwege do vereeniging „Het Witte Krirts" overgegaan worden tot het maken van eene Nortonpomp. Voor den jeugdigen Jac. Tuyt, te Scheveningen, die dezer dagen zulk een bewys van kloekheid en goedhartigheid gaf door het redden van een hond, door jongens in 't water gegooid om hem to verdrinken, is by den commissaris van politie te Scheve ningen, den hoer L. G. Vernée, eeno gift ingekomen van zeor verre, nameiyk uit Rus land. Deze en andero by den heer Vernéo ingekomen bydragen zullen door hem voor den knaap op de Rykspostspaarbank worden belegd. De onder verdenking van mi s- dryven tegen de zeden in bewaring gestelde Haagsche predikant T. is, zoo meldt men, buiten vervolging gesteld voor feiten, die hy kort voor zyne inhechtonisstelling zou hebben gepleegd, on zal zich alleen te verantwoorden hebben wegens vroeger gepleegde en nog niet verjaarde bedryven, die by de gerechte- yke instructie aan het licht zyn gekomen. Tegen 9 November is ter zake van soort- geiyke handeliugen voor de rechtbank gedag vaard do gep. luitenant-kolonel C., een man van 74 jaren, in Den Haag woonachtig. De collecte voor de dragers van het Metalen Kruis en de Citadel-Medaille, ge houden te Zoetermeer, heeft opgebracht /"12.005. Togen den zaakwaarnemer P., te 's-Gravenhage, die adressen van verschillende personen voor zyne glazen hing, om hen op die wyze tot betaling te noodzaken, is, op aaDgifte van een dier personen, door de politie proces-verbaal opgemaakt, ter zake van belee- diging of smaad. Aan de Nederlandsche Oliefabriek te Hof van Delft is deze week de achturige werkdag ingevoerd. Het b ek en d e 1 andgoed „Boeken rode," by Haarlem, van wyien den heerMes- schert van Vollenhoven, dat gisteren te Amster dam in publieken verkoop opbracht ƒ202,105, zou aangekocht zyn do.r jhr. P. Teding van Berkhout, te Heemstede. Van andere zyde wordt echter gemeld dat het 't oigendom geworden is van den heer Polman Mooy, bloembollenkweeker te Haarlem. Uit Rotterdam wordt gemeld: Het schynt dat men ook hier het boycotten wil gaan invoeren. Vanwoge de Rotterdamsche afdeeling van den Algemeenen Nederlandschen Typografenbond waren biljetten aangeplakt, waarin het publiek werd aangespoord om aan twee met name genoemde drukkers firma's geene orders op te dragen, met andero woor den ze te boycotten, zooals in Duitschland de sociaal democraten gewoon zyn te doen. Weder werd gister namiddag de hulp der brandweer te Rotterdam inge roepen ter bhissching van de opnieuw uit slaande vlammen in de afgebrando lompen bergplaatsen van den heer Mok aan de Rechter Rottekade. Aangezien ook do laatst gewerkt hebbende stoomspuit ingerukt was, werd spuit 26 in werking gesteld en gaf geruimen tyd water. Het hof te Amsterdam heeft beslist dat het kussen van vrouwen en meisjes in het openbaar tegen haren wil niet straf baar is. Men zal zich herinneren dat vroeger de Hooge Raad, by eene golyke zaak als thans voor het hof werd behandeld, in gelyken geest uitspraak deed. I n d e S t.-J acobstraafc te Amster dam heeft gisteravond een verwoed gevecht plaats gehad tusschen oen winkelier en drie mannen, die niet wilden betalen wat zy schul dig waren. Één hunner trok zjjn mes en gaf er den winkelier eene snede mede over de hand. Politie en burgers hadden moeite om de drie wanbetalers mede naar het politie bureau in de Oudebrugsteeg te brengen. Vrouwe n-m ishandeling. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terecht gestaan een 33 jarige sjouwerman aldaar, zekere W. Sch ter zake dat liy den 16Jon Sept. jl. zyne vrouw Wilhelmina Breidenbach in hunne woning op den grond heeft geworpen, op haar is gaan zitten en met de vuist, waarin hy een baggelaar turf had, op het hoofd en in het aangezieht geslagen heeft, waardoor zy bloedig verwond werd. De rechtbank hoeft hem schuldig verklaard aan mishandeling zyner wettige vrouw en veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Tydens do behandeling der zaak is beklaagde, na herhaalde waarschuwing, wegens brutali teit uit de rechtszaal verwyderd. Naar men uit Meppel meldt, zyn twee arbeiders by de gemeentereiniging aldaar, waarvan het bekend geworden was, dat zy, in stryd met de uitdrukkelijke orders van den directeur, privaattonnen hadden gereinigd in de waterleiding uit de Zuiderkanaaliyn naar do Reest, onmiddeliyk uit den dienst der gemeente ontslagen. Do rechtbank te Gravesend heeft uitgemaakt, dat de dood vaD den matroos 9 van de „Star of the Ocean," die door de „Prinses Marie'' van de maatscbappy „Zeeland" werd aangevaren, aan een ongeluk te wyten is. De jury betuigde haar ongenoegen over het feit, dat de kapitein varfjWiet Nederland- •fche schip geene boot uitgezet had om te pogen de bemanning te rodden en verzocht den coroner de Nederlandsche rogeering te vragen de snelheid van de mailbooten te verminderen, daar zy het verkeer benadeelt. De gewezen burgemeester der gemeente Wierden is ter zake van valsch- heid, gepleegd in zyne gemelde hoedanigheid en het desbewust gebruik maken van die alzoo vervalschte stukken, tegen 14 November voor den rechter gedagvaard. In deze zaak zullen tien getuigen worden gehoord. In eene der steenfabrieken aan de Waal, ondor de gemeente Gent, by Ny- megen, heoft gisteren een hevige brand gewoed. Er hebben zich te Rotterdam geene nieuwe choleragevallen voorgedaan. Een lyder is hersteld, zoodat nog één in be handeling is. Do grondwerker te Meppel, door cholera aangetast, is bezweken. Aldaar kwamen gisteren wederom by vrouwen twee gevallen van Aziatische cholera voor met doodelyken afloop. Te Haarlemmermeer is de 72 jarige weduwe Aalswyk aan Aziatische cholera overleden. Te Kuilenburg is het eerste geval van cholera asiatica voorgekomen by eene loge menthoudster in de Zandstraat. Zy is reeds overleden. Te Livorno zyn 2 personen aan de cholera overleden; te Palermo werden 12 ziekto- en 7 sterfgevallen aangegeven. Te Stettin is het aantal lyders met één vermeerderd. Sedert het eerste cholerageval in Konstan- tinopel zyn 349 personen aangetast en 208 gestorven. Men meldt uit Ruhrort van 26 dezer: Sedert gisteren is de gele vlag van de schepen verdwenen en heeft het onderzoek wegens cholera opgehoudon. De beide officieren van gezondheid zyn naar hunne garnizoenen terug gekeerd. Omtrent een der beklaagden in het woekerproces, dat thans te Hannover aanhangig is, hoeft de verdediger schorsing der behandeling gevraagd, omdat die persoon, Albert Hesz genaamd, in stryd met de gel dende bepalingen door de Nederlandsche regeering zou zyn uitgeleverd. In Zuid-Amerika moeten hevige aardbevingen plaats gehad hebben. In de stad Guenca (Ecuador) zyn vele huizen inge stort, waarby 40 menschen omkwamen; in Peru hebben, volgens de te Guayaquil ver- scbynende bladen, 400—500 menschen het leven verloren. Een priester, Zondagmorgen in de Rcomsch-Katholieke kerk van Wimbledon (Londen) preekend, hield eensklaps op, bracht de hand aan zyn voorhoofd, viel achterover en was dood. De vloed in de Dollart was Maandag zóó hoog, dat de kwelders onderliepen en het vee zich zwemmende trachtte te redden. Van den dyk zagen velen hunne dieren worstelen met de golven, zonder hulp te kunnen bieden. De geheele toonladder doorge- stotterd. Een stotteraar is aan 'twoord: „Do do doorgaans heb ik geen re re reden tot klagen van mi mi militairen; maar 't is wel fa fa fataal, dat enkele sol sol soldaten nu en dan vry la la laat in den avond in een si si situatie verkeoren, waarvoor ik bang ben als voor den do do dood." BUITENLAND. Frankrijk. In berichten uit Achter-Indië, te Londen ontvangen, wordt verzekerd dat de onder handelingen tusschen Frankryk en Engeland, met betrekking tot Siam, weder gestoord zyn. Grootvorst Sergius van Rusland, die gisteren uit Darmstad vertrok, wordt te Parys verwacht, waar Z. H. eenige dagen denkt te vertoeven. De werklieden van alle glasblazeryen te Saint-Etienno hebben de inrichting van den heer Durif geboycot, wegens het wegzenden van werklieden. Volgen de overige patroons den wenk niet op, door de werklieden ge geven, dan zou de werkstaking zich uit strekken van Rive-de Gier tot Lyon. Charles Gounod wordt morgen, Vrydag, op staatskosten begraven op het kerkhof van Auteuil. De plechtige ïykdienst wordt in de Madeleino gevierd. Daar zal het nieuwe „Requiem" van den "toondichter voor het eerst uitgevoerd worden. Volgens het „Journal des Débats" is in den omtrek van het Champ de Mars een welgekleed heer gearresteerd, dio in hevigen staat van opgewondenheid verkeerde. By onderzoek bleek uit de aanteekeningen, welke hy by zich droeg, dat hy ton gevolge van overspanning door de Russisch Fransche feesten krankzinnig was geworden. Italië. Op het laatste oogenblik heeft koning Hum- bert besloten, zich by de begrafenis van den Britschon gezant lord Vivian te doen ver tegenwoordigen niet door den hertog van Aosta, maar door den kroonprins. Uit Spezzia wordt gemold dat lord Sey mour naar Rome vertrokken is, met zyn ad judant en de commandanten van de „Inflexible" en de „Dreadnought". Wogens ongesteldheid van den minister van buitenlandscho zaken, zal dions secretaris de Engelsche officieren ontvangen. De komst van het Engelsche eskader te Spezzia geeft den dagbladen gelegenheid, op nieuw de vriendschap van Italië en Engeland te verheerlyken. Het „God save the Queen", zegt de „Fanfulla", zal door geheel Italië worden herhaald. De vlag van Engeland is de vlag van Navarino en van Marsala. TeNava- rino was zy de vlag der Griekscho vryheid. Te Marsala beschermde zy de expeditie van Garibaldi's duizend en hielp zy daardoor Italië verlossen van een gouvernement, dat do ne gatie was van alles goeds. Gri'oot-Bi'itaimic. Do lord-mayor van Londen presideerde Zaterdag in het Mansion-house eene druk be zochte byeenkomst, door de Nationale Matig heids-Liga belegd, om de twintig mayors, die van de twee en veertig der Engelsche provincie steden „afschaffers" zyn, to verwelkomen. Sir Stuart Knill verklaarde zelf geen „geheel onthouder" te zyn, maar by getuigde gaarne, dat veel misdaad on armoedo gevolgen waren van den sterken drank en waardeerde daarom het goede werk, door de Liga verricht. Ver scheidene mayors deden daarna mededeelingen uit hunne ervaring. Sommigen hadden b(j hunne feestmalen niet meer bedwelmenden drank geschonken en verklaarden daarmede wel geslaagd te zyn. Volgens te Londen ontvangen telegram men uit Kaapstad heerscht daar in alle kringen ontevredenheid over het geschil aangaande de quaestie in Matabeleland, dat ia ontstaan tusschen den gouverneur dor Kaapkolonie, Sir Henry Loch, en den heer Cecil Rhodes, gemachtigde der „Chartered Company". Het optreden van den gouverneur, die zich de oplossing der quaestie wil voorbehouden, wordt beschouwd als nadeelig voor de be langen en 8trydig met de rechten der Engel sche Maatscbappy en vindt daarom een levendig protest, dat, naar uit de „Times" van gisteren biykt, te Londen reeds weerklank heeft gevonden. Spa ii je. De dagbladen in Spanje toonen zich onte vreden, omdat de regeering nog niets heeft ondernomen tegen de Kabylen by Melilla.De regeering evenwel vindt, dat een oorlog tegen de Mooren eene zeer ernstige zaak is en neemt uitgebreide maatregelen, misschien hopende dat de keizer van Marokko, daardoor ongerust gemaakt, zelf tegen de weerbarstige Kabylen zal optrekken. Voorloopig worden vele kanonnen naar Melilla gezonden en koopt de regeering ge weren; 20,000 levert de Berlynsche fabriek van Löwe. Te Almeria, Malaga en op een paar andere plaatsen worden hospitalen opgericht. De Mooren zitten ook niet stil. Hunne priesters prediken den heiligen oorlog. "Waar toe zy in hun fanatisme in staat zyn, blykt uit hetgeen de Madridsche correspondent der „Köln. Ztg." mededeelt, dat nameiyk in het gevecht van 2 Oct. de Mooren, op bevel dier priesters, zich op de nedervallende granaten wierpen om het pypje er uit te trokken. Eenige malen moet dit zyn gelukt, maar meestal werden de roekeloozen in stukken geslagen. Het is zeker een gewaagd avontuur, dat Spanje gaat ondernemen. Weinig eer volt ©r te behalen en veel geld zal het kosten en daarbij i6 niet te voorzien, of ten slotte de keizer niet zal worden gedwongen, tegen de Spanjaarden op te trekken. Reeds nu worden zyne onderdanen onrustig. De voorgestelde handelsovereenkomst met Duitschland vindt in Spanje veel tegen kanting. Do minister van financiën ontvangt tal van deputatiën van fabrikanten uit Cata- lonië, Biscaye en Asturié, die er tegen komen protesteeren. Rusland. De geruchten over het overlyden van generaal Gurko zyn volgens berichten uit Warschau geheel verzonnen. Wel moet de generaal te Warschau bedenkeiyk ziek liggen. Volgens de „Polit. Correspond." heeft het Russische ministerie van marine in het buitenland 22 torpedobooten besteld ter ver dediging van de Oostzeekust. Twee Russische studenten, dio tot een geheim genootschap behoorden en een kame raad, van wien zy verraad vreesden, in een boscii hadden vermoord, zyn tot 20 jarigen dwangarbeid in Siberië veroordeeld. Het geding werd gehouden voor eene gewone rechtbank en met gesloten deuren, terwyi anders derge- lyke zaken voor een krygsraad komen. De Fransch-Russischo feesten zyn niet zonder handtastelijkheden tegen Duitschers afgeloopen en wel te St.-Petersburg. De Fransche schooljeugd heeft nameiyk aan de Russische hare groeten gezonden. Toen deze op een der gymnasiën waren voorgelezen, werden de Duitsche leerlingen afgeranseld! Daarom werd op hoog bevel het voorlezen van zulke brieven verboden. Brazilië. Admiraal Stanton, de bevelhebber van het eskader der Vereeijjgde Staten in de wateren van Brazilië, heeft bevel gekregen het com mando over te geven aan kapitein Picking, omdat hy zich schuldig had gemaakt aan eene onhoffelyke handelwyzo tegenover eeno bevriende natie, door admiraal Mello, het hoofd der opstandelingen, te gaan begroeten. Vereonigde Staten. Men hoopt thans in de Vereenigde Staten, zoo verneemt de „Times" uit Philadelphia, op eene onvoorwaardelyke intrekking der Sherman-wet, in de verwachting, dat de repu- blikeühsche zilvermannon in den Senaat hun verzet zullen staken. Aan de „Daily News" wordt uit Nieuw-York geseindMen voorspelt dat de meerderheid do geheele wereld zal verbazen. De meeste Senaatsleden zullen nameiyk aan de zyde der winnende party willen staan. Men voorspelt reeds dat handel en nyverbeid onmiddeliyk zullen herleven en aldus oen tydperk van al gem eene welvaart zal aanbreken. De democraten zyn bevreesd geworden voor den uitslag der verkiezingen in November, indien de quaestie dan niet geregeld was, en voorzien ook dat de president de wet zal schorsen, indien de Senaat blyft weigeren haar fn te trekken. Aan de „Standard" wordt uit Nieuw-York verzekerd dat de coalitie der zllverparty in den Senaat ontbonden is. De democratische leden zien op tegen de impopulariteit, die hem zou treffen, indien Cleveland slechts met be hulp der republikeinscho leden de opheffing der Sherman-wet kon doorzetten. OKiina. Het diplomatencorps te Peking heeft eene tweede, strengere nota gezonden aan den Tsung-li-Yamen, met betrekking tot den moord te Sungpu op de Zweedsche zendelingen ge pleegd. De gezanten geven hunne bezorgdheid te kennen ten aanzien van de veiligheid der Europeanen in het binnenland; zy verwyten den ambtenaren, niet te gehoorzamen aan de bevelen, door den keizer gegeven. Volgens de laatste berichten uit Hankow is in die stad alles rustig. Telegrammeii. LONDEN, 25 October. De „Council of forei n toniholders" maakt to:ond van Cartas te hebben ontvangen eene remise van 6728 pd. st., voor den dienst der geconsolideerde schuld van Venezuela. PALERMO, 25 October. In het doip Floresta heeft de qmestie der gemeentel elastingety aanleiding gegeven tot ernstige ongeregeld heden. De burgemeester vluchtte, e kara- biniers werden ontwapend en verscheiden hunner gewond. Door de soldaten word de orde hersteld.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2