Do kolonel J. L. muller, commandant van hot lste regiment infanterie, wordt eerst daags bevorderd tot generaalmajoor, comman dant van de 2de divisie te Arnhem. De luitenant kolonel G. L. Langguth, van den staf der infanterie, toegevoegd aan den goneraal-inspecteur van het wapen, wordt be vorderd tot kolonel. (D. v. Z.-H.) Met machtiging van H. M. de Koningin- Regentes, de hooge beschermvrouw van de vereeniging „Trouw aan Koning en Vader land," wordt dezer dagen in geheel Nederland eene collecte gehouden voor het fonds, dat die vereeniging wil vormen ter ondersteuning van behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel-medaille. De mannen, wien het geldt, hebben in 1830 en 1831, op de roepstem des Konings, hun loven beschikbaar gestold voor het Vaderland. By allo gelegenheden, welke zich daartoe leenden, werden zy als brave helden toege juicht, maar inmiddels het men de armen onder hen gebrek lyden. Eindeiyk hebben eenige wakkere mannen begrepen, dat dit niet langer mocht voortduren en zy sloegen de handen aan het werk, om dien armen een draagiyk lot te bereiden in het laatst hunner dagen. Hunno roepstem vond weer klank: bij H. M. de Koningin-Regentes, by de Regeering, by do Staten Generaal, by de natie; vele bydragen werden ontvangen, maar nog altyd te weinig om rneor te doen dan de armsten onder de armen eene kleine onder steuning te geven. De minister van marine heeft den luite nant ter zee lste kl. P. F. Van der Velden Erdbrink, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en belast met hot bevel over Hr. Ms. kanonneerboot „Vali", met 1 Nov. a.s. eervol van dat bevel ontheven en geplaatst als lste officier aan boord van Hr. Ms. artillerie instructieachip „Bellona", ter ver vanging van den luit. ter zee lste kl. P. C. Swaan, dio alsdan op non-activiteit wordt ge steld. De luit. ter zee 2de kl. J. C. Van Druten, mede behoorende tot do rol van genoemd wachtschip en gedetacheerd aan boord van gemelde kanonneerboot, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. De gewone audiëntie van den minister van binn. zaken zal op Zaterdag 28 dezer niet plaats hebben. Hot stoomschip „Bellerophon", vertrok 20 Oct. van Batavia naar Amsterdamde „Mashona", van Amsterdam via Londen naar Kaapstad, vertrok 21 Oct. van Las Palmas; de „Reichstag", van Oost-Afrika naar Rotter dam en Hamburg, arrivoordo 23 Oct. te Lissa bon; de „Antenor", van Amsterdam via Liverpool naar Java, passeerde 23 Oct. Poït- Said; de „P. Caland", van Niouw-York naar Rotterdam, is 23 Oct. Lizard gepasseerd; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 22 Oct. Southampton; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Am sterdam, passeerde 23 Oct. Kaap Rocca; do „Prins Willem II" vertrok 21 Oct. van Nieuw- York naar West-Indiö; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 21 Oct. Fortespuria; de „Voorwaarts", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 22 Oct. te Padang; de „Soenda", van Singaporo naar Amstordam, arriveerde 23 Oct. te Suez; de „Bromo" arriveerde 24 Oct. van Rotterdam te Batavia. By koninkiyk besluit is de hoer E. A. Rovers, thans directeur van financiën te Batavia, benoemd tot lid van den Raad van Nederlandsch-Indië. Do posthouder der Aroe-eilanden O. Th. Erntsen benoemd tot broedor der orde van don Nederlandschen Leeuw. De tyd van duur der detacheoring by het wapen der infanterie van het leger in Neder- landsch Indiü van den lslen luit. C. M. H. Kroesen, van het 4do rog. inf., aan vankei yk by koninkiyk. besluit van 4 Dec. 1SSS vast gesteld op 5 jaren, verlengd met een tydvak van drie maanden, en alzoo nader bepaald op vyf jaren en drie maanden. De kolonel G. J. Hofstede Crull, van het Sste reg. inf., commandant van hot koloniaal werfdepot, op zyne aanvrage, mot ingang van 1 Nov. a.8.,op pensioen gesteld en hot bedrag bepaald op 2100 's jaare. Voorts benoemd by het wapen der infanterie, tot commandant van hot koloniaal werfdepot, de majoor T. A. J. Roersch, van het lste regiment. Benoemd by hot personeel der militaire administratie en wel by de kwartiermeesters, tot eersten luitenant-kwartiermeester by zyn tegonwoordig corps, do tweede luitenant- kwartiermeester G. C. A. Harsveldt, van het 6do reg. infanterie. l)e geineeute-hegrooting voor 1S94. Vervolg). Uitgaven. Volgn. 62. Jaarwedden van dc bouwkun digen en van de opzichters der gebouwender wegen en der gelijken. Een der leden meent dat hot aantal opzichters vermeerderd moet worden, ten einde een beter toezicht te ver- krygon, waartegen opgomerkt werd dat de architect, van wien een voorstel tot vermeer dering zou behooren uit te gaan, nog niet den wensch naar vermeerdering kenbaar gemaakt hooft. Boven de aanstelling van nieuwe vasto opzichters werd door meerdere leden de voor keur gegeven aan tydeiyke aanstelling van speciale opzichters by bepaalde werken. Antw. van B. en TPs. Eene uitbreiding van het aantal opzichters wordt ook door het college van B. en Ws. niet noodig geacht. Voor werken van eenigen omvang wordt in den regel een speciale opzichter aangesteld, sooals onlangs nog voor de vernieuwing van de Turfmarktsbrug en de verbouwing van het schoollokaal in de Brandewynsteeg. Volgn. 89. Onderhoud van straten enpleinen. lo. Naar aanleiding van de geraamde 500 voor aankoop van nieuwe boomen ter ver vanging der gestorvene, werd door een der leden de vraag gedaan of de leverancier der boomen niet verplicht is of behoorde te zyn om gedurende een zekeren tyd in te staan voor het aanslaan der geleverde stammen. 2o. By den post voor arbeidsloon der boom snoeiers werd gevraagd of het gerucht waar heid behelst, dat hier en daar enkele boom snoeiers fooien ontvangen van bywonende ingezetenen om de boomen erger te snoeien dan noodig is. 3o. In eene der sectiën werd opgemerkt dat in deze begrooting geene gelden geraamd zyn voor de asphalteering der Breestraat langs de Stadsgohoorzaal, ten einde het straat- gedruisch te verminderen tydens concerten in de groote zaal of den foyer, en werd ge vraagd wat daaromtrent de plannen van het dagelyksch bestuur zy'n. 4o. In eene andere sectie werd door een der leden uitvoerig gesproken over het voor deel van aanbesteding boven uitvoering in eigen beheer. Door een ander lid werd erop gewezen dat het stelsel van aanbesteding, zoowel in het groot als in het klein, zoowel by levering van zaken als by levering van arbeid, en zelfs by daarvoor vatbaar werk door eigen personeel verricht, met voorliefde wordt toegepast, doch dat. lang niet alles vatbaar is om besteed te worden, byv. herstel van onverwacht] geledon schade, dat geen uitstel lyden kan. Antw. van B. en Ws. lo. By de uitbeste ding voor de levering van boomen wordt de leverancier voor een jaar aansprakelyk gesteld. In dit jaar zyn meer boomen gestorven dan verwacht kon wordenvandaar dat een bedrag van ƒ500 wordt aangevraagd. 2o. Maatregelen worden genomen om het hier bedoeld misbruik, dat zic.li inderdaad wel heeft voorgedaan, te voorkomen. 3o. Do asphalteering zal eene uitgave vor deren van 12 per M2., terwyi eene hout- bestrating op ƒ8 per M1. kan wordon geraamd. Klinkerbestrating ƒ1.80 per M5. en keibostra- ting ƒ3 per M1., alles met inbegrip van zand en arbeidsloon. Houtbestrating moot by drukko passage na 6 a 10 jaren worden vernieuwd en heeft hot nadeel van by droog weer te krimpen en by veelvuldigen regen zoodanig op te zwellen, dat het verband uit elkander wordt gerukt. Aangezien onder den houten vloer veel water verzameld wordt, teert het hout org in. Naar het B. en Ws. voorkomt, zyn de uit gaven, voor deze verandering gevorderd, wel wat te hoog, al erkennen zy dat het geraas der ry- en voertuigen wel eenigszins hinder- 1 yk is. 4o. Het stelsel van aanbesteding, hetzy openbaar hetzy by uitnoodiging aan enkelo gegadigden, wordt ovenals vroeger op allo werken, die daarvoor vatbaar zyn, toogepast. Yolgn. 91. Onderhoud van ïoandclplaatsen en plantsoenen. Door verscheidene leden word met voldoening erkend, dat de beplan ting van het Plantsoon en van het Van der- Werf-park tegonwoordig in behoorlyken staat van onderhoud verkeert, van welke ver klaring B. en Ws. met genoegen kennis namen. Volgn. 92. Onderhoud van Bruggen en Over zetveren. Na hot opmaken van de begrooting is gebleken dat de houten onderbouw der Scholuwbrug noodwendig vernieuwing vordert. Volgens het daarvan opgemaakt plan is de bedoeling de bestaande palen onder water af te zagen, daarover kespen en een vloer te loggen en verder den onderbouw in metsel werk op te trokken. De kosten zyn goraamd op ƒ2200. Oorspronkeiyk bestond het voornemen thans reeds met hot work een aanvang te maken en de gelden op do begrooting voor dit jaar aan te vragon, doch by nadere overweging werd het door do Commissie van Fabricage, met het oog op het gevorderd jaargetyde, beter geacht hot werk in het volgend jaar uit te voeren en inmiddels de noodige ver sterking aan te brengen. B. en Ws. goven mitsdien in overweging dit artikel met f 2200 te verhoogen voor de vernieuwing van don onderbouw der Scheluwbrug Volgn. 93. Onderhoud van Rompen en Riolen. De opmerking werd gomaakt dat de titel van dezen post onjuist is, nu de pompen alle afgesloten en woggenomen zyn. Er werd op gewezen dat het overvloedig gebruik van carbol, dat in dit jaar by urinoirs en op de Beestenmarkt gemaakt werd, onnoodig is, en dat men zich over het alge meen te veel voorstelt van de desinfec- teerende eigenschap van carbol, op die wyze aangewend. Het aantal der in de stad geplaatste urinoirs werd in eene der sectiën geheel ontoereikend geacht. In eene andere sectie werd do wensch geuit dat het urinoir by de Blauwpoortsbrug verplaatst moge worden naar de Turfmarkt, vlak achter het daar ge plaatste aanplakbord, hetgeen den ergerlyken overlast, die de talryke voorbygangers daar van het urinoir ondervinden, stellig vermin doren zou. Antw. van B. en Ws.Aangezien er nog pompen bestaan, kunnen er eenige kosten van onderhoud noodig zyn, al zyn ze afgesloten. Het gebruik van carbol tot reiniging van de Beestenmarkt is geschied op uitnoodiging van Regeeringswegedaardoor is dan ook, tydens het heerscben van besmetteiyke vee ziekten, eene sluiting van de markt voor komen. Eene vermeerdering van het aantal urinoirs is, ook naar het inzien van B. en Ws., wenschelyk, en nu en dan worden er nieuwe bygeplaatst, hoezeer het menigwerf uiterst moeilyk is geschikte plaatsen daarvoor te vinden met het oog op de bezwaren van de naby wonende personen. Eene verplaatsing van het urinoir by de Blauwpoortsbrug wordt in overweging genomen. Volgn. 94. Onderhoud van havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere waterwerken. Zoolang nog niet besloten is om het Loven- daal te dempen, komt het enkelen leden voor, dat do post voor diepwerk ook met ƒ800 had behooren verhoogd te zyn. Antw. xan B. en Ws. In afwachting van eene beslissing omtrent de demping van het Levendaal achten B. en Ws. het ook raadzaam een bedrag voor buitengewoon diepwerk in genoemde gracht uit te trekken. Zy stellen daarom voor dit artikel alsnog met 800 te vorhoogon. Wat den toestand der stadsgrachten betreft, wordt door B. en Ws. verwezen naar het omtrent de waterverversching door hen uit gebrachte rapport, terwyl een onderzoek om trent de wenschelykheid van eene demping van Levendaal en Uiterstegracht aanhangig is. Wordt tot demping van die grachten over gegaan en daarbij voor een voldoenden afvoer der faecale stoffen zorg gedragen, dan zal daardoor voorzeker een gunstige invloed ook op den toestand der overige grachten worden uitgeoefend. Volgn. 95. Onderhoud van klokken, horloges, speelwerken en dergelijke. In eene der section werd geklaagd dat het uurwerk in den Stad huistoren slecht loopt en niet te vertrouwen is, reden waarom men verwacht had dat geld voor eene grondige herstelling uitgetrokken zou zyn. Antw. van B. en Ws.Naar het ons voor komt, bestaat er op dit oogenblik geene nood- zakelykheid om gelden uit te trekken voor eene herstelling van het uurwerk. Volgn. 97. Onderhoud van vaartuigen. Men wenscht te weten hoe groot do zuivere opbrengst van den verkoop van den stads- boeier geweest is. Antio. van B. en Ws.Do zuivere opbrengst heeft bedragen 470.50. Volgn. 98. Kosten voor liet verstrekken van en aanleg voor duinwater. In eene der af- deelingen wenschte men te weten of er nog gratis water geleverd werd door de Duin water- maatschap py, en zoo ja, waar. Antw. van B. en Ws.: Gratis water wordt door do Duinwatermaatschappy geleverd aan de brugwachtets 'en politiehuisjes. Volgn. 100. Onderhoud van huizentorens poorten en dergelijke. In eene der sectiën werd de wensch geuit dat de kruittoren op den Vest wal, nu die niet meer gebruikt wordt, afgebroken worde ter wille van den welstand. Antw. van B: en Ws.: Afbraak van den voormaligen kruittoren komt B. en Ws. minder gewenscht voor. De toren is een historisch monument en hindert niet; tot de afbraak zoude h. i. alleen by dringende noodzakeiyk- heid moeten worden overgegaan. Bovendien kan het gebouwtje wellicht later voor eenig doel worden bestemd. Volgn. 113. Onderhoud der brandspuiten. Een der leden was van oordeel, dat de aan schaffing van tien regenjassen tegen ƒ154 onnoodig was, en dat zeer goed volstaan worden kon met aankoop van geoliede jassen, welko eene uitgaaf van slechts 50 zouden vereischen. Antw. van B. en Ws.: De ondervinding heeft aangetoond dat de bestaande regenjassen zeer goed voldoen en weinig aan slytago onderhevig zyn, hetgeen niet het geval is met de hier bedoelde geoliede jassen. Volgn. 119. Jaarwedde van den torenwach ter en zijn assistent. Een lid gaf in over weging het ambt van torenwachter op te heffen, ten einde de uitgaaf op dezen post te besparen. Daartegen werd echter opgemerkt dat het niet wenschelyk zou zyn om terug te komen op het besluit, dat de Raad by de vorige bogrooting na rype beraadslaging ge nomen heeft. Antw. van B. en Ws.: Na de discussiön, omtrent het al of niet behoud van die betrek king by tal van vorige begrootingen gevoerd en na de beslissing te dien aanzien ten vori- gen jare genomen, komt het B. en Ws. voor dat thans in de bestaande regeling geene verandering moet worden gebracht, te meer, nu men do betrekking heeft willen bestendi gen, althans zoolang de tegenwoordige titu laris in functie blyft. Volgn. 126. Jaarwedden der oridcrtcijzcrs. Lager onderwijs). In eene sectie werd inlichting gevraagd over de juistheid van het gerucht, dat, wanneer hoofden van scholen verlof vragen om voor het afnemen van examens tydelijk afwezig te zyn, door Burgemeester en Wethouders hun opgelegd wordt de lste onderwyzers, die hen alsdan vervangen moeten, daarvoor te salariëeren. Indien dit waar ware, meende men dat zulks niet regelmatig noch recht matig was, daar Burgemeester en Wethouders wel bevoegd zyn om het verlof te weigeren of in te willigen, doch niet om daaraan voor waarden te verbinden, terwyl men aan den anderen kant die buitengewone belooning voor de lste onderwyzers onnoodig achtte, daar zy juist met het oog op de verzwaring hunner taak ingeval zy tot optreden in plaats van de hoofden geroepen worden, eene hoogere wedde genieten dan hunne ambtgenooten. Antw. van B. en Ws.De Hoofden van scholen, wien verlof is verleend in examen- commissiën zitting te nemen, hebben dit ver lof verkregen op voorwaarde, dat aan de eerste onderwyzers eenige tegemoetkoming door hen moest worden verleend voor de waarneming. Die tegemoetkoming was slechts een klein deel van de aan de Hoofden der scholen uitgekeerde vacatie-gelden. B. en Ws. zien in deze wyze van handelen niets onregelmatigs noch onrechtmatigs. Volgn. 170. Toelage aan de eigenaars van den Schouwburg. Het verminderen van het subsidie aan den Schouwburg werd door een der leden afgekeurd, die daarby de hoop uit sprak, dat, evenals het dagelyksch bestuur, ook de Raad by zyne ten vongen jare uitge sproken moening biyven zou. In eene andere sectie werd het afgekeurd dat Burgemeester on Wethouders na het be sluit, door den Raad by de vorige begrooting genomen tot handhaving van het subsidie, thans weder daarop terugkomen. Ook werd er aan herinnerd dat de nota, door professor De Goeje uitgebracht, waarin aangetoond werd dat de gemeento althans moreel verplicht is tot betaling van dat subsidie, niet weerlegd is geworden. Van andore zyde werd echter instemming betuigd met het plan tot geleidelyke inkrim ping van hot subsidie. Antw. van B. en Ws.Al heeft de ge meenteraad ten vorigen jare de toelage aan de eigenaren van den Schouwburg wederom in haar geheel op de begrooting gebracht, kan er. naar het inzien van B. en Ws., geenerlei bezwaar bestaan de zaak in een volgend jaar nogmaals ter sprake te brengen; de ziens- wyze toch van de meerderheid van den Raad kan sedert veranderd zyn en het bestaan eener zedelyke verplichting voor de gemeente om voortdurend do toelage in haar geheel te verleenen is dezerzyds nooit erkend. Overigens is thans alleen voorgesteld om de toelage voor 1894 met 10 percent te ver minderen. Een der leden toonde de verkieseiykheid aan van het electrisch licht boven het gas licht en stelde de vraag of er plan bestaat om binnenkort van gemeentewege tot ver schaffing van electrisch licht over te gaan, waarop door B. en Ws. wordt geantwoord dat vroeger wel een6 voorloopige plannen zyn besproken om aan de Gasfabriek een station van electrisch licht in te richten, maar dat daaraan tot dusver geen nader gevolg is kunnen worden gegeven. Overigens is het te verwachten dat de kosten voor electrisch licht te hoog zullen wezen, in verhouding tot den lagen gasprys van 5 cents per kubieken meter te dezer stede, zoodat by inrichting van een electrisch station van gemeentewege slechts een onbeduidend gebruik daarvan zoude kunnen worden verwacht. Gemeenteraad van Bodegrave. Zitting van 24 October. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle loden. De notulen der vorige vergadering worden, na voorlezing, onveranderd gearresteerd. Ingekomen Missive van de Ged. Staten, berichtende de ontvangst van het onlangs vastgestelde reglement van orde voor den Raad. Van Dykgraaf en Hoogheemraden van Rynland en van Ged. Staten de benoodigde toestommingen tot het doen der werkzaam heden aan de los- en ligplaats. Voor kennisgeving aangenomen. Ter benoeming van een onderwyzer aan school A, in plaats van den heer H. Seton, worden voorgedragen de heerenN. Van Oos terhout, te Dodewaard; L. A. Slot, te Zwart sluis, on J. J. Weeveringh, te Amsterdam. Met algemoene stemmen wordt benoemd No. 1 van do voordracht, do heer N. Van Oosterhout. Goedgevonden wordt do kosten van een huldeblyk aan den heer G. De Jager, bene vens eenige andere kleino uitgaven te bestry- den uit den post van onvoorziene uitgaven. Na enkele wyzigingen wordt mot algemeene stemmen vastgestold het suppletoir kohier van den hoofdei yken omslag, bedragende 90, alsmede het suppletoir kohier van de hondenbelasting ad ƒ7. Aan do orde is de aanvrage om subsidie van do Zwem- en Badinrichting. Burg. en Weths. adviseeren, met het oog op den finantiëelen toestand der gemeente, niet ƒ100, doch slechts 50 toe te staan. De heer Rollman kan zich geheel vereeni gen met 't advies van B. en Ws. De heer Kapteyn wyst op het groote nut der inrich ting. Ook de heer Van der Giesen acht het wenschelyk deze nuttige instelling flink te steunen on stelt voor eene subsidie van ƒ100 te verleenen. Na eenige discussion wordt het voorstel van den heer Van der Giesen verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Het voorstel van B. en Ws., om 50 te verleenen, wordt aangenomen, onder voorwaarde, dat aan den Raad zal wor den overgelegd een afschrift van de jaariyk- sche balans. Bij de gebruikelyko rondvraag klaagt do heer Van Donk over den slechten toestand van het voetpad in Buitenkerk. De Voorzitter wyst er op dat wel de ry weg, doch niet het voetpad door de gemeente wordt onderhouden. Daarna wordt de vergadering gesloten. Gemengd Nieuws. Te Rotterdam is door den schipper van do Leidsche schuit by de politie aangifte gedaan, dat van zyn vaartuig, liggende aan het Haagscheveer, zyn ontvreemd drie fusten, ter waarde van ƒ18, welke bezorgd moesten worden aan de brouwory ^'Oranje boom". Ook is aldaar aangoboudea een man, die zich te Leiden aan verduistering van gelden heeft schuldig gomaakt. Hy is naar deze ge meente overgebracht. Uit Zoeterwoude komt hot bericht tot ons dat aldaar de knecht B. van W. C. Da G., aan de Weipoort, dezer dagen 's morgens in bet hout ontdekte drio kippen en een haantje, in een zak, waarvan de naam uit gesneden was en waarin kapok geweest was. Eéne kip was dood. In het dorp Wou brugge ontstond Maandag 23 dezer, 's avonds te tien uren, een begin van brand in het woonvertrek der sigarenmakery van W. D. L aldaar. De man was van huis, terwyl de vrouw, zich tot het doen van eenige boodschappen dorpwaarts begeven hebbende, by hare thuiskomst het onheil gewaar werd. Door het onmiddellyk luiden der brandklok en de goede dienston der wekkers was het brandweerpersoneel met eene der spuiten onmiddellyk ter plaatse aanwezig en was men binnen enkele uren den brand meester, welken men tot binnens huis wist te beperken. Van een gedeelte van het gebouw werd het houtwerk hier en daar verzengd, terwijl glasruiten mooston worden verbryzeld. Gelukkig was het prachtig weder en bladstil, hetwelk do blusscliing verge- makkelykte en het voortwoekeron van den brand onmogelyk maakte. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Twee jaren geleden ontstond daar eveneens brand. Wy ontvingen heden het vol gende landbouwbericht uit Haarlemmermeer De oogst van den landbouwer is in het laatste stadiumde aardappelen en de suiker bieten worden gerooid. Gelukkig is deregen- periode ten einde, zoodat dit work nu veel vlugger en knapper wordt verricht. Ook do wegen lyden by droogte veel minder van het drukke bietenvervoer. De opbrengst der aardappelen is niet zoo groot als het vorige jaar, maar toch veol beter dan eenige jaren geleden. Toen maakte gewoonlyk de aardappelziekte het beschot klein, terwyl verleden jaar en nu heel weinig knollen vernield waren. De suikerbieten zyn in den laatsten tijd nogal toegenomen in quantiteit en qualiteit. Het suikergehalte is toegenomen, maar de opbrengst is niet meer dan middelmatig. De boeren zeggen: de fabrikanten goven zaad, dat hun past, maar geen groot bruto gewicht geeft. De eigeniyke wintergranen: tarwe, rogge en wintergerst geven by het dorschen een tameiyk beschot, maar hot zomergraangerst en haver, heeft te lang met do droogte ge kampt, om op eene redeiyke opbrengst te kunnen rekenen. Sommige stukken erwten- en enkele boonen akkers waren ook uitmuntend, maar er stonden ook paarden- of duivenboonen welke hot zichten niet waard waron. Van de overige gewassen: vlas, kanarie- zaad, maanzaad en mosterd beteekent de ver bouw nog weinig, de opbrengst was over het geheel niet best. Voor den landbouwer zyn de tyden hoogst moeilyk. Hooi is zeer weinig binnengekomen. De tweede snede heeft elders nogal veel opge leverd, hier is dat over het algemeen van weinig beteekenis. De boeren, die in den herfst gewoonlyk veel koeien aankoopen, koopen nu niets of veel minder. "Waar men door het aankoopen van mest, natuur- of kunstmest, het tekort gaat aanvullen, heeft deze handelwyzo niets bodenkelyks. Over het geheel is het toch veel voordeeliger om twintig koeien goed te voe deren, dan veertig zeer schraaltjes. De vee stapel is gezond, van ziekten wordt heel weinig vernomen. De weersgesteldheid is nu ook gunstiger geworden voor het bewerken van den bouw grond. Er is reeds veel wintergraan gezaaid, de rogge waait op vele plaatsen reeds over het veld en de tarwe laat zich ook reeds zien. 't Is echter te vreezen, dat er in den regen- tya veel nutteloos werk gedaan is. Van de gezaaide tarwekorrels vonden we op zwaren grond meer dan een derde verrot. In eene woning in een hofje aan de "Westerbaenstraat te 's-Gravenhage, heeft zich een geval van pokken voorgedaan by een kind, dat evenwel thans zoo goed als hersteld is. Het briefje, by de wet voorge schreven, is aan de woning aangeplakt. Eene bejaarde vrouw uit hetzelfde gezin, by wie zich verschynselen van pokken hebben voor gedaan, is gisteren naar het ziekenhuis over gebracht. De moord by Halfweg. Men meldt aan de „Tel." nog, dat twee arbeiders, die op een afstand van pl. m. 300 meter het tooneel der worsteling tusschen man en vrouw gadesloegen, op geen 4 meter afstand de sloot voorby moesten en ofschoon zy vrouwenrokken op het water zagen dryven, meenden verstandiger te doen, wegens het verwoede uiterlyk van den by de sloot staanden kerel, hun weg te vervolgen! De arrestant blyft zyne onschuld nog steeds vol houden. De onverschilligheid, welke hy voortdurend aan den dag legdo, verliet hem éón oogenblik, n.L toen zy, nadat hy eenigen tyd by het

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2