Da geheimzinnige reidTVyning. Nog altijd bljjft De Jong volhondr,n da» hü 30 Aug. met juffrouw Schmitz r.sar Londen is gogaan en 31 Aug. des avo,nds alleen Van daar is teruggekeerd. Tegonover den rechter commissaris staaft hi) die bewering zelfs door personen te beschrijven, die mot hem op de boot geweest zonden zijn en die dan oek openlijk in do dagbladen door genoemden rechter zijn opgeroepen. Die bewering blijkt thans e;hter allen grand te miaeen. Dank zi) den van evenveel ijver als echerpzinnigheid getuigenden nasporingen van hot hoofd der Amsterdamscbs recherche, den heer C. Batelt, zal De Jong eerlang >11 tegenwoordigheid van eenige onwraakbare ge tuigen worden gebracht, die hem zijn doen én i;!*n 10 dit betMSjniïTP' tijdsverloop hu anders zullen schetsen. De kastelein van het koffiehuis „Thorbecke'f, fc^brandtpwïS kan nam9l«k pnder eode verklaren lo. dat jong aldaar in den avond var Aug. - den avond dus, dat hij het bekende telogram uit Bussum had verzonden heeft doorgebracht en - na klokslag van twaalven oenigo gasten onthaald en het „Wilhelmus gezongen heeft ter eere van don pa- tnge. treden verjaardag onzer Komngh en 2o. dat De Jong dos irórgsns om uren in gezelschap eenor jqLge vrouw van vordaehte zeden naar de See is gegaan. Deze vrouw is reeds gehoord, en uit do getuigenis van andere vrouwen, eveneens door den heer Batelt ondervraagd, is verder go- bleken lo. dat h(j in den avond van 31 Aug. om streeks 9 uren, van buiten komende uit do richting Bussum, op het Damrak door eone vrouw is opgewacht, in haar gezelschap ver schillende herbergen bezocht en hot vuurwerk op den Amstel bijgewoond heeft; 2o. dat hij in haar gezelschap een bezoek heeft gobracht bij den waker der in aanbouw zijnde perceelen aan de Luthersche kerk aan hot Spui, dien waker opdragende te onder zoeken of in de Spuistraat ook oen verdacht huis te koop was en dat hij door tusschon- komst van dien waker later inderdaad derge lijk huis gekocht zou hebben, indien de zaak niet op zijn gemis aan gereed geld ware af gesprongen; 3o. dat hij bedoelde vrouw omstreeks balf- rwee in den nacht hoeft verlaten en opnieuw zjjn intrek genomen in het koffiehuis „Ther- becke", waar hü bleef tot 's morgens en zich toen eensklaps snel verwijderde. Derhalve staat nu vast, dat juffrouw Schmitz, nadat Do Jong op 30 Aug. te Bussum om 7 u. 17 m. het telegram had aangeboden - hetgeen door een onderwüzer aldaar wordt bevestigd is vordwenen en Dj Jong naai Amsterdam is teruggekeerd. Door den rechercheur Vos is de gouden horlogeketting in beslag genomen, dien mej. juett op oen harer portretten aan heeft. Die ketting was voor zoetig gulden door De Jong verkocht. Het blykt dat De Jong in September 1892 to Haarlem een huis had gehuurd aan den Janeweg. Het was, toen hü op het punt stond te huwen met de dochter van den Amster- damschen logementhouder K. Hü moet toen ook een nacht in het „Hotel Lion d Or aan den Kruisweg te Haarlem, hebben doorge bracht en zou terloops de gelegenheid ge vonden hebben om eon Hongaar op te lichten. In dionzelfden tüd logeerde nl. in het genoemde logement oen advocaat uit Buda-Pe6tb. Deze was op zekeron avond met De Jong uitgegaan, beschonken geworden en merkto den volgenden ochtend, dat al zün geld verdwenen was, zoodat hü de terugreis niet kon aanvaarden en oerst geld uit Buda-Pesth moest laten komen. De verdenking ie bü die gelegonbeid echter niet op De Jong gevallen. De huur van het huis aan den Jansweg werd afgezegd, toen De Jong met het voor züno huwelüks- reis ontvangen gold alleen op reis ging. Naar men verneemt, zal de vader van Sara Juett in den loop dezer week uit Engeland overkomen om aan de Aaitt 'rdamscho politie inlichtingen to verschaffen omtrent do oplich ting, waaraan Do Jong zich tegenover hem te Maidenhead moet hebben schuldig gemaakt. Denkelük zal De Jong dezer dagen wegens J*ulichterü terechtstaan, zonder meer, althans zoo inmiddels niet de lüken der beido ver- uiito 'rouwen worden gevonJen. Men heeft -enbllk aan gedacht, de Engelsche 00U yu. icgeering te Oregon uulowru g te wuoeken, i o^dafe volgens de Engelsche wet De Jong aansprakelyk kan worden gesteld roor het verdwijnen zynor vrouw, Sara Jaott. De be staande rechtsverhoudingen liggen er echter toe, dat De Jong als Nederlander slechts in Nederland terecht kan staan, ook wegens de feiten, waaraan hy zich in het buitenland mocht hebben schuldig gemaakt. Op dezen grond kan dus van uitlevering geen sprake zjjn. Omstreeks 7 jaren geleden was De Jong te Baarn woonachtig en gaf zich uit voor kunstschilder. Daar men vermeent, dat hy voor eenige maanden nog te Baarn vertoefd heefr, maar ook zjjn spoor niet volgen kan, heeft: men ook daar een ondeitroek In eent-e bosschen ingesteld, dooh do groote cMtgestrekt- heid van de bosschen om Baarn maakt ei 'i .nauwkeurig onderzoek vrywql onipogeiyk. Men schrijft aan de „N. R. Ct." het volgende: Reeds in de eersto dagen van September werd door een soldaat uit hot kamp Laren, op do heide aan den boschr^n(^ een vrouwenhand bloedvlekkp'a |n rUg. zjjdo gevonden. Het kleed'^gStut was losjes opgerold. Daar toen f^nter omtrent het ver dwijnen van S^a Juett en Marie Schmitz n^g niets bogend was, sloeg de militair niet veel acht op de vondst en wierp hy het hemd weder weg. Waarschijnlijk zal men thans dit voorwerp weder gaan opzoeken. Wy meldden onlangs, dat de recherche be slag zou leggen op een kistje medicijnen, dat De Jong bi) eene weduwe te Utrecht achtor had gelaten. Het is echter gebleken, dat de vrouw, die, gelijk men zich herinneren zal, voor eene som van f 300 werd bestolen, na het verdwijnen van haren huisvriend het be wuste kistje heeft weggeworpen. Geveilde poroeeleu. Gehouden Yerkooping aan den Burg alhier, op 30 Sept. 1893, ten overstaan van mr. J. A. F. Coebergh, notaris te Leiden: Het huis, Hooigracht No. 22, kooper do heer J. M. P. De Graaf, voor f 5500; het huis, Hooigracht No. 92, kooper de heer P. L. Neuteboom, qq., voor f 5430; bet huis, Rapenburg No. 37, kooper do heer W. J. Suringar, voor f 6500. c. omoujjjd Nieuw». Wij vestigen de aandacht op do wüziging in het programma, welke door het bestuur der 3 Octobor-Verooriiging wordt aan gekondigd, voor het geval dat, wogens ongun stige omstandig heden,het Schuttersveld morgen niet bruikbaar mocht zün. Voor de eerste maal zoodat daarvan als van iets nieuws melding kan ge maakt worden is hedenmorgen hier door getrokken eene pakschuit, welke door oen petroleum-motor werd in beweging gebracht. Dit voorbeeld van de schuit Den Haag Utrecht zal weldra bü anderen navolging vinden, waar om de schuitenjagers in dit opzicht een slechten tüd te gomoet gaan en misschien óók al tot het verledene zullen gaan behooren. Een oogenblik van drift bracht heden den 19-jarigcn P. L., voorheen ketting maker op de Koninklüke Ned. Grofsmoderü te Leiden, op het bankje van de beklaagden van do Haagsche rechtbank. Gelük het meer gaat in werkplaatsen, stoeiden de jongens wel eens onder elkaar. Zoo ook op den 5den Augustus jl., toen naar P. L. met een stuk cokes geworpen werd. De jongen word hierover driftig, greep een hamer, welke voor hom op het aambeeld lag en wildo den plaaggeest treffen. Het zware voorwerp miste zün doel en trof een 17-jarigon knaap in den nek, welke jongen binnon eenige oogenblik bezweek. Uit het zeer uitvoerig visum reperlum bleek dat de dood door het treffen met den hamer was veroorzaakt. De beklaagde, die diep berouw toonde, bekende, zich door drift te hebben lateu ver leiden. Natuurlük was het volstrekt züne bedoeling niet geweest den knaap te treffen, die hem niets misdaan had. Het O. M., den treurigen samenloop van omstandigheden in aanmerking nemende, vor derde de veroordeeling van P. L. tot 7 maanden. Uitspraak Donderdag a. s. over 8 dagen. Bü vonnis van de arrond. - recht bank te 's-Gravenhage werden heden veroor deeld L. Th. P., hofmeester te Leiden, wegens mishandeling tot 1 maand, C. v. d. K. te Noordwükerhout, wogens mishandeling, tot 8 maanden, en J. W. K., schipper te Leiden, wegens beschadiging van roerend goed, tot 5 dagen gevangenisstraf. Gisterochtend is in de It.-K. kerk aan de Van-Limburg-Stirumstraat te 's Graven- bage, tüdens de godsdienstoefening eene vrouw betrapt op zakkenrollen. Zü werd in arreBt genomon en naar het commissariaat van politie overgebracht. Naar aanleiding van het besmot verklaren van de Bingvaart van den Haar lemmermeer is deor hot dagelüksch bestuur der gemeente Sassenherm het slootwater aldaar tevens besmet verklaard. De geneeskundige observatiepost te Oude-Weterlng, bestaande uit twee olfi deren van gezondheid en twee soldaten, Is verleden Zaterdag verplaatst naar Leidschen- dam, waar eene sluis voor dat doel meer gemak en gelegenheid aanbiedt. Te Oudc- Weterlng vras het voor zoo weir_jg persono 1 op den duur totaal ondqio](Jk. A1 heel 3poe,h? en by herhaling is ét dringend om meerdere gevraagd, dod, deze bleef uit. Er m.oed dus uit dien toestand noodzakelijk, volgen, dat óf bet onderzoek na&r behOóten kon gesohieden, óf dit vele schepen zonder onder zoek moesten doorvaren. "Want het zegt nogal wat, om op een niet zeer geschikt punt, mot slecht weer hondenweer vaak in vyf etmalen 776 schepen aan eene nauwgezette inspectie te onderwerpen I Dat is voor twoe geneeskundigen veel to zwaar. In de Vinkenburgstraat te Utrecht heeft gisteravond een jongen van ongeveer 13 a 14 jaar een anderen jongen eene snede over het aangezicht en een steek in den schou der toegebracht. Eenige omstanders haalden de vechtenden van elkander. De Italiaansche boot ,Remo", uit Napels, is te Toneriffe aangekomen met 123 cholera-lyders aan boord; onderweg waren reeds 60 personen aan dezelfde ziekte bezweken. Een troep roovers, 12 man sterk, hoeft een inval gedaan op een groot landgood by Catania on 2 eigenaars weggevoerd. De roovers eischen een losgeld van 100,000 lire; mocht hun dit niet betaald worden, dan zullen de gevangenen Zondag doodgeschoten worden. buitenland» Frankrijk. De tweede editie van de „Times" bevat een telegram uit Bangkok, meldende dat de heer Le Myre de Vilers eene andere redactie van het tractaat heeft voorgesteld, waardoor die van 11. Woensdag vervalt. De nieuwe voorstellen naderen meer de termen van het tractaat betreffende de quaestie van grond gebied. Aan den koning van Siam is 48 uren tyd golaton om oeno beslissing te nemen ingeval hy weigert, zou Le Myre de Vilers een nieuw ultimatum stellen en Bangkok verlaten. Groot-Britunulü*. De politie te Manchester heeft gisteren, naar aanleiding van ingekomen klachten der buren, eene meeting, welke door de anar chistische groep van Manchester was belegd, uiteengedreven. Mot stoelen werd op de politie ingeslagen, waardoor oenige agenten gowond werden. Vier anarchisten zyn in hechtenis genomen. Alderman Tyler is in de plaats van sir Stuart Knill tot Lord-Mayor van Londen gekozen. Brazilië* In een particulier telegram wordt gelegd dat de admiraal Do Mello zyn voornemen te kennen had gegeven, het fort aan den mond van do haven van Rio aan te vallen, maar op verzoek van do gezagvoerders der buiten- landsche oorlogsschepen daarvan afzag. De Engelsche gezant en de andere gezanten hebben gemeenschappeiyk alles gedaan om de vyandeiyklieden te doen ophouden, en een te Londen ontvangen telegram doet verwach ten, dat die bemoeiingen geslaagd zy'n. Argeathiië. Het pantserschip „Independancia" heeft by Rosarlo den monitor der opstandelingen buit gemaakt. De opstandelingen blyven tegen stand bieden. Generaal Roca is vertrokken om de leiding der regeeringstroepen op zich te nemen. Een deel van de Argentynsche marine heeft aan de regeering de trouw opgezegd, en hiermede heeft de opstand eenige over eenkomst gekregen met dien in Brazilië. De marine telt 5 pantserschepen, 3 pant serkruisers, 10 kanonneerbooten, 1 trans portschip, 3 berichtecbepen, 11 torpedobooten en eenigo andere vaartuigen. Het pantserscbip „Los Andes," dat door de opstendelingai vermeesterd en de Parana op naar Rosario gebracht is, werd in Engeland gebouwd en is een monitor met 1 toren, Spanje. Generaal Martinez Campos, dio verleden Zondag by den dynamiet-aanslag to Barcelona gewond werd, neemt in beterschap toe. Pallas, do man, die toen de bommen wierp, is ter dood veroordeeld. Hy heeft horhaaldeiyk verzekerd dat hy geone medeplichtigen had en dat hy nooit tot eenigo socialtstischo otanar- ohistischo voreenlging hooft behoord. Do krygsraad, waarvoor hy terecht heeft gestaan, was samengesteld uit een kolonel Oh vyf kapiteins. De misdadiger toondo zicli gedurende de bohandeling zeer onverschillig en gedroog zich eenmaal zóó onbeschaamd tegwi zyno rechters, dat de president zyne verwijdering uit de rechtzaal mosst gelasten. Omtrent zyno daad legde by de.vorklaring af, dat hy den maarschalk Campos haatte sedert hot jaar 1874, toon hy aan do omverwerping dor republiek had medogeweikt, on dat nét. hem leed deed, dut zyn voornemen mislukt was. Toen het openbaar ministerie den dood door den kogel ei6chto, stond hy op en zoi:'& kalm: „accoord". Zyn verdedigor riep de cle mentie zyner rechters in en verklaarde, dat hy niet geheel toerekenbaar geacht mocht worden, hetgeen Pallas ontkende door hevig met 't hoofd te schudden. De krygsraad behoefde slechts enkele minu ten voor de overweging van 't doodvonnis, dat, buiton het ondenkbare geval dat Pallas cassatie aantoekent, Dinsdag of Woensdag ten uitvoer zal gebracht worden. De toestand van den minister-president Sagasta is zeer bovredigend. Vertenlgde Staten. Eene zware beschuldiging wordt tegen president Cleveland ingebracht. Een Ameri- kaansch millionnair, die evenwel eone groote voorkeur voor Engeland heeft, do hoer Van 1 Alen, wenschte tot gezant der Voroenigde Staten in Italië benoemd to worden. By gelegenheid van do presidentsverkiezingen van verleden jaar droog hy 10,000 dollars by tot do kosten van Clevelands verkiezingsveldtocht, op voorwaarde dat hy tot Araorikaansch gezant te Rome zou benoemd worden, ingeval Cloveland ge kozen word. De democratische bladen, die het verhaal gelooven, sporen den Senaat aan de benoeming van Van Alen niet te bekrachtigen. Telegrammen. NIEUW-YORK, 1 October. De invoer van goederen bedroeg in de afgeloopen week 4,727,985 dollars. De uitvoer van specie naar Europa beliep in hetzelfde tydvak in goud 174,300, in zilver 615,500 dollars. BANGKOK, 1 October. Heden is eene definitieve overeenkomst tusschen Frankryk en Siam gesloten, welke den 3den October geteekend wordt. De heer Le Myre de Vilers gaat dan waarschynlyk naar Saigon. WASHINGTON, 1 October. De regeering kroeg gisteren van haren gezant te Buenos- Ayres het bericht van verscheidene nieuwe oproeren in Argentinië, welke echter geene groote betoekenis hebben, daar de regeering meester is van den toestand. BARCELONA, 1 October. Er is eenedyna miotbom gevonden voor het gobouw de: academie van beeldende kunsten. Generaal Martinez Campos is in zoovern hersteld van zyno wonden, dat hy het be hoeft kunnen verlaton. BERLIJN, 1 October. In tegenspraak me" do ongunstige berichten, die over den toe stand van Von Bismarck worden vorspreid, ver neemt men hier van personen uit de naas: omgeving van den oud-rykskanselier, datdez geen beroerte heeft gehad. De verhinderic in de beweeglijkheid van den arm ia uitsluiten het gevolg van den beet van een insect. Vo Bismarck ziet er volstrekt niet buitengewo: verzwakt uit. Nadat dr. Schweniger gistere te Kissingen is teruggekeerd, werd beslote dat de terugreis naar Friedrichsruhe Dinsds of Woensdag zal plaats vinden, maar zond Beriyn aan to doen. De omgeving van Von E marek verlangt uitdrukkeiyk, dat alle opzit wekkende ovaties aan de spoorweg-static zullen achterwege blyven. BUENOS-AYRES, 1 Octobor. De f- Rosario heeft zich overgegeven. De as voerders der opstandelingen zyn gevang: genomen. LONDEN, 2 October. Volgens een beri. a~n de „Times" uit Alexandrië zullen 100/' acres land in Opper-Egypte niet deelen de gewone overstrooming, daar de Nyl t hoog genoeg gestegen is. Daar de katoenoogst eene maand ten

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2