N*. 10316. Zaterdag: 7 October. A0.1893. feze «Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Burgerlijke Stand. Feuilleton. Op gescheiden wegen. LEIDSOH DAGBlM PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per S meendenf 1*10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Ven 1—6 regel» f 1.05. Iedere regel moer f0.17|. Grootere letten near plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt ƒ0.05 berekend. Gemeenteraad van Voorschoten. Zitting van Woensdag 4 October. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter doet mededeeling van de vol gende ingekomen stukken a. Proces verbaal van kasopneming, waaruit blykt dat op 26 Sept. 11. in kas aanwezig was ƒ2318.745; b. Goedgekeurd Raadsbesluit tot verhooging van de begrooting dienst 1893; c. Goedgekeurde gemeente rekening dienst 1892; d. Goedgekeurd besluit tot verkoop van boomen Deze stukken worden alle voor kennis geving aangenomen. Vervolgens wordt vastgesteld een besluit tot het voldoen van uitgaven ad 2.70 wegens rente tyd. geldleening en ƒ17.225 wegens de aanschaffing van een nieuwen burgemeesters ketting uit den post voor Onvoorziene Uitgaven. De Voorzitter vraagt namens B. en Ws. een krediet van 70 voor de aanschaffing van een slangenwagen, welke door de brand meesters zeer W4>rdt gewenscht. Met algemeens stemmen toegestaan. Ten slotte wordt behandeld de begrooting voor 1894. Omtrent enkele posten worden door den heer Van Kempen inlichtingen gevraagd, welke door den Voorzitter worden gegeven, waarna de begrooting onveranderd wordt vastgesteld op een bedrag van 18,549.075 in ontvangst en uitgaaf. Niets meor aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Gemeenteraad van Llgge. Zitting van 5 October. Tegenwoordig 6 leden. Eéne vacature. Afwezig met kennisgeving de beer D. J. Van Stockum. Voorzitter: de Burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling dat is in gekomen een adres van de dames M. Van Vrijbergho de Coningh en G. Bloemendaal, onderwijzeressen te Hillegom, houdende ver zoek om gebruik te mogen maken van het schoollokaal tot het geven van onderwijs in Slöjd of handenarbeid aan kinderen van 8 tot 12 jaren. Wordt met algemeens stemmen toegestaan. Voorts is ingekomen een adres van J. Th. Barnhoorn, timmerman te Lisse, houdende bezwaren tegen z(jn aanslag in den hoofde- lyken omslag. Wordt beslote» den aanslag terug te brengen naar de 20ste klasse en mitsdien vast te stellen op 1. Eindelijk is nog ingekomen een adres van dr. C. Metzlar, als secretaris der IJsclub „Lisse", houdende verzoek dat de Raad besluite tot het vaststellen eener verordening op de ijsbanen. Op voorstel van den Voorzitter gerenvoyeerd aan Burg. en Weths. ter fine van rapport. Alsnu is aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen Raads lid, den heer M. Van der Veld. Na onderzoek wordt met algemeene stemmen tot toelating besloten. Ten slotte wordt nog vastgesteld het supple toir kohier van den hoofdeljjken omslag tot een bedrag van ƒ29.50. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. De geheimzinnige verdwijning. Het bljjkt meer en meer dat De Jong zich met juffrouw Schmitz op tal van plaatsen be wogen heeft; zoo weet nu weer een koetsier van Orthen (gemeente 's-Hertogenboschj, mede te deelen dat hij in Augustus jl. den juisten dag weet hjj zich niet te herinneren bedoeld paar gereden heeft van Ammerzoden naar het station te Hedel, op welke reis Do Jong getoond had nogal heel wat drukte op z(jn lijf te hebben. Naar gemeld wordt, beweert de herbergier Van Z., te Bennekom, dat De Jong en miss Juett in Juli jl. in zijn koffiehuis z(jn geweest en daar iets gebruikt hebben. Daarna zjjn beiden het bosch ingegaanVan Z. heeft echter allétSn De Jong zien terugkomen. Ge durende de laatste dagen heeft de politie aldaar ijverige nasporingen gedaan, tot nu toe zonder resultaat. In alle bosschen, gelegen onder de gemeente Dorenweerd welke honderden hectaren beslaan, zal door de politie met de meeste nauwkeurig heid gezocht worden naar het lyk van Sara Juett. Ijverig is men ook nog steeds in do om streken van Arnhem aan het zoeken, maar men mist nog altijd alle vingerwijzing op elk punt niet alleen, maar zelfs in welke streek zich het onderzoek moet concentreeren. Telkens komen er berichten van menschen, die De Jong eerst samen met zijne vrouw en later alleen gezien zouden hebben, maar nu eens komen ze uit de buurt van Velp en Rozendaal, dan weer van den kant van Wage- ningen, uit Renkum, Heelsum en Bennekom. Men kan nog volstrekt geen leiddraad vin den om hunne gangen op dien 7den Juli na te gaan. Nog kan uit Wageningen gemeld worden, dat De Jong en miss Juett, op een dag in het begin van Juli, aan de Rijnbadinrichting zjjn geweest, waar De Jong den badmeester verzocht een bootje te mogen huren om te gaan roeien. Toen dit geweigerd werd, is De Jong met zijne vrouw langs de rivier op gewandeld in de richting van Renkum. Een van de vele vrouwen, die De Jong met zijne mooie praatjes beeft weten in te pakken, is tegenwoordig dienstbode bij den heer S., op eene villa aan den 's-Gravenland- sclien weg onder Hilversum. Als souvenir aan haren omgang met De Jong te Utrecht, bezit zjj nog een portret, het laatste dat van hem gemaakt is. Deze vrouw was tot nu toe niet als getuige in de zaak-De Jong opgetreden, aangezien de heer S. daartegen bezwaar maakte; hedenochtend zou zij echter door do ambtenaren der recherche in verhoor wor den genomen. Reeds lang is van verschillende zijden het denkbeeld geopperd, of men De Jong niet in hypnotischen toestand zou kunnen brengen en hem aldus het geheim ontlokken, dat hjj hard nekkig weigert te openbaren. Naar het „Hbl." verneemt, is de justitie op dit donkbeeld ingegaan en heeft zjj gisteren, in overleg met eenige geneesheeren, besloten eene proef met hypnose te nemen. De wet verbiedt het bren gen van beschuldigden in hypnotischen toe stand niet; echter zou een beklaagde niet ver oordeeld kunnen worden op bekentenissen, in hypnotischen toestand afgelegd. Het doel is dan ook alleen om De Jong, nu hy pertinent weigert op de hom gedane vragen te ant woorden, eenige aanwyzing naar de vermiste vrouwen te ontlokken. Deze poging zal in het werk gesteld worden door dr. H. De Jong, den bekenden krankzinnigenarts te 's-Gravenbage, en dr. A. W. Van Renterghem, te Amsterdam, die den gevangene zullen bozoeken onder voorwendsel, een geneeskundig onderzoek naar zyne geestvermogens te moeten instellen. ALKEMADE. G o b o r e nMaria Theodora, d. v. Gerardua Van der Zwet en Johanna Van der Wereld. Cornelia Gerarda, d. r. Cornelia Jannen en O&tharina Schrama. Wilhelmus Johannes, z. v. Johannes Rietveld en Antje Baak. Bernardua, z. v. Gcrrit Van der Meor en Antonia Elatgeeat. Ovorleden: Wilhelmina Wubben, 61 j., eebt- genooto van Cornolia De Jen. Ondertrouwd: Cornelia Johannes Schouten, jm. 28 j., van Haarlemmermeer, en Catharina Maria Seip, jd. 26 j., alhier. Simon Van Veen, wedr. van Cornelia Janmaat, 56 j., te Leimuiden, en Huberta Van der Geeat, wed. van Fredrik Jozeph Bisschop, 52 j., alhier. ALFEN. Bevallen: M. Eeveld geb. Koster, D. A. De Goede gob. Van der Haaa, Z. on D. J. Do Ridder geb. Van 't Wout, D. P. Kooij gob. Verboom, D. D. Van Ryadam gob. Van Dig gelen, D. O. Brunt gob. Do Jong, D. A. Van der Aar geb. Hoogeveen, Z. A. J. Van der Schee geb. Sohellingorhout, D. G. Overea geb. Hogoman, D. O. F. S. Weeber geb. Stapper, D. Overleden: C. K. Van Egk, wed. H. Van dor Aar, 79 j. J. Ram, Z. 3 j. D. Versteeg, ochtgen. van A. Toornvliot, 69 j. J. v. Schaik, Z. 3 m. J. Horsman, echtg. van L. v. Klaveren, 53 j. G o h u w d J. Burggraaf en C. v. Winkel. J. Langeveld on A. Zwart. BODEGRAVE. Bevallen: G. Sanders goh. Hoogendoorn, Z. J. Do Jong geb. v. Borgen, D. K. Kooij geb. Both, Z. S. W. J. Groenendijk geb. Fmitor, twee Z. Overleden: J. E. De Brugo, eohtg. van W. Eikolonboom, 52 j. B. Turkenburg, wed. van P. Blom, 69 j. HAZERSWOUDE. Bevallen: E. K. Meijer geb. Vorby, Z. G. A. Pjjnakcr geb. Prins, Z. J. Van den Bosch gob. Vr n Ryaael, Z. M. v. d. Haaa geb. Hulaachrouder, Z. Overloden: L. Brommers, Z. 10 j. A. M. Post, D. 9 m. J. Marseille, D. 3 m. Een levenloos aangegeven D. vau A. Van Aalst on A. Goudriaan. J. Groenendijk, oohtgen. van A. Spykcr, 73 j. LEIDERDORP. Bevallen: J. H. Hemmes geb. Valk, Z. A. Veefkind geb. v. Bemmel, Z. D. H. Van der Henst gob. Peppinck, Z. J. Koet geb. Chandron, Z. H. M. A. Kriek geb. Martijn, D. T. Van Arkel geb. Bosman, Z. J. Houps geb. Ouwerlterk, D. Overloden. A. Ouwersloot, echtgen. van A. De Roode, 40 j. W. A. M. Maas, D. 3 m. NIEUWKOOP. Gehuwd: J. A. Janmaat, jm. 23 J. on C. Van der Weydon, jd. 22 j. OUDSHOORN. B o v a 11 e n G. Van Hovolingon gob. Kompior, Z. Overleden: L. M. Hazobroek, D. 17 m. 8. Van Veon, Z. 18 j. J. Okkerse, echtg. van T. Schouten, 64 j. M. Groeneveld, Z. 6 j. REEUWIJK. Bevallen: C. v. d. Hoven geb. Nieremeyer, Z. A. Van den Heuvel geb. Van Spongen, D. Ovorleden: J. Den Ouden, 31 j. TER-AAR. Bevallen: J. O. Mulder gob. Oats, D. P. Van Vliet geb. Van Eyk, D. T. Van Eyk geb. Markensteijn, D. T. Van dor Star geb. Van don Ham, D. Overleden: D. v. Dam, wednr. 74 j. Gehuwd: A. A. Vork, jm. 21 j. en C. Wittoman, jd. 22 J. L. Vis, jm. 27 j. en M. F. Van Heusdon, jd. 26 j. WOUBRUGGE. Overloden: G. Van Dorp, Z. 9 j. ZWAMMERDAM. Bevallen. M. Lelivold geb. Iloudyk, Z. R. Van Dam, geb. Van Dobben, D. W. Vordonk gob. v. Eijk, D. Overleden: C. Edolman, D. 2 m. 61.) „Astrea, zyn dat nu de vruchten van myne trouwe vriendschap gedurende byna drie maanden?" „Ach, vergeef me laat my klagen, want gy kent myn somber verleden nog niet." „Dat is zoo, van uw verleden weet ik zeer weinig", zeide de zangeres, terwyl zy met zachten dwang het werk uit de handen der blinde nam en dit achter zich op een tafeltje legde. „Maar wy hadden elkaar in onze tegenwoordige vriendschap ook altyd zooveel te zeggen, dat wy er wederkeerig niet toe kwamen over het verleden te spreken. Myn kleine roman met zyne onboantwoordo liefde is byna voltooid en ik zal wel niet aan een gebroken hart sterven, maar anders heb ik niets wat u byzonder belang inboezemen zou, daar het meer op een blyspel dan op een drama ïykt. Doch myn broeder heeft heelwat treurigs in zyn leven moeten ondervinden; diens verleden zou stof te over leveren voor een treurspel." „Hoe, dan komt de ernst van uw broeder niet voort uit zyn beroep, doch uit de donkere beelden van zyn verleden?" riep Astrea met ongeveinsde belangstelling uit, terwyl zy zich tot de zangeres vooroverboog. „Vertel my daar eens meer vanWie was het, die uw broeder zulk een leed veroorzaakte?" „Het wreede noodlotwant zyne geliefde bruid stierf op den dag van het huwelyk." „O, Hemel!" „Astrea, wat grypt u zoo heftig aan? Ge voelt ge zooveel deelneming voor myn broe der? Uwe handen zyn zoo koud als ys ge worden", riep Erika, schynbaar verbaasd uit. Snel trok de blinde hare handen uit die der kleine huichelaarster terug. „Ja, het is deelneming", zeide zy, tever geefs beproevend hare ontroering te verber gen. „Doch vertel verder: Had by die bruid innig lief?" „Boven alles, ofschoon zy blind was oven als gy." „Delma!" „Ja, ja, 't klinkt zonderling, maar toch was het zoo. Myn broeder was destyds, helaas 1 nog geen dokter; anders had hy de hem zoo dierbare zekeriyk genezen; immers, tegen woordig is hy daarvoor beroemd." „Vandaar dus zyne belangstelling in andere ïydenden", zeide de blinde peinzend. Hy tracht zyn verlies te vergeten door anderen wèl te doen, nietwaar? Eu slaagt hy daarin?" „'tKan mogeiyk zyn, ik zou 't u met zekerheid niet kunnen zeggen, want myn broeder laat zich daarover niet uit. Maar dat het litteeken van de wonde hem nog veel pyn veroorzaakt, daar ben ik van overtuigd. Sedert lang wordt hy door eene andere bemind, met wie hy op een zeer vriendschappelyken voet is, maar de liefde schynt geen toegang tot zyn hart te kunnen vinden 1" „Die armehoe beklaag ik haar I" „Zy is arm en ryk tevens, want hy is een oprecht vriend van haar!" „Ge hebt gelyk. De vriendschap van uw broeder moet het somberste levenspad verlichten." „Ook het uwe?" vroeg Erika vorschend. „Ook het myne", antwoordde de blinde, met verheffing van stem. „Want na den dood myner moeder zou ik in myne smart zyn ten onder gegaan, zoo hy my niet trouw ter zyde had gestaan en my u gezonden had." „Zeer openhartig gesproken, maar ge zegt niet of gy voor ons ook eene trouwe vriendin wilt zyn." „Delma, dat klinkt als een verwyt, dat „Dat ik toch noodzakelyk maken moet, hoezeer het u ook moge grieven", zeide de zangeres, terwijl zy van hare gemakkelyke zitplaats opstond om de blinde te omhelzen. „Begrypt ge dan niet dat ge myn broeder verdriet doet en dat ik als zyne zuster daar niet onverschillig voor blyven kan?" „Maar, Delma, als de operatie uw broodor eens niet gelukte?" „Dat is niet denkbaar!" „Stelt ge zooveel vertrouwen in hem?" „Zoo vast vertrouw ik op al wat by zegt." „Vanwaar dat onwankelbaar vertrouwen?" „Dat geeft my de liefde in. Maar lieve hemel! By ons ernstig onderhoud vergeet ik geheel, dat ik u tot myn leedwezen moot verlaten. Myne tante wil naar de opera en men laakt by de oude dames allicht uit de gratie, wanneer men haar te lang laat wachten. Ik zucht er echter tegenaan naar huis te gaan, want wat zal ik nu vandaag myn broeder weer zeggen, en gy kunt my nog altyd geene verblydende boodschap voor hem medegeven?" Na een korten inwendigen stryd, die zich duideiyk op bet bleeke gelaat van do blinde afspiegelde, antwoordde de in het nauw ge brachte met zachte stem: „Ik zal uw broeder myn besluit mededeelen, wanneer hy morgen by my komt." Vervolg ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5