N*. 10310 Zaterdag: SO September. A° taqq (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Leiden, 29 September. FeulHeton. 0p gescheiden wegen. r\ luv>0. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: oor Leidon per S 1.10. ranco per post1.40. feonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tan 16 regelt 1.05. Iedere rogel meor ƒ0.17}. Grootore lettere naar plaatsruimte. Voor het incassoeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berokend. t nonuner bestaat uit TWEE Bladen. Oliioiöele Kennififferln^en. ,o(tng voor de Nationale Hllltle. rgomeeetor en Wethouders van Leiden, rongen ter algemeene kennis: dat de loting der et loopend jaar voor de lichting van 1894 binnen gemeente voor de Nationale Militie inge«chre- 4i, en alzoo voor hen,' óie geboren zyn in h«t 1874, zal geschieden in een der vertrekken van Raadhuis, op Maandag, Dinsdag en Woensdag Oden, lOdon en llden October a. s., telkens des gene te halfcion; deze loting in eeno alphabetischo volgorde namen van do ingeschrevenen zal plaats hebben, rel op Maandag den 9den October 1893 de ingeschrevenen, wier familienaam begint do letter A tot en mot de letter G, en H tot net J. Hoymans, op Dinsdag den lOden October 1898, de ingeschrevenon, wier familienaam begint de lettor H, van af N. Van den Hoed, tot en de letter O, en P tot on met J. Parree, op Woensdag den llden October 1893 de ingeschrevenen, wier familienaam begint do loiter P, van af F. Th. Passant, tot en mot etter Z. oorta, dat by art. 33 dor Wet is bepaald dat den ingeschrevene, die niet is opgekomen, het imc-r kan getrokken worden door zijn vader, idor of voogd, terwijl, is ook deze niet opge- en, alsdan het trekkon gesch.cdt door den Eurgo- !8te*r of het lid van don Raad der gemeente, waar loteling is ingeschreven ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschro- dadilijk Da het trekken van zyn nommer, de nou van vry stelling opgeeft, dio hy meent te ben. et opgeven van deze redenen kan door zijn er, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegon- |rdi^ en de ingeschrevene n et opgekomon is. ijdere, dat tot het opmaken der getuigschriften, aeld bij ait. 53, tot het bekomen vsd viijatollicg •tns bro9dordionot of op grond van te zrjn eonigo zoon (welke getuigschriften worden afgo- op do getuigenis van tweo bij den Burge- islcr bekende on te goeder naam en faam staande zetenen, die zich ieder voor do waarhei 1 van daarby verklaarde, door mede-onderteekening mtwoosdolijk stellen), de gelegenheid bestaat ter retario dezer gemeente, op Maandag den lCden Dinsdag den 17den October a. s., van des voor- Id&gs tien tot dos namiddags drio uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LeideD, DE KANTER, Burgemeester. Sept. 1893. E. KIST, Secretarie. De verordening op het vervoor en de uring van vee en vleesch en den handel vleesch in de gemeente Leiden treedt den :en October a. 8. in werking. Op de desbetreffende bepalingen, vroeger ids door ons vermeld, is door B. en Ws. jraaals de aandacht gevestigd. Naar wy vernemen zal de nieuw-beroepen predikant by de Christ.-Gereformeerde gem. (Hooigracht) alhier, de heer Van Proosdy, van Baarn, den 29sten October a. 8., des voor- middags, worden bevestigd, waarna hy des avonds zjjne intreerede hoopt te houden. Voor de betrekking van kapelmeester by het 4de reg. infanterie hebben zich meer dan 50 liefhebbers aangemeld. Half October zal de jury haar onderzoek beginnnen. Als plaats voor de volgende vergadering van de vereeniging van Nederlandsche patroons „Boaz" is Leiden aangewezen. In de algemeene vergadering van het bestuur eu de deelnemers van de onderlinge Brandwaarborg Maatschappij uitsluitend voor de gemeente Zoeterwoude, op 25 dezer ge houden, werd rekening en verantwoording ge daan van de kas der Maatschappij over het afgeloopen jaar daarvan. Daaruit bleek onder meer dat de rekening sloot met een batig slot van ƒ648.005, dat de geheele bezitting der Maatschappy uitmaakt een bedrag van ƒ6740.035 en dat het deelnemings kapitaal, verdeeld in 3 klassen, bestaat uit ƒ669,450 met 107 deelnemers. De aftredende leden van het bestuur, de heeren J. Pieterse en C. Van Leeuwen, werden herkozen, terwijl in de plaats van het over leden lid Tb. O vermeer werd benoemd de heer P. Van der Salm. De loting der in 1893 voor de lichting der nationale militie voor 1894 ingeschre venen zal geschieden voor de gemeenten, behoorende tot het 14de militiokanton dezer provincie, ten Raadhuize te Woubrugge, op Woensdag 18 October a. s., en wel voor: Zevenhoven 'svoorm. te tien uren, Nleuwveen te halfelf, Alkemade te elf uren, Leimuiden 's nam. te één uur, Ter-Aar te halftweo, Rynzaterwoude te kwart over Iweeün, Wou brugge te halfdrie. De heer J. G. De Groot, directeur dor Nederlandscho Opera, schrijft aan het „Hbl." dat de overeenkomst met mej. A. Van Gelder verbroken is niet wegens verschil van ge voelen, doch „daar zij zich niet in staat ge voelde de rol van koningin Gertrude in „Hamlet" te vervullen, terwijl genoemde rol tot haar emplooi behoorde en op het door mej. Van Gelder aan mij (den heer De Groot) gegeven repertoire voorkomt" By koninkiyk besluit van 25 dezer, opgenomen in de Staatscourant van 29 Sept., is op de voordracht van den minister van oorlog bepaald, dat in het jaar 1894 over bet geheele Rijk eene keuring zal plaats hebben van paarden, welke voor den krijgsdienst ge schikt zyn. De heer Lambrechts, lid van de Tweede Kamer voor Sittard, is uit 's Gravenhage ziek naar huis gekeerd. In een boekje, waan an tienduizenden exemplaren verspreid zullen worden, zyn vele belangrijke ophelderingen omtrent het werk ▼an het Leger des Heils bijeenverzameld, welke nog nooit te voren gepubliceerd zyn. EKB9TE KAMER, Voortzetting van de behandeling der Bedrijfsbelasting. De heer Wertlieim protesteert met kracht tegen ieder verband tusschen het personeel en de kieswet. Daarin is van census geen sprake en nu is het ondenkbaar, dat de Regee ring een ander ontwerp zou terughouden, waarin wel een census voorkomt. De kieswet moet blyven wat zy is en er mag geen ver band worden gelegd tusschen materiéele belangen en eene wet, welke zoo diep ingrypt in de belangen van het volk. De heer Fratisen Van de Potte komt er tegen op, dat, terwijl de Regeering het begin sel der geheimhouding zeer hoog houdt, zy ten opzichte der hoogstaangeslagenen in art. 6 der kieswet, deze zaak zoo slecht heeft geregeld. De minister van financiën beantwoordt nader de sprekers. De heer Fransen Van de Putte vraagt op nieuw het woord, nu juist de minister van binnenlandsche zaken de vergaderzaal binnen komt. Hy dringt aan op wijziging der bestaande kieswet om de geheimhouding der aanslagen op de lysten der hoogstaangeslagenen te waarborgen. De minister van binnenlandsche zaken merkt op, dat dit onderwerp niet in de gewisselde stukken is behandeld. Maar art. 6 van de ontwerp-kieswet is juist gewijzigd in overleg met den minister van financiën, om aan het verlangen van den heer Van de Putte te voldoenen nu doet het hem leed, dat dit den heer Van de Putte nog niet heeft bevredigd. De beraadslaging wordt gesloten en het wetsontwerp wordt aangenomen met 27 tegen 16 stemmen. Tegen stemden de heerenEngelberts, Rahu- sen, Verheyen, L. Van Nispen, Melvill Van Lynden, Smitz, Godin De Beaufort, Pyls, W. Cremers, Lohman, Prinzen, Van Nispen tot Pannerden, Sassen, Regout, Van Pallandtvan Neerrynen en de Voorzitter. De Kamer is op reces gegaan. Het was dus eene flinke meerderheid, waar mede de bedryfsbelaating ook aan dezo zyde van het Binnenhof werd aangenomen. Zelfs was de meerderheid nog eenigszins sterker dan sommigen vermoed hadden. Evenals by de wet op het faillissement stemden al de vyf anti-revolutionnairen tegen. Hierby voegden zich 9 van de 12 katholieken. De heer Van Zinnicq Bergman was afwezig; de heeren Magnée en Merkelbach stemden voor. Daaren tegen stemden van liberale zyde de heer Rahusen en de president tegen. Wat betreft den heer Rahusen, deze heeft zyne stem gemotiveerd. Zyn bezwaar betrof in hoofdzaak de vrystelling van den land bouw, welke door dezen afgevaardigdo ook in stryd wordt geacht met de Grondwet. OfOmengd Nleu-vrs. Een vyf jarige knaap, C. O., viel hedenmiddag in het water van het Rapenburg naby de Kolfmakerssteog, waar hy woonde. Een man sprong er by, haalde den jongen op het droge en droeg hem naar huis. Maar aanleiding van het bericht, dat te Loosdrecht en omstreken reeds wilde ganzen zyn waargenomen, deelt iemand ons mede dat hy ook reeds Dinsdag jl. een koppel van 20 a 25 stuks heeft gezien in de onmiddel- lyke nabyheid van Leiden, trekkende van oost naar west over de Ryks-werkinrichting voor vrouwen, aan den Morschsingel. Met het oog op de hier en daar voorkomende gevallen van cholera en de be smetverklaring van het Rynwater, hebben burgemeester en wethouders van Valkenburg de gelegenheid om gratis duinwator te ver krijgen in dier voege gewyzigd, dat het nu te bekomen zal zyn des morgens en des namiddags, telkens gedurende een paar uren. Blykens het door do politie te 's-Graven- hage boven de deur eoner woning in de Hamerstraat aangeplakt biljet, heeft zich aldaar gisteren een nieuw geval van cholera asiatica voorgedaan. De ïyder wordt in zyne woning verpleegd. De lyders, die thans nog in de barak ver toeven, zyn hersteld en zullen, behoudens buitengewone omstandigheden, morgen, Zater dag, die inrichting verlaten. Te Rotterdam zyn gisteren aangegeven tweo nieuwe cholera-lyders, overleden 1, hersteld 2, in behandeling blyven 6. Te Kralingen heeft zich gister-middag een ziektegeval, vermoedeiyk van cholera asiatica, voorgedaan by een werkman, wonende in de Oostmaasstraat. Ik zou over nog veel meer met hem nnen spreken, zoozeer heeft hy my voor ingenomen, en zelve hebt ge immers al ;d, dat Ood hem ons gezonden had." Om u te helpen, niet echter voor my. ibt u my niet beloofd, dat u er nooit weer zoudt aandringen, dat ik myne oogen liet ereeren Dat is zoo, maar die belofte werd my uw smeeken afgeperst en ik dacht er rby niet aan, dat ge, wanneer ik kwam sterven, geheel alleen in do wereld zoudt lan." Ik zal myoe goede, lieve moeder echter lang, heel lang behouden." De zieke, die het fijn gehoor van de nde by ervaring kende, onderdrukte haar nlfjk ademhalen, loen zy op zachton toon volgde Mgn leven is in Gods hand, AstrealMaar wenschte u eenige onthullingen te doen; liever u het levenslot van eene mynor dinnen te vertellen." j' wilt dus over een endtr spieken?" „Ja!" „Maar gelooft u niet, dat u zich daardoor to zeer zoudt inspannen?" „Integendeel, het zal my good doen wan neer my deze mededeeling van het hart is." „Nu dan, ik luister!" „Bella, laat my de vriendin dus noemen, had van hare jeugd af aan getoond, een valsch, boosaardig, heerschzuchtlg karakter te bezitten en tevergeefs hadden hare ouders beproefd de daaruit voortvloeiende lage harts tochten by haar te temperen, zooal niet ge heel te doen verdwynen. Op haar achttiende jaar werd zy vrouw, maar zy beminde don man niet, die haar aanbad, en die zich voor hare ouders groote opofferingen getroost had. Zy was hem naar het altaar gevolgd, omdat hy ryk en haars gelyke in rang en stand was, maar hoe hoog hy intollectueel boven haar stond, dat wist zy niet naar waarde te schatten. Pronkziek, ydel en trotsch tot in het belachlyke, zocht zy haro bevrediging slechts in den schyn en in uiterlyk vertoon; zulk een karakter kan onmogeiyk bevrediging vinden in zichzelf, veel minder nog met anderen in vrede leven, want zy was daarenboven afgunstig in de hoogste mate. ,Zp'J zag zy' in Lilly, do eonige zuster van ha »n echtgenoot, aldra de vijandin, die zy ten onder moest brengen. Het was haar onuit- staanbaar, te zien hoe het schoone meisje door hare lieftalligheid ieders hart wist te winnen, te weten dat zij by haar achterstond. Overal, waar Lilly verscheen, gevoelde zy zichzelve naar den achtergrond teruggedrongen en zy begreep niet, dat deze aantrekkings kracht alleen in de natuurlyke ongedwongen heid van het meisje lag, terwyl zy daaren tegen al hare bewegingen, waarmede zy wilde bekoren, van te voren voor den spiegel bestudeerde. De niets kwaads vermoedende Lilly echter wist niet, welk een demon in het hart hater schoonzuster den schepter zwaaide, als deze zich met geveinsde vriendschap op drong on baar allerlei zoete naampjes gaf. „Het lag namelyk in het plan der yver- zuchtige, zich eerst in het vertrouwen van haar slachtoffer te dringen en het dan, als eene slang onder rozen, in hare kronkels te verstikken. Haar man, haar kind, haar prachtig ingericht huis, ja zelfs haar spilziek leven, alles ging op in deze enkele gedachtealleen Lilly's val kan u volkomen gelukkig maken 1 Maar niettegenstaande dit verterend gevoel in haar boos, wraakzuchtig gemoed, wachtte zy, mat het geduld van eene spin in haar verraderlyk web, het oogenblik af, waarop zy j hasr slachtoffer zou kunnen vernietigen. Lilly was tot dwepen geneigd, het roman tische trok haar aan, zy was eenigszins droo- merig van aard en zoo werd Bella op zekeren dag gowaar, dat Lilly door een onbekenda vereerd werd, wiens hol'makery zich echter bepaalde tot haar opvallend aan te zien en haar op straat op een behoorlyken afstand te volgen. Dit was voor Bella echter reeds do vonk, die do kruitmyn zou doen springen. Lilly het hoofd op hol brengende, stemde deze er in toe den al te beschroomden aan bidder eenigszins voet te geven; het kwam tot eene ontmoeting, tot. eene kennismaking en eindeiyk tot eene samenkomst, waarby do troische Bella zich vernederde om op den uitkyk te staan, ten einde Lilly te laten ge voelen, hoezeer haar het geluk harer zuster ter harte ging. „Hoe zal ik het u verder schilderen, Astrea, op welke slinksche wyze de snoode het slachtoffer naar den afgrond lokte, waarin zy het wenschte te zien nederstorlen, terwijl haar daarby de man, dien zy niet eens kende en die evenzeer haar offer worden noest, zóó gering en zóó onbeduidend voorkwam, dat zy niet eens near zijn naam vroeg. (jVur:{t irïnclqd)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1