l^inantiëele Kroniek. Behalve op het gebied der Amerikaansche Spoorwegen, viel in de afgeloopon week wei nig belangrijks voor. Do gunstige ommekeer, welke in het midden der week tot stand kwam, oefende wel eene zeer gunstige stem ming op de geheele effectenmarkt uit, doch de omzetten bleven zeer beperkt en er is weinig belangrijks te vermelden wat het ove rige gedeelte van den fondsenhandel betreft. Onder de Hollandsche fondsen verdient op merking de niet onbelangrijke teruggang der aandeelen Hollandsche- en Staats- spoorwegen. Over het algemeen bestond er veel neiging om Hollandsche waarden ter markt te brengen en daarvoor Amerikaansche obligatie-soorten in de plaats te nemen. D.t vond zelfs in r.iet onaanzienlijke mate. plaat» en daaraan is de ongeanimeerde stemming en teruggang van bovenbedoelde soorten in hoofdzaak toe te schrijven. Ook de handel in Tabaksaandeelen had weinig te beduiden; oe markt was tamelijk verlaten. Alleen in pre ferente aandeelen Nederl. Assa- h a n T a b ak-M a a t s ch a p p y was eenige levendigheid, doch juist met de eigenschap dat de koersen weer belangrijk terugliepen De juiste oorzaak hiervoor schijnt niet bekend. Wel wordt de omstandigheid, dat van de in trekking der Mac Kinley-wet in Amerika dit jaar nog niets zal komen, hierbij genoemd, doch het is zeer onwaarschijnlijk dat dit do oorzaak voor zulk een teruggang zou zijn, te meer, daar de daling zich uitsluitend tot dit fonds beperkt en de overige Tabakswaai den nagenoeg onveranderd bljjven. Aandeelen Koloniale Bank, alsmede Cultuur-Maatschappy der Vorsten landen, waren in gunstige stemming, hetgeen ook het geval was met aandeelen Nederl.- Amerik. Stoomvaart, nu heb blijkt dat de quarantaine-maatregelen, door Amerika tot nu toe voorgeschreven, weinig belemmerend voor de Maatschappij zyn en dus de overdreven angstverkoopen, welke in de vorige week plaats hadden, weinig grond hadden. Aandeelen Maatschappij voor Petro leum bronnen waren wederom belangrijk lager; waarschijnlijk zal ook nu de ware oorzaak daarvoor wel eerstlater bekend worden. De markt der overige Europeesche waarden had over het algemeen een meer geanimeerd verloop. Voor Russische en Hongaar- sche fondsen bestond veel vraag voor het buitenland, terwijl vooral de stemming voor Italiaanscbe staatsfondsen beterende was, in verband met verschillende pogingen, dooi de regeering in het werk gesteld, om zich de noodige middelen te verschaffen, ten einde in de eerste behoeften, o. a. de betaling der October coupon, te voorzien. Voorloopig zal, wanneer Italië in deze pogingen slaagt, waar aan wel niet behoeft te worden getwijfeld, dus de zorg tijdelijk uit den weg zijn geruimd, doch telkenmale als de couponbetaling voor de deur staat, zullen opnieuw middelen moeten worden beraamd om het benoodigde geld te verkrijgen, want het bedrag, voor rentebetaling benoodigd, is niet gering. Thans zou Italië in onderhandeling zjjn met het huis Rothschild, om door middel van beleening van een aanzienlijk bedrag aan staatsschuldbrieven, tijdelijk het noodige kapi taal te verkrijgen. In Portugeesche waarden was weinig veranderingalleen kwam in tabak s-obli- gatiën eene verheffing tot stand. De raad van toezicht, bij de Portugeesche schuldregeling ingesteld, om voor de goede naleving der verplichtingen, welke het land daarbij op zich genomen heeft, te waken, is thans voor het grootste gedeelte gevormd en behoeft nog alleen aangevuld te worden met de vertogen woordigers, van de zijde der fondsenhouders aan te wijzen. Turken bleven voortdurend hunne vaste positie handhaven. De inkomsten, welke door den Raad van Administratie worden ont vangen, blijven voortdurend stijgende, terwijl, zoover te voorzien valt, geene stoornis daarvan to verwachten is. Italiaansche Sporen hadden een gunstig verloop, behalve de obligation Circum Etnea, die veel werden aangeboden, nu het met zekerheid bokend is dat de September- coupon onbetaald blijft. Aandeelen Baltische Spoor waren iets hooger in koers, terwijl zy sterk voorbuiten- landsche rekening werden gevraagd. De markt der Zuid Amerikaansche waar den leverde weinig bijzonders. Obligation Venezuela ondervonden in den loop der week eene belangrijke koers verbetering, waar toe de geregelde hervatting der overmaking van de gelden ten behoeve der couponbeta ling eenige aanleiding gaf, aangezien men daaruit de gevolgtrekking maakt, dat de betaling der coupons wederom zal plaats hebben. Mexicaan sche Subsidie-Bonds was het eenige Mexicaansche fonds, waarin de handel eenige beteekonia had, hoewel het verloop niet gunstig was. De beschouwingen over den finantiëelen toestand van dit land zijn allesbehalve gunstig en niet geschikt om ten opzichte der betalingskracht veelvertrou wen in te boezemen. De twijfel, welke bestond of de October-coupon geheel zou worden b" taald, werd als eene vingerwijzing aangemerk i dat do Mexicaansche regeering zich van de zwakke positie van het land bewust wa-, niettegenstaande de vele berichten en verze keringen, dat alle verplichtingen getrouw zul len worden nagekomen. Werkelijk schijnt de betaling der October-coupon wel met zwarig heid gepaard te gaan, zeker is althans dat de regeering hare toevlucht heeft moeten nemen tot middelen, welke op den langen duur niet kunnen worden volgehouden. Het schijnt het voornemen van den minister van financiën, om nieuwe leeningsplannen aan te bieden, doch er zal wijselijk eerst worden afgewacht, wat ui Amerika omtrent het zilvervraagstuk zal worden beslist. De Amerikaansche Spoorweg- markt kenmerkte zich door eene plotse linge on belangrijke verbetering, ten gevolge van de groote meerderheid, waarmede het congres de intrekking der zilverwet heelt aangenomen. Ook door den hoer Sherman, die indertijd deze (naar hem genoemde) wet heeft ingediend, is thans een krachtig woord gesproken voor hare intrekking, hetgeen tot de eindbeslissing door den Senaat een krach- tigen stoot zal geven. In hot vertrouwen van een onbelemmerden afloop der beraadslagingen is de Nieuw-Yorksche beurs geheel van stem ming veranderd en was de markt aldaar zeer willig, waarbij ook Londen en Amsterdam zich aansloten. In langen tijd had in de obligatie soorten dor Chicago Northwestern Spoorweg maatschappij niet zulk een handel plaats als in de laatste dagen. Zooals alle obligation, waren ook deze in den laatsten tijd veel ter markt, doch werden op de verlaagde prijzen hier grif van de markt genomen. Toch gaf de koersverlaging dezer obligation nog aanleiding, om ten opzichte hunner soli diteit twijfel te doen ontstaan, wel een bewijs hoe weinig men dikwijls op de hoogte is van de kracht der verschillende Amerikaansche spoorwegmaatschappijen en de zekerheid welke den obligatiën ten grondslag ligt. Zoo ooit ten opzichte van een groot deel van der gelijke fondsen twijfel moge bestaan, zeker behoeft dit niet wat bovengenoemde soorten betreft, welke daarboven zeker verheven zijn. Het bericht wordt bevestigd dat het aan de directie der Atchison Topeka gelukt is, de aflossing der Notes, welke 1 November moest plaats hebben, voor 5 jaren te ver lengen. Dit, zoowel als de berichten dat do verlenging der Union Pacific Sinking Fund Obligation verzekerd is, en dat de Missouri Kansas Texas haar proces met de International Great Northern ge wonnen heeft, bracht een goeden indruk teweeg. Alleen voor D e n v o r-waarden was de stemming minder willig, daar ongeregeld heden worden gevreesd naar aanleiding der verlaging van de loonstarievon. Uit den aard der zaak bly ven de spoorweg ontvangsten nog teleurstellend, en al moge nu de intrekking der zilverwet veel verlich ting voor de toekomst doen verwachten, toch zyn de ontvangsten voor de spoorwegen de groote factoren, waarmede per slot van reke ning het meest rekening is te houden, daar hiernaar de eindresultaten zich doen uitspreken. En het is met het oog op de tegenwoordige netto-ontvangsten, dat op de verschillende waarden nog een wantrouwend oog wordt geslagen. Geld was ter beurze voortdurend moeilik verkrijgbaar, niettegenstaande de hooge pro longatie- en disconto koersen meer toevloeiing zouden doen verwachten. Ter beurze werd hot bericht ontvangen, dat de Equitable Hypotheekbank te Nieuw-York in moeilijkheden was geraakt. Voor de pandbrieven dezer instelling was geen bod te verkrijgen. liijnlandsche Bank -^meng'd Nieuwe. Gisteravond te elf uren had onder Storapwyk een treurig ongeval plaats. De grond, welke uit den nieuwen waterweg van Amsterdam naar Rotterdam wordt ge baggerd, wordt door middel van hulpsporen op een land gebracht. Dag en nacht gaat men daarmede door. De .14 jarige A. De D. deed gisteravond als wisselwachter dienst. Door een ongelukkig toeval is hij, met den trein terugrijdende, daaronder geraakt en totaal vermorzeld. Evenals in vorige jaren zullen burgemeester en wethouders van Valkenhuis ook ditmaal overgaan tot verpachting van het recht om de marktgelden te innen by gelegenheid van de paardenmarkt op 12 dezer Gegadigden kunnen hunne biljetten inzenden bij aen gemeente-veldwachter aldaar, vóór of op Dinsdag 5 September a. 8. Het „Leger des Heils" zal van Zondag 1 October tot en rnet Zondag 8 October weder eene „zelfverloocheningsweek" houden. Gisternacht te halféón brak te Dordrecht een hevige brand uit in de smederij en het woonhuis van P. Romijn, "Weeshuis plein aldaar. Het pand is geheel uitgebrand, niets werd gered. Oorzaak onbekend. Voor de rechtbank te Alkmaar heeft terechtgestaan eene 70-jarige weduwe uit Schermerhorn. Zij wordt beklaagd op 1 Mei jl brand te hebben gesticht te Ursem. De oisch is 3 jaren gevangenisstraf. Men deelt ons mede dat vijf meisjes uit het Burgerweeshuis te Arnhem, die allen op Koninginne-verjaardag ook dertien jaar zijn geworden, zich naar het Loo bege ven hebben in verschillende kostuums, om daar de Koningin een geschenk aan te bieder, door haarzelven vervaardigd. AC.) Te Ruinerveen heeft R. N. al zijne bezittingen te gelde gemaakt bij afwe zigheid zijner vrouw. Haar en het eenige kind liet hij geheel onverzorgd achter. De Brusselsche „Gazette" ver haalt de volgende afschuwelijke geschiedenis: Onlangs had een prijskamp voor wielrijders plaats. Een vader had zijn zoon aangespoord daaraan deel te nemen en trad zelf op als entraineur. Het kind was zwak. De genees- heeren hadden verklaard dat het gevaarlijk was hem te doen rijden. Niets hielp. De jongen moest meedoen en kwam de eerste op eenige kilometers afstands van het doel. Toen kon hij niet verder en vroeg te mogen ophouden. De vader dwong zijn zoon voort te rijden en het kind reed voort, won den prijs, maar stierf twee dagen later aan de gevolgen zijner vermoeienis. Uit Berlijn wordt bericht, dat zeer goed nagemaakte biljetten van 50 Mk. van de Duitsche Rijksbank zyn voorgekomen. Het klooster Srale-Banja bij Cacak, in Servië, is door eene rooversbende leeggeplunderd. Volgens de laat8te officiëele opga ven, heerscht de cholera nu in 60 gemeenten van Hongarije. Een der nieuwe Fransche Kamer leden, de heer Chauvin, afgevaardigde van St.-Dénis, was indertijd pruikenmaker van de „Comédie frangaise," en nog willen verscheidene acteurs en actrices van dien schouwburg door geen ander gekapt worden. Hoewel nog slechts 30 jaar oud, is hij reeds nuttig werkzaam geweest door het invoeren van een vervroegd sluitingsuur voor de Parysche kapperswinkels, en het oprichten van verschillende vakver- eenigingen en eene internationale kappers- school. Hy zal, ofschoon hij zich nu in de politiek gaat bewegen, zijne affaire op den zelfden voet voortzetten, en des morgens zijne klanten opkammen en 's middags in het Palais Bourbon verschijnen. Ook blijft hij des avonds steeds beschikbaar voor de artisten van het „Théatre francais." BUITENLAND» Fraakrijk. Twaalf Fransche grondwerkers, dio te Maron in hechtenis genomen zijn wegens gewelddadige handelingen tegen deltalianen, hebben gisteren voor de correctioneele rechtbank te Nancy terechtgestaan. Twee hunner werden tot 15 dagen gevangenisstraf veroordeeld, de overigen tot 10 dagen. Hoewel de rust te Nancy is weergekeerd en de metselaars het werk weer i ebben her vat, verlaten toch nog voortdurend Icaliaansche werklieden de stad. In den nacht van Woens dag op Donderdag vertrokken er 35 naar Straatsburg en Baden. Daar er nog enkele zeldzame twisten voorkomen, bewaakt de politie steeds de werkplaatsen, waar arbeiders van beide nationaliteiten werken. De „Libertó" is in staat mede te deelenr dat de Russische regeering offici -,1 besloten heeft tot het bezoek van een Russisch eskader aan eene Fransche haven. Dit bezoek zou in het einde dezer maand plaats hebben. De Fransche regeering heeft nog geene kennis geving ontvangen welke haven, Toulon of Brest, bezocht zal worden. Duitschland. Te Miincben gaat het gerucht, dat de prins regent van Beieren bij de opening van den Landdag tot koning zal geproclameerd worden, in plaats van den tegenwoordigen krankzin nigen koning Otto. Men verwacht dat de keizer van Duitsch land in het begin van September te Homburg een bezoek aan zyne moeder, de weduwe van keizer Friedrich, zal brengen. De smokkelarij op de Russisch Pruisische grenzen neemt van dag tot dag toe. Er had den reeds verscheidene gevechten tusschen, grenswachters en smokkelaars pla. ts, waarby het bloedig toeging en zelfs dooden vielen. De keizer en de keizerin zyn te Coblenz: gistervoormiddag aangekomen en werden door den burgemeester begroet. Nadat keizer Wilhelm hierop in het kort geantwoord had, had op het slot di ontvangst van het provinciaal bestuur plaats. Het keizerlijk paar is nl. op weg naar de groote militaire manoeuvres in her Ryksland. Vandaar dat zij zich korten tyd te Coblenz, het lievelingsverblyf van willen koningin Augusta, hebben opgehouden. Oroot-BritaimIS. Het Lagerhuis heeft gisteravond do IIome- Rule voordracht by derde lezing met 301 tegen 267 stemmen aangenomen. Op de mededeeling van den uitslag dezer stemming volgde eene levendige demonstratie van de zyde der nationalisten en radicalen; zy zwaaiden met hunne hoeden en juichten Gladstone, warm toe. In het Hoogerhuis werd de voordracht bij eerste lezing aangenomen. Hoewel het Hoogerhuis dus tegen de eerste lezing geene bezwaren had, heeft men toch uitgerekend dat het de Home-Rulo-bill met 400 tegen 40 stemmen zal verwerpen. Toen Gladstone gisteren met zijne vrouw het parlementsgebouw verliet, werd zyn rij tuig door eene groote menigte menschen omringd, die hem met geestdrift toejuichten. Hot gedrang was zóó groot, dat het rijtuig meermalen moest stilhouden. De mynen van Wales zjjn begonnen weder eenige steenkool naar de havens te verzenden tot uitvoer. Alle mijnwerkers van Merthyr hebben gis teren den arbeid hervat. De treurige gevolgen van de werkstaking doen zich reeds in vele districten van Enge land gevoelen. De mijnoigenaars hebben een zeer krachtigen bondgenoot gekregen in het geldgebrek der werkstakers en het daarmede gepaard gaande gebrek aan de eerste levens behoeften. In de Midlands vooral zyn de omstandigheden bedroevend. In Leicester shire, Zuid-Derbyshire on Nottinghamshire verkeeren duizenden gezinnen in een staat van volkomen uitputting. Uitgehongerde klei nen, uitgeteerde volwassenen zien den honger dood te gemoet. De hoeveelheden soep en brood, welke door medelijdende medemenschen aan de nooddruftige gezinnen verstrekt worden, zyn by lange na niet voldoende om in de behoefte te voorzienhonderden moeten dage lijks teleurgesteld huiswaarts keeren om op de hartverscheurende kreten hunner kinderen te antwoorden: „Ik heb nietsDe ellende is nog gestegen, doordat nu ook uit gebrek aan brandstoffen, de pottenbakkeryen en andere fabrieken gesloten zyn. Te Manchester is de toestand even slecht gebrek aan het hoognoodige voedsel, gebrek aan geld. Ook daar worden uitdeelingen ge houden. De viouwen vechten als wilden om eene portie, waarbij dikwijls nog het weinige, dat zy verkregen hebben, verloren gaat. Een goedgezinde boer gaf verlof zyne koolvelden te plunderen. In minder dan geen tijd was er op de uitgestrekte velden geen plant meer te zien. Het „Leger des Heils" doet eveneens al zijn best om den nood te lenigon, doch er is zoo buitengewoon veel noodig. Telegrammen. SAN SEBASTIAN, 1 September. Gister avond is de koningin-regentes, vergezeld van den kleinen koning en de prinsessen, voor de

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6