Leiden 30 September. - B.wi. Heden wordt door B. en Ws. openbare afkondiging gedaan vanlo. de Verordening op de heffing van keurloon van vee en vleesch te Leiden; 2o. de Verordening regelende de invordering van het keurloon van vee en vleesch; 3o. de Verordening op de heffing van een loon voor het keuren van visch, en 4o. de Verordening regelende de invordering van het loon voor het keuren van visch. Evenals de verordening op het vervoer en de keuring van vee en vleesch, treden morgen, 1 October, ook in werking de verordeningen op het veil bieden en verkoopen van visch en ooft, op welker bepalingen door B. en Ws. do aandacht van belanghebbenden wordt geveetigd Naar wy vernemen, zal het eerstvolgend concert der Leidsche Maatschappij voor Toon kunst plaats hebben in de laatste week van October. Het zal gegeven worden door het Am8terdamsche Orkest van W. Kes, by welke gelegenheid tevens het Piano concert van den heer S. Van Groningen, directeur der Muziek school, door den componist zei ven zal worden ten gehoore gebracht. Het concert zal waarschijnlijk in de Stads- zaal gegeven worden, maar dit is nog niet zeker, doch afhankelijk van het rapport van de commissie van deskundigen, met het onderzoek van dat gebouw belast. Er hebben zich voor de Leidsche uni versiteit reeds ruim 100 nieuwe studenten aangemeld. Het ongunstige weder van den laatsten tyd bleef niet zonder invloed op het bezoek aan den Academietuin. Het aantal bezoekers gedurende de maand September bedroeg 811, makende, van 1 Maart af, voor dozen zomer een getal van 7918. Nu men bozig is de subtropische planten naar hare winterkwar tieren te brongen, begint de tuin op ver scheidene plaatsen veel van zyne aantrek kelijkheid te verliezen. Ook hier is „het seizoen afgeloopen." By de Leidsche Spaarbank werd in de maand Sept. ingelegd ƒ56,751.90 en terug betaald ƒ52,158.78, terwijl zijn afgegeven 78 nieuwe en geheel afgelost 61 boekjes. Hot gezamenlyk tegoed der 9706 deelhebbers bedroeg op uit. Sept. 1,805,706.21'/^. De kapitein W. P. Veeron, van het 2de regiment veld-artillerie, die sedert 1 Maart bij het 1ste regiment vesting-artillerie te Utrecht was gedetacheerd, keerde heden naar zyn garnizoen Leiden terug. Onder leiding van den heer Testas werd te Utrecht de 41ste vergadering gehouden van do „Evangelische Maatschappij", waarin de voorzitter in zijne openingsrede wees op het 40-jarig bestaan der Vereeniging. Dr. J. Herderschee, algemeen secretaris, bracht het jaarverslag uit en wierp tevens een blik op den veertigjarigen arbeid der Maat schappij. Tot leden van het hoofdbestuur werden door de vergadering gekozen de heeren dr. A. W. Bronsveld, uit Utrecht, en dr. H. G. Hagen, uit Leiden. Ds. M. Buchli Fest, te Hillegom, is be roepen naar do Ned.-Horv. gemeente te Engelen. Bedankt is voor het beroep naar Nieuwveen door don heer J. W. Do Kanter, candidaat tot den Heiligen Dienst. Een veertigtal Hagenaars, onder wie de ministers van binnenlandsche en buitenlandsche zaken, alsmede die van koloniën, boden gister avond dr. Blom Coster te 's-Gravenhage in het „Hotel den Ouden Doelen" een gastmaal aan ter gelegenheid van zijn 50 jarig doctoraat in do geneeskunde. Hy promoveerde te Utrecht. De Regeering stelt zich voor by een afzonderlijk wetsontwerp de vereischte gelden aan te vragen tot reorganisatie der Rijks landbouwschool en tot oprichting eener Rijks tuinbouwschool. De minister van oorlog is heden naar Alkmaar vertrokken om tegenwoordig tezlJn by de opening der Cadettenschool aldaar. De heer Seyffardt was vergezeld van den luit.-generaal Kromhout, inspecteur van het wapen der genieden generaal majoor Alings, inspecteur van het militair onderwijs; luit - kolonel baron Van Eek, van het wapen der genie; kapitein Sabron, adjudant van den minister, en de hoofd- en de verdere officie ren behoorende tot den staf van de inspecteurs. Heden is het 25 jaren geleden dat het eerste nummer van de „Maasbode" te Rotter dam verscheen. Toen de tegenwoordige hoofd redacteur-directeur, de heer J. W. Thompson, hedenmorgen z\jn bureau betrad, vond hy dit dierlijk met groen versierd. Hy werd davrna gecomplimenteerd door de leden derdagelyk- sche redactie en door die der administratie, welke laatsten hem als biyk van sympathie een notenhouten bureau stoel aanboden. Yer- vo!gen8 werd hy namens het personeel der zettery en drukkerij gecomplimenteerd, dat hem een zilveren inktstel mot inscriptie aanbood. Morgen, 1 October, herdenkt de hoer Thompson zyn zilveren jubiló als redacteur van de „Maasbodo". Alsdan wacht hem, naar wij vernemen, nog eene andere verrassing. Het stoomschip „Semarang", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 29 Sept. te Mar seillede „Stella", van Amsterdam naar Piraeus, pisseerde. 29 Sept. Dungeness; de „Edam" arriveerde 29 Sept. van Nieuw York te Rot terdam; de „Obdam" arriveerde 29 Sept. vai> Nieuw-York te Rotterdam; de „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, is 29Sept, Scilly gepasseerd; de „Zaandam", van Amster dam naar Nieuw York, is 29 Sept.. van Ply mouth vertrokken. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 3 Oct. a. s. niet plaats hebben. De geheimzinnig© verdwijning. Aan het Commissariaat van Politie te Leiden vervoegde zich gistermorgen vrouw M., wonende aan de Lammerenmarkt, die, het b\j on6 blad gegeven portret van den zich noemenden doctor H. De Jong gezien heb bende, in hem iemand meent te herkennen, dien zy 5 a 6 weken geleden des avonds te even 11 uren in haastigen pas zag komen uit de richting der Nieuwe Beestenmarkt en in ging by de tapster v. L. aan de Lamme-ren- markt, hetgeen ook door den zoon van de tapster is opgemerkt, terwyl zy beiden hebben gezien dat de onbekende, by het ver laten der tappery hard loopende langs de Binnenvestgracht, in de richting naar het Station wegliep. De tapster, die den onbekende in het bierhuis heeft geholpen, had opgemerkt dat hy bloed op zyne onderjas en aan de handen had, het geen haar na het vertrek van dien bezoeker, tegen de beide anderen deed zeggen„het lykt wel of hy een moord gedaan heoft." Bedoelde persoon was van middelbare lengte, droeg een bruin pak en gryzen demi-saison en had een snor, terwyl hy eene platte pet op het hoofd had. Nadat er aanvankelyk verschil over den datum was, word het ten slotte vastgesteld dat dit voorval heeft plaats gevonden op "Woensdag don 16den Augustus jl. Degenen, die omtrent dien persoon nadere inlichtingen weten te geven, worden verzocht zich aan het Politie-bureel alhier aan te melden. Zooals bekend is, bestaat er nog altyd fwyfel omtrent den datum, waarop Hendrik [)o Jong de bewuste Maria Schmitz uit den weg zou hebben geruimd. Sommigen beweren dat dit gebeurd moet zyn in den avond van 30 Augustus, anderen in den avond van 31 Augustus. Degenen, die vasthouden aan laatst genoemden datum, werden in die meening ver sterkt door hetgeen het „Hbl." onlangs mede deelde betreffende de bezoeken, welke De Jong bracht aan den heer Kolk, te Amsterdam, in wiens bergplaats hy de meubelen verkocht. Daarby werd ook vermeld dat De Jong daar ook op 30 Augustus was geweest en het kwam er dus op aan te weten, op welk uur van den dag hy daar dan op dien datum was. Uit nadere raededeelingen, welke het „Hbl." daaromtrent inwon, is gebleken dat De Jong zich op 30 Augustus omstreeks één uur by den heer Kolk vervoegde en dien middag erg veel haast scheen te hebben. Het is dus zeer best mogeiyk dat hy dien avond te Bussum is gebleven. De verkoop der meubelen by den heer Kolk had niet plaats op 26, doch op 28 Aug. Den 26sten Aug. liet Do Jong ze by den heer Kolk bergen. Deze is niet gewoon om in dat lokaal vorkoopingen te doen houden, doch stond op aandringen van De Jong toe dat dit 28 Augustus gebeuren zou, op welken datum deze dan ook met een uitdrager en een ander was verschenen. By den verkoop stelde hy zich erg dwaas aan. O. a. trok hy de veeren uit een peluw, toon iemand daar naar zyn zin te weinig voor bood, zeg gende: „Dat zyn beste veeren, geen vuilnis!" Toen een deken verkocht werd, waarin enkele gaten waren, beweerde hy dat dit kwam doordat die by de reis van Londen over zyn koffer had gezeten. Den 2den September heeft hy by de familie Kolk jolige Duitsche, Fransche en Engelsche liedjes gezongen en den 3den en 5den Sep tember is hy uit geweest met een dienstmeisje. Een van die avonden moet hy met haar o. a. naar het „Theater de Yereeniging" zyn ge weest. Uit Utrecht meldt men nog het volgende: Omstreok8 November 1892 woonde Hendrik De Jong als commensaal by mevrouw do wed. SBemuurde Weert, te Utrecht. Ook die dame werd door Do Jong ten huweiyk gevraagd, toch toen zy de zaak in beraad wilde nemen en haar voornemen te kennen gaf, om zich naar zyn persoon en verleden te informeeren, verdwenen de liefde en do commensaal plotseling. Hy betaalde goed en had ongeveer drie maanden by mevr. S. go woop.d. In dien tyd was De Jong in het be zit van verscheidene horloges. Gei-accnteraacl van Hoordwljb. Openbare vergadering van 29 September. Afwezig de heeren Balkenende en Admiraal. Na opening der zitting en vaststelling der notulen van de vorige vergadering komt aan de orde een voorgelezen voorstel van B. en Ws. om op een van de Noordwyksche duin- expl.-M. aan to koopen terrein eene zieken barak, om ïyders aan besmettelyke ziekten en te Noordwyk aan Zee eene bergplaats voor brandblu8chmiddelen, tevons ingericht voor wachtlokaal der politie en arrestanten lokaal te bouwen. De gelden te vinden door leening. Met eenparige stemmen werd besloten tot de beide bouwingen, naar de plans, opgemaakt door den gem.-opzichter en de door B. en Ws. vast te stellen voorwaarden. Omtrent de vraag of de beide zaken publiek zouden worden aanbesteed, scheen nogal ver schil van gevoelen te bestaan. Uit do discussie bleek duideiyk dat algemeen wordt gewenscht dat het werk doorjeen Noordwyksck ingezetöDe wordt uitgevoerd en toch wilde men ook weer niet van eene ondershandsche aanbesteding hooren. Burg. en Weth. zullen nu eene open bare aanbesteding houden, en mocht dan blyken dat er een niet zeer belangryk verschil bestonii tusschen de laagste inschryving van een ingezetene en een niet-ingezetene, dan zal, voor en aleer eene beslissing te nemen, in overleg worden getreden met de Raadsleden. Wilden B. en Ws. alle gelden, noodig voor bouw en inrichting der nieuwe stichtingen, door leening verkrygen de heer v. d. Weyden meende dat men alleen voor de ziekenbarak diende to loenen en de kosten der tweede zaak wel uit de gewone middelen zouden kunnen gevonden worden. By de stemming cleek dat de meerderheid van den Raad er over dacht als do heer v. d. Weyden. Na oenige discussie, waaruit niet bleek van onwrikbaar vertrouwen in het nut der uitgaaf, werd besloten 50 beschikbaar te stellen om daaruit premiön te voldoen tot het bezoeken der a. s. najaarsmarkt. Hierna scheidde de vergadering. Gemengd Nieuw», Door eer. agent van politie alhier is in eene slaapstede aangehouden zekere P. B., die in het „Algemeen Politieblad" gesignaleerd stond 7oor 3 dagen hechtenis. De gearresteerde is naar het huis van bewaring te Oegstgeest overgebracht. Proces-verbaal is opgemaakt tegen zekeren C. v. H., die by gelegenheid van het terugbrengen van het nieuwe vaandel naar de woning van den garnizoer.s-comman- dant, aan de Beestenmarkt een tamboer, die dienst deed om ruimte te houden en alzoo als ambtenaar in functie was, een slag tegen het hoofd had gegeven. Hedenmiddag is in het water van do Haarlemmervaart, by Leiden, gevonden het lyk van den heer D., alhier, van wiens ver missing dezer dagen werd melding gemaakt. Eergisternacht woedde ook boven de gemeente Zoetermoer een hevig onweder. By verscheidene landbouwers geraakte het V60 te water, doch verdere ongelukken zyn er niet uit voortgekomen. Te Aarlaoderveen is het derde geval van ch.lera asiatica geconstateerd by den ïyder Th. De Ridder. In Den Haag had de laatste lste- klasse-competitiematch plaats, en wel tusschen de cricketclub „Achilles", uit Leiden, en de „Maas", cricketclub uit Rotterdam. Voor Leiden speelden de heeren De Goeje (c), Wago ner, J. De Groot, Yan Deinse, Van Eek, De Stoppelaar, Van Manen, Kramer, Kelder en N. N. Voor Rotterdam de heeren De Lange (c), Mulder Ruhaak, De Beus, Kolff, Zuyderhoff, Klausz, Dirkzwager, Roussel, Hooykaas en De Beus. Do „Maas" batte het eerst en maakte 43 runs, tegen „Achilles" 20 runs. De meeste punten maakten de heeren Mulder Ruhaak, nameiyk 19, en J. De Groot 8 not out. Opgemerkt dient te worden, dat gedurende de vyf jaren, dat de Rotterdamsche en Leidsche vereenigingen een wedstryd met elkander speelden, steeds Leiden de overwinning be haalde, doch nu verloor. Beide elftallen waren zeer onvolledig. Leiden miste Do Groot, ter wyl de M. C. C. slechts met 5 spelers van het eerste elftal speelde. De M. C. G. verloor alle compotitiematches der 1ste klasse, be halve deze. Onveiligheid in het Haagsche Bosch. Eene dame schryft aan de „Haag sche Crt.": Donderdag-middag met twee kinderen op weg zynde naar eene villa aan den Loidschen weg, werd ik in de onmiddellyke nabyhoid van de Sociëteitstent aangerand door een als heer gekleed man, die my op brutalen toon geld ter leen vroeg. Toen ik zeide niets by my te hebben, hief by zyn stok op en nam zulk eene dreigende houding aan, dat ik het gerac'en vond, 't op een loopen te zetten en te trachten in de Tent te vluchten. Daar werd echter aan my en de doodelyk ontstelde kinderen beduid, dat niemand dan de leden mocht worden toegelaten en ik dus maar ergens anders moest schuilen. Terwyl daarop de hekken werden gesloten, konden wy ons heil zoeken in het Bosch, waar 't reeds be gon te schemoren, steeds achtervolgd door den brutalen kerel. Of 't niet hoog tyd wordt dat de politie zich eens met het Bosch gaat bemoeien of anders het domeinbestuur het maar moest afsluiten, laat ik aan het oordeel van den lezer over. Middelerwyi zy men gewaarschuwd (ook het bestuur der „Witte" ten aanzien van de overdreven stiptheid, waarmede de bedienden in do Tent zich aan hunne instructie houden). Als eene bijzonderheid wordt uit Veenendaal gemeld, dat door den heerA. Beyer aan de firma J. N. Van Essen gisteren oen vet kalf, oud 13 weken, is afgeleverd, dat 372 halve KG. woog. De Staatsbegrooting Toor 1894: is thans in druk verschenen. Daaruit biykt o. a. het volgende Hoofdstuk V. Binnenlandsche Zaken.) Ten gevolge der uitvoering van de wet op het lager onderwijs, is meer geraamd moeten wordenvoor opleiding van onderwyzers door byzondere normaallessen en hoofden van scholen f 32,620; voor bydragen aan ge meenten krachtens art. 45 ƒ250,000; voor tydeiyke subsidiën krachtens art. 49 f 190,000; voor bydrageri aan byzondere scholen krach tens art. 54 bis ƒ30,000; en verder voor pensioenen ƒ35,000, te zamen 537,620. Hoogeschool te Leiden. Voor een onder directeur by 's Ryks herbarium is ƒ3000 uit getrokken, waartegenover vervalt de betrek king van conservator by die instelling ad ƒ2000. De titularis dr. J. G. Boerlage wordt onder-directeur. De bedoeling is, 's Ryks her barium eensdeels eene goed geordende ver. zameling ten dienste der wetenschap te doen zyn en anderdeels ook te doen strekken tot opleiding van jonge botanisten in eene rich ting, die voor ons vaderland, als koloniale mogendheid, van zeer groot belang is. Prof. Hoffmann, tot dusver assistent by de zoölogie, erlangt den titel van conservator by hot zoötomisch laboratorium op een trakte ment van f 2000 (tot dusver genoot hy f 1000). Voor aanvulling en uitbreiding der verzame lingen en hulpmiddelen voor het onderwys, enz. wordt ƒ229,719 aangevraagd. Er is thans een bedrag uitgetrokken voor den bouw van een nieuw museum voor natuur lijke historie, De bouwkosten zullenl,962,300 bedragen. Voorshands zal, in aansluiting aan het bestaand geologisch-mineralogisch museum, slechts worden overgegaan tot den bouw van het oosteiyk voorgebouw, geraamd op ƒ329,400, waarvan f 40,000 in 1894 zal wor den verwerkt. Universiteit te Utrecht. Verhoogd wordt de jaarwedde van den prosector by de anatomie en don assistent bij de gezondheidsleer. Voor aanvulling en uitbreiding der verzame lingen en hulpmiddelen, enz. wordt/"li6,250 aangevraagd. Universiteit te Groningen. Een tweede be diende by de chemie en een assistent by de oogheelkunde zullen worden aangesteld. Voor de hulpmiddelen by het onderwys wordt 49,857 aangevraagd.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 10