H\ 10281 Maandag SS Augustus. A®. 1893. Dit nommer bestaat uit TIER Bladen. Vierde Blad. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 26 Augustus. Feuilleton. De Moordenares. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenƒ1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlgke Nommera0.05. Wegens ongesteldheid van den heer Gott fried Mann zal de aanbiediEg van het blyk van hulde en waardeering, namens de leden van Musis Sacrum", waarvan sprake is in <het 3de blad, op morgenavond niet plaats hebben. Het concert gaat evenwel door. De door den gemeenteraad voorloopig vast gestelde gemeenterekening over 1892 bedraagt in ontvangst ƒ976,998.5872, in uitgaaf 929,449.581/J, alzoo met een batig saldo van ƒ47,549. De opbrengst van belastingen en heffingen bedroeg 495,643 07. De kosten van toezicht en invordering der plaatselijke belas tingen waren ƒ12,362.63, die van de openbare veiligheid en van de brandweer bedroegen ƒ81,669.95 en die voor het onderwas en ter bevordering van kunsten en wetenschappen ƒ239,645.7972. De 1ste luits. C. D. De Roon, van het reg. gren. en jagers, A. L. Klerk de Reus, van het 4de reg. inf. te Leiden, en W. J. Steinbach, van het 5de reg. inf. te Amers foort, worden van 1 October a. 8. tot 30 September 1894 werkzaam gesteld te 's-Gra- venhage onder de bevelen van den luitenant- generaal, chef van den generalen staf. De 2de luits. L. F. Duymaer van Twist en G. A. Leers, van het 4de reg. inf. te Gouda, worden tijdens het kampeeren van dat corps bij Laren resp. gedetacheerd te Haarlem en te Leiden. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal op 31 dezer door de gezamenlijke tamboers, hoornblazers en trom petters van de verschillende corpsen te Utrecht in garnizoen des avonds te 9 uren voor de hoofdwacht op het Janskerkhof eene groote taptoe worden gehouden. De taptoe zal worden voorafgegaan door eene uitvoering van het muziekcorps van het lste regiment veld-artillerie onder den kapel meester Hoendervoogt, op hetzelfde plein mede voor de hoofdwacht, van 8 tot 9 uren bij fak kellicht. Ka afloop der taptoe begeven zich het mu ziekcorps, nu en dan spelende, en de tamboers -en hoornblazers, al slaande en blazende, naar hunne kazemeD. De directeur-generaal der afdeelingen „posterijen en telegraphie," de heer Havelaar, gaf dezer dagen een vernieuwd bewijs van belangstelling in het lot van alle onder hem i geplaatste ambtenaren. Hfi richtte nl. tot de directeuren der verschillende rijkstelegraaf kantoren een rondschrijven, waarin hij hen uitnoodigt om van 2026 dezer maand aan- teekening te houden van den tijd, dien ieder besteller gedurende gemeld tijdvak in loop- dienst doorbrengt. Hij deed zulks op grond, dat hem is gebleken dat den bestellers op sommige kantoren een dageiyksche diensttijd wordt opgelegd van 1172 uur, terwijl hij wil trachten den loopdienst tot een maximum van 8 uren te beperken. Het stoomschip „Bromo," van Batavia naar Rotterdam, is 25 Aug. Ouessant gepas seerd de „Kaiser", van Hamburg en Amster dam naar Oost-Afrika, arriveerde 24 Aug. te Lissabon; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 26 Aug. van Padang de „Reichstag", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 24 Aug. te Tanga de „Rotterdam" arriveerde 25 Aug. van Rotter dam te Nieuw-York; de „Soerabaia", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 25 Aug. van Port-Said. Gemengd Nieuws. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 585 zwembaden door heeren en 82 door dames. Temperatuur van het water is 20° Celsius. Een glazenwasscher te 'sGraven- hage, K. F. W. S. genaamd, Kwam zich op 11 Juli jl. bij eene bewoonster van de Heems kerkstraat aldaar aanbevelen tot het wasschen van de vensterruiten. Men kwam tot over eenstemming omtrent den prijs en den vol genden dag verscheen S. met zijn collega J. T. om het aangenomen glazenwasscherswerk te verrichten. De dochter des huizes vermiste na afloop der werkzaamheden eenige gouden en zilveren voorwerpen, als: een gouden horloge met nikkelen ketting, een zilveren muntstuk en een ivoren medaillon met gouden ketting, welke voorwerpen zich hadden bevonden in eene kamer, van welke de ramen waren opengeschoven, terwijl de glazenwasscher3 daar bezig waren. Na een ingesteld onderzoek werden deze voorwerpen nog gedeeltelijk in het bezit der glazenwasschers gevonden, ter wijl bleek dat enkele te Leiden waren ver kocht. S. en T. hadden zich gisteren voor de Haagsche Rechtbank wegens diefstal te ver antwoorden. De eene bekl. wierp de schuld op den ander. Het Openbaar Ministerie vorderde voor S., die reeds meermalen werd veroordeeld, een jaar, en voor T. drie maanden gevangenis straf. Mr. D. Van der Goot, als toegevoegd verdediger van S. en vrijwillig voor T. op tredende, wees er op dat niet vaststaat wie van de beide beklaagden de ontvreemde goederen heeft weggenomen. Het wettig bewijs voor diefstal achtte pleiter daarom niet be wezen. Ook kon er z. i. van medeplichtigheid geen sprake zijn. Z Ed.Gestr. concludeerde tot vrijspraak, subsidiair tot het opleggen van eene geringe straf. Uitspraak Dinsdag a. s. Te ruim tien uren gisteravond sloegen te Rotterdam de vlammen uit het dak van een pand in de Jan-Van-Loonslaan. Op den zolder van dat pand bevindt zich de tim mermanswerkplaats van J. Van Hees, die de bovenwoning daarvan bewoont. In deze tim mermanswerkplaats ontstond de brand, welke zich in den beginne snel uitbreidde, zoodat het dak weldra instortte. Hierna deelden de vlammen zich mede aan het dak van een belendend pand en vervolgons aan dat van een daarachter gelegen pand. Door de werking van vier spuiten gelukte het den brand te beperken tot de zolders en daken van de ge melde panden; van de beide eerstvermelde brandden de daken en zolders geheel uit, van laatstgenoemde voor een klein gedeelte. Van de door het vuur aangetaste panden, bestaande uit eene beneden- en eene boven verdieping, waren de bewoners op eene enkele uitzondering na verzekerd. De niet verzekerde zocht met haren inboedel eene toevlucht onder een poortje in de nabijheid. Te elf uren was de brand geheel gebluscht. Zooals bl\jkt uit eene officièele kennisgeving van den burgemeester van Rot terdam, z(jn gisteren in de verloopon 24 uren geene personen aangegeven als overleden of lijdende aan Aziatische cholera, en bleven er nog 4 Ujders in behandeling. In verband met bet voorkomen van cho- lera-gevallen in die gemeente, is het vorleenen van het verlof van twee dagen aan de agen ten van politie, dat hun jaarlijks na afloop der kermis wordt toegekend, voorloopig uitgesteld. Een schippersknecht, die in de zieken barak te Hansweord verpleegd werd, is Don derdagmiddag o vei leden aan Aziatische cholera. De geneeskundige inspecteur in Zuid-Hol land heeft Donderdag Leerdam bezocht en J geconstateerd, dat aldaar Aziatische cholera voorkomt. Gisterochtend heeft zich aldaar het tweede geval met doodeiyken afloop voorge PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meor f0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. daan. (Ten onrechte is in andere bladen ge meld, dat zich aldaar vier gevallen hebben voorgedaan Naar aanleiding van de cholera gevallen, die zich voordoen, heeft de gemeenteraad van Middelharnis besloten, dit jaar geene kermis te doen houden. Ook te 's-Hertogenbosch wordt ernstig over wogen, of de anders in 't begin van Sep tember invallende kermis wel zal doorgaan. Naar aanleiding van een geval van Azia tische cholera, te Duisburg aan den R(jn voor gekomen, zal, evenals ton vorigen jare, toe zicht worden gehouden op de schepen, die te Lobit-Tolkamer (gem. Herwen en Aerdt) het land binnenvaren. Een officier van gezond heid der zeemacht, alsmede een riviervaartuigr met stoombarkas, zullen daartoe beschikbaar worden gesteld. Een geval v<.n cholera, vermoedelijk asia- tica, met doodeiyken afloop, heeft zich te Strflen voorgedaan b\j eene vrouw van 79 jaar, wonende te Zuid-Beierland, sedert den vorigen avond te Strjjen logeerende b\j familie en het laatst komende van Puttershoek. Het geneeskundig onderzoek van alle schepen uit Belgiö kwam gisteren te Hans- weerd in werking. De beide schepen z(jn ontsmet en liggen onder bewaking, waartoe de politie is versterkt. Gisterochtend is de knecht van schipper Touw begraven; dit was het v\jfde sterfgeval. De cholera-commissie te Utrecht hield gisteravond eene bijeenkomst, welke geleid werd door don heer G. Witteveen. De commissie zal nog niet actief optreden zoolang geen geval te dier stede is geconstateerd. Met de uitdeeling van zeep, bedstroo en andere artikelen zal nog voorloopig worden gewacht. Op advies van den inspecteur van hot geneeskundig staatstoezicht, den heer H. L. Yerspyck, zullen gedrukte raadgevingen worden aangeplakt en verspreid. De vergade ring werd bygewoond door den burgemeester. Officiéél is de Beneden-Linge besmet ver klaard, daar uitwerpselen van den aan cholera asiatica overleden schippersjongen, te Heuke- lom, vermoedelijk in de Linge geraakt zijn. Brand te Chicago. Volgens eene depeche uit Chicago, heeft daar een hevige- brand gewoed, welke in minder dan twee uren vijf blokken huizen, te zamen ongeveer 250 gebouwen omvattende, in de asch legde, waar door 5000 menschen zonder dak zijn. Onder scheidene kerken en ook de kolendokken van j Sunday Creek zijn verwoest. Voor zoover be kend, zijn twee menschen verongelukt. I SM.) Zoo zag de gerechtigheid de wereld zoo beoordeelde zy de menschen en hunne hande lingen. En dan niet te mogen opstaan en schreeuwen„Kortzichtige dwaasBlinde paragrafenruiter! Vermoedt ge dan niet Do verdediger was opgestaanElla Malchow meende zyn hart te hooren kloppen, zóó luis terde zy naar wat by zou zeggen. Op ongewone wyze, zoo scheen het, begon I hy. De zinnen wilden niet goed vlotten hy sprak moeilijk, langzaam, weifelend. Zoo treurig als de advocaat-generaal in deze zaak zyne taak beschouwde, zoo ver heugd wa6 hy, in deze als verdediger te mogen optreden. Nooit te voren had hy zoo zeer het onderscheid gevoeld tusschen het zakelyke en het zuiver menscheiyke recht. Hoe kleingeestig schenen hem de zooge- I naamdo civiel ..cties toe tegenover den strijd, I w.i ri:i hy zich nu begaf en waarin het r iet en dood object, maar een menscbenleven itv.enui plaats ■ei dor da..vraagt oudo Romein lis recht", ging hy, allengs vryer, duidelyker, warmer wordend, voort, „naar hare inwemïïge oorzaak te vragen is in overeenstemming met de beschaving van onzen tyd. Het doel oven wel, het doel van deze poging tot dubbelen moord is geweest zich en het tweede offer aan het leven te onttrekken. En dat is, voor zoover het kind in aanmerking komt, straf waardig. Maar de oorzaak van zulk eene daad, eenmaal bekend, moet het anders onbegry- pelyke in een helder licht stellen zy moet het voor iedereen tastbaar maken. En deze oorzaak, heeren gezworenen, heeft de adv.- generaal over het hoofd gezien. Maar ik wil haar blootleggen, opdat iedereen wete, wat deze ongelukkige geleden en wat haar tot hare wanhopige daad bewogen heeft. Niet eene schuldige, eene misdadigster noen, een slachtoffer, eene martelares zien wy in haar!" En in korte, forsche trekken schetste Frey nu het huwelyk van het echtpaar Tucholeki. „Het verwondert my dat de advocaat- generaal niot ook van de heiligheid van het huwelyk sprak, waartegen deze vrouw ge zondigd heeft, fntusschen van de heilig heid van d;ii echt mocht de advocaat- generaal niét spreken, omdat hy anders tot j den wai -n schuldige had moeten komen Zal ik u zeggen, wie dezen dubbelen moord be ging, die gelukkig slechts dén leven ver langde? Zal ik u den man schilderen, die reeds een misstap deed, toen hy deze arme, beklagenswaardige vrouw in eene opwelling van toom tot zyne vrouw maakte? Evenals oen roofdier, hetwelk een offer ontkwam, zyne woede over de mislukte jacht aan een of ander onschuldig wezen koelt, evenals het zyne bloedige grimmigheid laat uitwoeden door het zwakke schepsel in stukken te scheuren en dan onverschillig zich van de slachtplaats verwydeit, zoo heeft hy, van wien ik spreek, deze vrouw vertrapt, omdat eene andere hem verguisde. Dat zyn offer jong, schoon, rein was, dat het hem aanbad, hem, die haar zoo hoog had opgeheven dat alles zag hy niet. Zyne woede was ge stild, zyn razende dorst naar wraak gelescht hy verliet de plaats van zyn offerfeest en niet eens de gedachte hield hem terug, dat nu reeds een nieuw leven in gevaar was. Deze man, die zoo misdadig met het heiligste speelde, in wien elk plichtbesef zoo uitge roeid is, die vrouw en kind in den dood ge jaagd heeft hij is de ware schuldige 1" Op dit oogenblik ondororak oen ploteliiv;' gillende kreet den warmen woordenvloed, van den vordediger. „Niet hy!" riep de beklaagde met de stem der vertwyfeling, „niet hy! Ik alleen ik ben de schuldige I" Voor deze elementaire uitbarsting moest zelfs de gewone orde van zaken wykon. De voorzitter sprak geen verwytend woord hy liet de vrouw spreken. „Ik ben schuldig", ging zy kalmer voort. „Hy heeft my niets verzwegen, heeft mij gezegd, dat by my nam, om dio andere te vergeten, t dat hy niets meer gemeen wild» hebben met die wereld, welke alleen zyn» goede eigenschappen bewonderde, maar zyn» gebreken niet dolden wilde.En dat was hem ernst! Maar ik ik kaa niet zoo mooi spreken als de heeren hier ik vraag u allen: kon hy buiten den bodem, waarin hy nu eenmaal behoorde Kon ik hem begrypen Kon ik hem vergoeden, wat by wilde op geven? Neen, ik kon liet niet. Ik was voor hem te slecht ontwikkeld, te slecht opgevoed, te gewoon! Ik was zijn ongeluk en daarom inoeet Ik heengaan met myn kind, dathy niet had kunnen grootbrer En ik moest - iet alleen heengaan neen, hi; mocht mij ze'ts nét weer :tneten, mocht in geheel niets meer van tny te v;rezen hebben. Daaroi t beb k hot gedaan .".-heel all*- n!" opnieuw We* -en door -or, Btl

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 11