TJit liet Gemeenteverslag. Uit het verslag van den toestand der gemeente Leiden over 1892 blykt dat ver schillende heffingen in 1891 en 1892 respec tievelijk hebben opgebracht: Groentenmarkt ƒ133.46 en ƒ150.90; weke- ïyksche markt ƒ676.25 en ƒ548.80; bloem-en booramarkt ƒ69.60 en 67.20; markt der uitdraagsters 17.55 en ƒ14.25; kermis ƒ1977.50 en ƒ2103.95; ooftmarkt ƒ21.50 en ƒ28 59; zeevischmarkt ƒ100.75 en ƒ130.80; riviervischmarkt ƒ82.60 en ƒ84.80; beesten markt ƒ6150.90 en ƒ5743.70; aardappelen- markt ƒ84.30 en ƒ109.60; liggeld van vaar tuigen 552.20 en ƒ604.50; weegloonei ƒ1656.30 en ƒ1822.15; leges ter plaatselijke secretarie ƒ1349.95 en ƒ1160.25; belasting op de honden 2649 en ƒ2781.75; bruggelden ƒ7806.875 en ƒ8351.60; museum van Schilde- rijen in de Lakenhal ƒ394 en ƒ414.30. Totaal ƒ23,622 725 en ƒ24,117.05. Onder den post Lakenhal is begrepen dn opbrengst van den verkoop van catalogi, welke over 1892 heeft bedragen ƒ21 (ad 50 cents). Hot gewone onderhoud van het Raadhuis geschiedde weer by openbare aanbesteding. Het schilderstuk van Lievens in den schoor steen werd gerestaureerd. Met de vernieuwing en herstelling der leien dakbedekking aan den voorgevel werd voortgegaan, om in 1893 geheel in orde te worden gebracht. Het bestratings werk van straten en pleinen, geheel door eigen personeel verricht, omvatte 54311 H2. en wel voor rekening der Sted. Gasfabriek 2105.50; Leidsche Duinwater-Maat schappij 1385.50; Rotterd. Tramweg 1418.50 N.-Z.-H. Stoomtramweg 1108.50; Rynlandscho idem 143 en particulieren 274; totaal 6435 M2.1 Van het straatwerk werd veroorzaakt door breekgaten door de straatjeugd 1630.50; in valgaten op riolen 446ruimen en herstellen van riolen en loozingen 2495.50planten van boomen 849.50slinken na ontgravingen 4229zetten van keer- en walpalen 286 vernieuwen van walmuren 891bestrating door 't leggen van waterleidingsbuizen in ver schillende poorten 2076totaal 12403.60 M2. Do vernieuwing der straatnaamborden werd voltooid. De kunstwerken behoorende tot de Haar lemmertrekvaart werden by aanneming onder houden. De weg langs de Trekvaart werd in eigen beheer onderhouden, terwijl evenzoo de Lage Ryndyk, de Zyldyk, de overige buitenwegen en de Singels met de daartoe behoorende kunstwerken, alsmede het Leiderdorpscho hek met annexe, in eigen beheer werden onder houden. Met genoegen wordt er door B. en Ws. in het verslag op gewezen dat sinds de toe passing van hot eigen beheer op deze wegen de vroeger vernomen klachten over den toe stand van den Zyiajjk en Lagen Rijndijk niet n>eer gehoord worden, terwijl toch geene meerdere uitgaven werden vereischt. De pachterswoning by de Spanjaardsbrug werd hersteld en de kant langs de sloot van den Hoogen R\jndyk beschoeid. Het gemeenteverslag zegt verder o. a. dat de verschillende plantsoenen als naar gewoonte onderhouden werden en dat de medewerking van het publiek te wenschen blyft over latenzoowel balddadigheid als ontvreemden van bloemen en planten gevon voortdurend Teel zorg. Het Geologisch en Mineralogisch Kabinet, door het Ryk op het Park gebouwd, werd voltooid en met verlangen ziet men het in orde maken van het plantsoen daar ter plaatse tegemoet. Het dagelyksch onderhoud der bruggen had in eigen beheer plaats met aanbesteding der materialen. Het dek der Groote Marebrug en dat der brug in de Langegracht bij de Oostdwarsgracht werden by openbare aanbe steding vernieuwd. De Warmonderbrug, vroeger geheel uit hout bestaande, werd afgebroken en vernieuwd van ijzer en steen. Omtrent den toestand van en de werk zaamheden aan de riolen en loozingen geldt geheel hetzelfde wat in het vorige jaar werd opgemerkt. Verbetering is niet te verwachten zonder aanleg van een geheel nieuw rioolnet. Over het geheel werden 116 invallen boven nolen en 160 boven kolken en loozingen her steld; 164 riolen, 330 loozingen, 4641 kolken, 14 beerputten, 4 privaten geruimd en 2 ge dempt met de noodige herstellingen of wel gebeele of gedeeltelijke vernieuwing; 85 ge metselde kolken en 26 kolkloozingen ver nieuwd; 37 slikbakken geplaatst en 12 kolk- steenen vernieuwd. Uit de kolken en riolen werden 438 M3. mest-specie verzameld, waarvan 238.50 M1. werden verkocht aan particulieren en 't overige gehouden werd voor eigen gebruik ter be mesting der plantsoenen. Met het onderhoud eu vernieuwen van ge metselde wallen werd geregeld voortgegaan; het voortdurend uitdiepen der grachten bleef even noodig als vorige jaren; by openbare aanbesteding werden uitgediept de Uiterste gracht, de Middelstegracht en het Levondaal op verschillende plaatsen by de bruggen werden zes stootpalen vernieuwd. Langs do Boisotkade werd eene beschoeiing gemaaki en een gedeelte der Witte Singelsloot werd in eigen beheer gediept. Het duinwater-buizennet en het aantal aan sluitingen werden geregeld uitgebreid. In 88 poorten werden voor gemeente rekening buizen met kranen aangelegd; een gedeelte der eige naren van huizen en poorten heeft op aan drang van het Dag. Bestuur nunne woningen doen aansluiten. In poorten wordt nog van wege de gemeente water verstrekt. Er werden drie nieuwe brandkranen geplaatst1 op de binnenplaats der Stadswerf, 1 op de Haar lemmerstraat, hoek Leege-Werfsteeg, 1 op de Hoogewoerd, hoek Yrouwesteeg. Vyf brand kranen werden belangrijk verbeterd. Het Liernurstelsel werkte steeds naar wensch; eenigo aansluitingen hadden plaats; de stoomketel werd vernieuwd en de machine onderging belangrijke reparation. Afgeleverd werden 1007420 K.G. fseces aan den pachter a 2'/fc ct. per 100 KG. 226.67. Het dagelyksch onderhoud van huizen, torens en poorten had op de gewone wijze plaats. Omtrent buitengewone werken zjjn to vermelden Koffiehuis De Burg, waarvan de koffiekamer werd geschilderd en behangen en de vloer in de leeskamer vernieuwd. Vestingmuren van den Burg, met welker herstelling op den ingeslagen weg werd voortgegaan. Hetgeen vernieuwd of veranderd werd, werd eerst in teekening gebracht. Het onderzoek naar het ontstaan van den Burgheuvel werd voortgezet en voltooid. Lakenhal, waarvoor de nieuwe voordeur in bewerking is. De goten langs achter- en zijgevels werden vernieuwdin de vestibule werd eene kachel geplaatst en eene brandkraan aangebracht. In de „Kunstzaal" werd ook eene kachel gezet. Met de ver nieuwingen van het trapbordes en aanhooron werd een aanvang gemaakt. Zooals algemeen kon opgemerkt worden, werd de toren der Pieterskerk in 't begin des jaars besteigerd tot onderzoek en later hersteld. In het b(j de Bank-van-Leening be hoorende woonhuis werden eenige verf en behangwerken verricht. De huisjes in de Dienderspoort werden gerestaureerd. De lo kalen in het Caecilia-gasthuis, in gebruik gegeven aan de Practische Ambachtsschool, werden, met het oog op het mogelyke uit breken der cholera, met den meesten spoed voor ziekenverpleging ingericht. De aanwezige goederen werden gereinigd, hersteld en het ontbrekende aangevuld, ter wijl alle zaken, voor cholera hospitaal benoo- digd, werden aangeschaft. Extra-maatregelen werden genomen voor het desinfecteeren der aanwezige urinoirs. Zoo ook werd buitengewoon veel zorg besteed voor het schoonhouden der straten, vooral in de achterbuurten. Door het heerschen van mond- en klauw zeer werd de Beestenmarkt na afloop dei- markt gedesinfecteerd. Verder zijn maatregelen genomen voor het schoonhouden der grachten en peilingen gedaan in verband met de water- verversching. De driedubbele moord te 9Iarolleput. De „Midd. Ct." bevat de volgendo bijzon derheden omtrent den moord, waarvan wy in ons vorig nommer gewag maakten Het geheele land van Kadzand is in beroe ring, ten gevolge van de vreeseiyke misdaad, welke in den nacht van Woensdag op Don derdag gepleegd is op het gehucht Marolleput, ongeveer drie kwartier van Oostburg en by na op gelijken afstand van Nieuwvliet gelegen. Daar huisden in eene kleine woning, welke, behalve dat zy grenst aan een onbewoond huis, geheel alleen staat, drie vrouwen, de gryze weduwe Bart en hare twee dochters, waarvan de oudste gehuwd was met zekeren M. Lampier, en de jongste, eenigszins gebrek kig, nog in ongehuwden staat verkeerde. De menschen waren armde oudste dochter verdiende wat zy kon met op het land te werken, terwyl de jongste, ais 't er was, naaiwerk verrichtte. In den morgen van Donderdag werden, wy hebben het reeds in 't kort gemeld, deze drie vrouwen op afschuwelijke wyze vermoord gevonden. Het lyk van de oude moeder werd op on geveer 200 meter afstand van het huis ge vonden, klaarblijkelijk door ruwe knotsslagen gedood. Naby het huis lag het lyk van de jongste dochter, met een steek in den hals en in het hoofd, terwyl in de woning zelve de vrouw van Lampier gevonden werd met eenesnece in den hals, die het hoofd by na van den romp had afgescheiden. Biykbaar waren de vrouwen te bed geweesf. De dader schijnt- de gehuwde vrouw in hei bed aangevallen to zyn, de jongste dochter buiten de deur in handen gekregen te hebben en de oude vrouw, die op de vlucht getogen was, te hebben achtervolgd en gedood. Ü9 aanleiding tot de daad moet aan roof zucht toe te schryven zyn, want in de woning van de vermoorden vond men kisten en kasten opengebroken en den inhoud over den vloer verspreid. De oude vrouw was kort geleden in het bezit gekomen van eene erfenis van een paar honderd franken, welke grootendeels ver dwenen zyn. De klok in huis was op 10 uren blijven stilstaan en men meent dat de daad tusschen dat uur en vier uren des morgens moet ge pleegd zyn. De naaste buren van de vermoorden wonen op ongeveer 4- a 500 meier van het huis, waar de misdaad gepleegd is, en hebben geener lei gerucht gehoord. Donderdag-middag is de justitie van Middel burg naar Oostburg gekomen en heeft, ver gezeld van den heer J. J. Berdenis van Ber- lekom, arts, een onderzoek ingesteld. Dat onderzoek heeft er toe geleid, dat ver schillende personen gearresteerd zyn, veelal landloopers of menschen met een slecht vel leden zy zyn echter ten deole weder losgelaten. In de eerste plaats is in verzekerde bewa ring gebracht M. Lampier, de man van do oudste dochter van de weduwe Bart. Hy leefde niet in de beste verstandhouding met zyne vrouw en hare familie en was koe wachter op de hofstede van den heer De Millians. Hy kwam geregeld slechte eenmaal 's weeks thuis om zyn waschgoed te breDgen. Deze man heeft geen gunstig verleden; op jeugdigen leeftijd werd hy wegens brandstich ting veroordeeld tot vyf jaren gevangenisstraf, welke straf hy ook ondergaan heeft. Naar het gerucht wil, moet by niet wel by het hoofd zyn. Verder is hy voor de tweede maal getrouwd. Lampier is tenger van gestalte en van een zwak uiteriyk, wat niet overeenstemt met de zware verwondingen, welke zyn toegebracht. In de tweede plaats werd gearresteerd zekere P. Cauwels, iemand van zeer ongunstig uiteriyk, die vroeger in het thans ledig staande huis naast de vermoorden gewoond heeft en met hen niet in de beste verstandhouding stond. Deze is echter 's avonds weder in vrijheid ge steld, evenals een ander inwoner van Oostburg, die eenigen tyd in arrest was. De ïyken van de vermoorden werden Don derdagavond naar het ïykenhuis op de alge- meene begraafplaats overgebracht en Vrijdag ochtend geschouwd door de heeren J. J. Berdenis van Berlekom van Middelburg, De Glopper, dokter te Aardenburg, en Dikkenberg, arts te Zuidzande. Eene belangryke byzonderheid is nog dat onder Oostburg eene week geleden ook inbraak gepleegd is en dat Woensdagmiddag op den weg van daar naar Zuidzande in de buurt van den Marolleput eveneens inbraak gepleegd is. De justitie zet met onvermoeiden yver het onderzoek voort. Donderdag-avond tot na elven was zy bezig met hooren van verdachten en getuigen, en Vrijdagmorgen was zy vroegtydig weer te Marolleput om het onderzoek voort te zetten. Nader vernemen wy, dat de sny- en steek wonden waarschijnlijk zyn toegebracht met een groot, scherp en puntig mes, terwyl de slagen op het hoofd der oude vrouw vermoe delyk zyn toegebracht met een uit eene heg weggenomen knuppel. Nader wordt aan de „Tel." gemeld: Behalve Larapier, die nog in arrest zit, is nog achter slot en grendel gebracht een twee tal landloopers, waarvan de een in het bezit bleek te zyn van eene met zes scherpe patronen geladen revolver, terwyl hy bovendien nog losse pationon by zich had. Hy is een vreemdeling, die uit Frankrijk hierheen gekomen is en die zich kapitein van ten schoener noemt. Vermoedelijk echter is noch hy, noch de andere landlooper eeniger- mate by den moord betrokken. Uit goede bron vernemen wy nog, dat wel is waar den vrouwen eene erfenis is ten deel gevallen, doch dat het bedrag or van nog niet is uitbetaald. Verder moet uit de verklaringen van den verdachten Lampier nog gebleken zyn, dat do ongetrouwde dochter vermoedelijk een honderd franken bezat. Lampior is uiterst kalmtoch rusten zware vermoedens op hem. INGEZONDEN. De Prinses* Wilhclmlna-srraat öljdens en na een regenachtige^ dag. Mijnheer de Redacteur! Als bewoner van genoemde straat is by mij reeds dikwijls de vraag gerezen„Aan wie toch de schuld, dat de bewoners dier straat gedurende de regenperiode door zulk een moeras moeten waden?" Hoe verlangend men somty is naar regen uitziet, wy echter zyn bevreesd, wanneer zich een regen wolkje aan het luchtruim ver toont, want, valt het water neder, dan vormt zich weldra een plas van eenig- nieters lengte en van eene kolossale breeai welke zeer tot ongerief dient van de huismoeders, wier kinderen zich daar door begeven, daar het water geene uitloozing kan vindon en dus blyft liggen, of zich meer uitbreidt, dit hangt af van den toestand van het weer, totdat het in den grond is weggezakt. Is er misschien van gemeentewege iets aan te doen, om uit dien toestand verlost te worden Zoo ja, men kome zich dan eens overtuigenhet is waarlyk goen noodeloos geklaag, maar tevens eene gerechtvaardigde vraag; want die medehelpt de lasten der gemeente te dragen, mag ook wel wat in de lusten deelenOf behoort hot onderhoud van do straat aan do huisheeren, dit daar hunne huizen hebben staan? Als d&t het geval is, dan zou ik hun raden pogingen in het werk te stellen, om de straat gezamenlijk in haar geheel maar te bestratendan zouden de be woners er veel mede gebaat zyn, daar dan zeker de modderpoel verdwynen zou. Mocht men wegens de kosten van de be strating afzien, dan zagen wy toch gaarne dat er een ander middel werd toegepast om uit dezen toestand verlost te worden, daar wy anders vreezen, wanneer het hemelwater zich wat milder op het aardryk nederstort, dat wy ons een roeibootje zullen moeten aan schaffen om ons in en uit de straat te begeven. Zooals nu kan die toestand niet langer blyven! Dus, indien het kan, wordt spoedige verandering verwacht! U, Mynheer de Redacteur, dankzeggende voor de afgestane plaatsruimte, noem ik my, Met achting. Zoeterwoude, üw. Dw. Dienaar 2 Sept. '93. S. Programma van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Zondag 3 Sept., ta twee uren, door bet Muziekcorps der dieneidoende Schutterij, Directeur: de hec-r Joh. C. Geyp. Eerste affeeling: No. 1. Marcho de l'Exposition, A. De Goede; 2. Ouverture, M. H. Van 't Kruya. 3. Andunto du 5me 8imphoDie, L. v. Beeihoven; 4. Fantaieie aur l'Opéra, „Fauat" do Ch. Gounod, Joh. O. Geyp. Tweede afdeeliDg: o. 5. Ouverture „Orpbóe aux Enfera", Offenbach6. „Mon Rève", Valse, E Waldteufel7. „Serenade', pour Flüte et Cor, E. Titl8. Fantaieie sur les „Joyeuaea Commórea de Windeor", O. Nicolaï. BUITEN-SOCIËTEIT „AMICITIV. Zondag 3 Sept., to halfacht, door het Muziekcorps der dienst doende Schutterij, Directeur: de heer Joh. C. Geyp. Eerste Afdeeling: No. 1. Leidache-Schutterrj-Marsch, Job. C. Goyp; 2. Ouverture, M. H. Van 't Kruie; 3. Chor und Lied aua Tdnnhauaer, R. Wagner; 4. Fautaiaie „Lustige Weiber von Windsor", O. Nicolaï. Tweede afdeeliDg: No. 5. Jubel-Ouverture, Bach „Estudiantiua", Walzer, E. Waldteufel; 7. Entr' acte „Ro-nmundo", Fr. Schubert; b. „Serenaia" (arr. Verhallo), M. Moskowski; 8. Fantaieie uit de Opera „Faust" van Ch. Gounod. Joh. C. Gevp; 9. Elokko- polka, J. Nobl. ZOMERZORG. Dinsdag 5 September, s aTouds to halfacht, door het Gemeentelijk Muzitkcorps van Haarlem, onder directie van den luitenant-directeur Ch. P. W. Krïene. Eerste afdeeling: No. 1 Polonaise, Chopin; 2. Ouverture „Titua", Mozart; 3. a. Loreley Paraphrase, Nesw&rdib Marche funèbre d'une Marionette, Gonnod; c Ungarieche Tanz No. G, Brahms; 4. Laura-Wulzer aus der Operett „Der Bettelstudent", Millöcker; 5. Grosse Fautaiaie aus der Oper „Die Zigeui erin", Balfe. Tweede afdeeling: No G. Hunyadi Laazlo, ouverture hongroiee, Erkel; 7. „The Last Rose of Summer", Fantaieie, Kappc-y; 8. a DaDkgeb t. Valerius; b. Krijgslied, Valerius: c. Wilhelmus van Nassauwo, St.-Aldegonde9. Potpourri op Motieven uit Italiaaneohe opera's, Ferdiatti.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 10