LEIDSCH DAG BEAD. Donderdag 24 Augustus. A0,1893. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonuner bestaat alt TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 23 Augustus. Feuilleton. De geleerde aap. H*. 10278. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3'tn tanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlgke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: ▼en 16 regelt ƒ1.05. Iedero regel meer ƒ0.171. Grootejo lettere neer plaatsrnimte. Voor bot incasaeerea buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Offlciëele Kennibgovintfon. Insckryvlai Teer «Ie Nationale Militie. WAARSCHUWING. Burgemeester en Wetboudera ren Leiden herinneren lig deze de ingezetenen, dat ten gevolge der wet van 4 April 1892 (Staatsblad No. 56) het register van inschrijving voor de Nationale Militie den Olsten Auguatua aanstaande, des namiddags te vier utod, voorgoed wordt gesloten, eu roepen mitsdien de militieplichtigen, die in het jaar 1874 zijn geboren en zich nog niet hebben laten inschreven, op om de aangifte daartoe Dog vóór dat tgdutip te doen, ten einde de sadeelige gevolgen te voorkomen, die uit verzuim ten deze voor ben zoaden ontstaan, ook al moohten zg door eens vergissing omtrent het jniete Jaar hunner geboorte, in de meening hebben veikeeid, dat zg nog uiet tot aangifte ter inschrijving gehouden wareD. Zij nooiigen daarom belanghebbenden, die 18 a 19 jaren oud zijo, nit, zich zoo noodig spoedig omtre t het Jaar, waarin zg geboren zgn, te vergewissen, en zicb, zoo dit jaar 1874 is, alsnog ten spoedigste aan to melden, waartoe nog gelegenheid zal wezen ter secretarie, afl. Nationale Militie en Schutterij, op werkdagen tusachen des voormiddage halftien en des nacbiddags twee uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leden, DE KANTER, Burgemeester. 14 Aug. 1893, E. KIST, Secretaris. Aan den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede dat de Ternieuwing ran de Turfmarkts- brug in bet openbaar ia aanbesteed en dat bet werk is gegund aan de minste inschrijvers het 1ste perceel, onderbouw, aan C. Van Til burg, te Nootdorp, voor f5035, en het 2de perceel, bovenbouw, aan de Koninklijke Ne- derlandsche Grofsmederij alhier, voor f 8000, te zamen f 13,335. De raming bedroeg f 18,600, waarvoor eene bijdrage uit de provinciale fondsen is toege kend van f6300, met bepaling, dat, wanneer by de openbare aanbesteding de aannemingssom meer of minder mocht zijn dan de raming, de bijdrage der provincie in evenredigheid van die meerdere of mindere aannemin^ssom en de raming zal worden vermeerderd of verminderd. De bijdrage uit de provinciale fondsen zal alzoo bedragen f4720. B. en Ws. geven alsnu in overweging de noodige gelden op de begrooting voor dit jaar beschikbaar te stellen, te welken einde een suppletoire staat wordt overgelegd, strekkende tot verhooging der begrooting in ontvangst en uitgaaf met f13,935, in ontvangst Hoofdstuk V Volgn. 52. GeldleeniDg ter voorziening in de kosten van buitengewone werken f9215, en Volgn. 52a. Bijdrage uit de Provinciale fondsen in de kosten der vernieuwing van de Turfmarktsbrug f 4720, in uitgaaf Hoofd stuk II Volgn. 92a Art. 4a. Koeten der ver nieuwing van de Turfmarktsbrug f 13,935. Naar het oordeel van B. en Ws. mogen de kosten van de vernieuwing der brug, als zijnde een werk van buitengewonen aard, niet ge vonden worden uit de inkomsten van één jaar, en wordt daarom voorgesteld in de uitgaven te voorzien door opbrengst van geldleening. Inmiddels zal h. i. de aflossing in korteren tijd bebooren plaats te hebben dan voor de aflossing der geidleeningen in den regel wordt bepaald en stellen zij vit dien hoofde voor, te besluiten dat gedurende tien jaren, aan vangende 1894, telken jare een tiende deel van de ten laste der gemeente komende uit gaven voor de vernieuwing van de.Turfmarkts- brug ad ƒ9215, alzoo f921,50, op de begroo ting in uitgaaf zal worden gebracht tot aankoop van inschrijving Grootboek of buitengewone aflossing van schuld. B. en Ws. deelen aan den gemeenteraad mede dat de openbare aanbesleding beeft plaats gehad van het uitbreiden van de school 4de klasse No. 2 aan de Brandewjjnsteeg in drie perceelen en dat het werk is gegund aan de minste inschrijvers, als perceel 1, uitbreiding dor schoei, aan W. A. O. Jansen, te Utrecht, voor f 10,848, perceel 2, schoolmeu- beien, aan G. Splinter, voor f 1137, en perceel 3, leermiddelen, aan G. Splinter voornoemd, f 85, te zamen f12,070. B. en Ws. geven in overweging de noodige gelden op de begrootin? voor dit jaar beschik baar te stellen, to welken einde een supple toire staat en een staat van af- en overschrij ving den Raad worden aangeboden, strekkende tot verhooging van de begrooting in ontvangst en uitgaaf met f11,133, in ontvangst Hoofd stuk IV Volgn. 41, art. 8 Bijdrago van het Rjjk overeenkomstig art. 45 der Wet op het Lager onderwijs f2712, Hoodstuk V Volgn. 52 art. 3 Geldleening ter voorziening in de kosten van buitengewone werken f8136; in uitgaaf Hoofdstuk VII Volgn. 129a art. 7a Kosten van verbouwing van bet schoollokaal 4de klasse No. 2 aan de Bandewfjnsteeg f10,848, alsmede een staat van af- en over schrijving, strekkende tot verbooging van Hoofdstuk VII Volgn. 132 art. 10, Kosten van het aanschaffen en onderhouden van school- meubelen met f 1222, te vinden door af- en overschrijving van dat bedrag van Hoofdstuk XI Volgn. 177 art. 1, Onvoorziene Uitgaven. Tot toelichting wordt door B. en Ws. mede gedeeld dat, naar het bun voorkomt, alleen de kosten van de verbouwing van het school lokaal, welke ten laste der gemeente komen, moeten gevonden worden uit de buitengewone ontvangsten opbrengst van geldleening, terwijl de kos'en van de aanschaffing van scbool- meubelen en leermiddelen zullen moeten wor den bestreden uit de gewone inkomsten door afschrijving van den post voor Onvoorziene Uitgaven. Met de directie der Leidsche Duinwater- maatschappij zijn, zooals bekend is, herhaal delijk onderhandelingen gevoerd over de aan sluiting van poorten, enz. aan de waterleiding en laatstelijk over het gebruik van straat- drinkkranen. Het komt B. en Ws. wenschelpk voor, omtrent de over een en ander gevoerde correspondentie het advies in te winnen van de rechtsgeleerde leden van den Raad, op grond waarvan B. en Ws. voorstellen deze stukken te stellen in handen van de boven bedoelde Raadsleden. Zooals is medegedeeld, is met de over brenging van het archief naar het Archief- gebouw aan den Vestwal een aanvang ge maakt, waarvan de kosten zuilen bedragen 375, waarvoor dit werk is aangenomen. B. en Ws. geven mitsdien in overweging het benoodigd krediet ter zake te verleenen, zul lende een voorstel worden ingediend tot aan wijzing van de vereischte gelden op de be grooting voor dit jaar. Tevens leggen zjj ter vaststelling over het 1ste Suppletoir Kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1893, met een getal van 198 aanslagen en tot een bedrag van f2675 86. De commissie van financiën deelt den gemeenteraad mede dat zij de in hare handen gestelde rekening der ontvangsten en uitgaven van de gemeente over 1892 met de bybe- hoorende bescheioon heeft nagegaan en verge leken met de verantwoording van Burg. en Weths. Zy hseft de rekening accoord be vonden. Zy stelt derhalve voor, die rekening voor loopig va3t ta stellen by een besluit, waarvan het ontwerp is gevoegd by het voorstel van Burg. en Weths., en mede vast te stellen de daarby gevoegde staten van suppletoire be- grooting. De commissie van financiën heeft met voldoening geconstateerd, dat de gunstige uitkomst, welke de rekening aanwyst, althans voor een groot gedeelte, te danken ia aan het zuinige beheer, door Burg. on Weths. gevoerd. Verder geeft het onderzoek haar aanleiding tot de navolgende opmerkingen lo. Bij Volgn. 88: „Onderhond wandel plaatsen en plantsoenen" blykt, dat de vogels, in de Plantsoenen gehouden, der gemoent» alleen aan vogelzaden kosten f 171.10. Staat daartegenover niet eenige bate door verkoop van eieren, enz.? En zoo ja, waar wordt dio verantwoord? 2o. Volgn. 95: „Kosten voor bet ver strekken van en aanleg voor duinwater." Het doen springen der Fontein op de Viscb- markt vereischte in 1892 omstreeks 735 MJ. duinwater, kostende, a 33 cents por M5., een som van f242.52, waarby nog komt flG voor meterhuur. Dit vry hooge cyfer geeft der commissie de vraag in de pen, of hot niet overweging zou verdienen, die fontein minder vaak in werking te stellen, althans zoolang de gemeente voor het water 33 cents per M'. moet betalen. 3o. Volgn. 165: „Kosten voor openbaro vermakelijkheden, enz." Hier schynt de toe lichting niet geheel juist. De onkosten by het bezoek van HH. MM. de Koninginnen hebben bedragen f158, de volksconcerten hebben gekost f54.60. Voor het overigs komt de hoogere uitgaaf op rekening der 3-October- vereeniging. 4o. Volgn. 16G: „Kosten van brandver zekering." Uit de bescheiden, hier en by andero posten overgelegd, blykt dat de gemeento voor de verzekering harer bezittingen tegen brand jaarlyks betaalt 92 cents per f 1000. De bezittingen zgn voor het grootste gedeelte gebouwen, welke zeer weinig aan brandgevaar b'ootstaan. De finanttëele commissie acht het niet onwaarschynlyk, dat, ook by volkomen solide maatscbappyen, tegen lager tarief zou kunnen worden verzekerd. Wellicht zou man daartoe kunnen geraken doar, op het voor beeld van andere gemeenten, by oproeping aanbiedingen uit ta lokken. De heer J. Van Bladel, lo Leiden, slaagde gistoren te 's-Gravenhage voor het examen voor de akte van hoofdonderwijzer. De heer W. A. Smit, te 's-Gravenhago, is door den Paus benoemd tot ridder in do orde van den H. Sylvester, vroeger genaamd van den Gouden Spoor. De heer L. Permentier, hoofdingenieur en professor aan do Technische School te Gent, heelt van de Belgische regeering opdracht ontvangen om eene studiereis door ons land te maken, speciaal ter bezichtiging van do spoorwegkunstwerken. Hem is vanwege do Exploitatie-Maatschappij als reisgeleide toege voegd de heer T. Sassen, sectie-ingenieur dezer My. te Nijmegen. 4.) Hy nam elk voedsel aanappelen en noten, beetwortels, kastaDjes, brood, vleescb, eieren en groenten, alles smaakte hem. Wanneer hem evenwel iets beters gegeven werd, ver smaadde hy het andere. Elke hoek werd onderzocht naar spinnen en vliegen, welke dieren hy zonder plichtplegingen verorberde. Hartstochteiyk hield hy van melk; de harde notendoppen beproefde hy eerst met de tanden te krakengelukte het niet, dan nam hy een steen en hamerde er op. Slechts één ding miste hy zeer gezel schap en in den loop van den tyd moest de behoefte aan een vriend, zooals Hector er een was geweest, zich zeker steeds krach tiger by hem doen gevoelen want op elke v/yze beproefde by onzen poedel tot zich te lokken. Maar poedel begreep Azzello's geba renspel niet en de komische grimassen joegen hem angs- aan; ook do gorgelende geluiden van den aap bewogen hem niet, naderby te komen. Toen -wierp de kluizenaar een stuk brood door de tralies. Daar had de ander meer gevoel voor en toen op het stuk brood nog een been volgde, verliet hy de apenkooi niot weer. Hy werd in de kooi gelaten en Azzello was buiten zichzelven van vreugde; hy om helsde en kuste zyn bezoeker en duldde zelfs dat poedel de kooi doorzocht en alle over- blyfselen, die de aap van zyne maaltyden overgehouden had, tot zich nam. De twee werden goede vrienden en toen hy eenmaal bekend was, kwam hy dagelyks, een trouwe, geduldige speelgenoot. "Wanneer hy op het stroo was gaan liggen, kwam de aap naar hem toe, greep den korten staart en trok er s>aan; ëerst liet poedel zich niet storen, maar als de plageryen te erg werden, stond hy op en liet den kwelgeest de tanden zien. Met een sprong echter was Azzello over hem heengewipt en beproefde het spel van den anderen kant. Geduldig leende poedel zich ook tot rypaard en een komischer schouwspel was nauwelyks -denkbaar, dan wanneer zy zoo manoeuvreer den de aap op den rug van den hond. Azzello was er op uit den kring zijner vrienden voortdurend uit to breiden, maar hy had er weinig succes medo; waDt be halve poedel scheen niemand eenig gevoel te hebben voor zyne dikwyls gevaarlijke lief- koozingen. In de eerste plaats trachtte hy de kat te bewegen, by hem te komen. Hy legde het zonderling genoeg aan. Mieke had namelyk het door de zon beschenen zinken dak der kooi sedert langen tyd tot haar rustplaatsje uitgekozen, waarop zy eiken dag hare siësta hield en in de warme zonne stralen zich koesterde. De kooi had een koepel met nauwe kykgatenvan daar uit- kon de aap, als hy aan zyn turntoestel hing, de kat zien. Toen deze nu op een goeden dag weer in zalig nietsdoen op het dak der kooi lag, vloog eensklaps eene zwarte hand door de opening, pakte den langen staart der kat en eer de overvallene recht wist wat haar overkwam, had de aap het kostbare aan hangsel der kat door de opening gehaald en trok er met beide handen uit alle macht aan, om de kat door de opening te wringen. Zy snoof, krabde, schreeuwde Azzello hield vast en krachtdadige hulp van onze zyde was noodig, om de arme Mieke uit haren nete- ligen toestand te bevrijden.. Van dat oogenblik ontweek zij het 'zinken dak als het vuur; de aap loerde nog wel altyd op haar, maar Mi ke kwam niet weer. Eenigen tyd later was zy moeder geworden en ging zy met hare jonge schare op de bin nenplaats wandelen. De aap was juist buiten. Nauwelyks had fcy do diertjes gezien, of by was met een sprong tusschen hen, had or e9n gegrepen en vluchtte met het snuivende en krabbende ding in z|jne kooi. Wy lieten hem zyn pleegkind; hy verzorgde het als zyn oogappel, liefkoosde en streelde het en voerde met h8tn de vermakelykste caprioles en gym nastische toeren uit. Dat de kat zulke oefeningen volstrekt niet bevielen, laat zich denken en zy zette haren kwelgeest de scherpe klauwen in het gezicht. Eerst wreef Azzello zich verwonderd den neus, nam toen het fluweelen pootje in de hand en onderzocht hot nauwkeurig. Nu vond hy de klauwen in hunne schuilplaats, gor gelde goedkeurend en boet de gevaarlyke dingen af. Hy had zyn aangenomen kind boven alles lief, gaf hem echter niets van zyne maaltyden en wanneer hy zyn zin gekregen had, zou het arme ding by aüe apenliofde van honger hebben moeten omkomen. Wanneer het katje eer. schoteltje met melk kreeg, vatte Azzello met de oene hand zyn pleegkind en hield het bezorgd op eon afstand, terwyl hyzelf gretig de melk opdronk. (Slót volgt.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1