Zenden gratis en franco H. KITS FAN 0M» Co., Langeveld's Theeën. In de Koffiebaal Hotel Plaats Royaal HANGLAMPEN I. L CHETGBTOI Omtol Finite Fernui Te koop3 Foxterrïers HENRI PEREL, Tulpenland te huur; Vervolg der Advertentiën. IHHI. JULES JALÜZOT C" 'Werkmeid, Anthraciet. W. F. K. VERSTEEG, LANGEVELD'S Theehandel, Mare 82. zuivere Preanger-Koffie, VERKOUW STOKHUYZEN, LEIDEN. Logis, Déjeuner, Bougies et Service ƒ1.75 BILLIJK PENSION. J. A. SANDERSE Konkl. Gebr. Chirurg. Pedicure Chavannes Rollandet, Zee-Assurantiën. 1490 Jb. BUSSINK's DEVENTERKOEK. J. ROODENBURG, TWEKDE KANE K. Zitting van 3 October. Aan don heer Sclwpel is verlof verleend inlichtingen te vragen over het toepassen van den zelfstellenden wissel voor het personen vervoer op onze spoorwegen. Daarna werd de beraadslaging hervat over de onteigeningswet ter verbinding van bet ge meenschappelyk station te Rotterdam met het Maasstation. De heer Vrolik ontwikkelde nader zyne be zwaren, met volharding by zyne meening, dat deze verbindingsiyn geene beteokenis beeft voor het goederenvervoer. Z. i. is de vordeehng van het rollend materiëel zeei goed te regelen tusschen de spoorwegmaa' schappüen onderling. In allen geval wenscb hy eene lyn, welke zoo dicht mogeiyk or.i de stad zou gaan, ook ter vermindering van het aantal ombuigingen, en betwistte hy het recht der Holl. IJz. Spoorwegmaatschappy op deze verbindingsiyn. De heer Van Beuningen achtte èn de ver binding èn de regeling van het medegebruik goed, maar had ook bezwaar tegen eene bydrage van 12 ton voor een werk van slechts 19 ton Door den heer JE. Mackoy werden als lid der vorige Regeering inlichtingen omtrent het bedrag der toelage gegeven. De minister van waterstaat in dat kabinet dacht steeds, dat de verbindingsiyn 4 a 5 millioen zou kosten, omdat eene lyn door de stad op te veel tegen stand afstuitte en de aanlegkosten gewooniyk overschreden worden. Doch dit daar gelaten, was die Regeeriog steeds van meening, dat de Staat gebonden was tot do bydrage van 12 ton. Kostto het werk b. v. 5 millioen, dan ware 't ook biliyk de bydrage te verhoogen, maar 't was zeer te betwyfelon of do Kamer daartoe genegen was. Spreker vreesde ook dat vorworping van deze richting tot hoogere kosten zou leiden, en kwam op tegen de verdenking alsof de vorige Regeering do Kamor wilde om den tuin leiden. De Minister van Waterstaat bevestigde in hoofdzaak die mededeelingen, onder bijvoo ging, dat de 12 ton bepaald zyn, onafhanke- lyk van de aanlegkosten, zoodat die som geen percentage in do kosten vertegenwoordigt, en dat de 12 ton bepaald is, buiten den vorigen minister om, door hot Departement van Financiën. De heer Mees legde nadruk op de ontken ning namens de vorige en de tegenwoordige Regeering, dat do subsidie van 12 ton geen verband houdt met het aanlogkapitaal, nadat ook do heer S. v. d. Oye verklaard had wel iets onbegrypelyks te zien in de vorhouding. Volgeüs den heer Mees is de Staat dus ver plicht die 12 ton by te dragen. Ondanks do verstrekte inlichtingen bleef or voor den heer Goeman Borgesius in dez.- zaak nog veel onopgehelderd, want volgens den heer Mackay is do 12 ton gebaseerd op eene ratning van 3 a 4 millioen on volgens den minister is de som bepaald onafhankeiyk van oenig plan. Hy wenschte dat, nu het plan zooveel minder kost, nieuwe ondorhande lingen zullen worden geopend. De heer Van Houten vond alleen oppositie tegen het algemeen nut dezer verbinding ge rechtvaardigd, maar meende dat de onteigening niet kon worden geweigerd, omdat by de spoor wegovereenkomst verzuimd is, de bydrage in evenredigheid te brengen met de aanlegkosten. Ten slotte word de onteigeningswet met 37 tegen 26 stemmen aangenomen. Tevens is goedgekeurd de onteigeningswet voor normaliseering van de Nieuwe Maas. Goedgekeurd zyn de ontwerpen betreffende verstrekkingen aan oorlog en marine. Daarna is het debat aangevangen over de onteigeningswet voor den aanleg eener duin waterleiding te Haarlem. De heer Levy bestreed het ontwerp, daar Amsterdam niet is gehoord en de vrees voor verminderden watertoevoer niet is opgeheven en ornaat het grondwater aan de tegenwoor dige grondeigenaars zal worden ontnomen in de gemeente Bloemendaal, wat strydig is met het recht. De heer Heemskerk keurde ook af, dat er eenzydig gelet is op de belangen van Haarlem en niet ook op die van Amsterdam. Hy wenscht zekerheid dat Amsterdam, na afloop van het bestaande contract, niet belemmerd worde zyn water te trekken door buizen, liggende op Haar- lemseh grondgebied. De heer Farncombe Sanders verdedigde krachtig het goed recht van Haarlem, dat niet de vasal mag biyven van Amsterdam voor hot water op haar eigon grondgebied. Daarby komt, dat Arasterdam in de toekomst toch elders haar water zal moeten balen. Gemeugd Nieuws, Ten tweeden male heeft men den landbouwer en veehouder R., van Leider dorp, op onaangename wyzo van een schaap afgeholpen, dat in een stuk weiland liep, behoorende tot den Roomburgerpoldor onder Zoeterwoude. Hart en lever van het dier vond men, maar een spoor van den brutalen roover niet. Gedurende d e afgeloopen maand September heeft in de gemeente Lisse geen enkel sterfgeval plaats gehad. Door het comité van de gezamen lyke Lisser wielryders te Lisse, bestaande u.i de heeren J. Wesselo, voorzitter; P. Bolmai secretaris, on D. Guldemond, penningmeester is een wieierwedstryd uitgeschreven tegei. Donderdag 12 October a. s. De wedstryd is verdeeld in 4 afdeelingen t. w.: lo. wegwed8tryd voor ingezetenen2o. wegwedstryd voor leden van den A. N. W.-B. 3o. wegwedstryd voor wielryders, die nooit een pry's gewonnen hebben; 4o.lange-pypen wedstryd voor alle wielryders. De pry zen bestaan uit kunstvoorwerpen en verguld-zilveren, groote zilveren en kleine zil veren medailles Voor elk nummer is do lengte der baan verschillend. Deze wedstryden, welke des morgens te 10 uren aanvangen, zullen worden opgeluisterd door de muziek der dd. Schuttery uit Leiden. Het comité verdient, volgens onzen bericht gever, wel een woord van lof voor het op gevatte voornemen, nu de harddravery-com- missie onlangs besloten heeft geene hard- dravery te houden. De werkstakingen. Opdegis- teren te Londen gehouden vergadering van myneigenaren is eene motie aangenomen, waarin do vergadering vorklaart te betreuren, dat het besluit van het mynwerkerscongres te Chesterfield louter eene herhaling is van het reeds geweigerde voorstel. De eigenaars verklaren dat er geen regeling is te treffen, die niet eene loonsvermindering in zich sluit; daar do vertegenwoordigers der mynwerkers weigeren over eene loonsvermindering te beraadslagen, maken zy het onmogeiyk, de quaestie op conferenties van beide partyon te regelen. De Fransche regeering ziet met zorg do wonding, welke de gebeurtenissen in de depar tementen Nord on Pas de-Calais nemen. Zy moet besloten hebben, paal en perk te stellen aan het optreden van don afgevaardigde Basly, die de mijnwerkers opstookt. Het aantal werkstakers biyft slationnair in de Borinage; terwyi hun aantal te Cues mes en te Flónu toegenomen is, zyn te Boussu en te Quarégnan weer eenige werk- ïï.ikers aan den arbeid gegaan. De socia listische leiders organiseeren vergaderingen om do werkstaking algemeen te maken. In het Centre is de toestand iets verbeterd daar waren gistermorgen nog 7800 werk stakers. In het bekken van Charleroi bedroeg hun aantal 16,900. De quaestie der loonen is nog verre van geregeld; terwyi do patroons bereid zyn eene extra-toelage toe te staan voor sommige categorieën van werklieden, willen de werk lieden dat eene vaste loonsverhooging zal worden ingevoerd. Onder de werkstakers begint zich gebrek te doen gevoelen. Men gelooft dat zy hot zoolang vol zullen houden tot hunne eischen ingewilligd zyn. INGEBONDEN. Mijnheer dc Redacteur l Beleefd verzoek ik een plaatsje voor het onderstaande. Den lsten Oct. is do nieuwe Verordening van keur op vee en ooft in werking getreden, waarnaar byna ieder verlangdo. Dat alles niet dadelyk volmaakt kan zyn, zal niemand be twisten, doch waar in het belang van mensch en dier verbetering kan komen, is deze alles zins gewenscht. Nu worden de koeien op hun hoof gebrand met een yzer. "Waarom brandt men de varkens op hun rug met een gloeiend yzer? My dunkt, dat zulks don dieren zeer veel noodelooze pyn veroorzaakt en dat er wel een minder govoelig keuringsteeken voorde varkens te verzinnen was. Ik meen dat dit vroeger in Den Haag ook zoo goschieddo, maar thans niet meer mag gedaan worden. Wenscheiyk is het dat men hier, liefst onmiddellyk, er ook mede eindigt. U dankende voor de toegestane ruimte. Leiden, 4 October 1893. Q. Q. PARIJS DE GHA.NDS MA.GA.SINS DU Printemps TE PARIJS bet prachtig geïllustreerd MOOE-ALBUH met nederlandschen of franschen tekst, bevat- tende de afbeeldingen der laatst uitgekomen modellen voor het Winterseizoen van kleederen, hoeden enz., voor heeren, dames en kinderen, op gefrankeerde aanvraag aan PARIJS Stalen van zijden, wollen en katoenen stoffen, laken enz. enz. worden eveneens franco toegezonden doch men gelieve daar voor de soorten op to geven en ongeveer de prijzen te bepalen. Dit album bevat tevens de inlichtingen welke voor de goede en prompte uitvoeringen der bestellingen benoodigd zyn. Bestellingen van 25 francs en hooger wor den met eene verhooging van 5 0/0 franco oracht enorij can Inkomende rechten in alle plaatsen van Nederland aan huis bezorgd. pe klanten hebben geene formaliteiten voor de inklaring of andersints te vervullen, daar ons réexpéditiehuis te Rozendaal Noord Brabant daarmede belast is. 5979 41 Verlangd, tegen November: eene fatsoonlyke van goede getuigen voorzien, niet beneden de 25 jaren, bekend met bet grove en fijne huiswerk. Adres franco letter aan den ouden en nieuwen Boekhandel van J. H. DUNK, Rotterdam. 5984 8 Choorlammersteeg IVo. 6. Goodo zuivere Bordeauiwijneu van f 28.— en ƒ30.50 por anker. Zuivere Cognacs en goede 1-udch van Rhum en Arak. 5815 6 Prima Fngclschc Anthraciet, welke uitmunten door voordeeliger brand en meer hitte ontwikkelend dan Belgische. Zoo ook 1ste qnalitclt Engeïsehe en Rultr-Kachelkolen, en verdero Brand stoffen. Beleefd aanbevelend, 5884 12 Firma A. KEIJlEIUKCiER. Oude Heerengracht 19. Telephoonn. 164. van af fl& en hooger, by H. VAX ZANT WIJK, Kooylaan 11, buiten de Zylpoort. 5980 4 Geen verfrisschender drank in deze warme dagen dan een treksel van 4270 11 Bijzonder wordon aanbevolen do Souchong van 1.25 per J Kg. Ccjlou-Mclange „1.10 J en de Stofthee 0.75 J brandt men dagelijks op Duitsehe wijze: 389 12 uitmuntende door geur en smaak. Prjjs per S ons 77j Cents. NIEUWE RIJN 47. 5374 11 Minzaam aanbevelend, Doelenstraat 1, AMSTERDAM, is te LEIDEN niet meer te consnlfeeren maar zal eiken Vrydag zyne geachte abon nés bezoeken. Brieven aan Domicilie. 4340 Ongeveer öOO roe te bevragen by J. LAKGEfELD, tl Voorhout. 5941 van solide constructie, tol bijzonder voordeelige prij zen, zijn steeds in groote keuze in voorraad bij 4962 1: Fabriek en Meparatle-lnrfehtlng van Verlichtingsartikelen. NIEUWE RIJN 3, Agenten derStoomvaartmaatschappi „Nederland." Zoowel voor |;assage-bcs|trcking als verzending van goederen. Bekroond met Eere-Diploma's, Gou den en Zilveren Medailles, i6 te Lel den steeds vcrsch verkrygbaar tegen Deventer winkelprys, by 4414 14 Ifiaarlemizicr&traat 22. in het Notarishuis aan den Burg te Loiden, by opbod op Zaterdag 14 Oct. en by afslag op Zaterdag 21 Oct. 1893, telkens des avonds te zeven aren, ten overstaan van J. F. MEINERS, Notaris te Leiden, van Een zeer goed onderhouden, gemakkelijk ingericht DUBBEL HUIS met TUIN, staande en gelegen aan de Haagsche Trekvaart of bet Studentenpad, No. 221, onder de gemeente Zooterwoude, en aldaar kadastraal bekend Sectie F, No. 168, groot 4 aren, 72 centiaren, bevattende benedem Vestibule en Gang met marmer bevloerd en Provisiekast in de Gang rechts: Zykamer, Suite en Serre; links: ZjJ- kamor en Keuken met Pomp, daarnaast over dekte Poort met Bergzolder; verder ruime Schuur, en achter het Huis grooten Tuin met vele Vruchtboomen. Boven, rechts: Voor kamer, Kamer en Suite en Serre; linksVoor- en Achterkamer, en voorts Boudoir met Balkon. Daarboven Zolder met Dionstbodenkamer. De meeste Kamers zyn geplafonneerd en van Stookplaatsen voorzien. Het perceel was in eigen gebruik. De grondlasten bedragen f 19.68. Aanvaarding by de betaling der kooppen ningen op 15 November a. 8. Te bezichtigen Dinsdags en Donderdags van 10 tot 3 uren. 5929 39 Nadere inlichtingen zyn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris, Noord einde 22, alwaar tusschen den dag vaD veiling en dien van afslag, van 9 tot 3 uren, verhoogingen kunnen worden gedaan, tegen genot van één vijfde der verhoogsom.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6