Te A*rlandervoen is het vierde cbolera-geval met doodelyktm afloop gecon- sta<"ori bil II Yester, timmerman. Te Oud s hoorn brak Zondag- morgen, omstreeks drie uren, een vr\j hevige brand uit bjj B. Hus, broodbakker, in de kom van het dorp. Door het onmlddeliyk en krachtdadig op treden der brandweer, waaronder ook de hulp van Aarlanderveen genoemd moet worden, ■was men den brand te ongeveer zes uren meester en werden ook de belendende per- ceelen, die alleen eenige waterschade be kwamen, gospaard. Alles was verzekerd. Het Openbaar Ministerie by don Hoogen Raad concludeerde heden tot verwer ping van het cassatie-beroep van A. J. A. en Th. J. A., arbeiders te Besseburen, die door bot Hof te Leeuwarden wegens mishandeling werden veroordeeld omdat zy iemand te Beet- gumormolen, die geteekend had op een adres om de kermis we 'ens het heerscben der cholera niet te laten doorgaan, met geweld aangrepen en uit zyne woning wilden sleuren, waarin zy echter werden belet. Het O. M. meende dat de feiten genoegzaam aan- toonen dat pyn of leed In meer of mindere mate moet zyn voroorzaakt en dat dus eene veroordteling wegens mishandeling is gerecht vaardigd. Uitspraak 6 November. De vraag, of een zoogenaamde boksbeugel te beschouwen is als een wapen, waarvan het dragen door de wet is verboden, is heden door den Hoogen Raad, in overeen stemming met de meening van de rechtbank te Groningen, ontkennend beantwoord, op grond dat de boksbeugel niet in de wet wordt genoemd en ook niet geacht kan worden be grepen te zyn in de uitdrukking „dergelyke" voorwerpen als door de wet zyn genoemd, omdat die „dergeiyke" voorwerpen zoo niet gebeol dan toch gedeeltelik met de genoemde moeten overeenkomen, wat in casu het geval niet is. Naar men verneemt, is door de politie te Meppel proces-verbaal opgemaakt tegen R., van Amsterdam, wegens het onbe voegd uitoefenen van de tandheelkunde. Men schryft aan het „A. H." het. volgende: In sommige bladen wordt beweerd dat de bo^ge boezemstand in de wateren (onder het collage der ultwaterende sluizen in Kenne- merland en West-Friesland) do oorzaak is gewenst van de dykverschuiving in den polder „Beet.-koog", waardoor 100 hectaren vmcht baar land onder water zyn gezet en aan velen (ook kleinere boeren) schade berokkend is. Wy moeten dit bepaald tegenspreken. „Schermerboozem" was volstrekt nog niet aan peil, toon het onheil gobourde. Maar bet „C Jlege der Zes Noord Hollandsche Steden" h:»l don dyk niot voldoende voorzien. Zelfs was ichter bei Tolhuis dor „Zes Steden" to Oud<.ndyk ïn denzelfden dyk, welke nu bezweek, nog eene geul, welke was opgespit en met zand gevuld: een bowys, dat men wel d*gelyk gevaar gezien had. Op Maandag 25 Sep. ember jl. was de burgemeester van Amsterdam zelf ter plaatse om den dyk op te nemen. Zaterdag-avond hield do afdee- ling Doetinchem van den „Soc.-Dem. Bono" ©ene groote meeting, om te protesteeren tegen de uitdrukkingen van sommige Kamerleden by de behandeling der kieswet. Het woord werd gevoerd door Cato Hoog straten en Van Emmenes, van Arnhem, vooral dooi den laatste op zeer krasse wyze. Na afloop der byeenkomst trok oen groot gedeelte der bezoekers al zingende naar de stad. Daar aangekomen werd hun, met het oog op bet late avonduur (ruim 11 uren), het zingen verboden, doch de betoogers weigerden aan dit bevel te gehoorzamen. De politie was niet talryk genoeg, ora zich te doen eerbiedigen; ze werd gesard on beleedigd. De monigte trok daarop naar het Marktplein waar met zingen werd voortgegaan, en tot circa 1 uur bleef het in die omgeving zeer woelig. Aan hot kalm on bezadigd optreden der politie is het te danken, dat erger werd voorkomen. Naar de „Tel." verneemt, is tegen een aan tal levenmakers proces verbaal opgemaakt. Gisteren had een afstandsrit plaats tusschen Paterswolde en Assen en terug, oen afstand van 42.600 meter. Er waron 15 paarden ingeschreven. Do eerstaankomende was „Lartscliik" van den heer A. Bultman te Haarlemmermeer prfls 00 gulden. De tweede was „CharJotri" va:: ei en heor Vemr. te Brussel, pr .s 100 gul- de: De derde was „Mary Sheridan" van den heor Ockhorst to Rotterdam, prijs 50 gulden. De vierde „Lala" van den heer Charles Gerken te Arnhem, prijs 50 gulden. De weg werd afgelegd respectieveiyk in 1.28, 1.323/*, 1.33'/j en 1.44'/4 uur. Ons polderland. Byzonder veel inspanning kost het vervoer van beetwortelen in de Ypolders. De vele regens hebben den bodem dermato doorweekt, dat de met beet wortelen beladen wagens tot aan de spil der wielen in de vette klei zakkou en dan ook door 3 a 4 paarden getrokken moeten worden. De wogen, welke de wagens volgen naar de ladmgsplaatsen der schepen, zyn voor voet gangers moeiiyk begaanbaar. Do aflevering g.*s. biedt lagiiZMara. Zooals onlangs gemeld werd, is oen ontdekkingsreiziger, de heor Muller, in het binnenland van Madagascar vermoord. Een m-dewerker van do „XIXiwme Siècle" heeft otn onderhoud gebad met den heerDeMahy, die dezer dagen van Madagascar terugkeerde. De Mahy verklaarde, dat de regeering van Madagascar niet in staat was voor de veilig heid in het binnenland zorg te dragen; hy oordeelde eene annexatie van het eiland door Frankryk noodzakelyk. De wynoogat in El z as-Lot haringen is dit jaar byzonder gunstig. Do hoeveelheid worct op 2 millioon H L. geschat met ee*e waarde van 70 millioen mark. Te Kopenhagen zijn twee heeren aangekomen, die op hunne bicycles van Kopenhagen naar Parys heen en Ic-rug waron gereisd. Zy hebben zoowel voor de heen- als voor de terugreis 9 dagen gebruikt en zich eene week te Parys opgehouden. Zy waren gedaan over Funen, Jutland, Hamburg, België en Noord-Frankryk en keerden terug over Keulen, Bremen, "Warnemünde en Gjedser. Zy legden gemiddeld 20 Duitsche myien per dag en 400 in het geheel af. Een derde reisgenoot, die de heenreis gelukkig mede gemaakt had, viel by de terugreis in de Vogezen met zijne machine van een borg af en moest zwaar gekwetst in een hospitaal achterblijven. In den nacht van Vrijdag op Zater dag heeft in East-End te Londen een hevige brand gewoed. Even vóór drie uren sloegen de vlammen uit eene groote houtzagory in Moss- street, Bothnalgreen, en in korten tyd had, ondanks de spoedige aanwezigheid van een groot aantal brandspuiten, het vuur zulk een omvang verkregen, dat er aan redden van het gebouw, zoowel als van de omliggende werkplaatsen en houtloodsen geen donken was. Behalve do houtzagery met toebehoorer. zyn tien andore huizen 't zy uitgebrand, 't zy zwaar door vuur en water beschadigd. De cholera is in de Franscho Pyreneeën te Thuir plotseling hevig opge treden, zoo ook in Barrême, een plaatsje van 800 inwoners, waar in September, juist toen daar de troepen voor de herfstmanoeuvres te zamen waren, op één dag 13 personen aan cholera stierven. Van de inwoners hebben 550 de stad verlaten, de manoeuvres zijn op gehouden en de terugkeerende troepen in een kamp in quarantaine gelegd. Het bulletin van het „Kais. Gesundheitsamt" to Beriy'n van 5 dezer geoft het volgonde weekbericht over den loop der cholera in Duitschland in do laatste berichtswoek Te Hamburg zyn 32 gevallen van cholera voorgekomen, van welke 12 met doodoiyken afloop. De govallen zyn over verscheidene gedeelten der stad verspreid en hebben nergens een brandpunt van cholera veroorzaakt. Wel is waar zyn in sommige woningen gclyktydigen meerdere personen ziek geworden, maar doze gevallen gaven geene aanleiding tot het ont staan van nieuwe gevallen daarbuiten. Voorts te Cuxhavon 2 gevallen aan boord van eon stoomschip, welke met den dood der lydors eindigden; te Altona 6 govallen; te Kiel, Itzehoe, Rissen, Geestemünde, Boden- werdor, Kirchborgum, Sydowsaue ieder 1 ge val, te Stettin 2, te Alt-Drowitz 2 gevallen met doodelyk verloop. Te Berlyn kwam 1 sterfgeval aan cholera voor, zoo ook te Heerdt. Diefstal niet afpersing. In den nacht van 24 op 25 Mei j. 1. word in een van de achterstraten van do residentie de Zuilingstraat weder een van die too- noeltjes afgespeeld, in don laatsten tyd niet zeldzaam in de hofstad. Een paar mannen, niet bepaald „brandschoon", werden in ge noemde straat door eene vrouw zekere S. K., volgens opgave dienstbode, „aange klampt" en het slot van de geschiedenis was, dat een der mannen mishandeld werd. eenige oogenblikken in doodsangst verkeerde, daar zekere F. J. S., koetsier, die mede in de bewuste woning verblyf hield, hem met een mes overhoop dreigde te steken; zyn gouden horloge met ketting kwyt was plus zyne port*, monnaio en f 15. Ergo, de man was duur uitgeweest en kreeg bovendien nog eene zenuwziekte, waaraan hy geruimon tyd leed. v De beide beklaagden stonden heden voor de Haagsche rechtbank terecht en gaven natuurlijk de meest eenvoudige verklaring van ilt) zaak en waren doodonschuldig. De beschon ken man had horloge-ketting en geld cadeau gegeven en van mishandeling was geen sprake geweest. Byzonder helder werd de zaak niet, daar de verklaringen van den mishandelde niet dunlelyk waren en zeer afwijkende met die in de instructie afgelegd, hotgeen de man toe schreef aan zyne destyds geschokte zenuwen. Ken tweede getuige maakte het beter en nu bleek, dat èn mishandeling, èn diefstal ön afpersing haddon plaats gevonden en zelfs nog de hulp van een politie-agent was inge- roepe», die de mannen naar het commissa riaat van politie verwees, daar hy zich met „civiele zaken niet kon bemoeien (alle quaestién waarmede geldzaken gemoeid waron, bleek de dienaar 4de kl. \an de heilige Hermandad als civiele zaken te beschouwon). Zoowel een der rechters als het O. M. gaven den agent van politie, die zoo zonder ling zijn plicht opvatte, eene zeer emstigo berisping, te meer daar zyne niet te verant woorden handelwyze de treurigste gevolgen had kunnen hebben, waar een persoon zich in de macht bevond van een paar zoo be ruchte sujetten als deze beklaagden (nota bene den agent totaal onbekend). Het verdere getuigenverhoor bracht be klaagden steeds meer in het nauw, 'doch zy bleven ontkennon, zélfs tegenover een paar buren, die, dank zy de uitmuntende construe tie van de tegenwoordige Haagsche huizen, door den muur heen den beroofde zyn horloge terug hoorden vragen. Hot O. M. betreurde het dat deze zaak zoolang had moeten uitgesteld worden, waardoor de verklaringen der getuigen niet meer zoo frisch waren dat de geheele dag vaarding intact kon blyven. Niettemin achtte subst.-off. van justitie, mr. Pleyte, den dief stal met geweldpleging bewezen; liet de „af persing" uit de dagvaarding wegvallen en vor- dorde voor ieder v y f jaren gevangenisstraf, met last tot onmiddeliyk weder in hechtenis nemen van de beklaagden. De toegevoegde verdediger mr. C. E. "Wiersma, wyzende op het verschil tusschen dader en medeplichtige uit een juridisch oog punt, betoogde dat de bokl. K. alleen de dader is, daar zy de persoon is, die de uitvoerende handeling heeft gepleegd, welke de wet vordert terwyl S. alleen kan ten laste gelegd worden medeplichtigheid of uitlokking tot diefstal. Pleiter riep ten slotte de clementie in voor do eerste bekl. en concludeerde totvryspraak van den tweeden beklaagde. Na in Raadkamer te zyn geweest, weigerde do rechtbank de onmiddellyke gevangenneming. Uitspraak heden over 8 dagen. KOLONIËN, BATAVIA, 6-8 Sêpt. (Vervolg.) In eeno correspondentie van het „Bat. Hbl." uit A'jeh wordt o. a. het volgende gezegd Den 19den Augustus is ook Tjot Bagaroet bezet geworden. Dit is eeno Atjehsche versterking, dicht achter Kaloet gelegen, en de slechtste van alle posten, want niet alleen ls het verblyf in dien modderpoel hoogst onaangenaam, maar daar worden de troepen aanhoudend beschoten. Dit begon ook met de andere posten, onmiddeliyk na het vertrek van Toekoe Oemar, en meermalen kregen de postcomman- danten spionnenberichten van een voorgeno men aanval op de posten. Tjot Goëe werd op een nacht beslopen door eene bende A johers, die reeds een 20 pas afstand achter eene nieuw opgerichte Chineesche toko zaten. Toen zy ontdekt werden, openden zy oen hevig vuur, een kogel vloog in de officiers barak tusschen den luitenant der artillerie Janssen en dr. Persenaire, die samen stonden te praten, door. Het verwondert velen, dat er nog niet do eeno of andere catastrophe is gebeurd en voor- namelyk, dat de vyandon nog geen aanval op de talryke transporten hebben gedaan. De commandanten van die transporten zijn niets op hun gemak want in het voor een WWMIMU4HIWWW,IIUILMWU!)BW1BBHBWI!HWIWWBWBW| overval zoo gunstige terrein kunnen zy m hunne 25 man dekking, niet veel tegen eo talrijke bende doen. De bezetting der posten eischt tegen woord veel van den troep, en het eind is nog lang ni nabywant zoodra het weer gunstiger is, zal m de operaties tegen Toenkoep begonnen worde Dit zaakje zal door 2 andere vrienden word< opgeknapt, namelyk door Toekoe Tjoet-Toe koep en door Toekoe Nantoo. Men denkt dat het daar heelwat warm* zal toegaan dan in onze zuidelyke linie h geval was. De Atjehsche correspondent der „Deli-Ct schryft L '.atst schreef ik u, dat een zeker gedeo reerd Atjehsch hoofd den hoeloebalang Nj Banta had afgeraden zich aan te sluiten b Oemar. Nu schynt de man te hebben ingezie dat hy verkeerd deed, en zal hij met Nj Banta en Toekoe Tjoet van Toenkoep d kwaadwilligen uit de XXVI moekims verjager. Voor Toekoe Nja Banta en Toekoe Tjoet va Toenkoep zal het eene voordeelige zaak zyr want na den dood van hunnen sohoonvade Toekoe Moeda Rayoet die gedurende zy leven voor de beide schoonzoons het geza wist te doen handhaven was hun geza; aldaar op aanstoken der Oelama's tot nu gereduceerd, en nu Toekoe Neq van Marassi zich by hen heeft aangesloten, om de bender van de Oelama's daaruit te verdryven, kunner zy van do gelegenheid gebruik maken om hei verloren gezag te herwinnen. Door dat edele driemanschap is reeds naai Samalangan geschreven ora hen met volk t< steunen, terwyl van regeeringswege de noodigt oorlogsbehoeften zyn uitgereikt. Een later bericht meldt: De oorlog is wegens het slechte weder door het bovengenoemde driemanschap uitgesteld, Nja Banta ontving heden 1000 doll, voor dien te ondernemen stryd. Van Eii wordt bericht dat de Atjehsche Tjinrjoe, de aanlegger van het afloopen der „Raya", zich by het bestuur aldaar heeft gemeld BUITENLAND. Duit«chlau(L De „National-Zeitung" neemt dr. Schwenin ger in bescherming tegon de beschuldiging der „Kreuz-Ztg.," dat de onvoldoende inlich ting des keizers omtrent don gezondheids toestand van prins Von Bismarck aan hem te wyten zou zyn. De kabinetsorder, welke door de „Kreuz- Ztg." openbaar gemaakt is, geeft geen grond om dp verwyt tot den lyfarts van den oud- kanselier te richten. Noch de omgeving des koizers, noöh de regeering hebben dan ook in die veronderstelling tot doze mededeeling la3t gegeven. De beteekenis van het staatsstuk, dat sommige bladen als een „bevel" tot dr. Schweninger willen doen voorkómen, is geene andere dan dat daarin de levendige belang stelling uitgedrukt wordt, welk9 de keizer in don gezondheidstoestand van zyn gewezen staatsdienaar bleef stellen. Het zou trouwons altyd de vraag zyn, of een dokter gehouden is gevolg te geven aan eene dergelyke opdracht om inlichtingen over den toestand zyner patiënten te geven. Men meldt uit Kissingen: Prins Von Bis marck reed in een open rytuig door de straten naar het station en werd door eene talryke menigte hartoiyk begroet. Om II uren 40 vertrok hy naar Friedrichsruho. Al wat nog aan vreomdelingen in Kissingen vertoeft, was op het perron bijeengekomen, waarby nog kwamon de inwoners der bad plants. Kort vóór het vertrok van den trein kwain Von Bismarck met dr. Schweninger in een rijtuig aan hot station en beklom daarop de trappen naar hot perron, door zyn lyfarts slechts lichtelijk ondersteund. Von Bismarck droeg ditmaal geen bril. Zyn aangezicht is misschien oen klein weinig ma. gerder en moer gerimpeld geworden en zfin g.ing een weinig zwakker, zooals dat bij herstellenden natuuriyk is, maar overigens is er niet de gorin*ste verandering merkbaar. De prins ging door de „hochroepende menigte heen, zonder ondersteund te worden, tot aan den salonwagen. In den wagen namen voorts plaats de prinses en Schweninger. Chrysander en twee bedienden volgden. Von Bismarck nam terstond op een leuningstoel plaats maar stond op, daar op het perron aanhoudend de kreet: „Tot weerziens!" zich liet hooren, en kwam aan het geopende venster, waar by lachend en knikkend aan zyn hoed tick en tot aan het vertrek van den trein bleef.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2