WETBOEKEN. Fransche Korsetten. J. A. G. PiiöOT ZOON, Estey-Örgels, Clonch Warrea-GrgeSs. Farrand Votey-örgels. Keedïiam-Orgels. GEBRs. BERKELJON. OrgBls ii linnr t. af/2.-p. maanfl. Q fc 2 •e 3 BEUZEMAKER Co., GEMAKKELIJK SCHOEISEL, Systeem Prof. ftllEUER. H, De Nieuwste en Volledigste n°. 10323. Maandag 10 October. A0. 1893. §eze dCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Lange Mare 40, 1L.EIDE !KT. Gemakkelijke lietalings-Conditiën. De echte of origineele SINSER-Naaimacliines, 84. Lange Mare 84. NEDERLAND. Naamlooze Vennootschap van Verzekering op het Leven. Specialiteit voor Rapenburg- 96. N7V. SMIT. NEDERLANDSCH-INDISCHE VERZAMELING Algemeene Verordeningen voor Nederlandsch-Indië, Mr, JACOBUS LOT, LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco por post. 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het mcasseeren buiten do stad wordt 0.05 berekend. Gemeente Aarlanderveen. Openbare Raadsvergadering van Donderdag 12 October. Voorzitter: de Burgemeester. De vergadering is voltallig. De heer J. Kop, gekozen in stede van den heer IV. Van Egmond Sr., legt in handen van den Voorzitter de gevorderde eeden af en neemt, na door den Voorzitter te zijn gecomplimenteerd, zitting. De notulen der vergadering van den 5den September j.l. worden gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld en voor kennisgeving aange nomen hot besluit van do Gedeputeerde Staten ,van den 26sten September j.l., G. S. No. 12, tot sluiting der gemeente-rekening over 1892. Voorgenomen de gemeente-begrooting voor het jaar 1S94, mot het rapport der flnantiëele commissie en de memorie van beantwoording van B. en Ws., een en ander betrekking hebbende op de posten volgnommers 45, '„druk- en bindwerk", 50 „kosten van den Burgerlijken Stand", 55 „idem van adverten- tiën", 60 „onderhoud van bruggen, enz.", 64 '„kosten der algemeene begraafplaats", 88 „kosten van onderhoud schoollokalen, enz en 98 „kosten van het U. L. onderwijs aan kinderen uit Aarlanderveen, te Alfen school net resultaat van het gemeen overleg is, dat de navolgende verlagingen plaatshebben: - volgnr. 55 met f20.volgnr. 64 met/"40. volgnr. 60 met ƒ325.en volgnr. 98 met 50.terwijl ten aanzien van volgnr. 88 wordt overeengekomen dat deze post wordt aangenomen bloot als post van raming, waar omtrent de beschikking afhankelijk blijft van het resultaat der inschrijving naar de betrek kelijke werken door do ambachtslieden, volgens den rooster daartoe aangewezen. Wat aangaat do beduidende vermindering van den post volgnommer 60, deze is het gevolg van het stelsel der flnantiëele com missie, dat de in uitzicht zijnde vernieuwing van do Aarbrug behoort te geschieden ineen3, terwijl B. en Ws. die vernieuwing partieel, over verschillende jaren te verdeelen, hadden voorgedragen. Een gevolg van deze wijzigingen is dat de Hoofdelijke Omslag, primitief geraamd op ƒ5450, wordt teruggebracht tot 5015, terwijl de begrooting, alsnu in ontvangst en in uit gaaf op ƒ19,941.745 geraamd, eenparig wordt vastgesteldtevens met vaststelling van het besluit, in quintuplo, tot verhooging der op centen op de hoofdsom der belasting op het personeel van 30 tot 35. Verleend een blanco krediet aan B. en Ws. tot bestrijding van de kosten der maatregelen van voorziening in zako cholera as atica, waaronder ook de verstrekking zooveel noolig van zuiver drinkwater. Vastgesteld het lste suppletoir kohier wegens hoofdelyken omslag tot eongezimen- lljk bedrag van 190.985, verdeeld over 22 contribuabelen. Goedgekeurd de begrooting der bataljons- kosten rustende schutterij T°or het jaar 1894, geraamd op 381, het aandeel der gemeente nader in evenredigheid der bevolking terege len door de Gedeputeerde Staten. Op voorstel van B. en Ws. eenparig vast gesteld een Raadsbesluit, model B., tot af- en overschrijving op de posten „Maatregelen tot bevordering van volksgezondheid" en „belooning van de geneesheeren, belast met de armenpraktijk" der loopende begrooting. De heer Waalkes spreekt de wenschelijkheid uit dat door den Raad een adres zal worden gericht aan de Provinciale Staten, tot aan drang op de uitvoering van de geprojec teerde vaartverbetering Rijn en Gouwe, welke door dien spreker voor handel en nijverheid, niet slechts in het algemeen, maar ook in het locaal belang, van het hoogste gewicht wordt geacht, terwijl daarbij tevens behoorde te worden aangedrongen op de afschaffing der scheepvaartrechten, in verband met de kostelooze vaart door het Merwede-kanaal. De Voorzitter antwoordt dat, vermits het D. B. in het gemeente-verslag over 1892 als z(jn gevoelen heeft uitgesproken dat de scheep vaartbeweging langs Rijn en Gouwe door de opening van het Merwede-kanaal ongeveer tot op de helft is gereduceerd, veel van haar gewicht heeft verloren, gezegd bestuur be zwaarlijk zou kunnen medewerken tot het zenden van een adres aan de bevoegde macht van eene geheel tegenovergestelde strekking, maar bereid zou gevonden wórden tot het ontwerpen van een verzoekschrift, strekkende tot afschaffing der drukkende scheèpvaart- rechten, die, by de vrijheid der vaart door hot Merwede-kanaal, eene anomalie zyn ge worden. De heer Boer ondersteunt het door den Voor zitter gesprokene, tevens als zyne overtuiging uitsprekende, dat door die afschaffing de scheepvaartbewoging weder beduidend zou toenemen, zonder echter den drang naar vaartverbetering voldoende te motiveeren. Dat de bestaande vaart voor schepen van de grootste afmetingen onbruikbaar zou zijn, kan hg op empirische gronden, evenmin als de Voorzitter, toegeven. De Voorzitter goeft mitsdien den heer Waalkes in overweging het onderwerp in den door hem aangeduiden omvang in de eerstvolgende Raadsvergadering aan de orde to stellen, waartoe die hoer zyn voornomen te kennen geeft. De heer Bocxe geeft in overweging de straatverlichting aan de Lage Zyde in het bolang van een zuinig beheer te doen ver vangen door petroleum-lantaarns, welk denk beeld den Voorzitter mot het oog op do be staande gasfabriek voorkomt goene aanbe veling te verdienen, ook omdat de lichtsterkte van behoorlyk brandende gas-lautaarns die van petroleum-lantaarns beduidend overtreft en dus het getal lantaarns, tot verkrijging van gelijk licht, zou blyken uitbreiding te bej hoeven. Ten slotte vraagt de heer P. J. Van Niekerk van den Voorzitter inlichting omtrent do naar sprekers meening zoo onontbeerlyke Reis verslagen in de plaatselyke courant, welker geregelde opneming in den laatsten tyd onder broken schynt. De Voorzitter antwoordt hierop dat de leve ring van zoodanige verslagen, ten gevolge van obstructionisme van de zyde des uitgevers, zgnerzyds is gestaakt, en hy do verantwoor- delykheid daarvoor moet laten aan dengene, die ontegenzeggelyk by de publiekmaking in zyne courant, het meeste belang heeft. De heer Van Muiswinkel vraagt waarom die verslagen dan wel geleverd worden aan het „Leidsch Dagblad," waarop de Voorzitter zegt dat zyns inziens dit onderwerp, als van geheel persoonlyken aard, bozwaariyk een punt van overweging in den Raad kan uit maken, iets, wat door den heer Van Muis winkel in het byzonder en door don Raad in het algemeen wordt toegestemd. Hierna wordt de vergadering gesloten. 4, N.B. Voor nadruk wordt gerefereerd aan het 2de lid van art. 7 der wet van 28 Juni 1881, Staatsblad No. 124, tot regeling van het auteursrecht. Gemeente Alfen. Openbare Raadsvergadering van Woensdag 11 October. 1- - Voorzitter de Burgemeester. Absent, zonder kennisgeving, de heer J. De Bree. Na bepaling der ranglyst van stemming, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Medegedeelden voor kennisgeving aangenomen de navolgende mis sives van do Gedeputeerde Staten, als: a. van 12/16 September jl., G. S. No. 58, waarby wordt teruggezonden eene goedge keurde expeditie van het Raadsbesluit van 23 Augustus jl., tot nadere regeling van de jaar wedden der voortaan te bonoemen onder- wyzers aan do openbare lagere school; 5. van gelijke dagtoekening en strekking, tot verhooging der jaarwedde van de onder- wyzeres G. F. Van Wyngaarden; c. van 18/20 September jl., G. S. No. 12, houdende het besluit tot sluiting dor ge- meento-rekening over 1892. Uitgebracht het verslag van B. en Ws. omtrent het Burgerlyk Wees- en Armhuis, dat den heer F. P. Bos aanleiding geeft tot het verzoek om inlichting, waarom voor de beide verpleegden van het R.-K. parochiaal armbestuur „het Zwaantje" f 30 minder wordt betaald dan voor die van het N.-H. kerk genootschap. Nadat de Voorzitter dit verschil voldoende had toegelicht, wordt ook dit verslag voor kennisgeving aangenomen. Voorgenomen de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1894, in ontvangst en in uit gaaf geraamd op ƒ24,580.31. Een voorstel van den heer G. Van Dobben, tot verhooging van den post volgnummer 10, „opbrengst van schoolgeld" (lager ondorwys) met ƒ1000, wordt, na bestryding door den Voorzitter, met 7 tegen 3 stemmen verworpen. Over een voorstel van gomelden heer, tot verlaging van den post volgnummer 67, „Kleeding en Wapening der politiedienaren en veldwachters" met ƒ80 staken de stemmen, zoodat besloten wordt dien post voorloopig aan te nemen als post van raming, onder voorbehoud van de nadere beslissing des Raads. De hzer F. P. Bos dringt aan op zuinigheid by het gebruik van brandstoffen op het Raad huis, zonder evenwel vermindering van den betrekkelyken post volgnummer 37 voor te stellen. Hierna wordt de begrooting, in over eenstemming met de conclusie van het com missoriaal rapport, vastgesteld met 9 stemmen tegen één, die van den heer Van Dobben. Mede conform de conclusie van het com missoriaal rapport eenparig vastgesteld de begrooting voor het Burgerlyk Wees- en Armhuis voor hot jaar 1894, in ontvangst en in uitgaaf op 2745.955, waarby gerekend wordt op een gemeenteiyk subsidie van ƒ1000. By acclamatie vastgesteld de uit do beide voorgaande stukken voortvloeiende besluiten tot verhooging van do opcenten op do hoofd som der Ryks personeels belasting on tot bepaling van het gèmoenteiyk'subsidie aan het Burgerlyk Wees- en Armhuis op ƒ1000; waarvan het eerste zal worden voorgedragen aan do Gedeputeerde Staten"en'het laatste aan de goedkeuring van dat collége zal worden onderworpen Goedgekeurd de begrooling van de bataljons- kosten der rustende schuttery voor het jaar 1894, in ontvangst en in uitgaaf geraamd op ƒ381.00; hot aandeel der gemeente nader door de Gedeputeerde Staten te bepalen. Nadat de Voorzitter had medegedeeld dat de heeren H. Ovéres en N. D. Kemink hunne benoeming tot wethouders hadden aanvaard, worden die beide heeren genoegzaam eenparig herbenoemd tot ambtenaren van den Burger- lyken Stand. Vastgesteld het eerste suppletoir kohier wegens boofdelyken omslag, tot een gezamen- lyk bedrag van ƒ85.00, verdeeld over 36 contribuabelen. Eenparig benoemd tot onderwyzor van bystand aan de openbare lagere school do heer E. J. Keizer te Steenwykerwold, op eene jaarwedde van 550, met bepaling dat de benoeming zal ingaan op 1 November e. k. en eventueel ontslag eerst zal worden ver leend ten langste drie maanden na de aan vrage. Nader voorgenomon hot adres van H. Mook c. s., tot invoering van eene wekeiyksche markt voor klein vee tot verlevendiging van den kwynenden toestand der kaasmarkt, met het betrekkeiyk préadvies van B. en Ws., strekkende tot afwyzing van het vorzoek, uit overwoging dat met het oog op het in do laatste raadsvergadering door hen ten opzichte van de kaasmarkt aangevoerde, het collego geen vryheid vindt thans in anderen zin to préadviseeren, en zulks te minder, vermits in hot adres zelve de kwynondo toestand der kaasmarkt op den voorgrond wordt gestold, terwyi uit den aard dor onderteekenaren volgt, dat de naaste belanghebbenden by eene markt in klein vee, t. w. do veehouders en de koop lieden in dat vee, daaronder niet gevonden worden en derhalve de behoefte aan eene zoodanige markt niet voldoende is aan het licht gesteld, om vermeerdering van onvrucht bare kosten in de hand te mogen werken. Na bestryding van dit preadvies door der heer G. Van Dobben, die de kosten der markt wel degelyk in het belang der gomeento acht, staken de stemmen en wordt de beslissing' dus aangehouden tot eene volgende vorgadering. Toegestaan een blanco crediet aan B. on Ws., voor de kosten van de maatregelen ter bestryding van de cholera asiatica. Verleend eone gratificatie van 12 50 aan de onderwyzeros G. F. Van Wyngaarden en het honorarium voor de kweekelingen wegens' bystand op de O. L. school gedurende de bestaande vacature in het hulppersoneel, be paald op ƒ30 in de maand, een en ander te bestryden uit de vrygevallen jaarwedde van don vertrokken onderwyzer. Op voorstel van B. en Ws. besloten tot do aanschaffing van een Chatwood brandkast' voor de som van 275, te voldoen uit de alsnog te ontvangen huurpenningen van het post- en telegraafkantoor over 1891, tevens met vaststelling van de vereisebte begrootings- besluiten, modellen C. en B. Op voorstel van B. en Ws., in overeen stemming met het advies van den genees kundigen inspecteur en behoudens toestemming van het Hoogheemraadschap van Rynlar.d, in gevolge art. 29, 2de lid van het algemeene politie-reglement, eenparig besloten tot het uitvaardigen van het bevel tot demping véór 15 November e. k., op kosten van de be trokken eigenaars F. Oskam en J. K. Van Leeuwen, van de scheisloot tussclion do kadas trale perceelen sectie A. nos 1212 en 1618. Ten slotte vraagt de heer M. De Jong den Voorzitter om inlichting omtrent de toepassing der verordening op het stilstaan op do Alfen- sche brug, in verband met eene betrekkelyke vrijspraak van den kantonrechter, waarop de Voorzitter, ten genoegen van den interpellant, antwoordt dat door do latere veroordeeling van eon delinquent de verbindbaarheid der betrek kelijke verordening is verzekerd. Hierna wordt de vergadering gesloton. NB. Voor nadruk wordt gereforeerd aan de 2do zinsnede van art. 7 der wet van 28 Jui 1881, Staatsblad No. 124. UCHTtlTERllTB. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 1-7 October. Uur Aantal. Qc™' Staudk. 6 15 8.15 8.80 8.30 0.15 G 15 6.15 8.15 6.15 8.15 6.15 8.15 615 8.15 16.4 16.2 16 4 16 6 16.4 16.4 16. Dit boteekont: W&nnoer men 5 oubio feot 141,6 Liters per uur van zulk gas verbrandt in oen Sucg'q London-Argand-Ötandard bnrnor No. 1, mot 24 gaatjes, wordt een lioht verkrogen, dat in eterkto gelijk etaai met IC.4 1.6.2, enz. Standa-ardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grain» 7.8 grammen Spormaoeti per uur verbrandt. Hoofdagenten der Brusselsche Brandwaarborg- Maatschappij, opgericht A°. 1821. Vaste Premie voor Huizen f 0.65 p. duizend. n v Inboedel** ft.— p. Kantoor: Hooglandsche Kerkgracht <13. 745 9 Van bovenstaande Fabrikaten ziin AGENTEN5450 '25 Attesten van groote tevredenheid der koopers zyn in groot aantal ter inzage voorhanden. fabrikaat van de Singer-Maatschappij te Nieuw-York), waarvan reeds meer dan 10 millioen stuks verkocht werden, zyn te Lelden uitsluitend verkrijgbaar. Goedgekeurd bij Koninkl. V»e»lult van 17 cJuBi 18 5 8. Gevestigd te Amsterdam, Keizersgracht 4345. Directeuren: Mr. LEONIR» WOLTER BEEK en Inspecteur: A.. E. MOOYAAStT, Rfvflervischmarkt 5 a, Agenten te Lelden: N. J. SANDERS. Wed. VAN HAANSBERGEN DUTILH. F. F. W. HEINTZ. F. A. W. SCHUDEL. To Bodegrave: C. H. PFAUTH. Te Zwammerdam: J. H. VREKE. Lisse: D. J. v. STOCKUM. Hillegom: A. M. VAN DER JAGT. Katwyk-BinnenJ. VARKEVISSER Jr. Niouwveen en Zevenhoven: F. M. BAUD. Te Alfen aan den Ryn: E. C. VAN DISSEL. Hnpifnal- cn Lijfrente-Verzekeringen, ook met hen, die naar Oost- en West- Indiê, de Transvaal of elders vertrekken. 2535 34 V- <L> o t 13. VISOHMARKT 13. 2328 17 1986 16 ilUXIll U. Uily Clioorlammersteeg IVo. Goede zuivere Bordcnuxwijuenvan ƒ28,— en ƒ30.50 por anker. Zuivere Cognacs en goedo Punch van Rhum en Arak. 5815 6 van de voornaamste Publiek- cn ËVivaatrcchicliJkc benevens do Grondwetten voor het Koninkry'r der Nederlanden van 1818 en 1887, alle naar de ofüciëole teksten opnieuw gecorrigeerd. Bijgewerkt, voorzien van aanteekeningen.. eene Tabel en u?lgebreide Registers, door Secretaris van do Staats Commissie voor hot ontwerpen van oen Wetboek van Strafrecht voor Europeanen in N.-I., enz. Prijs, gebonden, ƒ13. Vorki ygbaar by alle Boekhandelaren en by den Uitgever SCHELTEMA A MOLKEttA'a Kotkhaudel, Amsterdam. 5760 29

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1