X^inajutiëele Tvronielt- Do hours was in de afgoloopen week geheel ondor don indruk on ondervindt nog steeds don invloed van het Roceivcrschap van den Union-Pacifio-Spoorweg. Dezo gebeurtenis, van zulk groot belang in dc Amerikaanscho Spoor weggeschiedenis, heeft de gcheelo spoorweg- markt in hevige mate geschokt en doet nog ovoral do nawerking gevoelen. Inzonderheid voor het Noderl.mdseh kapitaal is deze gebeur tenis van zeer groot gewicht, daar de reus achtige sommen, welke in dezen spoorweg z\jn gestoken, voor oen groot gedeelte uit Holland afkomstig zyn. Het is dus begrype- lyk, dat de Amerikaansche Spoorwcgmarkt onder den invloed verkeerde en in alle hoekon groote opruimingen plaats luidden. Doch do ongunstige tijdingen beperkten zich niet tot de Union Pacific. Evenals de gebeurtenis met deze Maatschappij do handels wereld onaangenaam had verrast, meende men dergolyke Jobstijdingen nu ook van andere spoorwegen to moeten verwachten en was men reeds voorbereid het recoiverschap ovor do Atchison Topoka en Missouri- Pacific uitgesproken to zien. Dientengevolge werd zeer veel fonds ter markt aangeboden on had het aanbod door Amsterdam ton gevolge, dat ook de Londonscho en Nieuw-Yorkscho beurzen zich daarnaar regelden. Do verkoopen der Atchison-waarden vonden hun oorsprong in do geruchten, dat de met 1 November a. s. vervallende 6-pcts- Notes niet verlengd konden worden en dus de aanstolling van een receiver zoo goed als zeker was. Golukkig werden dezo goruchton niet bowaarheid en zoowel door de directie als door personen, die met deze Maatschappij in nauw verband staan, beweerd, dai de aflos sing der Notes reeds voor het grootste gedeelte door een syndicaat was gewaarborgd, terwijl voor het opvragen van het restoeronde gedeelte geen gevaar scheen te bestaan. Bovendien wordt do toestand der Maatschappij bevredigend verklaard, daar niet alleen de ontvangsten de vaste lasten ovorirellen, maar ook do vlottende schuld verminderende is. Niettemin was de laatste ontvangsten-staat niet bemoedigend, daar hieruit bleek «lat de ontvangsten in do eersto wook van Ocrobor 1893 ruim 116,000 dollars minder bedroegen dan in 1892. Dat by dorgelfike verschijnselen het vertrouwen er niet op verbetert, is geen wonder. Wat nu betreft hot recoiverschap over do Union-Pacific - Spoorwegmaatschappij, z\jn langzamerhand hierover meer bijzondor heden bekend geworden, die over de aanleiding daartoe en de positie van hotoogonblik eonig meer licht worpen. De aanhoudende en sterke verminderingen in do ontvangsten deden langzamerhand vreezon dat de betalingen niet zouden kunnen worden volgehouden. Om nu te voorkomen dat do goheele bezitting zou worden in beslag gonomon, lieten de omstandigheden geeno andere keuzo dan het aanvragen van een recoiverschap, hetgeen als het boste kan wor den beschouwd, wat in het belang van do Obligatie- en Aandeelhouders kon worden gedaan. Het receivorschap nu, voorkomt voor het oogenblik do kans, dat de Maatschappij mot haro talriJko aanhoorigo lijnon uit elkaar zou gaan, hotgcen wel hot noodlottigste zou zijn, dat haar kon overkomen. Voor het oogenblik echter wordt do goheole besturing daarheen geleid, om het geheolo net bijeen to houden, daar voor verschillende zijtakken slechts hare waarde en kracht gelogen is in hot deel, dat zij uitmaken van do gcheelo groote combina- tio en de levenskracht van sommigen, wanneer zy door eigen vervoer moesten bestaan, van weinig boteekonis zou blijken te zijn. Vor- moedeiyk zullen ovenwei van de houders der verschillende (obligation ocnlge concession worden gevraagd, welko waarschijnlijk wel door hen zullen worden gogeven, wanneer daardoor kan worden voorkomon dat hun bezit door ineor zekorheid liebbonde obligatie houders geheel wordt verzwolgen. Blijkens oene verklaring der regoorings- directeuron wordt geheel bevestigd dat het geheole f, zoowel hoofdlijn als zijtakken, z:ch ia r. kendon toestand bevindt. Alles was utnr, '..-htiger on talr\jkor dau in vorigo jaren, doch niettemin zyn zoowol do bruto- als netto ontvangsten, ton gevolge der ongun stige omstandighedon, waarin do binnon- landscho handel van Amerika thans verkeert, belangrijk teruggegaan. Nieuwe uitbreidingen of overoonkomsten hebben niet plaats gehad en sedert September 1891 zfiu geen nieuwe lasten gevormd. Eon dor voornaamste quaestiön blijft nog de regeling betreffende de afdoening der schuld aan deregooring, waai omtrent reeds zoo monig- maal besprekingen hebben plaats gehad. Deze schuld is zoor belangrijk, want zo bedraagt niet minder dan ruim 50 millioen dollars, en do eenigo wijze waarop de afdoening zou kunnen plaats bobben, zoowel tot genoegen der regee- riog als in het belang dor ooligati -houders, zou zfju eene aflossing op langen tormijn tegen 0QI10 zeer matige rento. In dien geest is dan ook moermalon dit onderwerp besproken zonder evenwel tot oen resultaat, te hebben gelei De omstandigheden, waarin de Maat schappij thans verkeert, zullen wellicht aanlei ding geven tot spoedige on definitieve regeling, waai by vermoedelijk met alle belangen rekening zal gehouden worden. Omtrent do couponbetaling der obligation waren onder scheidene geruchten in omloop, 0. a. ook dat do October-coupons van de Orogon Short Utah North om ö-pcts.-obligatiën, en die der Lincoln Colorado, sedert de aan stelling dei receivers unit meer zouden worden betaald. Naar aanleiding hiervan is door oen Amsterdamsch bankiershuis by de receivers geprotesteerd, waarop is geantwoord dat door do Union-Pacific-Maatschappij in do betaling van alle October-coupons was voorzien en dat de receivers do machtiging van hot gerechts hof hebben aangovraagd om met do betaling der coupons door te gaan, welke machtiging naar het oordeel van den rechtsgeleerden raadsman dor Maatschappij vormoedeiyk binnen 10 dagen zal worden verleend. Het was r.iet te verwonderen, dat de Ameri kaansche spoorwcgmarkt geheel onder den indruk verkeerde van de gebeurtenis met de Union Pacific. Het schijnt evenwel dat men omtrent don loop dor zaak nog eonig licht ziet, althans in do laatste dagen was de stemming iets gunstiger. Hiertoe droegen ook by de goede ontvar.gstcijfers dor Chicago- Milwaukee St. - Paul en hot bericht dat door de Baltimore en Ohio een dividend van 2,/5! pet. is aangekondigd, hoewel de verminderdo ontvangsten dit niet hadden doen verwachten. Eene gunstige uitzondering wordt gevormd door den Missouri-Kansas -Texas- Spoorweg, welke eene aanzienlijke vermeer dering van 42,000 dollars over do eerste week van October heeft aan te wijzen. Naar de verschillende waarden dezer Maatschappij bestond flinke vraag, zoowol voor Ame rika als ons land. Zoowel uit Uruguay als Venezuela zyn wederom geldzondingon ontvangen. "Wat de remise van Venezuela betreft, bedoelt dit het achtergebleven gedeello van den vorigen termijn, hetwelk toen, uithoofde van den on- gunstigen wisselkoers, tot nader orde is teruggehouden. Volgens een te Londen ontvangen bericht, worden de onderhandelingen met do Argon- tfjnscho regeering omtrent het hervatton van betaling der door liaar verleende garan tién aan de Spoorweg-maatsc-bappyen hervat. De hier te lando zoo zeldzame prolongatio- rente van ö'/a en 6 pet. is niet geschikt don toch reeds zoo flausven handelslust wat meer 'even te geven. De omzetten blijven dus tot oen minimum beperkt en het nu en dan 0vei 'egend aanbod houdt slechts de koersen nog meer gedrukt. Rijnlands :he Bank. Ge 111 eng*cl Nieuws. Aan den Haagwog, voor hot gebouw der Practische Ambachtsschool, in de onmiddellijke nabyheid van Leiden, had gisteren bij het intreden der schemering een treurig ongeluk plaats by het rangeeron der stoom tram. Vóór do machine liep een negenjarige jongen, die niet bewust schoon van het gevaar, dat hem in den rug bedreigdo. Naar wy vernomen, moet li\j govallon, door de machine gegrepen 6n tegen den grond tusschen do rails aangedrukt zyn; het laatsto toonde een vrij diepo, met bloedvlekken voorziene kuil in de aarde. Meer dood dan lovend werd do nogenjarige Kryn v. d. Berg, thuisbehooror.de te Zoeter- woude aan de Haagsche trekvaart, overge bracht naar het Ziokonhuis alhier, waar hy spoedig door den dood uit zfin lijden werd verlost. Daartoe uitgenoodigd door hot bestuur der Zuid Hollandsche IJsvereeniging to 's Gravenbage, hadden zich gistormiddag in do bovonzaal van het Zuid Hollandsch Koffiehuis afgevaardigden van onderscheidene IJsvereonigingen in Zuid-Holland vereonigd tot hot houden eener gecombineerde verga dering. O. a. waren ter vergadering vertegen woordigd de ijsclu'os to Lisso, Katwijk Binnen, Oegstgeost, Katwijk aan Zee, Schipluiden, Loosduinen, Noorawyk, Foelayk, Vlaardingen, Naaldwijk, Sassonhoim, Oulshoorn, Waterin gen, Leidschendam, Delft en Kethel. Do heer Margadant, die, als voorzitter van de vereeoiging te 's Gravenhago, de vergado- ring presideerde, zotto in zijn welkomstwoord hot doel dezer bijeenkomst uiteen, nl. hot nader vaststellen van do plannon, in Maart jl. beraamd, om een bond te vormen van ysvereenigingen in deze provincie. Uit do voorlezing van de concept statuten, voor zoo- dauigen bond opgemaakt, bleek, dat men met de oprichting beoogt hot berijdbaar maken van ijsbanen in Zuid-Holland, om zoodoende de meest belangrijke vaarten tot verkeers wegen te openen. Alvorens over te gaan tot bespreking der vorschille »do artikelen van do concept-statuten, vioeg de voorzitter of de afgevaardigden zich konden vereenigen met het plan tot oprichting van oen Bond. Door eenige afgovaardigdon word bezwaar gemaakt het concept-reglement ovor te nemen, aangezun do persoonlijke meonirg van ieder dor afgevaardigden mot do moening van de y'sclub, dio zy vertegenwoordigden, op dit oogenblik in stryd kon zyn. Wonschelyk had den deze afgevaardigden het dan ook geacht, wanneor b'J do uitnooJiging tot bijwoning dezer bijeenkomst gevoegd ware geweest een afschrift van dat reglement, opdat iedere ver- eeniging vooraf daarover had kunnen beraad slagen. Do voorzitter stoldo hen echter gerust. Men was wel byoengekomon om ovor het opgo- maakto reglement te sproken en het desnoods good to keuren, doch men verbond zich nog tot niets on aan iedore vereeniging, t'ians vertegenwoordigd, zal later een afschrift van de statuten, zooals zy in dezo vergadering worden vastgostold, worden toegezonden. Zy kunnen dan in iedere vereeniging worden behandeld, en de beslissing bleef dan nog altyd aan de leden. Na bespreking werd in overweging gegeven dat do Bond by do gemeentebesturen zou aandringen op het maken van politie verorde ningen, waarbij onder zekere voorwaarden hot stukslaan van ijs verboden werd. De vergadering vond echter beter die zaak by roglement te bespreken en geene bepaling dienaangaande in do statuten op te nemen. Na langdurige discussie werd bepaald dat iedere aangesloten vereeniging 5 pet. van de door haar geïnde contributiën over het afge loopen boekjaar zal storten in do Bondskas. Boverdien werd besloten dat iedereen als lid van den Bond kan toetreden tegen be taling van minstens f 1 's jaais. Do leden van den Bond zullen zich, mits hun bewijs van lidmaatschap zichtbaar dra gendo, vrijelijk en kosteloos kunnen bewegen zoowel op de banen, beheerd door den Bond, als op niet afgesloten banon van aangesloten veroenigingen. Het insigno heeft als monogram delotters Z. n. IJ., de initialen van den Bond, die den naam draagt van Zuid Hollandsche IJsver eeniging. Terreinkaarten zullen gemaakt en in den handel gebracht worden. Bondsleden zullen reductie op den prijs genieten. B\j de bespreking over de geldmiddelen werd een artikel aangenomen, waarbij bepaald werd dat het uitvoerend Comité geen9 uitgaven mag doen, welko de voorhanden zjjnde mid delen overtreffen. In hot laatst der volgende maand zal eene vergadering worden gehouden om tot oono definitieve beslissing te geraken. Is de grooikracht van dit jaar aan boom en plant bijzonder groot, toch kan het zeker als een zeldzaamheid uit Katwijk aan den Pijn gemeld worden dat by Bart Meijer op den Zeeweg een kastanjeboom, welko geheel van zijne bladeren is ontdaan, in blooi staat. Prachtig prijken de witte bloe men boven hunne takken, terwijl in den tuin van den burgemeester, den heer T. A. O. Do Ridder, do gouden regen mede voor de tweede maal bloeit. Uit het water aan dcaschstaal te 's Gravenhage is hedenochtend opgehaald het lfik van een man, D. genaamd en woon achtig aan de Teollustlaan. De man werd sedert verleden week vermist en moet in den laatsten tyd aan zwaarmoedigheid hobbon ge- ledsn. Het ïyk is naar do Algomoeno Ba graafp'aats vervoerd. Naby hot station Oosterbeek is gisteravond, ongeveer te acht uren, een onbekend jongmensc'i door den spoortrein overreden. Men meende dat het een vreemde ling was. Zyn lfik is naar het ziekenhuis vervoerd. Do briovenbode te Brummon is wegens verduistering van gelden in zyne be trekking geschorst. Te Rotterdam waren gisteren weor geen nieuwe cholera-gevallen; drie ly- ders zyn er nog in behandeling. Ook do door cholera aangetaste schipper N., to Smilde, is overleden. Nieuwo gevallen z\jn niet bekend geworden. Te Meppol is officieel geconstateerd een ge val van Aziatische cholera. De lyder, een schoolknaapje van 9 jaar, is bozweken. Do geneeskuudigo inspecteur voor Ovcrjjscl en Drente, dr. Lubach, heeft do cholera in de gomeente Avoreest epidemisch verklaard. Nadat de vorigo week Aziatische cholera geconstateerd was by eene dienstbode to Moordrecht, is de lyderos gisterenochtond daaraan overleden. Te Utrecht is uit eene zeer vuile schuit, gelegen by do Kruisvaart, een man met zioktoverschynselen van cholera-achtigen aard naar de barak vervoerd. To Marckiorme zyn gisteren twee cholera- lyders overleden. To Livorno werden 7 ziekte- on 5 sterfgevallen aangegeven. Prof. Koch, die to Stettin aangekomen is om daar een onderzoek in to stellen naar de oorzaak van do cholora-opidemie, heeft ver klaard, dat ze z. i. een gevolg was van het gebruik van drinkwater uit de Oder, dat niet voldoende gereinigd was. In de omstreken van Stettin zyn 3 ziekte gevallen voorgekomen. üuirriEisTi^vrs.Ti>. Fraiilrrijk. Gisteren heeft de Fransche regeering het besluit afgekondigd, dat maarschalk Mac- Mahon op staatskosten zal bygezet worden in het Hótel des Invalides. Heden wordt de lijkdienst gevierd te Mont- cresson; do plechtige bijzetting is bepaald op Zondag en zal bygewoond worden door de Russische gasten; het is trouwens op hun verzoek, dat do plechtigheid, die eerst na do Russische feesten zou plaats hebben, op een vroegcren datum is gesteld. Da Russische gezant on admiraal Avellan hebben aan den minister-president Dupuy te kennen gegoven, dat zy er prfis op zouden stellen mode de laatste eer te mogen bewijzen aan den beogen overledene en ook op dezo wijze Rusland to vertegenwoordigen en Frank- ryks leger to huldigen. De minister prosidont Dupuy zal het woord voeren namcDS de Regoering, de minister van oorlog namens het leger. De Fransche regeering heoft besloten, als rouw over den dood van maarschalk Mac- Mahon, de Russisch-Franscke feesten ge durende Zaterdag en Zondag te schorsen. Do gala-voorstolling in de Groote Opera zal, in plaats van Zaterdag-avond, Maandag-avond gegeven worden. Onder de bewijzen van deelneming, die door do weduwe van den maarschalk Mac- Mahon van allo zijden werden ontvangen, wordt bijzonder op pry's gesteld het rouw beklag van den keizer van Duitschland, dat haar in het volgend telegram door den Duit- schen gezant te Parijs is overgebracht: „Do keizer van Duitschland heeft, zoodra hy kennis heeft gekregen van het smartelijk verlies, dat door u is geleden, my belast, doordrongen als hy is van eene innige sympa thie, in z\jn naam oen krans neer te leggen op de baar van den dapperen en edelen maar schalk. Terwyl ik u, mevrouw, mijne per- sooniyke gevoelens van hartelyk rouwbeklag aanbied, verzoek ik u my wel te willen doen weten den dag en de plaats, waar ik de eer z\l hebben my van aeze hoogo zending te kwijten. Graaf Von Münster". De zeelieden van het Russisch eskader hebben Donderdag van Toulon uiteenbozook gebracht aan Hyères waar zij door de be volking met geestdrift werden verwelkomd, Zy werden op kosten der stad onthaald; na afloop van het feestmaal werd de burgemees ter door hen in triumf rondgedragen. Admiraal Avellan en zyne officieren waren Donderdagnacht de gasten van de „Figaro", die een feest gaf dat door de voornaamst© artisten der Parysche schouwburgen werd opgeluistord. De Russen haddon hier gelegen heid Sarah Bomhard, Yvette Guilbert, Judic, Théo, Coquelin cadet en andore kunstenaars van don eersten rang te bewonderen. Het feest duurde tot laat in den nacht. Gisteren, Vrydag, hebben de Russische officieren een toer gemaakt door Parys. Om halfnogen reden zy uit van den „Corcle Mili taire"; achtereenvolgens werden bezocht de „Halles", het „Conservatoire des arts et mótiors", de „Buttes Chaunnont", het abattoir te La Villotte en de Jardin d' Acclimatation," waar hun in het palmarium een déjeuner word aaogoboden. Tegon halfdrio vervolgden zy hun tocht, en het was ruim 6 uren, toen zy in den „Cerclo Militaire" terugkeerden. In alle deelen der stad weiden zy door de talrijko men:gte met geestdrift toegejuicht. Gisteravond was er soiree en bal in het Stadhuis. Nu maarschalk Mac Mahon dood is, be staat er nog slechts één maarschalvan Frank.-yk, Canrobert, die reeds in 1856 tot deze hoogo waardigheid word verhoven. In 1S70 stonden er niet minder dan 7 maar schalken van Frankryk aan het hoofd van den generalen staf. D j bekende Parysche gevangenissen St.- Pclagio, met zooveel herinneringen aan do re/clutie, en La Roquette, op welks plein do guillotine thans werkt en waar de aarts bisschop van Parys door do commune mannen weid doodgeschoten na 40 dagen gevangen te hebben gezeten, worden gesloten. Er wordt eene niouwe grooto gevangenis gebouwd by Parys, te Frcsnes. De Parysche Academie van "Weten- schapp3n heeft van haren vroegcren president Abbadio 400,000 fr. en zijn domein te Abbadie (Beneden Pyreneeën), dat jaariyks 20,000 fr. opbrengt, ten geschenke ontvangende schen ker stelde alleen de voorwaarde, dat op zyn domein, waarop laboratoria zullen worden ge bouwd, geen vivisecties zouden worden gedaan. Groot-Britajiaië. Do „Times" behelst een telegram uit Cal cutta, meldende dat er opnieuw godsdienstige troebelen hebben plaats gehad in Britsch- Indiö. In Icola, by Nasick, zyn een aantal Hindoes in optocht naar de moskee getrokken en hebben do daar aanwezige Muzelmannen aangevallen, van wie er verscheidene gewond werden. Do politie maakto een einde aan bet gevecht en nam eonige Hindoes in hechtenis. To St.-Helens, naby Liverpool, heeft in den nacht van Donderdag op Vrydag een dynamiet-aanslag plaats gehad op oen huis, dat door den eigenaar van eene myn bewoond werd. De aangerichte schade is belangryk, maar er werd niemand gewond. Oo.s t c xi 1*1 j lc- Ho 11 g-.-IVXo 11a x*cli io. Voor de Hongaarsche begrotingscommissie verklaarde minister Wekerló, in antwoord op oene vraag van dr. Falk, dat hy de quaostie van don verkoop van zilver met een tech nisch financier had besproken, maar dat hy het witte motaal niet op de buitenlandscho mark verkocht had. Maandag komt in het Oostenryksche Huis van Afgovaardigdon do eerste lezing van het kieswet-ontwerp aan de orde. De „Politiselie Corrospondenz" sproekt het bericht tegon, dat het Russisch oskader ook een bezoek zal brengen aan de Montenegryn- scho havens. "Wat de bladen mededeelon omtrent do audiëntie van baron Chlumecky, den voor- zittor van het Huis van Afgevaardigden, by keizer Frans Jozef, wordt door de Duitsche linkerzijde tegengesproken. Do „Neuo Froio Presse" zeide nl. dat Chlu mecky, in verband met het kieswet-ontwerp, van plan was zich uit do politiek terug te tiekken. Daar hy van dit voornemen heeft afgezien, maakt het blad de gevolgtrekking, dat de keizer hem geruststellende beloften had gegeven. In Oostenryk houdt de door de Cisloithaan- sche regeering voorgestelde kieswetshorvor- ming nog aller aandacht bezig. De „Montags- rerue", een orgaan van den minister-president, graaf Taaffe, vermaant dringond de Duitsche linkerzyde, niet een samengaan met de r»geering voor altyd onmogelijk te maken. Het blad eindigt z\jn artikel aldus„Naloopen zal graaf Taaffe de linkerzyde niet" Officieus wordt verzekerd, dat de Ryksraad zal worden ontbonden, wanneer het ontwerp niet in zyn geheel wordt aangenomen. De keizer zou daartoe zyne toestemming reeds hebben ge- geven. De nieuwo verkiezingen zouden dan in December plaats hebben. Spanje. De Spanjaarden bereiden zich voor op een hardnekkigen stryd in Marokko. Volgens do „Correspondencia", welke te Madrid verschynt, wordt op de grens van Algerië eene ijverige propaganda gemaakt om de inlandsche stam men tot den oorlog op to roepen; 10,000 Kabylen zouden zich reeds tot den stryd uit ruston. Portugal. Al de booten der Kon. Portugeesehe Mail- Stoombootmaatschappy, die in staat van faillis sement verkeert, zullen op bevel der handels rechtbank te Lissabon zoo spoedig mogelyk verkocht worden; de aandeelhouders hebben deze beslissing uitgelokt. Deze maatschappy dreef vroeger handel tusschen Lissabon en Zuidoost-Afrika en bad toon oene grooto subsidie van de regeering. Later voeren hare booten naar Brazilië, voornamelyk voor het overbrengen van Portugeesehe emigranten. Rusland. Te St.-Petersburg zyn een vyitigtal stu denten, leden van oer.e nihilistische vereeni ging, in hechtenis genomen, als verdacht van medeplichtigheid aan den moord van een hunner kamerader, Jien zy van verraad be schuldigden. Hot lyk van der vermoerden student werd in een oosch naby SvPetirsburg gevonden. Vorecnigdtj Stnten. De „Daily News" verneemt uit Nienw-York uit eene stellige bron, dat, zoo de Senaat de intrekking der Sherman-wet niet aanneemt, president Cleveland die wet zal schorsen by oene boodschap aau het Congres, waarin ver klaard wordt dat de schatkist de uitgaven niet kan dekken. Het Huis van Vertegenwoordigers heefi oen besluit genomen, waarby aan de inzenders ter tentoonstelling to Chicago 50 pet van de invoerrechten writ geschoi.keu. BclgiÖ. In het stoenkoolbekken van 1 «.ik, te Flemalle, heeft een mynworker een schot ge lost op den directeur gérant dor mynen van Marihayo, den heer Dubois. De wond is ern stig, maar niet doodelyk. De dader is gear resteerd en heet Dwelshauwor; hy bekendo terstond en zeide den aanslag te hebben ge pleegd, omdat de heer Dubois zich blykbaar niet bekommerde om de z. i. gerechtvaardigde klachten, welke liy ovor een der opzichters, zekeren Staolens, reeds herhaaldolyk by hem had ingodiend. Zuid-Afriha. Een by hot bestuur der Britsche Zuid- Afnkaansche Compagnie te Kaapstad ontvan gen officieel boricht uit Fort Victoria meldt, dat de strydmaebt dor compagnie een hevig gevecht hooft geleverd togen do Matabelen De colonne van Foit Victoria joeg denvyand den 16Jen dezer naby den berg Indiama op do vlucht, terwyl terzelfder tyd de colonne van Fort Salisbury den vyand naby dezelfde plaats versloeg. De beide colonnes hebben zich thans voroenigd en rukken op togen Buluwayo, het verblyf van koning Lobengula. Het verlies der Matabelen wordt op een hon derdtal doodon geraamd. Van de zyde der compagnie werd kapitein Campbell aan het' boen verwond, ten gevolge waarvan dat lichaamsdeel is afgezet. Te Bloemfontein is eene schooldwarig- concept-wet gepubliceerd, welko in de buiten gewone Volksraadszitting zal worden voor gelegd. Die wet schryft voor dat alle kindoren. van 15 jaren oud in alle steden en dorpen een regeonngs-examen moeten afleggen in lezen en schryvon en enkele in rekenkunde en bybelkonnis. Naar bevinding bij dit examen moeten zy dan een jaar op eeno door de schoolcommissie aan te wyzen schoolgaan. Indien de ouders arm zyn, moet de school-, commissie voorzien in de kosten van onder: wys en kleoding. Een register moet worden gehouden van allo kinderen van 15 jaren. De hoer Rhodes, dio in Mashonaland is, gaat voort zyn volk moed in to spreken, en het te verzekeren, dat de Matabelen-oorlog niet lang zal duren. In zyno laatste rede wees hy op de noodzakelykheid van de uit roeiing der barbaarschheid. Zeer beschaafd is Lobengula zeker niet, maar of de goud delvers als kampioenen der beschaving kunnen worden beschouwd, is ook niet boven allen twyfel verbeven. Kolonel Sir Frederick Carrington, die dor Zuid-Afrikaansche Maatschappy zyne diensten heeft aangeboden, is minder optimistisch dan Rhodes. Hy vindt dat de strijdmacht der Maatschappy niet sterk genoeg is om spoedig den oorlog te doen eindigen, wanneer de Matabelen werkeiyk zoo flink zyn, als men zegt. Roservo troepen zyn eorst over zes, in het gunstigste geval over drie weken beschik baar en die zyn in ieder geval noodig, hotzy om de gevolgen van oene nederlaag af te wenden, hetzy om party to trekken van eono overwinning. Ia de Sled, Werkïnr. zjja opgenoiaea: DATUM. DAGEN. Volw. peis. EiDde- rrn. TotasJ 15 Oct. Zondag 52 14 CG 16 Maandag. 75 17 92 17 Dine dag 87 25 112 18 Woenadag 92 25 117 19 Donderdag 92 25 117 2) Vrijdag 91 21 112 21 Zaterdag 75 13 88

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2