N\ 10318. A". 1893. feze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. feuilleton. T>iiiscl;a«r lO October. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 munden1-10. Franco per post1*40. Ateonderlgke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regel» ƒ1.05. Iedere rogel meer 0.17|. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor bel incassoeren buiten de stfid wordt ƒ0.05 berekend. t nominer bestaat uit TtVLi. Bladen. Eerste Blad. Leiden 9 October. Dinsdag 17 October en volgende dagen zal alhier het examen voor kapelmeester by het vierde regiment infanterie worden gehouden. De volgende 18 sollicitanten van de ruim 50 nemen er deel aan, nl. de heeren: Joh. C. Geyp, kapelmeester by de dd. schutterijJoh. Ooste- la^r, onder-kapelmeester by het 4de reg. inf. W. Van Erp, Es-clarinettist by hetzelfde reg., allen te LeidenA. Rudersdorff, staf muzikant by de kon. milit. kapel; J. Borstlap, kapelmeester by het muziekcorps der jagers; W J. C Hekker, allen te 's Gravenhage; F. J. T. Hantsch en C. Th. Kleman, leden van het „Tivoli"-orkest te Utrecht; D. Couwenboven, kapelmeester by het 8ste reg. inf. te Arnhem; S. Kroon, violist van het Concertgebouw; F. W. Timmner, orkest- directeur van den schouwburg „Frascati" F. Bicknese, orkest-directeur van den „Artis"- schouwburg, allen te AmsterdamA. Corbet, te Rotterdam; J. J. Zwart, teBeverwyk; Joh. W. Wensink, te Deventer; G. F. De Pauw en Alphonse Barke, te Maastricht, en "W. Meyer, lid der Orkestvereeniging te Arnhem. Uit de aankondiging, voorkomende in een vorig nommer van ons blad, hebben onze lezers kunnen zien dat de dames Willy Jaeger (viool), Johanna Van der Wissel (piano), Amanda Eberle (zang) en C. Appy (violoncel) voornemens zyn den 3den November a. s. in den foyer der Stad6zaal een concert te geven, dat zekeriyk wegens de zeldzaamheid van een viertal jonge dames te hooren, door de mu ziekliefhebbers op rechten prys zal worden gesteld. Door ruime inteokening op de in cir culatie zynde inteekeniyst zal men zich onge- twyfeld oen genotvollen avond kunnen ver zekeren. Voor do vacante betrekking van secretaris van Nieuwerkerk aan den IJsel, jaarwedde ƒ550, hebben zich 29 sollicitanten aangemeld. Yan het lieve tydschrift: „Voor de Kinderkamer", geïllustreerd maandblad voor hot kleine volkje, dat reeds den elfdon jaar gang beleeft, is de tiende aflevering versche nen, welke weer aardige versjes en verhalen met aardige'plaatjes bevat. Redacteur is de bekende kinderschryver de heer P. Louwerse en uitgevers zyn de heeren Schillemans en Van Belkum, te Zutfen. Du'or den directeur-generaal der posteryen en telegraphio is bepaald dat klerken dier dienstvakken, dienst doende op post- of ver- eenigde kantoren, in verhouding tot hunne bezoldiging behooren te deelen in de vergoe ding wegens spaarbankbemoeiingen. Naar de „Haagsche Crt." verneemt, had onlangs een der aangeslagenen in de ver mogensbelasting opgemerkt, dat het geheim der aanslagen gevaar liep by de betaling, daar dan andere aanwezigen in het kantoor van den ontvanger in de gelegenheid waren, min of meer ter sluiks, de biljetten van be- talenden in te zien. Hy heeft daarop de aandacht van den minister van financiën ge vestigd. Dientengevolge is bepaald, dat voor de betaling van de vermogensbelasting te 's Gra venhage het couloirstelsel zal worden inge voerd: d. w. z ieder, die komt betalen, doet dit in eene ruimte, welke is afgezonderd van het overige publiek in het kantoor. Aan het grootste der twee kantoren aldaar, dat een 5000-tal biljetten rondzond, moet de totale opbrengst ƒ700,000 zyn. Van het andere kantoor, dat op zyne 3000 biljetten aanmerkeiyk minder verwacht, is het totaal nog niet opgemaakt. Verder verneemt het blad, dat de opbrengst in geheel Limburg slechts ongeveer 40,000 en die in Drente iiiet meer dan f 25,000 zou bedragen. De heer R. Dykstra, opzichter by de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoor wegen te Eindhoven, is, naar de „Ing." meldt, met ingang van 15 dezer als zoodanig benoemd by de Z.-Afrikaansche Spoorwegmaatschappy. Uit Rotterdam meldt men dat jhr. Otto Reuchlin, directeur der Nederl -Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij, het ongeluk heeft gehad te vallen, ten gevolge waarvan hy ernstig is gewond. De minister van binnonlandsche zaken heeft, uit overweging, dat jhr. mr. G. L. M. H. Ruys van Beerenbroek heeft opgehouden lid te zyn van de Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Roermond, bepaald, dat de ver kiezing van een lid der Tweede Kamer in dit hoofdkiesdistrict zal plaats hebben op Dinsdag 31 Oct. a. s. eD de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 14 Nov. daaraanvolgende. De minister van financiën maakt bekend dat de porcentsgewyze belooning van het ont vangkantoor der directe belastingen en accyn- zen te Etten en Leur c. a. voor 1893 wordt geraamd op 1850. Dit kantoor dus gerangschikt in de zevende klasse. Het stoomschip „Castor" vertrok 8 Oer. van Lissabon naar Amsterdamde „Mashona", van Amsterdam naar Kaapstad, arriveerde 7 Oct. te Gravesend; de „Spaarndam" vertrok 7 Oct. van Nieuw-York naar Rotterdam. By koninkiyk besluit is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, mr. W. L. P. A. Molengraaff, hoogleeraar aan de ryks-universiteit te Utrecht. Benoemd mr. B. P. G. Van Diggelen, te Zwolle, met ingang van 11 dezer tot school opziener in het arr. Steenwyk. Bepaald, dat het pensioen, toegekend aan wyien den heer L. F. H. Tuckermann.laatstelyk directeur der werkplaatsen van en magazyn- meester by 'sRyks algemeen betonnings- magazyn te Enkhuizen, en op 1 Aug. jl wegens lichaamsgebreken eervol uit die be trekking ontslagen, wordt vastgesteld op f 592 'sjaars, boven het vroeger verleende militair pensioen van ƒ1850 'sjaars. Een pensioen van ƒ496 verleend aan F. Nyenhuis, gewezen commies 1ste kl. by 's Ryks belasting. Benoemd: lot ontvanger der accynzen te Haarlem, J. J. A. Willemse, ontvanger der directe belastingen en acc. te Haarlem (buiten gemeenten); tot ontvanger der directe bel., invoorr. en acc. en van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Alkmaar, N. Glinderman, controleur der dir. bol., invoerr. en acc. te Roozendaal. iu en j^ti N 1 e u wm Het vermoeden wie de daders zyn van den diefstal van koperen kranen en looden pfipen uit 2 in aanbouw zynde huizen op „Vreewyk" is gelukkig ditmaal niet ydel geweest. De gemeente-veld wachters J. W. en P. v. d. S. stelden dadeiyk een onderzoek in en bevonden dat de schuldigen waren J. N. en M. O., wonende te Leiden, vroeger werk zaam in die woningen. De goederen waren voor een spotprys by een opkooper verkocht. Opgave van het vervoer ende opbrengst van den Rynlandschen Stoomtram weg gedurende de maand Juli 1893: Reizi gersaantal 39,990opbrengst 6,043.25sgoe deren en diversen 448.12. Totaal 6,491.37s. Van 1 Januari tot ultimo Juli 1893 Reizi gersaantal 208,684; opbrengst ƒ29,312.835; goederen en div. 4,179.24. Totaal ƒ33,492.075 Per dagkilometer bedraagt dit ƒ17.55. Gistermorgen, omstreeks tien uren, even vóór den aanvang van den Hoog- dienst, zakte de wed. C. Verhaar, vroeger stovenzetster te Zoeterwoude 1 deR.-K. kerk (aan Meerburg) plotseling inée.: Zy werd als ïyk opgenomen en in de pastor ie der parochie gebiacht. Zy was eene bravo vrouw, die grootendeels door het R. K. Ai inbestuur werd onderhouden. Men kan begrijpen dat het zoo hoogst treurige voorval in eene volle kerk eene groote ontsteltenis teweegbracht. By den landbouwer Broekhuizen, te Aarlanderveen, is Zaterdag-nacht eene koe verdronken. Dit is binnen twee weken tyds de vyfde koe, wtlke by denzelfden landbouwer aan een of ander ongelukkig toeval overleed. De mazelen heerschen op het dorp aldaar in hooge mate; by na geen huis waar kleiye kinderen zyn, biyft van die ziekte verschoond. Zy schynt evenwel niet van kwaadaardigen aard te zyn, wyl geene sterfgevallen voor komen. Ook by den landbouwer Van S., te Voorschoten, zyn in een der afgeloopen nachten een vyftiental kippen outvreemd. De koetsier J. Baars, die na het ongeluk met zyn rytuig in do Schie te Rot terdam verleden Zondagavond onmiddellyk naar het Ziekenhuis moest worden vervoerd, is ten gerolge van den onderganen schrik over leden. Hy was 43 jaren oud en dertig jaren in dienst by zyn baas en was ie broodwinner voor zyne zuster, met wie hy woonde. Het bestuur der „Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer'* voor Utrecht bericht ons dat besloten is de te Utrecht gehouden wordende en door haar uit geschreven „Photographle-tentoonstelling" in plaats van op 10 October a. s., op 11 October officiéél te sluiten, by welke gelegenheid in de Parkzaal van „Tivoli" aldaar een concert zal worden gegeven door het symphonie- orkest der Utrechtsche dl. Schutterij. Tevens zal door de Amatour-photografen- vereeniging van Amsterdam, die zich daartoe welwillend bereid verklaard heeft, eene pro jectie soirée worden gegevon met haar sciop- ticon van hare lantaarnplaten en die der in zenders, terwyi na afloop daarvan de prijs uitreiking aan de bekroonde inzenders zal plaats hebben. Een raad in den „wild t yd." Eet geen „adellyk" wild zonder eenigen» twyfel is bedorven vleesch hetzy dan wild of niet schadeiyk voor de gezondheid. Als ge hazepeper maakt en de hazeboutjes in azyn legt, zoek er dan eerst de looden hageltjes uit want bedenk, dat lood zeer gemakkeiyk in azynzuur oplost en dat azynzuur-lood een zeer gevaariyk vergift is. Maandblad Op gescheiden wegen. 67.) Ik ben er dan ook vast van overtuigd, dat hy u in de volste beteekenis van hut woord gelukkig zal maken I Doch heb ik weinig of in het geheel niet over hem gesproken, dan is het, omdat zyn optreden het graf van myn verleden voor my ontsloten heeft en omdat ik nu de zekerheid heb, dat wy, vroeger of later, van elkander zullen moeten scheiden „Zoo, die sombere gedachte heeft dus uit sluitend Otto opgewekt? Nu, ik verzeker u, in myne armen zal hy geene genade vinden; onder myne kussen zal hy daarvoor boeten „Delma, maakt het geluk werkeiyk zoo overmoedig?" „Ja, wel te verstaan altyd wanneer het zich aan het geluk van anderen paart 1 Maar zeg my eens, wanneer wy u eens geheel naar uw eigen wil lieten handelen en gy in staat waart u van ons te scheiden, waarheen zoudt ge dan wel gaan?" „Nadat ik van den zwaarsten gang, dien go nu ook kent, teruggekeerd zou zyn, zou ik naar Weenen gaan, om voor de toe komst van myne trouwe Martha te zorgen." „En dan?" „Dan zou ik my naar Clairmont begeven, waar eene nicht myner moeder abdis in een klooster is." „En zoudt ge dan ook liefdezuster worden?" „Dat is voor my hier op aarde het einddoel 1" „En uw man dan en myn broeder, zoudt ge die beiden „Delma, met zulke woorden verscheurt go my het hart! Uw broeder weet wat my van hem scheidt en wat my voor heel het leven van myn echtgenoot verwydert." „En ik weet dat ge geen van beiden zoudt kumen toebehooren, omdat beiden u dier baar zyn." „Voor geen van beiden zou ik open en vry myne oogen durven opslaan, omdat de man in het oog zyner vrouw moet kunnen lezen, als in een spiegel, wat er in hare ziel omgaat!" Met by na schuwe bewondering zag Erika hare ernstige vriendin aan. Nu eerst kwam zy tot de overtuiging, dat j alleen eene vrouw als Astrea in staat was? haren vriend gelukkig te maken. In twee i gestalten beminde zy den echtgenoot er. toch bezat zy de kracht zich zyn bezit te ontzeg gen, in den waan, dat zy hem haar gttuele hart niet schenken kon. Neen, tot zulk eene gelatenheid zou haar karakter haar nooit in staat hebben gesteld. Want sinds zy verloofd is, kan zy het opgewekte gelaat van den vriend zien, zonder dat haar hart onstuimig begint te kloppen, zoo vaak hij de geliefde vrouw tot zich trekt. Zy gevoelt zich bemind en bemint r^eds, zonder haren Otto nog te hebben meegedeeld, wie het geweest is, die zoo lang in haar hart ten troon gezeteld was. De zooveel edeler vriendin echter wil eer in een klooster gaan dan haren echtgenoot een hart schenken, dat niet onverdeeld is. Maar lang kan de vroolyke het zwygen toch niet volhouden „Ziet ge, Astrea, die klooster-quaestie zullen we eens ernstig in overweging nemen, wan neer we dezen nacht eerst goed geslapen hebben. Een frisch en vrooiyk ontwaken, zegt tante Cornelia, is het beste geneesmiddel voor alle radelooze menschen. En nu zyn we, zoo ik me niet bedrieg, op de plaats onzer be stemming aangekomen. Jawel, de heeren zyn al uitgestapt, en daar komen myne tante en uwe Martha ook al aanOtto wenkt my. Astrea, ik styg uit; wacht gy maar op uw vriend; die zal u zeker begeleiden." Met één sprong stond Erika op den s raat- weg: maar ook in het volgende oogenblik bief de bedoelde vriend met kracht igen arm zyne bevende vrouw uit het rytuig en droog den lieven last tot in de vestibule, gelukkig, evenals voor negen jaren, neen, thans geluk zaliger dan toen, want hy voelde het hevig kloppen van haar hart tegen het zyne! Aan zyn arm besteeg zy de breede trap, aan welker voet hy negen jaar geleden gestaan had, tevergeefs trachtend een blik van haar op te vangen. Einóeiyk hebben zy de bovenste trede be reikt en begeven zy zich naar hetzelfde ver trek, daarin zy negen jaren geleden van elkander scheidden! Nu zet hy de vermoeide op eene sofa neder, maar neemt tegelykertyd naast haar plaats en, zyn arm om haar heen slaande, viyt hy zachtkens haar hoofd tegen zyne borst. Zy weerstreeft hem, zy wil zich uit zyn arm loswikkelen, maar hy omvat haar des te inniger. Eindeiyk strykt zyne hand zacht over haar gelaat en daarna rust zy weerloos en kalm aan zyne borst. {Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1