N®. 10312 Dinsdag 3 October. A". 18*3 feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad Leiden 2 October. IF* o'uXXXoton. Op gescheiden wegen. LEIDSCH PRIJ8 DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. ;;v PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 16 rogola 105. Iedere rogol meer /"0.17J. Grootore letters caar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt ƒ0.05 berekend. "Wegens het 3 Ociober-feest zal het volgend nummer van deze Cou rant morgenochtend in plaats van morgenavond verschijnen. Advertentien gelieve men dus zoo tijdig mogelijk, liefst reeds heden avond, in te zenden. Door den rector magnificus der Leidsche universiteit, prof. mr. S. J. Fockoma Andre®, zyn tot heden voor de eerste maal ingeschreven 134 studenten, verdeeld als volgt: in de rechten 58, geneeskunde 39, godgeleerdheid 16, letteren en wijsbegeerte 12 en in de wis- en natuurkunde 9 studenten. De eerste Oostenrfiksche Dameskapel „Willstedt" gaf gisteravond onder directie van Fr&ulein Mascha Laumann wederom een concert in het schouwburglokaal „Vondelhoven" aan den Rynsburgschen singel. Dat dit gezelschap wegens zyne vorige muziekuitvoerigen aldaar, een gunstigon indruk had achtergelaten, bleek uit de goede opkomst van nu. Do kapel kweet zich ook thans verdienstelijk van hare taak en verschafte eenige uren van waar genoegen en werkelijk kunstgenot. De aanwezigen lioten dan ook niet na herhaaldelijk hunne tevredenheid te betuigen en het gevolg daarvan was dat aan het pro gramma, waarop menigo opera ouverture of -phantaisio voorkwam, nog menig ander nom- mer werd toegevoegd. Het is er inderdaad een heel gezellig zitje. Morgenmiddag en -avond zal het gezelschap" er andermaal optreden. Gelijk wij in ons vorig nommer meld den, deolt de Staatsbegrooting voor 1894 mede dat prof. Hoffmann, tot dusver assistent bij de zoölogie alhier, den titel erlaDgt van con servator bij het zoötomiech laboratorium op een traktement van ƒ2000 (tot dusver genoot hij ƒ1000). De naam van prof. Hoffmann is hierongc- twyfeld eene drukfout op de begrooting en men zal er zeer zeker voor moeten lezen dr. H. W. De GraafF, tot dusver assistent by prof. Hoffmann. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 Hectoliters, waren de hoogste prijzen 40, 21.50, 4.70 en ƒ2.30; de laagste: 40, 21.50, ƒ4.50 en ƒ2.25 Het te Leiden te stichten Museum van Natuurlijke Historie zal volgens het volledig plan d'ensemble omvatten een oostelijk en een westelijk voorgebouw, waartusschen te plaatsen is het gebouw voor de zoogenaamde Index-collectie; voorts uit een eosteiyk en een westelijk tusscbengebouw en een westelijk zijgebouw (dat de tegenhanger is van het be staand geologisch-mineralogisch museum); al deze gebouwen zijn voor den publieken dienst bestemd. Vervolgens zal er komen oen groot magazijn, eene spirit us-galerij, welke geheel brandvrij wordt ingericht, en een dienstge bouw, omvattende de lokalen voor het onder wijs on voor de wetenschappelijke bearbeiding der omvangrijke collection. De bouwkosten zijn, met uitzondering van de verwarmingstoestellen en het ameublement, zooals reeds gemold werd, geraamd op ƒ1,962,300. Op de begrooting van Binnonlandsche Zaken voor 1894 wordt tevens eene som van 10,000 aangevraagd voor den aanbouw van eene astro-photographische inrichting en 10,000 tot aankoop van instrumenten voor deze in richting. „3ij den bouw en de inrichting van de sterrenwacht te Leiden zoo wordt in de Mem. v. Toel. gezegd ging men Indertijd uit van de stelling, dat men ten minste op ééne plaats in Nederland de pracüsche sterren kunde volgens de bestaande behoeften moest kunnen beoefenen, op welke plaats men be trouwbare waarnemingen zou kunnen vol brengen omtrent den stand en do beweging der hemellichten. Voldeod tot vóór eenigo jaren do Leidscho sterrenwacht aan de haar bij de stichting gestelde eischen, thans, nu doorde toepassing- der photographic de nauwkeurigheid der waar nemingen zoozeer kan worden vergroot, is zulks niet meer het geval, en zullen de Leidsche waarnemingen veel van hare waarde verliezen, daar zij niet meer onder de meest nauwkeurige zullen kunnen gerekend wordoD. De Regeoring meont dat voorziening in deze, mits op eenvoudige wijze, niet langer mag worden uitgesteld." 180 jongens van de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zijn geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Wassenaer" te Amsterdam. De 2do luit. K. C. Fortanier, van hot 4de reg. inf., die tot 1 Docomber tijdelijk gedetacheerd is bij de militaire verkenningen te 's Gravenhage, wordt op dien datum defi nitief bij dat dienstvak werkzaam gesteld. Do lst9 luits. A. L. Klerk De Reus, van het 4de reg. inf. te Leiden, "W. J. Steinbuch, ▼an het 5de rog. inf. te Amersfoort, en C. D. De Roon, van het reg. grenadiers en jagers, ^jn tot 1 October 1894 werkzaam gesteld te *8-Gravenhage, onder de bevelen van den chef van den generalen staf. In de algemeene vergadering van de leden der Academie van Beeldende Kunsten te 's Gravenhage zfin tot leden in den raad van bestuur herkozen de heeren dr. L. R. Beynen, J. v. d. Sande Bakhuyzen, C. H. Peters en Ph. Sadóe, die moesten aftreden, doch dadelijk herkiesbaar waren. Door 37 bewoners van den Hoogen Rijndijk en den Zoeterwoudschen Singel is een adres gericht aan Burgemeester en "Wet houders der gemeente Zoeterwoude om eene brandspuit in dat gedeelte der gemeente te plaatsen. Op de twaalfde lijst van de 15de jaar collecte voor de Scholen met den Bijbel komt o. a. voor Nieuw-Vennep mot Abbenes met een bedrag van 205 27'/,. Voorts is gebleken dat dit jaar te Leiderdorp minder is ingezameld dan het vorige ƒ101. Gedurende do maand Sept. is ten postkan tore te "Warmond ingelegd tot een bedrag van ƒ1753.64, verdeeld over 33 inlageD. Terugbe taald werd er ƒ1346.79, verdeeld over 14 te rugbetalingen. Er werden 6 nieuwe boekjes uitgegeven. In hot geheel zijn er thans 312 boekjes to Warmond in omloop. Gedurende het goheele derde kwartaal is er ingelegd een be;rag van f 4978.92 en terugbetaald ƒ2601.92. Ter gelegenheid van het zilveren jubiló van den heer J. W. Thompson, als redacteur van' „Dg Maasbode" te Rotterdam was gis teren, Zondag-morgen, in eene der zalen van do „St.-Jozefs-gezellen-veroeniging" aldaar een uitgelezen gezelschap bijeen, waaronder vele Kamerleden en R.-K. geestelijken. Nadat de hoor Thompson, per rijtuig van zfino woning afgehaald, feestelijk was binnen geleid, de Dominicaner-pater J. Hoogland, bisschoppelijk adviseur van „Do Maasbode", den jubilaris hartelijk had verwelkomd en er op gewezen had, dat de waarde niet moest worden gehecht aan de quantiteit, maar aan de qualiteit der deelnemers, werd het woord verloend aan den heer mr. C. J. A. Heyden- rjjk, die begon met er op te wijzen, dat de sympathie voor den jubilaris o. m. bleek uit het feit, dat alle pastoors van Rotterdam aan deze huldebetooging deelnemen. Vervolgens schetste hy den jubilaris als journalist en als verdediger van hot gezin, de grondslag der maatschappy, welke by ook heeft toege past in oigon kring. In zyne meermalen door bravo's onderbroken rede huldigde hy den jubilaris als man, die nooit een haarbreed van zyne beginselen afweek, en bood hem als een bewys van sympathie namens zyne vele vrienden een kostbaar geschenk aan als eene afspiegeling der door den jubilaris ver dedigde beginselen. Dit geschenk bestaat uit eene prachtige bronzen groep, „la Defense du Foyer", van E. Boissense, voorstellende een kryger, die, met het zwaard in de vuist, vrouw en kind verdedigt. Dit kostbare kunstwerk rust op eene zuil van rood Italiaansch marmer met massief koperen kapiteel en basement. Het geschenk gaat vergezeld van een album, rustend op een blank eiken tafeltje, gebeeldhouwd in XVde- eeuwschen styi. In dezen zelfden styl is het album, dat in blank kalfsleer ia gebonden en op elk blad versierd is met een uit de hand geschilderd kader, naar motieven van middeleeuwsche manuscripten dor Parysche Bibliothèque nationale. Elk blad is een waar meesterstuk (werk uit een der Nederlandsche vrouwenkloosters)daarop zyn de namen ver meld der schenkers, waaronder: vele leden der beide Kamers, Raad van State, hoogere en lagere geestelykhoid van binnen- en buiten land, presidenten van kiesvereenigingen, redac ties van Katholieke bladen, bekende publi cisten en ten slotte redacteuren van „De Maas bode", die de feestcommisie hebben gevormd. De heer Thompson bedankte zichtbaar aan gedaan en verklaarde, dat deze dag een der heuglykste van zyn leven was. Geruimen tyd bleef men daarna nog vriend schappelijk en gezellig onder een glas cham pagne byeen. By gelegenheid van haar zilveren jubiló heeft de „De Maasbode" voor hare abonné's hot eerste nommer van 1 Oct. 1868 herdrukt. De minister van financiën, de heer Pierson, en de provinciale inspecteur der belastingen te 's-Hertogenbosch, de heer L. E. Uyttenhoven, bezochten heden mot het oog op de behandeling der wyziging van de Suikerwet in de Tweede Kamer, do beetwortel- suikerfabriek te Prinsenhage. By koninklyk besluit is benoemd tot hoofdcommies by het departement van jus titie, mr. A. D. W. De Vries, thans commios ter provinciale griffie van Gelderland. Benoemd W. Van Sighem tot burgemeester van Zoutolande, en A. O verduin tot burge meester van Westkapello. 55.) „Hoe, kent ge do blinde reeds van vroeger?" „Ja!" „Bemindet ge haar toen misschien?" „Neem aan dat ik dwaas genoog was ik zeg „was" en zeg dat opzetlelyk met nadruk, omdat ik thans niets meer in haar zie dan de hulpbehoevende vrouw! „Vrouw? Zy is dus zelfs reeds gehuwd. Nu mankeert er nog maar aan, dat ge my deze engel met gekortwiekte vleugelen als eene weduwe voorstelt." „Dat is zy nog niet." „Hoe, nog niet, zy heeft dus nog een man en gij wilt diens plicht op u nemen?" „Dien plicht moet ik op my nemen, omdat ik haar echtgenoot ben." Erika had van nature geen aanleg om in zwym te vallen, maar toen Van Langen deze woorden op ernstigen toon uitsprak, was zy toch eene onmacht naby. „Gy, gy zoudt - ach, neon, dat is niet mogelijk," stamelde zy; „ik hid u, Arnold, dryf geen dwaas spel met my," voer zij. met trillende lippen, voort, terwyi zij bet hoofd afwendde, om den vriend niet lo toonon hoe zeer deze woorden haar hadden aangegrepen. „Ik scherts niet en zou daar op dit oogen- blik ook wel het allerminst toe gestemd ayn!" antwoordde Van Langen op kolmen, schier onbevangen too». „Dan begryp ik niet, wat ik voor eene freule Von Norden zou kunnon doen." „Veel, zeer veel, lieve Erika, maar ik begin te begrypen, dat ik by u niet veel verder zal komen, wanneer ge niet alles weet; zoo luister!" Dit zeggende, dwong Arnold de zangeres op een stoel voor hem plaats te nemen toen zette hij zich tegenover haar en begon haar te vertellen, wie zyue patiénte in Mariabilf was. „Ik werd dus niet door de barones her kend vervolgde hy tot de opmerkzaam toe luisterende vriendin, „ook toen nog niet, toen ik haar geregeld kwam bezoeken. Ik bevond dat de barones met den dag zwakker werd, doch zichzelve geweld aandeed tegenover hare dochter, die van haren waren toestand geen flauw vermoeden had. 't Was intusschen op- merkelyk, hoe myn invloed op de zieke, geheel buiten myn wil, toenam. Was zy be droefd, m zichzelvo gekeerd, zoo in gepeins verzorken, dat zy hare dochter zelfs nau- w%lyks op hare vragen antwoordde, zoodra zy my zag heldordo haar gelaat op. Toch was ik voor haar sleehts dokter Fernau eerst toen haar stervensuur naderde, scheen het, als wilde het brekend oog zich niet laten bedriegen; zy greep myne hand, ook die harer dochter, doch het spreken was haar reeds ontzegd, de dood sloot haar de lippen. Kunt ge nu begrypen, dat ik de hulpeloozo vrouw niet verlaten kan en ook uw bystand behoef?" „Het eerste wel, het tweede echter niet!" „Niet? Moet de ongelukkige dan nu geheel alleen biyven?" „Zyt gy dan niet by haar?" „Voorloopig, en slechts nu en dan, wanneer myn plicht my niet elders roept. En wanneer ik wettig van haar gescheiden zal zyn, kan ik toch onmogelyk langer tot haar in eeni- gerlei betrekking staan." Met verbaasden blik zag de zangeres Arnold in het gelaat. „Arnold, ik heb u verkeerd verstaan of ik moet verklaren u ten eenenmale niet te be grypen! Ge spreekt over eene scheiding van de vrouw, die uwe deelneming, uw mede- ïyden heeft opgewekt." „"Wat heeft de deelneming in het lot van eene hulpbehoevende gemeen iaet myne schei ding van haar? Gyzelvo hebt de gedachte aan eene wettige scheiding van die vrouw by my opgewekt en dientengevolge heb ik met Bom al het noodige tot dezen stap reeds afgesproken." „Maar toch niet thans, nu zy blind is?" „Zy zal ziende worden; hare oogen zyn te genezen; ik heb ze reeds onderzocht." „Ge zult haar dus eerst nog opereeren?" „Dat heb ik hare moeder beloofd; maar nu zyn wy aan het punt gekomen, waarin my uw bystand bovenal noodzakeiyk is; zy wil zich namelyk niet laten opereeren." „Om welke reden verzet zy zich tegen de operatie?" „Dat weet ik niet; zelfs wat hare moeder my daaromtrent mededeelde, gaf my geene voldoende opheldering." „Hoe denkt ge dan dien tegenstand te overwinnen?" „Met uwe hulp." „Maar, Arnold, dat is eene zeer vage hoop Hebt ge dan vergeten dat freule Astrea en ik een Ingeschapen afkeer voor elkander ge voelden?" „Omdat hare moeder uwe vriendschap den weg stond. {Wordt vervolgd1

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5