1_. Naar aanleiding '.'an een bericht omtrent de „opsporing" van eenden door den veldwachter Do Jongh, te Koudekerk, wordt ons nader het volgende gemeld: Do eenden v/aren als kleine eendjes opgevangen door een jongen, die ze heel lief vond en by zijne moeder bracht. De eigenaar van die eenden komt toevallig bij het hok en vindt daar na vqrloop van eenige maanden zijne eendjes, groot geworden, terug. Hy ijlt naar don veld wachter en deze neemt die eenden in beslag. „Soquah" te Utrecht. De heer Charles Davenport deelde gisteravond aan het buitengewoon talrijk publiek mede, dat de Sequah maatschappij in stede van rijk, zeer arm was. Zijne pretentie van /'6000 was hem uitbetaald, bij verkoop van 1800. Voor een aanzoek om in Nederland eer.e maatschappij te stiet ten had hij bedankt. Bij een landbouwer in den Oost- einderpoelpolder te Aalsmeer werd van éóne rij van den akker van 104 struiken aardap pelen de aanzienlijke hoeveelheid van 1.35 H.L. gerooid. Naar Amerika! J n Friesland zjjn 31 lotelingen van de lichting van dit jaar zonder vergunning naar Noord-Amerika uit geweken. De „Matin" bevat een omstandig verhaal van den Franschen kolonel De Po- lignac betreffende den in 1869 op de Hol- landsche Afrika-reizigster mej. Tinne gepleeg- den moord, dat dus voor ons, Hollanders, van groot belang is. Tot nog toe werd algemeen aangenomen, dat mej. Tinne slachtoffer was geworden van een overval der met de Franschen verbonden Azdjer Touaregs. Deze lezing blijkt nu onjuist te zijn. Zij is intogendeel in eene hinderlaag gelokt door een hoofdman van een aan de Azdjers vijandelijken stam, die zich evenwel als een vriend van dezen voordeed om belast te worden met het geleide van hare karavaan, waarvan hij zich wilde meester maken. Nabij bet gebied der Touaregs, waar zijne list ontmaskerd dreigde te worden, maakte de verrader van een twist tusschen enkele kameeldrijvers der karavaan gebruik, om de Hollandsche reizigster te vermoorden, waarbij hy de wreedheid beging, haar eerst de rech terhand af te houwen, ten einde haar te ver hinderen van hare revolver gebruik te maken. Daarna gelukte de plundering der karavaan maar al te goed, welke door de Turksche overheid nooit voldoende bestraft is geworden. De tropische hitte laat zich over ons geheele werelddeel even drukkend gevoelen. Te Parijs heerschte gisteren in de schaduw eene temperatuur van 95° Fahrenheit, welke zelfs na zonsondergang nagenoeg niet afkoelde. Van verschillende kanten uit Spanje komen reeds berichten van zelfontbranding van bos- schen en grasvelden in de bergen. Te Londen steeg de thermometer tot 93° in de schaduw. Hier heeft de warmte eene groote toeneming der muskieten- en wespen- plaag teweeggebracht. Te Salisbury geraakte, waarschijnlijk door het schijnen van de zon op een brandglas, eene hospitaal tent in brand, waarbij de verpleegden met moeite gered konden worden. Var. de tent is slechts een hoopje asch over. De langdurige en groote hitte in Engeland heeft reods eenige slachtoffers geüischt. Een spoorwegmachinist van den sneltrein r.aar Derby werd te Stoke plotseling ziek en overleed kort daarnain het legerkamp te Lydd kregen vele soldaten zonnesteken, hetzelfde overkwam een groot aantal boerenarbeiderséén van hen bleef op het veld dood. In het zuiden van Engeland wijst de ther mometer 137° F. in de zon. Velen zyn ziek geworden ten gevolge van de afmattende hitte. Men verwacht dat de hitte nog eenigen tijd zal aanhouden en de temperatuur zelfs nog iets stijgen zal. Een medelijdende Engelschman geeft den raad de donkerblauwe dikke kleeding der politie agenten, die in dezen tijd allesbehalve aangenaam is, te vervangen door eene lichte grijze uniform. Iu het Lycée Louis le-G rand te Parijs heelt zich eene epidemie van diarrhee voorge daan. Dinsdag, na het ontbijt, werden van hot personeel, dat ook gedurende devacantie in het gebouw woont, de meesten overvallen duur hevige buikkrampon, gepaard met braken op .veil ige uitzonderingen na, werden achter eenvolgens allon door de epidemie aangetast, zoodat het lycée eene infirmerie geleek. Som- mij patiöntoa waren geducht ziek en bleven dit een paar dagen. Dzmaerdag waren nog twaalf porsonea u. L-handeling. Een telegram meldt heden uit Madrid, dat een verschrikkelijke cycloon bet eiland Porto Rico geheel woest heeft gelegd en onberekenbare schade veroorzaakt. Bijzon derheden ontbreken rog. Porto-Rico (d. i. rijke haven) is een der vruchtbaarste en rijkste eilanden van de Groote Antillen. Het behoort aan Spanje, heeft een heet, doch getemperd klimaat en een tropischen plantengroei. De bevolking bestaat hoofdzake lijk van landbouw; tot do voortbrengselen beboeren suiker, maïs, rijst, koffie, tabak en vele vruchten. De grond bevat goud, koper, ijzer, lood en steenkolen; de wijnbouw wordt echter niet beoefend. De bandel met het buitenland: Spanje, Yereenigde Staten, Enge land en Duitschland, is nog altijd belangrijk, hoewel ze sinds de afschaffing der slavernij .n 1873 afgenomen is. Eene waarachtige historie. Daar liep vannacht te Rotterdam een man ver de Kruiskade in een toestand, welken inen gewoonlijk en dan in beeldspraak, pleegt te omschrijven met: „een snee in het oor hebben." In dien toestand ligt, zooals de lezer mis schien weet, al wat is en leeft voor het oog als in een nevel. Dit nu was oorzaak dat op een „gegeven" oogenblik onze kermishouder in ernstige botsing kwam met een lantaarn paal. Hoe de laatste het er afbracht, is ons onbekend, den man bezorgde deze innige aanrakiDg een blauw oog. Da's een lage streek, schreeuwde hy, wacht es effen, dat zal 'k je inpeperen. Wraak is zoet en wraakzucht maakt vindingrijk: Je hebt myn verraderlijk het licht uit myn oogen willen nemen, ik zal jou, sakkerloot, het licht uit je heele kop halen, hup joggie, daar kom ik. Na enkele mislukkende pogingen zat hy eindeiyk hoog en droog op het horizontale armpje en, met een ruk, was pff net licht uitEen hoonende lach trilde door do nachtelyke stilte. „Aan de eer was voldaan" en met het voornemen zyn weg te vervolgen, trachtte hy van zyno hooge zitplaats weder op het straatvlak te komen. Och arme, donkerte om hom, een soes in hem, hoe hy 't probeerde, het ging niet, nergens vond hy steun voor zyn voeten. Zoodat hy gedoemd was zóó te blyven zitten tot het dag was of tot een voorbyganger hulp bood, vreeseiyk, wie weet hoelang en dat in zoo n onaangename houding Een paar minuten, „zuster Anna ziet ge nog niets komen?" Ja, ja, jubelde het in hem, daar naderen menschen, een vrijend paartje, zy komen hier heen. Aangetrokken door het duistere in zyne onmiddellyke omgeving, richtte het paar zyne schreden naar den lantaarnpaal, de armen in elkaar, de lippen reeds tot een kus geplooid. Daar klonk het opeens: Zeg, as jullie klaar benne, help myjdan effe, wil je! 'c Paar doodelyk ontsteld Je zei vrage hoe 't hier kom, wel 'k ben verdwaald, 'k docht da 'k deze kant opmost, maar 't was mis. Toe help me, 'k zit zoo beroerd De vryer, van zyn schrik bekomen, deed alzoo. Niet zonder kleerscheuren, letterlyk, stond de kermisganger op straatHy wenschte het paar „goeie reis en plezierige kermis" en ging zyns weegs, zingende: Op de kermis zie je rare zaken, dat je met het hoofd wel es in de war kan raken (Rott. Nbl.) Gemeenteraad van IVoordwIJk. Openbare vergadering van Vrijdag 18 Augustus. Tegenwoordig alle leden. De vergadering, door den Voorzitter geopend zynde, wordt de heer C. Ammeraal, benoemd lid van den Raad, ter raadszaal binnengeleid, en legt de voorgeschreven eeden af, waarna hy door den Voorzitter wordt toegesproken en zitting neemt. Hierop worden de notulen gelezen en na eene geringe opmerking van den heer De Groot goedgekeurd. Vervolgens worden een paar ingekomen stukken voor kennisneming aangenomen. Daar de heer J. Plug Cz. voor die benoeming heeft bedankt, wordt met elf stemmen tot Gasthuismeester voor Noordwyk a/Zee be- noemd de heer L. Van der Deyl, die met den heer F. N. Do Witt voorkomt op de door B. en Ws. ingediende voordracht. Na eeno korte zitting met gesloten deuren wordt overgegaan tot de benoeming van oen hoofd der openbare school te Noorawyk Binnen. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer R. Zuidema, te Winsum (Groningen). Moge hot blyken dat deze keuze eene goede geweest zy Met het oog op eventueele administratieve moeiiykheden by het aanvragen van pensioen wordt alsnog met intrekking van het Raads besluit van 6 Juli jl. aan mej. K. W. Hoffmann, op haar verzoek en op grond van lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend als onderwyzeres aan de school te Noordwyk aan Zee. Eindelyk wordt gelezen een voorstel van B. en Ws., om definitief te bepalen dat een ["richter over de werken en inrichtingen der omeente (uitgenomen de wegen) zal worden i-enoemd en den tegenwoordigen voor een j var aangestelden titularis, den heer A. J. O vermeer, die betrekking op te dragon. Dit voorstel zal in de volgende vergadering worden behandeld. Hierna wordt de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Llsse. Zitting van 18 Augustus. Tegenwoordig zes leden. Afwezig de heer D. J. Van Stockum. Voorzitter: de Burgemeester. Na opening worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen Missive van HH. Ged. Staten, houdende goed keuring van het Raadsbesluit tot het doen van af- en overschryving op de begrooting van 1893. Aangenomen voor kennisgeving. Voorts is ingekomen een adres van den heer J. C. Zaneveld, ambtenaar ter Gemeente- Secretarie alhier, houdende verzoek om ver hooging zyner jaarwedde. In aanmerking nemende dat de bevolking der gemeente zich belangryk uitbreidt, ten gevolde waarvan de werkzaamheden ter Gemeente-Secretarie een steeds grooteren omvang aannemen, besluit de Raad met alge meene stemmen, op voorstel van Burg. en Weths de jaarwedde van dien ambtenaar met /"150 te verhoogen. Alsnr. is aan de orde: vaststelling der Gemeenterekening over 1892. Nadat door den Voorzitter is voorgelezen het rapport der Commissie van Onderzoek, waaruit blykt dat^de Rekening in orde is bevonden, neemt de Raad het navolgende besluit: „De Raad der gemeente Lisse; „Gelet op art. 220 der Gemeentewet; „Besluit: ,Het bedrag der Ontvangsten en Uitgaven „der Gemeente over 1892 voorloopig vast te „stellen als volgt „Ontvangstenf 15,957.72 „Uitgaven15,439.59 „en alzoo het batig saldo op f 518.13". Daarna brengt de Voorzitter ter tafel een ontwerp besluit tot het wyzigen der begroo ting van het loopende jaar. Deze wyziging betreft het beschikken over een gedeelte van het bovenvermelde batig saldo der Rekening van 1892, tot een bedrag van f 250, en zulks tot dekking der kosten voor het maken van een nieuvren waterput achter het Raadhuis en van eene buis, tot afvoer naar de bestaande pomp. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Alsnu biedt de Voorzitter aan den Raad aan de door Burg. en Wpth. opgemaakte Begrooting over het jaar 1894. Deze zal gedurende 14 dagen ter visie worden gêlegd en voorts circuleeren by de leden. Verder niets meer te verhandelen zynde, sluit de Voorzitter de vergadering. INOEZONDKN. Mijnheer de Redacteur! Vergun my een plaatsje in Uw dagblad om het publiek in te lichten omtrent de tarieven van de H. IJ.-S.-M. der Noordwijk- sche stoomtram. Wanneer men van Leiden naar Noordwyk-Binnen en terug wil, doet men verstandig een retour 3de klasse te nemen in de loods te Leiden. Dit retour kost 30 cenf en wordt niet afgegeven door de conducteurs. Waarom niet? Neemt men dat retour Diet in de loods, dan betaalt men in de tram: van Leiden tot Rynshurg IJ1/»cent, van Rynsburg tot Noorawnk-Binnen 20 cent, dus voor ééne reis 32'/_ cent; terug weer 32'/2 etdus r.u kost liet u 65 cent en ge hebt een les;} goh?.d van 35 cent de persoon, omdat ge niet wist, dat ge dat retour juist nemen moest in de loods te Leiden. Toch kunt ge nog 7'/2 cent uitwinnen, want te Noordwyk-Binnen kunt ge in de wachtkamer weer een kaartje naar Leiden krijgen voor 25 cent. Maar dat kaartje is alleen maar weer te krygen in de wacht kamer te Noordwyk-Binnen, De conducteur heeft zulke kaartjes weer niet. Alweer waarom niet? Ik raad alle reizigers, die van Noordwyk aan Zee naar Leiden moeten, aan, te Noordwyk-Binnen uit te stappen by de wachtkamer, daar een kaartje tot Leiden te n- men en zoo 7'/2 ceDt te verdienen. Wat die man in de wachtkamer het dan druk i ;1gen Ten slotte dit: Op de tram naar Katwyk zijn voor kinderen benedon 15 jaar kinder- kaarten te krijgen in de tram. Op de tram naar Noordwyk kent men geene kindorkaarten Daar betaalt ge voor een kind evenveel als voor een volwassen persoon. Hebt ge dus kinderen by u, neem dan voor hen ook een retour in de loods te Leiden, want anders kost u ieder kind 32'/s cent tot Noordwyk- Binnen en minstens 25 ct. weer naar Leiden. Hopende dat eenigen met dit schryven hun voordeel kunnen doen, bén ik, hoogachtend, Uw dw. dienaar U. Telegrammen. CARDIFF, 18 Augustus. In verband met de steenkolencrisis in Engeland heeft de over heid een eskadron cavalerie en 2000 man infanterie aangevraagd. De troepen zullen met extra-treinen vervoerd worden. De werkstakers in het dal der Rhouddou hebben de mynwerkers van Merthyr en The- rarries gedwongen het werk neer te leggen. GLASGOW, 18 Augustus. Wegens de steen kolencrisis zullen de yzergieteqjen de hoog ovens sluiten. LONDEN, 19 Augustus. De „Times" zegt in haar City-artikel, dat gisteren weder 800,000 pd. st. goud uit de Bank van Engeland naar Nieuw-York zyn gegaan. Eene nieuwe verhoo ging van het disconto wordt zeer waarschyn- lilk geacht: misschien zyn de behoeften der Vereenigde Staten reeds vervuld, maar niets is zeker. LONDEN, 19 Aug. Gisteravond zyn 2000 man infanterie en 1000 man cavalerie met extra-treinen uit hot kamp van Aldershot naar Cardiff en Newport vertrokken om de onlusten in do kolenbekkens te onderdrukken. Ook uit Plymouth is een detachement van 500 man infanterie daarheen vertrokken en heden gaan nog 600man uit Plymouth daarheen. LONDEN, 19 Augustus. Sedert Woensdag zyn te Londen 27 stoombooten met 27,000 tons kolen aan boord aangokomen. De prys, waarvoor kolen voor stoomwerktuigen tegen woordig te Londen geleverd worden, is 26 a 28 sh. per ton. De kooplieden gelooven dat de werkstaking eerst tegen het eind van September zal eindigen De „Daily News" meent dat de myneigenaars spoedig van de loonsvermindering zullen afzien, welke tot de werkstaking aanleiding gaf. De mynwerkers beschuldigen de myn- eigenaars de beweging in het leven geroepen te hebben om hunne steenkolen met groot voordeel te kunnen verkoopen. Het parlementslid Woods zeide in eene redevoering te Wigan, dat men op de confe rentie der mynwerkers, welke de volgende week gehouden zal worden, zal trachten het ophoo- pen van den voorraad steenkolen in de mynen te beletten, door voor de werklieden de maan- delyksche contracten te vervangen doordagej lyksche, waardoor zy by eene opeenhooping het werk zouden kunnen staken door een dag vacantie te nemen. De tin-, koper- yzer- en staalfabrieken in de districten Swansea en Neath zullen Maan dag ten gevolge van de steenkolencrisis ge sloten worden. Ongeveer 12,C00 werklieden verdienden daar hun brood. LONDEN, 19 Augustus. Do correspon dent van de „Times" te Philadelphia seint van 18 dezer: De regeering kocht 40,000 os. zilver a 73.25. De premie op goud is voor dadelyke levering 2 pC<.. en voor levering in Augustus 13/a pCt. Bankiers te Chicago leeien goud in groote bedragen voor Berlynsche rekening aan de expediteurs van granen De banken ontvangen 7 pOr. rente cn 3 pCt. commissie voor voor schotten op graantransportenzy leenden. reeds 2,000,000 dollars uit,

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6