A0.1893. feze dEourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Vijfde Blad KiJzerikii. Leiden, 7 October. r:°. 10317. ^Taandag O October. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden.1.10. franco per posts 1.40. Afzonderlfjlce Nommers0.06. PRIJS ITER ADVRR7'T"t7VrËN: Van 16 regelt 1.05. ïodcro rcgaï meer f 0.17J. Grooier© letters naar pjas'.^.nimto. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f(\ 0." berekend. Dit uoiiuuer bestaat uit YIJT Bladen. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 3 van Kikeriki. OilieiÖole liennlsgevluffon. Burgemeester en Wei bonders van Leiden brengen bij deze ter algemeen© keunis dat do passage over oe Tnifmarktebrug wegens vernieuwing, van Dinsdag 10 October a. e. tot nadero aankon diging geheel zal z ij n afgesloten. In het ver keer voor YoetgaDgeie zal worden voorzien door eea ovcrhaalschouw, van des morgens zes uren tot des avonds tien uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 7 Oct. 1893. E. KI8T, Secretaris. By den heor A. W. Sythoff, uitgever alhier, heeft thans het licht gezien een bundel Latyn- sche gedichten, waaronder de bekroonde ant woorden, door wyien den heer J. Van Leeuwen, indertyd ook secretarie van het Nederlandsch Bijbelgenootschap, ingezonden opuitgeschreven prysvragen. Die gedichten zyn nu in een net en duideiyk gedrukten bundel vergaard onder den titel: „Johannis Van Leeuwen Car mi na Latina"; Post mortem poetae collegitfilius, en gaan vergezeld van eene afbeelding in photogravure van den geleerden schryver. - In de gisteravond in het Nutsgebouw alhier gehouden vergadering der Maatschappy van Nederlandsche Letterkunde werd benoemd tot voorzitter voor het ingetreden jaar prof. dr. W. C. Van Manen, en voor drie jarentot lid in de commissie voor Taal- en Letter kunde, dr. J. W. Muller; tot lid in de com missie voor Geschied- en Oudheidkunde, dr. W. N. Du Rieu; tot leden der Bibliotheek commissie prof. dr. R. J. Fruin en dr. W. N. Du Rieu; tot leden der commissie van Redactie dr. A. Kluyver en prof. dr. C. P. Xiele. - De Raad dezer gemeente zal Donderdag 12 October a. 8. eene vergadering houden. - Geiyk men weet, werd ds. S. Kutsch Lojenga, predikant by de Doopsgezinde ge meente alhier, onlangs beroepen by dezelfde gemeente te Hilversum, maar heeft h'y voor dat beroep bedankt. Eenige vrienden en vereerders, by wie zich ook personen, die niet tot genoemd kerkge nootschap behooren, aansloten, wenschten hem een blyk van ingenomenheid met dat besluit te schenken, hetgeen gisteravond in de consistoriekamer der kerk in de Pieterskerk- straat plaats had. Eene commissie had zich daar veroenigd en bood den predikant, wiens echtgenooteen eene zyn dochters mede aanwezig waren, aan een prachtigen salon-insluithaard en een prachtigen salon-spiegel, vergezeld van een album, waarvan de twee tegenover elkander staande titelbladen op artistieke wyze het eene bevattende de opdracht en het andere voorstellende een opengeslagen by bel met de woorden uit het derde hoofdstuk van Ruth. 1: „Dat het U wel ga!" bewerkt zyn door de heer G. M. Kosters, terwyi de namen der deelnemers en deelneemsters calligraphisch even verdienstelyk zyn uitgevoerd door den heer J. P. F. Kosters. De aanbieding werd voorafgegaan door eene hartelyke toespraak van den heer J. P. Duyver- rnan, die den predikant in de allereerste plaats bedankte dat deze aan de uitnoodiging, om te dier plaatso in dezen kleiuen kring te komen, gehoor heeft willen verleenen, maar er ook op wees dat daar, waar hem blyken van toegenegenheid werden aangeboden, ook diens echtgenoote wel mocht tegen woordig wezen, wie dan ook driewerf dank voor hare komst werd gezegd. Spr. herinnerde er verder aan dat zoodra ds. Kutsch Lojenga op Zondag den 3den September 11. van den kansol den gemeente leden en verderen volgelingen van zyn be danken voor Hilversum had in kennis gesteld drie leden zy ïcr gemeente en drie zyner vol gelingen besloten pogingen aan te wenden om hem oen bewys te leveren dat zyn bly ven alhier van beide zyden op prys word ge steld, en dat het der commissie hoogst aan genaam was uit den mond van prof. Siegenbeek van Heukelom te vernemen dat het den leden van den eerwaarden kerkeraad aangenaam zou wezen, wanneer die pogiDgen, uit den boezem der gemeente zelve voortkomende, met een gewenachten uitslag zouden worden bekroond. Dank zy de medewerking van een honderd tal van des predikants volgelingen werd de commissie in staat gesteld zich nu van hare taak door de aanbieding van bovenge noemd souvenir te kwyten. De commissie sprak den wensch uit dat het mocht worden aanvaard als een bewys hoe de een des predikants kansel, de ander diens catechisaties en een derde diens herder- Ijjk werk op prys weet te stellen. Hoog noodig was het Richtoren 14 vs. 18 in beoefening té brengen, ten einde het ge- wenschte doel naar volkomen genoegen te kunnen bereiken. Wy hopen, aldus vervolgde spr. ongeveer, dat dit vernieuwd bewys van toegenegenheid, voor U eene reden te moer moge wezen om op den door U bewandelden weg te blyven voortgaan en het U moge geschonken worden nog vele jaren gespaard te blyven voor Uwe familie en werkzaam te mogen zyn voor Uwe gemeente en Uwe volgelingen. Aangrypend was daarop het oogenblik, toen de leden der commissie vervolgens den leeraar toezongen het derde vers van Psalm 134: „Dat 's Heeren zegen op u daal 1" enz. Diep was de predikant door dit blyk van toegenegenheid en de wyze waarop het werd aangeboden, getroffen. Zeer gevoelig en vrien- deiyk bedankte hy, ook namens zyne echt genoote, voor de attentie, den schenkers In het algemeen en de leden der commissie in het byzonder. Door zooveel sympathie, welke hy niet had mogen verwachten, werd de band, welke hem aan do gemeente bond, nog hechter aangehaald. De firma C. C. Bender alhier, hoofdagent voor Europa van de Mason Hamlin Organ Piano Company" te Boston, U. S. A., ontving hecen het ttlegraphisch bericht, dat de hoogste onderscheiding te Chicago weder toegekend werd aan de Ma6on Hamlin Orgels en Piano'6. Wy wenschen de firma C. C. Bender, die door hare werkzaamheden als vertegen woordigster der Mason Sc Hamlin Company," hare connection, ook in het buitenland, belang- ryk zag uitbreiden, na deze nieuwe bekroning steeds meer succes. Met den bouw der houten kerk te Aar- landerveen voor 300 personen, die niet langer onder de Vereenigde Gereformeerde Kerken willen behooren, is begonnen. Reeds is een kerkeraad benoemd en is by dit college niets bekend, dat, zooals in het blad van Vrydag jl. gemeld is, zy niet tot de Christeiyk Gereformeerde Kerk kunnen toetreden. Door H. M. de Koningin-Regentes is aan den oud-stryder B. Naiwitter, te Drouwen, die in behoeftige omstandigheden verkeert, eene som van ƒ20 geschonken. Te Rotterdam is in den leeftyd van 49 jaren overleden de heer M. J. L Prost, sedert 1882 notaris aldaar. In verband met de meermalen voorko mende botsingen tusschon 3poor- en tram treinen op enkele kruispunten, heeft de Raad van toezicht op de spoorwegdiensten aan de verschillende apoe:".veg-admiuistr.itiün in over weging gegeven, dat in het tusschen do tram directie en de spoorweg maatschappij gesloten of nog te sluiten contract eene bopaling worde opgenomen, dat by het passeeren van spoor- weg-ovorgangen de stoomtrammen op behoor- lyken afstand worden voorafgegaan door een trambeambte, voorzien van de noodige dag en nachtseinen, waarmede hy aan de in aan tocht zynde stoomtram moet kunnen toonen, of de weg voor de tram veilig is, of dat deze moet blyven stilstaan vóór den overweg. Na verwerping door de Tweede Kamer van de onteigeningswet ten behoeve van eene nieuwe Beurs te Amsterdam, werd, gelyk men weet, door dr. Cuypers een nieuw ontwerp van beursbouw by den gemeenteraad ingediend, waarby werd voorgesteld de nieuwe Beurs te bouwen op een terrein, door gedeeltelijke demping van de Stationsgracht voor het cen traalstation te verkrygen. Dit plan, waarmede ook de Kamer van Koophandel verklaarde zich slecht te kunnen vereenigen, heeft echter weinig kans van slagen. Thans is door de ▼ereeniging „Het Damrak" een nieuw ontwerp by den Raad ingediend, waarby, Tokening houdende met de gebleken stemming der Tweede Kamer, de beschikking over de voor amotie in aanmerking komende perceelen langs minnelyken weg is verkregen voor eene som ▼an 1,350,000. Het ontwerp-„Damrak", door den heer J. Springer opgemaakt, volgt in hoofdtrekken het laatstelijk door den gemeen teraad aangenomen plan W. P. W. Het is echter goedkooper, en de rekening is zoo opgemaakt, dat de gemeente by eigen exploi tatie van het gebouw, na aflossing van rente, enz., ruim f 90,000 jaarlyks overhoudt, hetgeen overeenstemt met de tegenwoordige opbrengst der beursbelasting. De openbare vergaderingen der Tweede Kamer zyu gisteren tot nadere byeenroeping gestaakt. De werkzaamheden worden in de afdeelingen voortgezet. De gezondheidstoestand van den heer Keuchenius is nog dezelfde; volgens den geneesheer zal de ziekte waarschyniy k nog lang aanhouden. Zooals gemeld is, is de patient lydende aan beenontsteking in het verhemelte. H. M. de Koningin-Regentes heeft/" 100 doen toekomen aan de regenten van Scholen met den By bel te 's G raven hage. Aan het stoffelyk overschot van den staatsman jhr. mr. Elout van Soeterwoude, •ud-staatrraad en oud-lid van de beide Kamers der Staten Generaal, werd heden op de Alge- meene Begraafplaats te 's Gravenhage, de laatste eer bewezen door eene talryke menigte uit alle kringen der burgery, zoowel mannen als vrouwen. Ook vele staatkundige vrienden en vereerders van den overledene waren aan het graf ver- ■eenigd. Een schat van grafbloemen en kransen was over de lykbaar gespreid. Aan de laatste rustplaats werd niet gespro ken en zulks op uitdrukkeiyk verlangen van den overledene, die slechts wenschte dat aan zyne groeve een gebed zou worden uitge sproken. Hieraan voldoende, zond ds. Van Doorn een gebed op. Aan do belangstellende schare betuigde jhr. mr. W. Elout als zoon van den overledene zyne dank voor de hulde zynen dierbaren en onvergeteiyken vader bewezen. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 7 OctJ Perim; de „Prins Fredorik Hendrik", van Suriname naar Amsterdam, vertrok 6 Oct. van Havre en passeerde 7 Oct. Dover; de „Sarpe- don" vertrok 5 Oct. van Batavia naar Amster dam; de „Antenor", van Amsterdam naar Java, vertrok 6 Oct. van Greenock; de-Mene- laus", van Amsterdam naar Java, arriveerde 6 Oct. te Liverpoolde „P. Caland", van Rot terdam naar Nieuw York, arriveerde 4 Ojt. te Nieuw York. Gemengd SN" ie uw». Sedert eenige weken is het stationsgebouw te Bodegravo aan verzakking onderhevig. Sommige muren van het zakkende gebouw zyn ongeveor 10 cM. hellende. De stationschef heeft met zjjn gezin zyne boven woning reeds eenigen tyd verlaten, en thans is men druk bezig met het ontworpen van een hulp station, om te dienen gedurende den tyd, dat te Bodegravo een Dieuw station zal verryzen. In Haarlemmermeer is men thans druk bezig met het doen van opmetingen, ten behoeve van den locaalspoorweg Haar lemNieuwersluis. Onlangs werd cl or een der dag bladen medegedeeld, dat de zwaluwon zich gereed maakten tot vertrek. Dit vertrek schynt uitgesteld te zyn. Ruim drie weken achtereen, les namiddags van twee tot vyf uren, fladderen en dwarrelen, gelyk de done bladeren der boomen by storm weer, honderden, ja duizenden dezer diertjes achter en in de buitenplaatsen te Kaag. De gezondheid onder deze vriendjes van oud en jong laat tegenwoordig zeer veel te wenschen over. Dagelyks vindt men eene menigte dooden op den groud liggen. Zooals blykt uit de mededee- ling van den burgemeester van Rotterdam, was gisteren in de verloopen 24 uren 1 nieuwe ïyder aan cholera asiatica aangegeven, die reeds is overleden. Twee personen zyn van die ziekte hersteld. In het geheel hebben zich daar, van het ontstaan der ziekte op 21 Aug. af, 49 geval len van cholera voorgedaan, waarvan 29 met doodelyken afloop, wyi 14 lyders hersteld zyn en 6 nog in behandeling blyven. Gisternacht werd C. Verhoef, werkzaam in een brandery en wonende aan de Oranje - Nassaustraat to Delftshaven, door cholera aan getast. Hy overleed reeds op den mi Mag. Het lyk is kort daarna naar de begraafplaats aan den Westzeedyk, en de huis genoot en zijn naar de inrichting voor ontsmetting overge bracht. De woning word onder bewaking gesteld. Te Maasland is een los werkman, aldaar woonachtig, Donderdagavond te 10 uur onge steld geworden en 's nachts tuss. 4 en 5 uur reeds overleden. De geneesheer constateerde cholera asiatica. Eergisteravond is te Zwolle een man, wonende in de Klokkesteeg, aangetast door cholera asiatica. Hy is naar de barakken ver voord, vair hy donzellden nacht overleed. In dezelfde steeg is gisternamiddag weder eene vrouw door cholera aangetast. Daar zy zich niet naar de cholera-barakken wilde laten vervoeren, wordt zy ten huize van haarman J. v. d. B. verpleegd. Sedert jl. Maandag zjo in die buurt 6 ge vallen voorgekomen, waarvan 2 met doode lyken afloop. De buitenplaats Rozenburg h, te Watergraafsmeer, zal binnenkort weer worden ingericht tot eene theetuin. Gistervoormiddag goraakte door een ongeluk (by het gereedmaken van het middagmaal) in brand de kapitale bouwhoeve onder de gemeente Piershil, bewoond door Abr. De Reus. Van het huisraad werd nage noeg niets gered, terwyl eenige varkens en een honderdtal kippen in de vlammen om kwamen. Aan blus8chen viel niet te denken, ofschoon de brandweer spoedig uitrukte. Naar men zegt, was alles tegen brandschade ver zekerd. Gisternacht hebben dieven zich oegang verschaft tot de kapel op het St.-Jans- kerkhof by Laren, in welker nabijheid slechts het huis van den tolgaarder staat. Zy hebben eene der beschilderde ruiten uitgesneden en do offerbussen geledigd, waarin zij overigens zeer weinig zullen hebben gevonden.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 15