lyk vertoefd had, plaats moest maken voor heete tranen over het verlies van zijne vrouw, die hy altijd „zoo lief had gehad"!! Moest men den verdachte gelooven, dan ■ou de vrouw zelve zich van het loven be roofd hebben! Al zün pogen, om haar daarvan terug te houden, of, toen zy eenmaal in de sloot lag, haar daaruit te redden, zouden vruchteloos zijn geweest! Men verneemt niet waarom zij dan juist de sloot, welke slechts 20 centimeters water en voorts modder bevatte (en dus nauwelijks genoeg, om de voeten onder water te kunnen zetten!) tot dat doel gekozen heeft, en niet do Haarlemmervaart, welke zich op gelijken afstand rechts van den weg bevindt;-ook niet, waarom hij geene hulp heeft ingeroepen bij de naastbyzünde boerderij, welke toch weinig meer dan 100 meters verwijderd lag; en evenmin, waarom hijte Halfweg aangekomen, do politie niet met het ongeval in kennis stelde Dat do niet ver van de plaats des onheil verwijderd wonende personen geen enkel hulp geroep gehoord en niets van het voorval gemerkt hebben, moet hoogstwaarschijnlijk hieraan worden toegeschreven, dat de vrouw, wier lijk gevonden werd, voorover liggende en in de modder vastgedrukt of getrapt, onmid dellijk door verstikking den dood gevonden heeft. Zeer is het te hopen, dat bij deze misdaad, waarbij toevalligerwijze de naam „Haarlem" weder genoemd moet worden, de gerechtigheid hare voldoening vinde! De ongelukkige was sedert 4 jaren gehuwd en laat geene kinderen achter. Door de „Haarl. Crt." wordt nog medegedeeld dat te ruim halfacht Zondag morgen door eenige personen de echtelieden Faassen op den Haarlemmerweg zijn gezien do vrouw zou in eenigszins waggelende houding hebben geloopen. In de onmiddellijke nabijheid van het lijk is in het gras een hals van een fleBcbje ge vonden, waaraan een dranklucht werd opge merkt. Ook uit don mond van de vermoorde vrouw werd eeno dranklucht waargenomen. De sloot, waarin zjj den dood heeft ge vonden, is ongeveer l'/i meter breed en slechts 25 a 26 cM. diep, zoodat hot niet onwaar schijnlijk is dat zjj, voorover in de sloot vallende, in de modder is gestikt. Toch heeft de spoorwegarbeider baar ge vonden met het hoofd naar den Haarlemmer weg gekeerd, hetgeen afgeleid zou kunnen worden uit de verklaring, door Faassen voor de justitie afgelegd, dat hy nog getracht heeft haar te redden. Dat by niets meer aan haar gedaan heeft en zelfs geene hulp heeft ingeroepen, verklaart hij zulks niet ge daan te hebben, omdat zy toch al dood was. Omstreeks zeven uren gisteren avond werd te Rotterdam brand ontdekt in het magazijn van schoenmakersfoumituren van den schoenmaker G. J. J. Van Gils, wonende op den Visschersdyk No. 53, welk magazyn is gelegen in de Varkonsgang, loopende tusschen do panden 5 en 9 in de Schrynwerkerssteog en ééne bovenverdieping beslaat. In den beginne liet deze brand zich ernstig aanzien, doch men was, door het tydig optreden der brandweer, het vuur spoe dig meester. Een uur na de ontdekking was het geheel gebluscht en bepaalde zich tot hot magazyn, dat nagenoeg uitbrandde. Het benedenhuis, by den schipper A. Van Voren als aardappelpakhuis in gebruik, bekwam veel waterschade, terwyl deze schipper niet, zooals Van Gils, tegen brandschade verze kerd is. Van de uitgebrande panden tot berging van lompen van den hoer Mok zyn gisteren van gemeentewege de achtergevels omgehaald, wolke door den bouwvalligen toestand gevaar opleverden. Met de ontruiming is mede een aanvang vgemaakt, waardoor het verkeer ter plaatse op do Linker-Rottekade is gestremd. Eene stoomspuit blyft nog steeds voortgaan met water geven. (N. R. C Zooals blykt uit de mededee- ling van den burgemeester van Rotterdam, zpn ook gisteren aldaar geen nieuwe ïyders aan cholera asiatica aangegeven. Sterfgevallen hadden ook niet plaats. Twee lyders blijven er nog in behandeling. Te Meppel hebben zich wederom twee ge vallen van cholera asiatica voorgedaan, by een knaapje, dat herstellende is, en een grond werker, die naar do barak is overgebracht. Te Smilde heeft zich opnieuw een geval van cholera voorgodaan met doodelyken afloop by oen arbeider. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het toezicht op de schepen, die langs Hansweert (gemeente Kruiningen) en langs Lobit-Tolkamer (ge meente Herwen en Aordt) het land binnen varen, met ingang van 28 dezer wordt opgeheven. Opmerkelyk is het groot aantal sterfgeval len aan diarrhee, ook in plaatsen waar geen cholera voorkomt of althans het bestaan daarvan niet is geconstateerd. Zoo blykt b. v. uit de opgaven van de „Commission centrale de statistique de Belgique" dat in Augustus geen enkel sterfgeval van cholera is geconstateerd in de na te noemen steden, waarin niettemin het na te noemen aan tal sterfgevallen aan diarrhee voorkwam Palermo 147, Napels 108, Milaan 68 en Genua 68. Yan 1 7 October kwamen te "Weeren 52, te München 61 en te Berlyn 59 erfgevallen aan diarrhee voor. i Brest is eene geringe toenoming van cholera merkbaar. Gisteren kwamen er 3 RorfgevaUen voor. Brand op do Nienwmarkt te Amsterdam. Hedenochtend te halfnegen werd de Am- sterdamsche brandweer gealarmeerd vooreen ernstigen brand, welke uitgebroken was in een perceel op de Nieuwmarkt. De brandweer rukte al spoedig met veel materiaal aan en de brandmeester Proost, die uit de kazerne op de De-Ruyterkade uit rukte, rook al dadelyk, toen hy buiten kwam, dat er in de buurt iets ernstigs aan het handje moest zpn. Hy bleek zich niet vergist te hebben, want toen de brandweer voor het aangetaste perceel kwam, was dit van ach teren reeds eene vuurzee gelyk. De brandweer toog onder leiding van haren commandant en onder commandant met vier stoomspuiten en vyf Yechtkranen dadelyk aan het werk en wist binnen een half uur het gevaar althans tot het aangetaste perceel te be perken, zoodat toen de stoomspuiten konden inrukken. Hoe de brand ontstaan is, is een raadsel. Het onderhuis was geheel in gebruik bij den heer D. Stibbe, die daarin een magazyn hield van speelgoederen, krameryen en dergelyke. In een en ander vond het vuur natuuriyk ruim schoots voedsel. Als men den diepen winkel is doorgegaan, komt men op eene kleino binnenplaats; aan den anderen kant dier plaats is een groote uitbouw van het perceel met het eigenlijke huis door eene gang ver bonden. In dat achterhuis bevond zich het kantoor der firma, terwyl er bovendien eeno groote hoeveelheid goederen in was opge slagen. Aangezien ook eene groote hoeveel heid lucifers in voorraad was, was er voor het vuur voedsel genoeg. Een boekhouder, die op het kantoor werkzaam was, bemerkte opeens boven zich vuur en pas had hy alarm gemaakt, of alles stond in lichterlaaie. Het bovendeel van hot perceel was bewoond door drie gezinnen. Op de eerste verdieping woonde de wed. J. Snoek met hare dochters diamantslppsters van beroep, die achter voor de ramen zaten te werken toen zy in het achterhuis de vlammen zagen en nog juist tyd genoeg hadden zich te redden. Ook de bewoners der beide hoogere verdiepingen, de gezinnen Nector en Vleeschhouwer, redden zich intyds, zoodat gelukkig geen persoonlyko ongelukken zyn te betreuren. De aangrenzende perceelen hebben uit den aard der zaak geduchte waterschade. Vooral is die zeer groot in het perceel, waar het meubelmagazyn van de firma Van Marie Co. zich bevindt, waar het water door winkel en kamers stroomde. Het bovenhuis van dit perceel werd bewoond door den eigenaar, den heer H. Smidt. Ook oen perceel aan den anderen kant, op den hoek van de St.-Antho- niebreestraat, waarin een manufacturenmaga- zyn is van den heor P. S. Barbier, heeft van achteren veel schadede slangen der brandweer waren op de Breestraat o. a. door het zolder raam van laatstgenoemd hoekhuis gelegd. De heer Van Marle zat met zyne zuster juist aan het ontbyt toen zy boven zich een vervaariyk leven en geknetter hoorden en kort daarop zagen zy tot hunne ontsteltenis achter de vlammen uitslaan' "Wanneer men uit een bovenkamer van een der huizen in de Dykstraat het terrein van den brand overziet, dan moet men alweder lof toe brengen aan den brandweer, die den brand tot dit ééne perceel wist te beperken, want alle huizen loopen daar achter zoo langs en tegen elkaar aan, dat het te verwonderen is, dat niet meer schade is aangericht. Was de brand in den nacht ontstaan, dan zou naar alle waarschydykheid de verwoesting nog grooter geweest zyn. Het perceel, waar de brand was ontstaan, is van achteren totaal uitgebrand van boven tot onder; evenwel in den winkel aan de straat kan men aan de verschroeide papieren enz. zien dat ook daar de vlammen reeds genaderd waren, terwyl zy over de zolders aok reeds don boven-voorgevel hadden aan getast. De brandweer heeft in de bovenwoningen een aantal voorwerpen van waarde der bewo ners gevonden, die voorloopig by do politie gedeponeerd zyn. Naar wy vernomen waren allen die door dit onheil schade leden, verzekerd. (H.) BUITENLAND. Frankrijk. Do krans, welken keizer Wilhelm voor de lykkist van Mac Mahon heeft gezonden, heeft natuuriyk byzonder de aandacht getrokken in Frankryk. De meeste bladen hebben het een voudig vermeld, de „Temps" met de byvoe- ging, dat het eene daad „de haute cour toisie" is. De „Figaro" erkent dat er iets ridderlyks in de handeling des Duitschen keizers is, maar do tegenwoordigheid der vreemde offi cieren by do begrafenis van maarschalk Mac Mahon bewyst nog niet, dat de tyd van den eeuwigen vrede is aangebroken of dat de vroegere sympathie voor Frankryk is her leefd; doch zy vermindert toch de bezorgd heid voor onmiddellyk dreigende conflicten. Geheel anders laat de „XIXme Siècle" zich uit. Het half radicale, half opportunistische blad wil niet veronderstellen, dat de keizer door het zenden van een kran» incidenten heeft willen uitlokken, maar het betreurt toch diep dat hy dien stap heeft gedaan. Tusschen onze buren aan gene zyde der Vogeezen en ons, zegt de „XIX. Siècle", bestaat geene gemeenschap van gevoelens, noch in droefheid, noch in vreugde. Alleen beleefd heden op grond van kanselary-protocollen komen te pas en de regeeringen kunnen zich niet vleien, dat eene buitengewone handeling, hoe goed ook de bedoeling is, de verhouding tusschen de twee volken harteiyker kan maken. Het zenden van den krans was door niets gemotiveerd, noch door de herinnering aan 1870, noch door het presidentschap van Mac Mahon, gedurende hetwelk de verhouding tusschen Frankryk en Duitschland erg ge spannen was en een tweede oorlog op het punt was uit te breken. De Fransche regeering, meent het blad, had de beleefdheid niet kunnen afwyzen, maar de Franschon, die in de laatste dagen zulke groote bewyzen van wijsheid hebben gogeven, zullen ook tegenover dezen krans hunne cor recte houding niet verloochenen. Ferdinand De Lesseps is nu weer zoo ver hersteld van zyne laatste ziekte, dat by do volgende week La Chosnaye gaat verlaten, om met zyne echtgenoote naar Parys terug te keeron. De Maharajah Dhuleep Singh, zoon van den laatsten koning van de Punjab, is Zondag te Parys overleden. JDiiitseliland. Aartshertog Albrecht van Oostonryk is gister middag te Berlyn aangekomen. De keizer van Duitschland was met de prinsen Heinrich en Leopold aan het Anhalter-station om zyn gast op te wachten. De vorsten reden ge- zameniyk Berlyn door naar het Potsdammer station, vanwaar zy naar Potsdam vertrokken. Te Mannheim is een redacteur van de democratische „Pfalzgau Echo" wegens be- loediging van den groothertog van Baden tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het departement van financiën teWur- temberg heeft aan de belanghebbenden by den wynbouw hunne meening gevraagd over de voorgenomen wynbelasting. Alle belang hebbenden achten eene dergelyke belasting bepaald verderfeiyk voor den wynbouw; ook do Maatschappy van Landbouw moot in dien zin geadviseerd hebben. Italiü. De brief van den oud-minister Di Rudini aan zyne kiezers is verschenen. De leider der oppositie bestrydt daarin ten sterkste de militaire politiek, zoowel als de verhooging der successierechten, de invoering eener pro gressieve belasting en het betalen der douane rechten in goud. Hy verklaart dat hetonrao- gelyk is den finantiéelen toestand in het reine te brengen, als men niet torugkeert tot het programma, dat een einde moest maken aan de staatsschuld, en als men niet tracht tegelykertyd bezuinigingen on 60nö vermeer dering der ontvangsten tot stand te brengen. Do schryver acht beperking van eenige uit gaven, zooals die voor het leger, en ver mindering van het aantal geëmployeerden onvermydelijk. Het evenwicht in de begroo ting moet gebaseerd zyn op verbetering in den stand der schatkist en van den munt- omloop; de schatkistbiljetten moeten gelelde- ïyk geconsolideerd, en de wet op den munt- omloop moet herzien worden. „Men zou ons kunnen vorwyten," zegt hy, „dat wy eene militaire organisatie gehandhaafd hebben, wolke by gebrek aan middelen langzamerhand schipbreuk lydt. Indien wy den moed missen om ons heil te zooken by eene oplossing, die de logica aangeeft, dan zouden wy gedwon gen kunnen worden onze toevlucht te nemen tot territoriale werving of vermindering, van den diensttyd, hetgeen hot inneriyk gehalte van het leger in gevaar zou brengen. Het is onmogelyk het leger te redden, als men het budget niet redt. De bondgenootschappen, die ons den vrede verzekeren, zyn voor ons oen- onschatbare woldaad." Omtrent de voorvallen te Aigues-Mortes merkt do schryver op, dat het land niet vol daan is over do oplossing, welke aan de zaak is gegeven, en dat de minister van binnen landsche zaken in deze de grootste verant woordelijkheid draagt. Deze brief van den oud-mini6ter heeft biyk baar in Italic diepen indruk gemaakt. De officieuze „Diritto" wydt aan het schry- ven eone uitvoerige bespreking, natuuriyk mot do bedoeling om het te weerleggen. In invloedryke staatkundige kringen wordt er evonwel met onmiskenbare waardeering over gesproken. Vooral pryst men daar de oprechto blootlegging van den politiekon toestand, de besliste aansluiting by de vryzinnigo politiek en de zeer juiste beoordeeling der meest op den voorgrond tredende quaesties. Eene vergelijking mot het program van den mini6ter-prosident valt buiten kyf in het na deel hiervan uit. Zelfs personen, die den heer Di Rudini als minister bestreden hebben, geven nu toe, dat zyn program aan de eischen van den staatkundigen toestand beantwoordt, en dat de doorvoering er van voor Italië van groot nut zou wezen. Van andere zyde weer werd groot gewicht gehecht aan do onom wonden verdediging der handhaving van het Drievoudig Verbond. Ondanks al deze waardeering, schynt echter, dat toch de vrymoedigo behandeling, welke in den brief aan do leger quaestie gewyd wordt, een moeilyk uit don weg te ruimen hinder paal zal blyken tegen eene nieuwe aanvaar ding van het bewind door den oud-minister. Spanje. De reserve van het 6de legercorps te San- Sebastian kan elk oogenblik opgeroepen worden, om het corps voltallig te houden, met het oog op de quaestie met Marokko. In militaire kringen heerscht groote opwin ding over het conflict in Marokko. Rusland. Uit Lemberg wordt bericht, dat gisteren aldaar gestorven is generaal Gourko, militair stedehouder van "Warschau en vooral bekend uit den laatsten Russisch-Turkschen oorlog, waarin hy zich onderscheidde door zyn stout- moedigen tocht over den Balkan en door het afsnyden van alle toevoeren naar Plewna. "Vei-ceiilgrdc Staten. De democratische senatoren, die de vrye aanmunting van het zilver voorstaan, hebben aangekondigd dat zy de stemming over de afschaffing der Sherman-wet niet meer zullen verhinderen. De stemming zal dus waar- schynlyk binnen eene week beginnen. Een ryk Amerikaan, Charles B. Beek, heeft aan het Columbi ancollege een legaat van 1,000,000 dollars vermaakt. De Russen in Frankrijk. Dat men te Parys er op bedacht was den Russischen gasten een herinnering aan Frank- ryks hoofdstad te doen meenemen, zoo ryk mogelyk aan indrukwekkende feesten, bewy zen wel de programma's der laatste twee dagen van hun verbiyf aldaar. Na de betrek- kelyke rust, welke den Russischen officieren gedurende Zaterdag en Zondag gegund was. en die hun wel te pas zal zyn geweest om wat op hun verhaal te komen, zyn Maandag ochtend de feesten hervat met zoo mogelyk nog moer geestdrift on opgewektheid dan de dagen, welko aan den rouw over Mac-Mahon zyn voorafgegaan, hebben gekenmerkt. Een der merkwaardigste feestelykheden, die den Russischen officieren te Parys zyn aangeboden, is ongotwyfeld het groote feest maal vanwege do Paryscho pers. Het had Maandag-avond plaats op het Cbamp de Mars, in de zoogenaamde „Galerie de Trente Mètros", de voormalige machine-galery. Hier waren 112 tafels aangericht, ieder voor 32 personen, behalve de eeretafel, waaraan plaats was voor 200 gasten. De zaal was versierd met een overvloed van Fransche en Russische vlaggen, aan reusachtige schilden vastge hecht, terwyl een zee van electrisch licht den luister verhoogde. Achter in de galery, evenwydig aan de ooretafel, was een geïm proviseerd tooneel opgeslagen, waarop het voltallige corps de ballot van de Groote Opera na afloop van het diner het eerste bedryf van het ballet „La Maladetta" zou geven. De gasten vonden op hunne plaats een takje vergeet-my-niet mot een driekleurig lintje versierd, en onder hun servet oen bord met de wapens van Frankryk en Rusland, dat hun als souvenir aan het feest werd aangeboden. Het banket nam te 7 uren een aanvang, en telkens als er bekende personen binnen kwamen, worden zy met groot gejuich ont vangen. Tegen 8 uren verscheen admiraal Avellan met zyne officieren; al de ruim driedui zend gasten stonden op en zwaaiden met hunne servetten, terwyl de muziek het Russische volkslied on daarna de „Marseillaise" aanhief. De admiraal nam aan de eeretafel plaats, naast den voorzitter, senator Ranc, president van de vereeniging van republikeinscho journa listen. Aan dezelfde tafel zaten voorts al de ministers, de voorzitters van Kamer en Senaat, generaal Saussier, enz. Officiëele toosten werden er niet gehouden. Aan het einde van het banket stond de voor zitter op en riep, met een beker champagne in de hand. „Leve RuslandAdmiraal Avellan antwoordde met een „Leve Frankryk!" Voor dezen reusachtigen maaltyd waren aan het werk gezet 100 hofmeesters, 60 koks, 100 keukenjongens, terwyl 400 kellners voor de bediening zorgden. Het servies bestond o.a. uit 32,000 borden en 20,000 glazen. Er wordend vororberd 1200 liter soep, welke in één reusachtigen ketel gekookt was, 800 kilo ossenvleesch, 700 fozanten, 40 vaatjes Russische sardines, 500 kilo druiven, om van de andere gerechten met te sproken. Dit alles werd besproeid met 25 vaten wyn, 2000 flesschen champagne, 500 liter cognac fijDe champagne, 4000flesschen mineraalwater De koffie werd gezot in een reusachtig toestel, dat 80 kilo koffie bevatte, waarvan 4 000 koppen geschonken werden. ïo 9 uren ging het gordyn op voor de opvoering van „La Maladetta". Het orkest telde niet minder dan 150 muzikanten. Daarna had een groot vuurwerk op het Champ de Mars plaats. Tot. besluit van den feestdag waren de Russische officieren de gasten van den „Cercle militaire", voor een souper, woarop generaal Saussier een hartelyken toost op Rusland uitbracht. Gisteravond, Dinsdag, werd, tot besluit der feestelykheden, een gala voorstelling in de Opera gegovon. Admiraal Avellan bleef in de loge van Carnothy en de president gaven herhaaldeiyk het sein tot het applaus, met name na de kerk-scène in het 5de bedryf van „Faust". Het Russische tusschenspel was bet merkwaardigste nummer van het pro gramma; alle deelnemers, in Russische klee derdracht, defileerden over het. tooneel. Ook de Franscho en Russische zeelieden, die hand aan hand optraden, hadden veel succes. Het Russische volkslied, gezongen door koristen in kostuums uit den tyd van Ivan den vreeselyke werd levendig toegejuicht; onder het zingen van het volkslied werd achter de coulissen een kanonschot gelost. Te ge- ïykertyd verhief zich op het tooneel het beeld des Vredes, met een palmtak in do hand; toen barBtte er een geestdriftig gejuich los. De Russische officieren applaudiseerden staande de „Marseillaise", en vervolgens riep admiraal Avellan met eene donderende stem „Leve Frankryk!". hetgeen de geestdrift ten top deed stygen. In do pauze begaven de admiraal Avellan en zyne officieren zich naar den foyer, waar zy zeer gevierd werden door de dames van het corps de ballet, die hen omringden en toejuichten. Te 12.40 verlieten zy de Opera om zich naar het station te begeven. Eene ontzaglykej menigte juichte hen tot afscheid toe; her-j haaldelyk klonk vol geestdrift de kreet„Leve Frankrykl Leve Rusland!" Op do groote boulevards, waarlangs zy reden, moest door de politie ruimte gemaakt worden. Vrije-Universiteits-<lag. Heden werd in de Stadszaal alhier eene openbare vergadering gehouden in het belang der Vrye Universiteit. Ze werd geopend door baron Van Heemstra. Daarna las ds. R. J. "W". Rudolph pred. by de Gereformeerde gem. alhier, een gedeelte vooruit de Bybel, Gen. 3115 en knoopte daaraan vast een woord van welkom tot de talrijk opgekomen schare, zoowel van hier als elders. Vervolgens lichtto ds. J. C. Sikkel ovor het onderwerp „de Gereformeerde kerken en de Vrye Universiteit", deze stellingen toe: I. Overeenkomstig de Gereformeerde belyde- nis is de gemeente van Christus geroepen, haar steun te bieden aan de beoefening der wetenschappen, bepaald aan eone Christeiyke, aan eene Gereformeerde Universiteit. II. De Gereformeerde kerken moeten naai haar beginsel opkomen voor eene Vrye Gere formeerde Universiteit, die noch van den Staat, noch van hot kerkeiyk instituut uitgaat. III. De Theologie behoort beoefend te worden aan eene Vrye Universiteit, en moet daar dt eereplaats onder de wetenschappen hekw - IV. De Vrye Universiteit behoort in i te staan met de Gereformeerde kerken en wel in zoodanig verband, dat dek»., daardoor in staat zyn, om, overeenkomsiq. hare roeping, tegen schending of afwyking van de zuivere beginselen der waarheid en der godzaligheid op heel het gebied van het onderwijs der Universiteit zooveel mogelyk te waken; met goeden grond haar steun aan de Uni versiteit te bieden en hare zonen aan die stichting toe te vertrouwen. V.By behooriyk verband van de Vrye Univer siteit met de Gereformeerde kerken behooren aan die kerken bepaalde rechten verzokerdte worden met betrekking tot de theologische professoren terwyl de kerken harerzyds aan deze pro fessoren adviseerendo stem geven in haar generale synode, on ook in mindere ver gaderingen by gewichtige beslissingen hun advies zoeken. VI. By goed geregeld verband behooren de Gereformeerde kerken naar samenwerking te staan tusscben haar eigen arbeid tot opleiding van aanstaande dienaren des "Woords en het onderwys der Theologische Faculteit van de Vrye Universiteit: door aan de jongelieden, die voor hare rekening opgeleid worden, toe te staan, by die Faculteit te studeeren; door aan de mannen, die vanwege de korken aan hare eigen inrichting met de zorg voor de opleiding belast zyn, toe te staan, tevens professoren te zyn in de Theologische Facul-' teit der Vrye Univorsiteit; un omgekeord door, zoo mogelyk, de pro fessoren der Theologische Faculteit harerzyds met de zorg voor die opleiding te belasten, in welke zorg zy echter onder het zeggenschap der kerken, niet der universiteit, staan. Blyvende alzoo lieel de zorg voor de opleiding onder het uitsluitend zeggenschap der Gere formeerde kerken. Gelyk ook do examina voor don dienst des "Woords slechts door de korken zolven in haar i classicaio vergaderingen behooren te worden afgenomen. Nadat de heer Sikkel zich van zijne taak gekweten had, werd eene broederlijke en levendige samenspreking gehouden. Daarop volgde eene pauze. Tegeri twee uren trad prof. jhr. mr. A. Th. De Savornin Lehman op, die de beteekenis der Vrije Universiteit uiteenzette. Deze in stelling Is wel eenerzijds geboren uit de be hoefte aart opleiding van gereformeerde pre dikanten, maar dit is niet het eenig motief voor haar bestaan. Evenmin mag dit gezocht worden in het populariseeren der wetenschap of in de zoogenaamde verhooging van het peil der beschaving, maar in de beoefening der wetenschap om baar zelfs wille en met het oog op de eere Gods. De beoefening der wetenschappen geschiedt daar echter van uit het standpunt des go loofs, welk standpunt tot een beschonwing leidt over den samenhang, den oorsprong en het einddoel der dingen, geheel verschillende van do beoefening der wetenschappen, welke met de Godsopenbaring geene rekening houdt. Dit kan en moet gepaard gaan met waar doering van den arbeid, ook door anders denkenden geleverd. Met name op het gebied der rechtsweten schap geldt dit onderscheid, daar tegenover het hodendaagsch standpunt der utiliteit het anti revolutionnair staatsrecht het hoogere be ginsel der rechtvaardigheid 6telt, getoetst aan de openbaring. Acndeniic-nienw8. Leiden: Hedon is aan de universiteit j alhier de heer H. Vermaat, S. J., geboren te Rotterdam, bevorderd tot doctor in do I klassieke letteren, na verdediging van een j academisch proefschrift, getiteld„Disputatio do Aetate qua conscripta est Historia Augusta", j

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 3