De gemeenteraad van Midwolda heeft besloten, zich tot H. M. de Koningin--Regentes 1e wenden, met verzcek een gemeentewapen te mogen voeren, beslaande uit eene kerk met vier torens op een groen veld met vijf gouden sterren. De kie^vereeniging „Burgerplicht" te Amsterdam heeft tot vervulling van de vaca ture-Asqer in de Pro v.-Staten van Noord- Holland candidaat gesteld den heer C. J. M. Dijkmans, oud-lid van den gemeenteraad var. Amsterdam. De vereeniging „Christelijke "Werkmans bond" te Amsterdam ontving een gift van 2000 ten bate van het ziekenfonds. Het stoomschip „Werkendam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 22 Aug. Wight; de „Ondine" vertrok 23 Aug van Cuxhaven naar Amsterdam; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 22 Aug. te Padang. De gewone audiënties van de ministers van oorlog op Donderdag 24 en van binnen- I ndsche zaken op Zaterdag 26 Aug. zullen niet plaats hebben. By koninkiyk besluit is benoemd tot lid van het College voor de Zeevisscheryen, jhr mr. J. Röell, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage. Goedgekeurd dat jhr. T. R. J. B. Van Gro tenhuis van Onstein, burgemeester van de ge meenten Yinkeveen en Waverveen, is benoemd tot secretaris dier gemeenten. Met 1 Sept. a. s. benoemd tot leeraar aan de Ryks Hoogere Burgerschool teBergen-op- Zoom, H. Zondervan, thans tydelijk leeraar aan die school. lo. Benoemd tot directeur der Cadettenschqol, de majoor L. De Vlaming, van den staf der inf 2o. de majoor De Vlaming, voornoemd, «ervol ontheven van het toezicht op de Militaire School. Met 1 Oct. a. s.lo. de opzichter der ma gazynen by '6 Ryks werf te Willemsoord, J. Dekkers, op zyn verzoek, eervol uit 's Ryks dienst ontslagen, behoudens toekenning van pensioen2o. bevorderd tot opzichter der ma- gazynen by 's Ryks werf te Willemsoord, de lste bewaarder by die werf D. Viejou; 3o. den bootsman by 's Ryks werf te Amsterdam, H. Verbruggen, ter zake van lichaamsgebreken, die hem voor de waarnoming van zyn ambt ^ongeschikt maken, eervol ontslag uit 's Ryks dJerisfc Y6r!©end? behoudens toekenning van pemioen. Genten Nleu w». De rechtbank te 's Graven h age veroordeelde gisteren den 21-jarigen M. P. G. M., die verleden week terechtstond wegens diefstal van timmergereedschap en andere voorwerpen uit in aanbouw zynde huizen aan den Schenkweg en aan de Pieter-Both straat aldaar, tot twee jaar en zes maanden gevan genisstraf. Daarna stond terecht P. A.M., een 17-jarige loopjongen aldaar, die vrooger reeds driemaal met de gevangenis kennis maakte en nu was beklaagd wegens diefstal van een groot aantal (ten minste zes) vaatjes boter ten nadeele van zyn patroon uit een pakhuis aan de Hoef kade. Bekl. bekende negen vaten ontvreemd en ten eigen bate verkocht te hebben. Het geld had by opgemaakt. Het O. M. achtte het in het belang van dezen jongen zeiven, dat hem eene zware straf zou worden opgelegd, nu hy door de vroegere veroordeelingen nog niet van het hechte pad was afgebracht. De eisch luidde: achttien maanden gevangenisstraf. De verde diger, mr. H. Visser, meende dat bekl. ©enigs zins in de gelegenheid is gesteld om te stelen, daar hem de pakhuissleutels waren toever trouwd. Voorts was hem eene aanmerkelyke verhooging van loon beloofd, doch slechts eene geringe verleend. Op grond van dit een en ander verzocht pleiter 's rechters clementie. Een 56-jarige man, W. H. K genaamd, geboren te Terneuzen, thans zonder vaste woonplaats, van beroep werkman, moest zich vervolgens verantwoorden ter zake dat hy, na vroegere veroordeeling binnen de laatste vyf jaren, zich schuldig maakte aan diefstal van twee rytuiglantaarns van een wagen, staande op het Smidsplein. Het feit werd door bekl. bekend. Hy zou door armoede er toe gekomen zyn. Hot O. M. eischte zos maanden. Mr. J. C. Van der Lip meende als verdediger, dat hier termen waren voor het opleggen eener lichtere straf. Ten slotte eischte het O. M. vier maanden gevangenisstraf tegen S. Th. L., koetsier te 's Gravenhage, ter zake, dat hy in de Rsm- trandtstraat een politie-agent heeft mishan deld en verwond, nadat hy reeds driemaal wegens soortgelyke feiten wrts veroordeeld. Uitspraak in al deze zaken over 8 dagen. „Hartjesdag" te Amsterdam.— Twee Engelsche dames, die ook van de fees- telykheden op Hartjesdag hadden gehoord, gingen Maandag avond een kykje nemen in de Willemstraat. Terwyl zy met belangstelling naar een groepje dansende jongens en meisjes zagen en luisterden naar hot gesis van de voet zoekers en het knallen van de zevenklappers, kwam er plotseling een groote voetzoeker op de kleeding van een der dames terecht, waardoor baar toilet in brand geraakte. Terwyl een paar omstanders toeschoten om de vlam te dooven, begaf zich de andere dame naar den Haarlemmerdyk, om een dokter te zoeken. Zy schelde by een geneesheer aan. De meid deed open maar verstond de Engelsche dame niet die ongelukkig op hare beurt geen woord Holiandsch kon spreken. Het dienst meisje dacht dat de Engelsche dame haar voor den mal hield en gaf haar een klap in 't gezicht. De Engelsche dame- niet onbedre ven in de bokskunst, sloeg flink terug en een oogenblik later, rolden de twoe vrouwen over den grond. Gelukkig kwam er nu een man aan, die het dienstmeisje aan 't verstand bracht wat de wensch der dame was. Het dienstmeisje, geheel verslagen, bood hare verontschuldigingen aan. De Engelsche dame schikte haar verfomfaaid kostuum, bekeek met treurigen blik haar bedorven hoed, en keerde met oen dokter terug naar hare vriendin, die na voorloopige behandeling harer wonden naar het ziekenhuis, werd gebracht- Nog werden door vuurwerk of revolver schoten personen gewond op de Stroomarkt, den Zeedyk, de Heerengracht, in de Enge- lantierstraat en in de Albert Cuypstraat. Op de Lindengracht werd een man, die zyn mot pruimen en peren beladen jtar fraai bad versierd, door de nieuwsgierige menigte, die zich om zyn wagen verdrong, by de Zater- dag6cbe brug met kar en al in het water godrongen. De man werd gered en naar zyn woning in de Palmstraat gebracht. Intusschen sprongen een paar jongens te water en vischten alle peren en pruimen op, zoodat, toen de vrouw van den koopman kwam om te redden wat nog te redden was, alleen de leege kar nog over was. Op de Martelaarsgracht hebben een zestal kerels ook leeiyk huisgehouden. Eerst zochten zy twist met een koffiehuishouder, dien zy mishandelden, daarna onderging de eigenaar van een sigarenwinkel hetzelfde lot. Toen trokken zy af, doch kwamen spoedig weer terug, wierpen in een ander café de glazen bier der bezoekers naar buiten en mishandelden de gasten, die zich met de biljard keuen verdedigden. De keuen werden afgenomen en gebroken en met de stukken werd alles kort en klein geslagen. Eindelijk werden door een paar heeren twee dèr belhamels gegrepen en vastgehouden, tot de politie opdaagde, die de woestelingen naar het bureel aan het Centraal-Station bracht. De hoofdinspecteur van politie, chef der 2de afd. lste sectie (voormalig gymnasium) bericht, dat by gelegenheid van den Hartjes dag dos nachts circa 12 uren op den Amstel by het Sophiaplein tegenover het nieuwe café, by eene onderlinge vechtpartij een man met een scherp voorwerp zoodanig is gesto ken, dat h\j voor het oogenblik in gevaar- lyken toestand verkeert. De hoofdinspecteur verzoekt beleefd, dat zy, die eenige inlichtingen omtreDt den dader kunnen verstrekken, zich aan bovengemeld bureel vervoegen. {Tel.) De toestand van den politie brigadier Ottenhof, te Amsterdam, is zooveel verbeterd, dat er aan zyn herstel niet meer wordt getwijfeld. De gewonde is door den commissaris mr. E. W. Van Raalte gehoord. De brigadier, die, toen de eerste steen hem trof, op den grond viel, kan echter omtrent de personen die hem mishandelden, geene inlich tingen geven. Hoe weinig er maar noodig is om in een oogenblik eene groote „belang stellende" volksmenigte byeen te brengen, bleek dezer dagen nog eens weer te Utrecht op de Oude Gracht, toen het overryden van een bond door de tram honderden mensclien hunne wandeling deed staken. Een medelydende knaap wierp het arme dier, dat een poot ver loren had en vreeseiyk jankte, in de gracht, om een einde aan zyn lyden te maken. En dadelyk hingen aan beide zyden van de gracht honderden toeschouwers over de balies en rie pen aan de menschen op de werven, een meer werkdadig aandeel in het onheil namen, toe, wat zy doen moesten om de smart van het dier te verzachten. Her medelijden met den hond uitte zich op zeer verschillende wyzen. De eene vischhengel werd gebruikt orn het gepynigde dier, dat in het water lag te spartelen, onder te duwen en zoo te doen stikken. Een andere hengel diende daarentegen om het beest naar den kant te trekken. Dit laatste gelukte en toen de hond op de werf gebracht was, wilde een der om standers, „ten toppunt van medelyden geste gen", hem den genadeslag geven, wat echter afstuitte op den tegenstand van een jongeling, die algemeenen by val verwierf op zyn voorstel urn den hond maar liever zyn „natuuriyken dood" te laten sterven en hem daarom weei in de gracht wierp. Gelukkig kwam er nu aan den doodsstrijd van het gemartelde dier spoedig een einde. Nu de werknood in de gemeente Opsterland (Fr.) met don dag grooter wordt, heeft de gemeenteraad besloten, dadelijk voor gemeenterekening uitgeveende gronden aan te koopen, en deze te laten bewerken door anders werklooze arbeiders. Eene commissie, bestaande uit de heeren W. Hogeveen, J. De Haan en R. Van Zinderen Bakker, is benoemd om, onder 's Raads goedkeuring, de gronden aan te koopen. Ook onder de notarissen schynt de Nieuwe Gidsstyi aanhang te vinden. Door een functionaris te W. wordt ter veiling aan gekondigd: „vyf gezitten" Jn de hervormde kerk te Winterswyk. Bedoeld zyn zeker zitplaatsen. {Arnh. Crt.) Gisteren brandden te Zandoerle (N.-Br.) twee boerderyen af; slechts weinig was verzekerd. Maandag is by eene plaats gehad hebbende harddraverij te Lonneker de land bouwer H. Krombof, oud 05 jaar, door een der ryders omvergereden. De man kreeg eene hersenschudding en is gisterochtend over leden. De zaak is in handen der justitie. Te Zundert (N.-B.) is een kind by het eten eener pruim door eene wesp in de keel gestoken. Geneeskundige hulp kon niet meer baten, zoodat het kind ten gevolge van het opzetten der keel onder vreeselyk lyden is gestikt. Een ingezetene van Maassluis, werkzaam op eene werkplaats, gelegen langs de rivier het Scheur, is aldaar door cholera aangetast. Spoedig naar zyne woning over gebracht, is hy kort daarop overleden. Door de autoriteiten zyn krachtige maat regelen ter bestryding der ziekte genomen. Te Rotterdam hebben zich gisteren twee gevallen van cholera asiatica voorgedaan, en wel by een bootwerker in de Crispynlaan en by een schipper aan boord van een vaartuig, liggende in de "Wijnhaven. Eerstgenoemde is naar de barak vervoerd, terwyl laatstgenoemde zulks weigerde. De twintigjarige vrouw, eergistermorgen aldaar aan de cholera overleden, bewoonde een kolenlichter, welke in den Haringvliet lag, toen de medicus het geval zóó ernstig oordeelde, dat van gemeentewege de schuit werd verhaald naar de Katendrechtsche haven. Daar kwam zy Maandagmorgen te sterven, terwyl haar jeugdig kindje de moeder niet lang overleefde. Een deskundig onderzoek, hierop ingesteld, bracht cholera aan het licht, waarop moeder en kind Maandagmiddag te vijf uren reeds op Crooswyk werden begraven. Nu de gevreesde ziekte te Rotterdam hare intrede heeft gemaakt, is de Rynhaven aan gewezen als quarantainehaven en worden de schepen, welke daar eene ligplaats hadden, verhaald. Gistermorgen is naby het station Mook, vóór het passeeren van den eersten trein, het verminkte lyk van een manspersoon gevonden, die denkeiyk den vorigen avond door een der treinen is aangereden en gedood. Wegens het groot aantal pas sagiers, dat bij gelegenheid van do» meeting in het Oranjewoud bij Heerenveen per trein moest worden vervoerd, waren velen verplicht zich met een plaatsje in de goederenwagens tevreden te stellen. Een grappenmaker had op die wagens met kryt geschreven het woord: „Stemvee!" De wedstryden van den Bond van Nederlandsche Schakers zijn te Groningen aangevangen. In de lste klasse, om pryzen ter waarde van ƒ100, ƒ50 en 30, dingen mede do heeren R. J. Loman te Londen, jhr. A. Van Foreest te Amsterdam, J. L. Vyze- laar en dr. N. N., beiden te Leiden, A. G. Ollar.d te Utrecht, L. Benina te Winschoten en L PI. Deelman tfl Groningen, erwyi-voor de 2de klasse, met pryzen van ƒ50, ƒ301 ƒ20, zyn ingeschreven de heeren J. H. Be rens te Winschoten, H. Postma, dr. N. We tendorp Boerma en PI. B. Van Rhyn, all- te Groningen. Omstreeks kwartier vóór eene hedennacht brak te Rotterdam een felle brar uit in het benedenhuis van een pand aan Begynenhof6traat, waarin een bierhuis is j; vestigd. In een ommezien sloegen de vlammt zoowel aan de vóór- als aan de achterzyd met verbazende kracht uit en deelden zie aan de bovenverdiepingen mede, terwyl zy dt muur van de tegenovergelegen bank van lei ning raakten. Door de krachtdadige werking van vi< spuiten gelukte het den brand tot het ben< denhuis te bepalen^dit benedenhuis brandt! totaal uit, terwyl aan de eerste verdiepini vóór en achter brafidschade werd aangericht De houder van het bierhuis, Brumlief gt naamd, was voor een paar dagen door zyr vrouw, met wie hy in onmin leefde, verlate en kwam even vóór het uitbreken van de brand te huis. Kort na zyne komst sloegei de vlammen uit, zonder dat de buren te vore: iets van brand bespeurden. De politie achtti het noodig den man mede te nemen naar hes bureel op de Kaasmarkt tot een nader verhoor De brand was te halftwee gebluscht. (N. R. C. De wachters van deku6tlicht torens moeten uitkyken, of de loodsschuitei zich in de zeegaten bevinden, en daarvan rapport maken. De zeeloodsen moeten de kust lichtwachters controleeren en kyken, of d< lichten wel branden. Aangezien nu beide partij en dit weten en elkander niet willen verraden, worden de loodsschuiten altya door de lichtwachters in de zeeJTten gezien en zyn de lichten altijd brandende 1 {Hoornsciie Ct.) In tegenspraak met het bericht van een buitenlandsch blad, volgens hetwelk te Antwerpen verscheidene gevallen van cholera zouden zyn voorgekomen, maakt het ge meentebestuur bekend, dat de gezondheids toestand der stad zeer voldoende is. Er heerscht geene enkele epidemie; wel zyn, evenals ieder jaar, eenige gevallen van eene cholera achtige aandoening voorgekomen, maa: niet van ernstigen aard. Overigens zyn de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. In Galicië breidt zich de cholera-epidemie uit en vooral neemt de ziekte in hevige mate toe in het Theissdal. Ook uit Hongarije worden voortdurend nieuwe gevallen bericht, maar tevens de meest krachtige voorzorgsmaat regelen, die door de regeering plaatselijk worden genomen. Ter voorkoming van besmetting zyn in Turkye, Bulgarije en Servië de uit het Oosten komende spoortreinen geschorst. Uit die lan den is nog alleen verbinding met Weenen en Parijs. Te Smyrna neemt de cholera zeer in sterkte toe. Er was daar in de laatste dagen een gemiddelde van 20 ziekte- en 14 sterfgevallen per dag. Het Engelsche stoomschip „Millfield" is te Malta van Braila aangekomen met 6 cholera- lQders aan boord, van wie twee overleden. Het schip is naar Algiers doorgevaren. Te Londen zyn twee inwoners overleden onder zeer verdachte verschynselen. De ge- neesheeren meonen dat de dood aan cholera te wyten is. Onjniddeliyk zyn de noodige ontsmettingsmaatregelen genomen. Er wordt een onderzoek ingesteld. Een papegaaiheeftte Florence treurige onheilen veroorzaakt. Terwyl de barones De Lupis-Ramer 's avonds met eenige genoodigden in haar salon gezeten was, wierp haar papegaai in eene voorkamer eene petro leumlamp om. De vlammende olie viel op een jachthond, welke met vier andere onder eene tafel lag. In een oogwenk stond het arme dier in vlam en holde jankend den tuin in naar den stal. Dg kok, met andere bedien den toegeschoten, wierp zyn voorschoot op den hond om de vlammen te dooven, maar het dier vloog hem als dol te lyf en er ont stond eene verwoede worsteling tusschen de twee. Spoedig was de hond, wien het ge brande vleesch van het lichaam viel, dood. De kok, met afgrijselijke wonden overdekt, blies een paar uren later den adem uit en de barones heeft van schrik eene hartaandoe- ning gekregen, welke haar leven in gevaar brengt. Vergiftiging door eiwit. Ia het „Berl. Klin. "VVochenschrift" wordt een geval van vergiftiging door eiwit medegedeeld, dat verdient in ruimeren kriDg bekend te worden gemaakt. Het geldt n.l. de vergifti-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2