LEÏDSCÏÏ DAGBLAD rx 10295 A0.1893. feze €ou:mt wordt dagelijks, met uitzondering van gen- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat nit TWEE Bladen. Leiden, 12 September. Op gescheiden wegen. Woensdag 13 September. ^vr* PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Tan 16 rogels f 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17$. Grootore lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt fO.05 berekend. Eerste Blad. OfAciëele KennisfferinffOB. Burgemeester en Wethouders van Leidon; Gezien het adres van P. STOEKE. houdende ■verzoek om vergunning tot opriehtiDg van eene ïuanufactuurvorverg in een perceel indeGrut- terspoort, uitkomende aan do Gedempte Volders- bracht No. 31 Gelet op do artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 f8taatsblad No. 95) Geven bij doze kennis aan bet publiek dat ge noemd verzoek met de bijlagen op do Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag 25 Sept. aanst., 's voormiddags te elf uren, op het .Raadhuis, gelegenheid zal worclen gegoven om bezwaren togen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethoader* voor. oemd, Leiden, DE K\NTER, Burgemeester. 11 Sept. 1893. E. KIST, Secretaris. Hedenmorgen omstreeks kwart vóór twaal ven kwamen alhier per Hollandschen Spoortrein aan de beide bataljons van het vierde regi ment infanterie, na om negen uren uit de legerplaats by Laren te zyn vertrokken. Zy werden aan het station opgewacht door het muziekcorps, den majoor comman dant, don eersten luitenant-(kapitein)-adjudant, den kapitein-kwartiermeester en eenige verdere officieren der dd. schuttery, alsmede door militaire autoriteiten van de andere hier in garnizoen liggende wapens. By aankomst van den trein deed de muziek als welkomstgroet eenige nommers hooren. Nadat de troepen op het stationsplein waren opgesteld, trokken zy de stad in, voorafgegaan door de schutterykapel, welke, bij afwisseling met het stafmuziekcorps van het Vierde, op weg naar de Moschpoort kazerne marschen uitvoerde. Had zich reeds op het perron een vry talrijk publiek bevonden, langs Stationsweg, Steonstraat (Beestenmarkt) en in Morschstraat stonden bovendien de toeschouwers in dichte menigte geschaard. Na de doorgestane vermoeienissen zagen de manschappen er, hoewel bestoven en ver- bruind, goed uit. De marketentsters in hun midden maakten eveneens een flink figuur en de ontmoeting van sommigen harer met heur kinderen was allerhartelijkst. Ook ontbrak het niet aan handengewuif van eenige langs den weg staande vertegen woordigsters van de schoone kunne naar de binnentrekkende zonen van Mars. Van de kazerne werd door de muziek en i de vaandol-compagnie het regiments-vaandel vervolgens naar de woning van den kolonel commandant, den heer F. C. C. Bloem, aan de Garenmarkt, gebracht, waar er, gelijk in de kazerne, militaire eer aan werd bewezen. Ook hier, evenals langs den weg, ontbrak het niet aan eene groote menigte. Met de in de legerplaats te Laren gehonden oefeningen is tevens de herhalingsdienst geëindigd voor de manschappen der lichting 1890 en vertrekken dezen morgen en Dondeidag weer naar hunne woonplaatsen. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is voor het tfidvak van heden tot en met 31 Dec. a. s., benoemd tot assistent voor de natuurkunde aan de Rijks universiteit alhier dr. P. Zeeman. De detacheering van den lsten luit. der cavalerie J. M. Benteyn by de Rijschool te Amersfoort, wordt met één jaar verlengd, zoodat hy niet, zooals door andere bladen wordt bericht, met 1 Nov. te Leiden wordt ingedeeld. Den 3den October a. s. hopen de vol gende Eerw. heeren het zilveren feest te vieren hunner intrede in de orde der Minder broeders Recollecten in Nederlandp. fr. Stephanus, P. v. d. Burgt, pastoor te Leiden p. fr. Athanasius, F. P. v. Hemert, vicarius te Venraai; p. fr. Bonifacius, J. Hermkes, vicarius en definitor te Maastricht; p. fr. Wilhelmus, B. J. Hooglugt, pastoor te Nij megen; p. fr. Ignatius, H. Th. Naethuys, kapelaan te Oudewater; p. fr. Nicasius, P. A. F. Royakkers, kapelaan te 's Gravenhage, en p. fr. Servatius, H. H. Sleenhoff, rector der Clarissen te Ammerzoden. Tot afgevaardigde voor de algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, op 20 Sept. a. s. te Amsterdam te houden, zyn benoemd de heeren A. D. D. Schretlen en J. D. Speet. In de Raadsvergadering te Leiderdorp zijn de aftredende wethouders de heeren J. L. Hoos en J. D. Speet herkozen, de laatste wegens periodieke aftreding als raadslid. Voor de loting, welke in October a. s. zal worden gehouden, zijn voor de gemeente Voorschoten 27 jongelieden ingeschreven. Te Lisse hebben zich tot deelneming aan de vrijwillige oefeningen in den wapen handel 26 jongelieden aangemeld. De Prinses van Bentheim, zuster van H. M. do Koningin Regentes, met drie harer kinderen, bevinden zich op het Paleis het Loo en zullen tot den 15den aldaar vertoeven. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes zullen Maandag 18 Sep tember in de residentie terugkeeren, na vooraf een kort bezoek aan Soestdijk te hobben ge bracht. Hare Majesteiten zullen vermoedelijk 10 of 12 dagen te 's-Gravenhage vertoeven, alvorens wederom naar liet Loo terug te keeren. Donderdag a. s. zal de minister van koloniën, de heer Van Dedem, een afscheids diner aan den nieuw benoemden Gouverneur- Generaal in het „Hotel den Ouden Doelen" te 's-Gravenhage aanbieden. Overeenkomstig den wil van den over ledene, werd het stoffelyk overschot van den Staatsraad, den heer M. H. Jansen, heden ochtend op de meest eenvoudige wijze van de residentie naar Delft overgebracht, om aldaar op de begraafplaats „Jafta" ter aarde te worden besteld. Slechts twee kransen dekten het lijkkleed en óéne koets, met de naaste familiebetrekkingen, volgde den stoet De directeur-generaal der posterijen, de heer Havelaar, heeft hot gemeentebestuur van 's-Hertogenbosch de vraag gedaan, of het de Kweekschool zou willen verkoopen, om er een post- en telegraafkantoor te vestigen. Het stoomschip „Bloemfontein", van Amsterdam via Londen naar Kaapstad, ver trok 9 Sept. van Dartmouth en passeerde denzelfden dag Prawlepoint; de „Edam" arri veerde 10 Sept. van Rotterdam te Nieuw-York de „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 10 Sept. Bevezier; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 10 Sept. te Southampton; de „Salak", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 9 Sept. te Gibraltar; de „Stentor" vertrok 9 Sept. van Batavia naar Amsterdamde „Veen dam" vertrok 9 Sept. van Nieuw York naar Rotterdam; de „Hector", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 7 Sept. van Cochin; de „Kaiser", van Hamburg naar Natal, arriveerde 10 Sept. te Adende „Monelaus", van Batavia naar Arasterdam, vertrok 9 Sept. van Port- Said; de „Kanzier", van Oost-Afrika naar Vllssingen en Hamburg, passeerde 8 Sept. Aden; de „Prins Alexander", van Batavia naar Arasterdam, passeerde 9 Sept. Perim Gemengd Nieuw». Wie een kijkje wil nemen op het gebied van karton slöjd, brenge een bezoek aan de schoone collectie voorwerpen, welke bi) den heer Sleyser (Hoogewoerd) ter be ziebtiging gesteld is Het doel dezer expositie is, het publiek een juist denkbeeld te geven van hetgeen deze nieuwe zaak behelst. Wij twijfelen niet, of menigeen zal na de bezich tiging moeten erkennen, dat hetgeen hij gezien beeft, zijne verwachting overtrof. Het komt ons overbodig voor, in bijzonderheden te treden over de voorwerpen zolvendeze munten uit door degelijke en nette bewerking en juiste keuze der grondstoffen. Te Oegstgeest wordt in de nabij heid der R.-K. kerk eene R.-K. school ge bouwd, waaraan tal van personen werkzaam zijn, o. a. ook H. Veilbrief, verpleegde in het weeshuis op de Hooglandsche Kerkgracht te Leiden. De dag van gisteren bracht dozen weesburger een groot verlies, aangezien hy in den namiddag tot de treurige ontdekking kwam, dat hem zyn horloge was ontstolen uit den zak van zijn vest, dat hjj in de loods had geborgen. De jongen is daardoor nu niets op zyn gemak. Wie weet hoe lang hy dan ook voor dat uur werk heeft gespaard of welke herinneringen daaraan voor hem zyn verbonden 1 Wellicht dat eene beschrijving van het ge stolen voorwerp kan leiden tot terugbekomen er van, indien de dief het ten verkoop mocht aanbieden of iemand het op de eene of andere wyze te zien krygt. Men zal den weesburger oen grooten dienst bewijzen, zoo men hem weer aan het uurwerk, dat hij gistermiddag te óén uur nog opwond, helpt. Het is een gewoon zilveren cylinder-horloge, gemerkt No. 32500, met stalen wyzers; het was gesloten in eene koperen kast. De er aan gehechte ketting is van nikkel, met platte schakels, voorzien geweest van vier goudgele steentjes, waarvan er twee ontbreken. Bij ontdekking zal men wèl doen de politie er van to verwittigen. Gisteren hadden te Warmond bij gelegenheid der kermis aldaar de aange kondigde volksfeesten plaats, welke bestonden uit: zakloopen, hardloopen,turfrapen,touwtje springen voor meisjes beneden 10 jaren, en touwtje-springen voor meisjes van 12 16 jaren. De uitslag was, dat met zakloopen do lste pr\js (een klok) werd behaald door W. Yan Duyker; de 2de prijs (een schotel) door J. Beugelsdyk, en de 3de prys (een album) door C. Beugelsdyk. Hardloopen: lste prys, twee bloempotten, door J. De Haas; 2de prys, een likeurstel, door B. Kerkvliet. Turfrapen: lste prijs, een lepel en vork, door H. Meskers; 2de prys, een koek, door C. Berg. FoutLleton. 15.) De barones haalde de schouders op. „Dat is naardat men het neemt; de tegenwoordige mannen zyn niet zooals uw vader was." „O, die lieve papa, die heeft u ook tot aan zyn stervensuur vergood!" De barones, die deze opmerking van hare dochter niet gehoord scheen te hebben, vervolgde „Ge zult ten slotte dus zelve inzien, dat ons geene andere keus overblijft dan „O, zeker, zeker, mama, wjj trekken ons uit de groote wereld terug en ik werk om in ons onderhoud te voorzien „Charmant, kostelijk, een inderdaad zeer verheven idee!" riep de barones met een hatelyken lach uit, „eeneprachtige oplossing! Welzeker, we huren hier of daar een kelder, ik stook de kachel met lompen, die ik over dag vergaard heb, en gij zit by een olie lampje kinderkleertjes voor een vondelings huis te maken." „Maar, mama, houdt ge handenarbeid dan voor eene vernedering?" „Your ons, of zoo ge wilt, voor my, meer dan dat, want het zou een nagel aan myne doodkist zijn! Er mogen menschen gevon den worden, die zich kunnen schikken in de omstandigheden, wanneer zy van de hoogste tot de laagste sport der maatschappelijke ladder dalen, maar daar behoor ik niet toe! En wanneer ge mij tot zulk eene lotswis seling doemen wildet, zoudt ge myne moor denares zijn!" „Daarvoor beware my de Hemel 1" riep de freule ontsteld uit. „Welaan", voer zij met bevende stem en trillende lippen voort, „be schik over mij, ik zal trachten het byzyn van den gehaten man te dulden." Juist wilde de barones hare dochter hierop antwoorden, toen op hetzelfde oogenblik Ba- bette binnenkwam. „Mijnheer de raadsheer zou gaarne den dames een bezoek wenschen te brengen", zeide het meisje, als altyd hare strenge ge biedster angstig aanziende. Doch thans was het Astrea, die antwoordde: „Ik ontvang niemand, ook niet den raads heerIk moet thans geheel alleen zynMama, nu u alles weet, kunt u daarnaar handelen en mijne afwezigheid bfi de heeren verontschuldigen." De barones boog het hoofd, zag hare heen- snellende dochter na, wendde zich eerst toen tot Babette en zei op luiden, gebieden den toon: „Laat mynheer de raadsheer binnenkomen 1" III. Op gescheiden wegen. Als een loopend vuurtje had zich nog op denzelfden dag de tijding, dat Arnold Van Langen de eenige erfgenaam was van den schatrijken baron Von Norden en dat hy de schoone nicht van den erflater op diens ver langen zou trouwen, door stad en dorp ver spreid en fabelachtige verhalen deden do ronde omtrent de geboorte en de afkomst van den jongen erfgenaam. Nieuwsgierigen, die Arnold persoonlijk zelfs niet eens kenden, dwaalden om het huis op de hoogte heen, om hem hier of daar achter een venster te zien, en de dames herinnerden zich opeens dat de jonge erfgenaam een beeldschoon man was, die een ander lot ver diende dan, om den wil van een doode te gelieven, zijne vrijheid ten offer te brengen aan eene vrouw, die hy niet beminde. Van al deze geruchten kwam Arnold, die sinds de opening van het testament door zyn huis doolde als iemand, die nergens rust kan vinden, niets ter ooren. Ja, hij ontweek zelfs zijne bedienden, wanneer hy de eeoe kamer na de andere doorliep, tot hy ten slotte altyd weer in de kamer van den overledene kwam, waar diens borstbeeld op het nog steeds met rouwfloers omwonden voetstuk stond. Had by echter nog dienzelfden voormiddag de eenzaamheid gezocht en geen menscheiyk stemgeluid in zyne nabybeid kunnen uitstaan, nu achtte hy het eene verlossing uit eene hem loodzwaar drukkende pyn, toen do raads heer Born zich eindelyk by hem voegde. „Waar zyt ge toch al dien tijd geweest, ik heb u reeds overal gezocht", riep de oude heer hem op levendigen toon toe, terwyi hy ►hem te gemoet trad. „Ja, beste jongen, ik kan niet goed alleen zyn, ik moet altyd wat te praten of te werken hebben, maar tien tegen één, dat ge niet raadt waar ik nu vandaan kom." „Raden? Wat ik u bidden mag, geef my geene raadsels meer opik heb er vandaag reeds zooveel op te lossen. Ik verlang inte gendeel van u te wetendroom ik of waak ik? Hoe is oom er toe gekomen, zulk een testament te maken? Wat. bracht hem er toe my tat zijn eenigen. erfgenaam te be noemen?" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1