DAGBLAD. feze <Cou:ant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 29 Augustus. H\ 10283. Woensdag 30 Auj^istus A0.1893. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berokcnd. Morgenochtend om zeven uren vertrekken per extra trein van de Holl. IJzeren-Spoorweg- -maatschappy de beide alhier in garnizoen iliggende veld bataljons van het 4de regiment infanterie naar de legerplaats b\j Laren, tot het houden van oefeningen aldaar. Tijdens de afwezigheid van de bataljons alhier zal de garnizoensdienst worden waar genomen door een detachement van het 5de bataljon 4de regiment infanterie uit Gouda, welk detachement ter sterkte van 89 onder officieren en minderen onder bevel van den 2den luit. Leers hedenmorgen alhier is aangekomen. De kapitein voor speciale diensten Yan de Velde, van het 4do regiment infanterie, is aangewezen om gedurende de oefeningen in Let kamp op te treden als compagnie-comman- ■dant by eene compagnie van het 1ste bataljon van het regiment. Hedenvoormiddag keerde het regiment grenadiers en jagers, onder bevel van kolonel -J. A. K. H. W. Yogel, met 2 extra-treinen uit de legerplaats bij Laren te 's-Gravenhage terug. De in genoemde legerplaats aanwezige 6de battery van het 2de reg. veld-artillerie keerde onder bevel van kapt. jhr. W. A. Gevers Deynoot middags te Leiden terug. Ze werden hier door eenige officieren op gewacht. Vóór bet vertrek van de troepen uit de legerplaats had nog een incident plaats. In eene naburige hoeve, waar paarden der veld artillerie waren gestald, brak in den afgeloopen nacht een zware brand uit. De hoeve werd •nagenoeg geheel in de asch gelegd en vier paarden kwamen in de vlammen om. In verband met den uitslag van het onlangs gehouden toelatings-examen voor den hoofdcursus komt o. a. in aanmerking, om met ingang van 1 October a. a. aan deze inrichting te worden opgeleid voor den rang van tweeden luitenant by de infanterie hier te lando, de sergeant O. Boonsma, van het 4de reg. inf. B\j de inf. in Ned.-Indiö de sergeanten S. D. Van der Spek en M. De Wilde, van het 4de regt. inf. By do administratie hier te lande, de ser geanten C. Wals en B. J. Verbrugh, van het 4de regt. inf. By de administratie in Ned. Indië, do ser geanten J. Kuyper, L. Lingen en A. J. Levert, van het 4de regt. inf. Weldra zal in de gemeente Benthuizen eene zeer nuttige en aangename verbetering tot stand komen. Het middenvlak nameiyk van den openbaren weg, door de kom der gemeente loopende, zal tot een zoogenaamd paardenspoor worden bestraat. De aanbesteding daartoe heeft reeds plaats gehad en onder een aantal van negen inschrijvers bleek de heer A. Van Domburg, metselaar te Hazerswoude, de minste tezyn. De gunning tot dit werk zal over eenige dagen plaats hebben. De groothertog van Hessen heeft onzen landgenoot den violist Joh. Wolff eigenhandig het ridderkruis 1ste kl. van de Philipsorde geschonken. De heer Wolff vertrok gisteren naar Enge land om daar een 10-tal concerten te geven. In de volgende maand komt de heer Wolff te 's-Gravenhage. Alvorens Donderdag a.s. van Scheveningen naar Weimar terug te keeren, zal de Groot hertog van Saksen per Staatsspoor van 9.28 over Amsterdam naar Het Loo vertrekken met het oog op Harer Majesteits verjaardag. Men schrijft uit Utrecht aan de „Tel.": Een gerucht, dat ik uit goede bron ver neem, maar dat ik toch niet zonder voorbe houd mededeel, is, dat de opbrengst der ver mogensbelasting hier ter stede erg tegenvalt, men zegt wel honderdduizend gulden beneden de raming. De bekende Hollandsche komiek Michel Solser is te Amsterdam op 30-jarigen leeftyd overleden. Uit de door B. en Ws. te Amsterdam opgemaakte verantwoording van de inkomsten en uitgaven der gemeente over d=n dienst 1892 blykt dat de ontvangsten hebben bedragen 16,884,733.17y2; de uitgaven 14,602,237.60, terwyl nog te ontvangen is op 1 Juni 3,069,960.77'/, en te betalen 4,932,827.25'/,. Het batig saldo is derhalve 419,669 09'/j, waarvan op den dienst 1893 moet worden overgebracht 12,643.36zoodat blyftƒ407,025.731/,. Het hoofdbestuur der „Algemeene Ver- eeniging van Bloembollencultuur" heeft tbans voldaan aan zyne belofte, van te zullen mede- deelen op welke wyze zullen kunnen worden geschat de, volgens beslissing van den minister van financiën voor de vermogensbelasting belastbare bol-, knol- en wortelgewassen, welke gowoonlyk gekweekt worden. Dit is geschied in het laatstverschenen nummer (26 Augustus) van het „Weekblad voor Bloembollencultuur", waarin belangheb benden de noodige voorlichting vinden. De minister van justitie zal heden te Utrecht de vergadering der JuristenvereenigiDg en het daaropvolgend officiéél diner bywonen. Het stoomschip „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, passeerde 26 Aug. Gibraltar; de „Spaarndam" arriveerde 28 Aug. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Maasdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 28 Aug. Lizard; de „Soenda" arri veerde 29 Aug. van Amsterdam te Batavia; de „Edam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 28 Aug. Scilly. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat, tot wering van de besmetting van Aziatische cholera, toezicht wordt gehouden op do schepen, die langs Lobith, Tolkamer (gem. Herwen en Aerdt) het land binnenvaren. Biykens by het depart, van marine ont vangen bericht, is Hr. Ms. flotieljevaartuig „Borneo", onder bevel van den luit. t. z. der lste kl. H. Velthuyzen, den 27sten dezer te Gibraltar aangekomen. Het voornemen bestond om den 29sten dezer do reis naar Oost-Indië te vervolgen. De gewone audiëntie van den minister van financien zal op Donderdag 31 Augustus a. s. niet plaats hebber.. By koninkiyk besluit is mr. Th. J. A. Nuyens benoemd tot lid van den Kolonialen Raad in de kolonie Curasao. lo. de ingewikkelde aard. Hy betoogt dat by groote beknoptheid van de bepalingen, of den fiscus óf den belastingplichtige onrecht kan geschieden. 2o. het heirleger van ambtenaren en leden van commissiön. Dit bezwaar acht de minister sterk overdreven. Waarschyniyk zal alleen het getal controleurs in de groote centra vermeerderd moeten worden. 3o. de druk, dien deze wet zal uitoefenen. De minister acht de^'gronden voor dit bezwaar niet afdoende, wyzende hy op de matigheid van het voorgestelde tarief, en op de verlichting, die in zeer vele gevallen zal worden aange bracht, vooral voor den middenstand; 4o. gebrek aan consequentie, wegens dubbele belasting van naamlooze vennootschappen. Naar de minister mededeelt zal deze zich bepalen tot de winsten van nieuw op te richten vennootschappen 5o. socialistische tint van het ontwerp, in verband met de progressie. De minister ziet in progressie geene toepassing van het socia listisch beginsel, waar zy strekt om aan het denkbeeld van belasting naar draagkracht, eene betere uitvoering te verzekeren. De Regeering legt de verklaring af dat de administratie de ingezetenen by de toepassing der wet, ook der strafbepalingen, zoo min mogeiyk zal bemoeilyken en de wet in milden geest zal uitoefenen. De vrijstelling van de landbouwwinsten verdedigt de minister op de bekende grondon, en in de overtuiging, dat 't in een tyd van duurzamen voorspoed voor landbouw en veeteelt geen grooten tegenstand zal verwekken, om de winsten, uit die bedragen verkregen, in de belasting op te nomen. De minister, die verklaart waarde te hechten aan de geheimhouding, acht haar in zoodanige mate verzekerd, als mogeiyk was. By de beantwoording der opmerkingen om trent de onderdeelen, geeft de minister o. a. te kennen dat het drank-vergunningsrecht Diet in aftrek kan worden gebracht. Bedryfsbelasflng. Gisteravond is verschenen de Memorie van Antwoord van den minister van financiën op het verslag der Eerste Kamer over de bedryfs belasting, aan welk stuk het volgende is ontleend Het blijft voor den minister onmogeiyk, om althans by benadering de vermoedelyke opbrengst der bedrijfsbelasting vast te stellen. Aangaande de opbrengst van de vermogens belasting kunnen zelfs geene globale cyfers worden medegedeeld. Een overschot boven ƒ8,600,000 komt hem niet waarschyniyk voor. Voor de heffing van gemeentelyke opcenten op de Vermogens- en de Bedrijfsbelasting hoopt de Regeering ter bekwamer tyd eene voordracht te doen. Het is hare overtuiging dat aan de verbe tering van het verband tusschen Rijks- en Gemeente-financiën eerlang hare krachten ge- wyd behooren te worden. Verder beantwoordt de minister in zyne memorie de vyf hoofdbezwaren tegen het ont werp, als Gemengd Nieuw*. Het volksconcert, ter gelegen heid van den verjaardag der Koningin, zal niet gegeven worden op Korenbeurs en Beestenmarkt, maar enkel op de Beesten markt, des avonds van acht tot tien uren, door het muziekcorps der L9idsche dd. Schutterij. Hedennacht zjjn onder Zoeter- woude van een weila*d, midden in den polder gelegen, twee zeisen ontvreemd, ten nadeele van grasmaaiers, tydelyk in dienst van den landbouwer G. J. L. Voor de bestolenen is de schade vry groot; een acht gulden schieten ze er zeker by in. De politie zoekt, maar heeft tot dusverre nog niet gevonden, 't Wordt met de diefstallen te Zoeterwoude wel een beetje bar! Blykens advertentie in de Haag sche bladen heeft de heer Ch. A. Davenport (Sequah) zich te 's-Gravenhage als „masseur" gevestigd. In de afgeloopen week werden te 's Gravenhage door keurmeesters afgekeurd 2 koeien, eene geit, 24 partyen rund-, 9 par tyon kalfs 8 partyen lams- en 2 partyen varkonsvleeschalsmede eene party worst en 8 stuks Amerikaansche hammen. Te Egmond-aan-Zee is aange spoeld het lyk van een net gekleed mansper soon; het ondergoed gemerkt R. M. N. Te Rotterdam is gisteravond de bakkery van R. J. Van der Pluym, in de Zomerhofstraat, hoek Van-der Duyn-straat, byna geheel uitgebrand. De brand ontstond vermoedelyk door het vallen van vonken in krullen. Assurantie dekt de schade. Zondagmorgen had het volgende ongeval plaats in Oostzyderveld te Zaandam. W. Heyn, C. Schaft en De Dood hadden dos j morgens „gestroopt". Toen ze te 12 uren huiswaarts keerden, had C. Schaft het ongeluk i met den vinger aan den trekker te komen, waardoor een schot afging en W. Heyn in de ruggegraat werd getroffen, ten gevolge waarvan hy onmiddeliyk een lyk was. De getroffene was 19 jaar en te Oostzaan woonachtig. Weer mislukt. De luchtreiziger Léon Mary, die onlaDgs te Amsterdam zyne voorgenomen luchtvaart zag mislukken, zou gisteren, ter gelegenheid van de landbouw- feesten te 's-Hertogenbosch, aldaar opstygen. Al aanstonds kreeg de ballon zulke scheuren, ook omdat deze met de takken in aanraking kwam, dat de reiziger vlak by 's-Hertogen bosch op een weiland daalde. Hy kreeg noch tans geen letsel, evenmin als zyn mederei ziger, een luitenant der cavalerie. Zondagochtead is by den over weg van het Hollandsche Spoor te Utrecht, in de nabyheid van het kruispunt van het Ooster en het Centraalspoor, het vreeseiyk verminkte lyk gevonden van een man, die door een pas- seerenden trein uit de richtiDg Hilversum was overreden. Het gelaat was zóó mis vormd, dat het niet meer te herkennen was. By nader onderzoek is gebleken, dat de on gelukkige is een schilder, werkzaam in de oude fabriek van het Staatsspoor te Utrecht, een man, die aan zwaarmoedigheid lydende was. Ook te Alfen aan den Ryn is gistermorgen een eersto geval van cholera asiatica aangegeven. De-iyder, N. Hoogteyling, is reeds bezweken. Hedenmorgen kwam aldaar weder een geval van cholera voor en wel by den heer Van Egmond, hoofdonderwyzer. Zooals blykt uit de officiéele kennisgeving van den burgemeester van Rotterdam, zyn aangegeven 2 personen als overleden aan Aziatischo cholera en 1 persoon als daaraan lydende. Deze persoon is eene 22 jarige vrouw, te Charlois woonachtig, by wie zich de ziekte openbaarde tydens haar verbiyf by haie ouders aan den Schiemond No. 46 (Delftshaven), waar zy verpleegd wordt. In het geheel hebben zich dus nu te Rot terdam 10 gevallen van cholera voorgedaan, ■waarvan 6 met doodelyken afloop,vterwyi nog 4 lyders in behandeling biyven. ;- Als een staaltje van „onjuiste cyferö" zy hier aangeteekend, dat de „IndépendanceWin haar nummer van Zondag meldt dat te Rot terdam 52 lyders in behandeling bleven, in plaats van 5. Dit is nu wel blykbaar eene drukfout, maar het publiek weet dit toch maar niet. Omtrent het voorkomen van cholora-ge- vallen te Leerdam, waarover tegenstrijdige berichten liepen, kan de „N. R. Ct." thans „uit betrouwbare bron" het volgende medo- deelen Tot 26 Aug. kwamen 11 gevallen voor, waarvan 4 met doodelyken afloop. Op 26 Aug. deden zich 3 nieuwe gevatten en 1 sterf geval voor en op Zondag 27 Aug. nogmaals 3 nieuwe gevallen en 2 sterfgevallen. In verband met het voorkomen van enkele gevallen onder de desinfeeteurs, is er voor gezorgd dat dezen zich in het ve'volg beter ontsmetten en betere voorzorgsmaatregelen nemen. Ook te Delft is gisteren een geval van cho lera asiatica geconstateerd, en wel by eene vrouw, in eene der achterbuurten. De patiënte is in de barak opgenomen en haar gezin in observatie gesteld. Aan den Steilendyk, gemeente Kedichem, heeft aich Zondag een geval van cholera asiatica voorgedaan met doodelyken afloop. De stoker van de sleepboot „Raaf is Zaterdagavond in de barak te Hansweord ge storven en Zondag te Kruiningen begraven. De boot is ontsmet en blyft onder bewaking. Do toestand laat zich gunstiger aanzien, daar er ook van de schepen uit België goene zieken worden aangebracht. Van de twee schepen, dat van schipper Schot en dat van schipper Touw, zyn thans in het gehoel vyf personen overleden.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1