Inlich ting en raandanten der legercorpsen de stiptste opvo- ging van alle hygiënische voorschriften bevolen. De troepen moeten zooveel mogelijk vóór den middag in hunne kantonneraenten terug zijn; tot de maand September mogen de marschen uiterlyk tot 's morgens tien uren duren. De officieren en onderofficieren moeten zor gen dat de soldaten in hunne veldflesschen water met een weinig koffie of brandewijn meenemen, en er voor waken, dat geen water uit rivieren of poelen gedronken wordt. Bij marschen zullen de ransels op wagens ver voerd worden. De kinderen en de vrouw van Artor wenscben verandering van naam. Zij hebben bij de Regeering aangevraagd den naam Darbilly te mogen voeren, dien van Artons vrouw. De vrouw en de oudste dochter van Cornelius Herz zijn te Parijs tot regeling van pereoneelc zaken. Zij ontvangen niemand. DUItkcII I o u<l« r De minister van binnenlandsche zaken vestigt er de aandacht op, dat de daling van clen zilverprije het gevaar oplevert, dat zilveren munten van de volle waarde in het buitenland worden nagemunt en dan in Duitschland met eene niet onaanzienlijke winst in omloop ge bracht worden. De smokkelarij aan de Oostelijke gren zen van Duitschland neemt sterk toe en wordt door de Russische regeeringsbeambten zeer in de hand gewerkt. Caviaar, thee en cigaretten worden in groote hoeveelheden over de gren zen gebracht en de Duitsche grenswachters zijn niet talrijk genoeg om de smokkelarij" tegen te gaan. Gistermorgen meldde het „Kleines Jour nal" dat de Rijkskanselier von Capri vi, de konink- lilke hui6minister Von Wedell en de gewezen minister van justitie Friedberg bij prins Alexander te Potsdam warenen gisteravond verklaarde de „Nordd. Allg. Ztg." hoogst offi cieus, dat de geruchten omtrent huwelijks plannen van dien Pruisischen prins met eene tooneelspeelster volslagen uit de lucht gegre pen zijn. IwitMriMd. Om aan den pasmunt-nood in Italië te ge- moet te komen, heeft de Zwitsersche Bonds raad zich bereid verklaard de binnen zijn gebied circuleerende Italiaanscbe pasmunt buiten koers te stellen, mits België en Frank rfik denzelfden maatregel nemen. ItaUA Naar aanleiding van het praatje, dat tusschen Italië en Rusland een geheim verdrag was ge sloten, schrijft een diplomaat (de oud minister president Rudini) in de Milaansche „Perse- veranza" o. a.Tusschen Italië en Rusland bestaat noch eene overeenkomst, noch een tractaat, noch een protokol. In het drievoudig verbond neemt Italië tegenover Rusland dezelfde positie in al6 Oostenrijk tegenover Frankrijk. Geen der bondgenooten heeft grond, aan de trouw der anderen te twijfelen. Maar Oostenrijk Hongarije ondervindt op de Parijsche markt eene tegemoetkoming, welke aan Italië wordt geweigerd, terwijl Italië met grooter welwillendheid dan Oostenrijk te St.-Petersburg wordt bejegend. Dé verstandhou ding met Rusland is werkelijk verbeterd, doch dit werd door Duitschland gewenscht en goedgekeurd en was ook Oostenrijk niet onbekend gebleven. „En daar de Staten van het drievoudig verbond den vrede wenscben, wordt alles, wat een hunner nader tot Frank rijk of Rusland brengt, door de beide andere mogendheden gaarne gezien." België. In den gisteren gehouden ministerraad is beraadslaagd over de reorgan satie van den Senaat en de moeilijkheden, gerezen doordien de Kamer artikel 56 de nieuwe grondwet (waarin de verkiesbaarheid voor deh Senaat omschreven wordt) verworpen heeft. Ernstig werd de vraag overwogen, of het kabinet niet collectief zijn on slag zal nemeneen besluit is echter niet genomen. Indien het kabinet aftreedt, zal de koning, naar men ver neemt, den heer De Lantsheere, voorzitter der Kamer, met de samenstelling van een nieuw ministerie belasten. Spanje. Uit Madrid wordt bericht dat er te Laguardia, in de provincie Vittoria, opnieuw onlusten zijn "uitgebroken, waarbij de politie en de gendar mes met het volk in botsing zijn geweest. Bij een door de gendarmes uitgevoerde charge werden dezen met steenen geworpen. Yan de oproerige menigte werd eén persoon gedood en Oën ernstig gewond. De openbare macht heeft echter door haar energiek optreden ae orde weer hèrsteld. t t-x-'t-th'itaiiiii*'*. Gisteren is te Londen de conferentie geopend van den mijn werkersbon d van Groot-Britannië. Aanwezig waren 44 gedelegeerden, vertegen woordigende 232.400 mijnwerkers. De beraad slagingen werden met gesloten deuren gevoerd, maar uit een officieel communiqué blijkt, dat de gedelegeerden van het graafschap Durham (waar de mijnwerkers aan het werk zijn gebleven) van de conferentie zyn buiten gesloten, niettegenstaande zij verklaard hebben dat gisteren in Durham biljetten zijn uit gedeeld om te stemmen over de vraag werkstaken of doorwerken? Ook is eene motie aangenomen, waarbij de mijnwerkers van Durham uit den bond worden gezet. Uit Northumberland waren geene gedele geerden aanwezig. De conferentie is tot heden verdaagd. Oostenr|jk-Hong.-Moi»a vel* U». Op de cenferentiën te Weenen van ver tegenwoordigers van OostenrijkRcbe en Rus sische spoorwegen is besloten tot eene ver mindering van het vrachttarief, ten einde het transito-vervoer van Russisch graan naar Frankrijk, Zwitserland en Italië te bevorderen. De vracht op de Russisch—Oostenrijksche lijnen zal niet hooger zyn dan op de concur- reerende RussischDuitsche lijnen. Met het oog op deze overeenkomst wordt het tot stand komen van een handelstractaat tisschen Rusland en Oostenryk-Hengarye .waarschijnlijk geacht. Te Weenen is door den minister van oorlog besloten tot de oprichting van een militair luchtscheepvaart-établissement, waar bij een zeker aantal officieren van de tech nische wapenen zullen aangesteld worden, om zich met de aërostatische wetenschap ver trouwd te maken. Ten gevolge, van de onlangs te Praag plaats gehad hebbende onlusten heeft de politie dier stad een veelzijdig onderzoek ingesteld. Bij eene huiszoeking in de bureelen van een socialistisch blad werd een groot getal revo- lutionnaire geschriften ontdekt. Vijf letter zetters zijn mi in hechtenis genomen, onder beschuldiging van tot de oproerige beweging aangezet te hebben. Servië De zitting van de Skuptchina is gisteren gesloten. Het proces tegen het ministtrie- Avakumovitch zal waarschijnlijk niet vóór het midden van September beginnen en zal wel eene maand duren. Overeenkomstig de wet wordt d in beschuldigden ministers een uitstel van verscheidene weken toegestaan om hunne verdediging gereed te maken. mtrntmm. De afgevaardigde Johnson uit Ohio heeft in het Huis van Afgevaardigden een ontwerp ingediend, waarbij bepaald wordt dat de houders van bonds der Vereenigde Staten, die deze bonds bij de schatkist zullen deponeeren, daar voor eene waarde in biljetten zullen ontvangen, gelijk aan de nominale waarde dier bonds. Zoolang de bonds gedeponeerd zyn, zullen zij geene rente dragen; zij zullen teruggegeven worden tegen eene storting van èene som golyk aan de nominale waarde. Vele invloedrijke democraten keuren het ontwerp goed; en er zullen pogingen worden gedaan om het zoo spoedig mogelijk te doen aannemen. Indien het ontwerp wet wordt, zullen de houders van obligation der Vereenigde Staten zich in moeilijke tijden fondsen kunnen verschaffen zonder de obligatiën op te offeren. In den Senaat verklaarde de heer Voorhees, een overtuigd bimetallist, dat zijne zienswijze niet veranderd istoch zal hij stemmen vóór de afschaffing van de Sherman-wet, welke hij byzonder gebrekkig acht. H\j laakte de republi keinen, die haar gemaakt hebben, en verkon digde den lof van president Clevelands meening in zake finantiëele aangelegenbeden. Men houdt het er voor, dat de rede van den heer Yoorhees een grooten invloed zal hebben op de eindbeslissing. Zaterdag is op de Chicago tentoonstel ling de Engelsche feestdag met groote plech tigheid gevierd en onder deelneming van een buitengewoon talryk publiek. Het feest begon in den morgen aan den meeroe7er by het standbeeld van Columbus, waar de op de tentoonstelling aanwezige Britsche troepen stonden opgesteld. Daarna werd een eptoebt gehouden, waaraan de vertegenwoordigers van al de Engelsche bezittingen buiten Europa en 17 Engelsche gezelschappen, onder aanvoering van kapitein Gordon, deelnamen. Des namiddags kwam men byeen voor het Victoria-huis, het hoofdkwartier der Engel sche afdeeling, en des avonds werd de feest dag door muziekuitvoeringen in den feest hal besloten. De lyst der bekroningen in de afdeeling beeldhouwkunst eer Chicago-tentoonstelling is gisteren bekend gemaakt. Van de Vereenigde Staten werden 14 beeld houwers bekroond, van Engeland 6, van Spanje 5, van Italië 12, van Oostenrijk 5, van Zweden 3, van Japan 7, van Denemarken 3 en van Duitschland 19. Daar de Fransche beeldhouwers zich niet aan het jury-systeem, zooals dit op de ten toonstelling van kracht is, hebben - willen onderwerpen, konden zij niet voor bekronin gen in aanmerking komen. Zuld-AAlka. Aan de laatst verschenen Staatscourant is het volgende ontleend: Benoemd tot myncommissaris der Kaap delveryen, B. G. V. De Witt Hamer; tot id. te Johannesburg, J. L. Van der Merwe; tot tolk in de Hollandsche en Zoeloe-talen te Martinus Wesselstroom, P. J. Fourie; tot wetsagent in de Zuid-Afrikaanscbe Republiek M. A. W. Jorissen. Brieven van naturalisatie zijn o. a. ver leend aan J. Dyksterfeuis en aan H. Van Borselen. Onder het opschrift „Eene ondernemende jonge dame" schrijft „Ons Land": Mej. C. M. Hlawazeck, die verleden jaar aan éene inrichting van onderwijs aan de Paarl verbonden was, doch na een korte» tyd daar te zijn geweest vertrok, is thans plotseling Salisbury in Mashonaland komen binnenwandelen, vergezeld van eenige Kaffer- dragers. Zy is voornemens, hare wandeling voort te zetten naar de meren, Britsch Oost- Afrika, Abessinië en den Nyl, en zy vertrouwt er op, dat de bekoorlijkheden harer sekse haar de gevaren zullen doen overwinnen, welke voor mannen onoverkomelijk zouden zyn. Zij 6chynt op dezelfde primitieve wijze groote reizen te hebben volbracht in Java, Japan, Cochinchina, Amerika en Europa. De heer Dr. Breyer, leeraar aan het nieuwe gymnasium, en de heer Wagner, hoofd der modelschool, zyn te Pretoria aan gekomen. Zij werden aan het station ver welkomd door prof. Mansvelt, d6. P. Postma en den heer G. A. Odé. In Aug. wordt het gymnasium geopend. Argei*ti»tö» De scheidsrechters der bondsregeering zyn met de troepen naar San Louis en Santa Fé vertrokken om< de orde te herstellen. De gouverneur van Corrientes had, vóór de aankomst der opstandelingen, deze stad reeds met de provinciale treepen verlaten. Hy zal nu de strijdkrachten der regeering concentreerenkolonel Acuna zal met 5000 man de opstandelingen aantasten; een veld slag is ophanden. Het Congres heeft het besluit genomen tot de interventie der bondsregeering ook in de provincie Corrientes. De beloogingen In Italië. In alle berichten, welke tot dusver over de aanleiding tot het geschil tusschen Ita lianen en Franschen te Aigues Mortes ont vangen zyn, blijft eene leemte. De Franschen zeggen dat de Italianen het gevecht begonnen. Opmerkelijk echter is, dat de Italianen geene aanleiding tot ontevredenheid hadden. Zy waren aan 't werk by de zoutpannen, terwijl de Franschen weggezonden waren. Ze hadden dus niet de minste reden om op de Fransche werklieden verstoord te zijn. De stryd ontstond doordat een Italiaan zyne broek waschte in het water, waaruit de Fran sche arbeiders moesten drinken. „Daarop werd men handgemeen", zoo luidt de officieuze mededeeling van de Temps." Wie begon, leest men niet. Duideiyk is alleen, dat op den volgenden dag, toen het eigenlijke bloedbad werd aangericht, de aanval van de Franschen uitgingdat 400 Fransche arbei ders, nadat zy door trommelslag ter vergade ring waren geroepen, een waren verdelgings- krijg tegen de Italianen begonnen. De Fransche minister president Dupuy houdt oo'; vol dat de Italianen den aanval begonnen. Het onderzoek zal de waarheid misschien aan 't licht brengen. Te Milazzo trok Maandag-avond weer een troep betoogers door de stad onder geschreeuw en gezang. De ruiten van het Fransche vice- corsulaat werden ingeworpen en het wapen schild werd omlaag gerukt. Da politie kwtm tusschcnbeide en bemachtigde het schild, dat de betoogers wilden verbranden. Dezen werden daarop uiteengedreven. Aan de pers te Rome wordt eene officieuze nota medegedeeld, volgens welke de Italiaan- sche regeering, nu de burgemeester van Aigues-Mortes geschorst is, het incident als afgeloopen beschouwt. De Italiaansche gezant te Parys heeft gisteren een onderhoud gehad met minister Dupuy. De heer Ressmann deelde eveneens mede dat de Italiaansche regeering in de ver schillende steden eene depeche heeft laten aanplakken, waarin zy verklaart, satisfactie gekregen te hebben van de Fransche regeering. Voorts wordt daarin óók medegedeeld, dat de burgemeester van Aigues-Mortes geschorst is, en dat Frankryk bereid is, eene schade loosstelling uit te keeren aan de nabestaanden van de Italianen, die te Aigues-Mortes ver moord zyn. De gezant was van oordeel, dat deze depeche voldoende zal zyn om de gemoederen tot be daren te brengen. Overigens is de Italiaansche regeering vast besloten, verdere betoogingen met kracht tegen te gaan. Te Marseille heerscht intusschen nog groote opgewondenheid. De Italiaansche kolonie is aldaar zeer talryk; aan de fabrieken werken vele Italianen en men vreest dat het tot eene botsing zal komen. Met het oog op raogeiyke ongeregeldheden beeft het gemeente bestuur krachtige maatregelen genomen. Het incjdent wordt door de Duitsche bladen als afgeloopen behandeld. De „Nofddeutsche Allg. Ztg." zegt, dat het voor de Fransche regeering, nu hare positie door de verkiezingen bevestigd is, gemakkeiyk was bare interna tionale verplichtingen na te komen. Het blad pryst het staatsmansbeleid van bet krachtige Italiaansche gouvernement, dat geen invloed van de volkshartstochten op de internationale politiek duldde; hieruit blykt, welk een zegen eene krachtige regeering voor het behoud van den wereldvrede is. In gelyken geest uit de „National Ztg." zich. Het lesje in internationale welvoeg lijkheid, dat de Italiaansche regeering aan de Fransche gegeven heeft, is niet vergeefsch geweest, zegt het blad. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Byna allerwegen in den lande bereidt men zich voor tot feestvieren met den a. s. ver jaardag onzer geliefde Koninginne. Zou Leiden nu heusch toch moeten medewerken tot dat byna? Zou zelfs de wensch, vroeger in dit blad reeds uitgesproken, om eene luttele muziek uitvoering mtt wat bengaalsch vuur, niet verwezenlijkt worden? "Wat wil het gemeente bestuur; bovenal. wat wil de bur- gery? C. (Zyn wy wel ingelicht, dan hebben B. en Ws> reeds besloten Volksconcerten te doen geven op de Koombeur3brug en op de Beestenmarkt, iets dat steeds in den smaak valt. Wanneer de omwonenden nu wat bengaalsch vuur aanschaffen,, dan wordt het zonder veel kosten nog zeker eene gezellige feestvie ring! [Rbd,] Burgerlijke Stand. AARLANDERVEEN. Overleden: W. Van lam meren, eehtgenoote van A. De Rooy. Maria Groen- iniwond D. 15 J. HAARLEMMERMEER. Geboren: Abraham, Z. van C. Markwat en J. C. v. Bentem. Cornells Gijebertue, Z. Tan L. Bunt en H. De Jong. Jozina, D. Tan G. t. d. Heuvel en M. H. Verkujjl. Jannetje, D. v«u G. Den H-rtog en A. J. v. Rijk. Adriaua, 1». van A. P. Anderwiel en A. De Haas. Baeliaan Teunie, Z. tku A. Vtrhnlp en H. v. d. Berg. Hendrikuö Petra», Z. van J. A. Lan ere en D. H. Brouring. Johannes Clementina, Z. van A. v. Leeuwen en M. Wezelenberg. Pieternella, D. van H. Iotema en M. Corniliese. Hieke, D. van R. Hoekstra en J.Kalebebk. Johanna, D. van W. Zwatt en J. Smit. Franciea, Z. yan A. Goulooze en M. v. Oennep. Willem, Z. van J. Verhoeven en M. Govers. Ondertrouwd: C. v. Oorschot en A. 8preen w. J. Griekapoor eo A. Vissers. A. v. Djjlc en E. v. Duuren. J. Mejjl&nd oo C. v. d. Helm. D. C. v. Egmond, wedr., en M. Vreek'n. Gehuwd: P. Wit k, wedr., met T. Coeijnee. A. Berkhof met J. L. v. Veggel. Overleden: Adriaattjc De Vos, 72 j., wed. van B. Kammeraad. Joanna, 2 j D. van W. v. Beek en A. Sejjts. Ry'Dlje, 15 j., D. van A. Mulder en. J. B. Vlaekamp. Levenloos geboren: Een kind van J. D. T ulk en J. v. Vuuren. op geplaatsto Advertentién worden gegeven van 's morgen» 9 tot 's avonds 9 aren. Vóór en na dien tyd is het Kantoor gesloten,

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 7