feze (gounnt wordt dagelijks, met uitzonde ring van (§on- en feestdagen, uitgegeven. J)it nouimer bestaat uit TWJKE Bladeu. Eerste Blad. Leiden, 28 September. F'euilloton. Op g os c hei (te n wegen. l 10309 "Vryclag; SO September. A0.1393. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 mundiaf 1.10. Franco per postm 1.40. ▲/tonder! ijlt* Nommers0.05. Aan do universiteit alhier is met goed gevolg afgelegd het candidaats-examen in de godge leerdheid, tweede gedeelte, door den heer A. W. Ippius Fockens. 's Rijks Eihnographisch Museum te Leiden heeft van mr. F. J. J. Yan Uye Ple- lerse, van wien reeds vroeger bewijzen zijner belangstelling in 's Rijks verzameling ontvan gen waren, ten geschenke gekregen eenige voorwerpen uit Turkije. Geïnventariseerd als serie 943, no. 1 10. Den schenker is de dank der regeering betuigd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York door mid del van het stoomschip „Didam", van Rot terdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven, enz. uiterlijk Zaterdag ochtend om 9.20 (9.40 stadstijd) bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Bü de op 26 dezer gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad van Lisse zijo uitgebracht 188 stemmen. Yan onwaarde 3. Geldig 1S5. Volstrekte meerder heid 93. Gekozon is de heer M. Van der Veld met 137 stemmen. De heer P. Verdegaal verkreeg 38 stemmen, terwijl de overige stemmen over verschillende personen verdeeld waren. Aan den heer M. P. C. Petri, te Voor schoten, is door de Rijkscommissie, belast met het afnemen van het examen als machi nist voor de zeevaart, het diploma als tweede machinist uitgereikt. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de maand December a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker; voorts, dat in den loop der maanden October, November of December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het af leggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende; en ein delijk, dat in den loop der maand December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Men zie omtrent het een en ander de Staats courant van 27 dezer. Naar de „Amst. Ct." verneemt, is de 46) „De dood houdt doorgaans geen rekenschap met onze wenschen, mevrouw 1" „De dood!? Dokter, den zin uwer woorden begrijp ik niet, maar ik begin het ergste te vreezen", riep de zieke met heesche stem; doch onderworpen voegde zij er aan toe: „Neen, noen, ik wil mij ook met het ergste verzoenen. Raadt u mij aan, mij op het ergste voor te bereiden?" „Mij dunkt, dat moesten wij allen al tijd doen." „O, geef thans geen ontwijkend antwoord, duid het my niet ten kwade, dat ik zoo hevig schrikte. Myn hart is alleen beklemd voor mfln arm kind. Wat zal er van haar worden, wanneer ik er niet meer zijn zal! Wel was ik eigenlijk een lastpost voor haar, maar het maakte haar gelukkig, voor mij te kunnen zorgen en niemand zal voor haar zorgen, wanneer ik in het graf zal zijn neergelaten." Voor het eerst zag Van Langen de spreek ster met e^r.ige belangstelling aan, zóó vreemd was hem die weemoed! trek op dat koude heer N colat te 's Gravenhage thans ernstig ongesteld. Naar wy vernemeD, zal de redactie van „De Nieuwe Gids" voortaan in handen van den heer Kloos alleen berusten. De heer Van der Goes blijft medewerker. Vad Het bestuur der Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen te Am sterdam heeft aan het Rjjk, ter plaatsing in 's Rijks Museum, ten geschenke aangeboden het door den beeldhouwer J. Keiler, ingevolge op dracht dier Maatschappij, vervaardigde mar meren borstbeeld van den dichter J. P. Hase- broek. Aan genoemd bestuur is de dank der Regeering betuigd. Sts.-Crt Bij beschikking van den minister van blnnenl. zaken zijn benoemd in de commissie, in 1893 belast met het ademen der examens in de Fransche taal, voor de in Dec. en zoo noodig in November dezes jaars te 's-Hage te houden examens voor het middelbaar on derwijs: N. L. Verlint, leeraar aan de Rijks H. B.-school te Utrecht; A. Bourquin, idem aan het gymnasium te Utrecht; F. Rodei idem aan de Handelsschool te Amsterdam; dr. J. J. Salverda de Grave, belast met het geven van onderwijs aan H. M. de KoninginL. M. Baale, leeraar aan de tweede H. B.-school met 3-jarigen cursus te Amsterdam; J. S. Piquet, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Zwolle; E. J. Sommer, leeraar aan het gymnasium te GroningenA. Sunier, leeraar aan het gymnasium te Rotterdam; en tot leden plaatsvervangers: H. C. P. Dirks, leeraar aan de gemeentelijke kweekschool voor onderwij zers en onderwijzeressen te Amsterdam; C. M. Robert, leeraar aan de hoogere burger school met 5-jarigen cursus te Amsterdam. Tot lid en voorzitter dier commissie was reeds vroeger benoemd dr. A. G. Van Hamel, hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Gro ningen. Het stoomschip „Bromo", van Rotterdam naar Java, arriveerde 26 Sept. te Marseille; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 27 Sept. te Suez; de „Reichstag" vertrok 25 Sept. van Mozambique naar Rotterdam en Hamburg via Zanzibar; de „Utrecht" vertrok 27 Sept, van Batavia naar Rotterdam; de „Zuid-Holland"arriveerde 27 Sept. van Rotterdam te Batavia; de „Dub beldam" is 27 Sept. te Nieuw-York aangeko men; de „Hector", van Batavia naar Amster dam, -vertrok 25 Sept. van Port Saidde „Rotterdam" vertrok 27 Sept. van Rotterdam naar Nieuw-York. By koninklijk besluit is aan Jacobus Van gelaat. Onder dezen indruk antwoord e hy „G(j tobt over uwe dochter, omdat zij blind is; misschien is de juffrouw nog te helpen; ik hob my in het byzonder op de studie der oogziekten toegelegd en menige kuur is my ieeds mogen gelukken." „Ach, mocht ik toch vertrouwen kunnen stellen in deze troostvolle hoop", riep de zieke, Van Langen dankbaar aanziende; „hoe licht zou my dan het sterven vallen! Maar dit geluk zal my niet deelachtig worden 1" „Waarom niet? Kunnen de oogen van de juffrouw niet geopereerd worden? Ik zou ze natuurlyk eerst moeten onderzoeken." „O, dat is het niet; ik geloof zelfs dat zy weer ziende zou kunnen worden; doch zy wil het niet. My ten believe onderwierp zy zich aan eene eerste operatie, by de tweede echter smeekte zy my op de knieön, haar daar niet toe te dwingen; hoe zou ik haar dus nu daartoe kunnen bewegen?" „Buitengewone omstandigheden vereischen ook buitengewone middelen, daarom dacht ik, dat uw gezag als moeder. Van Langen sprak met nadruk en op afge meten toon, en daar hy den zin niet vol eindde, viel de barones in „U bedoelt .at ik haar door gestrengheid der Sluys, commies der telegraphie 3de klasse, een pensioen verleend van f 236 's jaars. Aan den gepensionneerden kolonel der cava lerie jonkheer A. H. Des Tombe, de rang verleend van generaal majoor. Aan den heer C.Rozenraad,directeur-generaal der Engelsch Italiaansche bank te Londen, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van officier der orde van de Kroon, hem door Z. M. den Koning van Italië ge schonken. Gemengd Nlenvr®. Te Amsterdam heeft eene 6 0-ja- rlge vrouw aan den Ringdyk zich van het leven beroofd. Eenigen tyd geleden was de echtgenoot der vrouw gestorven, welk verlies het oudje zich zóó heeft aangetrokken, dat zy dezen zelfmoord heeft gepleegd. Het volgende gedicht vertaalde de „Echo" uit eene Duitsche afschafferscourant. Het werd vervaardigd door W. Bode. De Alkohol spreekt: Wilt gij wond'ro diogeD aanschouwen, Komt daD tot my, gy mannen en vrouwen I Laat mij begaan, zonder stoornis en stil, En 'k maak van de wereld, al wat ik maar wil. Arm maak ik de rijken en ziek de gezonden, Van werklieden maak ik u vagebonden, Uit vromenspotters, uit beeren: knechten, Uit vlijtigenluiaards, uit goedenslechten, Uit kuieche meisjes: straatmadelieven, Uit tlinke mannen: roovers en dieren, Uit huiselijk geluk: ellende en Dood, Gif uit brood, uit lovendon dood. Hoe ik dat doe? Luister maar toe: Het Dat Uit 't vat Doe 't ras In hot glas, Dan naar de lippen, Om te proeven, te nippen, Dat smaakt Dat vermaakt! Nu weer. En nog meer! Blijft drinken, En klinken, En altyd maar drinken! Zoo stook ik het vuur, en gy zwelgt en gij drinkt, Totdat ge in den afgrond der Helle verzinkt. Do krankzinnigengestichten hier te lande zyn zoodanig overvuld, dat de krank zinnigen uit het Noorden des ryks naar België worden gezonden, by gebrek aan gelegenheid tot verpleging in het eigen land. Meer dan twintig jaren geleden werd onder Heemstede een man vermoord en werden, als schuldig daaraan tot levenslange zou kunnen dwingen er too over te gaan?" „In dit geval, ja." „Ook in dit geval niet ik heb dien boog vroeger te sterk gespannen. Neen, nu kan ik niets anders meer dan smeeken en daar mee zal ik het beproeven. Ik weet niet, dokter, hoe het komt, dat ik voor u, dien ik nauweiyks ken, zoo gaarne myn geheele hart zou wenschen uit te storten. Zou het mis schien daarin liggen, dat gy zoozeer op dien ander gelykt? Neen, dat kan niet zyn;want die ander zou zich van my afgewend hebben, my niet, zooals u, deelnemend in de oogen hebben gezien. Neen, neen, het is uw voor komen, dat my vertrouwen inboezemt, dat my aantrekt, dat my aanzet uwe mededeelingen te.Maar ik hoor in de andere kamer spreken; myne dochter is zeker van hare wandeling thuisgekomen, daarom nog ëóne vraag, vóór zy hier komt: Heb ik myn leven nog by dagen of by uren te tellen9 Nu geen aarzelen, doktor, zeg my opreeht uwe meening." „U zult nog tyd genoeg vinden, om met kalm overleg al uwe schikkingen te kunnen maken." „Ik heb dus nog dagen te leven?" „Volgens myne meening, ja." „En u zult my in die öag'jn trouw komen bezoeken?" i PRIJS DER ADVERTENTIÊN: T»n 16 regelt flA5. Iodere regel meer Grootere lettere our plaatsruimte. Voor bet fc casseer en buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. gevangenisstraf veroordeeld zyne vrouw Hfen- drika Ras en zekere Pieter Van Tor go *on. Nadat nu eenige maanden geleden de vrouw volledig© vrystelling van hare straf had bekomen, is thans by koninkiyk besluit de straf van den man veianderd in twintigjarige tuchthuisstraf* Bty Ravenhorst aan den Zand- voortschen weg te Baarn is een kalabas ge groeid, welke de zwaarte heeft van omstreeks 40 oude ponden. Mag men de verwachtingen van weervoorspellers gelooven, dan gaan wy een vroegen winter te gemoet, op grond dat te Loosdrecht en in de omstreken reeds nu ongemeen vroeg verschillende koppels wilde ganzen zyn gezien. Te Molkwierum (Fr.) zyn twee paarden van den heer D. in do weide door den bliksem gedood. Te Oude^a (Fr.) sloeg een paard van B. A. door het hemelvuur dood. Het is besloten dat de gom een te Opsterland (Fr.) nog dezen winter work zal verschaffen aan werklooze arbeiders aldaar, wier aantal niet gering is. De Raad besloot in zyne vergadering van eergisteren, f 4000 op de begrooting te brengen, om daarvoor landeryen aan te koopen, welke bewerkt zullen worden. Eene commissie werd uit den Raad benoemd, om Gedeputeerde Staten in te lichten omtrent dit besluit, opdat ze daaraan hunne goekeuring schenken. Deze commissie bestaat uit de heeren dr. Vitus Bruinsma, R. Van Zinderen Bakker en W. Hogeveen. Het personeel, de paarden en het materiëel van den circus O. Carré zyn gisternacht met een extra trein van Den Haag naar Arnhem vertrokken, om daar gedurende eenigen tyd voorstellingen te geven. De straatjeugd te Keulen, had dezer dagen een buitenkansje. De hoer X., die, van eene buitenlandsche reis terugkomende, van het spoorwegstation met een huurrytuig naar huis reed, stak in zyn verlangen om zyne vrouw te zien, die hem aan de voordeur stond op te wachten, hoofd en boveniyf uit het portiervenster, nog vóór dat het rytuig stilstond. Maar de zwaar- ïyvigheid van den reiziger belette hem zich uit dat venster weder los te werken. Alles wat hy beproefde, bleef vruchteloos, zoodat men eindeiyk besloot naar den stal te rydorv, waar met hulp van een rytuigmaker het portierven ster uit elkander genomen kon worden. De heer X. mocht toen naar huis wandelen, om vrouw en kroost te begroeten, doch niet dan na eerst de kosten van het beschadigde portier te hebben voldaan. „Ik zal üageiyks by u komen." „Heb dank voor deze belofte", zeide de zieke, Van Langen de hand toestekenddeze echter, zich houdend als had hy hare bewe ging niet opgemerkt, wendde zich snel om, daar Astrea juist de kamer binnentrad. Ook heden droeg zy de eenvoudige wollen japon, die hare vormen volstrekt niet deed uitko men; alleen het ryke, weelderige haar was zorgvuldiger aan het achterhoofd opgestoken en de frissche buitenlucht had bar® wangen met een licht kleurtje getint. Evenals gisteren trad zy met lichten en zekeren tred op de kranke toe en de bleeke lippen harer moeder kussend, vroeg zy op den haar eigen, zachton, weemoedigen toon: „Hoe gevoelt ge u. thans, mama?" „Oneindig veel beter, kindlief! "Weet ge al dat do dokter by my is? Hy staat vlak naast u." „Het verheuf/t my den dokter hier nog te treffen", zeide de blinde, terwyl zy de starre oogen op Vr.n Langen richtte, alsof zy hem. zien kon. (Wordt vervolgd>\

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1