LEIDSCH N#. 10312 Dinsdag 3 October. A®. 1893. feze <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 2 October. Peuilleton. Op gescheiden wegen. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 9 meenden.f 1.10. Fr en eo per post...,.,1.40. ▲fionderlijke Nommew.0.05. PRUS DER ADVERTBNTIÊN: Yaö 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.1?|. - Grootere lettere mier pleetaruimte. Yoor het incaeseeron buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Aan het Algemeen Nederlandsch "Werk- ieden-Verbond, afdeeling Leiden, dat. reeds ;ooveel goeds stichtte, is, zooals den meesten >nzer lezers wellicht bekend zal z\jn, een onds verbonden, waaruit by ziektegevallen len leden ondersteuning wordt verstrekt. Sedert eenigen tijd is dat fonds in kwijnenden oestand, door de geldelijke offers, welke voort- lurend gevorderd werden. In den laatsten tyd is de nood zóó hoog jokloramen, door het aantal ziektegevallen, waarvan enkele met doodelyken afloop, dat lo kas geheel uitgeput is. Het bestuur zoekt daarom naar middelen >m in dien nood te voorzien. Op de laatst gehouden vergadering bracht iet dien treurigen toestand ter kennis van de leden, die reeds dien slag wachtende varen. Wat te doen, om den ïydenden broeder te teunen, zonder middelen! Eenige kunstlievende leden der Vereeniging ormden een commissie, waaruit het denkbeeld errees, in navolging van zoovele liefdadige nriehtingen van dien aard, een tooneelstuk op te voeren in den Leidschen Schouwburg, waarvoor de steun onzer stadgenooten, wien :erstilaags eene circulaire zal worden aange boden, wordt ingeroepen. De opbrengst zal strekken om het bestuur s'aat te stellen den nood te lenigen van len, die aan het ziekbed gekluisterd liggen. Mogen de harten onzer medeburgers geopend worden voor deze edele pogingen! De opvoering zal bestaan in: „Arthur of Zestien jaren later", door mr. Burlage, gevolgd door „Een of Eene", door J. Gilleson. De heer I. A. Van Ryn van Alkemade, van wien eene schoono Bataksche verzameling het Museum aanwezig is, heeft 'sR\jks Etbnographisch Museum te Leiden wederom mot de navolgende voorwerpen begiftigd: 1 model Maleisch huis, 4 fuiken, 2 werp- netten en 1 schepnet. Geïnventariseerd als sorie 940, nos. 1 8. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. By koninkiyk besluit van 29 Sept. jl. zijn benoemd tot lid van het college van cura toren der Ryks-universiteit: te Leiden, de heer M. Do Laat do Kanter; te Utrecht, de heer B. Reiger; te Groningen, mr. S. M. S. Modderman. Te Amsterdam is na eene hevige ziekte ▼an slechts twee dagen overleden dr. J. Knappert, sedert 1882 hoogleeraar in de god geleerdheid, vanwege de Ned.-Herv. Kerk aangesteld by de universiteit aldaar. Prof. Knappert, die zoo plotseling aan zyn werk kring en de zynen werd ontrukt, is slechts 57 jaar oud geworden. Hy was vroeger predikant te Leiden. De teraardebestelling van het stoffeiyk over schot zal morgen, Dinsdag, te twaalf uren op „Zorgvliet" geschieden. Aan de loting voor de Nationale militie voor de gemeente Sassenheim, die zal plaats hebben op 14 October, 's namiddags te half- twee, zal worden deelgenomen door 16 per sonen. Hiervan hebben 7 lotelingen vrijstelling wegens broederdienst. De loting zal voor de ingeschrevenen der gemeente Voorschoten plaats hebben op Vrydag 20 October a. s., 's voormiddags te halftwaalf, te Stompwyk (Leidschendam). - Men meldt uit Amsterdam, dd. 1 October By het 50-jarig feest, gevierd door de firma H. E. Van Gelder en Co., houtkoopers en houtzagers hier ter stede, is door het perso neel aan die firma aangeboden een prachtig monumentaal geschenk in zilver, geleverd door de heeren J. M. Van Kempen Zonen, te Utrecht, en in hunne fabriek te Voor schoten ontworpen en vervaardigd. Het beeld van den vrede, de onmisbare voorwaarde voor den bloei der industrie, biedt der jubileerendo firma den welverdienden lauwer der hulde aan. Voorstellingen harer fabriek in hare eerste wording en hare tegenwoordige uitgebreid heid, benevens de mechanische symbolen, die het v«k voorstellen, zyn in kunstig dryfwerk en gravure aangebracht op het voetstuk, dat verder een medaillon bevat, waarop de een voudige inscriptie: „Het gezamenlyke perso neel aan de firma H. E. Van Gelder en Co., by gelegenheid van haar 50-jarig bestaan" het doel van dit kostbaar en zinryk kunst werk aangeeft. Wy zyn overtuigd dat dit fraai ontworpen en schoon uitgevoerd geschenk, waarby ge voegd is eene keurig gecalligrapheerde naam- lyst, uitgevoerd door den zoon van een der geëmployeerden, der geachte firma nog lang tot een aangenaam aandenken zal biyven. Te Arnhem vergaderde de Christen- geheel-onthouders-vereeniging, onder voorzit terschap van den heer J. M. Heybrock. Het was de 12de algemeene vergadering, die,deze Vereeniging hield, en zoowel uit de jaarverslagen van den secretaris en penning meester, als uit de afdeelingsverslagen bleek, dat vooral in het afgeloopen jaar eene flinke schrede voorwaarts werd gedaan. Het aantal afdeelingen steeg tot 46. De aftredende leden van het hoofdbestuur werden allen herkozen. Met de redactie der tydschriften van de Vereeniging werd opnieuw belast prof. dr. J. J. P.Valeton Jr., te Amersfoort, die zich tot medewerking twee redacteuren zal assumeeren. Besloten werd aan het hoofdbestuur op te dragen a. zich tot de Regeering te wenden met het verzoek, dat maatregelen worden genomen om alle drankhuizen, onder welke benaming ook, van Zaterdag-avond tot Maandag ochtend, althans des Zondags, te doen sluiten; b. pogingen by de Regeering aan te wenden, dat keilnerinnen of z. g. damesbediening in de cafe's worden verboden; c. aan de Regeering te verzoeken scherp- toezicht te doen houden op den verkoop van sterken drank aan kinderen beneden de 16 jaar; d. het vaststellen van een gebedsdag voor de zaak der geheel-onthouding, zoo mogeiyk in overeenstemming met buitenlandsche ver- eenigingen. Na afloop van de j tarvergadering vereenigden de afgevaardigden zich aan een gemeenschap- peiyken maaltyd. Des avonds had in de kerk eene openbare byeenkomst plaats, waar door de heeren ds. Adama van Scheltema, De Hoest en Valeton het woord werd gevoerd. Voor landbouw-wintercursussen wordt op de Staatsbegrooting voor 1894 de subsidie- post met 4000 verhoogd met 't oog op moge- lyke nieuwe aanvragen en ƒ2000 wordt voor gedragen ten behoeve van een door do Holl. Maatsch. van Landbouw aan te stellen zuivel- consulent in Noord Holland, een gelyk bedrag voor eene landbouwvereeniging op het eiland Overflakkeo ten behoeve van het door haar te geven landbouwonderwys. Ook met de be hoeften van het tuinbouwonderwys wordt by den betrekkelljken post rekening gehouden. Voor de instandhouding van de winterschool te Groningen zal in 1894 4000 noodig zyn. Het getal landbouwleeraren wordt nog met éón uitgebreid. By het Rykslandbouw-proefstation te Breda (Goes) zal een tweede assistent worden aan gesteld a ƒ1000. De inrichting van de afdeeling voor het onderzoek van zaden aan het Rykslandbouw- proefstation zal 575 vorderen. Er wordt ƒ1000 aangevraagd voor het steunen van particulieren, waar dezen tot het aanleggen van proefvelden in 't belang van den landbouw overgaan. De gereorganiseerde Zeevaartschool te Den Helder is op 1 April jl. geopend. Het subsidie wordt verhoogd met ƒ1200 ten behoeve van het onderwys in de levende talen. Ook voor de school te Delfzyl wordt het subsidie met ƒ1300 verhoogd. Tot onderstouning van cursussen aan de lagere scholen voor het vak van landbouw kunde wordt ƒ500 uitgetrokken. Opnieuw wordt ƒ2000 aangevraagd als subsidie voor de Vereeniging „Het Nederland- sche Schoolmuseum", te Amsterdam. Op de begrooting voor Marine is voor aan bouw van nieuwe schepen, uitrusting, enz. aangevraagd ƒ3,389,650, zynde 108,630 min der dan in 1893 en wel voor het voortzetten van den houw van de „Evertsen", „Piet Hein" en „Kortenaer", de drie in 1893 op stapel gezette pantserschepen. Voor aanschaffing van torpedo's wordt ƒ116,000 meer gevraagd; voor herstelling van schepen in en buiten dienst 1,222,900, zynde f 34,550 meer dan voor 1893 werd toegestaan. Het pantserdekschip „Koningin "Wilhelmina der Nederlanden" is bestemd om de „Koningin Emma der Nederlanden" by het auxiliair eskader af te lossen. De minister van marine deelt zyn voornemen mede tot het stichten van eene vrywillige marine-reserve voor oorlogstyd. De kosten worden g raamd op ƒ120,000 per jaar. Yoor den bouw van een resorveloodsvaartuig worden weder gelden aangevraagd. De minister blyft van gevoelen, dat de loodsdienst met zeilvaartuigen kan worden uitgeoefend en hoogero uitgaven voor stoom schepen onnoodig zyn. Voorts deelt hy om standig zyne plannen mede betreffende het personeel by 'sRyks stoomvaartdienst. In Augustus 1893 is by de Rykspost- spaarbank ingelegd f 1,497,843 54 en terug betaald 1,117.654.14'/2, dus meer ingelegd dan terugbetaald 380,189.39 Aan het einde der maand Juli was ten name van de verschil lende inleggers ingeschreven ƒ30,128,948.42, zoodat het tegoed op ultimo Augustus bedroeg 30,509,137.81'/j. In den loop der maand zyn 5095 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven1664 zyn geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand nog 387,760 in omloop waren. 54.) O, die ernstige en toch zoo heerlijke tyd, ik zal hem nimmer vergeten! Natuurlyk was hy niet zonder stryd, want Arnold behoorde immers eene andere toe, en welke andere! Een, die my den vriend voor altyd ontroofd had. Toch had ik dien stryd zoo gaarne uit gestreden, ik had hem met de trotsche Astrea voor het altaar willen zien; doch de oude man, tot heden weet ik nog niet hoe hy er toe kwam myn hartsgeheim te ontdekken, drong zoozeer op myn vertrek aan, dat alleen de gehoorzaamheid my reeds gebood te gaan." De oude juffrouw kon hier niets op ant woorden, daar het dienstmeisje hare hulp voor eenige huiselyke bezigheden kwam inroepen. Zoo bleef Erika in eene eigenaardige mengeling van gedachten en gewaarwordingen alleen. Al hetgeen Cornelia over den vriend gezegd had, lag voor de zangeres opgesloten in de weinige woorden, die Arnold zelf tot haar gesproken had. „Zoudt gy denken, dat ik nog zooveel voer eene vrouw zou kunnen gevoelen, dat ik er myn beroep aan opofferen zou! Neen, de dooden staan niet weer uit hunne graven op." Maar dit kon hy ook wel gezegd hebben om een beslist antwoord te ontwyken, daar hy nog niet wettig gescheiden was. 't Was waar, Otto Yon Eichen beminde anders die zag alleen zyn geluk in haar bezit en zou haar elk offer brengen. „Maar, wat is dat, heeft myn zielsverlangen hem hierheen geroepen Daar komt de schoono, krachtvolle man, die niet in staat zou zijn meer te schenken dan vriendschap", riep Erika, zichzelve vergetend, luid, terwyi zy Arnolds groet van de straat met gloeiende wangen beantwoordde en toen yiings voor den spiegel trad, om het kleine kanten mutsje iets vaster op de weerspannige lokken te steken en de plooien van haar sierlyk ochtendkleedje glad te stryken. „Goeden morgen, Erika! Hoe hebt ge het de laatste dagen gehad? Ge ziet er niet te best uit, ge studeert zeker te veeldat moogt ge volstrekt niet doen Terwyl hy deze woorden sprak, was Van Langen op de zangeres toegetreden en had hare hand in de zyne genomen. „Ge moest meer aan uwe gezondheid denken, Erika; zelfs de kuuet moet daarby achter staan." „Denkt gy aan uw lichamelyk welzyn, 1 wanneer ge uwe beroepsplichten volgt?" vroeg de zangeres, terwyl zy blozend, lang zaam hare hand uit de zyne trok. „Ik, als man, kan meer verdragen, en als doktor ben ik aan een ingespannen leven gewoon." „Toch ook slechts tot zekere grenzen, die de liefde tot den naaste u doet overechryden." „'t Is inderdaad opmerkelyk, dat ge my, door dit woord te bezigen, er toe brengt, u dadelyk den wensch kenbaar te maken, die nfy heden tot u voert." „Dat klinkt niet zeer vleiend voor my." „Vergeef me, zoo moet ge myne woorden niet opvatten; want ge weot hoe gaarne ik by u vertoef, doch heden kom ik feitelyk alleen by u om u een verzoek te doen." „Een verzoek, waarvan ge overtuigd zyt, dat ingewilligd zal worden, nietwaar?" „Neen, neen, daar ben ik nog zoo heel zeker niet van, heeft Von Eichen u mis schien verteld, dat ik dien avond, toen ik voor het eerst uw gast was, een zieken bezoek heb moeten afleggnn?" „Ja, hy heeft er over gesproken, en zoo- even vertelde Cornelia my, dat uwe patiënte gestorven was. Ik weet ook reeds, dat ge voor hare blinde dochter zorgen zult. Breng de kleine by my, beste Arnold, Ik zal haar verzorgen en opvoeden, en Cornelia zal daar gaarne het hare toe bybrengen; ik zal eene moeder en eene zuster tevens voor haar zyn." „Aan uwe goedhartigheid, beste Erika, heb ik nimmer getwyfeld; welk een gevoelvol hart ge bezit, toont ge my thans. Maar wie kan u gezegd hebben, dat do in myne be scherming aanbevolene een kind is?" „Eigeniyk niemandik dacht het maar zoo, omdat ze eene wees is." „Dan verzoek ik u dringend: laat de beklagenswaardige deze vergissing niet ont gelden." „Zy is dus volwassen?" „Ze is nog iets ouder dan gy." „Is ze schoon?" vroeg de zangeres, met meer dan gewone belangstelling, terwyl zy de gouden naald uit heur haar trok en daarmee begon te spelen, wat haar echter niet belette Van Langen onderzoekend aan te zien. „Nu, waarom zwfigt ge?" „Ik zwyg, omdat ik niet weet, hoe ik uwe vraag beantwoorden zal. Indien ge my vraag- det, was zy vroeger schoon, dan zou ik antwoordenbetooverand schoon, maar zonder hart of ziel." Wordt vervol/ji.t

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1