LEIDSCÏÏ DAGBLAD. i:\ 10296 Donderdag 14 September. A0.1893. <§eze i€ou:ant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Uit floinmer best a rit uit TA VEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 13 September. iFeuHloton. ge««eJiei<len wegen. PRIJS DEZER COTJRAJ./Tï Voor Loidea per 3 maandenf.f 1.10. Afzoodcrigke No earnersA....... 0.05. PRIJS DER AD VERTENTIÉN ▼an 16 regel» f 1:05. Iedere regel meer Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f0.05 berekend. /OltclSale K«nnU(feTin(f«». "BURGEMEESTER en WETHOUDERS Tin LEIDEN Gezion art. 6, Tde alinea der Verordening van 11 November 1880, regelende de inwendige iiirieliting «lor echolcn, de delating en het ontslag der leerlingen •♦/Gemeenteblad N°. 4 van 1881); Braigen ter sdgemccuo kennis, dat de inschrijving ■?au nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der Sde cn éde kl. zal plaate hebben van den éden tot en "roet den 16den Sept. e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in do Brandewijnsteeg, op de Binnenvest- gracht aan het Plantsoen, in de Van-der-Werfstraat, «an de Korte Mare en aan de Langebrng, des voor- middags van halfnegen tot negen uren cn des namiddags van halftwee tot twee uren, behalve dos Zaterdags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DË KANTER, Burgemeester, SI Aug. 1893. E. KIST, Secretaris. Met ingang van 1 October a.s. wordt de commies 4ste kl. H. F. Boekhold van het spoorwegpostkantoor No. 3 naar het post kantoor te Leiden overgeplaatst. Op het drietal voor predikant by de Evang.-Luthersche gemeente te Nieuwe-Pekela staat ds. De Meyere, van Bodegrave. De Voorzitter van de vereenigdo vergade ring der Staten-Generaal geeft kennis: dat aan de aanzoeken van anderen dan degenen, die deel uitmaken van de vereenigde vergade ring, om toegangskaarten te ontvangen voor de vereenigde vergadering der Staten-Generaal I op Dinsdag 19 September, geen gevolg kan worden gegeven, aangezien de beschikbare Tuimte het niet toelaat; dat alledoorloopende I en andere kaarten, afgegeven tot toegang voor de vergaderingen van de Tweede Kamer, niet geldig zyn voor de genoemde vereenigde ver gadering. Deze mededeelingen strekken tot I antwoord op de talryke verzoeken van particu- I lieren om toegangskaarten, mondeling en I schriftelijk, by het bureau der vergadering ingekomen. De Staatscourant van heden bevat het programma voor de opening der Staten-Gene- Iraal van de zitting 1893 1894 op 19 dezer, |door H. de Koningin-Regentes. Des middags te 12 uren zullen de leden zich I begeven naar de zaal, bestemd voor de zit- l-ingen van de Tweede Kamer, en zich in leene algemeene vergadering vereenigen onder IvGorzLtting van den door H. M. de Koningin- 1 I Regentes 'benoemden president van de Eerste Kamer. De ministers, hoofden van ministerièele departementen, de kanselier der orden en de leden van den Raad van State zullen zich, des namiddags te 1 uur, mede in die zaal vereenigen. H. M. de Koningin-Regentes zal te 1 uur met het gewone ceremonieel van het paleis afryden. Ook op de begraafplaats „Jaffa", te Delft, werd gisteren op verlangen van den overleden staatsraad Jansen de strikste eenvoud in acht genomen. Behalve familiebetrekkingen was een drietal vrienden aan de groeve tegen woordig. Er werd niet gesproken. De bloemen- en planten-commissie der Nederlandsche Maatscbappy voor Tuinbouw en Plantkunde heeft in hare Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering o. a. de volgende onderscheidingen toegekend: Getuigschrift 1ste klasse aan: Ailanthus glandulosa pendulifolia, en Eulalia japonica gracillima, van den heer K. Wezelenburg, firma C. De Vos, te Hazerswoude. Dankbetuiging aaneeno verzameling takken van bloemheesters en sierstruiken, van den zelfde. Teruggevraagd werdenSambucus race mosus plumosus fol. aureis, van denzelfde. De Conferentie voor het internationaal privaatrecht te 's-Gravenhage benoemde tot eere-voorzitters de ministers van buitenlandsche zaken en van justitie, alsmede de gezanten van België, Frankryk, Italië en Spanje, allen tevens gedelegeerden hunner regeeringen. Tot vice presidenten werden benoemd de eerste godelegeerden van Duitschland (baron Von Seckendorff), van Oostonryk-Hongarye (baron Von Haan) en van Rusland (de heer De Martens). Tot secretarissen werden benoemd de heoren jhr. mr. H. C. J. Testas, mr. W. P. graaf Van Bylandt en mr. J. A. baron De Vos van Steenw\jk. De Conferentie besloot in eene heden te houden algemeene vergadering de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen aan te vangen. Geruimen tyd geleden werd door den gemeenteraad van Bennebroek besloten tot het bouwen van een nieuw raadhuis. Over de plaats, waar het zou moeten verryzen, kon men het echter niet eens worden. ThaDS is besloten, dat hiertoe een terrein gekocht zal worden aan den straatweg van Haarlem naar Leiden, schuin tegenover de Bennebroe- kerlaan. Mr. J. J. Uytwerf Sterling, oud-directeur der voormalige Ned. Rynspoorweg Mij., oud wethouder en lid van den Gemeenteraad to Utrecht, is te Driebergen in den ouderdom van 52 jaar overleden. Men seint uit Nordhausen van 12 dezer De opperjagermeester W. baron Van Pal- landt van Oud-Beierland is heden alhier aan gekomen, om H. M. de Koningin-Regentes der Nederlanden te vertegenwoordigen by de begrafenis van mevrouw de vorstin Von Stolberg—Stolberg, welke morgen plaats heeft. Naar wy vernemen, Is mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, lid van Ged. Staten van Zeeland, sedert eenigen tyd vry ernstig ongesteld. (Vad.) Tot stationschef te Goes is benoemd de heer J. G. H. Peyster. Gedurende de maand Augustus werden by het Koloniaal Werfdepot aangenomen 100 Nederlanders en 33 vreemdelingen. Aan handgelden werd de som uitbetaald van f 34,940. Naar West-Indië vertrok 1 detachement met 1 officier en 1 onderofficier als geleiders en 36 soldaten voor Suriname, benevens 18 voor Curasao. Uit Oost-ludié keerden 6 soldaten terug, uit West Indië. Het orkest Lamouroux komt in de tweede helft van October uitvoeringen geven in Nederland. Te Haarlem is overleden de heer J. A. Maigret, kunstschilder en gerechtigde tot het dragen van het Metalen Kruis. Hy Avas ruim 83 jaren oud. In den ouderdom van 81 jaren ls op den huize „De Kolkhof', bij Heinoo (Overijsel) overleden H. baron De Vos van Steenwyk, oud-ritmeester der cavalerie. In by voegsels der Staatscourant van 12 dezer worden medegedeeld de opgaven, over het tydvak van 1 Jan. tot 31 Dec. 1892, bedoeld in art. 12 der wet van 28 Juni 1881, houdende wetteiyke bepalingen tot regeling van den kleinhandel van sterken drank en tot beteugeling der openbare dronkenschap. Voor de verschillende gemeenten zy'n opge geven de volgende zeven groepen vancyfers: het aantal verleende vergunningen en wel lo. het getal vergunningen, verleend voor lokaliteiten, waarvoor reeds aan anderen ver gunning verleend was; 2o. het getal ver gunningen, verleend krachtens de achtste zinsnede van art. 2 der drankwet; 3o. het getal nieuwe vergunningen, verleend binnen de grenzen van het maximum4o. het getal ingetrokken vergunningen, krachtens deartt. 9 en 27 der drankwet; 5o. het getal ver gunningen, dat vervallen is, by gebreke van tydige betaling vao het vergunningsrecht6o- het totaal der vooralle vergunningen betaalde pryzen; 7o. het totaal van de Inrichtingen met vergunning op 31 December 1892. Voor de provincie Zuid-Holland bedragen deze zeven groepen van cyfers als volgt: Verleende verg. 576, 31 en 23, ingetrok ken 29, vervallen 49, betaald f 212,385.31,/y en aantal inrichtingen 4241. Door den minister van koloniën is de heer P. J. Fritzlin gesteld ter beschikking van den Gouv.-Gen. van Ned.-ïndië, om te worden benoemd tot adsp.-ingenieur by den Waterstaat en 's Lands Burg. Openb. Werken daar te lande. Het stoomschip „Afrikander" arriveerde 11 Sept. van Amsterdam en Londen te Kaap stad de „Ardjoeno", van Java naar Rotterdam, arriveerde 11 Sept. te Marseille; de „Rotter dam", van Nieuw-York naar Rotterdam, pas seerde 12 Sept. Lizardde „Salak", van Rotter dam naar Java, arriveerde 12 Sept. te Marseille. De gewone audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag 16 Sept. niet plaats hebben. Door den minister van koloniën is de heer P. J. Ott de Vries gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot adsp.-ingenieur by den waterstaat en 's lands burgerlyke openbare werken daar te lande. By koninklyk besluit van 11 Sept. zijn benoemd by de Topographische Inrichtingtot commies, de adjunct commies by die inrichting G. F. Kierdorff, tot adj. commies, de eerste klerken bij die inrichting H. Guichard, P. J. Van Dyk, H. H. Van Viersen, P. Recourt en H. Den Hertog. By koninklyk besluit zyn, met 16 Sept. a. s., benoemd tot commies der posteryen 4de kl. D. J. De Boer en T. Overdiep, thans surnumerairs der posteryen; bevorderdtot commies der posteryen 1ste kl. J. A. K. Van Hasselt, thans commies 2de kl.tot commies der posteryen 2do kl. J. Woltersom en J. Goedkoop, thans commiezen 3de kl. De heer M. A. Terwen, gewezen inspecteur van bet lager onderwys voor Europeanen en met dezen gelykgestelden in Ned. Indu-, thans met verlof hier te lande, op zyn verzoek, eervol uit Js lands dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. Aan J. Th. H. Le Brun, op zyn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Nederweert. Met IC Sept. a. s. eervol ontslag verleend aan den commies der posteryen 4de kl. D. J. Van Soelon. |17.) „Zcra. wilt ge u nu reeds onder de pan- iffel laten brengendat ï.a! een prachtig, eelbelQvend huwelijk worden; ik wensch u makelijk eten van dien zuren appelbenijd ïlt ge niet worden", riep de raad6beer Jokkend uit. .Mijn «-aderlijke vriend", zeide Arnold, hand op de schouders van den ouden f leggend, „maak u niet bezorgd over mij, r ik bemin en bemind wordf Waarom zou niet die enkele weken van beproeving rstaan, oei Astrea te toonen, wat ik om ue.twille vermag te dreigen En o li het scboonmamaatje", voegde de dsbeer er spottend aan toe. „Meent ge dat der en dochter, wanneer ge nu reeds gint toe te goven, ooit van elkander zuilen leiden? Wie de teugels niet weet te hou- zal aldra door zijne eigen paarden ver- 'pt worden, en zoo zou het ook u gaan, :en gjj den hoogmoed der barones door levendheid nog voedsel verschaftet. Ik wil J-nemen dat de freule gaarne uwe vrouw maar wat beteekent dit, wanneer zij geene eigen mvoning, geen eigen wil i eelt, j geene kracht in zichzelve vindt, ja misschien niet eens een verlangen of eene begeerte durft uiten? Met alle respect voor het meisje, waaraan de overledene zich zeer veel liet ge legen liggen en dat uwe vrouw zal worden, moet ik toch eerlijk bekennen, dat ik in haar karakter weinig vertrouwen stel. Niet, dat ik haar voor zoo berekenend en gevoelloos houd, als hare moeder is; doch door haro opvoeding is zjj toch niet alleen meer en meer aan haar gelyk geworden, maar eigenlijk niets meer dan eene trekpop, waarvan de moeder de touwtjes houdt. Ge kent thans mijne meening; handel nu naar verkiezen." Terwijl de raadsheer zoo ijverde, vloog er een ietwat medelijdend lachje over Arnolds gelaat. „Mijn waarde heer Born, u ontmoedigt mij niet, want u kent de .wonderen niet, die de iiefde kan uitwerken! Oe6teld, Astrea was werkelijk zoo, als go het ongelukkige meisje beoordeelt, toch vertrouw ik haar! Steu nende op mij, zal z(j den weg met mij boven dien met bare moeder verkiezenBewaakt door het oog der kefde, zal de moeder alle macht over haar verliezen en ik zal ons levensbootje wei in het juiste vaarwater Sturen." ,,'n Fleizienge vaart, ik ben ge.ukkig niet van de parti)", zeide de raadsheer, voegde er echter niets meer aan toe en trad aan een venster. Op hetzelfde oogenblik kwamen twee dames uit de vestibule, gingen den straatweg op en sloegen een zijpad door liet veld in, dat naar het dorp voorde. De oude heer rekte zich, om beter te kun nen zien, en meende zijne oogen niet te durven vertrouwen, toen hjj in de beide zwarte gedaanten de barones en hare dochter herkende. Niet zeer op zijn gemak wendde hjj zich weder tot Arnold, die, zjjne gemoeds beweging niet bemerkend, opnieuw aanving „Hoe ik jegens de barones gezind ben is u bekend. Maar waarom zou ik haar reeds nu den voet dwars zetten, terwjjl zij nog macht over Astrea heeft? Waarom zou ik haar die kleine wraakneming niet gunnen en vier weken daarin berusten, terwjjl mjj na dien proeftijd zulk een hoogen prijs te wach- ton staat!" Arnold 1 Arnold 1 Bouw toch in overspanning geene luchtkasteelen, die de werkelijkheid inéén zal doen storten. In de eerste piaats moet ge op uzeiven vertrouwen en niet eerst wonderen van den hemel, of, zooals ge daar bazelt, van de liefde verwachten. Astrea's verbintenis met u maakte in de laatste jaren bet levensgeluk van den ovetlcdone uit en ook ik kon nijj inet zjjne wensohen dienaan gaande veroenigen maar ge moet vooral niet denken, dat ge de gouden ladder naar den hemel reeds beklommen hebt, waar tot het huwelijk toch, om zoo te zeggen, pas de eerste steen gelegd is; wanneer het fonda ment niet hecht is, moot noodwendig r.l wat daarop gebouwd wondt, ineenstorten. Wij zullen echter p.og vaak genoeg gelegenheid hebben uitvoeriger over dit punt te spieken ik laat u thans alleen. Ik heb nog het een en ander te eehrjjven en wil ook mijne ge wone wandeling niet verzuimen; legen het souper ben ik weer thuis." Met deze woorden en oen krachtiger: hand druk nam Bom van zjjn beschermeling af scheid en nauwelijks v(jt minuten later bevond hij zich reeds op den straatweg. Ook hi; sloeg tiet zypad door het veld naar hot nabijgelegen dorp in, echter niet bjj toeval of alleen uit lust om te wandelen, doch met het doel de gangen van de barones en Arnolds bruid na te gaan. XV(rf<U.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1