N». 10328. Zaterdag 31 October, A0. 1893. jjeze oCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 October. Feuilleton. NONDUM. DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 ïnaanden. Franco per post.^ -• Afzonderlijko KommgjS f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER AD VERTERITEN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootere letters naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. Voor het mcassecren buiten de stad Tot onderwijzer aan eene Christelijke school alhier is benoemd de heer M. Koole, van Middelburg. Het examen in de vrije- en orde-oefeningen is te Haarlem met goed gevolg afgelegd door mej. W. Klinkert, van Leiden. Naar wij vernemen, is prof. P. J. Veth ernstig ongesteld. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. DeLeidscheoud hoogleeraar is te Arn hem gevestigd. Hij is bijna 80 jaar. tZw. Ct.) De heer A. N. J. M. baron Van Brien^n van de Groote Lindt, die den lOden Oct. 11. weder is herkozen als lid van den Raad der gemeente "Wassenaar, heeft die benoeming aangenomen. Tot predikant der Geref. Kerk te Wad dingsvten is beroepen ds. T. De Jager, van Opeinde. De heer Van der Spiegel, met wien de zangvereeniging „De Lofstem" te Waddings veen onderhandelde, om hem als directeur te benoemen, heeft bodankt en in zijne plaats is nu gekozen de heer Kerper, uit Gouda, die voorloopig de benoeming van directeur heeft aangenomen. Do raden van de gemeenten Zoetormeer en Zegwaard hebben besloten het traktement van de te benoemen onderwijzeres aan de openbare school met f 50 te verlioogen en alzoo te brengen op f 550. De verkiezing van drie stemgerechtigde lidmaten als gemachtigden voor het kies college der Hervormde gemeente van Wou brugge, ter vervulling der vacaturen, ontstaan door de aftreding volgens rooster van de heeren D. Molenaar, H. Van der Boon Joh.z. en D. Van Beyeren, zal plaats Rebben in de consistorie-kamer aldaar op Donderdag 2ü October a. s., van 's voormiddags 11 tot 's namiddags 2 uren. De afdeelingen van de Tweode Kamer der StaTerFO eneraal hebben gekozen tot rappor teurs over het wetsontwerp tot vaststelling van IJoofstuk VI (Marine) der staatsbegrooting voor 1894, de heeren: Schimmolpenninck, Land, Guyot, De Kanter en Lioftinck. - Baron d'Anethan, gezant van Belgic by ons Hof, is van zyne buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. Door de verkiezing van don li oei F. J. Siegers, anti-revolutionnair, zijn de Staten van Zeeland op het doode punt gebracht, althans in zooverre, dat do eenigo conservatief, de heer W. A. graaf Van Lyndon, do schaal naar links of rechts kan doen overhellen. Er hebben nu zitting 21 liberalen, 20 anti-liberalen en de heer Van Lynden. By koninklyk besluit van 30 Sept. jl. (opgenomen in de Staatscourant van 20 dezer) is het consulaat te Philadelphia opgeheven. Uit Rotterdam wordt gemold: Het voorstel van het gemeenteraadslid dr. Van Staveren tot verhooging vau de school gelden vindt ook in de werkmanskringen groot verzot, omdat daarbij ook de scholen be trokken zyn, waarvan do werklieden, die geene kostelooze plaatsing veilangen, voor hunne kinderen gebruik maken. De heor Van Sta veren schijnt het vooral verzien te hebben op die scholen, waar aan de werkmanskinderen gelegenheid wordt gegeven om ook Fransch te leeren, en juist hierop wordt door zeer vele werklieden groote prys gesteld. In eene vergadering onzer afdeeling van het Nederlandsch werkliedenverbond is het voorstel vau uen heer Van Staveren raed3 voorloopig ter sprake gebracht, en thans houdt men zich in die afdeeling bezig met het voorbereiden van eene adres-bewoging tegen dat voorstel. Eerstdaags zal in eene opzettelijk voor dit doel byeen te roepen vergadering deze zaak behandeld worden. De gemeenteraad van JÜoorn' heelt be sloten aan dr. C. A. Tebbenhoff,' directeur der H. B. school, op zyn verzoek, eervol ont slag te verleenen, onder toekenning van een pensioen, groot f 450 "s jaars. In zyne plaats werd vervolgens tot direc teur benoemd dr. Van Eyn, van Alkoinade, leeraar in do wis- en natuurkundige vakken aan die inrichting. By het bozoek van H. M. de Koningin- Regentes aan het Diakonessenhuis te Arnhem was de directrice afwezig; dat bezoek viel juist in den tijd, dat doze de korte jaar- lykscho rustpoos goniot, die z(j zich van hare werkzame taak veroorlooft. De Koningin, die gaarne met de directrice had kenni3 gemaakt, heeft deze tot een bezook op het Loo uit- gönoodigd, 0111 met Haar het tweede ontbyt te gebruiken. Wetende dat het niet op eiken dag haar oven gelegen zou komen, heeft Hare Majesteit haar de keuze tusschen een drietal dagen gelaten. De ingenieur H. P. N. Halbortsma, die van zyne reis naar Chicago te 's Gravenhage is teruggekeerd, vertrok gisteren r.a..r Berlyn ter voldoening aan eene itftnocdiging tot by woning eoner ingenieurs-vergadering, waarop speciaal de zand-filtratio in verband met het bacteriologisch onderzoek van drinkwo.ler_zal worden behandeld. Nu de dagbladen het gerucht versprei den, dat de heer Treub candidaat zal gesteld worden voor d9 Tweede Kamer, vacature- Poelman, schynt het inderdaad nog noodig te vorzokeren, dat de nieuwe wethouder voor de financiën te Amsterdam geen mandaat wonsclit te aanvaarden, schryft „Do Amster dammer". Het hoofdbestuur van don „Bond van Nederlandsche Onderwijzers" heeft vóór enkele maanden aan de afdeelingen drie vragen ter beantwoording gestold, rakende „dtn onder wijzer en de maatschappij." Thans is van do ingekomen antwoorden op deze gewichtige vraag het rapport verschenen. Hieraan ont- leenen wy het volgende: Vraag 1. Mag de onderwijzer zich buiten de school op staatkundig en maatschappelijk terrein bewegen Deze vraag werd met 146 stemmen in be vestigenden zin beantwoord, terwijl 13 stem men het recht daartoe ontkenden. Vraag 2. Zoo ja, kan hem het lid zijn can eene politieke partij verboden worden Hierop antwoordden 114 stemmen met neen, „zoolang de party langs wettigen weg haar doel tracht te bereiken"; terwyl 41 stemmen verklaarden: „Ja: van eene door de wet ver boden vereeniging, of van de soc.-dem. party." Vraag 3. Beeft de oriderwijzer in zijn optreden nog met andere eischen rekening te houden dan andere staatsburgers Hierop antwoordden 88 stemmen ontken nend on 58 stemmen bevestigend, „want alleen door kalm en bedaard optreden voor komt hy het gevaar, dat zich anders de publieke opinie tegen hem zou verklaren". Aan eene particuliere correspondentie nit Medan van 20 September jl. ontleent de „N. R. C." het volgende: „Tamiang begiyt zich weer te weren; de bevolkingspatrouïllö, die uitgezonden was om de moordenaars van den Kedjoeroean Moeda te tuchtigen en daarvoor door ons van de noodige (ik meen 100) geweren en ammunitie voorzien was, heeft het af moeten leggen en is met achterlating van zoo goed als alles te Soeroeway teruggekomen. „Altyd het oude liedjenu werden wij weer met ons eigen kruit en lood beschoten; er zal wel iets aan gedaan moeten worden, maar van eene expeditie werd nog niet ge lioord". De kapt.-luit. ter zee M. J. P. Westveer wordt met den lsten Nov. a. s. geplaatst als lste officier aan boord van Hr. Ms. wacht schip te "Willemsoord. De minister van binnonlandsche zaken, overwegende dat, ten gevolge van het overly den van dr. A. L. Poelman, eene verkiezing van een lid der Tweede Kamer der Stalen-Generaal moet plaats hebben 111 het hoofdkiesdistrict Veendam, heeft goedgevonden te bepalen, lo. dat de verkiezing .van een lid der Tweede Kamer in hot hoofdkiesdistrict Veendam zal plaats hebben op Dinsdag 7 November a. s.; 2o. dat de herstomming, is die noodig, zal ge schieden op Dinsdag 21 Nov. daaraanvolgende. Te Zwolle is Woensdag overleden ds. Van L0011, die kort geleden z(jn emeritaat bad aangevraagd. Sinds 1854 stond hy te Zwolle. De minister van waterstaat, handel en ny verhe'd hoeft het volgende bokond gemaakt Daar het opnieuw gebleken is, dat de visschers nog niet algemeen bekend zyn m9t het voor geschreven sein tot het vragen van gemeen schap door een Nederlandsch visschersvaar- tuig mot een Neüerlandschen oorlogsbodem en omgekeerd, worden reeders on eigenaren van visschersvaartuigen er in hun belang aan herinnerd, dat dit sein bestaat uit twee vlag gen, de nationale en eene andere, onder elkander gehoschen, do nationale vlag de bovenste. Het stoomschip „Schiedam", van Nieuw York naar Amsterdam, passeerde 19 Oct. Dover; de „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, vertrok 19 Oct. van Suez; de „Amster dam", van Rotterdam naar Nieuw York, pas seerde 19 Oct. Lizard; de „Ardjoeno", van Rotterdam naar Batavia, passeerde 18 Oct. Ouessant; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 19 Oct. van Genua; de „Zaandam" vertrok 18 Oct. van Nieuw-York naar Amsterdam. By koninklijk besluit is do kolonel J. A. K. H. W. Yogel, commandant van het reg. grenadiers en jagers, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 2012 's jaars. Benoemd, bij het wapen der infanterie, by het regiment grenadiers en jagers, tot kolonel, commandant van het corps, de luitenant kolonel jonkheer H. Laman Triptot luitenant kolonel, de majoor J. J. G. Van Berkel, beiden van het corps. W. Boes benoemd tot burgemeester der gemeenten Zuid- en Noord-Schermer. Benoemd tot commissaris van politie te Wageningen A. P. Schelteraa, thans hoofd inspecteur van politie te Amsterdam. Benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Zutfen, ter standplaats de gemeente Hengeloo, J. M. Koning, cand.-notaris te Bodegrave. Met ingang van 1 Januari a. s. aan A. M. G. Van Bommel, op zyn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester van Stad Doetinchem. Aan mr. P. Rink, op z\jn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als rechter- plaatsvervanger in de arrond.-rochtbank te Tiel, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen langdurige diensten. Benoemd tot lid der commissie, die van 1 Aug. 1893 tot 1 Aug. 1894 te Utrecht belast is met hel afnemen van de practische examens van arts en tandmeester dr. A. Von Eisols- berg, hoogleeraar te Utrecht. Een pensioen verleend van f 600 aan K. S. Berdenis van Berlekom, wed. jhr. C. D. Roëll. Gemengd Nieuws. In een der afgeloopennachten z(jn de kippendieven weer bezig geweest. Thans gold hun bozoek de gemeente Veur. Aldaar hebben zij, ten nadeele van den land bouwer Oskam en den arbeider Lans, een 20-tal kippen ontvreemd. Met ingang van 1 November a. s. wordt het tarief van den omnibusdienst tusschen Wassenaar en het station Voor schoten verhoogd van 10 cents tot 12!/s cents per rit. Gedurende de maanden October, November en December dezes jaars kunnen aangiften ter slachting van vee ten kantore Wassenaar alléën geschieden des Woensdags en Zaterdags, des voormiddags van 9-12 uren. De landbouwer C. A. O., uit den Kaspolder, onder Alkemade, had dezer dagen, toen hy van zyne woning aldaar naar die in den Haarlemmermeerpolder wilde ryden, het ongeluk, na een klein eindje gereden te hebben, het paard, voor het rijtuig gespannen, te zien doodvallen. Daar het dier nog jong was, berokkent dit den man eone aanzienlijke schade. O. kwam met den schrik vry. Wegens den hoogstd rassigen grond, waarop do Chr.-Gerf. keik te Waddings veen zal gebouwd worden, is een beduidend aantal heipalen meer geslagen, dan in 't bestek was aangegeven. Reeds nu vreest men in de toekomst voor verzakkiDg van 't gebouw. De inspecteur van 't genees-/ kundig staatstoezicht heeft in 't begin van deze week de gemeente Waddingsveen een bezoek gebracht naar aanleiding van een ziekte geval, dat aan cholera deed denken. Gisterochtend, ongeveer te half- negen, barstte te 's Gravenhage een felle brand uit in oen pakhuis van verfwaren, vernissen en ander zeer brandbaar materiaal, gelegen in de nauwe Korte Vleerstraat. Natuurlijk greep het vuur met verbazende snelheid om zich heen en alleen aan het vlug optreden van de brandweer is het te aankon, dat de brand beperkt werd tot het onder gedeelte van het magazijn, dat uitbrandde. In eon der bergplaatsen van de Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij, aan deNóord- straat, te 's-Gravenhage, waar de vaten gepekt worden, geraakte gistermiddag een vat pek in brand, waardoor in een ommezien tijde het lokaal in lichterlaaie stond, omdat het vuur voedsel vond in de aanwezige brandbare stoffen. De brandweer bluschte met twee stralen der waterleiding het vuur. Het lokaal is uitgebrand. In den omtrek der fabriek was eene groote menigte menschen op de been, hoewel van de straat welke bovendien voor een groot gedeelte door de politie was afgezet zoo goed als niets van den brand was waar te nemen. De arrondissementsrechtbank te Haarlem deed gisteren uitspraak in do zaak van Jan Willem Ubach, tegen wien door den officier van justitie de vorige week wegens diefstal met braak, twee jaar en drie maanden gevangenisstraf werd geëischt, en veroordeelde hem tot twee jaar en zes maanden gevange nisstraf. Op last der justitie te Haarlem zyn in arrest genomen zekere Serné, te Heem stede, en P. G De Groot, te Hillegom, ter zake van heling van goederen uit den boedel van den voortvluchtigen en van bedrieglijke bankbreuk beschuldigden P. Buddenborg, te Hillegom. Het verborgen meisje. Aaltje Modders, „het verborgen meisje", dat tot heel- wat geschrijf tusschen hare familie en het Leger des Heils aanleiding heeft gegeven, is gisteravond uit eigen beweging by hare moeder te Kampen teruggekeerd. Het meisje blijkt onder een anderen naam dan den haren by mevrouw Van der Zee 1 Rotterdam in betrekking geweest te zyndj dame zag haar, zeer ongaarne, plotseling ver trekken. En thans schrijft genoemde dame. in de „N. Rott. Ct." van het meisje het vol gende: „Aaltje Modders bezit niet alleen een, edel karakter; ook heb ik in haar een vlytig. werkzaam meisje gevonden, en ik wil haar dan ook met haar moeders toestemming torug hebben. En ik verklaar hiermede, indien ge noemd meisje eene Heilsoldate is (hetgeen ik niet wist), dan kan ik zulke meisjes ten zeerste een ieder aanbevelen." Gisteren veroordeelde de arr011- dissements-rechtbank te Tiel C. H., die in den nacht van 14 op 15 Augustus jl. den agent van politie Van Ekelenburg gevaarlijk verwondde, zoodat deze 5 weken buiten dienst gesteld moest worden, tot 2 jaren cel. Roman van E. KOOPMANS VAN BOEKEREN. 14.) „Wat ge doen moet, dat zullen we later overleggonIk bedoel: £at zult ge zelf, in overleg met een raadsman en vriend, later zien, maar ik, Mina, de dienstmeid, ja, maar in dit oogenblik de dienstmaagd des Heeren, ik zal u zeggen, wat ge niet doen moet Niet wanhopen, mynheer Floris! Ge moet niet wanhopen. Wat zorgen u drukken, weet ik niet, ik mag, ik zal er ook niet naar vragen, maar óén ding weet ik, zoo zwaar kunnen ze niet zyn, of dat woord blyft van kracht: Niet wanhopeDMynheer Streef land! beloof mynoen, vergeef my,beloof my niets! Maar keer u naar het beeld uwer onvergetelyko moeder, zie haar in de zachte oogen, en beloof haarneen, beloof ook haar niets: wy weten niet, of zij u hoort: Maar één hoort u zeker en gewis. Het is uw Homelsche Vader, die u daar straks op den weg naar de doodsvallei, zUnen knecht te gemoet zond, dien goeden Nonduro, die u naar huis terugbracht en u dat woord voor de aandacht riep: Waarom zoudt gy sterven? Hoe toevallig die ontmoeting met den ouden oppasser 1 Toeval, zegt de wereld. Neen, een beschikking van God, zegt de geloovige. dat zegt gy toch ook, mynheer Floris! nietwaar?" „Zeker, zeker! Ik ben geen God loochenaar! „Heerlyk!... Dan zeg ik: Nog niet wan hopen „Non du m, nog niet!" mompelde de jonge ling half voor zichzelf, „is hier niet het nomen een 0 m e n „Dus", hernam Mina, „gy belooft voor een alwetend God, dat ge den moed niet ver loren geeft?" „Ja, dat beloof ik!" verklaarde Streefland plechtig. „O, ik dank ufluisterde Mina. Wien gold die dankbetuiging? Floris? Dankte het goede meisje den jonkman, omdat hy haar woord niet versmaadde, haren raad wilde volgen en haar dus redden uit den angst? Of zy t niet had kunnen en gaarne had willen doen, laten wy daar, maar waar heid is 't de ten hemel geslagen blik bewees het dat de dankzegging gericht was tot God, die haar gebed verhoord, den ongelukkige teruggebracht en haar de kracht verleend had om dezen triomf te behalen. Op dat oogenblik klonk luide de bel in het voorhuis en Mina verliet dus de kamer, om te zien wat er was. Zevende Hoofdstuk. Op de stoep stond niemand, maar toch was er niet voor niemendal gescheld, want toon Mina de deur weer sloot, zag zy in de 'J Ie Diet de naam een voorteeken Florie ziüspeelt op bet feit, dat Nondom hem onbewuat er toe ge bracht had nog niet door te gaan met bet voorge nomen plan. brievenbus iels liggen. Dat iets moest al wat heel byzonders zyn, zou het in de gegeven omstandigheden de aandacht trekken van de diep ontroerde maagd, wier hart in het laatste uur bestormd was door zoo hevige en verschillende aandoeningen, zoodat haar gemoed vergeleken kon worden by eene zee, die nog hol staat en in beroering blyft, nadat de orkaan heeft uitgeraasd en do wind is gaan liggen. Maar de brief, dien Mina uit de bus had gehaald, mocht zeker iets byzonders heeten. By een vluchtigen blik, onder do gaslamp in het voorhuis op het adres geslagen, bleef zy onwillekeurig oen oogenblik stilstaan en fluis terde: „Wat is dat?.... Zoo iets heb ik nooit gezien!" Duidelijk was 't aan don toon van haar uitroep merkbaar, dat zy verrast, verwon derd, maar niet verschrikt was, daar er iets vroolyks en spottends in was. Na dien vluch tigen voorloopigen blik op het couvert, ging Mina haastig met den brief naar de huis kamer en riep reeds op den drempel„Kyk toch eens hier, mynheer! Wat haal ik daar iets geks uit do bus!" Floris nam den brief aan, maar niet gretig, veeleer onverschillig en half droomend. Hoe kon hy ook, na 't geen hy pas had door leefd, nieuwsgierig en verlangend zyn naar de kennismaking met iets geks! Toch kwam er alras meer leven in zyne gelaatstrekken, toen hy een oogenblik dien omslag met zyn opschrift bekeken had, en ook hy verklaarde toen, niet zonder eenige opgewektheid: „Ja, dat's al heel raarl Ik begryp er niemendal van!" Ik zal trachten het uitwendige van den durieusen brief zoo nauwkeurig mogeiyk te beschryven. Het adres don, om te beginnen, is niet geschreven en ook niet gedrukt en ook niet geschilderd of geteekend. Wat dan? Ja, hoe zal ik hot zeggen? Het is geplakt, d. i. het bestaat uit drukleters, grootero en kleinere, kapitale, cursieve, gewone, uitge knipt uit kranten of andere gedrukte stukken en min of meer naast elkander met schakel- lyra opgeplakt. Min of meer, zeg ik, want precies naast elkaar staan ze niet. Die letters doen U donken aan de manschappen eener plattelandsschuttery, die voor 't eerst zyn aangetreden en zich reeds verbeoldeu in 't gelid to staan, ofschoon het: rechts, richt Uzich nog niet deed hooron. Nagenoeg in dezen trant: ▼ti?o l>oct is SImo Streefland h r a c0NtI nen S VIIi24 M florE n os De naam Streefland is in zyn gohoel uitge sneden, waarschyniyk uit een Amsterdamsch domineesbriefje. In den hoek rechts waren geplakt: vier postzegels, twee blauwe, een roode en een groene, welke zegels gestempeld waren te Steenwyk, Rotterdam, Woerden en Assen. Ook zyn er nog twee illustratios op het adres aangebracht, namelyk een driemaster en een vogeltje, kennelyk ook gesneden uit eeD dagblad, waar zy gediend moeten hebben tot opluistering van advertentien aangaande een in lading liggend sclïiï^ 01 Saksische kanarievogels. Dat de enveloppe door al dat geplak er niet reiner van uitzicht op gewor- don is, laat zich denken. De brief is ge sloten mot een drietal lakken, waarin ue afdruk van een familiewapen, en aangebracht op de wyze, waarop een aangetoekendo brii-f verzegeld wordt. Het wapen is keurig net en duideiyk afgedrukt, doch de figuren zyn zóó klein, dat zy met het bloote oog moeiiyk kunnen waargenomen worden. Met eene goede loup gewapend, ziet men echter het vol gende: Een schild, in vier vakken verdeeld. In de vakken boven links en beneden rechts een ruiter te paard, met gevelde lans; boven rechts en beneden links: drie kikvorschen, boven twee en daaronder een. De kikkers houden den kop omhoog en men ziet ze op den rug. „Zeker het werk van een kind," meende Mina. „Zeg liever van een kindsche," verbeterde Floris, en voegde er by: „want het moet, dunkt my, in ieder geval afkomstig zyn van iemand, die niet wel by 't hoofd is." „Waarom niet van een kind, mijnheer?" „Omdat het Latyn goed gespeld is." Zie over den Kikvorech in de Heraldiek of Wapenkunde: de inliclitingon van A. A. Vorster- man Van Oyen, door mjj meegedeeld in my 0 Kikkerstudiën Bladz. 127. Wordt vorvolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1