Gemeng cl Nieuws. De Leidsche fabrieksarbeiders- vereeniging „Eendracht maakt macht" hield Zaterdag avond hare 19de jaarfeestviering in de zeer net versierde zaal van het cafó „Vondelhoven". Omstreeks tien uren opende de president met een hartelijk welkom do feostolyke bijeenkomst, waarna het gezelschap van den heer De Leeuwe, in plaats van den heer Soesman, die ditmaal verhinderd was, ten tooneele verscheen, om achtereenvolgens oon zeer uitgebreid programma af to werken, hoofdzakelijk bestaande in voordrachten met sang, welke zeer in den smaak vielen en Jikwyis de lachspieren in beweging brachten, vooral hot slotstuk, getiteld: „Pierrot als spion", ballet pantomime in één bedrijf, terwijl ook de muziek zich uitstekend van hare taak kweet. Ongeveer halfdrie was het programma afgewerkt en werd dit feest nog met een zeer geanimeerd bal besloten. Gisteravond zaten eenige jonge- liedon in eene tapperij aan do Morschstraat alhier kaart to spelen, toen een beschonken persoon hunne kaarten op den grond gooide. Daardoor ontstond in die tapperjj eene vecht partij tusschen vrienden van den beschonkene en de kaartspelers, welk vechten tot op straat werd voortgezet. Eén der lieden heeft daarbij eene niet ernstige verwonding aan 't hoofd bekomen, welke in 't Academisch Zie kenhuis verbonden is en vermoedelijk is toe gebracht met een glas of eene flescb. Beide partijen hebben zich echter aan slaan schuldig gemaakt. Naar aanleiding van een hier ter stede loopend gerucht, als zou de per soon, die na den fakkeltocht van jl. Donderdag eon sabelhouw ontving op het hoofd, by een gevecht mot huzaren, overleden zijn, kunnen wy uit goode bron melden dat die man, in het Academisch Ziekenhuis verpleegd wordende, niet dood is, maar in vry goeden toestand verkeert. De vader van W. H. v. B. kermis reiziger uit Leiden, kreeg op Maandag 11 Sept. jl. quaestie met don vader van vrouw M., op hot kermisterrein te Valkenburg, over do standplaats van eene koekkraam, waarvan bet eindresultaat was, dat de begeerde plaats aan geen van beiden word toegekend. Bjj de ruzie tusschen de ouders kwamen de kinde ren tusschonboido en W. H. v. B. sloogdaarby do dochter van M. met eon blok op arm en hoofd, waarvan do vrouw gelukkig geene ernstige gevolgen ondervond, maar v. B. toch op hot bankje der beklaagden tor arrond - rechtbank in de residentie bracht. De beklaagde beweerde de vrouw niet ge slagen te hobben; wel had zy hem do wangon aan het blooden gekrabd. Eon getuige a décharge bevestigde dit laatste; van slaan had hy niets gezien, terwyl eon twoede getuige a décharge „meende" dat een stuk hout aan v. B. ontglipt was by hot op bouwen der kraam en dat dit by toeval do vrouw getrolTen had. Het O. M. vordordo do veroordeeling van "W. H. v. B. tot vyf dagen govangenis, hetgeen bokl. „gehoel overdreven" vond. Uitspraak hoden over acht dagen. Boren. De studentikoze uit drukking „boren" voor schulden on „beren leiders" voor schuldeischors is algemeen be kend. Niet alzoo de afleiding. Daarom nemon we in hoofdzaak over hetgeen do Leidsche hoogloeraar G. Schlegel in „Minorva" over dezo uitdrukking meedeelt. 't Is merkwaardig, zegt hy, dat dio term alloon in Duitschland en Nederland met deze byboteokenis gevonden wordt. Welnu! de uitdrukking is overoud Indisch, en als erfgoed onzer Indo-Gerraaansche voor vaderen mede naar Europa gebracht. In 1867 heeft dr. W. G. Leitner, professor aan het „Oriental Institute and University" in Woking, by London, die jaren lang in Britsch Inditi vertoefde, de legenden van Dar- distan, in Noord Indiö, omtrent dieren gepu bliceerd, in welke veel van Beren gesproken wordt. Onder anderen verhalen deDardistaners, dat do beren eigeniyk afstammelingen zyn van oen man, die krankzinnig gowordon was, omdat hy zyne schulden niot betalen kon, en die in het gebergte vluchtte, ten einde aan zyno schuldeischers te ontsnappen. Dr. Leitner, van geboorto oen Hongaar, heeft or niet aan gedacht, dat dio oud-Indischo legende in een nauw verband staat met do studentikoze uitdrukking Boer; hoewol hy ons eeno vingerwyzing geoft hoe die uitdrukking naar Europa kan gekomen zyn. „Hot is wel bekend," zegt hy, „dat de zoogenaamde Gipsies (onzo Heidoncn) zoer nauwgezet waren in het botalon dor schulden, welke zy bU hunne stam- gonooten gemaakt hadden. Do DêmsofRöms van do Shins zyn de „Romany's van Europa; en het woord „Zingari" is eene verbastering van „Sinkari" of bewoners van de oovers dor Sin, „d. i. de Boven-Indus." Het beste middel dus voor Beron om aan hunno Berenleiders te ontsnappoD, is om te handelen, zooals do bovenvermeldo Gipsies do Jon, merkt de schryver ten slotto op. Do Katwyker bom „Dirk Basliaan" (K. W. 51), sehippor H. Hazenoot, is mot gebrokon gaffel en gescheurd zeil van do hai ingvisschory te Nieuwediep binnengekomen, aanbrengende 13 last pokol- on steurharing. De ploegbaas Van Reenon is op net station FioL-Gyzenbrug onder oen werk- wagon gekomen, waardoor h\j aan armen on beenon zwaar gekneusd werd. Do arrondissomonts-rechtbank to Haarlem heeft veroordeeld: J. B. Steekers en L. Hoogendorp, arbeiders te Alkemade, diefstal, olk 1 maand gevange nisstraf. A. De Boer, metselaar te Haarlemmermeer, dronkenschap en wedersp., f 3 boete, subs. 3 dagen en 4 weken gevangenisstraf. C. Visser, arbeider te Haarlemmermeer, bele9d. van beambten, 2 dagen gevangenisstraf. Th. Schrama, arbeider te Hillegom, d 2 dagen gevangenisstraf. Wegens mishandeling J. Meyer, slaapstee houder Haarlemmermeer, f 3 boete, subs. 3 dagon hechtenis. By den overvloed van boo m- vruchten kan het zyn nut hebben mede te doe len hoe appelen een geheel jaar kunnen bo waard worden. Zuiver zand wordt goed gedroogd en de bodem eener kist of van een vat wordt eenigo cM. hoog met het zand bedekt. Nu legt men mooie, onbeschadigdo appelen op hot zand, maar zorge er voor, dat ze elkaar niet raken. Tusschen die appelen en eenige cM. daarboven komt weer zand, dan weer eene laag appelen en zand en zoo verder, tot het vat vol is; eindelyk eene laag zand. Het vat wordt toegemaakt en op eene droge plaats bewaard, waar vooral de vorst niot kan door dringen. Het ooft wordt steeds eerst kort vóór het gebruik er uit genomen, want reeds na twee of drie uren wordt het in de vryo lucht zwart. Het verliest by deze manier van bewaren niets aan smaak on geur. Te Groningen is eene vergadering gehouden van afgevaardigden van verschillende ysvereenigingen in de provincie Groningen, tot het oprichten van oon provincialen ysbond, vooral met het doel om betere ysbanen te krygen, kuiperyen by de wedstryden tegen te gaan, enz. Dit voorstel, dat van de Ver- oeniging te Groningen is uitgegaan, vond by velen een gunstig onthaal; de besturen van zestien Vereenigingon hebben er hunne in stemming aan geschonken. Onder den blooten hemel. Te Yelp, naty Grave, logeert een gezin, be staande uit een man, vrouw en drie kinderen, al goruimen tyd lotteriyk onder den blooten hemel. Het gemeentebestuur dier plaats, zich grondende op do bewering, dat het gezin van uit Escharen binnen de palen van Velp ge smokkeld is, weigert allen onderstand. Vooral gedurende de laatste dagen met hun regen on wind hobben do arme zielen hot hard te verantwoorden. In een dorp by Giesen heeft een boer zich opgehangen. Hy liet een brief achter, waarin by vorklaardo dat hy zich van kant maakte omdat de vruchten dit jaar zoo goodkoop zyn! Zooals reeds gemeld is, werd de „Prinses Marie," van de maalschappy „Zeeland", Donderdag morgen op do Theems aangevaren door een schoener. Volgens do Engelsche bladen was deze schoener de „Star of the Ocean," varende van Shields naar Ramsgato en geladen met kolen. Do aan varing gebeurde omstreeks vier uren in den morgen, by zeer misiig weer, zoodat het licht van het zeilschip eerst gezien werd nadat de botsing had plaats gehad. Do „Prinses Marie" zetto dadeiyk eene boot uit, maar van het zeilschip werd niets meer go zien, zoodat de mailboot, wier radorkast be schadigd was, na eenig oponthoud de reis voortzette. Twee der opvarenden van de „Star of the Ocean" zyn later door do „City of London" opgepikt; één hunner overleed kort nadat hy op dok was gebracht. De overigo opvarenden, vyf in gotal, zyn waarschynlyk verdronken. Roods vyf dagen lang kan men in eeno buurt van Uithoorn, het Zydveld ge naamd, een gezin zien, dat gedwongen is dag en nacht onder den blooten hemel door te brengen; wel zyn, voorloopig althans, de vyf kinderen by buren onder dak, maar man en vrouw moeten, de laatsto in byzondore omstandigheden, voortdurond wacht houden by hun schamel hoopje huisraad, prysgegeven aan weer en wind. Niet-betaling van huis huur is van dit alles oorzaak. In eeno vracht steenkolen, welke te Stolwyk word gelost, werd eene evon vreemde als gevaarlyke vondst gedaan. Men vond nl. een rolletje, dat, door den een ach teloos neergesmeten on door den ander weer opgeraapt, op het punt stond in het vuur te vordwynen, toen oon meer opmerkzaam be schouwer tot de ontdekking kwam, dat hot dynamiet bevatte 1 Naar alle waarschynlykheid is het gevaarlyke goedje by het laden aan de myn in do kolen geraakt, waar het, zoo men woot, gebruikt wordt om groote massa's steen kool te laten springen. Op do paardenmarkt te Schoon hoven, welke jl. Woensdag zou gehouden worden, schitterde al wat paard was door algeheele afwezigheid. Vroeger zag men te Schoonhoven heelwat kleppers aan de lyn, maar elk jaar werd dit minder, en Yianen, dat enkele jaren geleden ook eene markt hoeft ingesteld op don 12deu, één dag dus vóór die van Ameide, scbynt dit jaar aan Schoonhoven de laatsto der elk jaar zeldzamer geworden vliegen to hebben afgevangen. Te Groningen is Zaterdagnacht by het rangeeren van den trein een 1ste on 2de klasse rytuig in het Hoornsche diep go- reden. Het ongeluk is toe te schryven aan het te krachtig afstooten van den wagon, waardoor by te hard achteruit liep on, de brug geopend zynde, in het water stortte. De dienst van tractie is druk met hot lichten van den zwaar beschadigden wagen, waarvan ook de gasketel gesprongen is, bezig. Alle reizigers naar en van de richting Leeuwarden en Delfzyl moeten door eene pont over ge noernd diep gezet worden. In den nacht van Vrydag, toen de Vlissingsche boot werd aangevaren door een schoener, hadden twee andere onheilen plaats. De mailboot „Marie Henriette", van Ostende naar Dover, stoomde dwars door den Deenschen schoener „Eleanor", welke onruid- dellyk zonk. Van de tien man werd slechts één gered. De andere Ostendeboot had ook eene botsing met een schip. De stoomboot „Stella", van Southampton naar Jersey, botste tegen een schoener en bekwam a very. Zaterdag werd te Hamburg in gebroken in het huis van baron Ohlendorff, den eigenaar van de „Nord Deutsche." Er is voor 60,000 gulden aan juweelen ge stolen. Niet iedere dagbladeigenaar zou dus bestolen kunnen worden. Een loffelyk voorbeeld. De kerk besturen der Horv. gemeenten te Sint-Maarten, Valkoog en Eenigenburg, alle behooronde tot de burgerlyke gemeente Sint-Maarten, hebben met het oog op de slechte hooiteelt met algemeene sterpmen besloten aan depachlers van landeryen dor genoemde kerken voor dit jaar 20 pet. van de pachtsom kwy t te schelden, terwyl zoo noodig daarenboven 10 pet. van de huurwaarden besteed zal worden om by werkloosheid te dienen tot verbetering van veld en akker. Aan het station te Bokstel zyn op hot oogenblik werkzaameen telegrafist zonder beenen, een arbeider telegrafist met één voet, een werkman met één arm en een anJer met anderhalven voet. Een militair proces. Te Würz- burg, in Beieren, stond verleden week voor een militair hof terecht do 26-jarigo tweede luitenant van het lSie Beiersche infanterie- regiment Hofmeister, beschuldigd van het verbreiden van sociaal-democratische en atheïs tische leerstellingen. De aanklacht was ge grond op artikel 102 van het militaire straf wetboek van hot Duitsche Ryk, waarin straf bedreigd wordt tegen dengene, die in betrek king tot den dienst ontevredenheid poogt te verwekken. Wanneer dit mondeling geschiedde, kan tot drie jaren gevangenisstraf worden veroordeeld. By strafschuldigheid door het verspreiden van geschriften, p enten of afbeel dingen, of in het leger te velde begaan, kan oen gematigd of streng arrest, niet onder de 14 dagen worden opgclogd, of wel gevangenis- of vestingstraf tot vyf jaren. De beschuldigde was reeds or geveer een half jaar in voor arrest, eerst te Landau, waar hij in garnizoen lag, later in Würzburg. In Juli poogde hy te ontvluchten, maar werd reeds aan het station in laats'genoemde plaats aangehouden. Het Hof bestond uit een generaal majoor als voorzitter, diie rechtsgeleerden en twee kapiteins. De jury bestond uit twee majoors, vier kapiteins, twee eerste luitenants en vier tweede luitenants. Een tahyk publiek vulde de ruime gerechtszaal van het commandants gebouw. In do straat er voor stonden vele nieuwsgierigen. Nadat do openingsformahteiten der zitting waren afgeloopen, vroeg hot openbaar minis terie behandeling der zaak met gesloten deuren, op grond dat do openbaarheid na doel g kon zyn voof de militaire belangen en voor de waardigheid van den militairen stand. Do advocaat van den beschuldigde verklaarde zich met dat voorstel niet to kun nen vereenigen. Daarop werd den luitenant, di9 in volle uniform en met de sabel om door een tweeden luitenant en een onder- olfi ier was binnongeleid, gevraagd of hy iets had in te brengen tegen het voorstel om de zaak niet. in het openbaar to behandelen. Hy antwoordde ontkennend. Toon ging het Hof in raadkamer. Na ongeveer een kwaitier be raadslaagd te hebben, koerde het in de zaal terug en werd medogedeold, dat besloten was voor den ganschen duur der behandeling van do zaak „de openbaarheid buiten te sluiten." De voorzitter gaf daarop te kennen, dat het publiek de zaal moest verlaten. Aungaando deze zaak werd echter het vol gende reeds door do Pers bekend. De luite nant had een tydlang een oppasser, zoon van eon boschwachter. Met P.ischen bezocht deze soldaat zijne ouders. De boschwachter, een godsdienstig man, bespeurde by zyn zoon sociaal-domocratische gevoelens. De zoon ver klaarde dat hy die ideeën van zyn luitenant had. Do vader beklaagde zich daarover by zyn rontmeester, die terstond de militairo autori- toit van hot district er mee in kennis stelde. Dit had een onderzoek en vervolgens de in hechtenisneming van den luitenant ten gevolge, daar het bleek dat hy ook tot andere soldaten zich op sociaal democratische en atheïstische wyze had uitgelaten. Het opzionbarendo proces, dat 's morgens om negen uren begon, eindigde een kwartier voor middernacht met de vryspraak van don luitenant. Luitenant Hofmeister zal echter ontslag krygen op grond van ongeschiktheid voor den dienst. Hy werd nl. vrygesproken omdat ee-u der geneesheeren storing van geestvermogens by hem had waargenomen; vandaar ook zyn ontslag. Hofmeister zelf verklaardo zeer goed in te zien dat hy niot langer in het Beiersche leger kon dienenhy wil in een vreemd leger dienst nemen De Engelsche driemaster „City- Camp" heeft den overtocht over den Oceaan volbracht onder zeer treurige omstandigheden. Het schip, dat den lsten September uit St.-John's (Nieuw-Brunswyk) met eene lading hout naar Belfast vertrokken was, werd eene maand lang door hevige stormen geteisterd. Het ruim vol water, de masten gebroken, de zëilen aan flarden gescheurd, met den voor steven geheel ondergedompeld en slechts den achtersteven, waar de bemanning zich vor- eenigd had, boven de oppervlakte der zee uit stekende, zwalkte het vyf dagen lang rond. Niemand wist waar men zich bevond; alle werktuigen, de kaarten en het kompas waren weggespoeld. Eindelyk bemerkte men het wrak van een der semaphoren aan de Iersche kust. Eene 6leep'ooot werd afgezonden, die het naar Queenstown sleepte. Ben Tillet, de bekende leider van werkstakingen in Engeland, ïydt aan longontsteking, ten gevolge van eeno verkoud heid, die by by het spreken op werklieden- byeenkomston opdeed. De myneigenaars in Zuid Derbyshire en Leicestershire hobben besloten de mynen weer te openen tegen het oude loon, in afwachting dat het geschil wordt bygelegd. KOLONIËN. BATAVIA, 13 15 September. Deli-Crttot 16 Sept.) De „Deli Crt." bovat twee brieven uit Kotta- Radji, dd. 8 en 9 September, waaraan wy het volgende ontleenen Eindelyk is er beweging gekomen in de koloune van bet edele driemanschap T. Neq, T. Nja Banta en T. Tjoet Toenkoep en con sorten, om den gemeenschappelyken vyand uit de streken van de XXVI Moekims te ver jagen. Na de gebruikelyke kendoeri's of sla- matans te hebben gehouden, rukten de Maras- sanen onder hun opperbevelhebber uit naar het station te Oleh-loh en zagen wy in den namiddag van den lsten dezer eene bende van pl. m. 150 man met alle mogelyke soorten van vuur- en blaDke wapens uitge rust, in de waggons gezeten voor het station te Kotta Radja. Onder geleide van eene brigade marechaus sees, onder commando van den lsten luit. Kroesen, stoomde de tram naar de linie, om by Tjot Iri de vechtlustige Marassanen te debarkeeren, alwaar zy in ontvangst werden genomen door de troepen of benden van Nja Banta en diens panglima's. Nog denzelfden avond bewoog degezamen- lyko macht van Marassanen on Lamrengers zich naar de oostwaarts van Tjot Iri gelegen kampongs, vanwaar zy zwaar beschoten werd. Na eene schermutseling werd de versterkte stelling Tjot Baklat door de benden van Nja Binta genomen, terwyl de vyand noordoost- waarts vluchtte in de richting van Toengkoep. Nja Banta rukte daarna met zyne bende op verkenning uit tot Tjot Rang. Niets op zy'nen tocht ontmoetende, trok hy op Tjot Baklat terug, doch werd in do nabijheid daarvan zoo warm door den zich schuilhou denden vijand ontvangen, dat ook T. Neq met zijno bendon hem moest byspringen. Mon raakte zelfs handgemeen, zoodat een Marassaan een klewanghouw in den nek bekwam. Do opiringende vyand werd uiteengejaagd met zwaar verlios; drie doodon en een zwaar gewonde bleven in handen van Nja Banta's legercorps. Doch ook dat legercorps is er niet zonder kleerscheuren afgekomen, want 't heelt een verlies van 7 gowonden, grootendeels zwaar, waaronder een Imam. Den daaropvolgonden. dag werden de omlig- gendo kampongs doorzocht en eenige wonin gen van kwaadgezinden in de asch gelegd. Tjot Baklat is thans door de benden van Toekoe Neq bezet. Na de behaalde overwinningen van Nja B.inta's benden liet onzo ryke, doch vreesach tige Toekoe Tj >et. Toenkoep zich zien en wel toen Nja Banta's troepen zich lieten zien te Lamgoet. Van uit Ivroeng Kali rukten de benden van T. Tjoet uit en vereenigden zich by laatstgenoemd dorp met die van Nja Banta, van waar zy pezameniyk do benting Toen koep zullen insluiten. In de nabyheid van Tjot Baklat bevindt zich de kampong Oleh Tjoet, die zich bijzon der leent voor eeno goeie geschutstelling. Deze kampong werd op den 5den dezer door ons bezet en versterkt, om de bendon in hun verder voortdringen te ondersteunen. Terwyl de tram materialen aanvoerde voor eene tydelyko versterking en logies in de dooi ons bezette kampong, hoorde men van uit de benting Roempit een aanhoudend gebulder van het zwaar geschut, dat tal van granaten naar do vy ir.delyke verstorking Toenkoep heenzond. Of die granaten binnen of buiten die versterking terechtkwamen, weet myn berichtgever niet te vertellen't is to hopen, dat zy betor terecht zyn gekomen dan to KalooL De gozamenlyke macht van het drieman schap is thans zoo ver gevorderd, datToeng- koeng afgesloton is van de omliggende kam pongs, van waaruit de bezetting placht te fourageeren. In Toenkoep moet het wemelen van vyanden. Gisteren hebben onze bondgenooten wederom een slamatan gegoven en 9 Sept. zal men Toenkoep aanvallen. Het schynt dat Toekoe Neq de verant- woordelyke persoon is, wat wapens en munitie betreft, doch dat de jeugdige Nja Banta idt 21 jaren oud) het opperbevel voert. In de VI moekims gaat het openkappen nogal ongemoeid voort, terwyl in de IX moekims de vyand ons dit trachtte te be letten. Uit eeno kleine versterking te Tjot Inong (vrouwenberg) werden de werkers beschoten, zoodat gisteren zwaar gewond werden de lste luitenant der genie De Rochemont (reeds door ons gemold), één Europeesch en één inlandsch fuselier en één Chineesche koelie, terwyl één Chineesche koelie gesneuveld is De artillerie heeft zoo goed de Tjot Inong onder vuur genomen, dat de vyand die sterkte heeft verlaten. Heden zal do laatste hand aan Kaloet worden gelegd. Gisteren werd; hot reduit, door middel van dynamiet, tot puin geschoten, en heden zal de verdere omwalling hetzelfde lót ondergaan en verder met patjols en schoppen met den grond worden gelyk gemaakt. Voor het houden van feesten en hot be talen van het volk werd aan Nja Banta eer gisteren 2000 dollars gezonden. Toekoe Oemar is weder te Lampisang in afwachting hoe de regeering ovor hem zal beschikken. De vyandelijko troepen, dio zich thans in en om Toenkoep bevinden, worden aange voerd door Toekoe Iman Longbatta. Tookoe Potjoet Matahair, Iman Lamrabou, Toekoe Brakim van do V moekims en Toekoe Ali van Pager Aër. Het berennen van do benting Toenkoep schynt niet zoo gemakkelyk te gaan als c.-> heeren Neq, Nja Banta en Tjoet Toenkotp dachten. De vyand, inziende dat, wanneer de insluiting volkomen is, hy óf ten hongerdood gedoemd is, of zyne stellingen moet verlaten, deed den 8sten een krachtigen uitval op de insluitingstroepen. Hevig werd er gevochtenaan beide zydeD vielen vele gewonden en dooden. Van de insluitingstroepon sneuveldo Toekoe Abas, een der panglima's van Toekoe Neq Aan de zydo van den vyand vielen verschei dene dooden en gewonden. De vyand trok terug en de insluitings troepen behielden hunne positie. 's Vyands aftocht moest zoo overhaast zyn, dat vele dooden op de sawahs werden achter gelaten. Om den vyand een zwaarder verlies o j r o brengen, hebben T. Neq en T. Nj.i 1 m de nabyheid van die lyken hindeiL,. - - plaatst, met het doel den vyand het wtg.io.kn dier lyken te beletten. In den avond kwam dan ook eene bende om de cadavers van de sawahs weg te halen, doch nauwoiyks in de nabyheid gekomen, werden zy op een kruis vuur onthaald uit de hinderlagen. Op dit schieten kwamen nog meer vyanden in 't veld. Ook de reserve van de bonds- troepen rukte op. Het was me een geschiet van belang! De vyand trok eindelyk met medeneming zyner dooden af, daarby een énorm verlies hebbende. Van de bondslroepen zijn by die gelegen heid twee gesneuveld. Een telegram van 16 Sept. meldt nader dat Tjot Praboe door ons bezet was, doc^ Toenkoep nog moest volgen. De „Atjehsche Courant" van 2 dezer be richt hot volgonde: Van 1 Sept. af is do volgende regelin. ingevoerd Hr. Ms. stoomjachten „Koerier" on „Satel liet" zullen eene geregelde vaart onderhouden langs de kust van Atjek op Deli en wel Hr. Ms. „Koerier" den 6den September en vervolgens om do 14 dagen. Hr. Ms. „Satelliet" den 12den September en vervjlgens om de 14 dagen. Pakketten voor onze posten ter kust zullen door dio stoomjachten rechtstreeks of aan do schepen, naby de posten gestationneerd, afgegeven worden. Men meldt ons dat in den namiddag vak 1 S9pt. de Europ. fuselier Verhoeff, van het detachement te Boekit Terin, door een vyar.de lyk schot in het rechter-bovonbeon is getroffen Gelyk wy reeds gemeld hebben, is er een verbond gesloten tusschen T. Neq van Marassa," T. Nja Banta van de XXVI moekims en T. Tjoet Toenkoep. Hiorby behoort ook zekere T. Merah genoemd te worden. Reeds hebben zy een plan de campagne vastgesteld, dat wy in het belang van de goede zaak nog niet wereldkundig zullen maken. Gisternamiddag om 4'/2 uur zyn er onge veer honderd gewapende Atjehors per stoom tram van hier naar Boekit Karang vervoerd. Hedenmorgen vertrokken er nog ongeveer honderd van Oleh leh. De benden zullen hoofdzakelyk door T. Nja* Banta geleid worden. Men deelt ons mede dat dezer dagen te Balawan een Chineesche tongkan is an- gekomen, die in de Aroebaai door Atjehers of ander slecht volk is uitgeplunderd. De be manning was zeer blyde geweest niet aan den lyve gemolesteerd te worden, maar ryst, dollars, alles hadden ze moeten afgeven. (Deli Crt.) Door don Oouv. rneur-Generaal vau Ncd.-Indi? zijn de volgende beschikkingen genomen: C viel Departement. Verleend: Eoj tweejarig verlof Laar Earopa, wegens zitkte, aun de hulponder- wijzerea J. P. M. Kamtrli ig. li o n o e m d: Tot president van den raad van justitie te Soerabaia, do vlco-pre8idont van den raad van justitio to Semarcng, mr. J. M Brooshooft. Ingetrokken: De overplaatsing van dereeiaontie Madioen naar de residentie Btsoeki van den controleur late kl. A. Breevoordt, met bepal ng dat hij in eerst genoemd gewcet geplaatst blijft. Verplaatst: Van Madiosn naar Beeoeki, de controleur 2de kl. W. IL Becking. Benoemd: Bij den aanleg vanstaatsspoorwegen op Java, tot tijdelijk onderopz'chter lsto kl. de tijdel. oideropzichter 2do kl. A. Gilbert, met bepaling, dat hij bij do direct-.e geplaatst blijft. Tot onderwijzer 2de kl. J. L. Van dor Made, ambtenaar op non-activiteit, laatstelijk dio betrekking bekleed hebbende. Geplaatst: To Batavia, als lste liulpondorwijzer, de herbenoemde onderwijzer 24e kL J. L. Van dei M&do. Overgeplaatst: Van Batavia naar Somarang als hoofdonderwijzer de benoemdo onderwijzer Is r kl. A. Enoppert; van Batavia naar Koctoardjo r hnlponderw. de onderw. Sdo kl. E. De Fillietaz Üou quet; van Koetoardjo naar Padang als huipond.- J. Van Kwawegen Azn.van Padang naar Batavi; als hulponderwijzer, de onderwijzer 8de kl. P. F. t Cordesias; van Batavia naar Padang de hnlponder-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2