Over het „verborgen moisje" zendt de kolonel van het „Heilsleger" "W. Elwin Oliphant ons een schrijven, waarin hy .valsch, lasterlijk en strafbaar" verklaart alle aantijgingen, als zou hij, als leider van het „Leger des Heils," voor de verdwijning van het meisje aansprakelijk zijn, terwijl hy zich voorbehoudt de schryvers en uitgevers van beleedigende geschriften te doen ver volgen. Zyne mededeelingen komen in hoofd zaak hierop neer, dat het meisje van huis gevlucht is, omdat het voortdurend word mis handeld, wat by de Kamper politie bekend is, en zich begeven heeft naar eene harer meerderjarige zusters, die officier is in hot „Leger des Heils," doch zich daarna onder do hoede heeft gesteld van eene andere zuster, dio verpleegster is te Rotterdam. Het ook door ons medegedeelde schryven in de Kamper Crt. „van de familie" is in werkeiyk- heid afkomstig van de drie broeders, waarvan er slechts één meerderjarig is. De heer Oliphant, die zegt nooit de politie te hebben tegengewerkt, wenscht uitdruk- keiyk op deze vier punten de aandacht te vestigen 1. ik ben niet „aansprakeiyk voor de ver- dwyning van de mindorjarige" 2. zelfs hare zusters, tot wie zy vluchtte, wisten, voordat zy tot haar kwam, niets er van, dat zy zou wegloopen; 3. ik ben in het gehoel niet betrokken ge weest in het verbergen van het meisje en evenmin heeft eenig officier van bet „Leger des Heils" met zyn medeweten of toostom- ming dat gedaan; 4. integendeel heb ik aan myne officieren instructies gezonden, dat zy niets met deze zaak moesten te doen hebben. Naar aan 't „Rott. Nbl." door een ex-kapitein van het „Leger des Heils" wordt medegedeeld, zou hot verdwenen meisje, Aaltje Modders, vertooven by don heer De R., to Rotterdam, een goede bekende in Christelyke kringen aldaar. Mishandeling met doodelyken afloop. Den 7den October des namiddags, is op de Nieuwmarkt te Amsterdam een man zoodanig mishandeld, dat hy spoedig daarna overleed. Met het oog op de verklaringen, door do beide verdachten voor den rechtercommis- saris, mr. Lulofs, afgelegd, is het wenschelyk dat nog andere personen worden gehoord dan die door de politie als getuigen zyn opgegoven of zich als zoodanig bobben aangemeld. Ieder, die van bedoelde mishandeling iets hoeft gezien, wordt derhalvo uitgenoodigd, daarvan kennis te geven aan een der politie- bureaux of aan den officier van justitie aldaar. Anderen bladen wordt verzocht deze op roeping over te nemen. Een koekfabrikant te Amsterdam heeft by de politie aangifte gedaan, dat by in een huis op den O.-Z.-Achterburgwal met het kaarten ruim f650 heeft verloren. To Hoogezand is, namens den curator in het faillissement van den heer K. Reinders, de groote, byna nieuwo stoommeel- fabriek „De Fulton" verkocht voor slechts f16,950. Deze fabriek met machinerieën had ruim anderhalven ton gekost. Door den hoor Charles De la Mar, tooneeldirecteur to Amsterdam, die tydens de kermis te Nymegen met zyn gezelschap aldaar voorstellingon gaf, is by de bevoegde autoriteit oene aanklacht ingediend tegen een der rykstolegraafambtenaren to Nymegen, door wien by by het aanbieden van oen tele gram groveiyk beleedigd zou zyn en door wien hem het aangeboden telegram en het geld voor de voeten moet zyn geworpen, terwyl die ambtenaar weigerde het telegram te verzenden. G.de mishandoldo lotoling nit Langenboom, gem. Escharen, is gisteren aan do bekomen wonden overleden. In donabyheid van het kasteel te Heeswyk (N.-B.), is een persoon een leven A la Robinson Crusoe gaan leiden. Hy heeft in do bosschen eene woning van takken en strooisel gomaakt, waar hy zich kruipende door een gat toogang moet verschaffen. Plaats om te zitten heeft hy niet en zyn potje kookt hy op droge bladeren en hout in oen naburige sloot. Gistermorgen is te Amsterdam het tweede geval van cholera asiatica voor gekomen by H. Hoekman, schuitenvoerder, oud 46 jaar, wonende op den Haarlemmer- dyk No. 71. 's Morgens te zes uren werd de heer Van Eelegaart, kinder arts, die in dozelfde straat woont, geroepen. Terstond constatoerde hy de kenteekenon van cholera asiatica in don hevigsten graad. Nog drio medici werden gehaald, onder wie ook dr. Saltet, die allen overeenstemden. Viermaal bezocht de heer Van Eelegaart den zieke, die te halftwee overleed. Hookman was Dinsdagavond nog zeer ge zond on byzonder vrooiyk, zoodat hy zelfs nog heeft gezongen's nachts voelde hy zich echter ongesteld. Zyn laatste maal bestond uit bieten met aardappelen. Deze week loste hy zyne schuit op een schip, dat van buiten kwam. Andero gegevens voor hot ontstaan der ziokto bestaan niet. Terstond werd op het raam boven do deur een plakkaat geplakt ter waarschuwing. Het huis werd gohoel ontsmet, gordynen, beddegood, lyfgoed, enz., naar de ontsmet tingsoven gebracht. De woduwo met hare twee kinderen werden iiefderyk door de boven buren opgonomon. Zy werden dus niet naar de cholera-barakken gebracht. s Middags te zes uren word de overledene op het \Vester-kerkhof begraven. Dou gsbeelen dag stondon vslo nieuws gierigen voor het huis. 's Avonüs werd het plakkaat boven de deur weggenomen. Naar aanleiding van dit geval wyst de „Tel." nogmaals op den schandelyken toe stand van vele arbeiderswoningen daar in de stad. De heer A. Gerhard deelde in de vergade ring van „De Unie" mede, hoe in 64 van de 75 woningen geen privaat bestaat, torwyl als zoodanig dienst doet een open emmer, in kleeren- of provisiekast geplaatst. Tot deze onbewoonbare woningen behoort ook perceel 71 en andere op den Haarlem- merdyk. Reeds by de voordeur komt de faecaliën- lucht den bezoeker te gemoet, en in die be dorven atmosfeer slapen, eten, leven gezinnen byeen op ééne kamer. Zou het nu eindelyk tyd worden hierin verbetering te brengen Te Gouderak is een geval van cholera asiatica voorgekomen bij eene vrouw. De aan getaste is in den nacht van 16 op 17 dezer aan de gevolgen daarvan overleden. Gisteren zyn te Rotterdam geene personen aangegeven als overleden of lydende aan cholera. Omtrent de cholera-patiënten te Zwolle kan worden gemeld, dat vrouw v. d. B. hersteld is. Zy moet echter wegens zwakte haar huis houden, zoodat dit nog niet kan worden ont smet. De twee kinderen in het cholera-zieken- huis zyn beter. De toestand van Van Marle echter is ernstig. Sedert Donderdag jh, kwam aldaar goen onkel nieuw geval voor. In de Katendrechtsche haven beeft in quarantaine gelegen de „Colonia III", eene Keulsche sleepboot, daar een der machinisten aan Aziatische cholera leed. De patiënt is thans hersteld. Te Tiendeveen (Dr.) is een persoon plotse ling overleden aan Aziatische cholera. Maat regelen tegen besmetting zyn genomen. Volgens ambtelyke mededeeling hebben zich sedert 10 Oct. jl. in Overysel 8 (4 te Avereest en 4 te Zwolle) en in Drente 2 gevallen (I te Koevorden en 1 te Beiion) van cholera voorgedaan. Te Avoreest is de ziekte door den geneeskundigen inspecteur, dr. Lubach, epidemisch verklaard. De Weesinrichting te Neer bosch 1 De mededeelingen van het „Haarl. Dgbl." inzake Neerbosch worden, ten deele althans, door de „Nym. Ct." weersproken. Op de Weosinrichting moet b. v. geene slaapzaal zyn van 80 M'. inhoud, waar 45 kinderen slapen. Men bedenke eens dat eene slaap kamer, waar 45 kinderen in ledikanten liggen, minstens eeno oppervlakte moet hebben van 45 M1.zulk eene zaal zou dan nog geen 1 M. 80 cM. hoog zyn. Welnu, eene dergelyke zaal is er te Neerbosch niet. En wat de studeerkamer van den directeur, don heer Van 't Lindenhout, betreft, kan ieder, die daar ooit geweest is of nog komen wil, zeggen, dat zy op alles lykt, behalvo op een Louis XV-styl. Zy is styiloos doch oenvoudig en net. De heer G. Van Deth schryft, dat hy over Neerbosch binnenkort een tweede vlugschrift zal uitgovon en dat hy niet door de com missie van onderzoek is gehoord. Iemand te Breda vermiste een paar jaren goleden een bankbiljet van f25 en had daarvan de dienstmaagd verdacht, echter zonder bewyzen te kunnen vinden en dus ook zonder de hulp der politie in te roepen. Dezer dagen vond een zyner kinderen het biljet in een gebonden jaargang van eene illustratie, die in het salon op tafel lag. Heel veel gebruik word dus van het plaatwerk niet gemaakt. De eigenaar schonk het geld aan de ten onrechte verdachte dienstbode. De fabrikant Dorhout, te Olde- boorn (Fr heeft al zyne arbeiders gedurende vyf jaren by eene maatschappy tegen onge lukken verzekerd. In eeno in de gemeente Schoter- land (Fr gohouden vergadering van huurders van bouwland is besloten, dat de verhuurders alle kosten voor hunno rekening moeten nemen en stryk- en vorhooggelden moeten afgeschaft worden. Te Deventer is hetlyk van den sedert 7 dezer vermisten V., uit Epe, uit de Buitengracht opgehaald. In de Friesche gemeente Gaaster- land geraakte oen knaap met zyne rechterhand onder het mes der machine in de fabriek, zoodat hem alle vingers en de halve duim werden afgesneden. Een wielryder reed met byna ongeloofiyke snelheid over den IJselmond- schenweg, tot hy plotseling tegen een paar klompon aanreed, die eon boer op den weg had laten staan, waardoor hy hals over kop by een kleermaker, die voor zyne woning zat te werken, onder de tafel terechtkwam. Deze tuimelde onderst-boven, hierdoor schrikte zyne vrouw zoo geweldig, dat zy een ketel koffie, dien zy pas opgeschonken had, uit hare han den liet vallen, met het treurig gevolg, dat de inhoud op het lichaam van den slapenden hond terechtkwam, die, deeriyk verbrand, vroeseiyk jankend do deur uitvloog, waardoor eene buurvrouw, die bozig was met spek bak ken, zoo vreeseiyk schrikte, dat zy de pan uit hare hand liet vallen en een schoorsteenbrand deed ontstaan. Op haar luid geschrei kwamen twee mannen toesnellen, die zich op het dak begaven om den brand te blusschen; door een vreeselyken rook had een dier mannen het ongeluk van het dak der natuuriyk niet zeer hooge woning te vallen, en kwam in het kippenhok van een daarnaast wonenden boer terecht, die woedend naar buiten kwam stormen, den man by don kraag vatte en hem op een pak slaag onthaalde, dat de andere zich zoo maar niet liet welgevallen, zoodat eene vreeselyke worsteling ontstond, die daarmee eindigde, dat de veldwachter, geholpen door eenige by het spektakel tegen woordig zynde personen, beiden in het arres tantenhok stopte. En dat alles door het buiten laten staan van een paar klompen I (R. N.) Omtrent den moord van graaf Blücher vinden wy nog de volgende byzonder- hedon vermeld: Graaf Blücher, die tot het geslacht Blücher- Finken behoorde, en niet tot dat van den beroemden maarschalk, woonde op het kasteel Wietzow, by Greifswald, in Pommeren. De tuinman Borchart, die ook jachtopzichter was en een voortreffeiyk schutter, was aan den drank verslaafd; op zyne meubelen was reeds vyf. of zesmaal beslag gelegd, maar de graaf had steeds zyne schuldeischers voldaan. Maandag was het geduld zyns meesters echter ten einde en werd hy ontslagen. Woedend ging hy weg, maar hy kwam terug met een geweer en schoot den graaf door het hoofd. De gravin snelde toe en werd ernstig getroffen, waarna de moordenaar zich in dezelfde kamer dood schoot. Graaf Blücher was in 1840 geboren en in 1865 in het huwelijk getreden met gravin Von Retzow. Zy laten slechts een neef na, dien zy als kind hadden aangenomen en die nu 14 jaar is. Te Kragujewatz, in Servië, is het kruitmagazyn in de lucht gevlogen. Zes personen werden daarby gedood. De schade, aan eigendommen toegebracht, is zeer aan- zienlyk.' Twee directeuren van de Berlyn- sche zeepfabriek Wisding Co., nl. Moses- mann en Wisding, zyn met eenige onder- hoorigen in hechtenis genomen, beschuldigd van vervalsching van koopbriefjes. Een reizi- gor der firma, die in de zaak zou zyn be trokken, heeft zich opgehangen in de gevan genis. Mosesmann was een trouw bezoeker van de wedrennen. In het proces tegen 1 uitenant Segonzac, die beschuldigd werd zyn chef Quiqueres in Afrika vermoord te hebben, is uitspraak gedaan. De krygsraad heeft met eene meerderheid van vier stemmen luitenant Segonzac vrijgesproken en zijne onmiddellyke invrijheidstelling bevolen. Te San-F ran cisco heeft eenstoom schip, uit Hongkong komende, gemeld dat drie ponton, welke de Gele Rivier (Hoang-ho) overstaken, omgeslagen zyn. Ongeveer 100 opvarenden zyn verdronken. Uit Thossalié wordt weer eene rooversgeschiedenis gemeld. In oen klein dorp van westelyk Thessalii), tusschen Kharditza en Lamia, is zekere Malliopoulos domarch of burgomeester. Verleden Vrydag, in den na middag, ging zyn zoon met zyne jonge vrouw Aspasia en hare zuster Angelica op zyne landeryen eene wandeling doen. Terwyl nu de jonge man met den veldwachter een weinig achterbleef, werden de twee vrouwen door vyf gowapende bandieten overvallen en weg gevoerd. De jonge man en de veldwachter namen de vlucht. De burgemeester riep al de mannen van zyn dorp byeen en met pieken en oude geweren, enz., gewapend, trokken zy ten getale van 150 man op. Maar deroovers hadden hunne slachtoffers in zekerheid ge bracht en eischten onder doodsbedreigingen een losgeld van 24,000 drachmas, wat hun aanstonds door den zeer ryken burgemeester betaald werd. De „Ephimiris" beweert dat alles maar comedie was. Vooreerst komt het zonderling voor, dat onder die vyf roovers zich de twee hoofdlieden bevonden, die anders steeds op grooten afstand van elkander bly ven, alhoewel zy voor gezamenlyke rekening werken. En dan, die vyf man, die met hunnen buit in de nabyheid van het dorp bly ven, en de 150 ge wapende boeren, die 5 man niet aandurfden, en die 24,000 drachmas, welke de burge meester daar zoo maar dadelyk gereed had, en welke hy beweert in Grieksch papier te hebben uitbetaald, terwyl do roovers, die al- tyd in de nabyheid der Turksche gronzen zyn, nooit iets anders aannemen dan goud. Toen men den ouden Malliopoulos vroeg waar hy zoo spoedig dat gereed geld had gehaald, wist hy niet wat te antwoorden. Overigens, die burgemeester stond bekend als een geheime begunstiger der roovers, en hy mocht zich tot hiertoe overal vry bewegen. De „Ephimiris" gaat nog verder en beschul digt den bevelhebber der militairo macht in Thessalii), Makris, in deze comedie meege werkt te hebben. Er is een onderzoek in die duistere zaak ingesteld. De geheimzinnige verdwijning. Hot bericht, voorkomende in do „Amhem- sche Crt.", als zou De Jong aldaar met eenige nieuwe getuigen geconfronteerd zyn, wordt door het „Hbl." tegengesproken. Wel heeft te Arnhem een verhoor plaats gehad van mevr. de wed. Wentink, van de schilders Schoevaars en Kordelaar en van Heyntje Theunisse, dienstbode by de-schilders- firma De Swart. Deze getuigen hebben De Jong het hotel zien in- en uitgaan, doch i kunnen zich den juisten datum niet herinneren. I Een correspondent van de „New-York He rald", die te Amsterdam toeft, bracht Dinsdag een bezoek aan den rechter van instructie, mr. Simons. De correspondent vroeg den rechter, wan neer fl- T-n» T-nnr ZOU komen „Voor komen? Waarvoor? Wat kunnen wy doen zoolang de beide vrouwen nog niet ge vonden zyn? Wy hebben op dit oogenblik een rustpunt bereikt." „Maar", vroeg de correspondent woer, „kan hy niet veroordeeld worden wegens verduis tering, zoodat ge hem steeds by de hand hebt als 't noodig blykt?" „Wy zyn nog zoo ver niet", antwoordde de rechter, doch 't kwam my voor, schryft de correspondent, dat hy hieraan weinig waarde hechtte. „U kunt altyd nog overgaan tot hypno tisme", hernam de correspondent. „Daar zie ik niets in", zeide mr. Simons. „Wat denkt ge over 't gebruik van bloed honden by het zoeken?" „Ik acht dat uitstekend, maar ongelukkiger- wyze zyn er geene in Holland. Wy moeten blyven trachten die lyken te vinden. Gebeurt dat niet, dan is de zaak uit. Men kan iemand niet veroordeelen wegens moord, alleen omdat de persoon in quaestie vermist wordt." Zoo althans verhaalt de correspondent. Nog is als getuige gehoord een predikant der Ned.-Herv. gemeente te Amsterdam, die, dezen zomer door de omstreken van Rozen- daal (by Arnhem) wandelende, een bebloeden doek gevonden had. Toen had hy daarop weinig acht geslagen, doch later bracht hy die vondst in verband met de zaak-De Jong. Zyne ontdekking versterkt het vermoeden, dat er in den omtrek van Velp eene misdaad gepleegd kan zyn. Men schryft uit Bergen-op-Zoom aan de „Indépendance beige": Zou er in de zaak- De Jong nog van een ander slachtoffer sprake zyn Hier houdt men zich met niets anders bezig dan met de verdwyning van den heer Schmitz, kapitein der infanterie, hier in garni zoen, van wien in den laatsten tyd geene enkele tyding is vernomen. De kapitein is de broeder van juffrouw Schmitz, die De Jong verdacht wordt vermoord te hebben. Alle nasporingen om het spoor van don officier te ontdekken, zyn tot heden vruch teloos; men vreest dat de ongelukkige kapi tein zich van kant gemaakt heeft, daar de eer zyner familie in de zaak-De Jong gemoeid is. De heer G. Van Dyl, magnetiseur, Bleekers- dykje 14, te Dordrecht, meldt aan het „Rott. Nbl.", ten vervolge van het gisteren reeds medegedeelde, het volgend resultaat, dat hy verkreeg by den somnambulistischen slaap: Eerste slaap. Ik vraagHebt gy wel eens van de vermiste vrouwen gehoord, in betrekking staande met De Jong: Sara Juett en Maria Schmitz? Antwoord: Ja. V.: Zoudt ge het mogeiyk achten dezen te ontdekken? A.Misschien wel. V.: Span uzelven in en kyk eens. A.Ik zie eene vrouw in staat van ontbinding. Naar het my voorkomt, ongeveer dertig jaren. Zy is ontdaan van japon of rok, maar naar het schynt japon, omdat zy een hoed op het hoofd heeft. V.: Wees zoo goed en deel my mede wat u nog meer ziet. A.: Ik zie een groot bosch. Ik ben in het midden. V.: Ga voort, ik luister. A.: Maak my wakker, want ik word moo. V.Belooft gy my, alles te zullen onthouden, wanneer gy weer slaapt? A.: Ja, zeer goed. V.: Welnu, word dan wakker. Tweede slaap: V.: Gy hebt alles onthouden wat gy my beloofdet, nietwaar? A.Ja. V.: Ga verder, indien gy niet moe zyt. A.: Ik moet vaster slapen. V.: Het is zoo. A.: Help my een weinig. V.: Verplaats uzelven weer in dat bosch op dat graf. A.: Ik ben er. V.: Is die vrouw verwond? A.Neen. V.Is zy vermoord A.: Ja. V.: Verplaats uw geheugen of uw geest eens op het oogenblik, dat die vrouw daar komt, en zie toe op wat manier. A.: (Na een weinig rust): Zy komt daar dood, gedragen of liever gesleept door een man, dragende by zich een pakje. V.: Waar komt hy vandaan met dat lyk? A.Ik word moe, maar zal alles onthouden, dus maak my wakker. V.: Dit zal geschieden. Derde slaap: V.Wat ziet gy A.Ik zie een man, ongeveer dertig jaar, naar het uiteriyk, wandelende met eene dame. V.Bespiedt gy al zyn doen en laten, en ook van haar? A.Ja, luister maarHy houdt haar vast, loopt links. Hy heeft een dolk in zyne linker hand in zyn zak, ook heeft hy een open knip mes in zyn linker-broekzak. Ik weet ook zyne gedachten, welke zyn alleen het doel om het slachtoffer te vermoorden, op welke manier. Zy zyn moe en nemen plaats op een uitwas van een grooten boom. Nu zit hy rechts van haar met den dolk in zyne rechterhand. Zyne gedachten zyn onvolgbaar. Hy is zeer angstig. Ik word erg bang, want hy staat op en bergt zyn moordtuig tusschen zyne jas. Hy grypt haar met beide handen by de keel en 5 minuten later is zy geworgd. Nu word ik moe en moet wakker worden! V.Zult gy alles onthouden? A.Ja. V.Word dan wakker. Een Dordtenaar, die in Mei jl. den pelgrim tocht naar Rome meomaakte, maakte dt lOden Mei aan het station kennis met ei heer met een kind op de knie. Die heer spra Engelsch en enkele Fransche woorden, dot daar de Dordtenaar geen Engelsch verston liep het onderhoud spoedig af. Toen hy ovei wel tegen zyn vriend en mede-pelgrim zeid dat het kind een lief kind was, sprong <i Engelsch sprekende heer plotseling overein en vroeg: „Zyt gy Hollanders?" Op het bi vestigend antwoord, vervolgde hy„Ik ooi ik ben een Haarlemmer." Er ontstond toe een gesprek, waarin de onbekende meedeeld. dat hy over eene maand weer naar Hollan ging en in den Achterhoek van Gelderlan eene villa ging bouwen. Hy verklaarde scheeps dokter te zyn; 't kind, dat hy by zich hao was van den stuurman. Ten slotte overhan digde hy o. a. zyn kaartje, waarop stond „Dr. T. Sch. H. De Jong." De vraag is m of deze persoon, die vry schamel gekleed wat ook de beruchte De Jong kan wezen. Er komen thans meestal van de buiten landsche pers voortdurend nog nieuwi verhalen over De Jong in de wereld, doel zy missen alle meestal eiken grond of ge tuigen van voorbarigheid. Zoo geweerde een Duitsch blad dat ooi eene derde vrouw, met wie De Jong in rela tiën gestaan had, spoorloos verdwenen is Bedoeld werd De Jongs eerste vrouw, me wie hy getrouwd is geweest vóér hy me Sara Juett in het huwelyk trad. Deze vrouv leeft echter nog. Hy is van haar wettig gescheiden en heeft in zooverre nog met haa te maken gehad, dat zy eene vervolging tegel hem instelde op grond dat hy, na de schei ding, haar toekomende goederen verduistert had. Voor dat feit kreeg De Jong in 1881 de bekende 2'/3 jaar gevangenisstraf. BUITENLAIVD. Frankrijk. Zoodra de dood van Mac-Mahon op hei Elysée bekend werd, zond president Carnot het volgende telegram aan de hertogin van Magenta „Met diep leedwezen verneem ik dat Frank rijk een zyner roemrijkste zonen verloren heeft, op een uur, dat dierbaar zou geweest zyn aan zyn vaderlandslievend hart. Aanvaard de betuiging myner oprechte deelneming in uwe groote smart." De bladen brengen warme hulde aan den ontslapen maarschalk. De publieke opinie heeft hem haro hoogachting tot het laatste oogenblik geschonken. Men vereerde in hem steeds den ridderlyken soldaat en men ver weet hom noch de nederlagen van 1870, noch de politiek, die hy later als president volgde. Maarschalk Mac-Mahon was misschien geen groot generaal, en vooral geen groot politicus, zegt de „Figaro", maar by was de harts- tochtelyke dienaar uitsluitend van Frankryk. Zyne loopbaan had twee culmineerende punten de inneming van don Malakoff-toren en den slag van Magenta merkwaardige samen voeging, nu de Italianen onze vyanden zyn en de Russon onze vrienden. De ramp van Sedan had hem de populariteit niet kunnen ontnemen, die hy zich had verworven met zyn bekend: J'y suis, j'y reste" van Sebastopol. De sterfdag van Maria Antoinette is in verschillende kerken te ParyB gevierd, in die van Saint-Germain-l'Auxerrois op last van „Louis Charles de Bourbon" (Naundorf) haren „kleinzoon", die ook een zeer fraaien krans gezonden had. „Vóór honderd jaren", zegt de royalistische „Gaulois", „klapte Parys in de handen, toen het hoofd van Maria Antoinette viel, en heden juicht het den Czaar toe. De omkeer is binnen weinige jaren geschied. Men behoeft niet ver terug te gaan in de geschiedenis der derdo republiek, om den tyd te vinden, dat wy, monarchalen, de eenigen waren, die den Keizer van Rusland onze achting betuigden, terwyl de republikeinsche bladen hem uitscholden". Misschien zal dit laatste weer gebeuren, zoodra het den Franschen duidelyk wordt, dat zy, wat zy vurig verlangen, van Rusland niet hebben te hopen. Ten gevolge van de persoonlyke tus- schenkomst van generaal Saussier heeft do Fransche regeering het plan" laten varen om De Cassagnac to vervolgen, wegens de aan vallen, die hy tegen den militairen gouverneur van Parys ondernomen had. Dinsdag-avond heerschte in de straten van Parys eene buitengewone drukte. Vooral op de boulevards was het gedrang zeer groot. De bureaux van het dagblad „Le Petit Parisien" op den Boulevard Montmartre waren versierd met transparanten met de portretten van den Czaar en zyne familie, die door de menigte met luide blyken van ingenomen heid werden begroet. Het feestmaal en het bal in het Elysée waren zeer schitterend. Het geheele corps diplomatique was uitgenoodigd en ook be wogen zich vele officieren van de land- en zeemacht door de fantastisch verlichte zalen. De tegenwoordigheid van mevrouw Carnot werd door allen op hoogen prijs gesteld. Alle Russische officieren, die deel uitmaken van het eskader, zyn tot ridders van het Legioen van Eer benoemd en admiraal Avellan tot groot-officier. De laatste had de beleefd heid, aan de weduwe van Mac-Mahon een telegram van rouwbeklag te zenden.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2