N®. 10287 Maandag 4 September. a°. ias: fleze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommor bestaat uit DRIE Bladen. Derde Blad. ELijkexiki. Leiden, 2 September. jPoullleton. Dc Blinde van Clermont. i PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. AfzonderIijl;e Notnmars0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere rcgol meer ƒ0.171. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor hot incassceren buiten de stad wordt /"0 03 berekend. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 50 van Kikeriki. Officieel© fiennisg;eving;«n. Directe Betastingen. De Burgomoestor van Leiden brengt i«r algomeene kennis, dat aan don Ontvanger der Directe Belastingen zijn tor hand gesteld één kohier der Pt-rsoneele Be- laating No. 8 en het late kw&Ttaalskohier van het Patentrecb beido van den dienst 1893/94, en executoir verklaard den 31sten Augustus jl., en herinnert voorts don belanghebbenden aan hunne verplichting om den aanslag op den b^j de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 1 Sept. 1898. DE KANTER. Ter vervulling der vacature, wolke met 1 September a. s. zal ontstaan aan de school der 4de kl. No. 1, ten gevolge van het aan den heer J J. Menkema verleend eervol ont slag, wordt den gemeenteraad eene voordracht aangeboden ter benoeming van een derden onderwijzer op eene jaarwedde van f 550, als: lo. G. L. Hofsteenge, onderwijzer te Oegstgeest 2o. J. Huge en 3o. J. Mazurel, beiden werk zaam aan openbare lagere scholen in deze gemeente. - Tot onderwijzer aan de C'br. school voor meer uitgebreid lager onderwijs aan den Stillen Rijn alhier is benoemd de heer G. De Jong Ezn., te Enkhuizen. - Het examen voor do hoofdakte is te Breda met gunstig gevolg afgelegd door den lieer H. Snel, onderwijzer te Andel. - Mr. W. J. Van Lansberge heeft zijn ontslag aangeboden als lid van het Hoofd bestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. - Do Oostenrgksche gezant te 's-Graven- hage, baron Von "Waiterskirchen, is met verlof vertrokken, de reis aannemende naar München. De gezant van Groot-Britannië, de heor Rumbold, zal eenigen tgd in Mariënbad gaan vertoeven, waarheen hg zich gisteren begeven heeft. De buitengewone gezant en gevolmachtigde minister van Zweden en Noorwegen by ons hof is naar Brussel teruggekeerd. - De „Oud-Katholiek" meldt thans met zekerheid, dat het oud-Katholieken-congres in het volgende jaar te Rotterdam zal ge houden worden. Er heeft zich reeds een plaatse- lyk comité gevormd, met den heer T. G. De Jong aan het hoofd. De gemeenteraad zal a. s. Dinsdag namiddag te twee uren eene vergadering houden ter beèediging en installatie van de toegelaten leden van den gemeenteraad; ter benoeming van: twee wethouders (aftredend z(jn de heeren H. C. Juta en dr. M. C, Dekhuyzen); van een ambtenaar voor den burgerlyken stand in d9 plaats van dr. G. Zaalberg; van de leden der verschillende vaste Raadscommissiënvan een derden onderwgzer aan de school 4de klasse No. 1tot behandeliüg van eenige ingekomen verzoeken, alsmede van het voorstel betrekkeiyk den aankoop van grond naast de Gasfabriek, en tot het ver- deelen van den Raad in sectiën, ten einde de gemeentebegrooting voor 1894 te onder zoeken. Do heeren mr. J. G. S. Bevers en mr. M. J. C. M. Kolkman, leden van de Tweede Kamer, zgn door den Paus benoemd tot ridders in de Pius-Orde. De Staatscourant van heden bevat een koninklgk besluit van 28 Aug. jl., waarby op de voordracht van den Raad van Ministers wordt bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 16 September a. s., des namiddags 3 uren. De minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd zich op het vermelde tydstip te be geven naar de vergadering der Staten Generaal, ten einde in eene vereenigae vergadering der beide Kamers de zitting in naam dor Koningin te sluiten. By koninklgk besluit ven 30 Augustus jl. is tot voorzitter van de Eerste Kamer, gedu rende de zitting, welke zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1893, benoemd mr. A. Van Naamen van Eemnes, lid van die Kamer. (Sts.-Crt) Door verschillende bijdragen der inge zetenen van "VVaddingsveen waren de hoofaen der openbare scholen in staat gesteld hunnen leerlingen een feestje aan te bieden ter gelegen heid van den verjaardag der Koningin. Vo r- afgegaan door eene prijsuitdeeling vanwege de gemeente, is dit feest op de meest aangename wyze gevierd geworden. Ds. Antink, pred. te Waddingsveen, heeft het beroep naar Parrega aangenomen. Het Neder)and.sche stoomschip „Conrad", heden te IJmuiden van Java aangekomen, heeft in de binnenhaven de schroefas gebroken en wordt door drie sleepbooteu naar Amster dam opgesleept; de „Soerabaia", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 1 Sept. van Marseille de „Schiedam", van Nieuw-York naar Am sterdam, passeerde 1 Sept. Dover; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 2 Sept. te Padang; de „Prinses Wil- helmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 1 Sept. Kaap Rocca; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 1 Sept. van Port-Said. Gemengd Nieuws. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 237 zwembaden door heeren en 39 door dames. Temperatuur van het water is 18° Celsius. Gisteren is te Scheveningen van gemeentewege een begin gemaakt met opmetingen, in verband met den bouw van een nieuw stationsgebouw voor de stoom tram-Staatsspoor. Aan de hoofden der openbare scholen te Waddingsveen is verzocht, met het oog op de gevreesde cholera, voortaan den leerlingen gekookt drinkwater te ver schaffen. Zooals biykt uit de mededeeling van den burgemeester van Rotterdam, werden gisteren in de verloopen 24 uren aangegeven1 per soon als overleden aan Aziatiscbo cholera on 1 persoon als daaraan lgdende. Deze laatste persoon is een matroos, die gistermorgen uit het Zeemanshuis naar de barak te Crooswyk is gebracht. In het geheel hebben zich nu, van het ont staan der ziekte op 21 Augustus af, 14 ge vallen van cholera te Rottordam voorgedaan, waarvan 9 met doodelgken afloop, terwgl 5 lyders in behandeling blijven. Op advies van den geneeskundige is, op last van den burgemeester, de woning van den oveileden cholera-l'jder te Kralingon ge desinfecteerd en zfln de goederen, welke met den lyder in aanraking zyn geweest, vernietigd. Het ïyk Is naar het lykenhuis op de R -K. begraafplaats overgebracht. De overledene laat eene vrouw met 7 hulp behoevende kinderen in bohoeftigen toestand achter. Gisteravond is naar de barak te Crooswyk gebracht als lgdende aan Aziatische cholera een bewoner van pand No. 53 aan de Keten- straat. Ook te Alblasserdam hebben zich in het gezin van een werkman twee gevallen van cbolera, vermoedelijk nos'ras, voorgedaan. De twee huisgenooten, moeder en zoon, zgn Donderdag aangetast en gisteren beiden over leden. Door de politie wordt het huis bewaakt» Men meldt uit Leerdam: In de verloopen 24 uren zgn aangegeven als overleden aan de Aziatische cholera 1 persoon en als daar aan lijdende ook 1 persoon. Volgens de „Midd- Ct." zou er in Hoofdplaat niets bekend zgn van een geval van cholera. Het vermoedelgk geval van cholera, dat to Deventer met doodelgken afloop voorkwam, was bg een scheepsloods, die eene stoomboot, het laatst komende van Rotterdam, naar Zutfen loodste. De badinrichting in den IJsel aldaar is als maatregel van voorzorg gesloten. Op het in quarantaine gebrachte schip op den IJsel is de patiënt, de vrouw van den schipper, aanmerkelgk in beterschap toegenomen. Er is dan ook niet geconstateerd dat deze vrouw lydende is aan cholera. De Raad van Groot Aramers heefc besloten de kermis dit jaar te schorsen en voor het vervolg haar af te schaffen. Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Havik" is te Gorkura gearriveerd tot het houden van sanitair toezicht. Uit Hansweerd meldt men nog: Gisternacht werd in de barak voor choltra- lgders overgebracht een kind van het schip „Dageraad", schipper Schot, hetwelk Vrijdag nog daarin is overledendit is tot heden het achtste geval. Naar men meedeelt, zal schipper Touw, zyn vrouw en kind heden de barak herstellend kunnen verlaten. Do toestand van den gemeente-veldwachter Van den Boogaard is thans zeer bevredigend. Ten dienste der surveilleerende politie is aan do Oostzijde van het kanaal eene houten loods geplaatst. Een goed voorbeeld. Eenige landheeren in het Zuideiyk deel van Noord- Holland hebben hun huurpachters (vee boeren) vermindering van pacht of uitstel van betaling verleend, wyi dezen anders met het oog op den geringen hooivoorraad genoodzaakt zouden zyn vee te verkoopen, wat bij den grooten aanvoer op de markten en de lage pryzen thans niet raadzaam is. Naar men verneemt, bestaat er gegrond uitzicht, dat de rijksbijdrage voor het vergrooten der sluizen te Spaarndam zal worden verleend, waardoor zeeschepen Haarlem zouden kunnen bereiken. Ook Haarlem en Rynland zullen in de kos ten bgdragen. 5.) „Ik zal u morgen komen bezoeken", zeide hy tot haar, met eene zachte, byna liefkoo- zende stem; „maak het u niet lastig, om op uwen leeftijd bij mij te komen, en als gü myn raad opvolgen vrilt, zal het spoedig beteren, ik hoop het ten minste." De oude dame vertrok, de dokter wandelde opnieuw het salon door, toen een persoon uit hun midden opstond en hem naar zjjn kabinet volgde, waarvan hij de deur weder sloot. „Wat heeft die man een goed uiterlijk, vader!" zei Pierre tot den blinde; „hij zal u genezen, ja, nu ben ik er zeker van." „Het is zonderling hoe ik beefnooit zal ik kunnen spreken", zei de blinde. „Wel, vader, zoo moet ge niet zjjn.Ik zeg u dat hij een goed uiterlijk heeft." „Het is goed, mijn jongen, maar alleen voor hen misschien, die hem goed betalen, zooals dokter Uathieu, te Clermont." „Maar, vader, ge hebt immers geboord wat die brave metselaar ons verteld heeft, gister avond en van morgen nogcn dan wat Richard ons gezegd lieeft?" „'tKan niet helpen, jongen, ik ben bang." Gedurende deze samenspraak waren ver scheidene personen in het kabinet van den dokter voorgegaan en het salon begon ledig te worden. „Luister, vader! Ik merk iets op", zei het kind zachtjes; „het zyn niet de voornaamste dames en heeren, die het eerst gaan; nu een arme, dan een ryke, ik weet niet hoe, maar de armen gaan even dikwijls als de ryken." „Dat kan zyn, jongen, maar misschien dat allen betalen." „Welnu! Gy zult ook betalen, vader!" „Ik heb zoo weinig geld om dien Paryschen dokter aan te bieden." „Wacht, ik zal eens gaan hooren", zei Pierre. En Pierre naderde, zonder op antwoord van zyn vader te wachten, eene jonge dame, die pas teruggekomen was. Zyn houding en gelaat hadden de dame gunstig voor het kind ingenomen. „Juffrouw", zei hy allereerst, zyne bruine linnen muts in de hand nemende, „moet u den dokter veel geld betalen, als hij u ge- nezen heeft?" „Meer dan gy bezit", antwoordde de jonge dame glimlachende. Ontmoedigd door cut antwoord, durfae het kind zyne vragen niet verder uitstrekken en kwam met nederhangend hoofd by zyn vader. „Het is uwe beurt, vriend", zei een heer tot den blinde. „Roept de dokter my vroeg do blinde met verwondering. „Neen, maar ieder gaat, naar hy gekomen is, de eerstgekomene het eerst en zoo ver volgens ik ben na u gekomen, dus gy moot vóór my gaan." „De kracht ontbreekt me", zei de blinde, opstaando. ,15pm, vader", zei het kind, den blinde naar het kabinet voerende, en deed hem bin nentreden, „de dokter wacht ons." De deur werd weer achter den blinde en zyn kind gesloten en beiden bloven rechtop, met ontbloot hoofd, staan, gelyk mynheer Dupuytren. „Wat is er van uw dienst, myn vriend?" vroeg hy hun met treffende goedheid, en daar de ontroerde blinde niets antwoordde, her haalde hy met zachtheid van stem: „Spreek, mijn vriend, kan ik u met iets van dienst z'jn „Myn goede heer", en de aandoening brak zyne stem afhy bleef stoken. „Myn goede heerhaastte het kind te voleindigen, zyne zwarte en open oogen tot den dokter opheffende, „myn vader is blind, men heeft op 't land gezegd, dat gy alleen hem geiezen kondt; nu zyn wy te voet ge komen om u te bezoeken." „Arme man!" hernam de dokter, den blinde aanziende en do kleine handen van het kind drukkende, „te voet gekomen om my te be zoeken Ga zitten, vriend goed zoo, sla nu uwe oogen op, opdat ik er in zie; keer u naar het licht, zoo is het goed. Biyf zoo een oogenblik zitten." „En gelooft u, dat u my het gezicht weder geven kunt, myn goede heer?" vroeg da blinde, nauwelyks ademhalende. „Ik hoop het, myn vriend, en geloof zelfs hot u te kunnen verzekeren." „Mynheer!" zei de blinde met aandoening, „ik heb onderweg voortdurend om geld ge bedeld, om het u aan te biedenik heb vier Napoleons ingezameld, bier z(jn ze, het is alles wat ik heb; genees my en ik zal u meer dan het leven verschuldigd zyn." Slot vol'j!.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 9