N*. 10315. Vrijdag <3 October. A®. 1893. lit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden 5 October. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leidon por S m**ndonƒ1.10. Franco por poat1.40. Airondorlgke Nommere0.05. Oaioiëele Kennisgevingen. De Burgemeester der gemeente Leiden, Jezitn het besluit van den Heer Commissaris der aingin in de provincie Zuid-HoLand, van den Bien September 1893 (Provinciaal blad No. 44J, adende regeling v^n de loting voor de Nationale lltie, en waarbtj den Burgemeesters der gemeenten, ar de loting plaats heeft, o. m. wordt verzocht i al de liun ten dienste staande middelen aan te aden, ter voorkoming van dronken- hap bij golegenheid der loting; Noodijt do lotelingen dezer gemeente voor de kting van het jaar 1894 ernstig en dringend uit, b bij gelegenheid der loting goheel te ont laden van het gebruik vaneterkon tuk on daardoor zich te vrijwaren, niet alleen or de nadeolige gevolgen van dronkenschap in l blgecoeei, maar ook voor do straffen bij de Wet beteugeling van openbare dronkenschap bepaald, wijl levens met nadruk wordt gewezen op de ifoe aling, bg' art. 262, 1°., van hot Wetboek i Strafrecht gesteld tegon het toedienen van iwclmenden drank aan iemand, die in konuolgkon at van dronkenschap verkeert Leiden, De Burgemeester voornoemd, jet. 1893. DE KAtfTER. - Ter vervulling der vacature, welke met October aan de Meisjesschool 2de klasse is tstaan, ten gevolge van het aan mej. A. C. fman verleend eervol ontslag, is de vol- ïde voordracht opgemaakt ter benoeming van ie derde onderwijzeres aan de genoemde ïool, alslo. mej. C. C. J. Boer, onderwijzeres in de openbare lagere school te Voorschoten mej. A. JE. Prins, onderwijzeres aan de ïool 2de klasse voor Jongens en Meisjes lerschool) en 3o. mej. G. Schretlen, werk- ,m aan de openbare lagere school te Lei- ;dorp. Met ingang van 15 September jl. is de lerwyzeres mej. W. Klinkert overgeplaatst ir de Meisjesschool 2de klasse, waardoor de Jongensschool 1ste klasse, alwaar zy rkzaam was als 3de onderwijzeres, eene kiture is gekomen, ter vervulling waarvan volgende voordracht is opgemaakt, als: mej. A. JE. Prins, onderwijzeres aan de ïool 2do klasse voor Jongens en Meisjes ierschool); 2o. mej. J. C. De Lieu, onder- zeres aan de school 4de klasse No. 2, en mej. C. M. Van der Heyde, kweekelinge de school der 3de klasse No. 4 (thans do onderwijzeres aan de school 3de klasse 2.) - Onder overlegging van een adres van heer A. Muller, hoofdcommies der p Dste- waarbij deza wegens woonplaatsveran- ing vrijstelling verzoekt van de betaling schoolgeld voor twee zijner kinderen, één leerling der Hoogere Burgerschool r meisjes en één aan die voor jongens, 1 October tot het einde van den cursus 13/94, doelen B. en "Ws. den gemeenteraad de dat by het Raadsbesluit van 14 Oct. 16 (Gomeentoblad No. 1 van 1887) is bepaald het schoolgeld voor de Hoogere Burger- olen verschuldigd is tot het einde van het ar taal, waarin het vertrek van de of den ling plaats heeft, en aangezien adressants deren tot 1 October a. s. de scholen bleven oeken, zyn or geene termen om vrystelling "estitutie van schoolgeld te verleenen over lste kwartaal van den cursus 1893/94, li wei over de laatste drie kwartalen van i cursus. en "VVs. geven derhalve in overweging aan heer A. Muller vrystelling te verleenen de betaling van schoolgeld voor zyne Ie kinderen, leerlingen der Hoogere Burger- Dien, over de drie laatste kwartalen van cursus 1893/94. - Ter vervulling der vacature, welke met Ictober is ontstaan door het aan mej. P. bespoorten verleend ontslag, is de volgende tdracht opgemaakt, ter benoeming van tweede onderwyzeres aan de meisjes school lste kl., als: lo. mej. H. M. Külhmann, thans derde onderwijzeres aan de betrokken school2o. mej. C. A. Fischer, onderwyzeres aan de school 2de klasse voor meisjes, en 3o. mej. H. M. Poelman, derde onderwyzeres aan de school der 4de klasse No. 1. Door W. J. Zwetsloot ia verzocht in eigendom te mogen bekomen eene strook grond, gelegen aan den Haarlemmertrekweg buiten de voormalige Marepoort, groot 1 are en 75 centiaren, kadastraal bekend onder een ge deelte van Sectie A, no. 2914 der gemeente Leiderdorp, on4er aanbieding van eene koopsom van 2 per centiare. De Commissie van Fabricage is in de eerste plaats van oordeel, dat de geboden koopsom te gering is en vervolgens acht zy het niet geraden eene strook grond, gelegen in de on- middeliyke nabyheid van de gemeente, af te staan, daar de gemeente zelve daaraan te eeniger tyd behoefte zoude kunnen hebben. Zich met het advies der Commissie van Fabricage vereenigende, geven B. en Ws. in overweging afwyzend op het verzoek te be schikken Er bestaat geen bezwaar togen het ver leenen van vergunning aan H. Pufkus, tot het leggen van eene stoep voor het perceel in de Groenesteeg 59, zoodat B. en Ws. in o/erweging geven de gevraagde vergunning te verleenen, onder voorwaarde dat de stoep worde gelegd ter breedte van de daarnaast liggende stoep, en dat de afkomende straat- steenen het eigendom der gemeente blyven, welke voor zyne rekening zullen moeten wor den opgebroken en door de gemaakte worden weggebracht. Door het bestuur der Naamlooze Yen nootschap „de Leidsche Bouwmaatschappy" is by adres verzocht: a eene brug te mogen leggen over do Zand- sloot langs den weg buiten de voormalige Rynsburgerpoort by de Poelbrug; b. eene gaa- en eene waterleidingspyp te leggen door den berm van den straatweg; c. het struikgewas voor de in aanbouw zynde huizen te doen rooien. Na ingesteld onderzoek door de commissie van fabricage is gebleken dat tegen het leggen van de brug geen bezwaar bestaat, dat de gas- en waterleidingsbuizen niet in den berm kunnen worden gelegd, omdat daardoor de wortels der boomen zouden worden bescha digd, maar dat zonder bezwaar de buizen in den straatweg kunnen worden gelegd en, wat het derde deel van het verzoek betreft, de wegneming van het struikgewas over de gehoole lengte van de te bouwen huizen den weg zoude ontsieren, zoodat alleen het struik gewas zoude kunnen worden weggenomen op de plaats waar de brug zal worden gelegd. Zich met hot advies der commissie van fabricage vereenigende, geven B. en "Ws. in overweging, aan het bestuur der Naam looze Yennootschap „de Leidsche B ouwmaat- schappy" tot wederopzeggens vergunning te verleenen: lo. eene brug te leggen tot toegang naar de in aanbouw z^ide woningen aan den straatweg van Leiden naar Haarlem buiten de voormalige Rynsburgerpoort by de Poel brug over de Zandsloot, onder bepaling dat de brug worde gemaakt volgens een door adressant in te zenden ontwerp ten genoegen van den gemeente-architect, dat de vergunning tot wederopzeggens wordt verleend tegen betaling van eene jaariyksche recognitie van één gulden en dat de bermen in goede aan sluiting met de vleugels worden gemaakt door de gemeente Leiden, voor rekening van adressant 2o. tot het leggen van eene gas- en eene waterleidingsbuis in den straatweg, onder bepaling dat daarvoor eene vergoeding worde betaald van f 1, dat de kosten voor het ver leggen of vernieuwen der bestratingen door adressant worden gedragen en dat het onder houd van de bestratingen gerekend 0.60 meter ter weerszyden van het hart der buizen door de gemeente wordt onderhouden of vernieuwd voor rekening van adressant; 3o. aan adressant mede vergunning te ver leenen tot het doen rooien van het hout- en struikgewas, staande aan dat gedeelte van den berm, alwaar de huizen zullen worden gebouwd, tegen betaling ineens van een bedrag van achttien gulden. By den burgemeester dezer gemeente is van het bestuur der Yereeniging „Pugno Pro Patria" een bedrag van f 5 ingekomen ten behoeve van de algemeene armen to Leiden. De kapitein-luitenant ter zee, titulair, de heer C. H. De Goeje, directeur der Kweek school voor Zeevaart alhier, is met ingang van 6 October by Koninkl. Besluit bevorderd tot kapitein ter zee, titulair (kolonel). De gewyzigde statuten der „Yereeniging tot bevordering van den bouw van werkmans woningen in Leiden" komen voor in de „Staats courant" van 5 dezer. Daarin zyn ook opge nomen de statuten van de „Yereeniging tot oprichting tn instandhouding van vrye scholen met den By bel", te Lelmuiden, welke als rechts persoon is erkend volgens de wet van 22 April 1855. In een by voegsel van de „Staatscourant" zyn heden tevens opgenomen de by kon. besluit goedgekeurde statuten van de „Leidsche Bouwmaatschappy" te Leiden, met een kapi taal van ƒ70,000, in aandeelen van f 1000, waarvan reeds ruim de helft is genomen; de overige moeten geplaatst zyn vóór 1 Aug. 1898. Als bestuurders treden op de heeren C. Goekoop Azn., J. Hartevelt Azn., H. J. Jesse, D. Yan Oordt en H. Van de Velde. Deze naamlooze vennootschap is den 14den Augustus 11. opgericht by akte verleden voor den notaris Gordon. Zy stelt zich ten doel op geschikte bouw terreinen, zoo binnen Leiden als aangrenzende gemeenten, doelmatige woningen van niet te hoogen huurprys te stichten. De maatschappy heeft hare werkzaamheden aangevangen met den bouw van acht woningen op het terrein aan den straatweg van Leiden naar Haarlem naby het station. De plannen voor deze woningen zyn ontworpen door den -architect H. J. Jesse alhier. De muziek- en tooneel-vereeniging „Nut en Vermaak" is een belangryken stap voor uitgegaan. Naar ons gemeld wordt, heeft zich een Harmonie-gezelschap geconstitueerd uit leden der Vereeniging en musici tot een getal van twee en dertig instrumenten. Dit gezel schap, verbonden aan en werkende in de Vereeniging, staat onder directie van den heer Verhey en zal reeds zyne medewerking ver leenen op de a. s. uitvoering, welke plaats zal hebben op 23 October. Met het oog op het a. s. twintigste jaar feest, te houden in Juli 1894, is het nu ge vormd Harmonie-gezelschap eene niet te ver smaden aanwinst, terwyi het reeds vroeger opgetreden a-capella-koor der Yereeniging by die gelegenheid zyne beste krachten zal wyden aan het welslagen van de feosteiyk- heden. Het telkens opnieuw optreden van tooneel- vereenigingen schynt geen invloed te hebben op „Nut en Vermaak", wier gezellige uit voeringen nog altyd met verlangen worden te gemoot gezien. Moge deze sympathie zich voortdurend bestendigen Biykens gisteren by de afdeeling van den Raad van State, voor de gesclfillen van bestuur, ingekomen koninkiyke besluiten is o. a. niet vatbaar voor inwilliging verklaard de aanvrage om pensioen ran H. M. E. P. Maartens, ge wezen deurwaarder der directe belastingen te Leiden (buitengemeenten). Gereformeerde Kerken. Bedankt is voor het beroep naar Nymegen door ds. C. B, Bavink, te Hazerswoude. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Tin 16 regeb 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor bet incasaoeron buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. In de plaats van den zeereerwaarden heer Olifiers is te Zoeterwoude tot kapelaan benoemd de zeereerw. heer Liesker, den löden Augustus van dit jaar tot priester gewyd. Op de 14do lyst van de 15de jaarcol lecte voor de Scholen met den By bel komen o. a. voor: Woubrugge met Rynzaterwoude met ƒ171.14; Zoeterwoude met Noordbuurt, Miening, Westelnd, Weipoort en Gelders woude met ƒ36.50. Tot voorzitter van den Noordzyder polder onder de gemeente Bodegrave is gekozen de heer P. Van Dam Kz., thans lid van het bestuur, met 352 van de 486 uitgebrachte stemmen. De heer A. Okkerse verkreeg 134 stemmen. Van officiöele zyde verneemt men dat de poging van verscheidene ingezetenen van Aarlanderveen, om zich te vereenigen en eene Chr.-Gereformeerde gemeente te vormen, aan welker hoofd dan zou staan de heer H. M. A. Van der Valk, niet is gelukt. De gryslinnen werkkielen, by het regiment grenadiers en jagers in beproeving gegeven, voldoen aan de verwachting, zoodat uitreiking daarvan aan het wapen der infanterie te ver wachten is. Het Tweede-Kamer-lid de heer Keuchenius die in den laatsten tyd de vergaderiDgon niet by woonde, moet aan eene ernstige mondziekte ïydende zyn. Gistermiddag is te 's-Gravenhage op ruim 88 jarigen leeftyd overleden jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude, een onzer voor naamste anti revolutlonnaire Staatslieden. Van 1853 tot 1862 nam hy als lid der Tweede Kamer een werkzaam aandeel aan de debatten en vervolgens in 1879 nam hy voor Leiden nogmaals korten tyd hot lidmaatschap dier Kamer op zich, terwyi hy 7 jaar later, in 1886, nog byna 2 jaar lang deel uitmaakte van de Eerste Kamer. Zyne begaafdheden en welsprekendheid deden hem in het Parlement by alle partyen in hooge achting staan, ter- wyi hy bulten de Kamer, dank zy zyn gaven van hart en gemoed, grooten invloed uitoefende. Met Elout daalt een waar Christen Staats man ten grave. Gemengd NUowa» Op de Photographie-tentoon- stelling te Utrecht is bekroond de heerD. H. Van der Craght, beambte aan de Universiteits bibliotheek te Leiden, met eene zilveren medaille. Ook in het dorp Woubrugge leg gen zich eenige veehouders toe op het in maken van gras voor het vee, voor den naderenden winter. Hoewel de resultaten dezer bewerking nog niet bekend zyn, geschiedt het onder even ongunstige omstandigheden als de hooioogst. Tydens het onweder, dat in den nacht van 3 Oct. uren lang boven Valkenburg woedde, is de bliksem geslagen in een vry hoogen boom, welke van den top tot aan den voet gedeelteiyk versplinterd werd. Enkele af gerukte deelen werden meters ver op het weiland aangetroffen. Van Zaterdag- op Zondagnacht zyn te Alfen door één of meer kwaadwilligen de in aanbouw zynde huizen van de firma A. Oosthoek Zoon zwaar beschadigd, daar in byna alle binnenmuren een groot gat ge- stooten is. De politie doet yverige nasporiger* maar is den dader of de daders nog niet op het spoor. Te Hekendorp, by Gouda, vindt men nog een eigenaardig overbiyfsel, dat herinnert aan de vroegere rechtspleging. Dicht by de Goejanverwelle8luis staat namelyknog de oude schandpaal van de heerlykheid. De heeren dezer heerlykheid kadden nameiyk het recht om misdadigers daar te pronk te laten zetten of hen te laten geeselen. De paal is van hardsteen en pl.m. 3 M. hoog en draagt het beeld der gerechtigheid.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1