N°. 10273. I ><>ii*lev<ïn<r 24 Augustus. A0.1893» <§eze <Cou:znt wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 23 Augustus. Feuilleton, j De geleerde aap. LEIDSCÏÏ ?lfSi DAGBLAD. PRIJ9 DER ADVERTENTIËN: Tan 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meor ^0.17^. Qrootere letters neer plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend Naar aanleiding van het desbetreffend ver- oek van H. A. Blom, deelen B. en Ws. mede lat adressant de Hoogere Burgerschool voor ongens op 1 Juni jl. heeft verlaten wegens rottige redenen, nl. werkzaamheden buiten le stad. Zy geven mitsdien in overweging an adressant vrystelling of terugbetaling te erleenen van schoolgeld voor het bijwonen an enkele lessen aan de Hoogere Burgerschool - 'oor Jongens, over het laatste kwartaal van Ion cursus 1892/93, zijnde 10. By de door het departement van koloniën e Amsterdam gehouden aanbesteding waren a. minste inschryvers: voor de levering van '02 en 700 stuks zwart katoen de Leidsche vatoenmaatschappy, resp. voor 5552.82 en f 5537voor de levering van grys en zwart poeringkatoen dezelfde voor ƒ771.19; voor livers katoen dezelfde voor ƒ6915.55; voor 00 meter donkerblauw grein de firma J. en Le Poole alhier voor 210; voor 300 meter lardoessaai dezelfde voor ƒ189; voor 1863 wollen dekens de heer W. B. De Vos (dir. der Leidsche Dekenfabriek" alhier voor ƒ6514 06. Er bestaat gelegenheid tot verzending der orrespondentie naar Nieuw-York door middel ran het stoomschip „Eiam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven, enz. uiteriyk Zaterdagochtend om .30 (7.50 stadstyd) bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duideiyk )p het adres vermeld te worden. De heer P. J. Fortanier, van Zoeterwoude, laagde heden in het examen Engelsch, mid delbaar, Akte A. - Benoemd zyn tot onderwy'zeres te Gouda: mej. J. A. Kramers, te Oudewater, en mej. A. Schriek, te Gouda. - De minister van Staat en Staatsraad Heemskerk heeft zich heden met familie op reis naar Noord Duitschland begeven. - Tot 2den klerk ter gemeente-secretarie van Haarlemmermeer is benoemd de heer N. J. Rinkel, te Aalsmeer. - Men meldt uit Leidschendam Met voeg zame plechtigheid vierde enze parochie het 25 jarig pastoraat van haren beminden herder. In 1868 benoemd tot pastoor te Oude-Tonge, wydde de zeereerw. heer A. H. J. Vos sedert 1874 zyne zorgen aan ons geesteiyk heil, en wat door hem in die 19 jaren onder ons werd tot stand gebracht, de prachtige kerk, de bloeiende school, 't verkondigt luide, dat Leidschendam zyn pastoor niet dankbaar ge noeg kan wezen. Door verschillende blyken van genegenheid trachtte men dan ook op dezen feestdag het diepgevoeld besef te vertolken van hetgeen men hier aan pastoor Vos is verschuldigd. Onder meer werd den veelgeliefden herder als feestgeschenk van zyne parochianen het bedrag voor een nieuw orgel in zyne kerk aangeboden. De algemeene vergadering der Broeder schap van candidaat-notarissen in Nederland heeft besloten zich tot de Regeering te wenden met verzoek, dat de Regeering, wanneer zy zich voorneemt nieuwe notanëele standplaatsen op te richten, of standplaatsen, welke in ge- ruimen tyd niet bezet zyn geweest, te ver vullen, dit ter openbare kennis brenge. De heer H. A. A. baron Collot d'Escury, burgemeester van Hontenisse, is te Wildun- gen alwaar hy sinds begin Juli tot herstel zyner gezondheid verbleef overleden. De overledene was sedert 1859 rentmeester by het kroondomein, achtereenvolgens te Wageningen, Schiedam en Hulst, in het laat ste rentambt sedert Jan. 1868. Gedurende tal van jaren bekleedde hy de betrekkingen van schoolopziener in het 6de district van Zeeland (later in het arrondissement Aksel), lid der Staten van Zeeland en kanton rechter-plaats vervanger in hot kanton Hulst. In Juni vierde hy zyn zilveren arabtsjubilé als burgemeester van Hontenisse. Door den minister van koloniën zyn de heeren D. G. Stibbe, A. H. Th. Hartevelt, M. Zandveld, jhr. rar. H. De Stuers, P. W. Jon- quière, J. M Jordaan Jr., J. H. Van Wely, mr. H. Zaalberg, mr. D. J. Rebel, J. Chr. Bedding, J. S. Kok, W. P. B. Van Bylert, mr. M. B. Van Meerten, J. H. Nieuwenhuys, J. D. Hunger, P. J. A. A. Cremer, W. J. J. Veltman, J. W. J. Wellan, mr. C. J. Schüssler, A. G. H. Van Sluys, H. Viruly, H. J. Krugers, H. L. C. Petri, J. Wolff, S. C. Knappert en P. A. Moorrees, gesteld ter beschikking van den Gouverneur Generaal van Nederlandsch- Indië, om in administratieve betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. By de najaarsmanoeuvres zal worden nagegaan in hoeverre de belasting van den infanterist kan worden verminderd, zonder de marsch- en strydvaardigheid van den man te verminderen en zonder dat daarmede by- zondere onkosten gepaard gaan. Tevens zal worden nagegaan, of het ver vangen van de schako door de politiemuts eene noemenswaardige verlichting voor den PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per S maandenf 1.10. 7rinco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Slot.) Als hy verzadigd was, nam hy de kat op, liefkoosde en streolde haar maar by den schotel kwam het arme dier niet. Nu brachten wy voor de kat een houten beschot in de kooi aan met eene opening, juist groot ge noeg om haar door te laten, maar voor den aap te nauw. Daar kreeg Mieke nu haar schoteltje en het was kostelyk te zien, welke gezichten de aap zette, als een behaaglyk smakken en likken hem verried, dat zyn pleegkind melk dronk. Hy stond dan voor het gat te kyken, stak de hand er door, maar kon niets bereiken. Als de kat verza digd weer te voorschyn kwam, kreeg zy eerst eenige knypen en stompen, dan nam hy haar in den arm, brak haar den bek open en onderzocht, of er niet ergens een verloren [druppel was blyren hangen, dien hy gretig aflekte. Langen tyd moest de kat het by 1 hem uithoudenelke poging tot vluchten verydelde zyne "waakzaamheid, zelfs zyn vriend poedel was hem onverschillig gewor den en mocht niet meer in de kooi komen. Op zekere.i dag evenwel had zy de opening ontdekt, haar smal, lenig lichaam gleed er door en zy was haren tiran ontsnapt. Azzello was wanhopig, maar zy kwam niet terug. Nu verveelde hy zich en klaagde en lamen teerde voortdurend. Zoodra zyne deur ge opend werd, kwam hy naar buiten. Elk hoekje werd dan doorzocht, elke steen opge licht en al het eetbare verorbeid: vliegen, vlinders, kevers, enz. Een grasvliegennest in een bessenstruik had hy spoedig ontdekt en geplunderd, het kippenhok bracht hy in het eerst geregeld een bezoek, maar na de eerste gevoelige bestraffing bleef hy weg. Buiten de kooi deed hy niets dat goed was; hy haalde slechts vermakelyke, dikwyls boosaardige streken uit. Overal was hy de rustverstoorder en nie mand mocht hem lyden. Het tegen hem op te nemen waagde slechts een kalkoen, die er echter leelyk by wegkwam. Toen de aap voor de eerste maal vry rondliep, liep de kalkoen hem kakelend en snuivend na, en eer Azzello er om dacht, had hy eenige welgemikte snavelnouwen op zy'n staart ge kregen. Luid schreeuwend liep hy rond, maar in het volgende oogenblik had hy der. kalkoen met beide handen by de keel ge grepen en schudde hem zoodanig, dat hoorei; en zien hem vergingen. man is, en of het mogeiyk is de schoenen onder den ranselzak te bevestigen. De Nederlandsche schilders, die te Chicago hebben geëxposeerd, kunnen ook in materieel opzicht tevreden zyn. Naar men ona mee deelt, beloopt het bedrag der tot dusver ver kochte stukken in de Nederlandsche afdeeling reeds ƒ70,000. (Tel.) De kapitein C. F. Van den Hoff, van het 7de reg. inf., wordt met ingang van 16 Sept. eervol ontheven uit de functiën van kapitein voor speciale diensten en overgeplaatst by het 4de reg. inf. te Haarlem. Te Amsterdam overleed in den ouder dom van 79 jaren, de heer G. Van Heteren, lid der bekende, in 1837 gevestigde, firma J. H. en G. Yan Heteren, boekhandelaren en uitgevers in de Hartenstraat. De heer Van Hdteren was eerelid van de „Vereeniging tot Bevordering van de Belangen des Boekhandels." De directeur-generaal d* posteryen en telegraphie maakt bekend, dat de directie van het telegraafkantoor te Deventer (4de kl.) vacant is. Traktement ƒ2200. Sollicitatièn zyllen uiteriyk 5 September a. s. moeten zyn ingediend. - De nieuwe vaandels en standaarden voor de regimenten infanterie en cavalerie zullen den 31sten Augustus nog niet kunnen worden uitgereikt, zooals aanvankelyk het plan was, daar ze nog niet alle gereed zyn om afge leverd te worden. fA'. R. C.) Ter eere van haar 30-jarig bestaan zal de muziekvereoniging „Cecilia" te Almeloo op 27 en 28 dezer een groot feest gevea. Ook is verschenen het programma van de 10 daagsche feestviering ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan der Nieuwe Koninklyke Harmonie te Tilburg, van 26 Aug. tot 4 Sept. a. s. Gemengd Nleawi. De kort geleden voor de Haagsche rechtbank behandelde zaak betreffende de berooving van een Zeeuwschen boer van eene som van driehonderd gulden in eene woning aan het Lepelstraatje te 's-Gravenhage, diende heden in hooger beroep voor het gerechtshof aldaar. Tegen het vonnis, waarby de drie beklaagden werden veroordeeld, kwam alleen de eerste, de 37 jarige Duitscher G. J. Th. D., van beroep graveur, beklaagd van opzettelyk uit een door misdryf verkregen bankbiljet voordeel te hebben getrokken, in appèl. De verdediger, mr. J. Van de Kasteele. op wiens verzoek een tweetal getuigen werd gehoord, wees er op, dat.z. i. zyn cliëpt terecht van medeplichtigheid aan den diefstal is vry- gesproken. Het bevreemdde hem echter, dat de rechtbank het door D. opzettelyk voordeel trekken uit eenig door misdryf verkregen voorwerp heeft bewezen geacht. Op grond o. a. van de z. i. onbetrouwbaarheid der ge bezigde getuigenverklaringen, betoogde pleiter, dat voor eene veroordeoling van D. geen grond bestond. De aanwyzing, geput uit de omstan digheid, dat in bekl.'s bezit veel geld is ge vonden, mocht z. i. niet gelden, omdat bekl.'s bewering, dat het bedoelde geld hom toebe hoorde, wel aannemeiyk zou zyn. Het Open baar Ministerie eischte bevestiging van het vonnis, strekkende tot bekl.'s veroordeeling in eene gevangenisstraf van één jaar. Wederom i s t e H aa rlemmermeer eene vélocipèie gestolen en wel van K. W., Ringdyk aan den Vyfhuizerweg. In de laatste weken worden do gemeenten Aalsmeer, Leimuiden en Alko- made verontrust door diefstal. In eerstge noemde gemeente'werd 13 Aug. by de wed. v. d. S., in Leimuiden 9 Aug. by A. Pyper en in den nacht van 20 op 21 dezer bij Koe- leman diefstal door inbraak gepleegd. Geen der daders ia nog bekend. Wel die van diefstal van geld uit de toonbanklade by den kastelein B., te O.-Wetering (Alkemade). Op 't oogen blik, dat de dief, zekere K., vroeger een ryk landbouwer, doch door den drank ten val gesleept bezig was zyn slag te slaan, werd op hem het „kip, ik heb je" in toe passing gebracht door de politie, die zich in een nabijzynde kamer had verscholen. IC. wordt van meer diefstallen verdacht. De personen, die op den Kraling schen Plas door het omslaan van eene zeilboot verdronken, zyn: J. Kooren, wonende in do Rubroekstraat. te Rotterdam, nalatende eeno weduwe met 3 kinderenK. Kop, in dezelfde straat woonachtig, nalatende eene weduwe met 4 kinderenBezie, wonende in de Schoolstraat, nalatende eene weduwe met 2 kinderen; W. Snelreweert, ongehuwd, wonende aan do Slaakkade, allen meubelmakersen D. Kooren, marine-matroos. De beide geredden zyn in zooverre hersteld, dat zy hun werk kunnen hervatten. Gisterochtend zyn te Amsterdam drie ïyken opgehaald, verraoedeiyk van zg. „hartjes jagers" en wel uit de Haarlemmer vaart by de gasfabriek, aan de Baangracht by da Willemsvaart en aan den Bionenamstel by de Haarlemmersteeg. Van toen af liet ieder ham met rust, maar allen gingen hem ook uit den weg en Azzello had geen kameraad meer, want ook poedel waren de plageryen begonnen te vervelen en hy deed afstand van de stukjes brood en vleesch, welke hy altyd duur genoeg moest betalen. Eindeiyk vond Azzello toch wser een nieu wen zonderlingen kameraad een gevangen egel. Overdag lag deze in eene met stroo gevoerde, een voet hooge kist, die van boven met latten dichtgespykerd was, en leidde hier by uitstekenden kost een stil, behaaglyk leven. Dat bekwam hem voortreffeiyk en hy had in den loop van eenige maanden een aardig vetbuikje opgedaan. Hij was zeer mak en at uit de hand. Eiken avond duwde hy zyn stekelpantser door de nauwelijks ari9 vingers breede houten tralies en bracht den nacht in den tuin door, naar slakken, muizen en kevers zoekendeiken morgen echter lag hy ^reer in zyne kist te snorken. De ruwe, grommende tonen hadden Azzello's aandacht getrokkenhoogst verwonderd keek hy in de kist, maar het zonderling verwron gen, gerimpelde gezichtje van het wezen, dat, op den rug liggend, den neus met ae voor- I pooten bedekkend, vreedzaam sliep en luid snorkte, vervulde hem met wantrouwen en angst. Ily trippelde haastig terug. De over groots nieuwsgierigheid dreef hem echter opnieuw naar de kist. Voorzichtig boog hy zich over den rand. Als de ademhaling ge regeld ging, kwam hy met de handnaderby, maar zoodra de egel weer begon te snorken, trok hy haar terug. Eindeiyk tastte hy voorzichtig door de tralies en raakte den snuit van den slaper aan. Verschrikt rolde deze zich op en Azzello stak zich aan de stekels. Hy zette een leelyk gezicht, maar was niet bang meer en toen de ki-.t in zyne kooi gebracht werd, was hy er biy mee. Het latwerk werd weggenomen en hy kon den borsteldrager nu op zyn ge mak bekyken. Weldra had deze het etens schotelfje geroken, de kogel loste zich op en hy kroop er naar toe; de aap beproefde met hem te handelen als met de kat, maar hy stak zich leelyk, toen hy hem wilde op nemen. en liet den stekelbal vallen; ook pan den schotel joeg hy hem niet weg, want als hy met zfjne hand den egelkop aanraakte, trok aez9 den met stekels bezetten kop op en de scherpe naalden staken. Voor het overige liet het stekelvarken het zich wel gevallen, dat de aap zyn borstelig vel zui verde. Tegen ons was Azzello aai dig, maar alleen dan, als by goed gehumeurd was. Dan

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5